ବାଣିଜ୍ୟ |

ପ୍ରତି ମାସରେ ବଢ଼ିବନି ଏଲ୍‌ପିଜି ଦର

 ପ୍ରତି ମାସରେ ବଢ଼ିବନି ଏଲ୍‌ପିଜି ଦର

ବମ୍ବେ,୨୮-୧୨(ପି.ଟି.)
ପ୍ରତି ମାସରେ ଆଉ ଏଲ୍‌ପିଜି ଦର ବଢିବନି। ଏଥି ଲାଗି ଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନେଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତି ମାସରେ ଏଲ୍‌ପିଜି ଦରରେ ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ୪ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଥିଲା। ସରକାର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ଗରିବ ପରିବାରଗୁଡିକୁ ମାଗଣାରେ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ ଯୋଗାଣ ଲାଗି କରିଥିବା ଯୋଜନାରେ ବିରୋଧାଭାସ ହେବାରୁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ୨୦୧୬ ଜୁନ ପହିଲାରୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ଏଲ୍‌ପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ୪ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସରକାର ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ତୈଳ ବିପଣନ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଇନ୍ଧନ ବାବଦକୁ ସରକାର ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ସବ୍‌ସିଡିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଉଠାଇବା ଲାଗି ସରକାର ଏହିଭଳି ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ମାତ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ଏହା ବିରୋଧାଭାସ କରିବାରୁ ଏହିଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥାଏ ପାରେ ବୋଲି କେତେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।
ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଉଠାଇ ନିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହ ଜଡିତ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପରଠାରୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ଅଏଲ କର୍ପୋରେଶନ(ଆଇଓସିଏଲ), ଭାରତ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ କର୍ପୋରେଶନ (ବିପିସିଏଲ), ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ କର୍ପୋରେଶନ(ଏଚପିସିଏଲ) ଭଳି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଅକ୍ଟୋବରରେ କୌଣସି ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରି ନାହାନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ୨୦୧୬ ଜୁଲାଇ ପହିଲାରୁ ମାସିକ ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ଘରୋଇ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଏଲପିଜି ଦରରେ ୨ ଟଙ୍କା ହିସାବରେ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ। ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବା ଠାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ୧୦ ଥର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରି ସାରିଛନ୍ତି।
ପ୍ରତି ମାସରେ ସବ୍‌ସିଡି ହାରରେ ସରକାର ୧୨ଟି ସିଲିଣ୍ଡର ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଅଧିକ ବ୍ୟବହାରରେ ଲୋକମାନେ ବଜାର ଦର ଅନୁସାରେ କିଣିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ମେ ୩୦ରେ ସରକାର ଆଣିଥିବା ନିୟମ ମୁତାବକ ମୂଲ୍ୟକୁ ଦୁଇଗୁଣା କରାଯାଇଥିଲା। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନ ୧ରୁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ଟଙ୍କାକୁ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟାଇଥିଲେ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିମ୍ବା ସବ୍‌ସିଡିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବାଦ୍‌ ଦେବା ଯାଏ ଏହି ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥାନ୍ତା। ସରକାର ଗୋଟିଏ ପକ୍ଷରେ ଗରିବଙ୍କୁ ମାଗଣା ଗ୍ୟାସ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କହୁଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଦର ବୃଦ୍ଧି ଘଟାଉ ଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଏହିଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଧିକାରୀ ଜଣଙ୍କ କହିଛନ୍ତି।
ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅକ୍ଟୋବର ପରେ ମଧ୍ୟ ଟିକସଜନିତ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଲାଗି ସବ୍‌ସିଡି ଏଲପିଜି ଦରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିଛି। ସୁବିଧାର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ହସ୍ତାନ୍ତର(ଡିବିଟି) ଯୋଗୁ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସବ୍‌ସିଡି ଅର୍ଥ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାକୁ ସିଧାସଳଖ ପଠାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ବଜାର ଦର ଅନୁସାରେ ଲୋକମାନେ ଏଲପିଜି କ୍ରୟ କରିବାକୁ ଏପରି ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି। ଡିବିଟି ପୂର୍ବରୁ ଏଲପିଜି ସବ୍‌ସିଡି ଦରରେ ଡିଲରଙ୍କ ନିକଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଥିଲା। ସବ୍‌ସିଡି ସହ ଭାଟ ଲାଗୁ ହେଉଥିଲା। ମାତ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ବଜାର ଦର ଅନୁସାରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି। ପ୍ରତି ମାସରେ ବଜାର ଦରରେ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସୁଛି। ଏହା ଫଳରେ ରିଟେଲ ଦର ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡୁଛି ବୋଲି ଅଧିକାରୀ ଜଣଙ୍କ କହିଛନ୍ତି।
୧୭ ମାସରେ ଏଲପିଜି ଦର ୧୯ଥର ବଢ଼ି ୭୬.୫ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇଠାରୁ ପ୍ରତି ମାସ ପହିଲାରେ ଏଲପିଜି ଦରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଛନ୍ତି। ନଭେମ୍ବର ୧ରେ ସବ୍‌ସିଡି ଏଲପିଜି ୪.୫୦ ଟଙ୍କା ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟି ୪୯୫.୬୯ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ୨୦୧୬ ଜୁନରେ ୧୪.୨ କିଲୋ ବିଶିଷ୍ଟ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୪୧୯.୧୮ ଟଙ୍କା ରହିଥିଲା। ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍‌ ଆନାଲିସିସ୍‌ ଆଣ୍ଡ ପ୍ଲାନିଂ ସେଲ (ପିପିଏସି) ତଥ୍ୟ ମୁତାବକ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତି ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ସବ୍‌ସିଡି ୨୫୧.୩୧ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଡିସେମ୍ବର ୧ରେ ଅଣସବ୍‌ସିଡି ଏଲପିଜିର ଦର ୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ଘଟି ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ଏହା ୭୪୭ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ୧୮.୧୧ କୋଟି ଲୋକ ସବ୍‌ସିଡି ଏଲପିଜି ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ୩ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ମହିଳା ରହିଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ୨.୬୬ କୋଟି ଅଣ ସବ୍‌ସିଡି ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ ଉପଭୋକ୍ତା ରହିଛନ୍ତି ା ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗେଭ ଅପ୍‌ ଯୋଜନାରେ କେତେକ ଲୋକ ସବସିଡି ଛାଡିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ପାଣି, ବିଜୁଳି, ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଦିଅ : ବୁଲେଟ୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌ ପାଇଁ ଜମି ଦବୁ

ପାଣି, ବିଜୁଳି, ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଦିଅ : ବୁଲେଟ୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌ ପାଇଁ ଜମି ଦବୁ

ବମ୍ବେ,୧୮-୬ ସହଜ ସୁବିଧାରେ ଜୀବନ ନିର୍ବାହ କରିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ପ୍ରଥମେ ପାଣି, ବିଜୁଳି ଆଲୁଅ ଏବଂ ଡାକ୍ତରୀ ସେବା ପ୍ରଦାନ କର। ଏହା ପରେ ଯାଇ ଆମେ ବୁଲେଟ୍‌ ଟ୍ରେନ୍‌ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ରାଜି ହେବୁ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପଲଘର ଜିଲାବାସୀ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଏଭଳି ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ତେଲରୁ ଉତ୍ପାଦ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ

ତେଲରୁ ଉତ୍ପାଦ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୭-୬(ପି.ଟି.) ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ଦର ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ଥିବାରୁ ଜନସାଧାରଣ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। ଯେକୌଣସି ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରି ତୈଳ ଦର ହ୍ରାସ କରାଯାଉ ବୋଲି ଉପଭୋକ୍ତା ଦାବି କରୁଛନ୍ତି।

ଏଲ୍‌ଆଇସିକୁ ସେବା ଟିକସ ନୋଟିସ୍‌

ଏଲ୍‌ଆଇସିକୁ ସେବା ଟିକସ ନୋଟିସ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮-୬ (ପି.ଟି) ସାମଗ୍ରୀ ଓ ସେବା ଟିକସ ଗୋଇନ୍ଦା ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଡିଜିଜିଆଇ) ପକ୍ଷରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଜୀବନ ବୀମା ନିଗମ(ଏଲ୍‌ଆଇସି) ବିରୋଧରେ ୨,୦୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସେବା ଟିକସ ନୋଟିସ ଜାରି ହୋଇଛି। କଲିକତା ଜୋନାଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଉକ୍ତ ନୋଟିସ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଟ୍ରେନରେ ରହିବ ଭାକ୍ୟୁମ୍‌ ବାୟୋ ଟଏଲେଟ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮-୬ (ପି.ଟି) ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ଟ୍ରେନରେ ବାୟୋଟଏଲେଟ ସ୍ଥାପନ କରିବା ପରେ ଏହାକୁ ଅପ୍‌ଗ୍ରେଡ କରିବାକୁ ରଲଓ୍ବେ ନୂଆ ଯୋଜନା ହାତକୁ ନେବ। ବାୟୋଟଏଲେଟ ବଦଳରେ ଅଧିକ ଉନ୍ନତ ଭାକ୍ୟୁମ୍‌ ବାୟୋ ଟଏଲେଟ୍‌ ବ୍ୟବହାର ନେଇ ରେଲଓ୍ବେ ବିଚାର କରୁଥିବା ଜଣା ଯାଇଛି।

ଏକାଧିକ ଭାରତୀୟ ପାସପୋର୍ଟ ବ୍ୟବହାର: ନୀରବଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏତଲା

ଏକାଧିକ ଭାରତୀୟ ପାସପୋର୍ଟ ବ୍ୟବହାର: ନୀରବଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏତଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮-୬ (ପି.ଟି) ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ(ପିଏନ୍‌ବି)ର ୨ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଠକେଇର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହିରା ବ୍ୟବସାୟୀ ନୀରବ ମୋଦିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପୁଣି ଥରେ ଏକ ଏତଲା ଦାଏର ହୋଇଛି। ନୀରବଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକାଧିକ ଭାରତୀୟ ପାସପୋର୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି।

ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ବିତ୍ତୀୟ ନିଅଣ୍ଟରେ ହ୍ରାସ

ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ବିତ୍ତୀୟ ନିଅଣ୍ଟରେ ହ୍ରାସ

ବମ୍ବେ,୧୮-୬ (ପି.ଟି) ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥତ୍କ ବର୍ଷରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ବିତ୍ତୀୟ ନିଅଣ୍ଟରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଦେଶର ୧୩ ରାଜ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ବିତ୍ତୀୟ ନିଅଣ୍ଟରେ ୨୫% ହ୍ରାସ ଘଟିଥିବା କହିଛନ୍ତି।

ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସାନି ଚାର୍ଜଶିଟ୍‌

ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସାନି ଚାର୍ଜଶିଟ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮-୬ (ପି.ଟି) ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଋଣ ଖିଲାପକରି ବର୍ତ୍ତମାନ ଲଣ୍ଡନରେ ରହୁଥିବା ଦେବାଳିଆ କିଙ୍ଗଫିସର ଏୟାରଲାଇନ୍ସର ମାଲିକ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ଅଡୁଆ ଆହୁରୀ ବଢିଯାଇଛି। କଳାଟଙ୍କା କାରବାର ମାମଲାରେ ମାଲ୍ୟା ଏବଂ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ବିରୋଧରେ (ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ) ଶୀଘ୍ର ଏକ ସାନି ନୋଟିସ ଜାରି କରିବ ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି।

ଇଚ୍ଛାକୃତ ଖୀଲାପକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ପିଏନ୍‌ବିର ୧୫,୪୯୦ କୋଟି

ଇଚ୍ଛାକୃତ ଖୀଲାପକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ପିଏନ୍‌ବିର ୧୫,୪୯୦ କୋଟି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮-୬(ପି.ଟି) ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ(ପିଏନ୍‌ବି)ରେ ଇଚ୍ଛାକୃତ ଖିଲାପକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢୁଛି। ମେ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଇଚ୍ଛାକୃତ ଖିଲାପକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ପିଏନ୍‌ବିର ୧୫,୪୫୦ କୋଟି ଋଣ ରହିଛି। ଏହି ଖିଲାପକାରୀମାନେ ୨୫ ଲକ୍ଷ କିମ୍ବା ତାଠାରୁ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଋଣ ନେଇ ନେଇଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କ ସୂଚନା ଦେଇଛି।

ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଇଡି ପଦବୀ ପୂରଣ ଲାଗି ବିବିବିର ପ୍ରସ୍ତାବ

ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଇଡି ପଦବୀ ପୂରଣ ଲାଗି ବିବିବିର ପ୍ରସ୍ତାବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭-୬ (ପି.ଟି) ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ବୋର୍ଡ ବ୍ୟୁରୋ(ବିବିବି) ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଖାଲି ପଡିଥିବା କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ଇଡି) ପଦବୀ ପୂରଣ ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି। ଉକ୍ତ ପଦବୀ ଲାଗି ୨୨ ଜଣଙ୍କ ନାମ ପ୍ରସ୍ତାବରେ ରହିଛି। ୨୨ ମହାପ୍ରବନ୍ଧକଙ୍କ ନାମ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କର ଇଡି ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। କାର୍ମିକ ତଥା ତାଲିମ ବିଭାଗର ପୂର୍ବତନ ସଚିବ ବି.ପି ଶର୍ମା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରେ ଏହା ବିବିବିର ପ୍ରଥମ ପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ବୋଲି ଜଣା ଯାଇଛି।

ଭୋଡାଫୋନ-ଆଇଡିଆ ମିଶ୍ରଣକୁ ଆଜି ମିଳିପାରେ ମଞ୍ଜୁରୀ

ଭୋଡାଫୋନ-ଆଇଡିଆ ମିଶ୍ରଣକୁ ଆଜି ମିଳିପାରେ ମଞ୍ଜୁରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭-୬ (ପି.ଟି) ଭୋଡାଫୋନ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଆଇଡିଆ ସେଲ୍ୟୁଲାର ମିଶ୍ରଣକୁ ଟେଲିକମ୍‌ ବିଭାଗ(ଡଟ୍‌) ସୋମବାର ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ ମିଳିପାରେ। ଏଥି ସଂକ୍ରାନ୍ତ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ସୋମବାର ମିଳିବାର ଆଶା କରାଯାଉଛି ବୋଲି ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ମିଶ୍ରଣ ପରେ ନୂଆ କମ୍ପାନୀର ନାମ ଭୋଡାଫୋନ ଆଇଡିଆ ଲିମିଟେଡ ହେବ ବୋଲି ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖାଯାଇଛି। ଦୁଇ କମ୍ପାନୀ ମିଶ୍ରଣ ପରେ ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ୍ତ ଟେଲିକମ୍‌ କମ୍ପାନୀ ସୃଷ୍ଟି ହେବ। କମ୍ପାନୀ ନିକଟରେ ୩୫% ବଜାର ଅଂଶ ରହିବ। ଏଥିରେ ୪୩୦ ନିୟୁତ ଗ୍ରାହକ ରହିବେ।

୩୦ ଆମେରିକୀୟ ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ସୀମା ଶୁଳ୍କ ବଢ଼ାଇବ ଭାରତ

୩୦ ଆମେରିକୀୟ ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ସୀମା ଶୁଳ୍କ ବଢ଼ାଇବ ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭-୬ ଭାରତ ଏବଂ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ବାଣିଜ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ଆହୁରି ଘନେଇବାକୁ ଯାଉଛି। ଭାରତ ସରକାର ଏବେ ୩୦ଟି ଆମେରିକୀୟ ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ସୀମା ଶୁଳ୍କ ବଢ଼ାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏସବୁ ଉତ୍ପାଦ ମଧ୍ୟରେ ମୋଟର୍‌ସାଇକେଲ୍‌, ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଲୌହ ଏବଂ ଇସ୍ପାତ ସାମଗ୍ରୀ, ବୋରିକ୍‌ ଏସିଡ୍‌ ଏବଂ ଲେଣ୍ଟିଲ୍ସ ଇତ୍ୟାଦି ରହିଛି । ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଭାରତ ବିଶ୍ୱ ବାଣିଜ୍ୟ ସଂଘ(ଡବ୍ଲ୍ୟୁଟିଓ) ନିକଟରେ ଦାଖଲ କରିଛିି।

ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଗହଣା ମରାମତି କରିବ ଖିମ୍‌ଜୀ ଜୁଏଲର୍ସ

ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଗହଣା ମରାମତି କରିବ ଖିମ୍‌ଜୀ ଜୁଏଲର୍ସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭-୬ ଚଳିତବର୍ଷର ସୁନାବେଶ ପାଇଁ ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ସୁନା ଗହଣାର ମରାମତି ତଥା ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟ ଖିମ୍‌ଜୀ ଜୁଏଲର୍ସକୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଗତ ନବକଳେବରରେ ଖିମ୍‌ଜୀ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ରତ୍ନ ଚିତା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆଣ୍ଟିକ୍‌ ଗହଣାଗୁଡିକର ମରାମତି କରିଥିଲା।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ