Dharitri News
ବାଲେଶ୍ୱର

ଚା’ କଫି ଚାଷକୁ ଅଣଦେଖା

ଚା’ କଫି ଚାଷକୁ ଅଣଦେଖା  କେନ୍ଦୁଝର, ୨୮।୧୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ପାହାଡିଆ ଜମି ଓ ଥଣ୍ଡା ପରିବେଶ କଫି, ଚା, ହଳଦୀ ଚାଷ ଲାଗି ଉପଯୋଗୀ ହୋଇଥିଲେ ବି ଆବଶ୍ୟକ ଯୋଜନା ଓ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଚାଷ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ଏହି ଜିଲାର ଜଳବାୟୁ କଫି ଓ ଚା’ ଚାଷ ପାଇଁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ। ଏଣୁ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବରେ ବାଂଶପାଳ ବ୍ଲକର ଉପରକାଇପୁରନ୍‌ଠାରେ ଏକ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ କଫି ଚାଷ ଏବଂ ତରମାକାନ୍ତଠାରେ ଯୌଥ ଉଦ୍ୟମରେ ଚା’ ଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଠାକାର ଚା ଓ କଫିର ସ୍ବାଦ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ମାନର ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ବାହାରେ ଆଦୃତି ଲାଭ କରିଥିଲା। ଏପରି କି ଏଠାରୁ ଉତ୍ପାଦିତ ଚା’ ସିଧାସଳଖ ବିଦେଶକୁ ରପ୍ତାନି ହେଉଥିଲା। ସେହିପରି କୋରାପୁଟସ୍ଥିତ କଫି ବୋର୍ଡ ଓ କଫି ଗ୍ରୋଅର ଆସୋସିଏଶନକୁ କଫି ପଠାଯାଉଥିଲା। କଫି ଉଦ୍ୟୋଗୀ ପ୍ରୀତମ ରାଠୋର, ତାଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଗରୁ ପାଖାପାଖି ଏକର ପ୍ରତି ୪ ଟନ କଫି ଫଳ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଥିଲା । ଏବେ ମାତ୍ର ୧.୫ ଟନ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଛି। ଏହି ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ଲାଗି କୌଣସି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମିଳୁ ନାହିଁ । ସରକାର ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ପଦକ୍ଷେପ ନେଲେ ଏଠାରେ ଅନ୍ୟମାନେ ଚା’ ଓ କଫି ଚାଷ କରିପାରିବେ। ତେବେ ଭୂୟାଁ ପୀଢ ଠାରେ ଥିବା ବଗିଚା ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଅଭାବରୁ ଏବେ ଶ୍ରୀହୀନ ହୋଇପଡିଛି। ସେହିପରି ଚା’ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପାଇଁ ଥିବା କାରଖାନା ଅକାମି ହୋଇପଡିଛି । କାମ କରିଥିବା ଭୂୟାଁ ଶ୍ରମିକ ମାନେ କାମଧନ୍ଦା ହରାଇ ଅନ୍ୟ ବୃତ୍ତି ଆଦରିଥିବା କହିଛନ୍ତି। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତ ଦିଅନ୍ତି ଯେ, ଭୂୟାଁ ପୀଢ ଚା’ ଓ ଜୁଆଙ୍ଗ ପୀଢ କଫି ଚାଷ ପାଇଁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସ୍ଥାନ। ଏହାର ବିକାଶ କରାଗଲେ କନ୍ଧମାଳ, କୋରାପୁଟ ଭଳି ଅମଳ ମିଳିବା ସହ ଏହା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିପାରିବ। ଚା’ ବା କଫି ଚାଷ ପାଇଁ ଥରେ ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ୪/୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗଛର ଯତ୍ନ ନିଆଯାଏ । ଗଛ ବଡ ହୋଇ ଗଲେ ବହୁ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅମଳ ମିଳେ। କେବଳ ଏହାର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିଥାଏ। ଅମଳ ସମୟରେ ମଞ୍ଜି ତୋଳିବା ଓ ଶୁଖାଇବା କାମ କରିବାକୁ ହୁଏ। ଏଭଳି ଲାଭଜନକ ଫସଲର ପ୍ରସାର ଘଟିଲେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଜୀବନଧାରଣ ମାନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରିବ ବୋଲି ସେମାନେ ମତ ଦେଉଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଜିଲାରେ ଥଣ୍ଡା ପରିବେଶ ରହୁଥିବା ଗଡାଣିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ହଳଦୀ ଚାଷ ହୋଇପାରିବ। ଆଦିବାସୀମାନେ ଏହି ଚାଷ କରି ଲାଭବାନ ହୋଇପାରିବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷୀ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଉଦ୍ୟମରେ ହଳଦୀ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରାଗଲେ ହଳଦୀ ଚାଷର ପ୍ରସାର ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ବରିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡ. ସୁଜିତ ନାଥ କହିଛନ୍ତି, କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ ହଳଦୀ ଚାଷ ଭଲ ଭାବରେ ହୋଇପାରିବ । ଏହାକୁ ସମତଳ ଜମିରେ ଆମ୍ବ ବାଗାନ ମଧ୍ୟରେ ଆନ୍ତଃ ଫସଲ ଭାବେ ମଧ୍ୟ ଚାଷ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ପରିବେଶବିତ ଡ. ବିମ୍ବାଧର ବେହେରା କହିଛନ୍ତି, ଭୌଗୋଳିକ ପରିବେଶକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କଫି, ହଳଦୀ ଚାଷ କରାଗଲେ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ଅନେକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଜିଲାକୁ ଆସନ୍ତେ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଆଦିବାସୀମାନେ ଉପକୃତ ହୋଇପାରନ୍ତେ। ଜିଲା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଅଧିକାରୀ ଆର.କେ. ନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜିଲାରେ ପ୍ରାକୃତିକ ପରିବେଶ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷଣ କରିପାରୁଛି। ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ବିଭିନ୍ନ ଦିଗକୁ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି।

ବାଲେଶ୍ୱର

ଟ୍ରକ୍‌ ଚାପାରେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକ ଗୁରୁତର

କୋଳିମାଟି, ୨୨।୨-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ଧକୋଠା ବଜାର ଜଳ ନଣ୍ଡା ଛକ ନିକଟରେ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ୮ଟା ୧୦ ମିନିଟ ସମୟରେ ଘଟଗଁ। ପଟରୁ ଆସୁଥିବା ଏକ ଆଇରନ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍‌ ଚାପାରେ ଜଣେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

ତାରିଣୀ କ୍ରିକେଟ: ଏମସିୱାଇ ଚସାଟାଙ୍ଗିରୀ ବିଜୟୀ

ତାରିଣୀ କ୍ରିକେଟ: ଏମସିୱାଇ ଚସାଟାଙ୍ଗିରୀ ବିଜୟୀ

ହରିଚନ୍ଦନପୁର,୨୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ହରିଚନ୍ଦନପୁର ବ୍ଲକ ପିଟାପିଟି ପଞ୍ଚାୟତ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ତାରିଣୀ କପ୍‌ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ୟୁଥ କ୍ଲବ ସଭାପତି ଅମରଦୀପ ସାହୁଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ୧ମ ବାର୍ଷିକ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଏମସିୱାଇ ଚସାଟାଙ୍ଗିରୀ ଓ ଫାୟାର ୧୧ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳ ହୋଇଥିଲା।

ଆତ୍ମରକ୍ଷା ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେଲେ ୬୦ ଛାତ୍ରୀ

ବାସୁଦେବପୁର,୨୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାସୁଦେବପୁରସ୍ଥିତ ମନ୍ଦାରୀ ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜର ଯୁକ୍ତ ୩ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଚାଲିଥିବା ଆତ୍ମରକ୍ଷା ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବିଦାୟ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବିଦାୟ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୨୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସ୍ଥାନୀୟ ନାଅଁ।ମୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଅର୍ଥନୀତି ବିଭାଗର ଯୁକ୍ତ ୩ ଶେଷବର୍ଷ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଦାୟକାଳୀନ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦିଆଯାଇଛି।

ଶ୍ରୀମାଙ୍କ ମାତୃ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉସତ୍ବ

ସିମୁଳିଆ,୨୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଶ୍ରୀମାଙ୍କ ୧୪୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ବୁଧବାର ମାର୍କୋଣାର ଶ୍ରୀଅରବିନ୍ଦ ନବୋଦ୍ୟମ ଟ୍ରଷ୍ଟ ମାତୃଭୂମି ପରିସରରେ ଦିବସ ବ୍ୟାପୀ ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରାତଃ ୬ଟାରେ ଅଖଣ୍ଡ ମାତୃ ନାମଜପ, ସକାଳ ୯ଟାରେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ, ୧୦ଟାରେ ଆଶ୍ରମ ପରିସରରେ ମାତୃମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଓ ବିଗ୍ରହ ସ୍ଥାପନ, ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ସମୁହ ଧ୍ୟାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।

ନ୍ୟାୟ ଅପେକ୍ଷାରେ ମୃତା ମହିଳାଙ୍କ ମା’

ବାହାନଗା,୨୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଳକ ତାଳକୁରୁଣିଆଁ ପଞ୍ଚାୟତ ରହଣିଆଗଞ୍ଜ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବିବାହିତା ମହିଳାଙ୍କୁ ଶନିବାର ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।

ମୃତ ଚାଷୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ଭାଜପାର କୃଷକ ମୋର୍ଚ୍ଚା ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ

ମୃତ ଚାଷୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ଭାଜପାର କୃଷକ ମୋର୍ଚ୍ଚା ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ

ରୂପ୍‌ସା,୨୨।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସିଂଲା ଥାନା ପାଳସାହି ଗ୍ରାମର ଚାଷୀ ବରେନ୍ଦ୍ର ପରିଡ଼ା ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେବାପରେ ଭାଜପା କୃଷକ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଗୁରୁବାର ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ବରେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

ପାରମ୍ପରିକ ଜଙ୍ଗଲଜାତ ଖାଦ୍ୟମେଳା

ପାରମ୍ପରିକ ଜଙ୍ଗଲଜାତ ଖାଦ୍ୟମେଳା

କେନ୍ଦୁଝର,୨୨।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ତେଲକୋଇ ବ୍ଲକ କାନ୍ଦିଆହତା ପଞ୍ଚାୟତ ଗଳଦା ଗ୍ରାମରେ ଆୟୋଜିତ ୨ ଦିନିଆ ପାରମ୍ପରିକ ଜଙ୍ଗଲଜାତ ଖାଦ୍ୟମେଳାର ଗୁରୁବାର ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହେଉଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଲୋପ ପାଇଯାଉଥିବା ଜଙ୍ଗଲଜାତ ଖାଦ୍ୟର ସୁରକ୍ଷା, ସେଥିରେ ଥିବା ପୋଷକର ମାନ, ପରିବେଶ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି।

ବେକେରିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ବେକେରିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୨।୨: ବାଲେଶ୍ୱର ଷ୍ଟେଶନ ବଜାରରେ ଥିବା ଏକ ବେକେରିରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ପୋଡ଼ିଯାଇଛି। ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡର କାରଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ।

ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହିଲା ଛଉ ନୃତ୍ୟ

ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହିଲା ଛଉ ନୃତ୍ୟ

ତିହିଡ଼ି,୨୧।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସ୍ଥାନୀୟ କାଳୀ ପଡ଼ିଆରେ ଶ୍ୟାମା କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ଚାଲିଥିବା ତିହିଡ଼ି ମହୋତ୍ସବ-୨୦୧୮ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଦିବସରେ ପୁରୁଲିଆ ଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ଛଉ ନୃତ୍ୟ ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହିଥିଲା।

ଖବରକାଗଜ ବିତରକଙ୍କୁ ମିଳିବ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା

ଖବରକାଗଜ ବିତରକଙ୍କୁ ମିଳିବ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୧।୨-ଖବରକାଗଜ ବିତରକମାନଙ୍କୁ ଏଣିକି ମିଳିବ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଶ୍ରମ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି। କୌଣସି ହକର ଦୁର୍ଘଟଣାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କଲେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ରାଶି ମିଳିବ।

ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଲୁଟେରା ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଠାବ

ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଲୁଟେରା ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଠାବ

ଆରଡି, ୨୧।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକରେ ଲୁଟେରା ଓ ଡକାୟତଙ୍କ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ପୋଲିସର ନିଦ ହଜାଇଛି। ରାସ୍ତାରେ ଏକୁଟିଆ ଯିବାକୁ ଲୋକେ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି। ଗତ ୧ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ନାନ୍ଦପୁର, କୋଇଲଖା ଓ ଧାମନଗର ବ୍ଲକର ବେତାଳିଗଁ।ରେ ବଡ଼ ଧରଣର ଚୋରି ଓ ଡକାୟତି ଘଟିଛି। ଡକାୟତ ଦଳ ବିଭିନ୍ନ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଦେଖାଇ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।