ବାଣିଜ୍ୟ |

ପ୍ରତି ମାସରେ ବଢ଼ିବନି ଏଲ୍‌ପିଜି ଦର

 ପ୍ରତି ମାସରେ ବଢ଼ିବନି ଏଲ୍‌ପିଜି ଦର
ବମ୍ବେ,୨୮-୧୨(ପି.ଟି.) ପ୍ରତି ମାସରେ ଆଉ ଏଲ୍‌ପିଜି ଦର ବଢିବନି। ଏଥି ଲାଗି ଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନେଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତି ମାସରେ ଏଲ୍‌ପିଜି ଦରରେ ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ୪ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଥିଲା। ସରକାର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ଗରିବ ପରିବାରଗୁଡିକୁ ମାଗଣାରେ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ ଯୋଗାଣ ଲାଗି କରିଥିବା ଯୋଜନାରେ ବିରୋଧାଭାସ ହେବାରୁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ୨୦୧୬ ଜୁନ ପହିଲାରୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ଏଲ୍‌ପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ୪ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସରକାର ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ତୈଳ ବିପଣନ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଇନ୍ଧନ ବାବଦକୁ ସରକାର ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ସବ୍‌ସିଡିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଉଠାଇବା ଲାଗି ସରକାର ଏହିଭଳି ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ଏହା ବିରୋଧାଭାସ କରିବାରୁ ଏହିଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥାଏ ପାରେ ବୋଲି କେତେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଉଠାଇ ନିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହ ଜଡିତ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପରଠାରୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ଅଏଲ କର୍ପୋରେଶନ(ଆଇଓସିଏଲ), ଭାରତ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ କର୍ପୋରେଶନ (ବିପିସିଏଲ), ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ କର୍ପୋରେଶନ(ଏଚପିସିଏଲ) ଭଳି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଅକ୍ଟୋବରରେ କୌଣସି ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରି ନାହାନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ୨୦୧୬ ଜୁଲାଇ ପହିଲାରୁ ମାସିକ ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ଘରୋଇ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଏଲପିଜି ଦରରେ ୨ ଟଙ୍କା ହିସାବରେ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ। ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବା ଠାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ୧୦ ଥର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରି ସାରିଛନ୍ତି। ପ୍ରତି ମାସରେ ସବ୍‌ସିଡି ହାରରେ ସରକାର ୧୨ଟି ସିଲିଣ୍ଡର ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଅଧିକ ବ୍ୟବହାରରେ ଲୋକମାନେ ବଜାର ଦର ଅନୁସାରେ କିଣିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ମେ ୩୦ରେ ସରକାର ଆଣିଥିବା ନିୟମ ମୁତାବକ ମୂଲ୍ୟକୁ ଦୁଇଗୁଣା କରାଯାଇଥିଲା। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନ ୧ରୁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ଟଙ୍କାକୁ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟାଇଥିଲେ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିମ୍ବା ସବ୍‌ସିଡିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବାଦ୍‌ ଦେବା ଯାଏ ଏହି ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥାନ୍ତା। ସରକାର ଗୋଟିଏ ପକ୍ଷରେ ଗରିବଙ୍କୁ ମାଗଣା ଗ୍ୟାସ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କହୁଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଦର ବୃଦ୍ଧି ଘଟାଉ ଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଏହିଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଧିକାରୀ ଜଣଙ୍କ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅକ୍ଟୋବର ପରେ ମଧ୍ୟ ଟିକସଜନିତ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଲାଗି ସବ୍‌ସିଡି ଏଲପିଜି ଦରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିଛି। ସୁବିଧାର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ହସ୍ତାନ୍ତର(ଡିବିଟି) ଯୋଗୁ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସବ୍‌ସିଡି ଅର୍ଥ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାକୁ ସିଧାସଳଖ ପଠାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ବଜାର ଦର ଅନୁସାରେ ଲୋକମାନେ ଏଲପିଜି କ୍ରୟ କରିବାକୁ ଏପରି ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି। ଡିବିଟି ପୂର୍ବରୁ ଏଲପିଜି ସବ୍‌ସିଡି ଦରରେ ଡିଲରଙ୍କ ନିକଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଥିଲା। ସବ୍‌ସିଡି ସହ ଭାଟ ଲାଗୁ ହେଉଥିଲା। ମାତ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ବଜାର ଦର ଅନୁସାରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି। ପ୍ରତି ମାସରେ ବଜାର ଦରରେ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସୁଛି। ଏହା ଫଳରେ ରିଟେଲ ଦର ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡୁଛି ବୋଲି ଅଧିକାରୀ ଜଣଙ୍କ କହିଛନ୍ତି। ୧୭ ମାସରେ ଏଲପିଜି ଦର ୧୯ଥର ବଢ଼ି ୭୬.୫ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇଠାରୁ ପ୍ରତି ମାସ ପହିଲାରେ ଏଲପିଜି ଦରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଛନ୍ତି। ନଭେମ୍ବର ୧ରେ ସବ୍‌ସିଡି ଏଲପିଜି ୪.୫୦ ଟଙ୍କା ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟି ୪୯୫.୬୯ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ୨୦୧୬ ଜୁନରେ ୧୪.୨ କିଲୋ ବିଶିଷ୍ଟ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୪୧୯.୧୮ ଟଙ୍କା ରହିଥିଲା। ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍‌ ଆନାଲିସିସ୍‌ ଆଣ୍ଡ ପ୍ଲାନିଂ ସେଲ (ପିପିଏସି) ତଥ୍ୟ ମୁତାବକ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତି ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ସବ୍‌ସିଡି ୨୫୧.୩୧ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଡିସେମ୍ବର ୧ରେ ଅଣସବ୍‌ସିଡି ଏଲପିଜିର ଦର ୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ଘଟି ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ଏହା ୭୪୭ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ୧୮.୧୧ କୋଟି ଲୋକ ସବ୍‌ସିଡି ଏଲପିଜି ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ୩ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ମହିଳା ରହିଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ୨.୬୬ କୋଟି ଅଣ ସବ୍‌ସିଡି ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ ଉପଭୋକ୍ତା ରହିଛନ୍ତି ା ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗେଭ ଅପ୍‌ ଯୋଜନାରେ କେତେକ ଲୋକ ସବସିଡି ଛାଡିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ଭାରତ ପାଇଁ ଇନ୍ଧନ ନୀତିର ଆବଶ୍ୟକତା:ରାଜନ

ଭାରତ ପାଇଁ ଇନ୍ଧନ ନୀତିର ଆବଶ୍ୟକତା:ରାଜନ

ମୁମ୍ବାଇ,୧୩-୧୨: ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଭୌଗୋଳିକ ସ୍ଥିତି ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି। ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦରରେ ସ୍ଥିତାବସ୍ଥାରେ ନ ଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ବୃଦ୍ଧି ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି। ଏହି ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଭାରତରେ ଏକ ଇନ୍ଧନ ନୀତିର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥିବା ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ପୂର୍ବତନ ଗଭର୍ନର ରଘୁରାମ ରାଜନ ବୁଧବାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଜିଲା ସ୍ତରରେ ଆସିବ ଇଜ ଅଫ୍‌ ଡୁଇଁ ବିଜନେସ ର଼୍ୟାଙ୍କିଂ

ଜିଲା ସ୍ତରରେ ଆସିବ ଇଜ ଅଫ୍‌ ଡୁଇଁ ବିଜନେସ ର଼୍ୟାଙ୍କିଂ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩-୧୨: ଦେଶରେ ଇଜ୍‌ ଅଫ୍‌ ଡୁଇଁ ବିଜନେସକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବାକୁ ସରକାର ଜିଲା ସ୍ତରରେ ଇଜ୍‌ ଅଫ୍‌ ଡୁଇଁ ବିଜନେସ ର଼୍ୟାଙ୍କିଂ ପ୍ରକାଶ କରିବେ। ଏହି ଧାରାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଶିଳ୍ପ ନୀତି ଏବଂ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବିଭାଗ (ଡିଆଇପିିପି) ସହାୟତା କରିବ। 

ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ସେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ୧.୧୬ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ

ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ସେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ୧.୧୬ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩-୧୨: ଦେଶରେ ୧.୧୬ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବ୍ରଡ ବ୍ୟାଣ୍ଡ ସେବା ସଂଯୋଗ ଲାଗି କାର୍ଯ୍ୟ ଚୂଡାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଛି। ମୋଟ ୧.୨୧ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଭାରତ ନେଟ ପ୍ରକଳ୍ପ ଦ୍ୱାରା ଅପ୍ଟିକାଲ ଫାଇବର ସଂଯୋଗ କରାଯାଇଥିବା ଜଣା ପଡିଛି। 

ଔଦ୍ୟୋଗିକ ଉତ୍ପାଦନ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୮.୧%

ଔଦ୍ୟୋଗିକ ଉତ୍ପାଦନ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୮.୧%

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨ : ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଦେଶର ଔଦ୍ୟୋଗିକ ଉତ୍ପାଦନ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୧୧ ମାସର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ରହି ୮.୧% ଛୁଇଁଛି। ଖଣି, ଶକ୍ତି, ମାନୁଫାକଚରିଂ ଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ରହିବାରୁ ଉକ୍ତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ନଜରକୁ ଆସିଛି। 

ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି

ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨: ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ପୀତି ୧୭ ମାସର ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ରହି ୨.୩୩%କୁ ଖସି ଆସିଛି। ବିଶେଷ କରି ପନିପରିବା, ଅଣ୍ଡା ଏବଂ ଡାଲିଦର ନିମ୍ନରେ ରହିବା ଯୋଗୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି। 

ଦାୟିତ୍ୱ ନେଲେ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ

ଦାୟିତ୍ୱ ନେଲେ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨: ପୂର୍ବତନ ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟାପାର ସଚିବ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ)ର ୨୫ତମ ଗଭର୍ନର ଭାବେ ବୁଧବାର ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ସରକାର-ଆର୍‌ବିଆଇ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ଚାପରେ ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲ ହଠାତ ଇସ୍ତଫା ଦେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ସରକାର ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଗଭର୍ନର ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ଆର୍‌ବିଆଇ ନୀତି ଉପରେ ଚାପର ପ୍ରତିଫଳନ: ଫିଚ୍‌

ଆର୍‌ବିଆଇ ନୀତି ଉପରେ ଚାପର ପ୍ରତିଫଳନ: ଫିଚ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨: ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିିତ ପଟେଲଙ୍କ ଇସ୍ତଫା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ନୀତି ଉପରେ ଚାପର ପ୍ରତିଫଳନ ବୋଲି ଫିଚ୍‌ ରେଟିଂ ବୁଧବାର କହିଛି। ସେହିଭଳି ଆର୍‌ବିଆଇ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଚାପ ବଢୁଥିବା ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। 

ଆର୍‌ବିଆଇ ସ୍ବାୟତ୍ତତା ବଜାୟ ରହୁ: ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ

ଆର୍‌ବିଆଇ ସ୍ବାୟତ୍ତତା ବଜାୟ ରହୁ: ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨:ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ସ୍ବାୟତ୍ତତା ପବିତ୍ର। ଏଥିରେ କୌଣସି ହସ୍ତକ୍ଷେପ ନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ସରକାରଙ୍କ ପୂର୍ବତନ ଅର୍ଥନୈତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ଅରବିନ୍ଦ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ ବୁଧବାର ଏହା କହିଛନ୍ତି।

ଆର୍‌ବିଆଇ ସ୍ବାୟତ୍ତତାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବେ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ

ଆର୍‌ବିଆଇ ସ୍ବାୟତ୍ତତାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବେ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨: ପୂର୍ବତନ ଅର୍ଥନୈତିକ ବ୍ୟାପାର ସଚିବ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ)ର ୨୫ତମ ଗଭର୍ନର ଭାବେ ବୁଧବାର ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ସରକାର-ଆର୍‌ବିଆଇ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ଚାପରେ ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲ ହଠାତ ଇସ୍ତଫା ଦେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ସରକାର ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଗଭର୍ନର ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। 

ଋଣ ପ୍ରଦାନ ଧାରା ସୁଗମ କରିବାକୁ କହିଲା ଏଫଆଇଇଓ

ଋଣ ପ୍ରଦାନ ଧାରା ସୁଗମ କରିବାକୁ କହିଲା ଏଫଆଇଇଓ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨: ଋଣ ଯୋଗାଣ ଧାରାକୁ ସୁଗମ କରିବାକୁ ରପ୍ତାନିକାରୀ ସଂଘ ଏଫ୍‌ଆଇଇଓ ନୂଆ କରି ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା  ଗଭର୍ନର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। 

୬୩୦ ପଏଣ୍ଟ ବଢିଲା ସେନସେକ୍ସ

୬୩୦ ପଏଣ୍ଟ ବଢିଲା ସେନସେକ୍ସ

ବମ୍ବେ ,୧୩-୧୨: କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନ ପାଇଁ ବମ୍ବେ ଷ୍ଟକ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ସେନସେକ୍ସ ସୂଚକାଙ୍କ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱମୂଖୀ ରହିଛି। ସରକାର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କୁ ନୂଆ ଗଭର୍ନର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରିବା ପରେ ବୁଧବାର ଶେୟାର ବଜାରେ ନିବେଶକଙ୍କ ଉତ୍ସାହ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି। 

ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୭.୩% ରହିବ: ଏଡିବି

ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୭.୩% ରହିବ: ଏଡିବି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୧୩-୧୨: ଏସିଆନ୍‌ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଏଡିବି) ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷ ଲାଗି ଘରୋଇ ବଜାରର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଆକଳନକୁ ୭.୩%ରେ ସ୍ଥିର ରଖିଛି। ସେହିଭଳି ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୭.୫% ହେବ ବୋଲି ଏହା କହିଛି।