ବାଲେଶ୍ୱର

ଶାଳବଣି ଡବଲ ମର୍ଡର ମାମଲା: ୪ଜଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ

ଶାଳବଣି ଡବଲ ମର୍ଡର ମାମଲା: ୪ଜଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୭।୧୨- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ବ୍ଲକ ମହିଷାପଟା ପଞ୍ଚାୟତ ଶାଳବଣି ଗ୍ରାମରେ ଗତ ୨୦୧୫ ଜୁଲାଇ ୫ ତାରିଖ ରାତିରେ ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ବାପ ଓ ପୁଅକୁ କଟୁରିରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ପରିବାରର ୪ ମହିଳା ରକ୍ତାକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ଜମିଜମା ଜନିତ ପୂର୍ବଶତ୍ରୁତା ଏବଂ ଗୁଣି ଗାରେଡ଼ି ସନ୍ଦେହକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଏଭଳି ବର୍ବରୋଚିତ ହତ୍ୟା ଘଟାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଭୋର୍‌ ସମୟରେ ଏହି ସଂଗଠିତ ଆକ୍ରମଣ ବେଳେ ପାଟିତୁଣ୍ଡ, କାନ୍ଦବୋବାଳି ଶୁଣି ଗ୍ରାମର ଲୋକେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଯିବାରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଖସି ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ। ଖବରପାଇ ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ୨ ମୃତଦେହକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ସହ ୪ ଆହତ ମହିଳାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲା। ଏହି ଘଟଣା ନେଇ ନୀଳଗିରି ଥାନା ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା (ନଂ ୧୯୭/୨୦୧୫) ରୁଜୁ କରି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ବୁଧବାର ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ଦୌରାଜଜ୍‌ ଅଜନ୍ତା ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ ଏହି ମାମଲାର ବିଚାର କରି ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ୨୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ଜରିମାନା କରିଛନ୍ତି। ଜରିମାନା ଅନାଦେୟ ଅଧିକ ୨ବର୍ଷ ଅଧିକ କାରାଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ରାୟରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।
ମକଦ୍ଦମା ବିବରଣୀ ଅନୁଯାୟୀ ଶାଳବଣି ଗ୍ରାମର ଦୁଇପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ଜମିଜମା ବିବାଦକୁ ନେଇ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଶତ୍ରୁତା ଲାଗି ରହିଥିଲା । ସନିଆ ସିଂ ନିଜ ପରିବାର ସହ ରାତିରେ ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ପଡୋଶୀ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସିଂଙ୍କ ଦୁଇ ପୁଅ ମକରା ଓ ହେମେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ସୁନାରାମ ସିଂଙ୍କ ଦୁଇପୁଅ ବୁଦ୍ଧିରାମ ଓ ଫକିରା ବିଭିନ୍ନ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଧରି ତାଙ୍କ ଘରେ ପଶିଥିଲେ। ସନିଆ ଏବଂ ତା’ର ପୁଅ ବାବୁଲାଙ୍କୁ ସେମାନେ ଘରୁ ଘୋଷାରି ଆଣି ଗଛରେ ବାନ୍ଧି ଦେଇଥିଲେ। ପରେ ସନିଆଙ୍କୁ ଗଛରୁ ଫିଟାଇ ଆଣି ଦଉଡ଼ିଆ ଖଟରେ ପକାଇ ଏକ ଧାରୁଆ କଟୁରୀରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିତ୍ଲା। ଏହାପରେ ଏକ କାଠଗଣ୍ଡି ଉପରେ ପକାଇ ସେମାନେ ବାବୁଲାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ସନିଆ ପରିବାରର ସସ୍ମିତା, ଚାନ୍ଦମଣି, ସରସ୍ବତୀ, ତୁଳସୀଙ୍କୁ ସେମାନେ ମାଡ଼ମାରି ଆହତ କରିଥିଲେ। ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ନଳିନୀ କୁମାର ପଣ୍ଡା ଓ ସୁଲୋଳିତ କର ଏଡି ମାମଲା ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲେ।

All Right Reserved By

Model This Week

Model This Week

ବାଲେଶ୍ୱର

ଆର୍ଥିକ ଅନିୟମିତତା ମାମଲା: ପୂର୍ବତନ ଡିପିସିଙ୍କ ସମେତ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଜେଲ୍‌

ଆର୍ଥିକ ଅନିୟମିତତା ମାମଲା: ପୂର୍ବତନ ଡିପିସିଙ୍କ ସମେତ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଜେଲ୍‌

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୬।୪: ବାଲେଶ୍ୱର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜଜ୍‌ ତାରାପ୍ରସାଦ ରଥ ଗୁରୁବାର ଏକ ଆର୍ଥିକ ଅନିୟମିତତା ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନର ପୂର୍ବତନ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ସଂଯୋଜକ ବଂଶୀଧନ ନାୟକଙ୍କ ସମେତ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ୧ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଗ୍ରାମ୍ୟ ସ୍ବରାଜ୍ୟ ଅଭିଯାନର ତଦାରଖ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଗ୍ରାମ୍ୟ ସ୍ବରାଜ୍ୟ ଅଭିଯାନର ତଦାରଖ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବାହାନଗା,୨୬।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକର ୪ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଗ୍ରାମ୍ୟ ସ୍ବରାଜ୍ୟ ଅଭିଯାନ ସମ୍ପର୍କିତ ତଦାରଖ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର: ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଅଭିଯୁକ୍ତ

ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର: ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଅଭିଯୁକ୍ତ

ପାଟଣା,୨୬।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପାଟଣା ଥାନା ସାହାରପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଦମାହୁଦା ପଞ୍ଚାୟତ ବବଡ଼ପଶି ଗ୍ରାମର ଜଣେ ୭ ବର୍ଷୀୟା ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ବଳାତ୍କାର କରିଥିବା ବୁଧବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଆରଡିରେ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଭୁଶୁଡିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବି

ଆରଡିରେ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଭୁଶୁଡିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବି

ଆରଡି, ୨୬।୪, (ଡି.ଏନ.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାବା ଆଖଣ୍ଡଳମଣିଙ୍କ ପୀଠ ଆରଡିରେ ଚଳିତମାସ ୧୯ ତାରିଖରେ ଏକ ନବ ର୍ନିମିତ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଶିବଗଙ୍ଗା ପୁଷ୍କରିଣୀ ମଧ୍ୟକୁ ଭୁଶୁଡି ପଡିଥିଲା। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ ସ୍ବରୂପ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ଏକ ସଭାର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଆନନ୍ଦପୁର ଥାନା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନାମରେ ପୋଷ୍ଟର

ଆନନ୍ଦପୁର ଥାନା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନାମରେ ପୋଷ୍ଟର

ଘସିପୁରା,୨୬।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁର ଥାନା ଅଧିକାରୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ନାମରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟର ଏବେ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଘୂରିବୁଲୁଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି।

ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହରେ ରକ୍ତଦାନ, ଚକ୍ଷୁ ପରୀକ୍ଷା

ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହରେ ରକ୍ତଦାନ, ଚକ୍ଷୁ ପରୀକ୍ଷା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୬।୪: ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ପାଳନ ଅବସରରେ ଭଦ୍ରକ ବନ୍ତଛକଠାରେ ଗୁରୁବାର ଏକ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଓ ଚକ୍ଷୁ ପରୀକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବସ୍‌ ସିଣ୍ଡିକେଟ ଓ ପରିବହନ ବିଭାଗର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ଚଉଠି ରାତିରେ ନବବିବାହିତଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଚଉଠି ରାତିରେ ନବବିବାହିତଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୬।୪: ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାଂଶଡ଼ା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ହଟପୁର ଗ୍ରାମରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଚଉଠି ରାତିରେ ଜଣେ ନବବିବାହିତଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଘର ପଛପାଖ ପୋଖରୀ ନିକଟସ୍ଥ ଏକ ନିମଗଛରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କୁ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଡାକ୍ତର ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଘରେ କେହି ନ ଥିବା ବେଳେ ଚୋରି, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା, ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ଘରେ କେହି ନ ଥିବା ବେଳେ ଚୋରି, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା, ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ବଡବିଲ,୨୬।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବଡବିଲ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଧୋବି ହଟିଂସ୍ଥିତ ଗାୟତ୍ରୀ ନିବାସର କବାଟ ଭାଙ୍ଗି ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ସହ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଚୋରି ହୋଇଥିବା ବଡବିଲ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଅଭିନବ ଉପାୟରେ ଚୋରି, ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଦୋକାନ ଆଗରେ ବାନ୍ଧିଲେ ଜରିପାଲ

ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଅଭିନବ ଉପାୟରେ ଚୋରି, ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଦୋକାନ ଆଗରେ ବାନ୍ଧିଲେ ଜରିପାଲ

କେନ୍ଦୁଝର,୨୬।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ସହର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା କଡରେ ଥିବା ପ୍ରଦୀପ ଅଳଙ୍କାର ଦୋକାନରୁ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଚୋରି କରିଛନ୍ତି। ଦୋକାନର ଶୋ’ କେସରେ ଥିବା ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ସହ ଦୋକାନରେ ଲାଗିଥିବା ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ଚୋରି ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ତେବେ ସେମାନେ ଲକର ଭାଙ୍ଗିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରି ନ ଥିବାରୁ ସେଥିରେ ଥିବା ପାଖାପାଖି ଅଢ଼େଇ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଯାଇଛି। ଗୁରୁବାର ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ମହିଳାଙ୍କୁ ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅସଦାଚରଣ ଘଟଣା: ଆଦିବାସୀ ମେଳି, ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ମହିଳାଙ୍କୁ ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅସଦାଚରଣ ଘଟଣା: ଆଦିବାସୀ ମେଳି, ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ସଜନାଗଡ଼,୨୬।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ବ୍ଲକ ତେଣ୍ଡା ଗ୍ରାମରେ ଜନୈକ ମହିଳାଙ୍କୁ ବନ କର୍ମଚାରୀ ଅସଦାଚରଣ କରିଥିବା ଘଟଣାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ୬ଟାରୁ ନୀଳଗିରି-କପ୍ତିପଦା ୧୯ ନମ୍ବର ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥକୁ ସଜନାଗଡ଼ ଛକଠାରେ ଅବରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା।

ଠେଲାଗାଡ଼ି ଦେଇଛି ଜୀବିକା

ଠେଲାଗାଡ଼ି ଦେଇଛି ଜୀବିକା

ବାସୁଦେବପୁର,୨୬।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)ପୁରୁଣା କାଠପଟାରେ ତିଆରି ଏକ ଠେଲାଗାଡ଼ି ପାଲଟିଛି ତାଙ୍କ ଜୀବନର ନିଆରା ସାଥୀ। ଦୀର୍ଘ ୩୩ବର୍ଷ ଧରି ଜୀବନ ଜୀବିକା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରିଆସୁଥିବା ଭଗବାନ ଧଳ(୫୮) ଓରଫ କାଠିଆ ଭାଇ ଠେଲାଗାଡ଼ିର କାହାଣୀ କହିଲା ବେଳେ ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇପଡ଼ନ୍ତି।

୭ ପ୍ରକଳ୍ପ ବୁଲି ଦେଖିଲେ ଅଧିକାରୀ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୨୬।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ନୂତନ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମଧୁସୂଦନ ମିଶ୍ର ମଙ୍ଗଳବାର ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏହି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ନାଅଁାମୀ ପଞ୍ଚାୟତରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ‘ଆମ ଗଁା ଆମ ବିକାଶ’ ଯୋଜନାରେ ୩୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମାଣଧୀନ ୭ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ବୁଲି ଦେଖିବା ସହ ତଦାରଖ କରିଥିଲେ।