Dharitri News
ରାୟଗଡା

‘ବାପା, ଆମ ଗାଁ ଆଉ କେତେ ଦୂର’

‘ବାପା, ଆମ ଗାଁ ଆଉ କେତେ ଦୂର’ ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା,୨୮।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ପାହାଡ଼ ପଥୁରିଆ ରାସ୍ତା । ପାଦ ପକାଇଲେ ଭାରସାମ୍ୟ ରହୁନି। ପିଲାଙ୍କ କଥା ଛାଡ଼, ବଡ଼ ଲୋକ ପାଇଁ ବି ଏ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିବା କଷ୍ଟକର। କୁନିକୁନି ପାଦ ଦୁଇଟା ଏ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିଚାଲି କଷ୍ଟ ପାଉଥିବା ଦେଖି ବାପା କାନ୍ଧରେ ତାକୁ ସବାର କଲେ। ଗାଁକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ଆହୁରି ମାଇଲ୍‌ ମାଇଲ୍‌ ଦୂର। ତେଣେ ପେଟର ଭୋକ ପିଲାଟିକୁ ବିଚଳିତ କରିପକାଉଛି । ଭୋକ ବିକଳରେ ମଝିରେ ମଝିରେ କାନ୍ଦିପକାଇ ପୁଅ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଛି- ବାପା, ଆମ ଗାଁ ଆଉ କେତେ ଦୂର। ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ମାଝିଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତର ଆମାପଡା ଗ୍ରାମକୁ ଯିବା ରାସ୍ତାରେ ଏଭଳି ଦୃଶ୍ୟ ଆଖିରେ ପଡ଼ିଥିଲା। କନ୍ଧ ସଂପ୍ରଦାୟର ଜଣେ ଯୁବକ ଦୁର୍ଯ୍ୟୟ ପାଙ୍ଗି ୬ ବର୍ଷର ପୁଅ ସହ ଶ୍ୱଶୁର ଘରୁ ଆମାପଡ଼ା ଗାଁକୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଏଭଳି ହୋଇଥିଲା। ମାଝିଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତ ସଦରରୁ ୪/୫ କିମି ଦୂରରେ ରହିଛି ଆମାପଡ଼ା, ଡାହାଣୀଚୁଆ, ଟିକ୍ରପଡା ଓ ଖିଆଲପୁଟ ଭଳି କନ୍ଧ ଆଦିବାସୀ ବସତି ଗାଁ । ସରକାରୀ କଳର ଉଦାସୀନତା କାରଣରୁ ଏସବୁ ଗାଁ ବିକାଶ ଚକ୍ରରେ ବହୁ ପଛରେ ପଡିଯାଇଛି । ଗାଁ କୁ ଯିବାକୁ ରାସ୍ତା ନ ଥିବା କାରଣରୁ ବୋରୱେଲ୍‌ ଗାଡି ଯାଇପାରୁ ନାହିଁ । ଫଳରେ ନଳକୂଅଟିଏ ଏଯାବତ୍‌ ସେଠାରେ ଖୋଳାଯାଇ ପାରୁନାହିଁ । ପାହାଡିଆ ଇଲାକା କାରଣରୁ କୂଅ ମଧ୍ୟ ଖୋଳିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ବାଧ୍ୟହୋଇ ଚୁଆ ଖୋଳି ଝରଣା ପାଣି ସଂଗ୍ରହ କରି ଏଠିକାର ବାସିନ୍ଦା ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଏଠିକାର ପିଲାଙ୍କ ପାଠପଢ଼ା ପାଇଁ ଟିକରାପଡାରେ ୨୦୧୩-୧୪ରେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟ୍ଟକଳରେ ଏକ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ଘର ନିର୍ମାଣ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲାା କିନ୍ତୁ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେବ ତାହା ଅଧପନ୍ତରିଆ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡ଼ିଛି। ଏ ବାବଦୀୟ ଅର୍ଥ ବାଟମାରଣା ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏପରି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା କାରଣରୁ ବହୁ ଲୋକେ ଗାଁ ଛାଡ଼ି ବାହାରକୁ ଚାଲିଗଲେଣି । ଦୁର୍ଯ୍ୟୟ ମଧ୍ୟ କ୍ଷୋଭର ସହ କହନ୍ତି ଯେ ବିଭିନ୍ନ ମୌଳିକ ସମସ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ଗାଁ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ମୋହ ତୁଟିଗଲାଣି । ଏଠି ରହିଲେ ତାଙ୍କ ପିଲାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଅନ୍ଧାର । ତେଣୁ ସେ ସପରିବାର ତାଙ୍କ ଶ୍ୱଶୁର ଘର ଦଣ୍ଡାବାଡି ପଞ୍ଚାୟତର କାଳିଆଝୋଲି ଗ୍ରାମରେ ରହିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପରି ଗ୍ରାମର ଅନେକ ଯୁବକ ଅନ୍ୟତ୍ର ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେବାକୁ ଯୋଜନା କଲେଣି ।

ରାୟଗଡା

ନାବାଳିକା ବିବାହ ରୋକିଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ

କାଲିମେଳା,୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କାଲିମେଳା ବ୍ଲକ ଅର୍ନ୍ତଗତ ମାଲାଭରମ ପଞ୍ଚାୟତର ଏମପିଭି-୮୩ ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ନାବାଳିକା ଝିଅକୁ ବିବାହ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

୧୫କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସମେତ ଟ୍ରକ୍‌ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

୧୫କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସମେତ ଟ୍ରକ୍‌ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୩।୧(ବି.ପ୍ର.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଥାନା ପୋଲିସ୍‌ ଚିକିଲି ନଦୀ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ଟ୍ରକରେ ବେଆଇନ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ଗାଡ଼ିଟିକୁ ଜବତ କରି ୨ଜଣଙ୍କୁ ଗରିଫ କରିଛି। ଗିରଫ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ହେଲେ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଥାନା ଅଧିନ ରଶିଆଗୁଡ଼ା ଗାଁର ଟ୍ରକ୍‌ ଡ୍ରାଇଭର ମାଧବ ହନ୍ତାଳ ଏବଂ ହେଲପର ଡମ୍ବରୁ ସୁୁନା ବଶିଆ।

ରାସ୍ତା କାମରେ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ

କୋରାପୁଟ,୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ ପିଣ୍ଡାପଦର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଚାଲିଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡକ ଯୋଜନାରେ ଚାଲିଥିବା ରାସ୍ତା କାମରେ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଖୁଲମଖୁଲା ଚାଲିଛି କୁକୁଡାଗାଲି, ଖୁଡୁଖୁଡି

ଖୁଲମଖୁଲା ଚାଲିଛି କୁକୁଡାଗାଲି, ଖୁଡୁଖୁଡି

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୩।୧(ବି.ପ୍ର.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ଡାବୁଗାଁ ଥାନା ଧାମନାଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନ ଟୁଟିଗୁଡା, ଚାଟିଗୁଡା ଠାରେ ଖୁଲମଖୁଲା ଚାଲିଛି କୁକୁଡାଗାଲି, ଖୁଡୁଖୁଡି, ଜୁଆ ଖେଳ। ୫ କି.ମି ଦୂରତା ମଧ୍ୟରେ ୨ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ଏଭଳି ବେଆଇନ ଖେଳ।

କାମରେ ଲାଗୁନି ଫଳବଜାର କେନ୍ଦ୍ର

କାମରେ ଲାଗୁନି ଫଳବଜାର କେନ୍ଦ୍ର

ରାୟଗଡ, ୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ପାଇଁ ସରକାର ନାନା ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। ଏପରିକି କିଛିଦିନ ତଳେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦ ଗଠନ ହୋଇଛି।

ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ବେଆଇନ ପେଟ୍ରୋଲ ବିକ୍ରି , ପ୍ରଶାସନ ନୀରବ

ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ବେଆଇନ ପେଟ୍ରୋଲ ବିକ୍ରି , ପ୍ରଶାସନ ନୀରବ

ମାଲକାନଗିରି, ୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନୋ ହେଲ୍‌ମେଟ୍‌ ନୋ ପେଟ୍ରୋଲ ନିୟମରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରୁଛି ପୋଲିସ। କିନ୍ତୁ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳର ରାସ୍ତା କଡରେ ଖୁଚୁରା ବେପାରୀମାନେ ଖୁଲମ୍‌ଖୁଲା ପେଟ୍ରୋଲ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି।

କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗୀ,୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ରଖି ମଙ୍ଗଳବାର ୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ କରାଯାଇଛି। ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସମେତ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ରାସ୍ତାରୋକୋ କରାଯାଇଛି।

ବୋଟ୍‌ ଚାଳକଙ୍କ ଦିନିକିଆ ଧର୍ମଘଟ

ବୋଟ୍‌ ଚାଳକଙ୍କ ଦିନିକିଆ ଧର୍ମଘଟ

ମାଲକାନଗିରି,୨୨।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାରେ ବୋଟ୍‌ ଚାଳକମାନେ ସୋମବାର ଦିନିକିଆ ଧର୍ମଘଟ କରିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ବିଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳର ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବୋଟ୍‌ ସେବା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି।

ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଗୁଣପୁର,୨୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇଥିବା ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ବ୍ଲକ ପୁଟାସିଂ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁଟା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ବିଶାଖାପାଟଣା ଷ୍ଟେଶନଠାରେ ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଚାନକ ଡାକ୍ତରଖାନା ପରିଦର୍ଶନ

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଚାନକ ଡାକ୍ତରଖାନା ପରିଦର୍ଶନ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୧।୧ (ବି.ପ୍ର.)- ବିଷାକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ମେଦନା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନ ମାଳିଗୁଡା ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ଗୁରୁବନ୍ଧୁ ଭତ୍ରାଙ୍କ ମୃତ୍ୟ ସହ ୧୪ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଗୁରୁତର ହୋଇଥିଲେ ।

ବାଇକ-ସ୍କୁଟି ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ

ବାଇକ-ସ୍କୁଟି ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୧।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ମାଝିଗୁଡା ଛକ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ନିକଟରେ ମୋଟର ସାଇକଲ ଓ ସ୍କୁଟି ମୁହାମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇ ବାଇକ ଚାଳକର ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।

୮ ଏକର ଜମିରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ପୋଡ଼ାଗଲା

୮ ଏକର ଜମିରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ପୋଡ଼ାଗଲା

ମାଲକାନଗିରି,୨୧।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) -ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଥାନା ଆର.ଏସ୍‌.ଇ-୪, ବଡ଼ପୁଟ ଓ ଡାଇକ-୨ ଗ୍ରାମରେ ଚାଷ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରାୟ ୧୮ ହଜାର ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ରବିବାର ନଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି।