ଜାତୀୟ |

ଅପରାଧୀକରଣକୁ ବିରୋଧ

ଅପରାଧୀକରଣକୁ ବିରୋଧ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୮।୧୨(ପି.ଟି.)- ମନଇଚ୍ଛା ଅଚାନକ୍‌ ତିନିଥର ‘ତଲାକ୍‌’ (ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌) କହି ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ବୈବାହିକ ସମ୍ପର୍କ ତୁଟାଇବା ବେଆଇନ। ଏଭଳି ଅମାନବିକ କାଣ୍ଡ ଘଟାଉଥିବା ମୁସଲମାନ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ଏଣିକି ଅପରାଧୀ ଭାବେ ପରିଗଣିତ କରାଯିବ ଏବଂ ତିନିବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲ୍‌ଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯିବ। ମୁସଲମାନ ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏସବୁ ନିୟମ କଡ଼ାକଡ଼ି ପାଳନ ହେବ। ଏଥିଲାଗି କେନ୍ଦ୍ରର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌ ନିରୋଧୀ ବିଲ୍‌ ଗୁରୁବାର ଲୋକ ସଭାରେ ଗୃହୀତ ହୋଇଯାଇଛି। ମୁସଲମାନ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ‘ଐତିହାସିକ ଦିବସ’ ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି। ଗୃହରେ ଉପସ୍ଥାପନ ହେବା ପରେ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିଲ୍‌କୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ ମିଳି ନ ଥିଲା। କିଛି ଦଳ ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିବାବେଳେ ଆଉ କିଛି ବିଲ୍‌ରେ ଥିବା ଅପରାଧୀକରଣ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ନେଇ ଗୃହରେ ହଙ୍ଗାମା କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ଅନେକ ତ୍ରୁଟି ରହିଛି ବୋଲି ବିଜେଡି କହିଥିଲା। ତେବେ ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌ ନିରୋଧୀ ବିଲ୍‌କୁ କଂଗ୍ରେସ ସମର୍ଥନ କରିବା ସହ ମୁସଲମାନ ମହିଳାଙ୍କ ସଶକ୍ତୀକରଣ ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନିୟମ ଆଣିବାକୁ ଏହା ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲା। ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରିବାକୁ ଯାଇ ଭାଜପା ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌କୁ ଅପରାଧୀକରଣ କରିବାକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଆଇନ ଆଣିବାକୁ ସବୁ ବଳ ଲଗାଇଦେଇଛନ୍ତି। ଗତ ଅଗଷ୍ଟରେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌କୁ ବେଆଇନ ତଥା ଅସାମ୍ବିଧାନିକ ଦର୍ଶାଇବା ସହ ଛଅମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ଆଇନ ଆଣିବାକୁ କହିଥିଲେ। ତଦନୁଯାୟୀ ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ମନ୍ତ୍ରୀଗୋଷ୍ଠୀ ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌ ନିରୋଧୀ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଲ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ମୁସଲିମ୍‌ ମହିଳା (ବିବାହ ସମ୍ପର୍କିତ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା) ବିଲ୍‌-୨୦୧୭କୁ ଗତ ୧୫ ତାରିଖରେ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ମୋହର ମାରିଥିଲା। ଗୁରୁବାର ଲୋକ ସଭାରେ କେନ୍ଦ୍ର ଆଇନମନ୍ତ୍ରୀ ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ବିଲ୍‌କୁ ଆଗତ କରିଥିଲେ, ଯାହାକି ଅନେକ ହଙ୍ଗାମା ପରେ ଗୃହୀତ ହୋଇଛି। ”ଏହା ଏକ ଐତିହାସିକ ଦିବସ। ଆଜି ମୋଦି ସରକାର ଏକ ଇତିହାସ ରଚିଛନ୍ତି“ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ରର ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିଲ୍‌କୁ ନେଇ ଗୃହରେ ଉପସ୍ଥିତ ସବୁଦଳର ନେତା ଖୁସି ନ ଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟତଃ ଆଞ୍ଚଳିକ ଓ ମୁସ୍‌ଲିମ୍‌ ଦଳ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିବା ସହ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କୁ ତୀବ୍ର ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କଂଗ୍ରେସ ଏହି ବିଲ୍‌କୁ ସମର୍ଥନ କରିଛି ସତ, ହେଲେ ଛାଡ଼ପତ୍ରଧାରୀ ମୁସଲମାନ ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲା। ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟରେ ଆଜି ଭୋଟିଂ ନ କରି ତର୍ଜମା ପାଇଁ ବିଲ୍‌କୁ ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟି ନିକଟକୁ ପଠାଯାଉ ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ କହିଥିଲା। ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ (ବିଜେଡି), ଆର୍‌ଜେଡି, ଏଆଇଏଡିଏମ୍‌କେ, ଏଆଇଏମ୍‌ଆଇଏମ୍‌ ଏବଂ ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ମୁସ୍‌ଲିମ୍‌ ଲିଗ୍‌ ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌ ନିରୋଧୀ ବିଲ୍‌କୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମନମୁଖି ଭାବେ ଏହି ବିଲ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ତ୍ରୁଟି ରହିଛି ବୋଲି ଏମାନେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏଆଇଏମ୍‌ଆଇଏମ୍‌ ମୁଖ୍ୟ ଅସାଦୁଦ୍ଦିନ୍‌ ଓଓ୍ବାଇସିଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଲ୍‌ରେ ମୌଳିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ ହୋଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଓଓ୍ବାଇସି କହିଛନ୍ତି, ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌ ନିରୋଧୀ ବିଲ୍‌ରେ ମୁସଲମାନ ମହିଳା ସ୍ବାମୀ ପରିତ୍ୟକ୍ତା ହେଉଥିବା କଥା ବାରମ୍ବାର ଦୋହରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ଧର୍ମର ପ୍ରାୟ ୨୦ ଲକ୍ଷ ମହିଳା ମଧ୍ୟ ସ୍ବାମୀ ପରିତ୍ୟକ୍ତା ହେଉଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ସରକାର ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ। ‘ଗୁଜରାଟରେ ଥିବା ଆମ ଭାଉଜ (ମୋଦିଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ)ଙ୍କ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଚିନ୍ତା କରୁ’ ବୋଲି ଓଓ୍ବାଇସି କହିଛନ୍ତି। ଏସବୁ ସମାଲୋଚନା ସତ୍ତ୍ୱେ ବିଲ୍‌କୁ ଗୃହୀତ କରାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ସବୁ ଦଳର ସହଯୋଗ ଓ ସମର୍ଥନ କାମନା କରିଥିଲେ।
ଲୋକ ସଭାରେ ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌ ନିରୋଧୀ ବିଲ୍‌ ଆଗତ ହେବା ପରେ ଗୁରୁବାର ଗୃହରେ ପ୍ରବଳ ହଟ୍ଟଗୋଳ ହୋଇଥିଲା। କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବାମ ଦଳର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ କହିବାକୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିଲା ନାହିଁ। ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ନେତା ମୁଲାୟମ୍‌ ସିଂ ଯାଦବ ମଧ୍ୟ ବିଲ୍‌କୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। କଂଗ୍ରେସ ବିଲ୍‌କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ପୂର୍ବତନ ଆଇନମନ୍ତ୍ରୀ ସଲ୍‌ମାନ ଖୁର୍ସିଦ କହିଥିଲେ ଯେ, ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିଲ୍‌ ମୁସଲମାନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନରେ ସିଧାସଳଖ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରୁଛି। ଛାଡ଼ପତ୍ର ମାମଲାକୁ ଫୌଜଦାରି ଆଇନରେ ସାମିଲ କରାଯାଉଛି। ତେବେ ପୂର୍ବରୁ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଲ୍‌କୁ ବିରୋଧ କରିଆସୁଥିବା ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମ୍‌ସି) ସଦସ୍ୟମାନେ ଗୃହରେ ଚୁପ୍‌ ରହିଥିଲେ। ଆର୍‌ଜେଡି ନେତା ଜେ.ପି.ଏନ୍‌. ଯାଦବ ବିଲ୍‌ରେ ଥିବା ତିନିବର୍ଷ ଜେଲ୍‌ଦଣ୍ଡ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ। ମୁସ୍‌ଲିମ୍‌ ଲିଗ୍‌ର ସଦସ୍ୟ ଇ.ଟି. ମହମ୍ମଦ ବଶିର୍‌ କହିଥିଲେ ଯେ, ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଆଇନ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆଇନର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ଫାଇଦା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ସେହିପରି ବିଜେଡି ସଦସ୍ୟ ଭର୍ତ୍ତୃହରି ମହତାବ କହିଥିଲେ ଯେ, ବିଲ୍‌ର ସକାରାତ୍ମକ ଦିଗ ଉପରେ ସେ କିଛି କହିବେ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଅନେକ ତ୍ରୁଟି ରହିଛି। ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌ କିମ୍ବା ତଲାକ୍‌-ଇ-ବିଦାଦତ୍‌ କ୍ଷେତ୍ରରେ କେବଳ ମୁସଲିମ୍‌ ମହିଳା (ବିବାହ ସମ୍ପର୍କିତ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା) ବିଲ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ଏଥିରେ ମୁସଲମାନ ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାର ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଅନେକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଏହି ଆଇନ ବଳରେ ତିନି ତଲାକ୍‌ ଜରିଆରେ ଛାଡ଼ପତ୍ର ପାଇଥିବା ମୁସଲମାନ ମହିଳା ନିଜ ପାଇଁ ଏବଂ ପିଲା (ନାବାଳିକା/ନାବାଳକ)ଙ୍କ ପାଇଁ ଭରଣପୋଷଣ ପାଇବାକୁ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍‌ଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି କରିପାରିବେ। ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍‌ ଏନେଇ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ। ସେହିପରି ତିନିଥର ତଲାକ୍‌ ଶବ୍ଦ ଉଚ୍ଚାରଣ କରିଦେଲେ କିମ୍ବା ଇମେଲ୍‌, ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଏସ୍‌ ଓ ହ୍ବାଟ୍ସଆପ୍‌ରେ ତଲାକ୍‌ କହିଦେଲେ ତାହା ଗ୍ରହଣୀୟ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଲ୍‌ରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ଅଚାନକ୍‌ ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌ ଜରିଆରେ ଛାଡ଼ପତ୍ର ଦେଇ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଦୁର୍ବିଷହ କରୁଥିବା ସ୍ବାମୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଜାମିନବିହୀନ ଗିରଫ ପରଓ୍ବାନା ଜାରି ହେବ ଏବଂ ସେ ତିନିବର୍ଷ ଜେଲ୍‌ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବେ। ଲୋକ ସଭାରେ ଗୃହୀତ ହୋଇଯାଇଥିବାରୁ ଏବେ ଏହି ବିଲ୍‌ ରାଜ୍ୟ ସଭାରେ ଉପସ୍ଥାପନ ହେବ। ଉଚ୍ଚ ସଦନରେ ଗୃହୀତ ହୋଇଗଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ପଠାଯିବ। ସେଠାରୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ମିଳିଗଲେ ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌ ନିରୋଧୀ ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରିବ। ତେବେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌ ସମ୍ପର୍କିତ ନୂଆ ଆଇନ ଲାଗୁ ହେବ।

All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ମାଛ ଆମଦାନୀ ବନ୍ଦକଲା ଗୋଆ

ମାଛ ଆମଦାନୀ ବନ୍ଦକଲା ଗୋଆ

ପଣଜି,୧୮।୭: ଗୋଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋହର ପାରିକର ୧୫ ଦିନ ଲାଗି ପଡ଼ୋଶୀ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରୁ ମାଛ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ରୋକ୍‌ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ମାଛକୁ ତାଜା ରଖିବା ଲାଗି କ୍ୟାନ୍‌ସର ସୃଷ୍ଟିକାରୀ ଫର୍ମାଲିନ୍‌ ନାମକ ରାସାୟନିକ ଦ୍ରବ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବାରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଛ ଆମଦାନୀ ନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ଭାଜପା ଛାଡ଼ିଲେ ଚନ୍ଦନ ମିତ୍ର

ଭାଜପା ଛାଡ଼ିଲେ ଚନ୍ଦନ ମିତ୍ର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୭: ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ପୂର୍ବତନ ରାଜ୍ୟ ସଭା ଏମ୍‌ପି ଚନ୍ଦନ ମିତ୍ର ଭାଜପାର ହାତ ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି। ସେ ତାଙ୍କ ଇସ୍ତଫାପତ୍ର ଦଳର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ୍‌ ଶାହଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ସେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ(ଟିଏମ୍‌ସି)ରେ ଯୋଗ ଦେବେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର୍‌ ଧରିଛି।

ତାମିଲ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ତାମିଲ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଚେନ୍ନାଇ,୧୮।୭: ତାମିଲ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ଜଣାଶୁଣା ଅଭିନେତ୍ରୀ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଫାଶୀ ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ସେ ଓ୍ବଲାସରାଓ୍ବକ୍କମସ୍ଥିତ ତାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ପ୍ରିୟଙ୍କା ତାମିଲ ଟିଭି ଶୋ’ ‘ଓ୍ବାମସମ’ର ଜ୍ୟୋତିକା ଚରିତ୍ର ଲାଗି ବେଶ୍‌ ଜଣାଶୁଣା ଥିଲେ।

ମହିଳା ମାଓବାଦୀ ନିହତ

ମହିଳା ମାଓବାଦୀ ନିହତ

ମନପୁର,୧୮।୭: ଛତିଶଗଡ଼ର ମନପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ବୁଧବାର ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ସହ ଗୁଳି ବିନିମୟ ସମୟରେ ଜଣେ ମହିଳା ମାଓବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ରାଜନନ୍ଦଗାଁଓ ଜିଲାର ମନପୁର ସବ୍‌ଡିଭିଜନ ଅଞ୍ଚଳରେ ୨୦୦୫ରୁ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ମାଓବାଦୀ ସଦସ୍ୟ ଜରିନା ପୋଟାଇ।

ଉତ୍ତର କର୍ନାଟକକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ଘୋଷଣା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନୁହେଁ: ୟେଦୁରପ୍ପା

ଉତ୍ତର କର୍ନାଟକକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ଘୋଷଣା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନୁହେଁ: ୟେଦୁରପ୍ପା

ସିଭମୋଗା,୧୮।୭: ଉତ୍ତର କର୍ନାଟକକୁ ସ୍ବରନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ମାନ୍ୟତା ଦାବି ଜୋର୍‌ ଧରିଥିବାବେଳେ ବୁଧବାର ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି ଭାଜପା ନେତା ବିଏସ୍‌ ୟେଦୁରପ୍ପା। ସେ କହିଛନ୍ତି, ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ଦାବି ସବୁ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନୁହେଁ।

ମିଗ୍‌-୨୧ ଲଢ଼ୁଆ ଜେଟ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ

ମିଗ୍‌-୨୧ ଲଢ଼ୁଆ ଜେଟ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ

ଶିମ୍‌ଲା,୧୮।୭: ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ କଙ୍ଗ୍‌ରା ଜିଲାର ପଟ୍ଟା ଜତିୟାନ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ବୁଧବାର ଏକ ମିଗ୍‌-୨୧ ଲଢ଼ୁଆ ଜେଟ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ପଞ୍ଜାବର ପଠାନ୍‌କୋଟ ବାୟୁସେନା ଘାଟିରୁ ଉଡ଼ାଣ କରିଥିବା ଉକ୍ତ ବିମାନଟି କଙ୍ଗ୍‌ରା ଜିଲାରେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ଏହାର ପାଇଲଟ୍‌ ନିଖୋଜ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ସରକାରଙ୍କ ଅଗ୍ନି ପରୀକ୍ଷା: ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଶୁକ୍ରବାର ଆଲୋଚନା

ସରକାରଙ୍କ ଅଗ୍ନି ପରୀକ୍ଷା: ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଶୁକ୍ରବାର ଆଲୋଚନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୭: ବିରୋଧୀ ଦଳଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଗତ ହୋଇଥିବା ଅନାସ୍ଥା ପ୍ରସ୍ତାବ ବାଚସ୍ପତି ସୁମିତ୍ରା ମହାଜନ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ ଓ ଟିଡ଼ିପି ପକ୍ଷରୁ ଆଗତ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ।

ନିଦା ଖାଁଙ୍କ ବିଜୟ: ନିତି ତଲାକ୍‌କୁ ଅବୈଧ ଘୋଷିତ କଲେ ଅଦାଲତ

ନିଦା ଖାଁଙ୍କ ବିଜୟ: ନିତି ତଲାକ୍‌କୁ ଅବୈଧ ଘୋଷିତ କଲେ ଅଦାଲତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୭: ତିନି ତଲାକ୍‌ ବିରୋଧରେ ନିଦା ଖାଁଙ୍କୁ ମିଳିଛି ବଡ଼ ସଫଳତା। ଆଲା ହଜରତ୍‌ ବଂଶର ବୋହୂ ନିଦା ସ୍ବାମୀ ଉସ୍ମାନ୍‌ ରଜା ଖାଁଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତିନି ତଲାକ୍‌, ହଲାଲା ଏବଂ ବହୁବିବାହ ନେଇ ବରେଲୀର ଏକ ଅଦାଲତରେ ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ।

ଜେଲ୍‌ରେ ଜଣେ କଏଦୀ

ଜେଲ୍‌ରେ ଜଣେ କଏଦୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୭: ଗୁଜରାଟର ଏକ ଦ୍ୱୀପରେ ରହିଛି ୪୭୨ ବର୍ଷ ପୁରାତନ ଜେଲ୍‌। ଏହି ଦ୍ୱୀପ ହେଉଛି ଦିଓ୍ବ। ଏଠାରେ ଥିବା ଜେଲ୍‌ରେ ଜଣେ କଏଦୀ ରହିଛନ୍ତି।

ରଥଯାତ୍ରା ଲାଗି ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସର ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୁଇଟ

ରଥଯାତ୍ରା ଲାଗି ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସର ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୁଇଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୭: ରଥଯାତ୍ରା ଲାଗି ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୁଇଟ ନେଇ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର୍‌ ଧରିଛି। ଉକ୍ତ ଟୁଇଟ୍‌ରେ ମା’ ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଭାଇ କୁହାଯାଇଥିବାବେଳେ ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିରକୁ ଗୁଣ୍ଡିଚା ଘାଟ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଦଳ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଟୁଇଟ୍‌ରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ,

ଇସ୍ତଫା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କୁ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ଅନୁରୋଧ

ଇସ୍ତଫା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କୁ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ଅନୁରୋଧ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୭: ଓଡ଼ିଶାରୁ ଲୋକ ସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିବା ଏମ୍‌ପି ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ବାଚସ୍ପତି ସୁମିତ୍ରା ମହାଜନଙ୍କୁ ଭେଟି ତାଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ବୁଧବାର ସେ ଟୁଇଟ କରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଟାର୍ଗେଟରେ ନୌସେନା: ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ମେରାଇନ୍‌ ଟ୍ରେନିଂ ଦେଉଛି ପାକିସ୍ତାନ

ଟାର୍ଗେଟରେ ନୌସେନା: ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ମେରାଇନ୍‌ ଟ୍ରେନିଂ ଦେଉଛି ପାକିସ୍ତାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୭: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷାବଳଙ୍କ ଅପରେଶନ ଅଲଆଉଟ୍‌ ଯୋଗୁ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ କଳାପରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏବେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି।

Model This Week

ରୂପେଶ