ଜାତୀୟ |

ଦଣ୍ଡ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାରିବାରିକ ସ୍ଥିତି ବିପନ୍ନ କରିବ: ତଥାଗତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)ଲୋକ ସଭାରେ ଗୁରୁବାର ଆଇନ ଏବଂ ନ୍ୟାୟମନ୍ତ୍ରୀ ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ (ମୁସଲମାନ ମହିଳା ବିବାହ ସମ୍ପର୍କିତ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା)- ବିଲ୍‌ ୨୦୧୭ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ପରେ ଏ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଆଲୋଚନାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଦଳର ଲୋକ ସଭାର ମୁଖ୍ୟସଚେତକ ତଥାଗତ ସତପଥୀ। ତଥାଗତ ନିଜ କଥା ଓଡ଼ିଆରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅନୁବାଦକ ନ ଥିବାରୁ ସେ ଇଂଲିଶରେ କହିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ, ବିଜେଡି ଏହି ବିଲ୍‌କୁ ବିରୋଧ କରୁନି କିନ୍ତୁ ବିଲ୍‌ରେ ଥିବା କେତେକ ଧାରା ବିଶେଷକରି ଏଥିରେ ଥିବା ଆପରାଧିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବିରୋଧ କରୁଛି। ସେ କହିଥିଲେ, ଏହି ବିଲ୍‌ ଏକପ୍ରକାର ଛାଡ଼ପତ୍ର ଆଇନ ସହ ସମାନ। ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିଲ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ ୩ ଥର ତଲାକ କହିଲେ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ୩ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ମିଳିବ ଏବଂ ତାହା ପୁଣି ଜାମିନବିହୀନ ଅପରାଧ। ବିଲ୍‌ ଆଇନରେ ପରିଣତ ହେଲାପରେ ସାମାଜିକ ବିଧିବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ପାରିବାରିକ ସହାବସ୍ଥାନ ଭୁଶୁଡ଼ିଯିବାର ଆଶଙ୍କା ଥିବା ତଥାଗତ କହିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ କୌଣସି ବି ଧର୍ମ ବା ଜାତିର ସ୍ବାମୀ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଛାଡପତ୍ର ପରେ ପୂରା ପରିବାର ଧୂଳିସାତ୍‌ ହୋଇଯାଇଥାଏ। ପିଲାମାନେ ନାହିଁ ନ ଥିବା କଷଣ ଭୋଗ କରନ୍ତି। ସ୍ବାମୀ ପରିତ୍ୟକ୍ତା ମହିଳାଜଣକ ଅନେକ ଅସୁବିଧା ଏବଂ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥାଏ। ଛାଡପତ୍ର କୌଣସି ଏକ ସୁସ୍ଥ ସମାଜର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇ ନ ପାରେ। ଏହି ଆଇନ ଦ୍ୱାରା ଗରିବ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକମାନେ ଅଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେବେ କାରଣ ଏହି ଆଇନର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଅନେକ ସମୟରେ ଭୟାବହ ପରିଣତି ଆଣିବ ବୋଲି ତଥାଗତ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ସରକାର ଏହି ବିଲ୍‌ରେ ଯେଉଁ ଆପରାଧିକ ଦିଗ ଉପରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ତାହା ଚିନ୍ତାଜନକ। ଚିଠା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏଥିପ୍ରତି ବ୍ୟାପକ ଭାବେ ଚିନ୍ତା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା। ତଥାଗତ କହିଥିଲେ, ଟ୍ରିପଲ ତଲାକ ମାଧ୍ୟମରେ ଯେପରି ବିବାହ ବିଚ୍ଛେଦ ହେଉଛି ତାହା ଚିନ୍ତାଜନକ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାରର ଅଂଶବିଶେଷ ବୋଲି ବିବେଚନା କରିଛନ୍ତି। ବିଲ୍‌ର ଭାବନାକୁ ବିଜେଡି ସମର୍ଥନ କରୁଛି କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଥିବା କେତେକ ଧାରାକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ବିଲ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ ପୂର୍ବରୁ ବିଜେଡିର ଲୋକ ସଭାର ନେତା ଭର୍ତ୍ତୃହରି ମହତାବ ମଧ୍ୟ ବିଲ୍‌ର ଧାରା ୩, ୪, ୬, ୭କୁ ବିରୋଧ କରିବା ସହ ଏହା ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ଅସଙ୍ଗତି ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଭର୍ତ୍ତୃହରି କହିଥିଲେ, ବିଜେଡି ମହିଳାମାନଙ୍କ ଅଧିକାର ପ୍ରତି ସଜାଗ ଅଛି ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କ ସଶକ୍ତୀକରଣ ପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛି। କିନ୍ତୁ ଏହି ବିଲ୍‌ର କେତୋଟି ଧାରା ବିଶେଷକରି ଆପରାଧିକ ଦିଗ ପ୍ରତି ସରକାରଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ସେ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ଉପରେ ସମୀକ୍ଷା କରି ପୁନଃ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଭର୍ତ୍ତୃହରି କହିଥିଲେ।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ବିବାଦ: ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଗମ୍ଭୀର

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ବିବାଦ: ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଗମ୍ଭୀର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬।୧: ହାଇକୋର୍ଟର ତିନିଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କ ବରିଷ୍ଠତାକୁ ଅଣଦେଖା କରି ଦୁଇଜଣ କନିଷ୍ଠ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ କଲେଜିୟମ କରିଥିବା ସୁପାରିଶକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଛି।

ଭାଜପାରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଗେଗୋଙ୍ଗ ଅପାଙ୍ଗ

ଭାଜପାରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଗେଗୋଙ୍ଗ ଅପାଙ୍ଗ

ଇଟ୍ଟାନଗର, ୧୬।୧: ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଗେଗୋଙ୍ଗ ଅପାଙ୍ଗ ବୁଧବାର ଭାଜପାରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ନିଜ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର ଭାଜପା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହଙ୍କୁ ପଠାଇଛନ୍ତି। 

ଘନଉଛି କର୍ନାଟକ ସଙ୍କଟ

ଘନଉଛି କର୍ନାଟକ ସଙ୍କଟ

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ, ୧୬।୧:କର୍ନାଟକରେ ଜେଡିଏସ ଓ କଂଗ୍ରେସ ମେଣ୍ଟ ଭୁଶୁଡିବା ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛିି। ମଙ୍ଗଳବାର ଦୁଇ ସ୍ବାଧୀନ ବିଧାୟକ ଆର୍‌ ଶଙ୍କର ଓ ଏଚ ନାଗେଶ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ସମର୍ଥନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନେଇଥିବାବେଳେ 

ସୋନାକ୍ଷୀଙ୍କ ନାଁରେ ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ: ପଠାଗଲା ନୋଟିସ୍‌

ସୋନାକ୍ଷୀଙ୍କ ନାଁରେ ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ: ପଠାଗଲା ନୋଟିସ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬।୧: ବଲିଉଡର ଦବଙ୍ଗ ଗାର୍ଲ ସୋନାକ୍ଷୀ ସିହ୍ନାଙ୍କ ନାଁରେ ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ପୋଲିସ ସୋନାକ୍ଷୀଙ୍କ ସହ ଏହି ମାମଲାରେ ଜଡିତ ୪ଜଣଙ୍କୁ ନୋଟିସ୍‌ ପଠାଇଛି। 

ବିଶ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କର ପରବର୍ତ୍ତୀ ମୁଖ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି ଇନ୍ଦ୍ରା ନୁୟୀ

ବିଶ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କର ପରବର୍ତ୍ତୀ ମୁଖ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି ଇନ୍ଦ୍ରା ନୁୟୀ

ନ୍ୟୁୟର୍କ/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬।୧: ପେପ୍ସିକୋର ପୂର୍ବତନ ସିଇଓ ଇନ୍ଦ୍ରା ନୁୟୀ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ର ପରବର୍ତ୍ତୀ ମୁଖ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ପଦବୀ ପାଇଁ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ ଟ୍ରମ୍ଫଙ୍କ ଝିଅ ଇଭାଙ୍କା ଟ୍ରମ୍ଫ ଇନ୍ଦ୍ରାଙ୍କ ନାମ

କାନ୍ଦିବାରୁ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ଶିଶୁକୁ ପିଟିପିଟି ମାରିଦେଲେ ପ୍ରେମିକ

କାନ୍ଦିବାରୁ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ଶିଶୁକୁ ପିଟିପିଟି ମାରିଦେଲେ ପ୍ରେମିକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬।୧: ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀର କାପସହେଡା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ୫ ବର୍ଷର ଶିଶୁ କାନ୍ଦିବାରୁ ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ପ୍ରେମିକ ତାଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାକୁ ଚପାଇଦେବା ପାଇଁ ଯୁବକ ଜଣଙ୍କ ଶିଶୁଟିକୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନେଇଥିଲେ। 

କ୍ରିକେଟରଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ପୂର୍ବରୁ କ’ଣ କରୁଥିଲେ ଏମାନେ

କ୍ରିକେଟରଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ପୂର୍ବରୁ କ’ଣ କରୁଥିଲେ ଏମାନେ

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟରମାନେ ପଡିଆ ଭିତରେ ଯେତିକି ପପୁଲାର୍‌ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନରେ ମଧ୍ୟ ସେତିକି ରୋଚକ। ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ପପୁଲାର କ୍ରିକେଟରମାନଙ୍କ ପତ୍ନୀ କ’ଣ କରୁଥିଲେ ତାହାକୁ ନେଇ ଉପସ୍ଥାପନା...

ବିଶ୍ୱହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବିଷ୍ଣୁ ହରି ଡାଲମିଆଙ୍କ ପରଲୋକ

ବିଶ୍ୱହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବିଷ୍ଣୁ ହରି ଡାଲମିଆଙ୍କ ପରଲୋକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬।୧: ବିଶ୍ୱହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ବିଷ୍ଣୁ ହରି ଡାଲମିଆଙ୍କର ପରଲୋକ ଘଟିଛି। ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମଜନ୍ମ ଭୂମି ଆନ୍ଦୋଳନର ମୁଖ୍ୟ କର୍ନଧାର ଥିଲେ ବିଷ୍ଣୁ ହରି ଡାଲମିଆ। 

ଦିଲ୍ଲୀ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହେଲେ ଶିଲା ଦୀକ୍ଷିତ

ଦିଲ୍ଲୀ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହେଲେ ଶିଲା ଦୀକ୍ଷିତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬।୧: ଦିଲ୍ଲୀର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିଲା ଦୀକ୍ଷିତ ଦିଲ୍ଲୀ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ପଦବୀରେ ଥିବା ଅଜୟ ମାକେନ ଶୁକ୍ରବାର ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ୮୦ବର୍ଷୀୟ ଶିଲା ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେଇଛନ୍ତି।

ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ହସିକି କଥା ହେବାରୁୁ ପରିବା ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ବେକ କାଟିଲେ ସ୍ବାମୀ

ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ହସିକି କଥା ହେବାରୁୁ ପରିବା ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ବେକ କାଟିଲେ ସ୍ବାମୀ

ଜୟପୁର, ୧୬।୧: ରାଜସ୍ଥାନର ଜୟପୁରରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଜଣେ ପରିବା ବିକ୍ରେତା ହସିକି ପଦେ କଥା ହେବାରୁ ତାଙ୍କ ବେକ କାଟି ଦେଇଛନ୍ତି ସ୍ବାମୀ। ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି।

ଶୀଘ୍ର ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ କହିବାରୁ ରୋଗୀଙ୍କୁ  ପିଟିଲେ ୩ ଡାକ୍ତର

ଶୀଘ୍ର ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ କହିବାରୁ ରୋଗୀଙ୍କୁ ପିଟିଲେ ୩ ଡାକ୍ତର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬।୧: ଡାକ୍ତର ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦେବଦୂତ। ତେବେ ଜଣେ ରୋଗୀ ଶୀଘ୍ର ଚିକିତ୍ସା କରାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସଫଦରଜଙ୍ଗ ହସ୍ପିଟାଲର ୩ ଜଣ ଡାକ୍ତର ପିଟିଛନ୍ତି।

ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ନିୟମ: ଜେଲ୍‌ରେ ରହିବେ ବୁଲା ଗୋରୁ

ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ନୂଆ ନିୟମ: ଜେଲ୍‌ରେ ରହିବେ ବୁଲା ଗୋରୁ

ଲକ୍ଷ୍ନୌ,୧୬।୧: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ବୁଲା ଗୋରୁଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ନୂଆ ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି।