ଜାତୀୟ |

ଦଣ୍ଡ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାରିବାରିକ ସ୍ଥିତି ବିପନ୍ନ କରିବ: ତଥାଗତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)ଲୋକ ସଭାରେ ଗୁରୁବାର ଆଇନ ଏବଂ ନ୍ୟାୟମନ୍ତ୍ରୀ ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ (ମୁସଲମାନ ମହିଳା ବିବାହ ସମ୍ପର୍କିତ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା)- ବିଲ୍‌ ୨୦୧୭ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ପରେ ଏ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଆଲୋଚନାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଦଳର ଲୋକ ସଭାର ମୁଖ୍ୟସଚେତକ ତଥାଗତ ସତପଥୀ। ତଥାଗତ ନିଜ କଥା ଓଡ଼ିଆରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅନୁବାଦକ ନ ଥିବାରୁ ସେ ଇଂଲିଶରେ କହିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ, ବିଜେଡି ଏହି ବିଲ୍‌କୁ ବିରୋଧ କରୁନି କିନ୍ତୁ ବିଲ୍‌ରେ ଥିବା କେତେକ ଧାରା ବିଶେଷକରି ଏଥିରେ ଥିବା ଆପରାଧିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବିରୋଧ କରୁଛି। ସେ କହିଥିଲେ, ଏହି ବିଲ୍‌ ଏକପ୍ରକାର ଛାଡ଼ପତ୍ର ଆଇନ ସହ ସମାନ। ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିଲ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ ୩ ଥର ତଲାକ କହିଲେ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ୩ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ମିଳିବ ଏବଂ ତାହା ପୁଣି ଜାମିନବିହୀନ ଅପରାଧ। ବିଲ୍‌ ଆଇନରେ ପରିଣତ ହେଲାପରେ ସାମାଜିକ ବିଧିବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ପାରିବାରିକ ସହାବସ୍ଥାନ ଭୁଶୁଡ଼ିଯିବାର ଆଶଙ୍କା ଥିବା ତଥାଗତ କହିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ କୌଣସି ବି ଧର୍ମ ବା ଜାତିର ସ୍ବାମୀ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଛାଡପତ୍ର ପରେ ପୂରା ପରିବାର ଧୂଳିସାତ୍‌ ହୋଇଯାଇଥାଏ। ପିଲାମାନେ ନାହିଁ ନ ଥିବା କଷଣ ଭୋଗ କରନ୍ତି। ସ୍ବାମୀ ପରିତ୍ୟକ୍ତା ମହିଳାଜଣକ ଅନେକ ଅସୁବିଧା ଏବଂ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥାଏ। ଛାଡପତ୍ର କୌଣସି ଏକ ସୁସ୍ଥ ସମାଜର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇ ନ ପାରେ। ଏହି ଆଇନ ଦ୍ୱାରା ଗରିବ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକମାନେ ଅଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେବେ କାରଣ ଏହି ଆଇନର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଅନେକ ସମୟରେ ଭୟାବହ ପରିଣତି ଆଣିବ ବୋଲି ତଥାଗତ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ସରକାର ଏହି ବିଲ୍‌ରେ ଯେଉଁ ଆପରାଧିକ ଦିଗ ଉପରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ତାହା ଚିନ୍ତାଜନକ। ଚିଠା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏଥିପ୍ରତି ବ୍ୟାପକ ଭାବେ ଚିନ୍ତା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା। ତଥାଗତ କହିଥିଲେ, ଟ୍ରିପଲ ତଲାକ ମାଧ୍ୟମରେ ଯେପରି ବିବାହ ବିଚ୍ଛେଦ ହେଉଛି ତାହା ଚିନ୍ତାଜନକ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାରର ଅଂଶବିଶେଷ ବୋଲି ବିବେଚନା କରିଛନ୍ତି। ବିଲ୍‌ର ଭାବନାକୁ ବିଜେଡି ସମର୍ଥନ କରୁଛି କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଥିବା କେତେକ ଧାରାକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ବିଲ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ ପୂର୍ବରୁ ବିଜେଡିର ଲୋକ ସଭାର ନେତା ଭର୍ତ୍ତୃହରି ମହତାବ ମଧ୍ୟ ବିଲ୍‌ର ଧାରା ୩, ୪, ୬, ୭କୁ ବିରୋଧ କରିବା ସହ ଏହା ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ଅସଙ୍ଗତି ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଭର୍ତ୍ତୃହରି କହିଥିଲେ, ବିଜେଡି ମହିଳାମାନଙ୍କ ଅଧିକାର ପ୍ରତି ସଜାଗ ଅଛି ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କ ସଶକ୍ତୀକରଣ ପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛି। କିନ୍ତୁ ଏହି ବିଲ୍‌ର କେତୋଟି ଧାରା ବିଶେଷକରି ଆପରାଧିକ ଦିଗ ପ୍ରତି ସରକାରଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ସେ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ଉପରେ ସମୀକ୍ଷା କରି ପୁନଃ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଭର୍ତ୍ତୃହରି କହିଥିଲେ।

All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ନିଦା ଖାଁଙ୍କ ବିଜୟ: ନିତି ତଲାକ୍‌କୁ ଅବୈଧ ଘୋଷିତ କଲେ ଅଦାଲତ

ନିଦା ଖାଁଙ୍କ ବିଜୟ: ନିତି ତଲାକ୍‌କୁ ଅବୈଧ ଘୋଷିତ କଲେ ଅଦାଲତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୭: ତିନି ତଲାକ୍‌ ବିରୋଧରେ ନିଦା ଖାଁଙ୍କୁ ମିଳିଛି ବଡ଼ ସଫଳତା। ଆଲା ହଜରତ୍‌ ବଂଶର ବୋହୂ ନିଦା ସ୍ବାମୀ ଉସ୍ମାନ୍‌ ରଜା ଖାଁଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତିନି ତଲାକ୍‌, ହଲାଲା ଏବଂ ବହୁବିବାହ ନେଇ ବରେଲୀର ଏକ ଅଦାଲତରେ ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ।

ଜେଲ୍‌ରେ ଜଣେ କଏଦୀ

ଜେଲ୍‌ରେ ଜଣେ କଏଦୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୭: ଗୁଜରାଟର ଏକ ଦ୍ୱୀପରେ ରହିଛି ୪୭୨ ବର୍ଷ ପୁରାତନ ଜେଲ୍‌। ଏହି ଦ୍ୱୀପ ହେଉଛି ଦିଓ୍ବ। ଏଠାରେ ଥିବା ଜେଲ୍‌ରେ ଜଣେ କଏଦୀ ରହିଛନ୍ତି।

ରଥଯାତ୍ରା ଲାଗି ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସର ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୁଇଟ

ରଥଯାତ୍ରା ଲାଗି ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସର ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୁଇଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୭: ରଥଯାତ୍ରା ଲାଗି ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୁଇଟ ନେଇ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର୍‌ ଧରିଛି। ଉକ୍ତ ଟୁଇଟ୍‌ରେ ମା’ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଭାଇ କୁହାଯାଇଥିବାବେଳେ ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିରକୁ ଗୁଣ୍ଡିଚା ଘାଟ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଦଳ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଟୁଇଟ୍‌ରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ,

ଇସ୍ତଫା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କୁ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ଅନୁରୋଧ

ଇସ୍ତଫା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କୁ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ଅନୁରୋଧ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୭: ଓଡ଼ିଶାରୁ ଲୋକ ସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିବା ଏମ୍‌ପି ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ବାଚସ୍ପତି ସୁମିତ୍ରା ମହାଜନଙ୍କୁ ଭେଟି ତାଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ବୁଧବାର ସେ ଟୁଇଟ କରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଟାର୍ଗେଟରେ ନୌସେନା: ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ମେରାଇନ୍‌ ଟ୍ରେନିଂ ଦେଉଛି ପାକିସ୍ତାନ

ଟାର୍ଗେଟରେ ନୌସେନା: ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ମେରାଇନ୍‌ ଟ୍ରେନିଂ ଦେଉଛି ପାକିସ୍ତାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୭: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କ ଅପରେଶନ ଅଲଆଉଟ୍‌ ଯୋଗୁ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ କଳାପରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏବେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି।

ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ: ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଗ୍ରହଣ କଲେ ବାଚସ୍ପତି

ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ: ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଗ୍ରହଣ କଲେ ବାଚସ୍ପତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୭: ସଂସଦର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ବୁଧବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଊଭୟ ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରବଳ ହଟ୍ଟଗୋଳ ମଧ୍ୟରେ ସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରି ନାହିଁ।

ହଟ୍ଟଗୋଳ ମଧ୍ୟରେ ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ: ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଶପଥ ନେଲେ ରଘୁନାଥ, ସୋନାଲ

ହଟ୍ଟଗୋଳ ମଧ୍ୟରେ ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ: ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଶପଥ ନେଲେ ରଘୁନାଥ, ସୋନାଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୭: ସଂସଦର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ବୁଧବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଲୋକ ସଭା ଓ ରାଜ୍ୟ ସଭାରେ ସାମୁହିକ ହିଂସାକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀ ଦଳ ସଦସ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇ ଉଭୟ ଗୃହର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଆରମ୍ଭରୁ ହଟ୍ଟଗୋଳ କରିଛନ୍ତି।

ସ୍ବଦେଶରେ ବିଦେଶୀ ସାଜିଛନ୍ତି ୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ

ସ୍ବଦେଶରେ ବିଦେଶୀ ସାଜିଛନ୍ତି ୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୧୮।୭: ପୃଥିବୀର ବିଭିନ୍ନ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ସ୍ବଦେଶରେ ସାଜିଛନ୍ତି ବିଦେଶୀ। ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ନାହିଁ କୌଣସି ଦେଶର ନାଗରିକତା।

ର଼୍ୟାମ୍ପ୍‌ରେ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଇ ଅଡୁଆରେ ମଡେଲ

ର଼୍ୟାମ୍ପ୍‌ରେ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଇ ଅଡୁଆରେ ମଡେଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୧୮।୭: ଏକ ର଼୍ୟାମ୍ପ୍‌ ଶୋ’ରେ ଜଣେ ମଡ଼େଲ୍‌ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଇ ଅଡୁଆରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ମାର୍ଟ ମାର୍ଟିନ୍‌। ମିଆମିଠାରେ ସେ ସୁଇମିଂ ସୁଟ୍‌ରେ ଏପରି କରିଛନ୍ତି।

ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ: ୬୭ ବିଲ୍‌, ୧୯୮ ଘଣ୍ଟାର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ

ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ: ୬୭ ବିଲ୍‌, ୧୯୮ ଘଣ୍ଟାର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୭: ଚଳିତ ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ ୧୮ ଦିନର କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସ ରହିଛି। ଏହି ଧାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସ ମଧ୍ୟରେ ୧୯୮ ଘଣ୍ଟାର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ରହିଛି।

ହାତର ମେହେନ୍ଦୀ  ପଡ଼ିଲା ଫିକା: ଭିଜା ନ ମିଳିବାରୁ ବାହାଘର ବନ୍ଦ

ହାତର ମେହେନ୍ଦୀ ପଡ଼ିଲା ଫିକା: ଭିଜା ନ ମିଳିବାରୁ ବାହାଘର ବନ୍ଦ

ପାଟନା/କରାଚି,୧୮।୭: ବିହାର ବାଙ୍କା ଜିଲାରେ ବାସ କରୁଥିବା ମେହଦତ୍‌ଙ୍କ ହାତର ମେହେନ୍ଦୀ ଫିକା ପଡ଼ିଛି। ଭିଜା ନ ମିଳିବାରୁ ତାଙ୍କର ବାହାଘର ହୋଇ ପାରିନାହିଁ। ପାକିସ୍ତାନରେ ରହୁଥିବା ଅସହର ହୁସେନଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କର ବାହାଘର ହେବାର ଥିଲା।

ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡ଼ାରେ ଭୁଶୁଡ଼ିଲା ୨ କୋଠା

ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡ଼ାରେ ଭୁଶୁଡ଼ିଲା ୨ କୋଠା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୮।୭: ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡ଼ା ଶାହବେରୀ ଗାଁରେ ଘଟିଛି ଏକ ଅଘଣଟ। ଏଠାରେ ଏକ ନିର୍ମାଣଧୀନ କୋଠା ଉପରେ ପୁରୁଣା କୋଠା ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିଛି।

Model This Week

ରୂପେଶ