ବାଲେଶ୍ୱର

ଅଡୁଆ ତୁଟିଲା, ଖୋଲିବ ପଞ୍ଚୁପଡ଼ା ସେତୁ

ଅଡୁଆ ତୁଟିଲା, ଖୋଲିବ ପଞ୍ଚୁପଡ଼ା ସେତୁ

ରୂପ୍‌ସା,୨୭।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସୋଲପଟା ନିକଟସ୍ଥ ପଞ୍ଚୁପଡ଼ା ନଦୀ ଉପରେ ନିର୍ମାଣଧୀନ ସେତୁ ଶୀଘ୍ର ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ହେବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଏହି ସେତୁର ପଞ୍ଚୁପଡ଼ା ଗାଁ ପଟ ଆପ୍ରୋଚ ରୋଡ଼ ନିର୍ମାଣ ନେଇ ଲାଗି ରହିଥିବା ବିବାଦର ସମାଧାନ ହେବାରୁ ଶୀଘ୍ର ସେତୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବା ନେଇ ଆଶା ସଞ୍ଚାର ହୋଇଛି। ସେତୁ ସୁରକ୍ଷା କମିଟି ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ବୁଧବାରଠାରୁ ଉକ୍ତ ଆପ୍ରୋଚ ରୋଡ୍‌ରେ ବାଲି ଓ ମାଟି ପକାଯିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସୁରକ୍ଷା କମିଟିର ସଭାପତି ପ୍ରଫୁଲ ଜେନା, ସମ୍ପାଦକ ସଞ୍ଜୀବ କୁମାର ମଣ୍ଡଳ, ଉପସଭାପତି ଭୂଦେବ ସାହୁଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସଦର, ବସ୍ତା ଓ ବାଲିଆପାଳ ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତର ୨ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଜନସାଧାରଣ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ବେଳେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏହି ସେତୁ ଦେଇ ଯାତାୟତ ଆରମ୍ଭ ହେଲେ ବାଲେଶ୍ୱର ହଳଦୀପଦାରୁ ସିଧାସଳଖ ଜାମଶୂଳୀ, ଲଙ୍ଗଳେଶ୍ୱର, ବାଲିଆପାଳ, ଜଳେଶ୍ୱର, ଭୋଗରାଇ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗଙ୍କୁ ସଂଯୋଗ ହୋଇପାରିବ। ଫଳରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ୨୫ବର୍ଷର ଦାବି ସାକାର ହୋଇ ପାରିବ।
ପଞ୍ଚୁପଡ଼ା ନଦୀରେ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ନେଇ ଆରମ୍ଭରୁ ଅଡୁଆ ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ନଦୀର ଗଭୀରତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ କୌଣସି ଠିକାଦାର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରି ନ ଥିଲେ। ଶେଷରେ ଟର୍ଣ୍ଣ-କି ପଦ୍ଧତିରେ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ଲାଗି ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ହରିୟାଣାର ସିଂଲା କନଷ୍ଟ୍ରକ୍‌ସନ ସଂସ୍ଥା ୨୦ କୋଟି ୯୭ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ଲାଗି ଚୁକ୍ତି ସ୍ବାକ୍ଷର କରିଥିଲା। ୨୦୧୩ ଫେବୃୟାରୀ ୧୩ତାରିଖରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହେବ ବୋଲି ପ୍ରଥମେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବିଭିନ୍ନ ବୈଷୟିକ କାରଣରୁ କାମ ବିଳମ୍ବିତ ହେବାରୁ ୨୦୧୭ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ତାରିଖ ଯାଏ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ ସୀମା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାମଧ୍ୟରେ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇସାରିଥିବା ଉକ୍ତ ସଂସ୍ଥା ସୂଚନା ଦେଇଛି । ସେତୁର ସୋଲପଟା ପଟୁ ଆପ୍ରୋଚ ରୋଡ଼ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇ ସରିଛି। କିନ୍ତୁ ପଞ୍ଚୁପଡ଼ା ପଟୁ ରାସ୍ତାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ନିଜସ୍ବ ଜମି ଥିବା ଦର୍ଶାଇ କୋର୍ଟରେ ଆଶ୍ରୟ ନେବାରୁ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରୁ ନ ଥିଲା। କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କ୍ରମେ ପ୍ରଶାସନିକ ସ୍ତରରେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରାଯବା ପରେ ଆପ୍ରୋଚ ରୋଡ୍‌ ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସେତୁ ସୁରକ୍ଷା କମିଟି ଏନେଇ ସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରି ଗମନା ଗମନ ସୁବିଧା ହେଲେ ଏଅଞ୍ଚଳର ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ ଘଟିବ ବୋଲି ଆଶା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛି। ବିଧାୟକ ଜୀବନ ପ୍ରଦୀପ ଦାଶ କହିଛନ୍ତି, ଆପ୍ରୋଚ ରୋଡ଼ ଲାଗି ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିଜସ୍ବ ଜାଗା ଯାଉଛି, ତାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଆବଶ୍ୟକ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ। ଖୁତ୍ବ୍‌ଶୀଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପର ନିର୍ମାଣ ଶେଷ କରିବାକୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ କନ୍‌ଷ୍ଟ୍ରକସନ୍‌ ସଂସ୍ଥାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ସୋମବାର ମାଉସୀ ଘରକୁ ବିଜେ କରିବେ ତିନି ଠାକୁର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୫।୭- ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ପୁରୀ ରଥଯାତ୍ରାର ଦିନକ ପରେ ବାରିପଦା ରଥଟଣା ଯିବା ଏକ ନିଆରା ପରମ୍ପରା ଭାବେ ପାଳିତ ହୋଇଆସୁଛି। ଶନିବାର ରତ୍ନ ସିଂହାସନ ଛାଡ଼ି ବଡ଼ଦାଣ୍ଡକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଆସିଥିବା ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି ରଥାରୂଢ଼ ହୋଇ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେଇଥିଲେ।

ବର୍ଷାରେ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମ  ବେହାଲ

ବର୍ଷାରେ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମ ବେହାଲ

ଭଞ୍ଜକିଆ,୧୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ରରୁଆଁ ବ୍ଲକ ଭଞ୍ଜକିଆ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମ ବର୍ଷାରେ ବେହାଲ ହୋଇ ପଡିଛି। ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ହୋଇ ପାରୁ ନ ଥିବାରୁ ପଡିଆରେ ବର୍ଷାପାଣି ଜମି ରହିଛି।

ବେଦୀ ମଣ୍ଡପକୁ ବିଜେ ହେଲେ ଦିଅଁ

ବେଦୀ ମଣ୍ଡପକୁ ବିଜେ ହେଲେ ଦିଅଁ

ରାଇରଙ୍ଗପୁର,୧୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରାଇରଙ୍ଗପୁରଠରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ମହିଳା ଓ ଅନ୍ୟ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଯୋଗ ଦେଇ ଅଧାକାଟରେ ଅଟକିଥିବା ରଥକୁ ରବିବାର ଟାଣିଥିଲେ।

ନର୍କକୁଣ୍ଡ ପାଲଟିଛି ରାସ୍ତା

ନର୍କକୁଣ୍ଡ ପାଲଟିଛି ରାସ୍ତା

କେନ୍ଦୁଝର, ୧୫।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ୪୯ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର କେନ୍ଦୁଝର ସହର ଗାନ୍ଧୀଛକ ନିକଟରେ ବିଶାଳକାୟ ଖାଲଖମା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ନର୍କକୁଣ୍ଡ ପାଲଟିଛି। ତାହା ଦୁର୍ଘଟଣାର କାରଣ ହୋଇଛି।

ଶିକ୍ଷକ ପଦୋନ୍ନତି ମାନ୍ୟତାକୁ ସ୍ବାଗତ

ଝୁମ୍ପୁରା, ୧୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମାନ୍ୟତା, ପଦନ୍ନୋତି ନେଇ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ, ଶିକ୍ଷା ସହାୟକ ସଂଘ, ଜିଲା ପରିଷଦ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ବାରମ୍ବାର ଦାବି ହୋଇ ଆସୁଥିଲା।

ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ସମୃଦ୍ଧ ଓଡ଼ିଶା ଗଠନ ଆହ୍ବାନ

ପାଟଣା, ୧୫।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାଟଣା ମୁଖ୍ୟାଳୟଠାରେ ବୁଧବାର ଉତ୍କଳ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଉତ୍କଳ ଭାରତର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ମହାମେଘ ବାହନ ଐରଖାରବେଳ ସ୍ବାଇଁ ଯୋଗଦେଇ ବିଜେଡି ସରକାରକୁ ଗାଦିଚ୍ୟୁତ କରିବାକୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ। ଉତ୍କଳ ଭାରତକୁ ଜିତାଇଲେ ଓଡ଼ିଶା ଶିଳ୍ପ ସମୃଦ୍ଧ ହେବା ସହ ଯୁବତୀଯୁବକ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ପାଇବେ, ଏକ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ସମୃଦ୍ଧ ଓଡ଼ିଶା ଗଠନ ହେବ ବୋଲି ସ୍ବାଇଁ କହିଥିଲେ।

୩୦ରେ ସୋର ପ୍ରୋଗ୍ରେସିଭ ବାର୍‌ ନିର୍ବାଚନ

ସୋର, ୧୫ ।୭(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସୋର ପ୍ରୋଗ୍ରେସିଭ ବାର ଆସୋସିଏଶନର ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆସନ୍ତା ୩୦ ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ଦୟାନିଧି ଓଝା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

‘ପ୍ରଜ୍ଞାପ୍ରଦୀପ’ ଉନ୍ମୋଚନ ଉତ୍ସବ

‘ପ୍ରଜ୍ଞାପ୍ରଦୀପ’ ଉନ୍ମୋଚନ ଉତ୍ସବ

ବାହାନଗା, ୧୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକ ଗୋପାଳପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଥିବା ଦୟାକୃଷ୍ଣ ନିବାସରେ ଷାଣ୍ମାସିକ ପତ୍ରିକା ‘ପ୍ରଜ୍ଞା ପ୍ରଦୀପ’ ର ଉନ୍ମୋଚନ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

 ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଅବସର ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଅବସର ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ରୂପ୍‌ସା, ୧୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କସିପଦା ଉନ୍ନୀତ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ଅବସରକାଳୀନ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦିଆଯାଇଛି। ପ୍ରାକ୍ତନ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ରବୀନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ମିଶନ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବନ ମହୋତ୍ସବ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୫।୭-ବାଲେଶ୍ୱର ମିଶନ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଶୁକ୍ରବାର ବନ ମହୋତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ହିମାଂଶୁ କୁମାର ନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଅଜୟ କୁମାର ବିଶ୍ୱାଳ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗଦେଇ ବୃକ୍ଷର ଆବଶ୍ୟକତା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ।

୩ ଚୋରା ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ

ନୀଳଗିରି, ୧୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୀଳଗିରି ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଥାନାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ରବିବାର ଚଢାଉ କରାଯାଇ ୩ଜଣ ଚୋରା ମଦ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଦେଶୀ ଓ ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ କରାଯାଇଛି।

ପଥର ଗାଡ଼ି ଜବତ, ମାମଲା ରୁଜୁ

ବଡ଼ସାହି,୧୫।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡ଼ସାହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଚୋରାରେ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ଏକ ମାଙ୍କଡା ପଥର ବୋଝେଇ ଟ୍ରକକୁ ଶନିବାର ପୋଲିସ ଜବତ କରିଛି ।

Model This Week

ରୂପେଶ