ସମ୍ବଲପୁର

ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ଶେଷ ନିଶୁଆସ ନେଲେ ପ୍ରସୂତି

ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ଶେଷ ନିଶୁଆସ ନେଲେ ପ୍ରସୂତି

ବାମରା, ୨୮।୧୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)
ଗରଭବତୀ ମହିଲା ଆର ନିରାପଦ ମାତୃତ୍ୱର ଲାଗି ସରକାର ବହୁତଟେ ଯୋଜନା କରିଛନ। ସାହାଯ୍‌ ଲାଗି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି, ଆଶା କର୍ମୀ ଭିଲ ଅଛନ। ୧୦୨, ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୁଗେଇ ଦିଆଯାଇଛେ। ହେଲେ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ବମରା ବ୍ଲକରେ ଏନ୍‌ତା ଗୁଟେ ଘଟନା ଘଟିଛେ ଯେନ୍‌ଟା କି ସରକାରୀ ଯୋଜନାମାନକୁ ଉପହାସ କରୁଛେ। ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଡାଇଭରର ଖାମଖିଆଲି ମନବୁରତି ଲାଗି ଝନେ ପ୍ରସୂତି ମହିଲାକଁର ଜୀବନ ଯାଇଛେ। ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଡାଇଭର ଝନକ ଖାମଖିଆଲି ଭାବେ ଗୁଟେ ଡାକ୍‌ତରଖାନାରୁ ଆର ଗୁଟେ ଡାକ୍‌ତରଖାନା ଯିବାର ଆଏବାରେ ୬ ଘଂଟା ସମିଆ ନେଇଥିଲେ। ୨୫୦ କିମି ବୁଲେଇ ବୁଲେଇ ସମିଆ ନେଲେ। ଡାଇଭର୍‌ର ଇ ପରକାରର ବେପରୁଆ ଖାମଖିଆଲି ମନବୁରତି ଲାଗି ପ୍ରସୂତି ଝନକ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଭିତ୍‌ରେ ଶେଷ ନିଶୁଆସ୍‌ ନେଇଥିଲେ। ଇ ପ୍ରସୂତି ଝନକ ହେଉଛନ କେଶାଇବାହାଲ ପନ୍‌ଚେତ ଚାରମାଲ ଗଁ।ର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବାଘକଁର ସ୍ତ୍ରୀ ଗୋମତି (୨୮)।
ମଙ୍ଗଲବାର ସକାଲର ପାଖାପାଖି ୧୧ଟା ସମିଆ। ଗୋମତି ପରୀକ୍ଷାନିରୀକ୍ଷାର ଲାଗି ପାଖର କେଶାଇବାହାଲ ଡାକ୍‌ତରଖାନାକେ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାନୁ ଫିରଲା ଉତ୍‌ରୁ ପ୍ରସବ ଦରଦ ମୂଲ ହେଇଥିଲା। ସେଥିରଲାଗି ରାତିର ୧୦ ବଜେ ଘରର ଲୋକ ତାହାକୁ କେଶାଇବାହାଲ ଡାକ୍‌ତରଖାନାକେ ନେଇଥିଲେ। ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିବାର ଡାକ୍‌ତର ଶରତଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ତାହାକୁଁ ବୁର୍ଲା ରେଫର କରିଥିଲେ। ହେଲେ ଡାକତରଖାନାରେ ଥିବାର ୧୦୨ ଜନନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ର ଡାଇଭର ଭିନେ ପରକାରର ଅସବିଧା ଦେଖେଇ ବୁର୍ଲା ଯିବାକେ ମନା କରିଥିଲେ। ସେଥିରଲାଗି ପରିବାର ଲୋକ ଗାଡି ଭଡାକରି କୁଚିଣ୍ଡା ଡାକ୍‌ତରଖାନା ନେଇଥିଲେ। ସେଠାନେ ୧୦୨ ଜନନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଥିଲେ ଭିଲ ସୁବିଧା ନାଇଁ ଯୁଗେଇ ଦିଆଗଲା। ଶେଷେ ଅଧା ଘଂଟା ଉତ୍‌ରୁ କୁନ୍ତରା ଡାକ୍‌ତରଖାନାରୁ ୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ମଗେଇ ଗରଭବତୀ ଗୋମତିକୁଁ ବୁର୍ଲା ପଠାଯାଇଥିଲା। ରାତି ପାଖାପାଖି ୧୧ଟା ୪୪ରେ ଗୋମତି ୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଭିତରେ ଗୁଟେ ଟୁକେଲକେ ଜନମ ଦେଇଥିଲେ। ସେତ୍‌କି ବେଲେ ବୁର୍ଲା ପୁହୁଁଚିବାକେ ଆର ୨୦ କିମି ବାକି ଥିଲା। ତାର ଉତ୍‌ରୁ ବାଟୁ ମା’ଛୁଆକେ ୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କୁନ୍ତରା ମେଡିକାଲକେ ଫିରେଇ ନେଲା। କୁନ୍ତରାରୁ ଫେନ ବୁର୍ଲା ନିଆଯାଇଥିଲା। ବୁର୍ଲା ନେଲାବାଟେ କୋଲାବିରା ଡାକ୍‌ତରଖାନାକେ ଚେକ୍‌ଅପ୍‌ ଲାଗି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପଶିଥିଲା। ହେଲେ ସେତକି ବେଲେ ଗୋମତିକର ମୁର୍‌ତୁ ହେଇସାରିଥିବାର ଡାକ୍‌ତର କହିଥିଲେ। ଖବର ଶୁନି ପରିବାର ଲୋକ ଦୁଖେ ଭାଂଗି ପଡିଥିଲେ ଆର ଶେଷେ କୋଲାବିରାରୁ ଗୋମତିକଁର ଲାସ ଧରି ଫିରିଥିଲେ। ଜନମ ହେଇଥିବାର ଛୁଆକେ ଚିକିସତ୍।ର ଲାଗି କେଶାଇବାହାଲ ଡାକ୍‌ତରଖାନାରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ନିୟମ ହିସାବେ ଗରଭବତୀକଁର ସଁ।ଗେ ଆଶା କର୍ମୀ ଯିବାର କଥା ହେଲେ ସେ ଘରେ କାମ ଅଛେ କହି ରହିଯାଇଥିଲେ।
ଗୋମତିକର ପରିବାର ଲୋକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ ଯେ, ପ୍ରସୂତିକେ ଇ ଡାକ୍‌ତରଖାନାରୁ ସେ ଡାକ୍‌ତରଖାନା ନେବାରେ ୬ ଘଂଟା ଧରି ୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ୨୫୦ କି.ମି. ବୁଲେଇଛେ। ଇ ବାବ୍‌ଦେ କେଶାଇବାହାଲ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଅଧ୍‌କାରୀ ଶରତଚନ୍ଦ୍ର ନାଏକକୁଁ ପଚରାବାରେ ସେ ଘଟନାକେ ମାନିଛନ। କୁଚିଣ୍ଡା ଏସ୍‌ଡିଏମଓ ଦୀପକ ନାଥ କହିଛନ ଯେ, ସେ ଘଟନା ବାବ୍‌ଦେ ଜାନିଛନ। ହେଲେ ଭିଲ ଘଟନା ଉପରେ ଟିକେ ନଜର ପକେଇ ବୁଝା ବିଚରା କରି ବାକି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବା ବଲି କହିଛନ।

All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ବଲାଣୀରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଶାଗୁଆନ କାଠ ଜବତ

ବଡ଼ବିଲ, ୧୮।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବଲାଣୀରେ ବଡ଼ବିଲ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଶାଗୁଆନ କାଠ ଜବତ ହୋଇଛି।

ଗୁହାଲର କାଁଥିତରା ଆଶ୍‌ରେ ଥଲ୍‌ ସୁଆଧୀନ୍‌ ରାଏଜର ଦୁଇ ପରାଧୀନ୍‌ ଜୀବନ୍‌

ଗୁହାଲର କାଁଥିତରା ଆଶ୍‌ରେ ଥଲ୍‌ ସୁଆଧୀନ୍‌ ରାଏଜର ଦୁଇ ପରାଧୀନ୍‌ ଜୀବନ୍‌

ତଳଗାଁ, ୧୮।୭ (ଡିଏନ,ଏ)- ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକ୍‌ରେ ସରକାରୀ ଯୋଜ୍‌ନା ପର୍‌ହସନ୍‌ ପାଲ୍‌ଟିଥିବା ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲିଛେ। ବ୍ଲକ୍‌ ହେଡକ୍ୱାଟର ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ ବାଣିଭୂଷଣପୁରର ଭଉଁରୀପଥର ଗାଁର ଅରକ୍ଷିତ ପ୍ରଧାନ ସାତ ପରାନି କୁଟୁମ୍‌କେ ନେଇ ଗଛ୍‌ତଲେ ପାଲ୍‌ ଟାନି ଜୀବନ୍‌ ବିତଉଛନ୍‌। ସେନ୍‌ତା ଝାର୍‌ ଜଂଗଲ୍‌, ପାହଡ଼ ପର୍‌ବତ୍‌ ଘେରା ଆଦିବାସୀ ଅଧୁଷିତ ଇ ବ୍ଲକ୍‌ର ନୂତନ୍‌ ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ ମହାଲିକପଡାରେ ଆର୍‌ ଗୁଟେ ଦୁଖର ଘଟ୍‌ନା ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲିଛେ।

ଜଲ୍‌ଜଲ୍‌ ଦେଖୁଛେ ପର୍‌ଶାସନ୍‌: ରାସ୍‌ତା ତରେ ବେଆଇନ୍‌ ବାଲିଗଦା

ଜଲ୍‌ଜଲ୍‌ ଦେଖୁଛେ ପର୍‌ଶାସନ୍‌: ରାସ୍‌ତା ତରେ ବେଆଇନ୍‌ ବାଲିଗଦା

ଧମା, ୧୮।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସାରା ଦେଶେ ଘର୍‌ ତିଆରି ଚାଲିଛେ। ଇ ପକାଘର୍‌ ତିଆରିବାର ଲାଗି ହେଲେ ଦର୍‌କାର ପଡ୍‌ସି ବାଲି। ହେଲେ ଶହ ଶହ ଟ୍ରକ୍‌ ବାଲି ବାହାର ଜିଲାରୁ ଏକଚାଟିଆ ଭାବେ ଅନାଯାଇ ବେଆଇନ୍‌ ହିସାବେ ରାସ୍‌ତା ତରେ ଗଦେଇ ଦିଆଯାଉଛେ। ମାନେଶ୍ୱର ବ୍ଲକ୍‌ର ସୋନପୁର-ସମ୍ବଲପୁର ୧୫ ନମ୍ବର ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ୍‌ର ସାହାସପୁର ପାସେ ଇ ହିସାବେ ବାଲି ଗଦା ହେଇଛେ। ସେ ବାଲି ଗଦା ଦିନୁ ଦିନ୍‌କେ ବିହିଲି ମୁଖିଆ ରାସ୍‌ତା ଉପୁର୍‌କେ ମାଡିଆସୁଛେ।

ପିସି କାରବାର ଅଭିଯୋଗ: ବିହନ କିଣାରେ ଡିଲ୍‌

ପିସି କାରବାର ଅଭିଯୋଗ: ବିହନ କିଣାରେ ଡିଲ୍‌

ସମ୍ବଲପୁର,୧୮।୭(ବ୍ୟୁରୋ) ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କୃଷି ବିକାଶ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଜିଆରଇଆଇ (ବ୍ରିଙ୍ଗିଙ୍ଗ୍‌ ଗ୍ରୀନ୍‌ ରିଭୋଲୁଶନ ଟୁ ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ଇଣ୍ଡିଆ) ଜରିଆରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ସହ ଚାଷ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତାଲିମ, ମାଗଣାରେ ବିହନ, କୀଟନାଶକ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟର ୨୨ଟି ଜିଲାରେ ଏହି ସ୍କିମ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମିଳିତ ସହଭାଗିତାରେ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଉଛି।

ସମ୍ବଲପୁରରେ ଫାର୍ମାଲିନ ଭୟ : ମାଛ ବଜାରରେ ଚଢାଉ

ସମ୍ବଲପୁରରେ ଫାର୍ମାଲିନ ଭୟ : ମାଛ ବଜାରରେ ଚଢାଉ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୮।୭(ବ୍ୟୁରୋ) ଫାର୍ମାଲିନ କେମିକାଲ ମିଶ୍ରିତ ଆନ୍ଧ୍ରାମାଛ ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ସମ୍ବଲପୁର ମହାନଗର ନିଗମ ଓ ଜିଲା ମତ୍ସ୍ୟବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମାଛ ବଜାର ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି। ମହାନଗର ନିଗମ ଅତିରିକ୍ତ କମିଶନର ସୁଧାଂଶୁ ଭୋଇଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ଗଠିତ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟିମ୍‌ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଗୋଲବଜାର, ମୋତିଝରଣ, ଅଇଁଠାପାଲି ଛକ, ଚେରୁଆପଡ଼ା, ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ଅଫିସ ନିକଟ ବୁଢାରଜା ହଟିଲିରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ମାଛଗୁଡ଼ିକୁ ଯାଞ୍ଚ୍‌ କରିଥିଲେ।

ଖରସଲ ଗ୍ରାମରେ ଯୁବଚାଷୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଘଟଣା: ପରିବାର ବର୍ଗଙ୍କୁ ଭେଟି ଘଟଣାସ୍ଥଳ ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ଏଏସ୍‌ପି

ଖରସଲ ଗ୍ରାମରେ ଯୁବଚାଷୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଘଟଣା: ପରିବାର ବର୍ଗଙ୍କୁ ଭେଟି ଘଟଣାସ୍ଥଳ ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ଏଏସ୍‌ପି

ଭଟଲି,୧୮।୭(ଡି.ଏନ.ଏ) ବରଗଡ ଜିଲା ଭଟଲି ଥାନା ଡୁମାଲପାଲି ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖରସଲ ଗ୍ରାମରେ ସଂଗଠିତ ସୁଧାକର ଖମାରୀ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ବରଗଡ଼ ଅତିରିକ୍ତ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକ୍ଷକ ଯଶୋବନ୍ତ ସେନାପତି ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ସେ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାର ବର୍ଗଙ୍କୁ ଭେଟିବା ସହିତ ଘଟଣାସ୍ଥଳ ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଏହାସହିତ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରି ଖୁବଶୀଘ୍ର ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ପାଇଖାନା ନିର୍ମାଣରେ ଅନିୟମିତତା: ଭିଜିଲାନ୍ସ ବିଭାଗର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ

ପାଇଖାନା ନିର୍ମାଣରେ ଅନିୟମିତତା: ଭିଜିଲାନ୍ସ ବିଭାଗର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ

ବିଜେପୁର, ୧୮।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ବାହ୍ୟ ମଳମୁକ୍ତ ଗ୍ରାମ ପାଇଁ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଯୋଜନାରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି । ଏହି ଯୋଜନାର ସଫଳ ରୂପାୟନ ପାଇଁ ଜନ ସଚେତନତା ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଓ ସଂପୃକ୍ତ ଠିକା ସଂସ୍ଥାର ମଧୁଚନ୍ଦ୍ରିକା ଯୋଗୁ ଏହାର ସୁଫଳ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଅପହଞ୍ଚ ହୋଇପଡୁଛି । ବରଗଡ ଜିଲା ବିଜେପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚାରପାଲି ପଞ୍ଚାୟତ ଏହାର ଏକ ନିମ୍ନନମୁନା ।

ଭାଲୁପତ୍ରା ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣା: ପୋଲିସ ହାତରେ ଲାଗିଲା ଖିଅ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୮।୭- ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଅତାବିରା ଥାନା ଭାଲୁପତ୍ରା ଗ୍ରାମରେ ସଂଘଟିତ କାର୍ଟୁନ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣାକୁ ବୁଧବାର ୧୧ଦିନ ବିତି ଯାଇଛି। ଘଟଣାର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗକୁ ନେଇ ପୋଲିସ ତଦନ୍ତ କରୁଛି, କିନ୍ତୁ ଏଯାଏ ଘଟଣା ଉପରୁ ପରଦା ହଟାଇ ପାରିନାହିଁ । ଅନ୍ୟପଟେ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଆହତ ଗୃହକର୍ତ୍ତା ସିଏଚ୍‌ ନାଗଭୂଷଣଙ୍କୁ ଇତିମଧ୍ୟରେ ୱାଲଟିୟରରୁ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଅନ୍ୟ ଏକ ଘରୋଇ ହସପିଟାଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି ।

ଓଭରହେଡ୍‌ ପାଏନ୍‌ ଟଁାକି: ୨ ବଛର୍‌ ବିତ୍‌ଲା କାମେ ନାଇଁଲାଗ୍‌ଲା

ଓଭରହେଡ୍‌ ପାଏନ୍‌ ଟଁାକି: ୨ ବଛର୍‌ ବିତ୍‌ଲା କାମେ ନାଇଁଲାଗ୍‌ଲା

ବଡ଼ଗାଁ,୧୮।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ)-ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବଡ଼ଗଁାରେ ପିଇଲା ପାଏନ୍‌ ସମସିଆର ସମାଧାନ୍‌ ନାଇଁ ହେଇପାର୍‌ବାର। ସରକାରୀ କଲର ଉଦାସୀନ୍‌ତା ଲାଗି ଏନ୍‌ତା ପରିସ୍‌ଥିତି ବନେ ବଛର୍‌ଦୁ ହେଲା ଲାଗିରହିଛେ। ଇତାର ଗୁଟେ ଉଦାହରନ୍‌ ହେଲା, ବଡ଼ଗଁା ବାଳିକା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାସେ ଦୁଇ ବଛର୍‌ ଆଗ୍‌ରୁ ୧୨ ଲକ୍ଷ ଟଁକା ଖରଚ୍‌ରେ ତିଆର ହେଇଛେ ଗୁଟେ ଓଭରହେଡ୍‌ ପାଏନ୍‌ ଟଁାକି। ସଫେଇ ନଦୀରୁ ସପ୍ଲାଏ ପାଏନ୍‌ ଓଭରହେଡ ଟଁାକିରେ ଭରି ସେଠାନୁ ବଡ଼ଗଁା ଆର୍‌ ଲଟାପଡାବାସୀକୁ ପାଏନ୍‌ ଯୁଗେଇ ଦେବାର ଲାଗି ଇ ପ୍ରକଳ୍ପ ହେଇଥିଲା। ଇ ପ୍ରକଳ୍ପ ଗଁାବାସୀକର ପିଇଲା ପାଏନ୍‌ ସମସିଆକେ ଅଲ୍‌ପେ ବହୁତ୍‌ ଦୂର୍‌ କର୍‌ବା ବଲି ଲୋକ୍‌ ଆଶ୍‌ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ଟଁାକି ତିଆର ହେବାର ୨ ବଛର୍‌ ବିତି ଗଲାନ ହେଲେ ଲୁକ୍‌କର କାମେ ନାଇଁ ଆଏବାର।

ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପାଲଟିଛି ଆଶ୍ୱାସନା

ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପାଲଟିଛି ଆଶ୍ୱାସନା

ସୋନପୁର,୧୮।୭(ନି.ପ୍ର.):ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ମାତୃ ଓ ଶିଶୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର(ଏମ୍‌ସିଏଚ୍‌)। ୨୦୧୨ମସିହାରୁ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସିଛି। ମାତ୍ର ପ୍ରଶାସନିକ ଉଦାସୀନତା ଓ ରାଜନୈତିକ ଇଛାଶକ୍ତି ଅଭାବରୁ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରୁନି। ଆରମ୍ଭରୁ ପ୍ରଶାସନ ଜବରଦଖଲ ଉଛେଦ କରି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଜମି ଯୋଗାଇ ପାରିଲାନି। ବହୁ ବିଳମ୍ବ ହେଲା।

ନାଇକେନପାଲିରେ ଗଡିଲା ନୂଆ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ

ନାଇକେନପାଲିରେ ଗଡିଲା ନୂଆ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ

ସୋନପୁର,୧୮।୭(ନି.ପ୍ର.):ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଗୋଟିଏ ନୂଆ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସାମିଲ ହୋଇଛି। ଏହି ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ନାଇକେନପାଲି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଅଧିନରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ମଙ୍ଗଳବାର ନାଇକେନପାଲିଠାରେ ଏକ ଉତ୍ସବରେ ରାଜ୍ୟ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ଓ ଜଳସମ୍ପଦ ବିଭାଗର ମନ୍ତ୍ରୀ ନିରଞ୍ଜନ ପୂଜାରୀ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଜରୁରିକାଳୀନ ସେବାକୁ ଅଧିକ ପ୍ରସାରିତ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜସ୍ବ ପାଣ୍ଡିରୁ ଏହି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କିଣିଛନ୍ତି। ୨୦୧୩ରୁ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବା ଜିଲାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ବୀମା ଅର୍ଥ ଆଶାରେ ସାହସପୁର ଚାଷୀ

ବୀମା ଅର୍ଥ ଆଶାରେ ସାହସପୁର ଚାଷୀ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୧୮ା୭:୨୦୧୬-୧୭ରେ ଫସଲବୀମା କରିଥିବା ଚାଷୀ ଏ ଯାଏଁ ବୀମା ଅର୍ଥ ପାଇପାରି ନାହାନ୍ତି। ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା ଲଇକେରା ବ୍ଲକ କୁଲେମୁରା, ଖୁନ୍ତାମାଲ ଓ ସାହସପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ୭୬୭ଜଣ ଚାଷୀ ବୀମା ଅର୍ଥ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନେଇ ବାରମ୍ବାର ବିବାଦ ଦେଖା ଦେଉଥିବାବେଳେ ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ଲୁଚକାଳି ଖେଳ ଖେଳୁଛି। ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଏବଂ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବୀମା ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଦାବିରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଚାଷୀଙ୍କୁ ନେଇ ଝାରସୁଗୁଡା ବିଧାୟକ ନବ ଦାସ ସମବାୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ପାତ୍ର ଏବଂ ସମବାୟ ଅଧିକାରି ଗାୟତ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିଛନ୍ତି। ଫସଲବୀମା ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି।

Model This Week

ରୂପେଶ