ବାଲେଶ୍ୱର

‘ଗୋନାସିକା କେନ୍ଦୁଝର ମହୋତ୍ସବ ଉଦଯାପିତ’

‘ଗୋନାସିକା କେନ୍ଦୁଝର ମହୋତ୍ସବ ଉଦଯାପିତ’
କେନ୍ଦୁଝର, ୨୮।୧୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ସ୍ଥାନୀୟ କାଳୀ ପଡିଆଠାରେ ଚାଲିଥିବା ‘ଗୋନାସିକା କେନ୍ଦୁଝର ମହୋତ୍ସବ’ ଗୁରୁବାର ଉଦଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି । କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର କଳା ଓ ଐତିହ୍ୟର ଏହି ମହୋତ୍ସବରେ ଖଣିମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ ମଲ୍ଲିକ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ । ଜିଲାପାଳ ଡ. ଏନ ତିରୁମାଲା ନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସମାରୋହରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ବଦ୍ରି ନାରାୟଣ ପାତ୍ର, ସମ୍ମାନନୀୟ ଅତିଥି ଭାବେ ବିଧାୟକ ଅମରପ୍ରସାଦ ଶତପଥୀ, ବିଧାୟକ ଅଭିରାମ ନାୟକ, ମାୟାଧର ଜେନା, ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା କମଳିନୀ ପାତ୍ର, ପିଡି ଡିଆରଡିଏ ନୃସିଂହ ଚରଣ ସ୍ବାଇ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଦୀର୍ଘ ୫ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ମହୋତ୍ସବରେ ଜିଲା ସମେତ ରାଜ୍ୟ ଓ ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ବିଭିନ୍ନ ସାଂସ୍କୃତିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିବେଷଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ପ୍ରତିଦିନ ବହୁ କଳାପ୍ରେମୀଙ୍କ ଭିଡ ଜମିଥିଲା। ଶୀତୁଆ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଖୋଲା ମଞ୍ଚରେ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆସିଥିବା କଳାକାରମାନେ ଲୋକ ନୃତ୍ୟ, କଣ୍ଢେଇ ନାଚ, ଛଉ ନାଚ ଆଦି ପାରମ୍ପରିକ କଳା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଉପସ୍ଥିତ ଦର୍ଶକ ନାଚଗୀତରେ ବେଶ୍‌ ଝୁମିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ଚାଲିଥିବା ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ପଲ୍ଲୀଶ୍ରୀ ମେଳା ବୁଲି ଲୋକେ ନୂଆ ନୂଆ ସାମଗ୍ରୀ କିଣିଥିଲେ। ସଂଗ୍ରାହକ ସୁଜିତ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ପତ୍ର ପତ୍ରିକା ଷ୍ଟଲ ସମେତ ପୁସ୍ତକ ମେଳା , ଖାଦ୍ୟମେଳାରେ ଭିଡ ଜମିଥିଲା। ପଲ୍ଲୀଶ୍ରୀ ମେଳାରେ ପଡିଥିବା ହସ୍ତଶିଳ୍ପ, ଘରକରଣା ଉପକରଣ, ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଔଷଧ, ବସ୍ତ୍ର, ଖେଳଉପକରଣ, ଟେରାକୋଟା ସାମଗ୍ରୀ ଅଧିକ କିଣାବିକା ହୋଇଥିଲା।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ଛାତ୍ର ନିଖୋଜ ଘଟଣା: ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ନିଲମ୍ବିତ

ଛାତ୍ର ନିଖୋଜ ଘଟଣା: ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ନିଲମ୍ବିତ

ପାଟଣା, ୨୫।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପାଟଣା ବ୍ଲକ ଖିରେଇଟାଙ୍ଗିରି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୪୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଛାତ୍ରବାସରୁ ଗତ ୧୨ ତାରିଖରେ ଜଣେ ଚତୁର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର ନିଖୋଜ ଘଟଣାରେ ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ନିଲମ୍ବିତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଜନ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ପ୍ରହସନ:  ନିରାଶ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଜନ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ପ୍ରହସନ: ନିରାଶ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଝୁମ୍ପୁରା, ୨୫।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଝୁମ୍ପୁରା ବ୍ଲକରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଜନଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ହୋଇଯାଇଛି। ପୂର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଅନୁସାରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଏବଂ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଅଧିକାରୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। 

ଖୁଦୁରୁକୁଣୀ ଭସାଣି ବେଳେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ: ୩ ଆହତ

ଖୁଦୁରୁକୁଣୀ ଭସାଣି ବେଳେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ: ୩ ଆହତ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୨୫।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକ ମାଳଦାଠାରେ ସୋମବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଖୁଦୁରୁକୁଣୀ ଭସାଣି ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଘଟିଛି। ମାଳଦା ଜେନା ସାହି ଓ ଚତୁର୍ଭୁଜପୁର କୈବର୍ତ୍ତସାହିର ଖୁଦୁରୁକୁଣୀ ମେଢ଼ ମାଳଦା ବଜାରରେ ଅତିକ୍ରମ କରୁଥିବା ବେଳେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ହୋଇ ଢେଲାମାଡ଼ ହୋଇଥିଲା। 

‘ଭାରି ଯାନ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ କରାଯାଉ’

‘ଭାରି ଯାନ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ କରାଯାଉ’

ବନ୍ତ,୨୫।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ-ଆନନ୍ଦପୁର ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥର ଗଣିଜାଙ୍ଗଠାରୁ ବନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତାର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ନ ସରିବା ଯାଏ ଭାରିଯାନ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ରଖାଯିବାକୁ ବନ୍ତ-ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବିକାଶ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି। 

ଗଣ ବଳାକତ୍ାର ଘଟଣା: ୨ ଗିରଫ

ବେତନଟୀ,୨୫।୯ (ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)-ବୈଶିଙ୍ଗା ଥାନା  ଅଞ୍ଚଳରେ ଗତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୮ ତାରିଖରେ ହୋଇଥିବା ଗଣବଳାତ୍କାର ଘଟଣାର ଫେରାର ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ବୈଶିଙ୍ଗା ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି।

୨ ମହିଳାଙ୍କ ବେକରୁ ସୁନା ଚେନ ଲୁଟ

ମୋରଡା,୨୫।୯- ମୋରଡା ଓ ରାସଗୋବିନ୍ଦପୁର ଥାନା ଅଧୀନ ୨ଟି ସ୍ଥାନରୁ ସୋମବାର ୨ ମହିଳାଙ୍କ ବେକରୁ ସୁନା ହାର ଲୁଟ୍‌ ହୋଇଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ  ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମହିଳା ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଗୋଖର ସାପ ଉଦ୍ଧାର

ଗୋଖର ସାପ ଉଦ୍ଧାର

ବିଶୋଇ,୨୫।୯  : ବିଶୋଇ ଫରେଷ୍ଟ ରେଞ୍ଜ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସ୍ଥାନୀୟ ମାଖନା ଗ୍ରାମର ସାନ ଭୈରବ ନାୟକଙ୍କ ଘରୁ ସୋମବାର ଏକ ଗୋଖର ସାପ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି । ଉଦ୍ଧାର ସାପର ଲମ୍ବ ୬ ଫୁଟ  ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଓଜନ ସାଡ଼େ ୪ କେଜି  । ଭୈରବ  ସକାଳେ  ଘରେ ଦେଖି  ବିଶୋଇ ବନ ବିଭାଗକୁ ଜଣାଇଥିଲେ।   ବନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ସାପଟିକୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଖଡମବେଡା ସଂରକ୍ଷଣ ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡି ଦେଇଥିଲେ।     

ଭୌତିକ କାଣ୍ଡ ସନ୍ଦେହ: ୮ମାସ ହେଲା ପାଠରେ ଡୋରି

ଭୌତିକ କାଣ୍ଡ ସନ୍ଦେହ: ୮ମାସ ହେଲା ପାଠରେ ଡୋରି

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୫।୯- ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ କବଳରୁ ମୁକୁଳିପାରୁନି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା। ଖାସ୍‌ ଏଇଥିଯୋଗୁ ବହୁ  ଲୋମହର୍ଷଣକାରୀ ଘଟଣା ଘଟୁଥିବା  ନଜିର ରହିଛି। 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଗାଣରେ ଅନିୟମିତତା

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଗାଣରେ ଅନିୟମିତତା

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୫।୯-ବାଲେଶ୍ୱର ସଦର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବୁଆଁଳ ପଞ୍ଚାୟତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଅନିୟମିତତା ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ପ୍ରକୃତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଉଛି। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ସଦର ବିଡ଼ିଓ ଶଙ୍କର୍ଷଣ ବେହେରାଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ। ସନ୍ଧ୍ୟା ସାଢେ ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଅଧିକାରୀ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ନ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। 

ଅଲଚିକି ଭାଷାକୁ ସାମ୍ବିଧାନିକ ସ୍ବୀକୃତି ଦାବି ତେଜିଲା

ଅଲଚିକି ଭାଷାକୁ ସାମ୍ବିଧାନିକ ସ୍ବୀକୃତି ଦାବି ତେଜିଲା

ଜଳେଶ୍ୱର, ୨୫ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ରାଜ୍ୟରେ ଅଲିଚିକି ଭାଷାକୁ ସାମ୍ବିଧାନିକ ସ୍ବୀକୃତି ପ୍ରଦାନ ଦାବି ଦିନକୁ ଦିନ ତେଜିବାରେ ଲାଗିଛି। 

୩ ବର୍ଷ ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ମିଳୁନି, ଜିଲା ପ୍ରଶାସନଠାରେ ଅଭିଯୋଗ କଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

୩ ବର୍ଷ ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ମିଳୁନି, ଜିଲା ପ୍ରଶାସନଠାରେ ଅଭିଯୋଗ କଲେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୫।୯-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଶ୍ରୀରାମପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ମାଣ୍ଡରକୁଲା ଗାନ୍ଧିଜୀ ହାଇସ୍କୁଲର ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତିର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ୩ ବର୍ଷ ହେଲା ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ମିଳିନି। ସୋମବାର ସେମାନେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ମାନସ ରଞ୍ଜନ ପାଢ଼ୀଙ୍କଠାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। 

ନିଶା ନିବାରଣ ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ ଦାବିପତ୍ର

ନିଶା ନିବାରଣ ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ ଦାବିପତ୍ର

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୪।୯-ଗାନ୍ଧୀ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଶାଖା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନୀତି ଆଦର୍ଶର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସାଙ୍ଗକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଶା ନିବାରଣ ପାଇଁ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛି।