ବାଲେଶ୍ୱର

ଚା’ କଫି ଚାଷକୁ ଅଣଦେଖା

ଚା’ କଫି ଚାଷକୁ ଅଣଦେଖା
କେନ୍ଦୁଝର, ୨୮।୧୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ପାହାଡିଆ ଜମି ଓ ଥଣ୍ଡା ପରିବେଶ କଫି, ଚା, ହଳଦୀ ଚାଷ ଲାଗି ଉପଯୋଗୀ ହୋଇଥିଲେ ବି ଆବଶ୍ୟକ ଯୋଜନା ଓ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଚାଷ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ଏହି ଜିଲାର ଜଳବାୟୁ କଫି ଓ ଚା’ ଚାଷ ପାଇଁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ। ଏଣୁ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବରେ ବାଂଶପାଳ ବ୍ଲକର ଉପରକାଇପୁରନ୍‌ଠାରେ ଏକ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ କଫି ଚାଷ ଏବଂ ତରମାକାନ୍ତଠାରେ ଯୌଥ ଉଦ୍ୟମରେ ଚା’ ଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଠାକାର ଚା ଓ କଫିର ସ୍ବାଦ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ମାନର ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ବାହାରେ ଆଦୃତି ଲାଭ କରିଥିଲା। ଏପରି କି ଏଠାରୁ ଉତ୍ପାଦିତ ଚା’ ସିଧାସଳଖ ବିଦେଶକୁ ରପ୍ତାନି ହେଉଥିଲା। ସେହିପରି କୋରାପୁଟସ୍ଥିତ କଫି ବୋର୍ଡ ଓ କଫି ଗ୍ରୋଅର ଆସୋସିଏଶନକୁ କଫି ପଠାଯାଉଥିଲା। କଫି ଉଦ୍ୟୋଗୀ ପ୍ରୀତମ ରାଠୋର, ତାଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଗରୁ ପାଖାପାଖି ଏକର ପ୍ରତି ୪ ଟନ କଫି ଫଳ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଥିଲା । ଏବେ ମାତ୍ର ୧.୫ ଟନ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଛି। ଏହି ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ଲାଗି କୌଣସି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମିଳୁ ନାହିଁ । ସରକାର ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ପଦକ୍ଷେପ ନେଲେ ଏଠାରେ ଅନ୍ୟମାନେ ଚା’ ଓ କଫି ଚାଷ କରିପାରିବେ। ତେବେ ଭୂୟାଁ ପୀଢ ଠାରେ ଥିବା ବଗିଚା ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଅଭାବରୁ ଏବେ ଶ୍ରୀହୀନ ହୋଇପଡିଛି। ସେହିପରି ଚା’ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପାଇଁ ଥିବା କାରଖାନା ଅକାମି ହୋଇପଡିଛି । କାମ କରିଥିବା ଭୂୟାଁ ଶ୍ରମିକ ମାନେ କାମଧନ୍ଦା ହରାଇ ଅନ୍ୟ ବୃତ୍ତି ଆଦରିଥିବା କହିଛନ୍ତି। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତ ଦିଅନ୍ତି ଯେ, ଭୂୟାଁ ପୀଢ ଚା’ ଓ ଜୁଆଙ୍ଗ ପୀଢ କଫି ଚାଷ ପାଇଁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସ୍ଥାନ। ଏହାର ବିକାଶ କରାଗଲେ କନ୍ଧମାଳ, କୋରାପୁଟ ଭଳି ଅମଳ ମିଳିବା ସହ ଏହା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିପାରିବ। ଚା’ ବା କଫି ଚାଷ ପାଇଁ ଥରେ ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ୪/୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗଛର ଯତ୍ନ ନିଆଯାଏ । ଗଛ ବଡ ହୋଇ ଗଲେ ବହୁ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅମଳ ମିଳେ। କେବଳ ଏହାର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିଥାଏ। ଅମଳ ସମୟରେ ମଞ୍ଜି ତୋଳିବା ଓ ଶୁଖାଇବା କାମ କରିବାକୁ ହୁଏ। ଏଭଳି ଲାଭଜନକ ଫସଲର ପ୍ରସାର ଘଟିଲେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଜୀବନଧାରଣ ମାନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରିବ ବୋଲି ସେମାନେ ମତ ଦେଉଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଜିଲାରେ ଥଣ୍ଡା ପରିବେଶ ରହୁଥିବା ଗଡାଣିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ହଳଦୀ ଚାଷ ହୋଇପାରିବ। ଆଦିବାସୀମାନେ ଏହି ଚାଷ କରି ଲାଭବାନ ହୋଇପାରିବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷୀ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଉଦ୍ୟମରେ ହଳଦୀ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରାଗଲେ ହଳଦୀ ଚାଷର ପ୍ରସାର ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ବରିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡ. ସୁଜିତ ନାଥ କହିଛନ୍ତି, କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ ହଳଦୀ ଚାଷ ଭଲ ଭାବରେ ହୋଇପାରିବ । ଏହାକୁ ସମତଳ ଜମିରେ ଆମ୍ବ ବାଗାନ ମଧ୍ୟରେ ଆନ୍ତଃ ଫସଲ ଭାବେ ମଧ୍ୟ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ପରିବେଶବିତ ଡ. ବିମ୍ବାଧର ବେହେରା କହିଛନ୍ତି, ଭୌଗୋଳିକ ପରିବେଶକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କଫି, ହଳଦୀ ଚାଷ କରାଗଲେ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ଅନେକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଜିଲାକୁ ଆସନ୍ତେ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଆଦିବାସୀମାନେ ଉପକୃତ ହୋଇପାରନ୍ତେ। ଜିଲା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଅଧିକାରୀ ଆର.କେ. ନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜିଲାରେ ପ୍ରାକୃତିକ ପରିବେଶ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷଣ କରିପାରୁଛି। ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ବିଭିନ୍ନ ଦିଗକୁ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

କୋଳିମାଟି ଗ୍ରାମରୁ ଅଜଗର ଉଦ୍ଧାର

କୋଳିମାଟି ଗ୍ରାମରୁ ଅଜଗର ଉଦ୍ଧାର

କେନ୍ଦୁଝର,୧୭।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ କୋଳିମାଟି ଗ୍ରାମରେ ଗୁରୁବାର  ଏକ ଅଜଗରକୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।

ମହିଳାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା: ଧାମନଗର ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ

ମହିଳାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା: ଧାମନଗର ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ

ଧାମନଗର,୧୭।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ସୋହଡା ପଞ୍ଚାୟତ ପିତେଇପୁର ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ମହିଳା ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ରଶି ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେ ହେଲେ ସନାତନ ସାହୁଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଶଶୀରେଖା  ସାହୁ।

ଅଭଣାରେ ସ୍ବାମୀ ଅରବିନ୍ଦଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ, ବିଜ୍ଞାନମେଳା

ଅଭଣାରେ ସ୍ବାମୀ ଅରବିନ୍ଦଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ, ବିଜ୍ଞାନମେଳା

ବାହାନଗା,୧୭।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଳକ ଅଭଣା ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଅରବିନ୍ଦ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ରରରେ ସ୍ବାମୀ ଅରବିନ୍ଦଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କରାଯିବା ସହ ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ରରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିଜ୍ଞାନମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। 

ବାଜପେୟୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ବାଜପେୟୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ଆନନ୍ଦପୁର,୧୭।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାରତରତ୍ନ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୋକ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ବାଜପେୟୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ନୀଳଗିରି ଭାଜପା, ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଶୋକସଭା

ବାଜପେୟୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ନୀଳଗିରି ଭାଜପା, ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଶୋକସଭା

ସଜନାଗଡ଼,୧୭।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭାରତବର୍ଷର ଲୋକପ୍ରିୟ ଜନନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବର୍ଗତଃ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ବିୟୋଗ ପରେ ତାଙ୍କ ଅମର ଆତ୍ମାର ସଦ୍‌ଗତି ନିମନ୍ତେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଶେକସଭାର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ନୀଳଗିରିରେ ଭାଜପା ଓ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଶୋକସଭାର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା।

ନବ ବିବାହିତ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ବିଷ ପିଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ

ନବ ବିବାହିତ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ବିଷ ପିଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ

ଧାମନଗର, ୧୭।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ଶ୍ୟାମପୁର ଗ୍ରାମର ନବବିବାହିତ ଦମ୍ପତ୍ତି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ତ୍ରିପାଠି ଏବଂ ପୁର୍ଣ୍ଣିମା କୌଣସି କାରଣକୁ ନେଇ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବିଷ ପିଇଥିଲେ।

ଚାଷ ଜମିରେ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ

ଚାଷ ଜମିରେ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ

କେନ୍ଦୁଝର, ୧୬।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସଦର ବ୍ଲକ ଘୁଟୁରୁ ଗ୍ରାମରେ ଚାଷ ଜମିରେ ଭାରତ ମାନଚିତ୍ର ଆକୃତିର ଧାନ ଚାଷ କରିଥିବା ଗଜେନ୍ଦ୍ର ଦାସଙ୍କ ଜମିରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ଭାରତ ଏକ କୃଷି ଭିତିକ ଦେଶ। କୃଷକମାନେ ଦେଶର ମେରୁଦଣ୍ଡ। କୃଷକମାନେ ନିଜ କ୍ଷେତରେ ଫସଲ ଚାଷ କରିବା ସହ ପତ୍ତାକା ଉତୋଳନ କରି ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ କରିବାକୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ଜେନା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। 

ଆନ୍ଧ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ

ଆନ୍ଧ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ

ପଦ୍ମପୁର,୧୭।୮(ଡି.ଏନ.ଏ)-ଭଦ୍ରକ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ସାହାଡ଼ା ବଜାରରେ ଥିବା ଆନ୍ଧ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍‌ ଉଦ୍ୟମ ହୋଇଥିବା ନେଇ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।  ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କେତେଜଣ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ପଛପଟ ଝରକା ଭାଙ୍ଗି ଭିତରକୁ ପଶିଥିଲେ। ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଲାଗିଥିବା ସିସିଟିଭିକୁ ଭାଙ୍ଗିଦେଇ ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗରୁମରେ ପଶିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରି ଜିନିଷପତ୍ର ଏଣେତେଣେ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ। 

ନଦୀ ଧୋଇ ନେଉଛି ବିକାଶ

ନଦୀ ଧୋଇ ନେଉଛି ବିକାଶ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୧୭।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକରେ ଏକ ଦୁର୍ଗମ ଅବହେଳିତ ଗଁା ମହେଶପୁର। ବୈତରଣୀ ନଦୀ କୂଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଏହି ଗଁା ଅଧିକାଂଶ ବର୍ଷ ବନ୍ୟା ଯୋଗୁ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ। ପାଣିରେ ରାସ୍ତା ବୁଡି ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ପଶେ। ଗଁାକୁ ଥିବା ମାଟି ରାସ୍ତା ବର୍ଷାଦିନେ କାଦୁଅ ହୋଇପଡ଼େ। ଲୋକେ ଯାତାୟାତ ପାଇଁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥାନ୍ତି। 

ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ  ଦୁର୍ବବ୍ୟବହାର ଅଭିଯୋଗ

ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଦୁର୍ବବ୍ୟବହାର ଅଭିଯୋଗ

ବଡ଼ସାହି,୧୭ା୮(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ଟ୍ରାନଜିଟ ପାସ ନ ମିଳିବାରୁ ବଡ଼ସାହି ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ୩ଜଣ ଯୁବକ ଦୁର୍ବବ୍ୟହାର କରିବା ସହ ଆକ୍ରମଣ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିବା ନେଇ ବଡ଼ସାହି ଥାନାରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ  ହୋଇଛି ା ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ହେଲେ  ବେଲପାଳ ଗ୍ରାମ ବାଲି ଖାଦାନ ଲିଜଧାରୀ ସୁଶାନ୍ତ ନାୟକ, ଭାଇ ଅମୀର ନାୟକ ଓ ସପନ ା ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା (ନଂ ୧୧୭/୧୮) ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଜାରି ରଖିଛି ା 

ସାର୍ଟିଫିକେଟ ନ ମିଳିବା ଯାଏ  ଆନ୍ଦୋଳନ

ସାର୍ଟିଫିକେଟ ନ ମିଳିବା ଯାଏ ଆନ୍ଦୋଳନ

ରାଇରଙ୍ଗପୁର, ୧୭ା୮ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଆଇଟିଡିଏ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ୩୧ ଜଣ ଆଦିବାସୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ନର୍ସିଂ ଏବଂ ଜିଏମଏମ୍‌  ପାଠ ପଢା ସକାଶେ ଗତ ୨୦୧୩-୧୪ ମସିହାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ୨ଟି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନକୁ  ପଠାଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ୪ ବର୍ଷ ବିତିଯିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଦ୍ୟାବଧି  ସାର୍ଟିଫିକେଟ ମିଳି ପାରୁ ନାହିଁ।  ତୁରନ୍ତ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପ୍ରଦାନ ସକାଶେ  ଗୁରୁବାର ସମ୍ପୃକ୍ତ  ଛାତ୍ରୀମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଆରଟିଡିଏ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକକୁ ତାଲା ବନ୍ଦ କରି ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବା ସହ ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ।

ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ/ବସ୍ତା(ସ୍ବ.ପ୍ର.), ୧୭।୮-ଭାରତରତ୍ନ ତଥା ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ବାଲେଶ୍ୱର ଭାଜପା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଗୁରୁବାର ଜିଲାସଭାପତି ମଦନ ମୋହନ ଦତ୍ତଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଅଶ୍ରୁଳ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜ୍ଞାପନ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ବହୁ ଭାଜପା ବରିଷ୍ଠ ନେତୃବର୍ଗ ଓ କର୍ମୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ବାଜପେୟୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ଯେଉଁ ଶୂନ୍ୟ ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ତାହା କେବେ ବି ପୂରଣ ହୋଇପାରିବ ନାହଁି ବୋଲି ବାଲେଶ୍ୱର ସଦର ବିଧାୟକ ଜୀବନ ପ୍ରଦୀପ ଦାଶ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ବରିଷ୍ଠ ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ସରକାର, ନୀଳଗିରି ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ଚିତ୍ତରଞ୍ଜନ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ ପ୍ରମୁଖ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଦେହାନ୍ତରେ ଶୋକ ପାଳନ ସହ ଅମର ଆମତ୍ାର ସଦ୍‌ଗତି କାମନା କରିଛନ୍ତି ା ବସ୍ତା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଶୋକସଭା ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଶ୍ୟାମାପ୍ରସାଦ ବେହେରାଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା।