ବାଲେଶ୍ୱର

ଖାଦ୍ୟରେ ବିଷକ୍ରିୟା ସନ୍ଦେହ:ପରିବାର ମୁଖିଆ ମୃତ, ୫ ଗୁରୁତର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୮।୧୨- ଘରେ ହୋଇଥିବା ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଖାଇବା ପରେ ଶାମାଖୁଣ୍ଟା ବ୍ଲକ ସିନ୍ଦୁରଗୌରା ଗ୍ରାମର ଜିତେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ମହାନ୍ତଙ୍କର ଗୁରୁବାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ୩ ଜଣଙ୍କ ସମେତ ୫ ଜଣ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ସ୍ଥାନୀୟ ପିଆରଏମ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅଛନ୍ତି । ଖାଦ୍ୟରେ ବିଷକ୍ରିୟା ହେତୁ ଏପରି ହୋଇଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି।
ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଶାମାଖୁଣ୍ଟା ବ୍ଲକ ସିନ୍ଦୁରଗୌରା ଗ୍ରାମର ଜିତେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ମହାନ୍ତଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଖାଇଥିଲେ। ଏହାର କିଛି ସମୟ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇଥିଲା। ପଡୋଶୀମାନେ ଏହା ଦେଖି ପରିବାରର ମୁଖିଆ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ମହାନ୍ତ(୮୫)ଙ୍କ ସମେତ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ରଜନୀ ମହାନ୍ତ(୭୫), ତାଙ୍କର ପୁଅ ଚିରଞ୍ଜୟ ମହାନ୍ତ(୪୭) ଓ ନାତୁଣୀ ଋତୁପର୍ଣ୍ଣା ମହାନ୍ତ(୧୮) ଏବଂ ଗ୍ରାମର ଯୋଗେନ୍ଦ୍ର ମୁର୍ମୁ(୩୫) ଓ ନିମାଇଁ ହେମ୍ବ୍ରମ(୩୦) ମୋଟ ୬ ଜଣଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ପିଆରଏମ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ। ସେଠାରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଜିତେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ରହିଛି। ଚୁରକା ଆଳୁ ନାମକ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ଏପରି ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ କହୁଛନ୍ତି। ବାରିପଦା ସଦର ଥାନା ପୋଲିସ ମୃତଦେହ ଜବତ କରି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ପଠାଇଥିଲା। ଏନେଇ ପୋଲିସ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା (ନଂ୪୦/୧୭) ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ଗଛ ପଡ଼ି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ, ଯାତାୟାତ ଠପ

ଗଛ ପଡ଼ି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ, ଯାତାୟାତ ଠପ

ତେଲକୋଇ, ୧୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ତେଲକୋଇ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଦଂଦୁଆମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମ ରାସ୍ତାରେ ଏକ ବିରାଟ ଆମ୍ବ ଗଛ ପଡି ରହିଛି। ଫଳରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ହୋଇଛି। ଶିବନାରାୟଣପୁର ଗୋଡା ଓ ତାଳପଦା ପଞ୍ଚାୟତ ଲୋକଙ୍କ ଯାତାୟାତରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ୮ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକେ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି। ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ଲୋକେ ଆସି ପାରୁନାହାନ୍ତି।

୩ବର୍ଷ ହେଲା ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି ପାଚିକା ପଦବୀ ଖାଲି: କେନ୍ଦ୍ରରେ ତାଲା ପକାଇବାକୁ ଚେତାବନୀ

ବେତନଟୀ,୧୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବଡସାହି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବାଗୁଲି-ଢିପାସାହି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରାୟ ୩ ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହେଲା ସହ କର୍ମୀ ପଦବୀ ଖାଲି ପଡିଛି। କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରାୟ ୨୫ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଶିଶୁ ପଢୁଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପାଠପଢା, ଯତ୍ନ ନେବା, ଖାଇବାକୁ ଦେବାରେ ଅବହେଳା ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଆସୁଛି। ଏହାବ୍ୟତୀତ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଜଣକ ସରକାରୀ କାମରେ ବାହାରକୁ ପଳାଇଲେ, ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ଏକୁଟିଆ କେନ୍ଦ୍ରରେ ବସିବା ସହ ନ ଖାଇ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ଅଭିଭାବକମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏ ବିଷୟରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ବହୁବାର ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉନି। ତୁରନ୍ତ ଏହାର ସମାଧାନ ପନ୍ଥା ବାହାର କରା ନ ଗଲେ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ଜରୁରୀ ବୈଠକ ବସି ଉକ୍ତ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ ତାଲା ମାରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତି ହୋଇଛି।

‘ନିପା’ ଆତଙ୍କ: ଗୋଆରୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୬ ଯୁବକ

ବାଲିଆପାଳ,୧୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗୋଆରେ ଏବେ ନିପା ଭାଇରସ୍‌ ଆତଙ୍କ ଖେଳିଯାଇଛି। ଗୋଆରେ କାମ କରୁଥିବା ଭୋଗରାଇ ବ୍ଲକର ନିମାତପୁର ଗାଁର ଦୁଇ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ପରେ ସେଠାରେ କାମ କରୁଥିବା ବାଲିଆପାଳ ଥାନା ବଢ଼ାପାଳ ଗ୍ରାମର ୬ ଜଣ ଯୁବକ ବୁଧବାର ଘରକୁ ଫେରିଆସିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ବଢ଼ାପାଳ ଗ୍ରାମର ଜୟନ୍ତ ଜେନା (୧୭), ଜଗବନ୍ଧୁ ଜେନା (୧୯), ରମାନାଥ ଜେନା (୪୦), ରତିକାନ୍ତ ଜେନା (୩୩), ସମୀରଞ୍ଜନ ଜେନା (୧୭) ଓ ଅମର ଜେନା (୨୦)। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବାଲିଆପାଳ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ଜଣାଯିବା ପରେ ଏକ ଡାକ୍ତରୀ ଦଳ ବଢ଼ାପାଳ ୧ନଂ. ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଗୋଆ ଫେରନ୍ତା ୬ ଜଣଙ୍କର ରକ୍ତ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆଘାତରେ ଯୁବକଙ୍କ ପ୍ରାଣ ଗଲା

ଭୋଗରାଇ,୧୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭୋଗରାଇ ଥାନା ଦେଉଳା ଗ୍ରାମର ଗୋପାଳ ବେହେରା (୩୫) ବୁଧବାର ରାତିରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ନ ଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ସାତଗୋହଳିଆ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମରରେ କାମ କରୁଥିଲେ। ହଠାତ୍‌ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଆସିଯିବାରୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସ୍ପର୍ଶରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

୩୪୩ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭତ୍ତା ବଣ୍ଟନ

୩୪୩ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭତ୍ତା ବଣ୍ଟନ

ସିମୁଳିଆ,୧୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସିମୁଳିଆ ବ୍ଲକ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଗୁରୁବାର ମୋଟ ୩୪୩ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ, ବିଧବା ଓ ବୟସ୍କ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭତ୍ତା ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଅବସରରେ ବିଡ଼ିଓ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ସିମୁଳିଆ ତହସିଲଦାର ଗୋପୀନାଥ କୁଅଁରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ବିଧାୟକ ଜ୍ୟୋତିପ୍ରକାଶ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଯୋଗଦେଇ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନୂତନ ରୂପେ ନିରୁପିତ ହୋଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତର ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କାର୍ଡ଼ ଓ ଭତ୍ତା ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟ ଅତିଥିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏମ୍‌ପି ପ୍ରତିନିଧି କ୍ଷୀତିଶ କୁମାର ମହାନ୍ତି, ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଧରିତ୍ରୀ ମହାରଣା, ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଗୌରାଙ୍ଗ ଚନ୍ଦ୍ର ପତ୍ରୀଙ୍କ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ରାଇଁସୁଆରେ ‘ଆମ ଗଁ। ଆମ ବିକାଶ’ ଶୁଭାରମ୍ଭ

ରାଇଁସୁଆରେ ‘ଆମ ଗଁ। ଆମ ବିକାଶ’ ଶୁଭାରମ୍ଭ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୯।୭-ବାଲେଶ୍ୱର ସଦର ବ୍ଲକ ରାଇଁସୁଆ ପଞ୍ଚାୟତରେ ‘ଆମ ଗଁ। ଆମ ବିକାଶ’ ଯୋଜନାରେ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ୧୦ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ଲାଗି ଗୁରୁବାର ସଦର ବିଧାୟକ ଜୀବନ ପ୍ରଦୀପ ଦାଶ ଶୁଭ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସ୍କୁଲ ଫେରନ୍ତା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଉପରେ ଟ୍ରକ ମାଡ଼ିଗଲା:୪ ମୃତ, ୫ ଗୁରୁତର

ସ୍କୁଲ ଫେରନ୍ତା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଉପରେ ଟ୍ରକ ମାଡ଼ିଗଲା:୪ ମୃତ, ୫ ଗୁରୁତର

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୯।୭-ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ପରେ ସାଇକେଲରେ ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ୯ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ୧୦ଚକିଆ ଟ୍ରକ ମାଡ଼ିଯିବାରୁ ୪ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଅନ୍ୟ ୫ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା ଭଦ୍ରକ ସହର ଦେଇ ଯାଇଥିବା ୧୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ରାହାଞ୍ଜ ଛକରେ ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଘଟିଛି। ସାରା ସହର ଏଥିରେ ସ୍ତବ୍ଧ ହୋଇଯାଇଛି।

ବିଜେଡିରେ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ

ଧାମନଗର,୧୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ଦଳାଙ୍ଗ ଓ ପଧାନୀ ପଞ୍ଚାୟତରେ ୨୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଜିଲା ବିଜେଡି ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସେଲ୍‌ କମିଟି ଗଠିତ

ବନ୍ତ,୧୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବିଜେଡି ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ କ୍ରମେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବିଜେଡି ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସେଲ୍‌ କମିଟି ଗଠିତ ହୋଇଛି।

‘ଆମ ସାହିତ୍ୟରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ’

‘ଆମ ସାହିତ୍ୟରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ’

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୯।୭-ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଚେତନାରୁ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଓ ସାହିତ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ମାନ୍ୟତା ଲାଭ କରିବାରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଚେତନା ତଥା ମାଦଳା ପାଞ୍ଜିର ବଳିଷ୍ଠ ଭୂମିକା ରହିଛି ବୋଲି ଆମ ମାତୃଭାଷା ପରିଷଦ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଆସରରେ ଅତିଥିମାନେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ।

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୯।୭-ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ନାୟକାଣିଡିହି ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ତରଫରୁ ଆନ୍ଦୋଳା ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଟଙ୍କା ହଡ଼ପ ଅଭିଯୋଗରେ ବିଜେଡିର ଆନ୍ଦୋଳନ

ଟଙ୍କା ହଡ଼ପ ଅଭିଯୋଗରେ ବିଜେଡିର ଆନ୍ଦୋଳନ

ଧାମନଗର,୧୯।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ଧୂଷୁରୀଠାରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଇଛି। କଲ୍ୟାଣମଣ୍ଡପ ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଥିବା ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହଡ଼ପ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଇଛି।

Model This Week

ରୂପେଶ