ରାୟଗଡା

୧୨ ମାଓବାଦୀ ଗିରଫ: ପୋଲିସ ହେପାଜତରେ ଜଣେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା

୧୨ ମାଓବାଦୀ ଗିରଫ: ପୋଲିସ ହେପାଜତରେ ଜଣେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା

ମାଲକାନଗିରି,୨୭।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)

ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ପୋଲିସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ କାଣ୍ଡ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ହତଚକିତ କରିଦେଇଛି। ସକାଳେ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ୧୨ ଜଣ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ପୋଲିସ ହେପାଜତରେ ଥାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ମୃତକ ଜଣକ ମାଥିଲି ଥାନା ଜନ୍ଧ୍ରାଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମର ବାସିନ୍ଦା ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।
ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ପୋଲିସ ୧୨ଜଣ ମାଓବାଦୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିବା ନେଇ ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଏସ୍‌ପି ଜଗମୋହନ ମୀନା ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ ଡାକିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଗିରଫ ମାଓବାଦୀମାନେ ପଡ଼ିଆ, ମାଥିଲି, ମହୁପଦର ଓ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଅଞ୍ଚଳର ବାସିନ୍ଦା। ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଡମ୍ବରୁ ହନ୍ତାଳ, ସାଧୁ ଖେମୁଡୁ, ମୂୟା କବାସୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ରାସ୍ତାକାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିରୋଧ କରି ଯାନବାହାନ ପୋଡ଼ାଜଳାରେ ଏମାନଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତି ଥିବା ପୋଲିସ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା। ଏନେଇ ଅଧିକ ତଦନ୍ତ ଜାରି ରହିଥିବାରୁ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଗୋପନ ରଖାଯାଇଥିବା ଏସ୍‌ପି କହିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ହଠାତ୍‌ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଘଟିଥିଲା ଅଘଟଣ। ଗିରଫ ୧୨ ମାଓବାଦୀଙ୍କୁ ଜିଲା ପୋଲିସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଟୟଲେଟ୍‌ ଯାଇ ତା’ ଭିତରେ ନିଜ ପ୍ୟାଣ୍ଟକୁ ବେକରେ ଗୁଡ଼ାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର୍‌ ଧରିଛି। ତାହା ସତ ହୋଇଥିଲେ, ପୋଲିସ ହେପାଜତରେ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ସେ କିପରି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ, ଏହା ପଛରେ କାରଣ କ’ଣ ନା ଅନ୍ୟ କିଛି ରହସ୍ୟ ରହିଛି, ତାହା ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ଛିଡ଼ା କରିବ। ଏଭଳି ଘଟଣା ପରେ ପୋଲିସର କାର୍ଯ୍ୟ ଦକ୍ଷତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିବା ସହ ବିଭାଗ ପାଇଁ ଅଡୁଆ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଯିବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ଏନେଇ ଏସ୍‌ପି ଜଗମୋହନ ମୀନାଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ସମ୍ଭବ ହୋଇନାହିଁ।

All Right Reserved By

ରାୟଗଡା

କାଦୁଅ ପଚପଚ ଡାଇଭର୍ସନ ରାସ୍ତା

କାଦୁଅ ପଚପଚ ଡାଇଭର୍ସନ ରାସ୍ତା

ନନ୍ଦପୁର,୧୬।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଲଗାଣ ବର୍ଷା ସାଙ୍ଗକୁ ରାସ୍ତାରେ ଖାଲଖମା । ସାମାନ୍ୟ ବର୍ଷା ପାଣିରେ କାଦୁଅ ପଚପଚ ହେଉଛି ରାସ୍ତା। ଯାନବାହନ ଯା’ଆସ କରିବା ତ ଦୂରର କଥା, ପାଦଚଲା ଲୋକଙ୍କୁ ନାହିଁ ନଥିବା ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡୁଛି।

ପୁଣି ରାସ୍ତା ଦବିଲା

ଜୟପୁର,୧୬।୭( ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜୟପୁର ସହରର ବାଏପାସ ରାସ୍ତା ଭାବେ ଜୟନଗରରୁ ମାଲକାନଗିରି ଜାତୀୟ ରାଜପଥକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଛି। ଏହି ରାସ୍ତାର ଦୁଇପାଖରେ ଗାର୍ଡ଼ଓ୍ବାଲ ଗତବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗଁୁ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିଲା।

ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ

ରାଇଘର,୧୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ରାଇଘର ବ୍ଲକ ଯୋଡିଙ୍ଗା ସରାପାରା ଛକ ନିକଟରେ ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତକ ଜଣକ ହେଲେ ସରାପାରା ଗ୍ରାମର ଦୁର୍ଯ୍ୟନ ଗଣ୍ଡ।

ଆଡପ ମଣ୍ଡପରେ ପୂଜା ପାଇଲେ ତିନି ଠାକୁର

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୫।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀ ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିରର ଆଡପ ମଣ୍ଡପରେ ରବିବାର ୩ ଠାକୁର ପୂଜା ପାଇଛନ୍ତି। ଶନିବାର ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ରଥଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ୩ ରଥ ଶ୍ରୀ ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ଥିଲା। ରବିବାର ସକାଳୁ ଠାକୁରମାନଙ୍କୁ ପହଣ୍ଡି ବିଜେ କରାଯାଇ ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ନିଆ ଯାଇଥିଲା।

ଡାବୁଗାଁରେ କଂଗ୍ରେସର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ

ଡାବୁଗାଁରେ କଂଗ୍ରେସର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ

ଡାବୁଗାଁ,୧୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ସଦରମହକୁମାସ୍ଥିତ କଲ୍ୟାଣୀ ମଣ୍ଡପଠାରେ ବ୍ଲକ କଂଗ୍ରେସର ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ ଡାବୁଗାଁ ଜୋନ-୧ ସଭାପତି ଜି.ସାଇରାଜୁଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଡାବୁଗାଁ ବିଧାୟକ ଭୁଜବଳ ମାଝୀ ଓ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ମନୋରଞ୍ଜନ ତ୍ରପାଠୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ବିଜେଡି ସମର୍ଥିତ ଡାବୁଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତର ସମିତିସଭ୍ୟ ଜଗନ୍ନାଥ ବେହେରା ଓ ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚ ବିନୋଦ ସୌରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଡାବୁଗାଁ ଗ୍ରାମର ପ୍ରାୟ ୫୦ ଯୁବକ ଆନୁସ୍ଥାନିକ ଭାବେ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

ସୀମାନ୍ତରେ ଯବାନ-ମାଓବାଦୀ ଗୁଳି ବିନିମୟ  : ୨ ଯବାନ ସହିଦ୍‌

ସୀମାନ୍ତରେ ଯବାନ-ମାଓବାଦୀ ଗୁଳି ବିନିମୟ : ୨ ଯବାନ ସହିଦ୍‌

ମାଲକାନଗିର, ୧୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ/ସ୍ବ.ପ୍ର) - ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସୀମାନ୍ତରେ ରବିବାର ମାଓବାଦୀମାନେ ଏକ ବଡ ଧରଣର ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଘଟାଇଛନ୍ତି । ଛତିଶଗଡର ପାଖାନଜୋର ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାମିର ଜଙ୍ଗଲରେ ରବିବାର ସକାଳୁ ବିଏସଏଫର ୧୪୧ ବାଟାଲିୟାନ ଓ ଡି.ଆର.ଜି ପକ୍ଷରୁ କମ୍ବିଂ ଅପରେଶନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ମାଓବାଦୀ ହିଂସା, ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

ମାଲକାନଗିର,୧୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ) - ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡର ଦନ୍ତେୱାଡା ଜିଲା ବାରାସୁଡ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ନଦୀକୂଳରେ ଥିବା ପାଉରନାଲ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ପଶାରାମଙ୍କୁ ମାଓବାଦୀମାନେ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ।

କୁନ୍ଦୁଲି ମାମଲା, ଶେଷ ହେଲା ସରକାରୀ ସାକ୍ଷ୍ୟ

କୁନ୍ଦୁଲି ମାମଲା, ଶେଷ ହେଲା ସରକାରୀ ସାକ୍ଷ୍ୟ

ଜୟପୁର,୧୫।୭(ନି.ପ୍ର)-କୁନ୍ଦୁଲି ଗଣବଳାତ୍କାର ଓ ଆମତ୍ହତ୍ୟା ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କମିଶନଙ୍କ ଠାରେ ରବିବାର ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସାକ୍ଷ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ସହ ସରକାରୀ ସାକ୍ଷ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ମଧ୍ୟ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି ।

ବଜ୍ରପାତରେ ମା’, ଝିଅ ଗୁରୁତର

ପାପଡାହାଣ୍ଡି,୧୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ପଣ୍ଡିକୋଟ ପଞ୍ଚାୟତ ରଜାମାଟୁଠାରେ ରବିବାର ବଜ୍ରପାତରେ ମା’ଓ ଝିଅ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

ମେଶିନ୍‌ ଖୋଳୁଛି କୂଅ, ଜବ୍‌କାର୍ଡଧାରୀ ଯାଉଛନ୍ତି ଦାଦନ

ମେଶିନ୍‌ ଖୋଳୁଛି କୂଅ, ଜବ୍‌କାର୍ଡଧାରୀ ଯାଉଛନ୍ତି ଦାଦନ

ସେମିଳିଗୁଡା,୧୫।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ଗଁ। ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ୧୦୦ ଦିନର କାମ ମିଳିବ । ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ କାମଧନ୍ଦା ଯୋଗାଇଦେବା ପାଇଁ ସରକାରୀ କାମରେ ମେଶିନ୍‌ ବ୍ୟବହାର ନ ହେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଠିକାଦାର ଏବଂ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ସରକାରଙ୍କ ବିଧିବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଭୁଲିଯାଇ ମେଶିନ ସହାୟତାରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି।

୬୨ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ପ୍ରଦାନ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୫।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲା ଗୋଷାଣି ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ପ୍ରଦାନ ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ବ୍ଲକରେ ଗତ ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୬୨ଜଣ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଓ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ମିଳିଛି । ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ମେଳାରେ ଚେକ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଅର୍ଥ ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ଡୁଡାମେଟାରେ ଚାରା ବଣ୍ଟନ

କୋରୁକୋଣ୍ଡା, ୧୫।୭ - ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା କୋରୁକୋଣ୍ଡା ବ୍ଳକ ଡୁଡାମେଟା ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ପଞ୍ଚାୟତ ତରଫରୁ ଫଳଚାରା ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା, ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ ଓ ମୋ କୁଡିଆ ଯୋଜନାରେ ଘର ପାଇଥିବା ହିତାଧିକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ନଡିଆ ଏବଂ ଆମ୍ବ ଚାରା ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି ।

Model This Week

ରୂପେଶ