ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ବିନା ପଞ୍ଜୀକରଣରେ ଚାଲିଛି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ କାମ

ବିନା ପଞ୍ଜୀକରଣରେ ଚାଲିଛି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ କାମ
ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୨୭।୧୨ ବିନା ପଞ୍ଜୀକରଣରେ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ାଇ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରି କାମ କରୁଛି ଏଆର୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌। ଏପରି କି ସେମାନଙ୍କୁ ୫ମାସ ହେଲା ବକେୟା ୭ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ରାପ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇନାହିଁ। ଯାଜପୁର ଜିଲା ଜେନାପୁର ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀ ଉପରେ ନିର୍ମାଣାଧିନ ହାଇଲେଭଲ ବ୍ରିଜର ସିଙ୍କିଙ୍ଗ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ସମ୍ପୃକ୍ତ ଶ୍ରମିକମାନେ ଏନେଇ ଠିକାସଂସ୍ଥା ଏଆରଏସ୍‌ଏସ୍‌ ବିରୋଧରେ ବୁଧବାର ଜିଲା ଶ୍ରମ ବିଭାଗର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। କମ୍ପାନୀର ପଞ୍ଜୀକରଣ ବଳରେ କାହାରି କିଛି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି କୁହାଯାଇ ୧୦୦ଫୁଟରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗଭୀର ପାଣିରେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନକୁ ବାଜି ଲଗାଯାଉଛି। ପୂର୍ବରୁ ଗାର୍ଡରରେ ଫାଟ ଓ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ନାମରେ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଦରକୁ ହଡ଼ପ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ସଂସ୍ଥା ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିବାରୁ ଶ୍ରମ ବିଭାଗ କିମ୍ବା ଯାଜପୁର ଆର ଆଣ୍ଡ ବି ଡିଭିଜନ ମୁହଁ ଖୋଲିବାକୁ ସାହାସ ଜୁଟାଇ ପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ଗରିବ ଶ୍ରମିକମାନେ ନିଜ ଭାଗ୍ୟକୁ ଆଦରି ପଡି ରହିଛନ୍ତି । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟର ମୋରେନା ଜିଲା ବୁଧରା ଅଞ୍ଚଳର ମାଧୋ ସିଂ ଓ ତାଙ୍କ ସାଥିଙ୍କୁ ଜେନାପୁର ବ୍ରିଜର ସିଙ୍କିଙ୍ଗ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଏଆର୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ ୩।୫।୨୦୧୬ରେ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଦେଇଥିଲା। ସେହିଦିନଠାରୁ ମାଧୋ ସିଂ, ରାମ କୃପାଳ, ତେହସିଲଦାର, ରାକେସ ସିଂ, ବୀରେନ୍ଦର ସିଂ, ବିଜୟ ରାମ, ମୁକେଶ ସିଂ ଓ ବିଜେନ୍ଦର ସିଂ ଗତ ଜୁଲାଇ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିଙ୍କିଙ୍ଗ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଥିଲେ । ନଦୀଗର୍ଭରେ ୧୦୦ ଫୁଟ ଗଭୀରକୁ ବୁଡି ଏହି ଶ୍ରମିକମାନେ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ପିଲର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ପ୍ରତି ୧୫ ଦିନରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପ୍ରାପ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କମ୍ପାନୀ ସହିତ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ଗତ ଜୁଲାଇ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଶ୍ରମିକମାନେ କରିଥିଲେ। ଚୁକ୍ତି ଅନୁସାରେ ମୋଟ ୧୯ଲକ୍ଷ ୭୦ହଜାର ଟଙ୍କା ବିଲ୍‌ ହୋଇଥିଲା। ସେଥିରୁ ୧୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବାଳେ ବାକି ୭ଲକ୍ଷ ୭୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଏଯାବତ୍‌ ନ ମିଳିବାରୁ ସେମାନେ କାମ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିବା ଶ୍ରମିକ ମାଧୋ ସିଂ ଜିଲା ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ବାରମ୍ବାର ବକେୟା ଅର୍ଥ ଦେବାକୁ ଶ୍ରମିକମାନେ ଆବେଦନ ନିବେଦନ କରି ନୟାନ୍ତ ହୋଇସାରିଲେଣି। ତେବେ ଏହି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧ ଶିକ୍ଷିତର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଶ୍ରମ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଏଆର୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ କମ୍ପାନୀ ସପକ୍ଷରେ ଠିଆ ହୋଇ କାହିଁକି ବିନା ପଞ୍ଜିକରଣରେ କାମ କରୁଛ ବୋଲି କହି ନାଲି ଆଖି ଦେଖାଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଏଆର୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ର ଚୁକ୍ତିରେ କୌଣସି ପଞ୍ଜିକରଣ ବାବଦରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ନିଜର ପଞ୍ଜୀକରଣ ବଦଳରେ କାମ କରିବ, ଏଥିରେ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଠିକାସଂସ୍ଥା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପୂର୍ବରୁ କହିଆସୁଥିବା ଶ୍ରମିକ ମାଧୋ ସିଂ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଏହାବାଦ ୨୦୧୬ ଫେବୃୟାରୀ ମାସରେ ୨ଟି ଛାତର ଗାର୍ଡରରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଗାର୍ଡର ଫାଟକୁ ଲୁଚାଇ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଙ୍ଗି ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ ପରିବର୍ତ୍ତେ ସାମାନ୍ୟ ମରାମତି କରାଯାଇଥିବା ବିଶ୍ୱସ୍ତ ସୂତ୍ରରୁ ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ପାଣିକୋଇଲି ନିବାହୀଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସୁପାରିଶକ୍ରମେ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପତ୍ରସଂଖ୍ୟା ୪୦୬୯/୨ା୧୧ା୨୦୧୭ରେ ୱାର୍ଡବ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରକଳ୍ପର ଚିଫ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କୁ ୨୦୧୧ ରୁ ୨୦୧୪ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ବର୍ଦ୍ଧିତ ମୂଲ୍ୟ ବାବଦକୁ ୧କୋଟି ୫ଲକ୍ଷ ୪ହଜାର ୩୫୧ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ବାସ୍ତବପକ୍ଷେ ଏଆର୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମାଣାଧିନ ଏହି ବ୍ରିଜ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଗତ ୨୦୧୧ରୁ ଏଯାଏ ସର୍ବାଧିକ ମାତ୍ର ୫ଜଣ ସ୍ଥାନୀୟ ଶ୍ରମିକ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟ ବାହାର ବିହାର ଓ କଲିକତାର ଏକ ସଂସ୍ଥା ଜରିଆରେ ୬୦ରୁ ୭୦ଜଣ ଶ୍ରମିକ କାମ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏଭଳିସ୍ଥିତିରେ କେଉଁ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୂଲ୍ୟ ବର୍ଦ୍ଧିତ ପାଇଁ ଉପରୋକ୍ତ ଅର୍ଥ ମଞ୍ଜୁର ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଯାଇଛି ତାହା ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀରେ ଜେନାପୁର ନିକଟରେ ହାଇଲେଭଲ ବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୨୦୧୧-୧୨ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଏଆର୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ ଇନଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକ୍ଚର ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଲିଃ ସହ ୪୪କୋଟି ୬୫ଲକ୍ଷ ୩୩ହଜାର ୮୨୯ଟଙ୍କା ନାବାର୍ଡ ଅନୁଦାନରେ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଶେଷ ନ ହେବାରୁ ଆସନ୍ତା ୨୮।୨।୨୦୧୮ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କରିବାକୁ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି ହୋଇଛି । ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଠିକାସଂସ୍ଥା ଏଆର୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ପିଏ ଅନାମ ବେହେରାଙ୍କୁ ପଚାରିବାରେ ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଜିଲା ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀ ଶିବଶଙ୍କର ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ କହିଛନ୍ତି ଅଭିଯୋଗ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ସଂପୃକ୍ତ ଠିକାସଂସ୍ଥାକୁ ପତ୍ର ଦିଆଯିବ। ଏହାପରେ ଉଭୟ ଠିକାସଂସ୍ଥା ଓ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରି ବିହିତ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

କଳାବ୍ୟାଜ୍‌ ପିନ୍ଧି ବନାଞ୍ଚଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ

କଳାବ୍ୟାଜ୍‌ ପିନ୍ଧି ବନାଞ୍ଚଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୨।୧୨-ଓଡ଼ିଶା ଅଣଗେଜେଟ୍‌  ବନ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘର  ଆହ୍ବାନକ୍ରମେ  ରାଜ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ  ବନାଞ୍ଚଳରେ  କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀମାନେ ସୋମବାରଠାରୁ କଳା ବ୍ୟାଜ୍‌ ପରିଧାନ କରିଛନ୍ତି। ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ପଞ୍ଚରିଡ଼ା ବନାଞ୍ଚଳର ବନ କର୍ମଚାରୀମାନେ କଳାବ୍ୟାଜ୍‌ ପରିଧାନ କରି  ପ୍ରତିବାଦ ଜଣାଇ ଏହି  ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଫଳପ୍ରଦ ବ୍ୟବସ୍ଥାପିକା, ଜାତୀୟ କର୍ମଶାଳାରେ ଖଣ୍ଡପଡା ବିଧାୟକଙ୍କ ଯୋଗଦାନ

ଫଳପ୍ରଦ ବ୍ୟବସ୍ଥାପିକା, ଜାତୀୟ କର୍ମଶାଳାରେ ଖଣ୍ଡପଡା ବିଧାୟକଙ୍କ ଯୋଗଦାନ

ଖଣ୍ଡପଡା,୧୨ା୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ଇଣ୍ଡିଆନ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ସେଣ୍ଟର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀଠାରେ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଷ୍ଟଡିଜ୍‌(ପିଆର୍‌ଏସ୍‌) ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ୧୧ତମ ବାର୍ଷିକ ଅଧିବେଶନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ‘ଫଳପ୍ରଦ ବ୍ୟବସ୍ଥାପିକା’ ଶୀର୍ଷକ ଜାତୀୟସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନାଚକ୍ରରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶାରୁ ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ବିଧାୟକ ଅନୁଭବ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା: ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ବାହାରିଯିବାକୁ  କହିଲେ ବିିଡିଓ

ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା: ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ବାହାରିଯିବାକୁ କହିଲେ ବିିଡିଓ

ରଣପୁର,୧୨ା୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ମହିଳାମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପଦପଦବୀରେ ଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ କରୁଛନ୍ତି। 

ଶ୍ରୀନୀଳମାଧବଙ୍କ ମେଘନାଦ ପାଚେରିରେ ଫାଟ: ସ୍ଥାୟିତ୍ୱ ନେଇ ଆଶଙ୍କା

ଶ୍ରୀନୀଳମାଧବଙ୍କ ମେଘନାଦ ପାଚେରିରେ ଫାଟ: ସ୍ଥାୟିତ୍ୱ ନେଇ ଆଶଙ୍କା

ଖଣ୍ଡପଡ଼ା,୧୨ା୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ରାଜ୍ୟ ପ୍ରନତ୍ତତ୍ତ୍ୱ ବିିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଥିବା ଅନୁଦାନ ଅର୍ଥରେ କଣ୍ଟିଲୋ ନୀଳମାଧବ ଜୀଉ ମନ୍ଦିରର ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପ୍ରତି ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି ା ଇନ୍‌ଟାକ୍‌ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ନିମ୍ନମାନର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ଜୀବନ ଜୀବିକା କ୍ଷେତ୍ରରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ହେବ ୧ ନଂ

ଜୀବନ ଜୀବିକା କ୍ଷେତ୍ରରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ହେବ ୧ ନଂ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୧୨ା୧୨- ଜୀବନ ଜୀବିକା କ୍ଷେତ୍ରରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏକ ନମ୍ବର  ହେବ  ବୋଲି ଜିଲାପାଳ ଦାଶରଥି ଶତପଥୀ   ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ କହିିଛନ୍ତି। 

ଟ୍ରେଡ଼ ୟୁନିୟନ: ଜାଲ୍‌ କାଗଜରେ ଚାଲିଛି ଅନୁଦାନ ଅର୍ଥ ଉଠାଣ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୨ା୧୨- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲାରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଟ୍ରେଡ ୟୁନିୟନ ହାତରେ ରହିଛି।  ଏହି ଟ୍ରେଡ ୟୁନିୟନରେ ଜାଲ୍‌ କାଗଜ ମାଧ୍ୟମରେ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଅର୍ଥ ହଡପ ହେଉଛି ବୋଲି ସୋମବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଶିବିରରେ ଓଡ଼ିଶା ଇନଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକ୍ଚର କନଷ୍ଟ୍ରକଶ୍‌ନ ୱାର୍କର୍ସ ୟୁନିଅନ ସଭାପତି ମାଧବ ଦାସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । 

ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାପାଳ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ

ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାପାଳ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୧୧।୧୨: ବିଭିନ୍ନ ଦାବିନେଇ ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଚାଲିଥିବା ଗଣ ଧାରଣା ଓ ଉପବାସ ମଙ୍ଗଳବାର ଶେଷ ହୋଇଛି।

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ୧୨ ବଖରା ଘର ଭସ୍ମୀଭୂତ

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ୧୨ ବଖରା ଘର ଭସ୍ମୀଭୂତ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ, ୧୧।୧୨: ଯାଜପୁର ଜିଲା ପାଣିକୋଇଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଧନତରୀ ଗ୍ରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ୧୨ ବଖରା ଘର ପୋଡିଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୩ ଭାଇ ବ୍ରଜକିଶୋର ବେହେରା, ଗଜେନ୍ଦ୍ର ବେହେରା ଓ ଉପେନ୍ଦ୍ର ବେହେରାଙ୍କ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଧନ ସମ୍ପତି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି ।

ଗୋବରୀ ନଦୀ ନିକଟରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ

ଗୋବରୀ ନଦୀ ନିକଟରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ

ମହାକାଳପଡ଼ା,୧୧।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଅଳାଇଲ ପଞ୍ଚାୟତ କୁମ୍ଭାରୁଣୀ ଗ୍ରାମସ୍ଥ ଗୋବରୀ ନଦୀ ନାଳ କଲଭର୍ଟ ନିକଟରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।

ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗୋପାଳନ ତାଲିମ ଓ ସଚେତନତା

ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗୋପାଳନ ତାଲିମ ଓ ସଚେତନତା

ବୋଲଗଡ଼,୧୧ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବୋଲଗଡ଼ ବ୍ଲକ ବଡକୁମାରୀ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥ ହାଟବସ୍ତ ସ୍ବପ୍ନେଶ୍ୱରଦେବଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ସୋମବାର ଏକ ତାଲିମ ଏବଂ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ପିଠା ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କିତ ସଚେତନତା କର୍ମଶାଳା: ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ୨୫ହଜାର, ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଶିବିରକୁ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର

ପିଠା ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କିତ ସଚେତନତା କର୍ମଶାଳା: ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ୨୫ହଜାର, ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଶିବିରକୁ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ,୧୧ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ ଓ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ପିଠା’ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ା ସୋମବାର ଏ ନେଇ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ସଭାଗୃହରେ ଏକ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା

ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ନିରାକାରପୁର,୧୦ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖୋର୍ଦ୍ଧା ରେଳ ଡିଭିଜନ ଅଧୀନ ନିରାକାରପୁର ରେଳଷ୍ଟେଶନର ଉତ୍ତର ପାର୍ଶ୍ୱ ରେଳଧାରଣାରେ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସୋମବାର ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୮ଟା ବେଳେ ପଲାସା-ପାରାଦୀପ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଚଢୁଥିବା ବେଳେ ଗୋଡ଼ ଖସିଯିବାରୁ ସେ ଗୁରୁତର ହୋଇଥିଲେ। ପରିବାର ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସହାୟତାରେ ତାଙ୍କୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସରକାରୀ ମେଡ଼ିକାଲକୁ ନିଆଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଡାକ୍ତର ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।