ମେଟ୍ରୋ |

ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପୂଜା କଲେ ମହିଳା

ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପୂଜା କଲେ ମହିଳା

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୮।୧୨: ଗୁରୁବାର ପବିତ୍ର ଶାମ୍ବ ଦଶମୀ। ପୁରୀର ପ୍ରାୟ ପ୍ରତିଟି ପରିବାରର ମହିଳା ନିଜ ସନ୍ତାନସନ୍ତତିଙ୍କ ଆରୋଗ୍ୟ ଓ ମଙ୍ଗଳ କାମନା କରି ଶାମ୍ବ ଦଶମୀ ପୂଜା କରିଛନ୍ତି। ସକାଳେ, ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଭଗବାନ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବଙ୍କୁ ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଛନ୍ତି। ମୁଅଁା, ମକରଚାଉଳ, ପିଠା, ଫଳମୂଳ, ଖେଚୁଡି, ଡାଲମା, ଖିରି ଇତ୍ୟାଦି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଭୋଗ କରାଯାଇଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ଗବେଷକ ଡ. ନରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାଶ କୁହନ୍ତି, ପୌଷମାସ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ଦଶମୀକୁ ଶାମ୍ବ ଦଶମୀ ବା ଶମ୍ବର ଦଶମୀ କୁହାଯାଏ। ଜାମ୍ବବତୀଙ୍କ ଗର୍ଭଜାତ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କର ପୁତ୍ର ଶାମ୍ବ ଏହିଦିନ ଶ୍ରୀପୁରୁଷୋତ୍ତମ କ୍ଷେତ୍ରର ଅନତିଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଅର୍କକ୍ଷେତ୍ର କୋଣାର୍କରେ ଭଗବାନ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଆରାଧନା କରି ଦୁରାରୋଗ୍ୟ କୁଷ୍ଠବ୍ୟାଧିରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ପର୍ବର ଆରାଧ୍ୟ ଦେବତା ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବ। ପଞ୍ଚମହାଭୂତରେ ଗଠିତ ସକଳ ଜୀବଜଗତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ତାପ ବିନା ବଞ୍ଚତ୍ରହିବା ଅସମ୍ଭବ। ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ରଶ୍ମିରେ ସମସ୍ତ ରୋଗ ନିବାରଣ ଶକ୍ତି ନିହିତ। ଏଣୁ ହିନ୍ଦୁ ରମଣୀମାନେ ନିଜ ସନ୍ତାନସନ୍ତତିଙ୍କର ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କରି ଏହିଦିନ ଭଗବାନ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବଙ୍କୁ ପାରମ୍ପରିକ ରୀତିରେ ପୂଜା କରିଥାନ୍ତି। ଏହି ପବିତ୍ର ତିଥିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ନିକଟରେ ସକାଳ, ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଓ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ତିନିଧୂପ କରି ପୂଜା କରାଯାଏ। ପ୍ରଥମ ଧୂପଟି ବ୍ରାହ୍ମମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଧୂପରେ ମୁଅଁା, ମକରଚାଉଳ, ଘିଅପିଠା ଓ ଫଳମୂଳ ଆଦି ଭୋଗ କରାଯାଏ। ମଧ୍ୟାହ୍ନ ସମୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଧୂପରେ ଖେଚୁଡି, ଡାଲ୍‌ମା, ଖିରି, ଚକୁଳିପିଠା ଇତ୍ୟାଦି ଭୋଗ କରାଯାଏ। ତୃତୀୟ ଧୂପଟି ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ବା ଗୋଧୂଳି ବେଳାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ। ବିଲୁଆ ନ ଭୁକିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଭୋଗ ସମ୍ପନ୍ନ ହେବାର ବିଧି ରହିଛି। ଏଥିରେ ଦୋପୁରିଆ ଚକୁଳି ସହ ସୁସ୍ବାଦୁ ତରକାରି କରାଯାଏ। ବିଭିନ୍ନ ପନିପରିବା ପଡି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଏହି ତରକାରିକୁୁ ଘଡ଼ଘଡିଆ ତରକାରି ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରାୟ ପ୍ରତି ପରିବାରରେ ମାନସିକ କରି ଏହି ବ୍ରତ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ।

All Right Reserved By

Model This Week

Model This Week

ମେଟ୍ରୋ |

ଶଙ୍ଖ ଧରିଲେ ଭାଜପା ନେତା ନୀଳମଣି

ଶଙ୍ଖ ଧରିଲେ ଭାଜପା ନେତା ନୀଳମଣି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୬।୪(ବ୍ୟୁରୋ): ଭାଜପା ନେତା ନୀଳମଣି ସାମଲ ଗୁରୁବାର ବିଜେଡିରେ ଯୋଗଦେଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୪ରେ ସେ ବରୀ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳିରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିଥିଲେ। ଗୁରୁବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ନବୀନ ନିବାସଠାରେ ସେ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଥାନା ବାବୁଙ୍କ ଥାର୍ଡ ଡିଗ୍ରୀ ପରିସ୍ରା ନ ପିଇବାରୁ ନିସ୍ତୁକ ପିଟିଲେ

ଥାନା ବାବୁଙ୍କ ଥାର୍ଡ ଡିଗ୍ରୀ ପରିସ୍ରା ନ ପିଇବାରୁ ନିସ୍ତୁକ ପିଟିଲେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ବ୍ୟୁରୋ)/ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୬।୪- ଏକ ଚୋରି ମାମଲାରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଥାନାକୁ ଉଠାଇ ଆଣିଲା ପୋଲିସ। ତାଙ୍କୁ ଦୋଷ ମାନିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କଲା। କିନ୍ତୁ ସେ ନ ମାନିବାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଥାର୍ଡ ଡିଗ୍ରୀ। ଦୋଷ ସ୍ବୀକାର କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଜୋରଜବରଦସ୍ତି ପରିସ୍ରା ପିଆଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରାଗଲା। ଏଥିରେ ବିଫଳ ହେବାରୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼ ମରାଗଲା।

ଶଳାଙ୍କ ଲୁହା ଚେନ୍‌ ମାଡ଼ରେ ଭିଣୋଇ ଗୁରୁତର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୬।୪(ବ୍ୟୁରୋ)- କ୍ୟାପିଟାଲ ଥାନା କେଦାରପଲ୍ଲୀ ବସ୍ତିରେ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଘରୋଇ କଳିକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଶଳା ମାଡରେ ଭିଣୋଇ ଗୁରତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଭିଣୋଇଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଫାଟିଯାଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଆହତ ଭିଣୋଇ ଏ ନେଇ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ପୋଲିସ ତାଙ୍କ ଶଳାଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚରା କରୁଛି।

ରେଭେନ୍‌ଶାରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଇସି ବୈଠକ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେଲା ୭୪ କୋଟିର ବଜେଟ୍‌

ରେଭେନ୍‌ଶାରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଇସି ବୈଠକ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେଲା ୭୪ କୋଟିର ବଜେଟ୍‌

କଟକ ଅଫିସ, ୨୬।୪- ରେଭେନ୍‌ଶା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତିଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ(ଇସି) ବୈଠକ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଗତ ୨୦ ତାରିଖରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଏକାଡେମିକ କାଉନସିଲ ବୈଠକରେ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଗୃହୀତ କରାଯିବା ସହ ଆସନ୍ତା ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ନିମନ୍ତେ ବ୍ଲୁପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା।

ଠିକାଦାରଙ୍କ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ହାଇକୋର୍ଟରେ ରଦ୍ଦ ସାନି ପ୍ରକାଶ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

କଟକ ଅଫିସ,୨୬।୪- ପ୍ରକଳ୍ପର କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲୁଥିଲାବେଳେ ଯଦି ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀର ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଏ ସେନେଇ ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଅଧିକ ପ୍ରାପ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ। ଏ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଠିକାଦାରଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିବା ଦର୍ଶାଇ ଶତାଧିକ ଠିକାଦାର ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ।

ବିଗୁଡୁଛି ସାଲେପୁର ପୀଡିତାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଶ୍ୱାସ କ୍ରିୟାରେ ଗୁରୁତର ସମସ୍ୟା

କଟକ ଅଫିସ, ୨୬।୪-ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର ହୋଇ ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ସାଲେପୁର ପୀଡିତାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ବିଗିଡିବାରେ ଲାଗିଛି। ବୁଧବାର ଦିନତମାମ ପୀଡିତାଙ୍କ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଚିକିତ୍ସା ନିମନ୍ତେ ଗଠିତ ୧୩ ଜଣିଆ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍‌ର ଗୁରୁତ୍ୱପୁର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ବୁଧବାର ବସିଥିଲା।

ସାଆନ୍ଦା ଜଙ୍ଗଲରେ ଗଛକଟା ମାମଲା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ସାଆନ୍ଦା ଜଙ୍ଗଲରେ ଗଛକଟା ମାମଲା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୬।୪- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଖମାର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାଆନ୍ଦା ଡିପିଏଫ୍‌ ଜଙ୍ଗଲରେ ବେଆଇନ ଗଛକଟା ହେଉଛି। ଏଥିସହିତ ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଚାଲିଛି। ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉ ନାହିଁ। ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଶାସନିକ ନିଷ୍କ୍ରିୟତାକୁ ନେଇ ଆଗତ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ବୁଧବାର ହାଇକୋର୍ଟରେ ହୋଇଥିଲା।

ଅର୍ଥତତ୍ତ୍ବ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ମିସ୍‌ କେସ୍‌ ହାଇକୋର୍ଟରେ ରଦ୍ଦ

ଅର୍ଥତତ୍ତ୍ବ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ମିସ୍‌ କେସ୍‌ ହାଇକୋର୍ଟରେ ରଦ୍ଦ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୬।୪- ଅର୍ଥତତ୍ତ୍ବ ଚିଟଫଣ୍ଡ ମାମଲାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ପାଢୀଙ୍କ ମିସ୍‌ ପିଟିଶନକୁ ହାଇକୋର୍ଟ ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ହାଇକୋର୍ଟ ପାଢୀଙ୍କୁ ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ସର୍ତ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ ନଗଦ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମା ଦାଖଲ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଯାଞ୍ଚ କୋଟିଏରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ଠାବ

ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଯାଞ୍ଚ କୋଟିଏରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ଠାବ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୬।୪- ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ବାଲିକୁଦା ପୂର୍ତ୍ତ ସେକ୍ସନର ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ରଙ୍କ ଘରେ ବୁଧବାର ଭିଜିଲାନ୍ସ ଯାଞ୍ଚ କରିଛି। ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ କରିଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ଆସିବା ପରେ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଘର, ଅଫିସ ସମେତ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁରର ୮ଟି ସ୍ଥାନରେ ଏହି ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି।

ଜୟନାରାୟଣଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍‌ ନେଫ୍ରୋଲୋଜି ବିଭାଗରେ ଭର୍ତ୍ତି

ଜୟନାରାୟଣଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍‌ ନେଫ୍ରୋଲୋଜି ବିଭାଗରେ ଭର୍ତ୍ତି

କଟକ ଅଫିସ, ୨୬।୪-ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଭାଜପା ନେତା ଜୟନାରାୟଣ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲରେ ୫ଜଣିଆ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍‌ ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ନେଫ୍ରୋଲୋଜି ବିଭାଗ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଫେସର ଡା. ଶଶିଭୁଷଣ ରାଉତଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଗଠିତ ଏହି ଟିମ୍‌ରେ ଉକ୍ତ ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ପ୍ରଫେସର ଡା. ଚିତ୍ତରଞ୍ଜନ କର, କାର୍ଡିଓଲୋଜି, ଏଣ୍ଡୋକ୍ରାଇନୋଲୋଜି

ପାଟଣାଗଡ଼ ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ: ପୁଞ୍ଜିଲାଲଙ୍କୁ ରିମାଣ୍ଡରେ ଆଣିବ ପୋଲିସ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୫।୪- ଚର୍ଚ୍ଚିତ ବଲାଙ୍ଗୀର ପାଟଣାଗଡ଼ ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣାରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୁକ୍ତ ପୁଞ୍ଜିଲାଲ ମେହେରଙ୍କୁ ଅଧିକ ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ରିମାଣ୍ଡରେ ଅଣାଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବୁଧବାର ଡିଜିପି ଆର୍‌.ପି. ଶର୍ମା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ବାରିପଦାରେ ସାଇକେଲ ଯୋଗାଣ ମାମଲା: ସାନି ଟେଣ୍ଡର ହାଇକୋର୍ଟରେ ରଦ୍ଦ

ବାରିପଦାରେ ସାଇକେଲ ଯୋଗାଣ ମାମଲା: ସାନି ଟେଣ୍ଡର ହାଇକୋର୍ଟରେ ରଦ୍ଦ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୫।୪- ବାରିପଦା ଜିଲାରେ ସାଇକେଲ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ହୋଇଥିବା ସାନି ଟେଣ୍ଡରକୁ ହାଇକୋର୍ଟ ଅବୈଧ ଘୋଷଣା କରିବା ସହ ତାହାକୁ ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଜିଲା ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀ ସ୍ଥାନୀୟ ସାଇକେଲ ଷ୍ଟୋରଗୁଡ଼ିକରୁ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ସାଇକେଲ ଯୋଗାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ବିନୀତ ସରନ ଓ ବିଚାରପତି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ରଞ୍ଜନ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଉପରୋକ୍ତ ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।