ସମ୍ବଲପୁର

ସ୍ପିରିଟ୍‌ କାରଖାନାକୁ ଜଳ ଯୋଗାଣକୁ ବିରୋଧ, ତେଜିଲା ଆନ୍ଦୋଳନ

ସ୍ପିରିଟ୍‌ କାରଖାନାକୁ ଜଳ ଯୋଗାଣକୁ ବିରୋଧ, ତେଜିଲା ଆନ୍ଦୋଳନ
ବୌଦ୍ଧ/ତଳଗାଁ,୨୮।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର./ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଶିଳ୍ପ ବିହୀନ ବୌଦ୍ଧ ଜିଲାରେ ପ୍ରଥମ କରି ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକ ସାମ୍ପୋଚ ପଞ୍ଚାୟତ ତିତିରିକଟାଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ବୃହତ୍‌ ବିୟର କାରଖାନା ସ୍ଥାପନକୁ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାରମ୍ଭରୁ ଯେଉଁ ଉତ୍ସୁକତା ଥିଲା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ତାହା ଅପସରିଯାଇଛି। ପ୍ରକୃତ ପକ୍ଷେ ଏହା ଏକ ସ୍ପିରିଟ କାରଖାନା ହେଉଥିବା ପଦାକୁ ଆସିବା ପରେ ବିରୋଧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏଭଳି ଏକ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବା ଦ୍ୱାରା ସେଥିରୁ ନିର୍ଗତ ରାସାୟନିକ ପ୍ରଦୂଷଣ ପ୍ରଭାବରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟଜନିତ ସମସ୍ୟା ଓ ଚାଷଜମି ଉପରେ କୁପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବା ଆଶଙ୍କା ଥିବାରୁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବା ସହ ଜନସ୍ବାର୍ଥକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏଭଳି ଏକ ବିନାଶକାରୀ ଶିଳ୍ପ ଉପରେ ରୋକ୍‌ ଲଗାଇବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଲୋକଙ୍କ ଭାବାବେଗ ପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ୱ ନ ଦେଇ ପ୍ରଶାସନ ସମ୍ପୃକ୍ତ ରାଜ୍ୟ ବାହାର ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ପ୍ରତି ଅହେତୁକ ଅନୁକମ୍ପା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଗୁରୁବାର ଏହି କାରଖାନାକୁ ମହାନଦୀରୁ ଜଳ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଫକୀରପୁର ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜଙ୍ଗଲ ଦେଇ ମାଟି ଖନନ କରି ଉକ୍ତ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ପାଇପ ସଂଯୋଗ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ସେଠାରେ ଛତ୍ରପୁର ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ପୂର୍ବତନ ସିପିଆଇ ବିଧାୟକ ଏନ୍‌. ନାରାୟଣ ରେଡ୍ଡି, ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା ସିପିଆଇ ସମ୍ପାଦକ ତଥା ୯ନଂ. ଜୋନ ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ଅବକାଶ ସାହୁଙ୍କ ସମେତ ସ୍ଥାନୀୟ ଗ୍ରାମର ଶତାଧିକ ମହିଳାପୁରୁଷ ଓ ଶିଶୁ ପହଞ୍ଚି ଖନନ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଉଥିବା ଖନନ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପୂର୍ବରୁ ସେଠାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିବା ବ୍ୟାପକ ପୋଲିସ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷଙ୍କ ଉପରେ ଅମାନବୀୟଭାବେ ବଳ ପ୍ରୟୋଗ ସହ ମାଡ଼ ମାରିଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ଏପରିକି ପୋଲିସ ଦ୍ୱାରା ମହିଳାଙ୍କୁ ବଳପୂର୍ବକ ଗିରଫ କରିବା ସମୟରେ କେତେକ ମହିଳା ଉଲଗ୍ନ ହୋଇ ପଡ଼ିବା ସହ ପୋଲିସ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ବେଳେ ଜଣେ ମହିଳା ପ୍ରାୟ ୧୦ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚେତା ହରାଇ ପଡ଼ିଥିଲେ। ଏହାକୁ ନେଇ ଉପସ୍ଥିତ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚାପା ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ତେବେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ବଢୁଥିବା ଅସନ୍ତୋଷ ଭିନ୍ନମୋଡ଼ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ରେଡ୍ଡି, ଜିଲା ପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ସାହୁଙ୍କ ସମେତ ୨୦ ମହିଳା ଓ ୮ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ବୌଦ୍ଧ ନେଇଯାଇଥିଲା। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ପ୍ରଦୂଷଣ ଯୋଗୁ ସାମୂହିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା, ଜୀବନ ଜୀବିକା ଓ ଚାଷ ସମସ୍ୟା ଭଳି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନେଇ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପାୟରେ ପ୍ରତିବାଦ କରୁଥିବାବେଳେ ଅଞ୍ଚଳର କୌଣସି ରାଜନେତା କିମ୍ବା ନିର୍ବାଚିତ ଜନପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଦେଖା ନ ଥିଲା। ଖବର ଲେଖାହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୋଲିସ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀଙ୍କୁ ଥାନାରେ ଅଟକ ରଖିଛି।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର: ଅଭିଯୋଗକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମ୍‌ ଥିବା ଦେଖି  ଜିଲାପାଳ ଅସନ୍ତୋଷ

ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର: ଅଭିଯୋଗକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମ୍‌ ଥିବା ଦେଖି ଜିଲାପାଳ ଅସନ୍ତୋଷ

ବୌଦ୍ଧ, ୨୫।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)
ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଳକର ନବ ଗଠିତ  କରଞ୍ଜକଟା ପଞ୍ଚାୟତରେ ଜିଲାପାଳ ଓ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧୀକ୍ଷକଙ୍କ ମିଳିତ ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର  ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଏସିଡ୍‌ ଆକ୍ରମଣ ସମ୍ପର୍କିତ ସଚେତନତା ଶିବିର

ଏସିଡ୍‌ ଆକ୍ରମଣ ସମ୍ପର୍କିତ ସଚେତନତା ଶିବିର

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୨୫।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) -ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଠାରେ ଏସିଡ୍‌ ଆକ୍ରମଣ ସମ୍ପର୍କୀତ ସଚେତନତା ଶିବିର ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ଜଜଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଶିବିରରେ ବିଚାର ବିଭାଗର ବିଚାରପତି ଓ ଡାକ୍ତରମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। 

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ‘ସ୍ବଚ୍ଛତା ହିଁ ସେବା’ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ‘ସ୍ବଚ୍ଛତା ହିଁ ସେବା’ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୨୫।୯(ଡି.ଏନ.ଏ)-ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ସଭା ଗୃହରେ ସୋମବାର ‘ସ୍ବଛତା ହିଁ ସେବା’ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଶିବିର: ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଏଡିଏମ କଲେ ଶୁଣାଣି

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଶିବିର: ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଏଡିଏମ କଲେ ଶୁଣାଣି

ନୂଆଗାଁ, ୨୫।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ସୋମବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ (ଏଡିଏମ) ଭାସ୍କୋର ଚନ୍ଦ୍ର ତୁରକ ଶିବିରରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଲୋକଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ।

ସାଦା ପୋଷାକରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଗାଡ଼ିକୁ ପିଛା କରି ହଟହଟା: ଗଁ। ରେ ରାତି ସାରା ୩ ପୋଲିସ ଅଟକ

ସାଦା ପୋଷାକରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଗାଡ଼ିକୁ ପିଛା କରି ହଟହଟା: ଗଁ। ରେ ରାତି ସାରା ୩ ପୋଲିସ ଅଟକ

ସୋନପୁର,୨୫।୯(ନି.ପ୍ର.)
ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାଠାରୁ ୨୩ କିଲୋମିଟର ଦୂର କୁଦୋପାଲି ଗ୍ରାମରେ ସାଦା ପୋଷାକରେ ଥିବା ୩ଜଣ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରାତି ସାରା ଅଟକ ରହିବା ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। 

କୃମିନାଶକ ଔଷଧର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା: ଶତାଧିକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଅସୁସ୍ଥ

କୃମିନାଶକ ଔଷଧର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା: ଶତାଧିକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଅସୁସ୍ଥ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ/ସଇଁତଲା, ୨୫ା୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)
କୃମିନାଶକ ଔଷଧର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଯୋଗୁ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ସଇଁତଲା ବ୍ଳକ ଘୁନସର ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଶତାଧିକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ସୋମବାର ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଥିଲେ ା ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୧ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ରହିଥିଲା। 

ୟୁରିଆ ସାର ଗୋଦାମରେ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ଚଢ଼ାଉ

ୟୁରିଆ ସାର ଗୋଦାମରେ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ଚଢ଼ାଉ

କେସିଙ୍ଗା,୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କେସିଙ୍ଗା ବ୍ଲକରେ ଚଳିତବର୍ଷ ଭଲ ଚାଷ ହୋଇଥିବାରୁ ଚାଷରେ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟରେ ୟୁରିଆ ସାରର ଚାହିଦା ରହିଛି । ଚାଷୀ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ଧାନ, କପାରେ ୟୁରିଆ ସାର ପ୍ରୟୋଗ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ ।

ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ଖଡିଆଳ,୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ଖଡିଆଳ ସହର ଲକ୍ଷ୍ମିଚୌକଠାରେ ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୨୩ରୁ ୨୮ ତାରିଖ ୬ଦିନ ବ୍ୟାପି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏ ନେଇ ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକ ନିଷ୍ପିତି ନିଆଯାଇଛି । 

ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟ୍‌ଘାଟ ପାଇଁ ବିଜେଡିର ପ୍ରସ୍ତୁତି

ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟ୍‌ଘାଟ ପାଇଁ ବିଜେଡିର ପ୍ରସ୍ତୁତି

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୪ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଚଳିତବର୍ଷ ପ୍ରଥମ କରି ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ପାଳନ କରୁଛି ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟଘାଟ। ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ସମସ୍ତ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ଚଳିତମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଏଭଳି ସମାରୋହର ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। 

ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟ୍‌ଘାଟ୍‌

ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ନୂଆଁଖାଇ ଭେଟ୍‌ଘାଟ୍‌

କେସିଙ୍ଗା,୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଭବାନୀପାଟଣା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ବିଧାୟକ ଅନାମ ନାଏକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ନୂଆଖାଇ ଭେଟଘାଟ ଉତ୍କୋଲ ବଜାର ପଡିଆଠାରେ ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । 

୬ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

୬ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା,୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ୬ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ସୋମବାରଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି ଓଡିଶା ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ। ଏଥିରେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଅଗ୍ନିଶମ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ୬ଦଫା ଦାବି ପୂରଣ ପାଇଁ କାର୍ଯଯବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ୬ଦଫା ଦାବି ପୂରଣ ପାଇଁ କାର୍ଯଯବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଭଟଲି,୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ)
ଓଡ଼ିଶା ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ସହିତ ସମାନ ଦରମା ଓ ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ, ଅଗ୍ନିଶମ ସଂସ୍ଥାର ହାବିଲଦାର ଏବଂ ପାୟାରମ୍ୟାନ ସଂଘକୁ ତୁରନ୍ତ ପଞ୍ଜୀକରଣଭୁକ୍ତ, ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତୁରନ୍ତ ନିୟମିତ ଦରମା, ନିଜ ଜିଲା କିମ୍ବା ନିକଟସ୍ଥ ଜିଲାରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ଏବଂ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବା ପଦବୀଗୁଡ଼ିକ ଶୀଘ୍ର ପୂରଣ କରିବା ଆଦି ୬ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଭଟଲି ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାରରୁ ଅନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଇଛି।