ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ଖଣିବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ସ୍ଥଗିତ

ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ଖଣିବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ସ୍ଥଗିତ


ତାଳଚେର,୨୮। ୧୨(ନି.ପ୍ର.)- ତୁରନ୍ତ କ୍ଷତିପୂରଣ, ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ଦାବିରେ ଗୁରୁବାର ତାଳଚେର ବ୍ଲକ ହିଲୋଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ଖଣି ବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଥିଲେ। ଫଳରେ ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌ର ଏଠାରେ ଥିବା ଜଗନ୍ନାଥ, ଅନନ୍ତ, ଭୁବନେଶ୍ୱରୀ କୋଇଲା ଖଣିର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଠପ୍‌ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ପରେ ଆଲୋଚନା ନେଇ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବାରୁ ଆନ୍ଦୋଳନ ସ୍ଥଗିତ ରହିଥିଲା।
ଡିସେମ୍ବର ୧୫ ସୁଦ୍ଧା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଖଣି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତାହକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରି ନ ଥିଲେ। ଏହାକୁ ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଡିସେମ୍ବର୨୮ରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଖଣିବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବେ ବୋଲି ପ୍ରଶାସନ ଓ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଭାବେ ଜଣାଇ ଦେଇଥିଲେ। ଉକ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଗ୍ରାମବାସୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରୀ, ଅନନ୍ତ, ଜଗନ୍ନାଥ କୋଇଲା ଖଣିର ଟାଇମ ଅଫିସ, ଜିଏମ୍‌ ଅଫିସ, ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିକଟରେ ବସି ଆନ୍ଦୋଳନ ଚଳାଇଥିଲେ। ଫଳରେ ଅନନ୍ତ, ଜଗନ୍ନାଥ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରୀ ଖଣିରୁ କୋଇଲା ଉତ୍ତୋଳନ, ପରିବହନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା। ପୋଲିସ, ପ୍ରଶାସନ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କୁ ବୁଝାଶୁଝା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ନିଜ ଜିଦ୍‌ରେ ଅଟଳ ରହିଥିଲେ। ଅପରାହ୍ନରେ ପୋଲିସ ୨ଶହ ମହିଳା, ପୁରୁଷ ଓ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ନେଇ ଦେଉଳବେଡା କ୍ଲବରେ ଅଟକ ରଖିଥିଲା। ଶୁକ୍ରବାର ମୁଖ୍ୟଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌ର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମିଳିବା ପରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲେ। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପୋଲିସ ପିଆର ବଣ୍ଡରେ ଅଟକଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି ଦେଇଥିଲା। ସଭାପତି ବସନ୍ତ ପ୍ରଧାନ, ସମ୍ପାଦକ ସୁଧୀର କୁମାର ପ୍ରଧାନ, ଜଗବନ୍ଧୁ ପ୍ରଧାନ ଏହାର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ।

All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ସ୍ବାମୀ ଗିରଫ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୨।୭- ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ଗୋବିନ୍ଦପୁର ଫାଣ୍ଡି ତାଳବରକୋଟ ଗ୍ରାମରେ ନିଅଁାରେ ପୋଡ଼ିହୋଇ ଗୁରୁତର ହୋଇଥିଲେ ଲିପିକା ମଲ୍ଲିକ (୨୫)। କଟକ ବଡ଼ ମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଶନିବାର ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନଳକୂଅ ଅଚଳ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୨ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କଣଲୋଇ-ଭଟପାଳ ଗ୍ରାମ୍ୟ ରାସ୍ତାର କର୍ଣ୍ଣପାଳ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡଠାରେ ଥିବା ନଳକୂଅ ୩ ମାସରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହେବ ଅଚଳ ହୋଇପଡିଛି। ଫଳରେ ଏହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ପାଣି ପାଇଁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି

କୁଡ଼ିଆରୁ କାଶୀନାଥ ଉଦ୍ଧାର

କୁଡ଼ିଆରୁ କାଶୀନାଥ ଉଦ୍ଧାର

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୨।୭- ଛାଡ଼ିମାଟି ପତ୍ର କୁଡ଼ିଆରେ ଅସହାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ରହୁଥିବା ୮୦ ବର୍ଷୀୟ କାଶୀନାଥ ପଧାନଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି ସହାୟତାର ହାତ। ଶନିବାର ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ପଦାରେ ପଡ଼ିଛି ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ଅପାରଗତା। ସବୁଜାଣି ଜଣେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଅସହାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ଛାଡ଼ିଦେବା ଏବଂ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ସାମାନ୍ୟତମ ଦରଦ ନ ଦେଖାଇବା ଘଟଣାକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବାଘ ଦେବାରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ : ସଚିବ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୨ା୭- ସାତକୋଶିଆ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ବିରୋଧ ପରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରୁ ଆଉ ବାଘ ଆସିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ହେଉଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି ସଚିବ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର। ଅନୁଗୋଳ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଆଇଏଏସ୍‌ ଅଧିକାରୀ ତଥା ପରିବେଶ ଓ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ସଚିବ ଜିଲା ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବାବେଳେ ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସାତକୋଶିଆରେ ମହାବଳକୁ ଛଡାଯିବା ପରେ ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଆଉ ବାଘ ନ ଦେବା ପାଇଁ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

ମାଉଜର ଦେଖାଇ ୪୧ ହଜାର ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣା: ଅଭିଯୋଗକାରୀ ନିଜେ ଅଭିଯୁକ୍ତ

ମାଉଜର ଦେଖାଇ ୪୧ ହଜାର ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣା: ଅଭିଯୋଗକାରୀ ନିଜେ ଅଭିଯୁକ୍ତ

ତାଳଚେର, ୨୨ା୭(ନି.ପ୍ର.)- ଲୁଟ୍‌ର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ନେଇ ଥାନାରେ ମିଛ ଅଭିଯୋଗ କରି ପୋଲିସ ଜାଲରେ ଫସିଛନ୍ତି ଅଭିଯୋଗକାରୀ। ଅଭିଯୁକ୍ତ ନିଜେ ଟଙ୍କା ଆତ୍ମସାତ କରି ଥାନାକୁ ଆସିଥିବା ପୋଲିସ ଜାଣିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି। ସେ ହେଲେ ଅନୁଗୋଳ ଥାନା ଏକଘରିଆ ଗ୍ରାମର ଶମ୍ଭୁ ନାହାକ। ଏ ନେଇ ତାଳଚେର ବିକ୍ରମପୁର ଥାନାରେ ନଂ. ୭୫/୧୮ ଦଫା ୪୮୦ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ସରିଲା ରିମାଣ୍ଡ, ଜେଲ ଗଲେ ୨ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତ

ସରିଲା ରିମାଣ୍ଡ, ଜେଲ ଗଲେ ୨ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୨।୭- ଅନୁଗୋଳର ଦୁଇଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତି ଘଟଣାରେ ଗିରଫ ୨ ଡକାୟତଙ୍କ ୪ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡ ଅବଧି ଶେଷ ହୋଇଛି। ପୋଲିସ ଉଭୟଙ୍କୁ ଶନିବାର କୋର୍ଟରେ ହାଜର କରିବା ପରେ ଜେଲ ହାଜତକୁ ପଠାଇଦେଇଛି। ଆନ୍ଧ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତି ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଉ ୪ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଆଣିବାକୁ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିବ ବୋଲି ଅନୁଗୋଳ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧୀକ୍ଷକ ମିତ୍ରଭାନୁ ମହାପାତ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ଜଣେ ମୃତ

କାମାକ୍ଷାନଗର, ୨୨ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କାମାକ୍ଷାନଗର ବ୍ଲକ ପଣ୍ଡୁଆ ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ ରାୟନରସିଂହପୁର ଗ୍ରାମର ବୁଦ୍ଧିମନ୍ତ କାଣ୍ଡି (୩୦) ରବିବାର ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଶନିବାର ରାତିରେ ମଶାରି ଟାଙ୍ଗି ଶୋଇଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ରଣା ସାପ କାମୁଡ଼ି ଦେଇଥିଲା। ସଙ୍କଟାପନ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଢେଙ୍କାନାଳ ଏବଂ ପରେ କଟକ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ରବିବାର ସେଠାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

କାନ୍ଥପଡ଼ି ଜଣେ ମୃତ

କାନ୍ଥପଡ଼ି ଜଣେ ମୃତ

କାମାକ୍ଷାନଗର, ୨୨ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ତୁମୁସିଙ୍ଗା ଥାନା ପଣ୍ଡୁଆ ଫାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାୟନୃସିଂହପୁର ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଘର କାନ୍ଥ ପଡ଼ି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ମୃତକ ହେଲେ ଦିବ୍ୟେନ୍ଦୁ ଦାସ (୪୬)।

ଏକଦିବସୀୟ ଚାରାରୋପଣ ତାଲିମ

ଏକଦିବସୀୟ ଚାରାରୋପଣ ତାଲିମ

ଛେଣ୍ଡିପଦା, ୨୨ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସଭାଗୃହ ପରିସରରେ ରବିବାର ଏକ ଦିବସୀୟ ଚାରାରୋପଣ ତାଲିମ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଜଳମଗ୍ନ

ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଜଳମଗ୍ନ

ବଅଁରପାଳ,୨୨।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନାଲ୍‌କୋ ନିକଟ କାଣ୍ଡସର ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କିଠାରେ ୫୫ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଜଳ ମଗ୍ନ ହୋଇଛି। ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ରାସ୍ତା ଉପରେ ଆଣ୍ଠୁଏ ପାଣି

ରାସ୍ତା ଉପରେ ଆଣ୍ଠୁଏ ପାଣି

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୨।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାଛକୁଟା ଗ୍ରାମ ରାସ୍ତା ଉପରେ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଆଣ୍ଠୁଏ ପାଣି ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି। ଫଳରେ ଉକ୍ତ ରାସ୍ତାରେ ଯାତାୟାତ ସମୟରେ ଲୋକେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ବର୍ଷା ପାଣି

ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ବର୍ଷା ପାଣି

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୨।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଛେଣ୍ଡିପଦା-ଜରପଡା ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ରାସ୍ତା ଉପରେ ବାଲିପଟା ଗ୍ରାମ ବୁଲାଣିଠାରେ ବର୍ଷା ପାଣି ଜମି ରହିଛି। ପ୍ରାୟ ୨ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚା ବର୍ଷା ପାଣି ଜମି ରହିଥିବା ଯୋଗୁ ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି।

Watch Live Broadcast of Rath Yatra Puri, Odisha Here

Model This Week

ରୂପେଶ