ରାୟଗଡା

ସୀମାନ୍ତରେ ଲାଲ୍‌ ଆତଙ୍କ: କଲ୍‌ଭର୍ଟ୍ଟ ଉଡାଇଲେ ମାଓବାଦୀ

ସୀମାନ୍ତରେ ଲାଲ୍‌ ଆତଙ୍କ: କଲ୍‌ଭର୍ଟ୍ଟ ଉଡାଇଲେ ମାଓବାଦୀ

ମାଲକାନଗିରି, ୨୮।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର./ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)
ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍‌ ବିସ୍ଫୋରଣ ହେତୁ ମାଲକାନଗିରି ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡ ସୁକ୍‌ମା ଜିଲା ଧରମାପେଟା ଓ ଫେନ୍ଦାଗୁଡା ମଝିରେ ଥିବା ଏକ କଲ୍‌ଭଟ୍ଟ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି । ଯବାନମାନେ କୋମ୍ବିଂରେ ଯାଉଥିବା ଖବର ପାଇ ମାଓବାଦୀମାନେ କଲଭର୍ଟ୍ଟ ତଳେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍‌ ବିଛାଇ ଥିଲେ । ଯବାନମାନେ କଲଭର୍ଟ୍ଟ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ହେବା ସମୟରେ ସେମାନେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍‌ ବ୍ଲାଷ୍ଟ କରି ଦେଇଥିଲେ । ପରେ ମାଓବାଦୀମାନେ ଯବାନଙ୍କ ଉପରକୁ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିବା ସୁକ୍‌ମା ଏସ୍‌ପି ଅଭିଷେକ ମୀନା କହିଛନ୍ତି ।

All Right Reserved By

Model This Week

Model This Week

ରାୟଗଡା

ଉଜ୍ଜଳ ଓ ଉତ୍‌ଥାନ ତାଲିମ ଶିବିର ବର୍ଜନ କରିବେ ଶିକ୍ଷକ

ମାଲକାନଗିରି,୨୭।୪(ଡି.ଏନ.ଏ): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ ଖାରବେଳ ନଗର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଏକ ହରିପୁର ରୋଡ଼ କଟକ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ ଗୁରୁବାର ପୃଥକ ପୃଥକ ଭାବେ ବୈଠକ କରି କରି ଉଜ୍ଜଳ ଏବଂ ଉତଥାନ ତାଲିମ ଶିବିରି ବର୍ଜନ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ନାରାୟଣପାଟଣା ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିସ୍ଫୋରକ ଉଦ୍ଧାର

ନାରାୟଣପାଟଣା ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିସ୍ଫୋରକ ଉଦ୍ଧାର

କୋରାପୁଟ/ନାରାୟଣପାଟଣା,୨୭।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର./ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ନାରାୟଣପାଟଣାର ସାମନା ଜଙ୍ଗଲରୁ କୋମ୍ବିଂବେଳେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ଯବାନ। ନାରାୟଣପାଟଣା ଥାନା ପୋଡାପଦରରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ର ୧୯୫ ବାଟାଲିୟନର ୨୭ ଜଣ ଯବାନ ଗୁରୁବାର ସାମନା ଜଙ୍ଗଲରେ କୋମ୍ବିଂ ଅପରେସନରେ ଥିଲେ। ମାଓବାଦୀମାନେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଅଘଟଣ ଘଟାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ପଥର କୋରଡ଼ରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଓ ବିସ୍ଫୋରକ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ। ଯବାନମାନେ ସନ୍ଧାନ ପାଇ ସେ ସବୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ଗୋଟିଏ ବନ୍ଧୁକ, ୨୦୦ଟି ଜିଲୋଷ୍ଟିନ ଷ୍ଟିକ, ୮ଟି ଡିଟୋନେଟର, ଗୋଟିଏ ୱାକିଟକି, ୫୩ଟି ଜୀବନ୍ତ ଗୁଳି, ୩ ବଣ୍ଡଲ ତାର ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ରହିଛି।

ନବରଙ୍ଗପୁର ପାର୍କଗୁଡ଼ିକର ହେବ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ କରଣ

ନବରଙ୍ଗପୁର ପାର୍କଗୁଡ଼ିକର ହେବ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ କରଣ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୭।୪(ବି.ପ୍ର.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ପୌରାଞ୍ଚଳ ଅଧିନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ପାର୍କର ଉନ୍ନତି ଓ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ କରାଯିବ । ସଦାଶିବ ପାର୍କ, ମଧୁସୁଦନ ପାର୍କ ଓ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟରେ ଥିବା ଶିଶୁ ଉଦ୍ୟାନର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ପାଇଁ ପୌର ପ୍ରଶାସନ ଓ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପୁଅକୁ ମାଡ଼: ୪ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି

ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପୁଅକୁ ମାଡ଼: ୪ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି

କୋରାପୁଟ,୨୭।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟ ଲାଣ୍ଡିଗୁଡାସ୍ଥିତ ନବୋଦୟ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀର ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀର ୪ ଜଣ ଛାତ୍ର ମାଡ଼ ମାରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବିକରି ପୀଡ଼ିତ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବାପାମା’ ଗୁରୁବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ କୋରାପୁଟ ଟାଉନ ଥାନାରେ ଏନେଇ ଏତଲା ଦେବା ସହ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ସମସ୍ୟା ଜଟିଳ କଲାଣି ଅଚଳ ସିଗନାଲ୍‌

ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ସମସ୍ୟା ଜଟିଳ କଲାଣି ଅଚଳ ସିଗନାଲ୍‌

ଜୟପୁର,୨୭।୪(ନି.ପ୍ର.): ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରମୁଖ ସହର ଜୟପୁରରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଜଟିଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହି ସମସ୍ୟା ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ ସିଗନାଲ ତିଆରି ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା କାମରେ ଆସୁନାହିଁ । ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇ ଲଗାଯାଇଥିବା ଏହି ସିଗନାଲ ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି । ଜୟପୁର ସହରରେ ଦେଢ଼ଲକ୍ଷ ଲୋକ ରହୁଥିବା ବେଳେ ଆଖପାଖ ଗ୍ରାମର ଲୋକେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି । ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ଟ୍ରାଫିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ସହରର ଜନଗହଳି ସ୍ଥାନ ତାରିଣୀ ଛକ ଓ ଇନ୍ଦିରା ଛକରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଟ୍ରାଫିକ ସିଗନାଲ ସ୍ଥାପନ କରାଗଲା । କିନ୍ତୁ ବିଡ଼ମ୍ବନା, ୪ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ହେବ ଏହା କାମରେ ଆସୁନାହିଁ । ଏହି ସିଗନାଲ କେଉଁଠି ଭାଙ୍ଗିଗଲାଣି ତ ଅନ୍ୟ କେଉଁଠି ଲୁଚିଗଲାଣି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଟ୍ରାଫିକ ସିଗନାଲରେ ଥିବା ଏଲଇଡି ଲାଇଟ ଆଉ ଜଳୁନାହିଁ

ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ରିପୋର୍ଟରେ ବ୍ୟାପକ ତ୍ରୁଟି: ବିଳମ୍ବିତ ହେଉଛି ଜୟପୁର-ନବରଙ୍ଗପୁର ରେଳପଥ

ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ରିପୋର୍ଟରେ ବ୍ୟାପକ ତ୍ରୁଟି: ବିଳମ୍ବିତ ହେଉଛି ଜୟପୁର-ନବରଙ୍ଗପୁର ରେଳପଥ

ଜୟପୁର,୨୭।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜୟପୁର-ନବରଙ୍ଗପୁର ରେଳପଥ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ଯେଉଁ ରିପୋର୍ଟ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ପଠାଯାଇଛି, ସେଥିରେ ତ୍ରୁଟି ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଗତ ଜାନୁୟାରୀ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଜୟପୁର ଓ ବୋରିଗୁମ୍ମା ତହସିଲର ୧୧ଟି ଗ୍ରାମର ୪୨୮.୯୮ ଏକର ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା ରେଳ ବିଭାଗ ଜଗଦଲପୁର ଉପ ମୁଖ୍ୟଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ। ରିପୋର୍ଟ ପାଇବା ପରେ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଜୟପୁର ଓ ବୋରିଗୁମ୍ମା ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯାଞ୍ଚ ବେଳେ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଜମିର ପରିମାଣ ଓ ନାମରେ ବହୁତ ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡିଛି ଗୁଣପୁର-କୁଲୁସିଂ ରାସ୍ତା

ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡିଛି ଗୁଣପୁର-କୁଲୁସିଂ ରାସ୍ତା

ଗୁଣପୁର,୨୭।୪(ଡି.ଏନ.ଏ): ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁରଠାରୁ ଚିନାସାରି କୁଲୁସିଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ୍ୟ ସଡକ ରାସ୍ତା ଦୟନୀୟ ହୋଇପଡିଛି । ଏଥିପ୍ରତି କାହାର ଦୃଷ୍ଟି ନ ପଡିବା ଉଦ୍‌ବେଗର ବିଷୟ ହୋଇଛି ।

ଲାଇସେନ୍ସ ନାହିଁ, ବିକ୍ରି ହେଉଛି ଏକ୍ସପାଇରି ଔଷଧ

ଲାଇସେନ୍ସ ନାହିଁ, ବିକ୍ରି ହେଉଛି ଏକ୍ସପାଇରି ଔଷଧ

ଜୟପୁର,୨୭।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ଡ୍ରଗ୍ସ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇଦିନରେ ୫ଟି ସହର ଓ ୨ଟି ଗ୍ରାମର ୧୩ଟି ଔଷଧ ଦୋକାନରେ ଚଢ଼ାଉ ସହ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟ ଡ୍ରଗ୍ସ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ମଙ୍ଗଳବାର କୋରାପୁଟ, ସେମିଳିଗୁଡ଼ା ଏବଂ ଓ ସୁନାବେଡ଼ାର ବିଭିନ୍ନ ଔଷଧ ଦୋକାନ ଉପରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ କୋରାପୁଟରେ ବିନା ଲାଇସେନ୍ସରେ ଏକ ଔଷଧ ଦୋକାନ, ସେମିଳିଗୁଡାରେ ଏକ୍ସପାଇରୀ ଔଷଧ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ନେଇ ଦୁଇଟି ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ଗୁରୁବାର ଜୟପୁର, କୁମୁଲିପୁଟ, ବୋରିଗୁମ୍ମା ଓ କୋଟପାଡ଼ରେ ବିଭିନ୍ନ ଖୁଚୁରା ଔଷଧ ଦୋକାନ ଏବଂ ଡିଷ୍ଟ୍ରିବ୍ୟୁଟର ଦୋକାନ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ୨୯ଟି ବେନାମୀ କମ୍ପାନୀର ଔଷଧ ଓ ଏହା ଗୁଣବତ୍ତା ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ପଠାଯାଇଛି । ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅନୁମତି କ୍ରମେ ଏହି ଚଢାଉ ବେଳେ ବ୍ରହ୍ମପୁରର ମଣ୍ଡଳ ଡ୍ରଗ୍ସ ନିରୀକ୍ଷକ ଟି. ଭେଙ୍କଟ ରାଓ, ଗଞ୍ଜାମ-୧ର ଡ୍ରଗ୍ସ ନିରୀକ୍ଷକ ପ୍ରିୟରଞ୍ଜନ ନାୟକ ଓ ଜୟପୁର ଡ୍ରଗ୍ସ ନିରୀକ୍ଷକ ସୁନୀତାରାଣୀ ପାତ୍ର ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ପୂରଣ ହେଉନି ଦାବି: ଇମ୍ଫା ଠିକା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧାରଣା ଜାରି

ପୂରଣ ହେଉନି ଦାବି: ଇମ୍ଫା ଠିକା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଧାରଣା ଜାରି

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌,୨୭। ୪- କୋଲନରା ବ୍ଲକ୍‌ ଥେରୁବାଲିସ୍ଥିତ ଇମ୍ଫା କାରଖାନା ଠିକା କର୍ମଚାରୀ ଓ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ୯ ଦଫା ଦାବି ଓ କମ୍ପାନୀର ମନମୁଖି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିରୋଧକରି କାରଖାନା ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ସମ୍ମୁଖରେ ଦେଇଥିବା ଧାରଣା ଗୁରୁବାର ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ପହଁଞ୍ଚି । ୪ଦିନ ଧରି ଧାରଣାରେ ବସିବା ପରେ ମଧ୍ୟ କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉ ନ ଥିବାରୁ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀମାନେ ଉତ୍ତକ୍ଷୀପ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି । ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀମାନେ ଥେରୁବାଲି ଓ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ସମସ୍ତ ଦୋକାନ ବଜାର ଦିନତମାମ୍‌ ବନ୍ଦ ରଖିଥିଲେ । ଏଥିସହିତ କମ୍ପାନୀ ସମ୍ମୁଖ ରାସ୍ତାକୁ ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ । ଖବରପାଇ କୋଲନରା ତହସିଲଦାର ଗୁରୁଚରଣ ମଲ୍ଲ, କୋଲନରା ବ୍ଲକ୍‌ ଗୋଷ୍ଠୀ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ଶାନ୍ତିପ୍ରଭା ପ୍ରଧାନ, ରାୟଗଡା ବ୍ଲକ୍‌ ଗୋଷ୍ଠୀ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ମାଝି, ସହକାରୀ ଜିଲାପାଳ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ମାଝି, ଏସ୍‌ଡିପିଓ ରାଜକିଶୋର ଦାସ, ଚାନ୍ଦିଲି ଥାନାଧିକାରୀ ମନୋଜ କୁମାର ବେହେରା ପ୍ରମୁଖ ଆନ୍ଦୋଳନସ୍ଥଳରେ ପହଁଞ୍ଚିଲେ ।

ମହାରାଜା କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଅବଦାନ ଚିର ସ୍ମରଣୀୟ

ମହାରାଜା କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଅବଦାନ ଚିର ସ୍ମରଣୀୟ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୬।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରରେ ଗୁରୁବାର ମହାରାଜା କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଗଜପତିଙ୍କର ୧୨୭ତମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ମହାରାଜାଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିରେ ଆୟୋଜିତ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବରେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ, ଲୋକପ୍ରତିନିଧି ଓ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଯୋଗଦେଇ ତାଙ୍କର ସ୍ମୃତିଚାରଣ କରିଥିଲେ। ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ସ୍ଥାନୀୟ ବଜାର ଛକସ୍ଥିତ ମହାରାଜା କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ରାଜକୁମାରୀ କଲ୍ୟାଣୀ ଦେବୀଙ୍କ ସମେତ ଜିଲାପାଳ ଅନୁପମ ଶାହା, ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଅନିତାରାଣୀ ବେହେରା, ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବିକାଶ ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅନ୍ତର୍ଯ୍ୟାମୀ ଗମାଙ୍ଗ, ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ବିଧାୟକ କେ.ସୂରିୟା ରାଓ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ପ୍ରତିନିଧି, ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜଣାଇଥିଲେ।

କନ୍ଧ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର: ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼ ମାରିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ

କନ୍ଧ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର: ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼ ମାରିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ

ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା,୨୭ା୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ଫାଶୀଦଣ୍ଡ ଦେବା ପାଇଁ ଏଇ ନିକଟରେ ଆଇନ୍‌ ପାସ୍‌ ହୋଇଛି ସତ; କିନ୍ତୁ ଯୌନ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଏହା ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରି ନାହିଁ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଭଳି ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି। କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଦଶମନ୍ତପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ବରୁଆବାଡି ଗ୍ରାମରେ ସେମିତି ଏକ ଘଟଣା ଗୁରୁବାର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଗାଁର ଜଣେ ବିବାହିତ ଯୁବକ ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରିଛନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି ଯେ, ସେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରିଥିଲେ।

୨ ଶହ ଏକରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ

୨ ଶହ ଏକରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ

ମାଲକାନଗିରି,୨୬।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାରେ ଲୋକମାନେ ଚାଷ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଗୁଜରାଣ ମେଣ୍ଟାଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହି ଚାଷ ଉପରେ ବଞ୍ଚୁଥିବା କୋରକୋଣ୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତର ଏମଭି ୩୧ ଗ୍ରାମର ୪୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଚାଷୀ ଏବେ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଇ ବସିଛନ୍ତି । ଉଜୁଡ଼ି ଯାଇଛି ତାଙ୍କର ୨ଶହ ଏକରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଚାଷ ଜମିର ଧାନ ଫସଲ ।