ଜାତୀୟ |

ଅପରାଧୀକରଣକୁ ବିରୋଧ

ଅପରାଧୀକରଣକୁ ବିରୋଧ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୮।୧୨(ପି.ଟି.)- ମନଇଚ୍ଛା ଅଚାନକ୍‌ ତିନିଥର ‘ତଲାକ୍‌’ (ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌) କହି ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ବୈବାହିକ ସମ୍ପର୍କ ତୁଟାଇବା ବେଆଇନ। ଏଭଳି ଅମାନବିକ କାଣ୍ଡ ଘଟାଉଥିବା ମୁସଲମାନ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ଏଣିକି ଅପରାଧୀ ଭାବେ ପରିଗଣିତ କରାଯିବ ଏବଂ ତିନିବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲ୍‌ଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯିବ। ମୁସଲମାନ ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏସବୁ ନିୟମ କଡ଼ାକଡ଼ି ପାଳନ ହେବ। ଏଥିଲାଗି କେନ୍ଦ୍ରର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌ ନିରୋଧୀ ବିଲ୍‌ ଗୁରୁବାର ଲୋକ ସଭାରେ ଗୃହୀତ ହୋଇଯାଇଛି। ମୁସଲମାନ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ‘ଐତିହାସିକ ଦିବସ’ ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି। ଗୃହରେ ଉପସ୍ଥାପନ ହେବା ପରେ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିଲ୍‌କୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ ମିଳି ନ ଥିଲା। କିଛି ଦଳ ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିବାବେଳେ ଆଉ କିଛି ବିଲ୍‌ରେ ଥିବା ଅପରାଧୀକରଣ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ନେଇ ଗୃହରେ ହଙ୍ଗାମା କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ଅନେକ ତ୍ରୁଟି ରହିଛି ବୋଲି ବିଜେଡି କହିଥିଲା। ତେବେ ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌ ନିରୋଧୀ ବିଲ୍‌କୁ କଂଗ୍ରେସ ସମର୍ଥନ କରିବା ସହ ମୁସଲମାନ ମହିଳାଙ୍କ ସଶକ୍ତୀକରଣ ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନିୟମ ଆଣିବାକୁ ଏହା ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲା। ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରିବାକୁ ଯାଇ ଭାଜପା ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌କୁ ଅପରାଧୀକରଣ କରିବାକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଆଇନ ଆଣିବାକୁ ସବୁ ବଳ ଲଗାଇଦେଇଛନ୍ତି। ଗତ ଅଗଷ୍ଟରେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌କୁ ବେଆଇନ ତଥା ଅସାମ୍ବିଧାନିକ ଦର୍ଶାଇବା ସହ ଛଅମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ଆଇନ ଆଣିବାକୁ କହିଥିଲେ। ତଦନୁଯାୟୀ ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ମନ୍ତ୍ରୀଗୋଷ୍ଠୀ ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌ ନିରୋଧୀ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଲ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ମୁସଲିମ୍‌ ମହିଳା (ବିବାହ ସମ୍ପର୍କିତ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା) ବିଲ୍‌-୨୦୧୭କୁ ଗତ ୧୫ ତାରିଖରେ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ମୋହର ମାରିଥିଲା। ଗୁରୁବାର ଲୋକ ସଭାରେ କେନ୍ଦ୍ର ଆଇନମନ୍ତ୍ରୀ ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ବିଲ୍‌କୁ ଆଗତ କରିଥିଲେ, ଯାହାକି ଅନେକ ହଙ୍ଗାମା ପରେ ଗୃହୀତ ହୋଇଛି। ”ଏହା ଏକ ଐତିହାସିକ ଦିବସ। ଆଜି ମୋଦି ସରକାର ଏକ ଇତିହାସ ରଚିଛନ୍ତି“ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ରର ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିଲ୍‌କୁ ନେଇ ଗୃହରେ ଉପସ୍ଥିତ ସବୁଦଳର ନେତା ଖୁସି ନ ଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟତଃ ଆଞ୍ଚଳିକ ଓ ମୁସ୍‌ଲିମ୍‌ ଦଳ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିବା ସହ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କୁ ତୀବ୍ର ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କଂଗ୍ରେସ ଏହି ବିଲ୍‌କୁ ସମର୍ଥନ କରିଛି ସତ, ହେଲେ ଛାଡ଼ପତ୍ରଧାରୀ ମୁସଲମାନ ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲା। ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟରେ ଆଜି ଭୋଟିଂ ନ କରି ତର୍ଜମା ପାଇଁ ବିଲ୍‌କୁ ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟି ନିକଟକୁ ପଠାଯାଉ ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ କହିଥିଲା। ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ (ବିଜେଡି), ଆର୍‌ଜେଡି, ଏଆଇଏଡିଏମ୍‌କେ, ଏଆଇଏମ୍‌ଆଇଏମ୍‌ ଏବଂ ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ମୁସ୍‌ଲିମ୍‌ ଲିଗ୍‌ ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌ ନିରୋଧୀ ବିଲ୍‌କୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମନମୁଖି ଭାବେ ଏହି ବିଲ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ତ୍ରୁଟି ରହିଛି ବୋଲି ଏମାନେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏଆଇଏମ୍‌ଆଇଏମ୍‌ ମୁଖ୍ୟ ଅସାଦୁଦ୍ଦିନ୍‌ ଓଓ୍ବାଇସିଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଲ୍‌ରେ ମୌଳିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ ହୋଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଓଓ୍ବାଇସି କହିଛନ୍ତି, ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌ ନିରୋଧୀ ବିଲ୍‌ରେ ମୁସଲମାନ ମହିଳା ସ୍ବାମୀ ପରିତ୍ୟକ୍ତା ହେଉଥିବା କଥା ବାରମ୍ବାର ଦୋହରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ଧର୍ମର ପ୍ରାୟ ୨୦ ଲକ୍ଷ ମହିଳା ମଧ୍ୟ ସ୍ବାମୀ ପରିତ୍ୟକ୍ତା ହେଉଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ସରକାର ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ। ‘ଗୁଜରାଟରେ ଥିବା ଆମ ଭାଉଜ (ମୋଦିଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ)ଙ୍କ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଚିନ୍ତା କରୁ’ ବୋଲି ଓଓ୍ବାଇସି କହିଛନ୍ତି। ଏସବୁ ସମାଲୋଚନା ସତ୍ତ୍ୱେ ବିଲ୍‌କୁ ଗୃହୀତ କରାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ସବୁ ଦଳର ସହଯୋଗ ଓ ସମର୍ଥନ କାମନା କରିଥିଲେ। ଲୋକ ସଭାରେ ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌ ନିରୋଧୀ ବିଲ୍‌ ଆଗତ ହେବା ପରେ ଗୁରୁବାର ଗୃହରେ ପ୍ରବଳ ହଟ୍ଟଗୋଳ ହୋଇଥିଲା। କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବାମ ଦଳର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ କହିବାକୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିଲା ନାହିଁ। ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ନେତା ମୁଲାୟମ୍‌ ସିଂ ଯାଦବ ମଧ୍ୟ ବିଲ୍‌କୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। କଂଗ୍ରେସ ବିଲ୍‌କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ପୂର୍ବତନ ଆଇନମନ୍ତ୍ରୀ ସଲ୍‌ମାନ ଖୁର୍ସିଦ କହିଥିଲେ ଯେ, ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିଲ୍‌ ମୁସଲମାନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନରେ ସିଧାସଳଖ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରୁଛି। ଛାଡ଼ପତ୍ର ମାମଲାକୁ ଫୌଜଦାରି ଆଇନରେ ସାମିଲ କରାଯାଉଛି। ତେବେ ପୂର୍ବରୁ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଲ୍‌କୁ ବିରୋଧ କରିଆସୁଥିବା ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମ୍‌ସି) ସଦସ୍ୟମାନେ ଗୃହରେ ଚୁପ୍‌ ରହିଥିଲେ। ଆର୍‌ଜେଡି ନେତା ଜେ.ପି.ଏନ୍‌. ଯାଦବ ବିଲ୍‌ରେ ଥିବା ତିନିବର୍ଷ ଜେଲ୍‌ଦଣ୍ଡ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ। ମୁସ୍‌ଲିମ୍‌ ଲିଗ୍‌ର ସଦସ୍ୟ ଇ.ଟି. ମହମ୍ମଦ ବଶିର୍‌ କହିଥିଲେ ଯେ, ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଆଇନ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆଇନର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ଫାଇଦା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ସେହିପରି ବିଜେଡି ସଦସ୍ୟ ଭର୍ତ୍ତୃହରି ମହତାବ କହିଥିଲେ ଯେ, ବିଲ୍‌ର ସକାରାତ୍ମକ ଦିଗ ଉପରେ ସେ କିଛି କହିବେ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଅନେକ ତ୍ରୁଟି ରହିଛି। ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌ କିମ୍ବା ତଲାକ୍‌-ଇ-ବିଦାଦତ୍‌ କ୍ଷେତ୍ରରେ କେବଳ ମୁସଲିମ୍‌ ମହିଳା (ବିବାହ ସମ୍ପର୍କିତ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା) ବିଲ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ଏଥିରେ ମୁସଲମାନ ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାର ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଅନେକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଏହି ଆଇନ ବଳରେ ତିନି ତଲାକ୍‌ ଜରିଆରେ ଛାଡ଼ପତ୍ର ପାଇଥିବା ମୁସଲମାନ ମହିଳା ନିଜ ପାଇଁ ଏବଂ ପିଲା (ନାବାଳିକା/ନାବାଳକ)ଙ୍କ ପାଇଁ ଭରଣପୋଷଣ ପାଇବାକୁ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍‌ଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି କରିପାରିବେ। ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍‌ ଏନେଇ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ। ସେହିପରି ତିନିଥର ତଲାକ୍‌ ଶବ୍ଦ ଉଚ୍ଚାରଣ କରିଦେଲେ କିମ୍ବା ଇମେଲ୍‌, ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଏସ୍‌ ଓ ହ୍ବାଟ୍ସଆପ୍‌ରେ ତଲାକ୍‌ କହିଦେଲେ ତାହା ଗ୍ରହଣୀୟ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଲ୍‌ରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ଅଚାନକ୍‌ ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌ ଜରିଆରେ ଛାଡ଼ପତ୍ର ଦେଇ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଦୁର୍ବିଷହ କରୁଥିବା ସ୍ବାମୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଜାମିନବିହୀନ ଗିରଫ ପରଓ୍ବାନା ଜାରି ହେବ ଏବଂ ସେ ତିନିବର୍ଷ ଜେଲ୍‌ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବେ। ଲୋକ ସଭାରେ ଗୃହୀତ ହୋଇଯାଇଥିବାରୁ ଏବେ ଏହି ବିଲ୍‌ ରାଜ୍ୟ ସଭାରେ ଉପସ୍ଥାପନ ହେବ। ଉଚ୍ଚ ସଦନରେ ଗୃହୀତ ହୋଇଗଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ପଠାଯିବ। ସେଠାରୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ମିଳିଗଲେ ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌ ନିରୋଧୀ ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରିବ। ତେବେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଟ୍ରିପଲ୍‌ ତଲାକ୍‌ ସମ୍ପର୍କିତ ନୂଆ ଆଇନ ଲାଗୁ ହେବ।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

‘ଓ୍ବାନ୍‌ ର଼୍ୟାଙ୍କ ଓ୍ବାନ୍‌ ପେ’ ଦାବି କଲେ ପାଇଲଟ

‘ଓ୍ବାନ୍‌ ର଼୍ୟାଙ୍କ ଓ୍ବାନ୍‌ ପେ’ ଦାବି କଲେ ପାଇଲଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬।୧୦: ଭାରତୀୟ କମର୍ସିଆଲ ପାଇଲଟ ଆସୋସିଏଶନ ମଙ୍ଗଳବାର ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେଶ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଏକ ପତ୍ର ଲେଖିଛନ୍ତି। ପାଇଲଟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ‘ଓ୍ବାନ୍‌ ର଼୍ୟାଙ୍କ ଓ୍ବାନ୍‌ ପେ’ ପାଇଁ ସେମାନେ ଉକ୍ତ ପତ୍ରରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ଦାଦାଗିରି ଦେଖାଇଲେ ବିଏସ୍‌ପି ନେତାଙ୍କ ପୁଅ

ଦାଦାଗିରି ଦେଖାଇଲେ ବିଏସ୍‌ପି ନେତାଙ୍କ ପୁଅ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬।୧୦: ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଘଟିଥିବା ଏମିତି ଏକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯାହା ଦିଲ୍ଲୀର ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଅଙ୍ଗୁଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କରିଛି। ଏକ ପଞ୍ଚ ତାରକା ହୋଟେଲ ବାହାରେ ପୂର୍ବତନ ବିଏସ୍‌ପି ନେତା ରାକେଶ ପାଣ୍ଡେଙ୍କ ପୁଅ ଆଶିଷ ପାଣ୍ଡେଙ୍କ ପୁଅଙ୍କ ଦାଦାଗିରି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 

ଭାରତ-ତାଞ୍ଜାନିଆ ମଧ୍ୟରେ ଚୁକ୍ତି ସ୍ବାକ୍ଷରିତ

ଭାରତ-ତାଞ୍ଜାନିଆ ମଧ୍ୟରେ ଚୁକ୍ତି ସ୍ବାକ୍ଷରିତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଡୋଡୋମା,୧୬।୧୦: ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଷମା ସ୍ବରାଜ ଓ ତାଞ୍ଜାନିଆର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡ. ଅଗଷ୍ଟାଇନ୍‌ ପି ମହିଗାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଚୁକ୍ତି ସ୍ବାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି।

ମହାନ ତବଲା ବାଦକ ଲଚ୍ଛୁ ମହାରାଜଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇଲା ଗୁଗୁଲ୍‌ ଡୁଡୁଲ୍‌

ମହାନ ତବଲା ବାଦକ ଲଚ୍ଛୁ ମହାରାଜଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇଲା ଗୁଗୁଲ୍‌ ଡୁଡୁଲ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬।୧୦: ଆଜି ହେଉଛି ଭାରତର ମହାନ ତବଲା ବାଦକ ଲଚ୍ଛୁ ମହାରାଜଙ୍କ ୭୪ତମ ଜନ୍ମଦିବସ। ଏହି ଅବସରରେ ମହାନ ସାଧକଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇଛି ଗୁଗୁଲ୍‌ ଡୁଡୁଲ। 

କର୍ନାଟକ ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କଲା ଭାଜପା

କର୍ନାଟକ ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କଲା ଭାଜପା

ବାଙ୍ଗାଲୋର୍‌,୧୬।୧୦: କର୍ନାଟକ ଉପ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଭାଜପା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏଠାରେ ୩ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ଏବଂ ୨ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ହେବ। 

ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଲେ ମିଳିବ ଋଣ: ମହିଳା ଦେଲେ ଲାଠିରେ ଜବାବ, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଲେ ମିଳିବ ଋଣ: ମହିଳା ଦେଲେ ଲାଠିରେ ଜବାବ, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ଦାଭନଗେରେ,୧୬।୧୦: କର୍ନାଟକର ଦାଭନଗେରେ ଜିଲାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି #ମି ଟୂ ର ଏକ ଭିନ୍ନ ରୂପ। ଏଠାକାର ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ  ଜଣେ ମହିଳା ଲାଠିରେ ପିଟୁ ଥିବାର ଦୃଶ୍ୟ ଏବେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। 

ମାଣ୍ଡୁରୁ ମିଳିଲା ୧୮ ଶତାବ୍ଦୀର କୃଷ୍ଣ ମୂର୍ତ୍ତି

ମାଣ୍ଡୁରୁ ମିଳିଲା ୧୮ ଶତାବ୍ଦୀର କୃଷ୍ଣ ମୂର୍ତ୍ତି

ଭୋପାଳ,୧୬।୧୦: ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଧାର ଜିଲାର ମାଣ୍ଡୁ ସହର ଉପକଣ୍ଠରୁ ମିଳିଛି ୧୮ ଶତାବ୍ଦୀର ପ୍ରାଚୀନ କୃଷ୍ଣ ମୂର୍ତ୍ତି। ସ୍ଥାନୀୟ ଦରିଆ ଖାଁ ମହଲରେ ଖନନ ସମୟରେ କଳାମୁଗୁନୀ ପଥରରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ମୂର୍ତ୍ତି ମିଳିଛି।

ଆହ୍ଲାବାଦ୍‌ ହେଲା ପ୍ରୟାଗରାଜ: ମିଳିଲା ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ମଞ୍ଜୁରୀ

ଆହ୍ଲାବାଦ୍‌ ହେଲା ପ୍ରୟାଗରାଜ: ମିଳିଲା ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ମଞ୍ଜୁରୀ

ଲକ୍ଷ୍ନୌ, ୧୬।୧୦: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ସରକାର ଆହ୍ଲାବାଦ୍‌ର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ପ୍ରୟାଗରାଜ କରିଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ବୈଠକରେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଛି।

ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କୁ ନୂଆ ପଦବୀ

ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କୁ ନୂଆ ପଦବୀ

ପାଟନା,୧୬।୧୦: ନିକଟରେ ଜେଡିୟୁରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ଏବେ ଦଳର ୨ ନମ୍ବର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଭାବେ ପରିଗଣିତ ହେବେ। ନିର୍ବାଚନ ରଣ କୌଶଳରେ ନିପୁଣ ଥିବା ପ୍ରଶାନ୍ତଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର ଦଳର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। 

୧୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ନାବାଳିକା ୩ ଥର ବୈଶ୍ୟାଳୟରେ ହେଲେ ବିକ୍ରି

୧୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ନାବାଳିକା ୩ ଥର ବୈଶ୍ୟାଳୟରେ ହେଲେ ବିକ୍ରି

ରାଞ୍ଚି,୧୬।୧୦: ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ରାଞ୍ଚିରେ ଘଟିଛି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା। ଏଠାରେ ୩ ଥର ବୈଶ୍ୟାଳୟରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବା ଜଣେ ନାବାଳିକାକୁ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି।

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ହେଲେ ଭାଜପା ମୁହାଁ

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ହେଲେ ଭାଜପା ମୁହାଁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬।୧୦: ଗୋଆର କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଦୟାନନ୍ଦ ସୋପତେ ଓ ସୁଭାଷ ସିରୋଡକର ମଙ୍ଗଳବାର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀଠାରେ ଭାଜପା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ବିଦ୍ଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ଭାଜପାରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଉତ୍ତରକାଶୀରେ ଭୂକମ୍ପ

ଉତ୍ତରକାଶୀରେ ଭୂକମ୍ପ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬।୧୦: ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ ଉତ୍ତରକାଶୀ ଜିଲାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଭୋର୍‌ ୪ଟା ସମୟରେ ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୁତ ହୋଇଛି। ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ଏହାର ତୀବ୍ରତା ୩.୨ ଥିଲା ବୋଲି ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ  ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।