ସମ୍ବଲପୁର

ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ଶେଷ ନିଶୁଆସ ନେଲେ ପ୍ରସୂତି

ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ଶେଷ ନିଶୁଆସ ନେଲେ ପ୍ରସୂତି
ବାମରା, ୨୮।୧୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଗରଭବତୀ ମହିଲା ଆର ନିରାପଦ ମାତୃତ୍ୱର ଲାଗି ସରକାର ବହୁତଟେ ଯୋଜନା କରିଛନ। ସାହାଯ୍‌ ଲାଗି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି, ଆଶା କର୍ମୀ ଭିଲ ଅଛନ। ୧୦୨, ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୁଗେଇ ଦିଆଯାଇଛେ। ହେଲେ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ବମରା ବ୍ଲକରେ ଏନ୍‌ତା ଗୁଟେ ଘଟନା ଘଟିଛେ ଯେନ୍‌ଟା କି ସରକାରୀ ଯୋଜନାମାନକୁ ଉପହାସ କରୁଛେ। ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଡାଇଭରର ଖାମଖିଆଲି ମନବୁରତି ଲାଗି ଝନେ ପ୍ରସୂତି ମହିଲାକଁର ଜୀବନ ଯାଇଛେ। ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଡାଇଭର ଝନକ ଖାମଖିଆଲି ଭାବେ ଗୁଟେ ଡାକ୍‌ତରଖାନାରୁ ଆର ଗୁଟେ ଡାକ୍‌ତରଖାନା ଯିବାର ଆଏବାରେ ୬ ଘଂଟା ସମିଆ ନେଇଥିଲେ। ୨୫୦ କିମି ବୁଲେଇ ବୁଲେଇ ସମିଆ ନେଲେ। ଡାଇଭର୍‌ର ଇ ପରକାରର ବେପରୁଆ ଖାମଖିଆଲି ମନବୁରତି ଲାଗି ପ୍ରସୂତି ଝନକ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଭିତ୍‌ରେ ଶେଷ ନିଶୁଆସ୍‌ ନେଇଥିଲେ। ଇ ପ୍ରସୂତି ଝନକ ହେଉଛନ କେଶାଇବାହାଲ ପନ୍‌ଚେତ ଚାରମାଲ ଗଁ।ର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବାଘକଁର ସ୍ତ୍ରୀ ଗୋମତି (୨୮)। ମଙ୍ଗଲବାର ସକାଲର ପାଖାପାଖି ୧୧ଟା ସମିଆ। ଗୋମତି ପରୀକ୍ଷାନିରୀକ୍ଷାର ଲାଗି ପାଖର କେଶାଇବାହାଲ ଡାକ୍‌ତରଖାନାକେ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାନୁ ଫିରଲା ଉତ୍‌ରୁ ପ୍ରସବ ଦରଦ ମୂଲ ହେଇଥିଲା। ସେଥିରଲାଗି ରାତିର ୧୦ ବଜେ ଘରର ଲୋକ ତାହାକୁ କେଶାଇବାହାଲ ଡାକ୍‌ତରଖାନାକେ ନେଇଥିଲେ। ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିବାର ଡାକ୍‌ତର ଶରତଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ତାହାକୁଁ ବୁର୍ଲା ରେଫର କରିଥିଲେ। ହେଲେ ଡାକତରଖାନାରେ ଥିବାର ୧୦୨ ଜନନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ର ଡାଇଭର ଭିନେ ପରକାରର ଅସବିଧା ଦେଖେଇ ବୁର୍ଲା ଯିବାକେ ମନା କରିଥିଲେ। ସେଥିରଲାଗି ପରିବାର ଲୋକ ଗାଡି ଭଡାକରି କୁଚିଣ୍ଡା ଡାକ୍‌ତରଖାନା ନେଇଥିଲେ। ସେଠାନେ ୧୦୨ ଜନନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଥିଲେ ଭିଲ ସୁବିଧା ନାଇଁ ଯୁଗେଇ ଦିଆଗଲା। ଶେଷେ ଅଧା ଘଂଟା ଉତ୍‌ରୁ କୁନ୍ତରା ଡାକ୍‌ତରଖାନାରୁ ୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ମଗେଇ ଗରଭବତୀ ଗୋମତିକୁଁ ବୁର୍ଲା ପଠାଯାଇଥିଲା। ରାତି ପାଖାପାଖି ୧୧ଟା ୪୪ରେ ଗୋମତି ୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଭିତରେ ଗୁଟେ ଟୁକେଲକେ ଜନମ ଦେଇଥିଲେ। ସେତ୍‌କି ବେଲେ ବୁର୍ଲା ପୁହୁଁଚିବାକେ ଆର ୨୦ କିମି ବାକି ଥିଲା। ତାର ଉତ୍‌ରୁ ବାଟୁ ମା’ଛୁଆକେ ୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କୁନ୍ତରା ମେଡିକାଲକେ ଫିରେଇ ନେଲା। କୁନ୍ତରାରୁ ଫେନ ବୁର୍ଲା ନିଆଯାଇଥିଲା। ବୁର୍ଲା ନେଲାବାଟେ କୋଲାବିରା ଡାକ୍‌ତରଖାନାକେ ଚେକ୍‌ଅପ୍‌ ଲାଗି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପଶିଥିଲା। ହେଲେ ସେତକି ବେଲେ ଗୋମତିକର ମୁର୍‌ତୁ ହେଇସାରିଥିବାର ଡାକ୍‌ତର କହିଥିଲେ। ଖବର ଶୁନି ପରିବାର ଲୋକ ଦୁଖେ ଭାଂଗି ପଡିଥିଲେ ଆର ଶେଷେ କୋଲାବିରାରୁ ଗୋମତିକଁର ଲାସ ଧରି ଫିରିଥିଲେ। ଜନମ ହେଇଥିବାର ଛୁଆକେ ଚିକିସତ୍।ର ଲାଗି କେଶାଇବାହାଲ ଡାକ୍‌ତରଖାନାରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ନିୟମ ହିସାବେ ଗରଭବତୀକଁର ସଁ।ଗେ ଆଶା କର୍ମୀ ଯିବାର କଥା ହେଲେ ସେ ଘରେ କାମ ଅଛେ କହି ରହିଯାଇଥିଲେ। ଗୋମତିକର ପରିବାର ଲୋକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ ଯେ, ପ୍ରସୂତିକେ ଇ ଡାକ୍‌ତରଖାନାରୁ ସେ ଡାକ୍‌ତରଖାନା ନେବାରେ ୬ ଘଂଟା ଧରି ୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ୨୫୦ କି.ମି. ବୁଲେଇଛେ। ଇ ବାବ୍‌ଦେ କେଶାଇବାହାଲ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଅଧ୍‌କାରୀ ଶରତଚନ୍ଦ୍ର ନାଏକକୁଁ ପଚରାବାରେ ସେ ଘଟନାକେ ମାନିଛନ। କୁଚିଣ୍ଡା ଏସ୍‌ଡିଏମଓ ଦୀପକ ନାଥ କହିଛନ ଯେ, ସେ ଘଟନା ବାବ୍‌ଦେ ଜାନିଛନ। ହେଲେ ଭିଲ ଘଟନା ଉପରେ ଟିକେ ନଜର ପକେଇ ବୁଝା ବିଚରା କରି ବାକି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବା ବଲି କହିଛନ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଶିଶୁକୁ ଝୁଣି ମାରିଲେ କୁକୁର

ଶିଶୁକୁ ଝୁଣି ମାରିଲେ କୁକୁର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୨।୧: କୁକୁର ପଲଙ୍କ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇ ଜଣେ ୭ ବର୍ଷର ଶିଶୁଙ୍କ ସୋମବାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଯଶିପୁର ଥାନା ଅଧୀନ ରାହାନ୍ଦା ଅଞ୍ଚଳରେ ସୋମବାର ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଛି। ମୃତକ ହେଲେ ବାଲିସୁଦୂରା ଗ୍ରାମର ଶରମା ମହାରଣାଙ୍କ ପୁଅ ରିଙ୍କୁ। ସେ ଏକୁଟିଆ ସ୍କୁଲ ଯାଉଥିବାବେଳେ କାମୁଡ଼ା କୁକୁରଙ୍କ ହାବୁଡରେ ପଡିଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। 

ଜୈବିକ କୃଷି ସମୟର ଆହ୍ବାନ

ଜୈବିକ କୃଷି ସମୟର ଆହ୍ବାନ

ସୋନପୁର,୨୨।୨(ନି.ପ୍ର.)ଖାଦ୍ୟ ସଙ୍କଟକୁ ଦୂର କରିବା ତଥା ଚାଷୀର ଅର୍ଥନୈତିକ ସ୍ଥିତିର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଆଧୁନିକ ପ୍ରଣାଳୀରେ ଚାଷ କରାଯାଉଛି। କମ୍‌ ଜମିରୁ ଅଧିକ ଅମଳ ପାଇଁ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଚାଲିଛି। 

ଜୋଙ୍କ ସେଚ ପ୍ରକଳ୍ପ

ଜୋଙ୍କ ସେଚ ପ୍ରକଳ୍ପ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୨ା୧ଜୋଙ୍କ ଜଳ ସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ତଳମୁଣ୍ଡ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପାଣି ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ନୂଆପଡା ଜିଲା ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ଡ୍ୟାମକୁ ସଦଳବଳ ଯାଇଥିଲେ ହେଁ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀଙ୍କ ଅହିଂସା ନୀତି ନିକଟରେ ନଇଁଯାଇଛି । 

ଧଂଗଡା ଧାଂଗଡିକର ଉସ୍‌ନାକ୍‌ର ଦିନ ଧାଙ୍ଗଡି ଦୋଲା

ଧଂଗଡା ଧାଂଗଡିକର ଉସ୍‌ନାକ୍‌ର ଦିନ ଧାଙ୍ଗଡି ଦୋଲା

କଲମପୁର,୨୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କଲମପୁର ବ୍ଲକ ବରଦୋଳି ଗଁାରେ ରଏବାର ଟୋକି ପରବ୍‌ ପାଲନ ହେଇଥିଲା। ସେନ୍‌ତା ଧୁମଧାମରେ ସୋମବାର ଦାଙ୍ଗଡି ଦୋଲା ପାଲନ କରାଯାଇଛେ। 

ପିଲାକର ଲାଗି ଉସତ୍‌ ଆନନ୍ଦର ଦିନ୍‌ ପୁଷ୍‌ପୁନି

ପିଲାକର ଲାଗି ଉସତ୍‌ ଆନନ୍ଦର ଦିନ୍‌ ପୁଷ୍‌ପୁନି

ରିଷିଡା, ୨୨।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ): ପୁଷ୍‌ପୁନି ହେଉଛେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାବାସୀକର ଗୁଟେ ସିଘା ପରବ। ଇ ସମିଆରେ ଚାଷୀ ବଛରକୁତା ହାଡ଼ଭଂଗା ପରିଶ୍‌ରମ ଉତାରୁ ଟିକେ ଫୁରସତ୍‌ ପାଏସି। ଅମଲ ହେଇଥିବାର ଫସଲକେ ଘରେ ବେଉଁତେ ରଖାଥୁଆ କରି ବଛ୍‌ରେର କାମ ପଟାସି।

ଝରାଡେରାବାସୀକୁ ସାତ୍‌ ସପନ ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ  :ଜୀବ୍‌କା ବୁଡ଼ାବାର ଯୋଜ୍‌ନାରେ ପରଶାସନ

ଝରାଡେରାବାସୀକୁ ସାତ୍‌ ସପନ ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ :ଜୀବ୍‌କା ବୁଡ଼ାବାର ଯୋଜ୍‌ନାରେ ପରଶାସନ

ଅତାବିରା, ୨୨।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ): ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଭେଡ଼େନ ବ୍ଲକ ଦେଶଭଟିଲି ପଁଚେତ୍‌ ମହାନଦୀ ଖଁଡ଼ିରେ ଗଲା ୧୫୦ ବଛରରୁ ଅଧ୍‌କା ହେବା ଝରା ସମାଜର ୮ ପରିବାର ରହି ଆସୁଛନ୍‌। ଇମାନକର ଜୀବନ୍‌ ଜୀବ୍‌କା ମହାନଦୀର ସଂଗେ ଜୁଡ଼ି ହେଇ ରହିଛେ। 

କଂସବଧ ସହ ସରିଲା ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା

କଂସବଧ ସହ ସରିଲା ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା

ମଥୁରାନଗରୀ,୨୨।୧ କଂସବଧ ଓ ଉଗ୍ରସେନଙ୍କ ରାଜାଭିଷେକ ଦୃଶ୍ୟାଭିନୟ ପରେ ସୋମବାର ୭୦ତମ ବୃହତ୍‌ ମୁକ୍ତାକାଶ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚ ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ର୍ରା ମହୋତ୍ସବ ଶେଷ ହୋଇଛି । ଗତ ୧୧ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ମହୋତ୍ସବରେ କଂସ ଅଭିନେତାଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ କଳାକାରଙ୍କ ଅଭିନୟ ଯେଭଳି ଚମତ୍କାର ଥିଲା, ଆଲୋକ ଓ ତୋରଣ ସାଜସଜ୍ଜା ସେଭଳି ଆକର୍ଷଣୀୟ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା । ଅନୁକୁଳ ପାଗ ଓ କଳାକାରଙ୍କ ନିଖୁଣ ଅଭିନୟ ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସମେତ ଲକ୍ଷାଧିକ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ମଥୁରାନଗରୀ ଓ ଗୋପପୁରକୁ ଟାଣି ଆଣିଥିଲା । 

କୁଟୁମବସିଆ ଯାଇଛନ୍‌ ଦାଦନ ଖଟି  :ଘର ଜୁଗିଛନ୍‌ ୯୦ ବଛ୍‌ରିଆ ବୁଢ଼ୀ ମା’

କୁଟୁମବସିଆ ଯାଇଛନ୍‌ ଦାଦନ ଖଟି :ଘର ଜୁଗିଛନ୍‌ ୯୦ ବଛ୍‌ରିଆ ବୁଢ଼ୀ ମା’

ଖପ୍ର୍ରାଖୋଲ,୨୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ର ଆର ରାଏଜ୍‌ ସରକାର ଗରିବ୍‌ ଦୁଖିକର ଲାଗି ଯୋଜ୍‌ନା ଉପରେ ଯୋଜ୍‌ନା କରି ଲୁକ୍‌କୁ ଜିଁବାର ଖାଏବାର ରଂଗୀନ ସପନ ଦେଖଉଛନ୍‌। ହେଲେ ଆଏଜ୍‌ ବି ଅନେକ ଗଁାଗଁଲିରେ ଭୁଖ୍‌ମରିର ଫଟିକ୍‌ ଚିତ୍‌ର ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲୁଛେ। ଗରିବ୍‌ ଦୁଖିକର ଲାଗି ଯୋଜ୍‌ନାମାନ ତିଆର ହେଉଛେ ସତ୍‌ ହେଲେ ହକ୍‌ଦାର ହିତାଧିକାରୀକଁର ପାସେ ପୁହୁଁଚି ନାଇଁପାରବାର। 

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ ଗଡିଲା ମିଶନ ଶକ୍ତି ରଥ

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ ଗଡିଲା ମିଶନ ଶକ୍ତି ରଥ

ସୋନପୁର,୨୧।୧(ନି.ପ୍ର.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ପାଇଁ ସୋମବାର ଦୁଇଟି ମିଶନ ଶକ୍ତି ରଥର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଜିଲାପାଳ ମଧୁସୂଦନ ମିଶ୍ର ସବୁଜ ପତାକା ଦେଖାଇ ଏହି ରଥର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ରଥ ୬୦ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିଲାର ୬ଟି ବ୍ଲକ ଓ ସହରର ସମସ୍ତ ୱାର୍ଡ ପରିକ୍ରମା କରିବ। ମିଶନ ଶକ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ଓ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ସଚେତନ କରାଯିବ। 

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର : ମୋଟ ଭୋଟର ୪ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ୭୯୫

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର : ମୋଟ ଭୋଟର ୪ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ୭୯୫

 ସୋନପୁର,୨୧।୧(ନି.ପ୍ର.):ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ସୋମବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଚୂଡାନ୍ତ ଭୋଟର ତାଲିକା। ଏହିକ୍ରମରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାରେ ମଧ୍ୟ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଥିରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାରେ ମୋଟ ୪ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ୭୯୫ ଭୋଟର ଅଛନ୍ତି। ୬୫-ସୋନପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ୨ଲକ୍ଷ ୪୬ ହଜାର ୧୧ ଭୋଟର ଓ ୬୪-ବୀରମହାରାଜପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ୨ଲକ୍ଷ ୪ ହଜାର ୭୮୪ ଜଣ ଭୋଟର ରହିଛନ୍ତି। 

ଚରିତ୍ର ଗଠନରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ଚରିତ୍ର ଗଠନରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ତରଭା, ୨୧ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ତରଭା ସରକାରୀ ବାଳକ ହାଇସ୍କୁଲ ଖେଳ ପଡିଆରେ ତରଭା ବ୍ଲକ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ ତରଫରୁ ତୃତୀୟ ଶିକ୍ଷକ ମହୋସତ୍ବ-୧୯ ଓ ବିଦାୟକାଳୀନ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ବସନ୍ତ କୁମାର ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଡ. ହଳଧର ନାଗ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

କଂଗ୍ରେସ ଛାଡ଼ିଲେ ପ୍ରଣୟ ସାହୁ

କଂଗ୍ରେସ ଛାଡ଼ିଲେ ପ୍ରଣୟ ସାହୁ

ମଥୁରାନଗରୀ,୨୧।୧: ବରଗଡ଼ ଜିଲାର ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ଗତ ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନରେ ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥି ରହିଥିବା ପ୍ରଣୟ କୁମାର ସାହୁ ସୋମବାର ଦଳ ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ସେ ତାଙ୍କ ଇସ୍ତଫାପତ୍ର ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ସଭାପତିଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ କେଉଁ ଦଳରେ ସେ ଯୋଗଦେବେ ସେ ନେଇ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ନାହାନ୍ତି ।