ସମ୍ବଲପୁର

ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ଶେଷ ନିଶୁଆସ ନେଲେ ପ୍ରସୂତି

ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ଶେଷ ନିଶୁଆସ ନେଲେ ପ୍ରସୂତି
ବାମରା, ୨୮।୧୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଗରଭବତୀ ମହିଲା ଆର ନିରାପଦ ମାତୃତ୍ୱର ଲାଗି ସରକାର ବହୁତଟେ ଯୋଜନା କରିଛନ। ସାହାଯ୍‌ ଲାଗି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି, ଆଶା କର୍ମୀ ଭିଲ ଅଛନ। ୧୦୨, ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୁଗେଇ ଦିଆଯାଇଛେ। ହେଲେ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ବମରା ବ୍ଲକରେ ଏନ୍‌ତା ଗୁଟେ ଘଟନା ଘଟିଛେ ଯେନ୍‌ଟା କି ସରକାରୀ ଯୋଜନାମାନକୁ ଉପହାସ କରୁଛେ। ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଡାଇଭରର ଖାମଖିଆଲି ମନବୁରତି ଲାଗି ଝନେ ପ୍ରସୂତି ମହିଲାକଁର ଜୀବନ ଯାଇଛେ। ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଡାଇଭର ଝନକ ଖାମଖିଆଲି ଭାବେ ଗୁଟେ ଡାକ୍‌ତରଖାନାରୁ ଆର ଗୁଟେ ଡାକ୍‌ତରଖାନା ଯିବାର ଆଏବାରେ ୬ ଘଂଟା ସମିଆ ନେଇଥିଲେ। ୨୫୦ କିମି ବୁଲେଇ ବୁଲେଇ ସମିଆ ନେଲେ। ଡାଇଭର୍‌ର ଇ ପରକାରର ବେପରୁଆ ଖାମଖିଆଲି ମନବୁରତି ଲାଗି ପ୍ରସୂତି ଝନକ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଭିତ୍‌ରେ ଶେଷ ନିଶୁଆସ୍‌ ନେଇଥିଲେ। ଇ ପ୍ରସୂତି ଝନକ ହେଉଛନ କେଶାଇବାହାଲ ପନ୍‌ଚେତ ଚାରମାଲ ଗଁ।ର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବାଘକଁର ସ୍ତ୍ରୀ ଗୋମତି (୨୮)। ମଙ୍ଗଲବାର ସକାଲର ପାଖାପାଖି ୧୧ଟା ସମିଆ। ଗୋମତି ପରୀକ୍ଷାନିରୀକ୍ଷାର ଲାଗି ପାଖର କେଶାଇବାହାଲ ଡାକ୍‌ତରଖାନାକେ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାନୁ ଫିରଲା ଉତ୍‌ରୁ ପ୍ରସବ ଦରଦ ମୂଲ ହେଇଥିଲା। ସେଥିରଲାଗି ରାତିର ୧୦ ବଜେ ଘରର ଲୋକ ତାହାକୁ କେଶାଇବାହାଲ ଡାକ୍‌ତରଖାନାକେ ନେଇଥିଲେ। ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିବାର ଡାକ୍‌ତର ଶରତଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ତାହାକୁଁ ବୁର୍ଲା ରେଫର କରିଥିଲେ। ହେଲେ ଡାକତରଖାନାରେ ଥିବାର ୧୦୨ ଜନନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ର ଡାଇଭର ଭିନେ ପରକାରର ଅସବିଧା ଦେଖେଇ ବୁର୍ଲା ଯିବାକେ ମନା କରିଥିଲେ। ସେଥିରଲାଗି ପରିବାର ଲୋକ ଗାଡି ଭଡାକରି କୁଚିଣ୍ଡା ଡାକ୍‌ତରଖାନା ନେଇଥିଲେ। ସେଠାନେ ୧୦୨ ଜନନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଥିଲେ ଭିଲ ସୁବିଧା ନାଇଁ ଯୁଗେଇ ଦିଆଗଲା। ଶେଷେ ଅଧା ଘଂଟା ଉତ୍‌ରୁ କୁନ୍ତରା ଡାକ୍‌ତରଖାନାରୁ ୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ମଗେଇ ଗରଭବତୀ ଗୋମତିକୁଁ ବୁର୍ଲା ପଠାଯାଇଥିଲା। ରାତି ପାଖାପାଖି ୧୧ଟା ୪୪ରେ ଗୋମତି ୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଭିତରେ ଗୁଟେ ଟୁକେଲକେ ଜନମ ଦେଇଥିଲେ। ସେତ୍‌କି ବେଲେ ବୁର୍ଲା ପୁହୁଁଚିବାକେ ଆର ୨୦ କିମି ବାକି ଥିଲା। ତାର ଉତ୍‌ରୁ ବାଟୁ ମା’ଛୁଆକେ ୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କୁନ୍ତରା ମେଡିକାଲକେ ଫିରେଇ ନେଲା। କୁନ୍ତରାରୁ ଫେନ ବୁର୍ଲା ନିଆଯାଇଥିଲା। ବୁର୍ଲା ନେଲାବାଟେ କୋଲାବିରା ଡାକ୍‌ତରଖାନାକେ ଚେକ୍‌ଅପ୍‌ ଲାଗି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପଶିଥିଲା। ହେଲେ ସେତକି ବେଲେ ଗୋମତିକର ମୁର୍‌ତୁ ହେଇସାରିଥିବାର ଡାକ୍‌ତର କହିଥିଲେ। ଖବର ଶୁନି ପରିବାର ଲୋକ ଦୁଖେ ଭାଂଗି ପଡିଥିଲେ ଆର ଶେଷେ କୋଲାବିରାରୁ ଗୋମତିକଁର ଲାସ ଧରି ଫିରିଥିଲେ। ଜନମ ହେଇଥିବାର ଛୁଆକେ ଚିକିସତ୍।ର ଲାଗି କେଶାଇବାହାଲ ଡାକ୍‌ତରଖାନାରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ନିୟମ ହିସାବେ ଗରଭବତୀକଁର ସଁ।ଗେ ଆଶା କର୍ମୀ ଯିବାର କଥା ହେଲେ ସେ ଘରେ କାମ ଅଛେ କହି ରହିଯାଇଥିଲେ। ଗୋମତିକର ପରିବାର ଲୋକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ ଯେ, ପ୍ରସୂତିକେ ଇ ଡାକ୍‌ତରଖାନାରୁ ସେ ଡାକ୍‌ତରଖାନା ନେବାରେ ୬ ଘଂଟା ଧରି ୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ୨୫୦ କି.ମି. ବୁଲେଇଛେ। ଇ ବାବ୍‌ଦେ କେଶାଇବାହାଲ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଅଧ୍‌କାରୀ ଶରତଚନ୍ଦ୍ର ନାଏକକୁଁ ପଚରାବାରେ ସେ ଘଟନାକେ ମାନିଛନ। କୁଚିଣ୍ଡା ଏସ୍‌ଡିଏମଓ ଦୀପକ ନାଥ କହିଛନ ଯେ, ସେ ଘଟନା ବାବ୍‌ଦେ ଜାନିଛନ। ହେଲେ ଭିଲ ଘଟନା ଉପରେ ଟିକେ ନଜର ପକେଇ ବୁଝା ବିଚରା କରି ବାକି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବା ବଲି କହିଛନ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ସାନପୋଡାଗୁଡା ଦୁର୍ଗାପୂଜା ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ, ଘୁମୁରା ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଅନୁଷ୍ଠିତ

ସାନପୋଡାଗୁଡା ଦୁର୍ଗାପୂଜା ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ, ଘୁମୁରା ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଅନୁଷ୍ଠିତ

କୋକସରା,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କୋକସରା ବ୍ଲକ ସାନପୋଡାଗୁଡାଠାରେ ଦୁର୍ଗାପୂଜାର ୨୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ଦଶାବତାର ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଘୁମୁରା ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଦୁର୍ଗା ପୂଜା କମିଟି ସଭାପତି ହରେକୃଷ୍ଣ ନାଏକଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଭାଜପା ଉପସଭାପତି ବଦ୍ରୀନାରାୟଣ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯୋଗଦେଇ ଘୁମୁରା ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ ।

ନଦୀବାଲିରୁ ନିଖୋଜ ବାଳକର ମୁଣ୍ଡ ଗଣ୍ଡି ଅଲଗା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ବଳି ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଲା

ନଦୀବାଲିରୁ ନିଖୋଜ ବାଳକର ମୁଣ୍ଡ ଗଣ୍ଡି ଅଲଗା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ବଳି ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଲା

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ/ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା, ୧୬ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ତିନିଧରି ନିଖୋଜ ଥିବା ଜଣେ ୯ ବର୍ଷର ବାଳକଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଗଣ୍ଡି ଅଲଗା ଥିବା ମୃତଦେହ ଉନ୍ଦେର ନଦୀ ବାଲିରେ ଅଧା ପୋତା ଅବସ୍ଥାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି ।  ଟିଟିଲାଗଡ ଏସଡିପିଓଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସିନ୍ଧେକେଲା ପୋଲିସ ଟିମ୍‌ ଉକ୍ତ ମୃତଦେହକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲାପରେ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ପାଇଁ ପଠାଇଛି ।

ପାଟଖଣ୍ଡା ଯାତରା : ତେଲନଦୀ ପଠା ହେଲା ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ

ପାଟଖଣ୍ଡା ଯାତରା : ତେଲନଦୀ ପଠା ହେଲା ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ

ରିଷିଡ଼ା,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ପୌରକେଲାଠାରେ ସୋମବାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପାଟଖଣ୍ଡା ଯାତରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ୭ଟି ବୋଦା ଓ ଗରରା ବଳି ଦିଆଯାଇଛି ।

ମୋଟର ପମ୍ପ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ: ୩ ଯୁବକ ଗିରଫ

ମୋଟର ପମ୍ପ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ: ୩ ଯୁବକ ଗିରଫ

ବିଜେପୁର,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବରଗଡ ଜିଲା ବିଜେପୁର ପୋଲିସ ମୋଟର ପମ୍ପ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ୩ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ମଙ୍ଗଳବାର ସୋହେଲା କୋର୍ଟଙ୍କୁ ଚାଲାଣ କରିଛି । 

ଗଛମୂଳରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଗଛମୂଳରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୬।୧୦: ବରଗଡ଼ ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋବିନ୍ଦପୁରର ଏକ ରାଇସ ମିଲ ନିକଟ ଗଛମୂଳରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ପୋଲିସ ଏକ ଗଳିତ ଶବ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି । ମୃତଦେହଟି ପଚିଯାଇ ଥିବାବେଳେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିଚୟ ମିଳି ପାରି ନାହିଁ । 

ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୬।୧୦: ବରଗଡ଼ ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏସ.ଡୁମ୍ବେରପାଲି ନିକଟ ଏକ ବିଲରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳୁ ଜଣେ ଲୋକଙ୍କ କ୍ଷତାକ୍ତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି ।

ପାଣିରେ ଭାସି ଜୀବନ ହାରିଲେ ଯୁବକ

ପାଣିରେ ଭାସି ଜୀବନ ହାରିଲେ ଯୁବକ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୬।୧୦: ବରଗଡ଼ ସହରର ଘରୋଇ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ କଡରେ ବହି ଯାଇଥିବା କେନାଲ ପାଣିରେ ଭାସି ଯାଇ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।

କାନଭାସରେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଛବି

କାନଭାସରେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଛବି

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୬।୧୦ (ବ୍ୟୁରୋ): ଗୋବିନ୍ଦତୋଲା ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ପରିସରରେ କାନଭାସରେ ମା’ ଦଶଭୁଜାଙ୍କ ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାରୁ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼

ସମ୍ବଲପୁର,୧୬।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): ସମ୍ବଲପୁର ସହର ଅଇଁଠାପାଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଫାଟକ ଡେଲି ମାର୍କେଟରେ ସୋମବାର ସକାଳ ସାଢ଼େ ୭ଟାରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼ ହୋଇଛି।

୨୦ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ମରୁଡ଼ି

୨୦ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ମରୁଡ଼ି

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୧୬।୧୦: ଜିଲାରେ ମରୁଡ଼ି ସ୍ଥିତି ଗମ୍ଭୀର। ଢିପ ଜମିରେ ହୋଇଥିବା ଧାନ ଫସଲ ମରୁଡ଼ି ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖାଲୁଆ ଜମି ମଧ୍ୟ ମରୁଡ଼ି ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଲାଣି। 

୨୫ ଏକର ଧାନଚାଷ ନଷ୍ଟ

୨୫ ଏକର ଧାନଚାଷ ନଷ୍ଟ

ଦେଓଗାଁ,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକ ଉପରଝର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ନୂଆଁପାଲିର ଜନୈକ ଚାଷୀଙ୍କ ୨୫ ଏକର ଧାନ ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଭାବରେ ତଳେ ପଡି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ତିତ୍‌ଲି  ପ୍ରଭାବରେ ଆଖୁଚାଷ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ

ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଭାବରେ ଆଖୁଚାଷ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ

ଗୁଡ଼ଭେଲା,୧୬।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ତିତଲି ପ୍ରଭାବରେ ଗୁଡ଼ଭେଲା ବ୍ଳକରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।