ରାଜ୍ୟ |

୯୮ବର୍ଷରେ ଏମ୍‌.ଏ

୯୮ବର୍ଷରେ ଏମ୍‌.ଏ

ପାଟନା,୨୭ା୧୨(ପି.ଟି)
ପାଠ ପଢ଼ିବା, ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିବାର ଇଚ୍ଛା ଅତ୍ୟନ୍ତ ପରିଣତ ବୟସରେ ମଧ୍ୟ ଥାଏ। ଏଭଳି ବ୍ୟକ୍ତି କ୍ୱଚିତ୍‌ ଦେଖିବାକୁ ମିଳନ୍ତି। ୩୮ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ୯୮ବର୍ଷ ବୟସରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର(ଏମ୍‌.ଏ) ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିବା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିଲେ ମଧ୍ୟ ସତ୍ୟ। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ରାଜକୁମାର ବୈଶ୍‌। ୯୮ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଏହି ବୃଦ୍ଧ ନାଳନ୍ଦା ଓପନ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସିଟିରୁ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରରେ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି ଏମ୍‌ଏ ଡିଗ୍ରୀ। ପାଟନାଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୧୨ତମ ସମାବର୍ତ୍ତନ ଉତ୍ସବରେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଛି। ମେଘାଳୟ ରାଜ୍ୟପାଳ ଗଙ୍ଗାପ୍ରସାଦ ବୟୋବୃଦ୍ଧ ରାଜକୁମାର ବୈଶ୍‌ଙ୍କୁ ଅର୍ଥନୀତିରେ ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ ଉପାଧି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ୨୦୧୫ରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତରରେ ନାମ ଲେଖାଇଥିଲେ।
ଡିଗ୍ରୀ ଲାଭ କରିବା ପରେ ବୈଶ୍‌ ଖବରଦାତାଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖୁବ୍‌ ଖୁସି ଅନୁଭବ କରୁଛି। ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଦୀର୍ଘଦିନରୁ ସ୍ବପ୍ନ ଥିଲା। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର ଏସ୍‌.ପି. ସିହ୍ନା କହନ୍ତି, ଚଳିତ ବର୍ଷ ସର୍ବମୋଟ ୨୨,୧୦୦ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟରେ ଡିଗ୍ରୀ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ବୈଶ୍‌ ୨୭୮୦ ଅର୍ଥନୀତି ଡିଗ୍ରୀଧାରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। ତନ୍ମଧ୍ୟରେ ୨୯ଜଣ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣପଦକ ପାଇଛନ୍ତି। ୯୮ବର୍ଷରେ ଜଣେ ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିବା ନାଳନ୍ଦା ୟୁନିଭର୍ସିଟି ପାଇଁ ଖୁବ୍‌ ବଡ଼ ସଫଳତା। ଏ ବୟସରେ ଅଧ୍ୟୟନ ଜାରି ରଖିଥିବା ବୈଶ୍‌ଙ୍କ ଧୈର୍ଯ୍ୟ ଓ ଦୃଢ଼ପ୍ରତିଜ୍ଞାକୁ ସେ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବୈଶ୍‌ଙ୍କ ପୁତ୍ର ତଥା ନ୍ୟାଶନାଲ୍‌ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (ଏନ୍‌ଆଇଟି)ର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଫେସର ସନ୍ତୋଷ କୁମାର କହନ୍ତି, ଆମେ ଖୁବ୍‌ ଖୁସି ଯେ, ବାପା ତାଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ପୂରା କରିଛନ୍ତି। ରାଜକୁମାର ପାହାଚ ଚଢ଼ି ନ ପାରିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ହୁଇଲ୍‌ ଚେୟାରରେ ଉତ୍ସବସ୍ଥଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଏକ ଓ୍ବାକର ସହାୟତାରେ ସେ ମଞ୍ଚକୁ ଯାଇ ଡିଗ୍ରୀ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ରାଜକୁମାର ୧୯୩୮ରେ ଆଗ୍ରା ୟୁନିଭର୍ସିଟିରୁ ଗ୍ରାଜୁଏଶନ୍‌ ପାଶ୍‌ କରିଥିଲେ ଏବଂ ୧୯୪୦ରେ ଏଲ୍‌ଏଲ୍‌ବି ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିଲେ। କୋଦର୍ମା (ବର୍ତ୍ତମାନ ଝାଡଖଣ୍ଡ) ସ୍ଥିତ କ୍ରିଷ୍ଟିଆନ୍‌ ମାଇକା ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ଜଣେ ଲ’ ଅଫିସର ଭାବରେ ଚାକିରି ପାଇବା ପରେ ସେ ଆଉ ପଢ଼ିପାରି ନ ଥିଲେ। ୧୯୮୦ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ସେ ଅବସର ଗ୍ରହଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉକ୍ତ କମ୍ପାନୀରେ ଜେନେରାଲ୍‌ ମ୍ୟାନେଜର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ।

All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

ଟିଟୋଙ୍କ ୪ ସହଯୋଗୀ ଜେଲ ଗଲେ

ରାଜନଗର,୧୯।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଟିଟୋ ଓରଫ ସୟଦ ଉସ୍‌ମାନ ଅଲ୍ଲୀଙ୍କ ୪ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ବୁଧବାର ରାଜନଗର ଜେଏମଏଫସି କୋର୍ଟରେ ହାଜର କରାଇଥିଲା। ସେମାନେ ହେଲେ କଟକ ମଙ୍ଗଳାବାଗ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ସେକ୍‌ ଅବଦୁଲ୍ଲା ଓରଫ ରାଜେଶ୍‌ , ଜାହାଙ୍ଗୀର ଖାନ୍‌, ଇମ୍‌ତିଆଜ୍‌ ଖାଁ ଓରଫ ବାବୁ ଓରଫ କାଲୁ, ଲାଲବାଗ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଗୋଲଡେନ ପପୁ ଓରଫ ମହମ୍ମଦ ଅବଦୁଲା ଆସିଫ।

ମହାନଦୀରେ ଭରପୁର ପାଣି,ଜାଳକାଠ ସଂଗ୍ରହ

ମହାନଦୀରେ ଭରପୁର ପାଣି,ଜାଳକାଠ ସଂଗ୍ରହ

ଖଣ୍ଡପଡା,୧୯।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଲଘୁଚାପ ଜନିତ ବର୍ଷା ଏବଂ ଉପର ମୁଣ୍ଡରେ ବର୍ଷା ଫଳରେ ମହାନଦୀ ପାଣିରେ ଭରପୁର ହୋଇଛି। କଣ୍ଟିଲୋଠାରେ ମହାନଦୀର ବିପଦ ସଂକେତ ୫.୮ ମିଟର ଥିବା ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଜଳ ପତ୍ତନ ୨.୪୦ ମିଟର ରହିଛି।

ବାଟବଣା ହୋଇଛି ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ: ପିଲା ପଢ଼ୁଛନ୍ତି ବାରଣ୍ଡାରେ, ଖାଉଛନ୍ତି ରାସ୍ତାକଡ଼ରେ

ବାଟବଣା ହୋଇଛି ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ: ପିଲା ପଢ଼ୁଛନ୍ତି ବାରଣ୍ଡାରେ, ଖାଉଛନ୍ତି ରାସ୍ତାକଡ଼ରେ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୯।୭-ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନରେ ୬ରୁ ୧୪ ବର୍ଷ ଯାଏ ସମସ୍ତ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ମାଗଣା ତଥା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। ପିଲାଙ୍କୁ ସ୍କୁଲ ପ୍ରତି ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ହେଲେ ଭିତ୍ତି ଭୂମି ପ୍ରତି ସରକାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉ ନଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ମାନସିକ ରୋଗୀଙ୍କ ହାତଗୋଡ଼ ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ: କେହି ଚାହିଁଲେନି, ଛିଡ଼ା ହେଲେ ୫ ଯୁବକ

ମାନସିକ ରୋଗୀଙ୍କ ହାତଗୋଡ଼ ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ: କେହି ଚାହିଁଲେନି, ଛିଡ଼ା ହେଲେ ୫ ଯୁବକ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୧୯।୭- ଜୀବଜଗତରେ ମଣିଷ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରାଣୀ। କାରଣ ମଣିଷ ପାଖରେ ବୁଦ୍ଧି, ବିବେକ, ବିଦ୍ୟା, ଦୟା, କ୍ଷମା, ତ୍ୟାଗ, ସହାନୁଭୁତି ଆଦି ସବୁ କିଛି ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ମଣିଷ ଯେତେବେଳେ ନିଷ୍ଠୁର, ଅତ୍ୟାଚାରୀ, ହିଂସ୍ର ହୋଇଯାଏ, ତା ପାଖରେ ସାମାନ୍ୟତମ ମଣିଷ ପଣିଆ ନ ଥାଏ, ସେତେବେଳେ ସବୁକିଛି ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଏ।

ଆଗକୁ ନିର୍ବାଚନ, ସରକାର ଦୋ ଦୋ ପାଞ୍ଚ: ଶିଥିଳ ହେଲାଣି ବିଦ୍ୟାଳୟ ମିଶ୍ରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୧୯।୭: ଉପସ୍ଥାନ ଅଭାବରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଶହସ୍ରାଧିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ। ଏସବୁ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ନିକଟସ୍ଥ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଚାଲିଯିବେ। ସେହିପରି ୧୦୦ ମିଟର ଦୂରତା ଭିତରେ ଏକାଧିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଥିଲେ ସେଗୁଡିକୁ ବନ୍ଦ କରାଯିବ। ସରକାର ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରାଜ୍ୟର ପାଖାପାଖି ୪,୨୬୫ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଅନ୍ୟ ସରକାରୀ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ସହ ମିଶାଇଦେବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି।

ଏଣିକି ରବିବାର ସ୍କୁଲରେ ପାଠପଢ଼ା

ଏଣିକି ରବିବାର ସ୍କୁଲରେ ପାଠପଢ଼ା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୧୯ା୭- ଏଣିକି ରବିବାରଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟ ଖୋଲା ରହିବ ସ୍କୁଲ। ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକମାନେ ପାଠ ପଢ଼ାଇବେ। କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲଗୁଡ଼ିକରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାଫଳ ଖରାପ ହେଉଥିବା ଯୋଗୁ ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ।

ନକଲି ପେଟ୍ରୋଲ,ଡିଜେଲ କାରଖାନାରେ ଚଢାଉ

ନକଲି ପେଟ୍ରୋଲ,ଡିଜେଲ କାରଖାନାରେ ଚଢାଉ

ପାଟପୁର,୧୯ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ପାଟପୁର ଥାନା ସାନଖେମୁଣ୍ଡି ତହସିଲ ଭାଲିଆଝୋଳି ଛକରେ ଚାଲିଥିବା ଏକ କିରୋସିନ ଓ ରାସାୟନିକ ପାଉଡର ମିଶ୍ରିତ ନକଲି ଡିଜେଲ ଓ ପେଟ୍ରୋଲ କାରଖାନା ଉପରେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ଚଢାଉ କରାଯାଇଛି।

ଗୁଟ୍‌ଖା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରି ଲୁଟ୍‌ ମାମଲାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ

ଗୁଟ୍‌ଖା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରି ଲୁଟ୍‌ ମାମଲାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୧୯ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦିଗପହଣ୍ଡି ଥାନା ମହୁଡ଼ା ଫାର୍ମାସି କଲେଜ ନିକଟରୁ ଗୁଟଖା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ମାରି ୩ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଖଇନି ପ୍ୟାକେଟ ଲୁଟ୍‌ ମାମଲାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୪ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ବୁଧବାର ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି।

ପୋସ୍କୋ ଫେରିଯିବା ପରେ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଉଛି ପ୍ରଶାସନ: ବିକାଶରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛି ଢିଙ୍କିଆ ପଞ୍ଚାୟତ

ପୋସ୍କୋ ଫେରିଯିବା ପରେ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଉଛି ପ୍ରଶାସନ: ବିକାଶରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛି ଢିଙ୍କିଆ ପଞ୍ଚାୟତ

କୁଜଙ୍ଗ,୧୯।୭ (ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଏକଦା ପୋସ୍କୋ ଆନ୍ଦୋଳନ ଯୋଗୁ କେବଳ ରାଜ୍ୟରେ ନୁହେଁ ସମଗ୍ର ଭାରତ ବର୍ଷରେ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲାର ପାରାଦୀପ ସଂଲଗ୍ନ ଢିଙ୍କିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ବେଶ୍‌ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥିଲା। ଢିଙ୍କିଆରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକ ଅଟକ ହେବା, ପୋଲିସ ଘେରାବନ୍ଦୀରେ ରହିବା, ବୋମା ଓ ଗୁଳିକାଣ୍ଡରେ ୫ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନହାନୀ ଘଟିବା ସହିତ ପୋଲିସ-ପବ୍ଲିକ ଖୁଲମ୍‌ ଖୁଲା ଲଢ଼େଇ ଯୋଗୁ ଢିଙ୍କିଆ ସ୍ପର୍ଶକାତର ଗାଁର ମାନ୍ୟତା ପାଇଥିଲା।

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର କାନ୍ଥରେ ପୋଷ୍ଟରକୁ ନେଇ ବିବାଦ

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର କାନ୍ଥରେ ପୋଷ୍ଟରକୁ ନେଇ ବିବାଦ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୯ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ରଥ ଉପରେ ପୁରୀ ଗଜପତି ମହାରାଜଙ୍କ ଛେରାପହଁରାକୁ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନ ସହ ତୁଳନା କରାଯିବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଜଗନ୍ନାଥ ପ୍ରେମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ତଥା ପ୍ରତିବାଦ ଥମି ନ ଥିବାବେଳେ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ଏକ ବୋର୍ଡକୁ ନେଇ ବିବାଦ ତେଜିଛି।

ହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ୍‌

ହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ୍‌

ବନ୍ତଳା/ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୧୯ା୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.) ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଦୌରାଜଜ୍‌ ସଞ୍ଜୟ କେଶରୀ ସ୍ବାଇଁ ବୁଧବାର ଏକ ହତ୍ୟା ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଅନୁଗୋଳ ଥାନା ମଦନମୋହନପଡାର ସିଦ୍ଧେଶ ମୁଖି ଓରଫ୍‌ ସିଦ୍ଧେ(୨୯)ଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ସହ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି।

ଛାତ୍ରୀ ନିଖୋଜ ମାମଲା , ଭିକ୍ଷାବୃତ୍ତି ପାଇଁ ଅପହରଣ

ଓଡ଼ାପଡ଼ା, ୧୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.) ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କଣ୍ଟାବଣିଆ ଥାନା କଣ୍ଟାବଣିଆ ଗ୍ରାମର ୭ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ମୋନାଲିସା ଭୋଇ ଓରଫ୍‌ ଇଟିଲି (୧୨)ଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ବୁଧବାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିଚି ଦାସ (୩୫) ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସୁମିତ୍ରା ଦାସଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି।

Model This Week

ରୂପେଶ