Dharitri News
ରାୟଗଡା

୧୨ ମାଓବାଦୀ ଗିରଫ: ପୋଲିସ ହେପାଜତରେ ଜଣେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା

୧୨ ମାଓବାଦୀ ଗିରଫ: ପୋଲିସ ହେପାଜତରେ ଜଣେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ମାଲକାନଗିରି,୨୭।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ପୋଲିସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ କାଣ୍ଡ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ହତଚକିତ କରିଦେଇଛି। ସକାଳେ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ୧୨ ଜଣ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ପୋଲିସ ହେପାଜତରେ ଥାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ମୃତକ ଜଣକ ମାଥିଲି ଥାନା ଜନ୍ଧ୍ରାଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମର ବାସିନ୍ଦା ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ପୋଲିସ ୧୨ଜଣ ମାଓବାଦୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିବା ନେଇ ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଏସ୍‌ପି ଜଗମୋହନ ମୀନା ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ ଡାକିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଗିରଫ ମାଓବାଦୀମାନେ ପଡ଼ିଆ, ମାଥିଲି, ମହୁପଦର ଓ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଅଞ୍ଚଳର ବାସିନ୍ଦା। ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଡମ୍ବରୁ ହନ୍ତାଳ, ସାଧୁ ଖେମୁଡୁ, ମୂୟା କବାସୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ରାସ୍ତାକାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିରୋଧ କରି ଯାନବାହାନ ପୋଡ଼ାଜଳାରେ ଏମାନଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତି ଥିବା ପୋଲିସ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା। ଏନେଇ ଅଧିକ ତଦନ୍ତ ଜାରି ରହିଥିବାରୁ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଗୋପନ ରଖାଯାଇଥିବା ଏସ୍‌ପି କହିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ହଠାତ୍‌ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଘଟିଥିଲା ଅଘଟଣ। ଗିରଫ ୧୨ ମାଓବାଦୀଙ୍କୁ ଜିଲା ପୋଲିସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଟୟଲେଟ୍‌ ଯାଇ ତା’ ଭିତରେ ନିଜ ପ୍ୟାଣ୍ଟକୁ ବେକରେ ଗୁଡ଼ାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର୍‌ ଧରିଛି। ତାହା ସତ ହୋଇଥିଲେ, ପୋଲିସ ହେପାଜତରେ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ସେ କିପରି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ, ଏହା ପଛରେ କାରଣ କ’ଣ ନା ଅନ୍ୟ କିଛି ରହସ୍ୟ ରହିଛି, ତାହା ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ଛିଡ଼ା କରିବ। ଏଭଳି ଘଟଣା ପରେ ପୋଲିସର କାର୍ଯ୍ୟ ଦକ୍ଷତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିବା ସହ ବିଭାଗ ପାଇଁ ଅଡୁଆ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଯିବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ଏନେଇ ଏସ୍‌ପି ଜଗମୋହନ ମୀନାଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ସମ୍ଭବ ହୋଇନାହିଁ।

ରାୟଗଡା

ଆନ୍ଧ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କ କ୍ୟାସିୟରଙ୍କ ଘରୁ ଚୋରୀ

ଆନ୍ଧ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କ କ୍ୟାସିୟରଙ୍କ ଘରୁ ଚୋରୀ

ସେମିଳିଗୁଡ଼ା,୨୪।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଗାନ୍ଧୀ ନଗରଠାରେ ରୁହୁଥିବା ଆନ୍ଧ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କ କ୍ୟାସିୟର ମାମତି ଅମରନାଥ ଘରେ ନଥିବା ଦେଖି ସାମ୍ନାପଟରୁ ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଘରେ ପଶି ନଗଦ ୧୦ହଜାର ଟଙ୍କା ସହ ୪୦ହଜାର ଟଙ୍କା ରୂପା ଚୋରୀ କରିନେଇଛନ୍ତି ଦୁବୃର୍ତ୍ତ।

କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ବନ୍ଦ ପାଳନ

କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ବନ୍ଦ ପାଳନ

ପଟାଙ୍ଗୀ,୨୪।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କୁନ୍ଦୁଲି ଗଣବଳାତ୍କାର ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଭାଜପା ଓ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ତରଫରୁ ବନ୍ଦ ପାଳନର ଡ଼ାକରା ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଟାଙ୍ଗୀଠାରେ ମଧ୍ୟ ପଡ଼ିଛି ।

ବିଲୁପ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ‘କମାରଶାଳ’

ବିଲୁପ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ‘କମାରଶାଳ’

ରାୟଗଡା ଅଫିସ, ୨୪।୧- ଆଧୁନିକତା ସହ ତାଳଦେଇ ତିଷ୍ଠି ପାରୁନି କୌଳିକ ବୃତ୍ତି । ଏକଦା ଜୀବନ ଧାରଣର ମାନଦଣ୍ଡ ଭାବେ ପରିଗଣିତ ହେଉଥିବା ପାରିବାରିକ ଜୀବିକା ଏବେ ସତ୍ତା ହରାଇବାକୁ ବସିଛି।

ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣରେ ଅନିୟମିତତା

ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣରେ ଅନିୟମିତତା

ରାୟଗଡ (ଗଜପତି), ୨୪। ୧(ଡି.ଏନ.ଏ)-ଗଜପତି ଜିଲା ରାୟଗଡ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଏସ.କରଡାସିଂ ପଞ୍ଚାୟତର ଖିଲିଗଣ୍ଡାଠାରୁ ବଣ୍ଡା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଛି। ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟସୀମା ଅତିକ୍ରାନ୍ତ ପରେ ବି ଏହି ରାସ୍ତା କାମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରିନାହିଁ।

ନାବାଳିକା ବିବାହ ରୋକିଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ

କାଲିମେଳା,୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କାଲିମେଳା ବ୍ଲକ ଅର୍ନ୍ତଗତ ମାଲାଭରମ ପଞ୍ଚାୟତର ଏମପିଭି-୮୩ ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ନାବାଳିକା ଝିଅକୁ ବିବାହ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

୧୫କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସମେତ ଟ୍ରକ୍‌ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

୧୫କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସମେତ ଟ୍ରକ୍‌ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୩।୧(ବି.ପ୍ର.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଥାନା ପୋଲିସ୍‌ ଚିକିଲି ନଦୀ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ଟ୍ରକରେ ବେଆଇନ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ଗାଡ଼ିଟିକୁ ଜବତ କରି ୨ଜଣଙ୍କୁ ଗରିଫ କରିଛି। ଗିରଫ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ହେଲେ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଥାନା ଅଧିନ ରଶିଆଗୁଡ଼ା ଗାଁର ଟ୍ରକ୍‌ ଡ୍ରାଇଭର ମାଧବ ହନ୍ତାଳ ଏବଂ ହେଲପର ଡମ୍ବରୁ ସୁୁନା ବଶିଆ।

ରାସ୍ତା କାମରେ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ

କୋରାପୁଟ,୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ ପିଣ୍ଡାପଦର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଚାଲିଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡକ ଯୋଜନାରେ ଚାଲିଥିବା ରାସ୍ତା କାମରେ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଖୁଲମଖୁଲା ଚାଲିଛି କୁକୁଡାଗାଲି, ଖୁଡୁଖୁଡି

ଖୁଲମଖୁଲା ଚାଲିଛି କୁକୁଡାଗାଲି, ଖୁଡୁଖୁଡି

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୩।୧(ବି.ପ୍ର.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ଡାବୁଗାଁ ଥାନା ଧାମନାଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନ ଟୁଟିଗୁଡା, ଚାଟିଗୁଡା ଠାରେ ଖୁଲମଖୁଲା ଚାଲିଛି କୁକୁଡାଗାଲି, ଖୁଡୁଖୁଡି, ଜୁଆ ଖେଳ। ୫ କି.ମି ଦୂରତା ମଧ୍ୟରେ ୨ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ଏଭଳି ବେଆଇନ ଖେଳ।

କାମରେ ଲାଗୁନି ଫଳବଜାର କେନ୍ଦ୍ର

କାମରେ ଲାଗୁନି ଫଳବଜାର କେନ୍ଦ୍ର

ରାୟଗଡ, ୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ପାଇଁ ସରକାର ନାନା ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। ଏପରିକି କିଛିଦିନ ତଳେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦ ଗଠନ ହୋଇଛି।

ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ବେଆଇନ ପେଟ୍ରୋଲ ବିକ୍ରି , ପ୍ରଶାସନ ନୀରବ

ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ବେଆଇନ ପେଟ୍ରୋଲ ବିକ୍ରି , ପ୍ରଶାସନ ନୀରବ

ମାଲକାନଗିରି, ୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନୋ ହେଲ୍‌ମେଟ୍‌ ନୋ ପେଟ୍ରୋଲ ନିୟମରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରୁଛି ପୋଲିସ। କିନ୍ତୁ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳର ରାସ୍ତା କଡରେ ଖୁଚୁରା ବେପାରୀମାନେ ଖୁଲମ୍‌ଖୁଲା ପେଟ୍ରୋଲ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି।

କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗୀ,୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ରଖି ମଙ୍ଗଳବାର ୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ କରାଯାଇଛି। ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସମେତ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ରାସ୍ତାରୋକୋ କରାଯାଇଛି।

ବୋଟ୍‌ ଚାଳକଙ୍କ ଦିନିକିଆ ଧର୍ମଘଟ

ବୋଟ୍‌ ଚାଳକଙ୍କ ଦିନିକିଆ ଧର୍ମଘଟ

ମାଲକାନଗିରି,୨୨।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାରେ ବୋଟ୍‌ ଚାଳକମାନେ ସୋମବାର ଦିନିକିଆ ଧର୍ମଘଟ କରିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ବିଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳର ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବୋଟ୍‌ ସେବା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି।