ବାଣିଜ୍ୟ |

ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଅକାମୀ କରିବାକୁ ଚାହୁନାହାନ୍ତି ସରକାର

ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଅକାମୀ କରିବାକୁ ଚାହୁନାହାନ୍ତି ସରକାର
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮-୧୨(ପି.ଟି) ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ କିଙ୍ଗଫିସର ଏୟାର ଲାଇନ ଭଳି ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆକୁ ସରକାର ଅକାମୀ କରିବାକୁ ଚାହୁନାହାନ୍ତି। ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଦେଶରେ ଲୋକଙ୍କ ସେବାରେ କିଭଳି ଭାବେ ଲାଗି ପାରିବ ସେ ନେଇ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗଣପତି ରାଜୁ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କୌଣସି କର୍ମଚାରୀ ଯେଉଁ ଭଳି ଭାବେ ଚାକିରି ନ ହାରାନ୍ତି ସେ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସରକାର ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ରାଜୁ ଲୋକ ସଭାରେ ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି। ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ପୁଞ୍ଜି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜାରି ରହିଛି ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ ଏଥି ଲାଗି ଏକ କମିଟି ଗଠନ ହୋଇଛି ବୋଲି ଲୋକ ସଭାର ପ୍ରଶ୍ନ କାଳରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି କମିଟିର ମୁଖ୍ୟ ଭାବେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ କୌଣସି ଏମ୍‌ପି ଯଦି କୌଣସି ପରାମର୍ଶ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥାନ୍ତି ତେବେ କମିଟିକୁ ଦେଇ ପାରିବେ ବୋଲି ରାଜୁ କହିଛନ୍ତି। ଜୁନ ୨୮ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆରୁ ପୁଞ୍ଜି ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଲାଗି କ୍ୟାବିନେଟ ମଞ୍ଜୁରି ମିଳି ସାରିଛି। ମାତ୍ର କେତେ ପରିମାଣର ଅଂଶ ଧନ ବିକ୍ରି ହେବ ସେ ନେଇ ଅନ୍ତିମ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆସି ନାହିଁ। ଟିକସଦାତାଙ୍କ ଅର୍ଥକୁ ସଞ୍ଚୟ କରିବା ଲାଗି ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ବିକଳ୍ପ ଉପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ଥିଙ୍କ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ନୀତି ଆୟୋଗ ବିମାନ କମ୍ପାନୀର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଘରୋଇକରଣ ଲାଗି ପରାମର୍ଶ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ସାରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆରେ ୫୨,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ରହିଛି। ଏହା ୨୦୧୨ ମସିହାରେ ପୂର୍ବର ୟୁପିଏ ସରକାରଙ୍କ ୩୦,୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବେଲ୍‌ ଆଉଟ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି। ଅପର ପକ୍ଷରେ କିଙ୍ଗଫିସର ଏୟାର ଲାଇନ ୯,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ଭାରରେ ବୁଡି ରହିବା ସହ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେବାଳିଆ ହୋଇ ଯାଇଛି। ଏହାର ମାଲିକ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କର ଋଣ ପରିଶୋଧ ନ କରିବାକୁ ଦେବାଳିଆ ଘୋଷିତ ହୋଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲଣ୍ଡନରେ ବାସ କରୁଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

୮.୫ କୋଟିରେ କିଙ୍ଗଫିଶରର ୨ ହେଲିକପ୍ଟର ବିକ୍ରି

୮.୫ କୋଟିରେ କିଙ୍ଗଫିଶରର ୨ ହେଲିକପ୍ଟର ବିକ୍ରି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୯: ବୁଧବାର କିଙ୍ଗଫିଶର ଏୟାର ଲାଇନ୍ସର ଦୁଇଟି ହେଲିକପ୍ଟର ୮.୫ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଯାଇଛି। ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ପକ୍ଷରୁ କିଙ୍ଗଫିଶରର ଦୁଇଟି ଏୟାରବସ ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ନିଲାମ ଡାକିଥିଲେ। 

ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଡାଟା ବିଲ୍‌;ବିଦେଶୀ ଟେକ୍‌ କମ୍ପାନୀ ବିରୋଧ କରିବେ

ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଡାଟା ବିଲ୍‌;ବିଦେଶୀ ଟେକ୍‌ କମ୍ପାନୀ ବିରୋଧ କରିବେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୯: ଦେଶରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଡାଟାକୁ ଦେଶରେ ହିଁ ରଖିବା ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ଡାଟା ବିଲ୍‌ ଆଣିବାକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ବିଦେଶୀ ଟେକ୍‌ କମ୍ପାନୀମାନେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଲେଣି। ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଅନୁମୋଦନ ହେବା ପରେ ଗୁଗୁଲ

ପିଏନ୍‌ବି ଦୁର୍ନୀତି;ଦେଶର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଆଇନ ପରାମର୍ଶଦାତା କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ସିବିଆଇ ନଜର

ପିଏନ୍‌ବି ଦୁର୍ନୀତି;ଦେଶର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଆଇନ ପରାମର୍ଶଦାତା କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ସିବିଆଇ ନଜର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୯: ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ(ପିଏନ୍‌ବି) ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତି ଥିବା ନେଇ ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ଆଇନ ପରାମର୍ଶଦାତା କମ୍ପାନୀ ସିରିଲ ଅମରଚାନ୍ଦ ମଙ୍ଗଲଦାସ ଉପରେ ଏବେ ସିବିଆଇର ନଜର ପଡିଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ 

ଜାତୀୟ ରାଜମାର୍ଗ ନିର୍ମାଣରେ ବାଧକ ସାଜିଛି ଏନ୍‌ପିଏ

ଜାତୀୟ ରାଜମାର୍ଗ ନିର୍ମାଣରେ ବାଧକ ସାଜିଛି ଏନ୍‌ପିଏ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୯: ବଡ଼ ବଡ଼ କମ୍ପାନୀ ଋଣ ନେଇ ଆଉ ପରିଶୋଧ କଲେ ନାହିଁ। ଫଳରେ ଏହା ଅନାଦାୟ ଋଣ(ଏନ୍‌ପିଏ) ହେଲା। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜାତୀୟ ସଡ଼କ ନିର୍ମାଣକୁ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ଆଗେଇ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହି ଏନ୍‌ପିଏ ଏଥିରେ ବାଧକ ସାଜିଛି। 

ଜାତୀୟ ରାଜମାର୍ଗ ନିର୍ମାଣରେ ବାଧକ ସାଜିଛି ଏନ୍‌ପିଏ

ଜାତୀୟ ରାଜମାର୍ଗ ନିର୍ମାଣରେ ବାଧକ ସାଜିଛି ଏନ୍‌ପିଏ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୯: ବଡ଼ ବଡ଼ କମ୍ପାନୀ ଋଣ ନେଇ ଆଉ ପରିଶୋଧ କଲେ ନାହିଁ। ଫଳରେ ଏହା ଅନାଦାୟ ଋଣ(ଏନ୍‌ପିଏ) ହେଲା। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜାତୀୟ ସଡ଼କ ନିର୍ମାଣକୁ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ଆଗେଇ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହି ଏନ୍‌ପିଏ ଏଥିରେ ବାଧକ ସାଜିଛି। 

ପ୍ରତ୍ୟାହାର ହେବ ହିନ୍ଦୁ ଅଣବିଭାଜିତ ପରିବାର ସିଦ୍ଧାନ୍ତ

ପ୍ରତ୍ୟାହାର ହେବ ହିନ୍ଦୁ ଅଣବିଭାଜିତ ପରିବାର ସିଦ୍ଧାନ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୯: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଟିକସ ଆଦାୟ ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ଯଥାସାଧ୍ୟ ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଏହିକ୍ରମରେ ହିନ୍ଦୁ ଅଣ-ବିଭାଜିତ ପରିବାର(ଏଚ୍‌ୟୁଏଫ୍‌) ସିଦ୍ଧାନ୍ତକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ଟିକସ ବଢ଼ାଇବାକୁ ସୁପାରିସ କରାଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ପରିବାର ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି। 

୪୫୦୦ କୋଟିର ଚିନି ପ୍ୟାକେଜ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଟଳିଲା

୪୫୦୦ କୋଟିର ଚିନି ପ୍ୟାକେଜ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଟଳିଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୯: ଆଖୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦୁଇଗୁଣ ଉତ୍ପାଦନ ସହାୟତା, ଚିନି କଳଗୁଡିକୁ ପରିବହନ ବାବଦରେ ସବ୍‌ସିଡି ପ୍ରଦାନ କରିବେ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ୪୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏକ ପ୍ୟାକେଜ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ 

୧୦ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏମ୍‌ଡି, ସିଇଓ ନିଯୁକ୍ତ

୧୦ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏମ୍‌ଡି, ସିଇଓ ନିଯୁକ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୯: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ନିଯୁକ୍ତିଦାତା କମିଟିର ବୈଠକରେ ୧୦ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏମ୍‌ଡି ଓ ସିଇଓଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆରେ ଡେପୁଟି ମ୍ୟାନେଜିଂ ଡାଇରେକ୍ଟର ଥିବା ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ

ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି, ଆଶାକର୍ମୀଙ୍କ ପାରିତୋଷିକ ବୃଦ୍ଧିକୁ କ୍ୟାବିନେଟ ଅନୁମୋଦନ

ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି, ଆଶାକର୍ମୀଙ୍କ ପାରିତୋଷିକ ବୃଦ୍ଧିକୁ କ୍ୟାବିନେଟ ଅନୁମୋଦନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୯: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟାପାର କ୍ୟାବିନେଟ କମିଟି ବୈଠକରେ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି ଓ ଆଶା କର୍ମୀଙ୍କ ପାରିତୋଷିକ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧିକୁ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି। 

୨୫ରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ମୁଖ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ଜେଟ୍‌ଲୀ

୨୫ରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ମୁଖ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ଜେଟ୍‌ଲୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୯: କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଆସନ୍ତା ୨୫ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ମୁଖ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଭେଟିବେ। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ପତ୍ର ଲେଖାଯାଇଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପିଏସ୍‌ୟୁ ବ୍ରାଣ୍ଡ୍‌ ଭାବେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିବା 

୬୧ ପଇସା ସମୃଦ୍ଧ ହେଲା ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା

୬୧ ପଇସା ସମୃଦ୍ଧ ହେଲା ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା

ବମ୍ବେ, ୨୦ା୯(ପି.ଟି.) ଦୀର୍ଘ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଡଲାର ତୁଳନାରେ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାର ବିନିମୟ ମୂଲ୍ୟ ୬୧ ପଇସା ସମୃଦ୍ଧ ହୋଇଛି। ଫଳରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ଡଲାର ତୁଳନାରେ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାର ବିନିମୟ ମୂଲ୍ୟ ୭୨ 

ଅଫର ସହିତ ଏକାଧିକ ନୂଆ ଉତ୍ପାଦ ବଜାରକୁ ଆଣିଲା ବଟରଫ୍ଲାଏ

ଅଫର ସହିତ ଏକାଧିକ ନୂଆ ଉତ୍ପାଦ ବଜାରକୁ ଆଣିଲା ବଟରଫ୍ଲାଏ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୯(ବ୍ୟୁରୋ) ପାର୍ବଣ ଋତୁକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ କିଚେନ ଏବଂ ହୋମ୍‌ ଆପ୍ଲିଆନ୍ସସେସ୍‌ ବ୍ରାଣ୍ଡ୍‌ ‘ବଟରଫ୍ଲାଏ’ ଏହାର ବିଭିନ୍ନ ସେଗ୍‌ମେଣ୍ଟ୍‌ରେ ବ୍ୟାପକ ଉତ୍ପାଦ ବଜାର ପ୍ରବେଶ କରାଇଛି। ମିକ୍ସର ଗ୍ରାଇଣ୍ଡର, ଏଲ୍‌ପିଜି ଷ୍ଟୋଭସ୍‌ ଏବଂ ଟେବୁଲ ଟପ୍‌ ଓ୍ବେଟ