ବାଲେଶ୍ୱର

ବିକାଶର ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖାଇଛି ପାଠାଗାର

ବିକାଶର ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖାଇଛି ପାଠାଗାର
ସୋର,୨୯।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସୋର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମହୁମୁହାଣ ପଞ୍ଚାୟତ ମହୁମୁହାଣ ଗ୍ରାମର ୧୯୮୭ ମସିହାରେ ସ୍ଥାପିତ ମା’ ବାସୁଳୀ ପାଠାଗାର ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶରେ ସହାୟକ ହୋଇ ପାରିଛି। ଗ୍ରାମର ଥିବା ମା’ ବାସୁଳି ଠାକୁରାଣୀ ନିକଟରେ ଏକ ଚାଳିଆ ଘରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏହି ପାଠଗାର । କେତେକ ଯୁବକଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସହଯୋଗରେ ପ୍ରଥମେ ୪ ଡିସିମିଲ ଓ ପରେ ୬ ଡିସିମିଲ ଜମି କ୍ରୟ କରାଯାଇଥିଲା। ପରେ ଚାଳ ଘରରୁ ପକ୍କା ଘର ତିଆରି ହୋଇଥିଲା। ଏହା ମଧ୍ୟ ସରକାରୀ ଭାବେ ପଞ୍ଜକୃତ ହୋଇଥିଲା । ଦୀର୍ଘ ୩୨ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପାଠାଗାରର ଆବଶ୍ୟକୀୟ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପୁସ୍ତକ ରଖାଯାଇଛି । ପୁରାଣ ଶାସ୍ତ୍ର, ଧର୍ମଗ୍ରନ୍ଥ, ଜୀବନୀ, ଅଧ୍ୟାତ୍ମିକ ବହି, ନାଟକ,ଗୀତିନାଟ୍ୟ ଆଦି ପୁରାତନ ପୁସ୍ତକ ପାଠାଗାରରେ ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଠାରେ ପାଖାପାଖି ୬ଶହ ପୁସ୍ତକ ରହିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ପାଠାଗାରକୁ ଆସି ଏହି ବହ ସବୁ ପଢିଥାନ୍ତି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଏହି ପାଠାଗାର ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଖାଇଛି ବିକାଶର ସ୍ବପ୍ନ। ଗାଁର ବେକାର ଯୁବି, ଯୁବକଙ୍କୁ ଆତ୍ମ ନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବା ଲାଗି ଏଠାରେ କେତେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନିଆଯାଇଛି। ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପୁରୁଣା ପାଠାଗାରସବୁ ହଜିଯାଉଥିବା ବେଳେ ଏହା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଲାଗି ଆଦର୍ଶ ପାଲଟିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଉକ୍ତ ପାଠାଗାରର ନାରାୟଣ ପ୍ରସାଦ ବାରିକ ସଭାପତି , ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ କୁମାର ପାଳ ଉପସଭାପତି ଏବଂ କମଳାକାନ୍ତ ସାହ ସମ୍ପାଦକ ରହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ସହ ସମ୍ପାଦକ ଭାବେ ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ସେଠୀ, କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ରାଜେଶ କୁମାର ଦାସ, ଉପଦେଷ୍ଟା ଭାବେ ଭାସ୍କର ଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଉଛନ୍ତି। ପାଠାଗାରାରେ ମୋଟ ୨୫ଜଣ ସଭ୍ୟାସଭ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି । ନେହେରୁ ଯୁବକେନ୍ଦ୍ର ବାଲେଶ୍ୱର ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ପାଠାଗାର ତରଫରୁ ୬ ମାସିଆ ସିଲେଇ ଶିକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ମହୁମୁହାଣ, ବାଗୁଡ଼ି, ଗୋପାଳପୁର, ଖକଡ଼ାନଣ୍ଡା, ମୁଣ୍ଡ ମରେଇ, ମଙ୍ଗଳପୁର, ପତୁକପାଳ ଆଦି ଅଞ୍ଚଳରୁ ବହୁ ଯୁବତୀ ସିଲେଇ ଶିଖି ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ଏତଦ୍‌ସହିତ ଗାଁ ପୋଖରୀର ଦଳ ସଫେଇ, ଗ୍ରାମ୍ୟ ରାସ୍ତା ମରାମତି, ଅଞ୍ଚଳର କୃତୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିବା ଭଳି ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ନିୟମିତ କରାଯାଉଛ। କ୍ରୀଡ଼ାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଭଲିବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ କରାଯାଉଛି। ଏହାବାଦ ଶ୍ରମିକ, ଚାଷୀଙ୍କ ବିକାଶ ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଉଛି। ସକାଳ ଠାରୁ ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ ସମୟରେ ଏହି ପାଠାଗାର ଖୋଲା ରହ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିକାଶ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛି। ପାଠଗାର ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଇଁ ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ କେବଳ ୧୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ମିଳିଛି । ଏହା ଛଡ଼ା ଅନ୍ୟ କିଛି ନାହିଁ। ପାଠାଗାର ଲାଗି କମ୍ପ୍ୟୁଟରର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥିବା ସଭାପତ ବାରିକ କହିଛନ୍ତି। ସରକାର ଏହି ପାଠଗାରର ଆବଶ୍ୟକତା ଓ ଅଭାବ ଅସୁବିଧାକୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରି ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇଲେ ଏହାର ଅଧିକ ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ପରିଚାଳନା କମିଟିପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ: ୨ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୁଶପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ

ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ: ୨ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୁଶପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୯।୧: ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ରେ ଅଷ୍ଟମଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରସବ ପରେ ନବଜାତ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି। 

ବ୍ଲେଡରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ, ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ

ବ୍ଲେଡରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ, ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୯।୧: ସୋର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୁକ୍ରବାର ରାତି ୧୧ଟା ୩୦ରେ ଜନୈକ ମହିଳା ଶୌଚ ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ। ୨ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ମୁହଁରେ କପଡ଼ା ବାନ୍ଧି ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚି ମହିଳାଙ୍କୁ ଟଣାଓଟରା କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ଏକ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ପିଆଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ସହ ବ୍ଲେଡରେ ଆକ୍ରମଣମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। 

ବେତଡ଼ା ବଜାର ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି

ବେତଡ଼ା ବଜାର ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି

ବାସୁଦେବପୁର, ୧୯।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ଥାନା ଅଧୀନ ବେତଡ଼ା ବଜାରରେ ଥିବା ଗୋଦାବରୀ ଜୁଏଲର୍ସ ଦୋକାନରୁ ଶୁକ୍ରବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଚୋରି ହୋଇଛି। ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଦୋକନ କାନ୍ଥକୁ ତାଡ଼ି ଭିତରେ ପଶି ପ୍ରାୟ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରିକରି ନେଇଛନ୍ତି। 

୩୦ରୁ ‘ସ୍ପର୍ଶ ଅଭିଯାନ’  ଗ୍ରାମସଭାରେ କରାଯିବ ଜନଜାଗରଣ

୩୦ରୁ ‘ସ୍ପର୍ଶ ଅଭିଯାନ’ ଗ୍ରାମସଭାରେ କରାଯିବ ଜନଜାଗରଣ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୧୯।୧-କୁଷ୍ଠରୋଗ ଚିହ୍ନଟୀକରଣ ଏବଂ ଭ୍ରାନ୍ତ ଧାରଣା ହ୍ରାସ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରି ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଆବାସିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଜିଲାପାଳ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ମତ୍ସ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଋଣ ଯୋଗାଇବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ମତ୍ସ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଋଣ ଯୋଗାଇବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୧୯।୧-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଆବାସିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଜିଲାପାଳ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ୨୧ତମ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଉପକୂଳ ଜଳକୃଷି ପ୍ରାଧିକରଣ ବୈଠକ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। 

ସରିଲା କବିତା ଦରବାର

ସରିଲା କବିତା ଦରବାର

ରୂପ୍‌ସା, ୧୯।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସିଂଲା ଥାନା ବଂଶୀଧର ପାଠାଗାର ଓ ପଠନ କେନ୍ଦ୍ର ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କବିତା ଦରବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରାକ୍ତନ ପ୍ରାଧ୍ୟାପକ ଯତୀନ୍ଦ୍ରନାଥ ପରିଡ଼ା ଉତ୍ସବକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। 

ବିରଳ ଶାଳିଆପତନି ଉଦ୍ଧାର

ବିରଳ ଶାଳିଆପତନି ଉଦ୍ଧାର

ଉଦଳା, ୧୯।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଉଦଳା ବନଖଣ୍ଡ ଅଧୀନ ଦୁଗୁଧା ଗ୍ରାମର  ଗୌରୀ ଜେନାଙ୍କ ଘରୁ ଏକ ବିରଳ ପ୍ରଜାତିର ଶାଳିଆପତନି  ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି।  ଖବର ପାଇ ଉଦଳା ରେଞ୍ଜ ଅଧିକାରୀ ଅଜୟ କୁମାର ଦାସ ଏବଂ ବନବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀମାନେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଉକ୍ତ ଶାଳିଆପତନିକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ।  

କ୍ରିଷ୍ଣା କ୍ଲୋରେଟ କମ୍ପାନୀ: ହୋଇପାରୁନି ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା

କ୍ରିଷ୍ଣା କ୍ଲୋରେଟ କମ୍ପାନୀ: ହୋଇପାରୁନି ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୯।୧- ୨୦୧୬ ଅଗଷ୍ଟ ୨୩ ତାରିଖ ଠାରୁ ବନ୍ଦ ଥିବା   କ୍ରିଷ୍ଣା କ୍ଲୋରେଟ ସ୍ପିନିଂ ମିଲ୍‌କୁ  ତୁରନ୍ତ ଖୋଲିବା  ଲାଗି ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେଲା ଦାବି ହୋଇ ଆସୁଛି। ଉକ୍ତ କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ବିଜୁ ଶ୍ରମିକ କଲ୍ୟାଣ ମଞ୍ଚର ସଭାପତି ତଥା ଜିଲା ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ଦେବାଶିଷ ମହାନ୍ତି ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

‘ଘରୁ ଲୁଚି ପଳାଇଥିଲି’

‘ଘରୁ ଲୁଚି ପଳାଇଥିଲି’

କେନ୍ଦୁଝର, ୧୯ା୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କଳା ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଘରେ ଥିବା ଏକ ଗାଈ ବିକି ଦେଇଥିଲି। ଲୁଚିଛପି ଘରୁ ପଳାଇ ପ୍ରଥମେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଠୁଙ୍ଗା ଓ ପେପର ବିକିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ନିଜର ସାଧନ ବଳରେ ଆଜି ଜିଲା ତଥା ବାହାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇପାରିଛି। ଘରେ ମା’ବାପାଙ୍କ ତାଗିଦ ଓ ଷ୍ଟେଜରେ ଦର୍ଶକଙ୍କ ତାଚ୍ଛଲ୍ୟ ସତ୍ତ୍ୱେ ହାର ମାନିନି ବୋଲି ଧରିତ୍ରୀକୁ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଟିଭି ସିରିଏଲ ତାରକା ଗୁରୁ ଦାସ କହିଛନ୍ତି।

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ: ଯୁବକ ଗିରଫ

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ: ଯୁବକ ଗିରଫ

ବନ୍ତ, ୧୯।୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଆଗରପଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ ସହ ତାଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ପୋଲିସ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଶୁକ୍ରବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ଗିରଫ ଯୁବକ ହେଲେ ଆଗରପଡ଼ା  ଥାନା ଅଧୀନ ରାଉତରାପୁର ଗ୍ରାମର ଚନ୍ଦ୍ରା ଦେହୁରୀ(୨୫)। 

୧୪୮ ଜିଆର୍‌ଏସ୍‌ ବହିଷ୍କୃତ

୧୪୮ ଜିଆର୍‌ଏସ୍‌ ବହିଷ୍କୃତ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୧୯।୧ - ଭଦ୍ରକ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକର ୧୪୮ ଜିଆର୍‌ଏସ୍‌(ଗ୍ରାମରୋଜଗାର ସେବକ)ଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ଜିଲାପାଳ ଚାକିରିରୁ ବହିଷ୍କୃତ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ନ ଦେଇ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ଥିବାରୁ ବହିଷ୍କୃତ କରାଯାଇଥିବା ଜିଲାପାଳ ଜ୍ଞାନରଞ୍ଜନ ଦାସ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ନବଜାତ ଶିଶୁପୁତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ

ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ନବଜାତ ଶିଶୁପୁତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୧୯।୧ - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ଜଣେ ନବଜାତ ଶିଶୁପୁତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ତିହିଡ଼ି ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗତ ବୁଧବାର ଜିଲା ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଡାକ୍ତର ସମୟ ହୋଇ ନ ଥିବା କହି ଫେରାଇ ଦେଇଥିଲେ।