ସମ୍ବଲପୁର

ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦୁଲୁକିଲା ମଞ୍ଚ: କୋଶଲୀ ଧନୁଯାତ୍ରାର ପ୍ରଥମ ସନ୍ଧ୍ୟା

ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦୁଲୁକିଲା ମଞ୍ଚ: କୋଶଲୀ ଧନୁଯାତ୍ରାର ପ୍ରଥମ ସନ୍ଧ୍ୟା

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୮।୧୨-
କୋଶଳ ଭାଷାର ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ତରଫରୁ ନୂଆପଡା ରଙ୍ଗ ମଞ୍ଚରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା କୋଶଲୀ ଧନୁଯାତ୍ରାର ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମ ଦିନର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିଭିନ୍ନ ସାଂସ୍କୃତିକ ଦଳ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିବା ନୃତ୍ୟଗୀତରେ ମଞ୍ଚ ଦୁଲୁକି ଉଠିଥିଲା। ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ପିଲାଙ୍କ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ବାନ୍ଧି ରଖିଥିଲା। କଂସ ଦରବାରରେ ଅତିଥିଶାଳାରେ ନାଟ୍ୟକଳାକାରମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଞ୍ଚରେ ସଂସ୍କୃତିର ଆସର ଜମାଇଥିଲା।
ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟାବେଳେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ କଂସଙ୍କ ପାରିଷଦ ବର୍ଗ ଏବଂ କୋଷଳ ରତ୍ନ ପ୍ରୟାଗ ଦତ ଯୋଶୀଙ୍କ ଫଟୋ ଚିତ୍ରକୁ ଶୋଭାଯାତା୍ରରେ ସହର ପରିକ୍ରମା କରି ମଞ୍ଚରେ ଆଣି ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା। ପରେ ମଞ୍ଚ ଆଲୋକମାଳାରେ ଝଲସି ଉଠିଥିଲା। ତତ୍‌କ୍ଷଣାତ ପୂର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଥମେ ବିଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରୁ ଆସିଥିବା କୁନିପିଲାଙ୍କର ନୃତ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହୋଇଥିଲା। ଏହାକୁ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକତା କରୁଥିବା ଜୟଶ୍ରୀ ଦଣ୍ଡସେନା ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। ଏହାକୁ ଦେଖିବାକୁ ସହରର ବହୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଏବଂ ଅଭିଭାବକଙ୍କ ଗହଳି ହୋଇଥିଲା। ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଧନୁଯାତ୍ରା ଶେଷ ହେବା ଯାଏଁ ଚାଲିବ। ଶେଷ ଦିନ କୃତୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯିବ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ସମାରୋହ ହୋଇଥିଲା। ଅତିଥିମାନଙ୍କ ଗହଣରେ ଧନୁଯାତ୍ରାର ଯୁବରାଜ କଂସ ହାତୀରେ ଆସି ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେ ପହଞ୍ଚିବାକ୍ଷଣୀ ତାଙ୍କର ଅତିଥିଶାଳାରେ ବିଭିନ୍ନ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ନାଟ୍ୟକଳାକାରଙ୍କ ବଛା ବଛା ସମ୍ବଲପୁରୀ ଏବଂ କଳାହାଣ୍ଡିଆ ଗୀତରେ ତାଳେ ତାଳେ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଅତିଥିଙ୍କ ମନମୋହିଥିଲେ। ଏହା ପରେ କଂସ ଦରବାରରେ ମହାରାଜ କଂସଙ୍କ ପ୍ରତାପୀ ଶାସନକାଳକୁ ଉପଭୋଗ କରିବାକୁ ହଜାର ହଜାର ଦର୍ଶକଙ୍କ ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଯାତ୍ରା ପରିସରରେ ମୀନାବଜାର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ଥିବାବେଳେ ଭଳିକିଭଳି ଖାନା ଖଜାନା ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିରଖିଥିଲା। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଫକୀର ପାଢୀ, ସୁବଳ ଶ୍ୟାମ ପଣ୍ଡା, ପ୍ରତିଭା ହୋତା, ବିଶ୍ୱଦେବ ପଣ୍ଡା, ଅଶୋକ ନାଗ, ଜୟମାଧବ ହୋତା ପରିଚାଳନାରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ନେଇଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଦୁବୃର୍ତ୍ତଙ୍କ ଗୁଳିମାଡ଼: ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର: ମାଓବାଦୀଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତି ସନ୍ଦେହ

ଦୁବୃର୍ତ୍ତଙ୍କ ଗୁଳିମାଡ଼: ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର: ମାଓବାଦୀଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତି ସନ୍ଦେହ

ଲହୁଣୀପଡା/ବଣାଇଁ, ୨୦।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ/ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ଲହୁଣୀପଡା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଶଶ୍ୟକଳା ପଞ୍ଚାୟତ ବାଉଁରକେଲା କୁସୁମୁଡିହି ରାସ୍ତାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଦୁବୃର୍ତ୍ତଙ୍କ ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ୨ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ମୃତକ ହେଲେ ବାଉଁରକେଲା ଗ୍ରାମର ସୁନୀଲ ମୁଣ୍ଡା। ଗୁରୁତର ହେଲେ ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ଟୁଇଚି ମୁଣ୍ଡା ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍‌ ମୁଣ୍ଡା।

ନିମ୍ନମାନର ସ୍ବେରେଜ କାମ ବନ୍ଦ କଲା ଭାଜପା: ଠିକା ସଂସ୍ଥା ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ନିମ୍ନମାନର ସ୍ବେରେଜ କାମ ବନ୍ଦ କଲା ଭାଜପା: ଠିକା ସଂସ୍ଥା ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୦।୬-ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଷ୍ଟିଲ ସିଟିରେ ସ୍ବେରଜ ଲାଇନ ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି। ଏହାକୁ ବୁଧବାର ବିରୋଧ କରିଛି ଭାଜପା। ଛେଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲିଥିବା କାମ ନିମ୍ନମାନର ଦର୍ଶାଯାଇ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ଭାଜପା ନେତା ଓ କର୍ମୀ। ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଧିରେନ ସେନାପତିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶତାଧିକ କର୍ମୀ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ବିଏମ୍‌ଏସ୍‌ ସହବନ୍ଧିତ ଶ୍ରମିକ ସଙ୍ଗଠନ ଗୁଡ଼ିକର ଆନ୍ଦୋଳନ: ଉଦିତନଗରରେ ଧାରଣା, ଦାବିପତ୍ର

ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ବିଏମ୍‌ଏସ୍‌ ସହବନ୍ଧିତ ଶ୍ରମିକ ସଙ୍ଗଠନ ଗୁଡ଼ିକର ଆନ୍ଦୋଳନ: ଉଦିତନଗରରେ ଧାରଣା, ଦାବିପତ୍ର

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ, ୨୦।୬-ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ବୁଧବାର ଭାରତୀୟ ମଜଦୁର ସଂଘ (ବିଏମ୍‌ଏସ୍‌) ସହବନ୍ଧିତ ଶ୍ରମିକ ସଙ୍ଗଠନଗୁଡିକ ପକ୍ଷରୁ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଇଛି। ଉଦିତନଗରଠାରେ ସଙ୍ଗଠନଗୁଡିକ ପକ୍ଷରୁ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ପରେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଜରିଆରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଟ୍ରେନ୍‌ରୁ ଖସିପଡି ଯୁବକ ମୃତ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୦।୬-ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ବ୍ରିଜ ଟ୍ରେନ ଲାଇନ ମଝିରୁ ବୁଧବାର ସକାଳେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କ ନାଁ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ବିଶୋୟୀ(୩୪)। ସେ କାଲୁଙ୍ଗା ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳ ଠାରେ ଥିବା ଏକ ଘରୋଇ କାରଖାନାରେ ଶ୍ରମିକ ଭାବେ କାମ କରୁଥିବା ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତରୁ ଜଣାଯାଇଛି।

ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳା ପାଇଁ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ

ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳା ପାଇଁ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ୍‌/ ଲଖନପୁର,୨୦।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ବୁଧବାର ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ଜଣେ ଶିଶୁକନ୍ୟା (୫ବର୍ଷ)ର ମୁତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ପରିବାର ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଏକତା ମଞ୍ଚର କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅବହେଳାକୁ ଦାୟୀକରି ହୋହାହ୍ଲା କରିଛନ୍ତି।

କଂଗ୍ରେସର ବିଶାଳ ରାଲି, ବ୍ଲକ ଘେରାଉ

କଂଗ୍ରେସର ବିଶାଳ ରାଲି, ବ୍ଲକ ଘେରାଉ

ସିନାପାଲି,୨୦।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗତ ଖରିଫ ଋତୁର ଫସଲ ବୀମା ପ୍ରଦାନ, ବ୍ଲକରେ ଚାଲିଥିବା ପିସି କାରବାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ କରିବା ଆଦି ଦାବି ନେଇ ବୁଧବାର ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ସିନାପାଲି ବ୍ଲକ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ

ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ଉପରେ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ଉପରେ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୦ା୬- ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ କିଶୋରୀକିଶୋରମାନଙ୍କୁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ରୋକିବା, ଯୌନ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଅଧିକାର ଉପରେ ଅବଗତ କରାଇ ଏକ ହିଂସାମୁକ୍ତ ସମାଜ ଗଠନ କରିବା ଦିଗରେ ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ବିଭାଗ ଏବଂ ସେଭ ଦି ଚିଲଡ୍ରେନର ସହାୟତାକ୍ରମେ ଆଶା ଓଡିଶା ତରଫରୁ ଏକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହଲଦୀଗାଁରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଖୁଣ୍ଟ ଗାତରେ ପଡି ଗାଈ ମୃତ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଖୁଣ୍ଟ ଗାତରେ ପଡି ଗାଈ ମୃତ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ/ଖଡିଆଳ,୨୦।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନୂଆପଡା ଜିଲା ଖଡିଆଳ ବ୍ଲକର କୋଟି ପଦର ଗାଁ ମୁଣ୍ଡରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ଏକ ଠିକା କମ୍ପାନୀ ଗାତ ଖୋଳି ଥିବାବେଳେ ସେଥିରେ ପଡି ଏକ ଗାଈର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଆଜକୁ ୨/୩ ମାସ ହେବ କମ୍ପାନୀ ତରଫରୁ ଗାତ ଖୋଳା ଯାଇଥିଲା ।

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଚାଷୀ ସମାବେଶ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଚାଷୀ ସମାବେଶ

ଜୁନାଗଡ,୨୦।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ରାଜ୍ୟ ବ୍ୟାପୀ ସମବାୟ ସମିତି ଜରିଆରେ କୃଷି ଓ କୃଷକମାନଙ୍କ ଆର୍ଥତ୍କ ମାନଦଣ୍ଡ ବଢାଇବା ସହ ସରକାର ଯୋଗାଇ ଦେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ କୃଷି ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବା ପାଇଁ ଜୁନ ୧ରୁ ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ ନାମକ ଏକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି।

ଆଏବାର୍‌ ବଛର୍‌ ଫେର୍‌ ଭେଟ୍‌ ପଡ଼ମା

ଆଏବାର୍‌ ବଛର୍‌ ଫେର୍‌ ଭେଟ୍‌ ପଡ଼ମା

ସମ୍ବଲପୁର, ୨୦।୬ (ବ୍ୟୁରୋ)- ସଁସ୍‌କୁର୍‌ତି ଆର୍‌ ପରଂପରାର୍‌ ସହର ସମ୍ବଲପୁର। ନାଁକରା ଶୀତଲଷଷ୍ଠୀ ଯାତ୍‌ରା ଦେଖ୍‌ବାକେ ମଂଗଲ୍‌ବାର ରାଏଜ ଆର୍‌ ରାଏଜ୍‌ ବାହାରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭକତ୍‌ ଠୋଲ୍‌ ହେଇଥିଲେ। ସୋମବାର ଅଧ୍‌ରାତିରୁ ଦେବଦମ୍ପତିକଁର ନଗର ବୁଲା ଦେଖ୍‌ବାକେ ଭକତ୍‌କଁର ଧାର୍‌ ଲମିଥିଲା।

ଭୀମ ସେଠୀ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ମାମଲା: ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

ଭୀମ ସେଠୀ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ମାମଲା: ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

ମନମୁଣ୍ଡା,୨୦।୬ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ଭୀମ ସେଠୀ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ମନମୁଣ୍ଡା ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି ମଙ୍ଗଳବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ଦେଉଳିର ଏସ୍‌ ଚରଣ(୨୨), ସୋନୁ ମାଝି(୧୮), ଦୀପକ ଚୌଧୁରୀ (୧୮)। ଏନେଇ ଏକ ହତ୍ୟା ମାମଲା (ନଂ.୧୦୭/୧୮) ରୁଜୁ କରାଯାଇଥିବା ଆଇଆଇସି ଭାବାନନ୍ଦ ପ୍ରଧାନ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଜେରାବେଳେ ପୋଲିସ ଆଗରେ ଦୋଷ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି ।

ମାନସିକ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବାଳକ ନିଖୋଜ

ମାନସିକ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବାଳକ ନିଖୋଜ

ବଡଗାଁ, ୨୦। ୬ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା କୁକୁଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଜଲଡିହି ଗ୍ରାମର ଜଣେ ମାନସିକ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବାଳକ ନିଖୋଜ ହୋଇଛନ୍ତି। ୨ମାସ ହେଲା ମାନସିକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇଥିବା ଶୁଶିଲ ଖାଲଖୋ (୧୭) ସୋମବାର ସକାଳେ ଘରୁ ବାହାରିଥିଲେ।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ