Dharitri News
ବାଲେଶ୍ୱର

ବଢୁଛି ଶିଶୁ ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡନ ମାମଲା

 ବଢୁଛି  ଶିଶୁ ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡନ ମାମଲା ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୮ ।୧୨(ବିଭୁ ପ୍ରସାଦ ବେହେରା)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲାରେ ଦିନକୁ ବାଳ ଅପରାଧ ମାମଲା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିଚାଲିଛି । ତା ଠୁଁ ବଳିପଡିଲାଣି ଶିଶୁ ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡନ ମାମଲା । ସଚେତନତା ନାଁ ରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉଛି। କିଛି ପ୍ରଭାବ ପଡୁନି । ଯୌନ ଅପରାଧରୁ ଶିଶୁଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ନିମନ୍ତେ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରରେ ବିଭିନ୍ନ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଉତ୍ପୀଡନ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଭଦ୍ରକ ଜିଲାରେ ୨୦୧୩ ବର୍ଷରେ ୪୫, ୨୦୧୪ରେ ୫୧, ୨୦୧୫ରେ ୭୬, ୨୦୧୬ରେ ୯୨ଟି ନିର୍ଯାତନା ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। ଚଳିତବର୍ଷ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ନିର୍ଯାତନା ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ୧୨୨କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପରିବାର ଭିତରେ ଶିଶୁ ଯୌନ ଶୋଷଣର ଶିକାର ହେଉଥିବା ବେଳେ ପରିବାର ବାହାରେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଓ ଅସାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯୌନ ଶୋଷଣର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ନାବାଳିକା ଅପହରଣ ଓ ବଳାତ୍କାର ମାମଲା ବି ବଢୁଛି । ଏଭଳି ଅପରାଧ ରୋକିବା ଲାଗି ପ୍ରତି ଥାନାରେ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ଡେସ୍କ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଠିକ ଭାବେ ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉନି । ପ୍ରତି ଥାନାରେ ମହିଳା ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ପଦବୀ ମଧ୍ୟ ଫାଙ୍କା ପଡିଥିବାରୁ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ଡେସ୍କରେ ପୁରୁଷ ଅଧିକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଜଣେ ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର ହେଲେ ଥାନାରେ ମହିଳା ଅଧିକାରୀ ନ ଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ୭୦ରୁ ୮୦ କି.ମି. ଦୂରରୁ ଅଣାଯାଇ ମହିଳା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ବୟାନ ରେକର୍ଡ କରାଯାଉଛି । ଅନୁରୂପ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମହିଳା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅଭାବ ପୀଡିତାକୁ ଅଧିକ ପୀଡା ଦେଉଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ପୀଡିତାକୁ ବାରମ୍ବାର ଅଦାଲତରେ ହାଜର କରିବା, ସାକ୍ଷ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯୋଗୁ ପୀଡିତାଙ୍କ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ହାନି ଘଟୁଛି । ଥାନା, ପଞ୍ଚାୟତ ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରରେ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡନ ପ୍ରକୋଷ୍ଠ(ହାରସମେଣ୍ଟ ସେଲ)ଗଠନ କରି ସଚେତନତା କରାଯିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଗଲେ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ୟୁନିଟର ପ୍ରୋବେସନ ଅଧିକାରୀ ସୁବ୍ରତ ଦାସ ତାଙ୍କରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ମତ ରଖିଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ ସ୍ତରରୁ କଲେଜ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସରକାରୀ ହେଉ ବା ବେସରକାରୀ ସବୁଠି ସମସ୍ତଙ୍କର ଗୁରୁ ଦାୟିତ୍ୱ ରହିଥିବା ଜିଲା ଶିଶୁ ମଙ୍ଗଳ କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କମଳାକାନ୍ତ ସ୍ବାଇଁ କହିଛନ୍ତି । ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ବିଭାଗ, ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ, ଆଇନସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ, ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ, ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଏବଂ ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ସମସ୍ତେ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଲେ ଅନେକାଂଶରେ ଏହି ଅପରାଧ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ପଦ୍ମନ ରାୟ କହିଛନ୍ତି । ବାଳ ଅପରାଧୀଙ୍କ ବୟସ ସୀମା କୋହଳ ହେବା ପରେ ଅପରାଧ ସଂଖ୍ୟା କମିବ ବୋଲି ଯେଉଁ ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା ସେକ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଦେଖାଦେଉଛି । ଯୌନଅପରାଧରୁ ଶିଶୁଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ-୨୦୧୨ (ପକ୍ସୋ ଆକ୍ଟ ) ଗଠନ ହୋଇଥିଲେ ବି ଉକ୍ତ ଆଇନ ଠିକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରୁ ନ ଥିବା ଆଇନଜୀବୀ ଗଦାଧର ବଳ ମତ ରଖିଛନ୍ତି । ପ୍ରତି ଥାନାରେ ଖୋଲିଥିବା ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ଡେସ୍କରେ ମହିଳା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଶୀଘ୍ର ନିଯୁକ୍ତି କରା ନ ଗଲେ ଏସବୁ ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେବ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ।

ବାଲେଶ୍ୱର

ଟ୍ରକ୍‌ ଚାପାରେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକ ଗୁରୁତର

କୋଳିମାଟି, ୨୨।୨-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ଧକୋଠା ବଜାର ଜଳ ନଣ୍ଡା ଛକ ନିକଟରେ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ୮ଟା ୧୦ ମିନିଟ ସମୟରେ ଘଟଗଁ। ପଟରୁ ଆସୁଥିବା ଏକ ଆଇରନ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍‌ ଚାପାରେ ଜଣେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

ତାରିଣୀ କ୍ରିକେଟ: ଏମସିୱାଇ ଚସାଟାଙ୍ଗିରୀ ବିଜୟୀ

ତାରିଣୀ କ୍ରିକେଟ: ଏମସିୱାଇ ଚସାଟାଙ୍ଗିରୀ ବିଜୟୀ

ହରିଚନ୍ଦନପୁର,୨୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ହରିଚନ୍ଦନପୁର ବ୍ଲକ ପିଟାପିଟି ପଞ୍ଚାୟତ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ତାରିଣୀ କପ୍‌ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ୟୁଥ କ୍ଲବ ସଭାପତି ଅମରଦୀପ ସାହୁଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ୧ମ ବାର୍ଷିକ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଏମସିୱାଇ ଚସାଟାଙ୍ଗିରୀ ଓ ଫାୟାର ୧୧ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳ ହୋଇଥିଲା।

ଆତ୍ମରକ୍ଷା ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେଲେ ୬୦ ଛାତ୍ରୀ

ବାସୁଦେବପୁର,୨୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାସୁଦେବପୁରସ୍ଥିତ ମନ୍ଦାରୀ ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜର ଯୁକ୍ତ ୩ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଚାଲିଥିବା ଆତ୍ମରକ୍ଷା ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବିଦାୟ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବିଦାୟ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୨୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସ୍ଥାନୀୟ ନାଅଁ।ମୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଅର୍ଥନୀତି ବିଭାଗର ଯୁକ୍ତ ୩ ଶେଷବର୍ଷ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଦାୟକାଳୀନ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦିଆଯାଇଛି।

ଶ୍ରୀମାଙ୍କ ମାତୃ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉସତ୍ବ

ସିମୁଳିଆ,୨୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଶ୍ରୀମାଙ୍କ ୧୪୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ବୁଧବାର ମାର୍କୋଣାର ଶ୍ରୀଅରବିନ୍ଦ ନବୋଦ୍ୟମ ଟ୍ରଷ୍ଟ ମାତୃଭୂମି ପରିସରରେ ଦିବସ ବ୍ୟାପୀ ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରାତଃ ୬ଟାରେ ଅଖଣ୍ଡ ମାତୃ ନାମଜପ, ସକାଳ ୯ଟାରେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ, ୧୦ଟାରେ ଆଶ୍ରମ ପରିସରରେ ମାତୃମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଓ ବିଗ୍ରହ ସ୍ଥାପନ, ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ସମୁହ ଧ୍ୟାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।

ନ୍ୟାୟ ଅପେକ୍ଷାରେ ମୃତା ମହିଳାଙ୍କ ମା’

ବାହାନଗା,୨୨।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଳକ ତାଳକୁରୁଣିଆଁ ପଞ୍ଚାୟତ ରହଣିଆଗଞ୍ଜ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବିବାହିତା ମହିଳାଙ୍କୁ ଶନିବାର ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।

ମୃତ ଚାଷୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ଭାଜପାର କୃଷକ ମୋର୍ଚ୍ଚା ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ

ମୃତ ଚାଷୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ଭାଜପାର କୃଷକ ମୋର୍ଚ୍ଚା ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ

ରୂପ୍‌ସା,୨୨।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସିଂଲା ଥାନା ପାଳସାହି ଗ୍ରାମର ଚାଷୀ ବରେନ୍ଦ୍ର ପରିଡ଼ା ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେବାପରେ ଭାଜପା କୃଷକ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଗୁରୁବାର ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ବରେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

ପାରମ୍ପରିକ ଜଙ୍ଗଲଜାତ ଖାଦ୍ୟମେଳା

ପାରମ୍ପରିକ ଜଙ୍ଗଲଜାତ ଖାଦ୍ୟମେଳା

କେନ୍ଦୁଝର,୨୨।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ତେଲକୋଇ ବ୍ଲକ କାନ୍ଦିଆହତା ପଞ୍ଚାୟତ ଗଳଦା ଗ୍ରାମରେ ଆୟୋଜିତ ୨ ଦିନିଆ ପାରମ୍ପରିକ ଜଙ୍ଗଲଜାତ ଖାଦ୍ୟମେଳାର ଗୁରୁବାର ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହେଉଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଲୋପ ପାଇଯାଉଥିବା ଜଙ୍ଗଲଜାତ ଖାଦ୍ୟର ସୁରକ୍ଷା, ସେଥିରେ ଥିବା ପୋଷକର ମାନ, ପରିବେଶ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି।

ବେକେରିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ବେକେରିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୨।୨: ବାଲେଶ୍ୱର ଷ୍ଟେଶନ ବଜାରରେ ଥିବା ଏକ ବେକେରିରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ପୋଡ଼ିଯାଇଛି। ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡର କାରଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ।

ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହିଲା ଛଉ ନୃତ୍ୟ

ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହିଲା ଛଉ ନୃତ୍ୟ

ତିହିଡ଼ି,୨୧।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସ୍ଥାନୀୟ କାଳୀ ପଡ଼ିଆରେ ଶ୍ୟାମା କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ଚାଲିଥିବା ତିହିଡ଼ି ମହୋତ୍ସବ-୨୦୧୮ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଦିବସରେ ପୁରୁଲିଆ ଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ଛଉ ନୃତ୍ୟ ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହିଥିଲା।

ଖବରକାଗଜ ବିତରକଙ୍କୁ ମିଳିବ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା

ଖବରକାଗଜ ବିତରକଙ୍କୁ ମିଳିବ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୧।୨-ଖବରକାଗଜ ବିତରକମାନଙ୍କୁ ଏଣିକି ମିଳିବ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଶ୍ରମ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି। କୌଣସି ହକର ଦୁର୍ଘଟଣାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କଲେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ରାଶି ମିଳିବ।

ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଲୁଟେରା ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଠାବ

ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଲୁଟେରା ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଠାବ

ଆରଡି, ୨୧।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକରେ ଲୁଟେରା ଓ ଡକାୟତଙ୍କ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ପୋଲିସର ନିଦ ହଜାଇଛି। ରାସ୍ତାରେ ଏକୁଟିଆ ଯିବାକୁ ଲୋକେ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି। ଗତ ୧ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ନାନ୍ଦପୁର, କୋଇଲଖା ଓ ଧାମନଗର ବ୍ଲକର ବେତାଳିଗଁ।ରେ ବଡ଼ ଧରଣର ଚୋରି ଓ ଡକାୟତି ଘଟିଛି। ଡକାୟତ ଦଳ ବିଭିନ୍ନ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଦେଖାଇ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।