ବାଲେଶ୍ୱର

ଜିଲାପାଳ, ଡିଏଫଓ ଅଫିସ ଘେରିଲେ ୫ ହଜାର ଶ୍ରମିକ

 ଜିଲାପାଳ, ଡିଏଫଓ ଅଫିସ ଘେରିଲେ ୫ ହଜାର ଶ୍ରମିକ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୯।୧୨- ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲାରେ ଲଘୁ ଖଣିଜ ଦ୍ରବ୍ୟ ‘କଳା ମୁଗୁନି ପଥର’ ଖାଦାନ ସବୁ ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ଏଥିରେ କାର୍ଯ୍ୟକରି ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟାଉଥିବା ୪୦ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଶ୍ରମିକ ଓ ବ୍ୟବସାୟୀ ବେକାର ହୋଇବସିଛନ୍ତି। ରୋଜଗାର ହରାଇଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ କାମଧନ୍ଦା ଯୋଗାଇବା ଦାବି କରି ଶୁକ୍ରବାର ଉପରୋକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ୫ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଶ୍ରମିକ ଜିଲାପାଳ ଓ ବନ ଖଣ୍ଡ ଅଧୀକାରୀ(ଡିଏଫଓ)ଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଘେରାଉ କରିଥିଲେ। ସେମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ମଧୁବନ ପଡିଆଠାରୁ ରାଲିରେ ଆସି ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରଥିଲେ। ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନ ନେଳେ ସେମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ତୀବ୍ରତର କରିବେ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ। ଶ୍ରମିକ ନେତା ସୁପାୟ ସୋରେନ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗ ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟରୁ ୨ କି.ମି. ପରିସର ବାହାରେ ଥିବା ପଥର ଖାଦାନଗୁଡିକ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ୨୦୧୩-୧୪ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ମୟୁରଭଞ୍ଜ, ବାଲେଶ୍ୱର ଓ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ଆର.ସି.ସି.ଏଫ. ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ହେଲେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ହଦଗଡକୁ ଏହି ରିପୋର୍ଟରୁ ବାଦ ଦିଆଯିବାରୁ ପୁନର୍ବାର ଏହାକୁ ମିଶାଇ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଆସିଥିଲା। ହେଲେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅବହେଳା ଯୋଗୁଁ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ଏଯାଏ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପଠାଇନାହିଁ। ଏଥିଯୋଗୁଁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ପଥର ଖାଦାନଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଶ୍ରମିକମାନେ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ଯେ, ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲାରେ ଖୁଣ୍ଟା, ଶାମାଖୁଣ୍ଟା, ବଡସାହି, କୁଳିଅଣା ଓ ବାଙ୍ଗିରିପୋଷୀ ତହସିଲ ଇଲାକାରେ ଥିବା ‘କଳା ମୁଗୁନି ପଥର’ ଖାଦାନଗୁଡିକୁ ୨୦୧୪-୧୫ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଲାମ କରାଯାଉଥିଲା। ଏହି ନିଲାମ ବନ୍ଦ ରହିଥିବାରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ୪୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କ୍ରଶର ବନ୍ଦ ରହିଛି । ଶ୍ରମିକମାନେ କାମଧନ୍ଦା ହରାଛନ୍ତି। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେଉଁ ସବୁ ଖାଦାନ ଚାଳିଛି ସେଥିରୁ କଞ୍ଚାମାଲ ଯାଉଥିବା ଗାଡିକୁ ଜବତ କରି ବନ ବିଭାଗ ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରୁଛି। ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ବାରିପଦା ଲୋକାଲ ଟ୍ରକ ଓ କ୍ରସର ମାଲିକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାର ସମସ୍ତ କ୍ରସର ଓ ଏଠାରୁ କଞ୍ଚାମାଲ ପରିବହନ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଟ୍ରକଗୁଡିକୁ ଅନିଦ୍ଧିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ ଗତ ୧୧ ତାରିଖ ଠାରୁ ବନ୍ଦ ରଖିଛନ୍ତିି। ଏହି ଶ୍ରମିକ ଆନ୍ଦୋଳନ ସମ୍ପର୍କରେ ଭାରାପ୍ରାପ୍ତ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ଶତୃଘ୍ନ କରଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ଏ ଦିଗରେ ପ୍ରଶାସନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ପୋଲିସ ହେପାଜତରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର

ପୋଲିସ ହେପାଜତରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୯।୬- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବୈଶିଙ୍ଗା ଥାନାର ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌ ଯୋଗେ ବାରିପଦା ଜେଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ ହେପାଜତରୁ ସେ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତଜଣଙ୍କ ହେଉଛନ୍ତି ବୈଶିଙ୍ଗା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଛୁରିପଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳର ସନ୍ତୋଷ ସାହୁ।

ସାପ କାମୁଡାରେ ନାବାଳିକା ମୃତ

ସାପ କାମୁଡାରେ ନାବାଳିକା ମୃତ

ବହଳଦା,୧୯।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ତିରିଂ ଥାନା ଅଧୀନ ଭିତରଆମଦା ଗାଁରେ ସାପ କାମୁଡାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ମୃତ ନାବାଳିକା ଜଣକ ହେଲେ ହେମ୍ବ୍ରମ(୧୨) । ସୋମବାର ରାତିରେ ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ସାପ କାମୁଡି ଦେଇଥିଲା।

ଧରିତ୍ରୀର ପ୍ରଭାବ

ଧରିତ୍ରୀର ପ୍ରଭାବ

ଖଇରା,୧୯।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଖଇରା ତହସିଲ ଅଧୀନ ଶାରୀଶୁଆ ପାହାଡ଼ରେ ଥିବା ଖଣି ଓ ପାଦଦେଶରେ ଥିବା କ୍ରଶରଗୁଡ଼ିକ ବେଆଇନ ଭାବେ ଚାଲୁଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ମଙ୍ଗଳବାର କଟକ ଭିଜିଲାନ୍ସ ସେଲ ପକ୍ଷରୁ ଖଣି ଓ କ୍ରସରଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଅଚାନକ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି।

ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବଚ୍ଛତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୧୯।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭାଜପା ଜନ ସମ୍ପର୍କ ଅଭିଯାନ ଅବସରରେ ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ବିଧାନସଭା କ୍ଷେତ୍ର ନେତା ବଦ୍ରିନାରାୟଣ ଧଳଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସ୍ବଚ୍ଛତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବାହାବଳପୁରରେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶିବିର

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୯।୬- ତିହିଡି ବ୍ଲକର ବାହାବଳପୁର ଠାରେ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଓ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନ ନିମିତ୍ତ ପରିଚାଳନା ଶିବିର ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଆଜବେଷ୍ଟ ଭାଙ୍ଗି ଦୋକାନରୁ ଚୋରି

ଆଜବେଷ୍ଟ ଭାଙ୍ଗି ଦୋକାନରୁ ଚୋରି

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୯।୬- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଜଗନ୍ନାଥ ପ୍ରସାଦ ପଞ୍ଚାୟତର ହତାଶିଆ ବଜାରରୁ ସୁବାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ଦଳାଇଙ୍କ ଲୁଗା ଦୋକାନରୁ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଚୋରି ହୋଇଯାଇଛି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ସୋମବାର ସୁବାଷ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ କରି ଘରକୁ ଯିବା ପରେ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କେହି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଦୋକାନ ଆଜବେଷ୍ଟ ଭାଙ୍ଗି

ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାର ଚାବି ହଜିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାଜପାର ଏତଲା

ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାର ଚାବି ହଜିବା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାଜପାର ଏତଲା

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୧୯।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଶ୍ରୀ ମନ୍ଦିର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଚାବି ହଜିବା ଓ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାରରେ ଗଚ୍ଛିତ ଅଳଙ୍କାର ଅସୁରକ୍ଷିତ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୋମବାର ଭାଜପା ବ୍ଲକ ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ଥାନାରେ ଏତଲା ଦିଆଯାଇଥିଲା।

‘ବିଦ୍ୟାଳୟର ବିକାଶକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ’

ରାଇସୁଆଁ, ୧୯।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ କେଏମବି କେମ୍ପସଢା ଉଚ୍ଚବିଦ୍ୟାଳୟରେ ‘ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ’ ହୋଇଯାଇଛି। ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଗଣେଶ୍ୱର ମହାନ୍ତଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ସଭାରେ ବହୁ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ସହ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ  ମୁକାବିଲା ଲାଗି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ

ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମୁକାବିଲା ଲାଗି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ

ଚମ୍ପୁଆ,୧୯।୬(ଡି.ଏନ.ଏ): ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ବେଳେ ମୁକାବିଲା ଲାଗି ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚମ୍ପୁଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଚମ୍ପୁଆ ଆଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ସୁମନ୍ତ କୁମାର ଜେନାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ବିପଯର୍‌ୟୟ ସମୟରେ ସୁରକ୍ଷା ଯନ୍ତ୍ରପାତିର ବ୍ୟବହାର

‘ଉଦ୍‌ଘାଟନୀରେ ମନମୋହିଲା ଶିଶୁଙ୍କ ନୃତ୍ୟ’

‘ଉଦ୍‌ଘାଟନୀରେ ମନମୋହିଲା ଶିଶୁଙ୍କ ନୃତ୍ୟ’

ଆନନ୍ଦପୁର,୧୯।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁରରେ ଥିବା ଅଗ୍ରଣୀ ଇଂଲିଶ୍‌ ମିଡିୟମ୍‌ ପବ୍ଲିକ୍‌ ସ୍କୁଲ ସେଣ୍ଟ ମେରୀର ନୂତନ ଗୃହ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଫକୀରପୁର ଛକଠାରେ ନୂତନ ଭାବେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୃହ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବକୁ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଫାଦର୍‌ ଏଫ୍ରେମ୍‌ ଲାକ୍ରା ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ।

ଅକ୍ଷୟ ପାଣିଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା

ଅକ୍ଷୟ ପାଣିଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୯।୬-ବାଲେଶ୍ୱର ଉଠାଜଳସେଚନ କର୍ମଚାରୀ ଭବନରେ ଭାରତୀୟ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ସହର କମିଟି ତରଫରୁ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବିଶିଷ୍ଟ ଆଇନଜୀବୀ ତଥା ଅବିଭକ୍ତ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସମ୍ପାଦକ ସ୍ବର୍ଗତ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ପାଣିଙ୍କ ଦେହାନ୍ତରେ ଏକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ତେନ୍ତୁଳିଆର ସାଂସ୍କୃତିକ ଉତ୍ସବ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୧୯। ୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକ ସାନଶାସନ ପଞ୍ଚାୟତର ତେନ୍ତୁଳିଆ ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ