ବାଣିଜ୍ୟ |

ଭଡ଼ା ବଢାଇବନି ରେଲଓ୍ବେ

ଭଡ଼ା ବଢାଇବନି ରେଲଓ୍ବେ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୭-୧୨(ପି.ଟି.) ରେଳ ଭଡା ବଢିବ ନାହିଁ। ସରକାର ରେଲଓ୍ବେ ଭଡା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଲାଗି କୌଣସି ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିନାହାନ୍ତି। ସେହିଭଳି ଭଡା ବଢାଇବାକୁ ସରକାର କୌଣସି ପ୍ରସ୍ତାବର ତର୍ଜମା କରୁ ନ ଥିବା ସଂସଦକୁ ଏକ ଲିଖିତ ଉତ୍ତରରେ ରେଳ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜେନ ଗୋହାଇଁ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରେଲଓ୍ବେରେ ପାସେଞ୍ଜର ଟ୍ରାଫିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଛି। ଗତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ-ନଭେମ୍ବର ସମୟ ତୁଳନାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଉକ୍ତ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ବମ୍ବେ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଯଥାକ୍ରମେ ୦.୬୮% ଏବଂ ୦.୯୯% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ପାସେଞ୍ଜର ଟ୍ରାଫିକ ଭିଡ ଏବଂ ଭଡାକୁ ନେଇ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ରଖି ଗୋହାଇଁ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଭିଡ ସମୟ, ପାର୍ବଣ, ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନମାନ ଚଳାଇଥାଏ ବୋଲି ସେ ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି। ଚାହିଦା ଆଧାରରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନଗୁଡିକରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଚାର୍ଜ ଲାଗୁ କରାଯିବ। ଏହି ଟ୍ରେନଗୁଡିକ ସୂଚୀକୃତ ସମୟ ବାହାରେ ପରିଚାଳିତ ହେବ। ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀ ସଂରକ୍ଷିତ ଯାତ୍ରା ଲାଗି ସାଧାରଣ ଭଡା ଠାରୁ ଏହି ସମୟରେ ଯାତ୍ରା ଉପରେ ୧୦% ଅଧିକ ଚାର୍ଜ ଲାଗୁ ହେବ। ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶ୍ରେଣୀ ଲାଗି ସାଧାରଣ ଭଡା ତୁଳନାରେ ହାରାହାରି ତଥା ସର୍ବୋଚ୍ଚ ୩୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାର୍ଜ ଲାଗୁ ହେବ ବୋଲି ଗୋହାଇଁ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରେଲଓ୍ବେ ଚାହିଦା ଆଧାରରେ ଟ୍ରେନମାନ ଚଳାଉଛି। ଏହି ଟ୍ରେନଗୁଡିକରେ ଭଡା ବିଶେଷ ଭାବେ ଉଚ୍ଚରେ ରଖାଯାଇ ନାହିଁ। ଏହା ତତ୍କାଳ ଭଡା ସହ ପ୍ରାୟ ସମାନ ରହୁଛି। ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୨୦% ବର୍ଥର ବିଭିନ୍ନ ଶ୍ରେଣୀ ତଥା ସୁବିଧା ଲାଗି ଏହି ଭଳି ଭଡା ଲାଗୁଛି। ଏହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସ୍ଲାବଗୁଡିକରେ ୨୦% ବୁକ୍‌ ହୋଇଥିବା ସିଟ ତଥା ବର୍ଥ ଲାଗି ତତ୍କାଳ ଭଡାଠାରୁ କିଛିଗୁଣ ଅଧିକ ଭଡା ଲାଗୁ କରାଯିବ। ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯଥା- ପ୍ରତି ଟ୍ରେନର ଓ୍ବେଟିଂ ଲିଷ୍ଟ ମନଟରିଂ, କୋଚ୍‌ଗୁଡିକର ପରିଚାଳନା, ସେବା ପରିଚାଳନା ଲାଗି ଆବଶ୍ୟକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଲାଗି ଉକ୍ତ ଟ୍ରେନଗୁଡିକର ଭଡାକୁ ଅଧିକ ରଖାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନଗୁଡିକରେ ପରିଚାଳନା ଖର୍ଚ୍ଚ ବର୍ଷକୁ ବର୍ଷ ବୃଦ୍ଧି ହେଉଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି ସବ୍‌ସିଡି ଲାଗି ରେଲଓ୍ବେକୁ ପରିଚାଳନାଜନିତ ଖର୍ଚ୍ଚ ଭାର ଉଠାଇବାକୁ ପଡୁଛି।
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

୮.୫ କୋଟିରେ କିଙ୍ଗଫିଶରର ୨ ହେଲିକପ୍ଟର ବିକ୍ରି

୮.୫ କୋଟିରେ କିଙ୍ଗଫିଶରର ୨ ହେଲିକପ୍ଟର ବିକ୍ରି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୯: ବୁଧବାର କିଙ୍ଗଫିଶର ଏୟାର ଲାଇନ୍ସର ଦୁଇଟି ହେଲିକପ୍ଟର ୮.୫ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଯାଇଛି। ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ପକ୍ଷରୁ କିଙ୍ଗଫିଶରର ଦୁଇଟି ଏୟାରବସ ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ନିଲାମ ଡାକିଥିଲେ। 

ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଡାଟା ବିଲ୍‌;ବିଦେଶୀ ଟେକ୍‌ କମ୍ପାନୀ ବିରୋଧ କରିବେ

ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଡାଟା ବିଲ୍‌;ବିଦେଶୀ ଟେକ୍‌ କମ୍ପାନୀ ବିରୋଧ କରିବେ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୯: ଦେଶରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଡାଟାକୁ ଦେଶରେ ହିଁ ରଖିବା ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ଡାଟା ବିଲ୍‌ ଆଣିବାକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ବିଦେଶୀ ଟେକ୍‌ କମ୍ପାନୀମାନେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଲେଣି। ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଅନୁମୋଦନ ହେବା ପରେ ଗୁଗୁଲ

ପିଏନ୍‌ବି ଦୁର୍ନୀତି;ଦେଶର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଆଇନ ପରାମର୍ଶଦାତା କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ସିବିଆଇ ନଜର

ପିଏନ୍‌ବି ଦୁର୍ନୀତି;ଦେଶର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଆଇନ ପରାମର୍ଶଦାତା କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ସିବିଆଇ ନଜର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୯: ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ(ପିଏନ୍‌ବି) ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତି ଥିବା ନେଇ ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ଆଇନ ପରାମର୍ଶଦାତା କମ୍ପାନୀ ସିରିଲ ଅମରଚାନ୍ଦ ମଙ୍ଗଲଦାସ ଉପରେ ଏବେ ସିବିଆଇର ନଜର ପଡିଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ 

ଜାତୀୟ ରାଜମାର୍ଗ ନିର୍ମାଣରେ ବାଧକ ସାଜିଛି ଏନ୍‌ପିଏ

ଜାତୀୟ ରାଜମାର୍ଗ ନିର୍ମାଣରେ ବାଧକ ସାଜିଛି ଏନ୍‌ପିଏ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୯: ବଡ଼ ବଡ଼ କମ୍ପାନୀ ଋଣ ନେଇ ଆଉ ପରିଶୋଧ କଲେ ନାହିଁ। ଫଳରେ ଏହା ଅନାଦାୟ ଋଣ(ଏନ୍‌ପିଏ) ହେଲା। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜାତୀୟ ସଡ଼କ ନିର୍ମାଣକୁ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ଆଗେଇ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହି ଏନ୍‌ପିଏ ଏଥିରେ ବାଧକ ସାଜିଛି। 

ଜାତୀୟ ରାଜମାର୍ଗ ନିର୍ମାଣରେ ବାଧକ ସାଜିଛି ଏନ୍‌ପିଏ

ଜାତୀୟ ରାଜମାର୍ଗ ନିର୍ମାଣରେ ବାଧକ ସାଜିଛି ଏନ୍‌ପିଏ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୯: ବଡ଼ ବଡ଼ କମ୍ପାନୀ ଋଣ ନେଇ ଆଉ ପରିଶୋଧ କଲେ ନାହିଁ। ଫଳରେ ଏହା ଅନାଦାୟ ଋଣ(ଏନ୍‌ପିଏ) ହେଲା। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜାତୀୟ ସଡ଼କ ନିର୍ମାଣକୁ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ଆଗେଇ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଏହି ଏନ୍‌ପିଏ ଏଥିରେ ବାଧକ ସାଜିଛି। 

ପ୍ରତ୍ୟାହାର ହେବ ହିନ୍ଦୁ ଅଣବିଭାଜିତ ପରିବାର ସିଦ୍ଧାନ୍ତ

ପ୍ରତ୍ୟାହାର ହେବ ହିନ୍ଦୁ ଅଣବିଭାଜିତ ପରିବାର ସିଦ୍ଧାନ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୯: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଟିକସ ଆଦାୟ ବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ଯଥାସାଧ୍ୟ ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଏହିକ୍ରମରେ ହିନ୍ଦୁ ଅଣ-ବିଭାଜିତ ପରିବାର(ଏଚ୍‌ୟୁଏଫ୍‌) ସିଦ୍ଧାନ୍ତକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ଟିକସ ବଢ଼ାଇବାକୁ ସୁପାରିସ କରାଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ପରିବାର ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି। 

୪୫୦୦ କୋଟିର ଚିନି ପ୍ୟାକେଜ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଟଳିଲା

୪୫୦୦ କୋଟିର ଚିନି ପ୍ୟାକେଜ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଟଳିଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୯: ଆଖୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦୁଇଗୁଣ ଉତ୍ପାଦନ ସହାୟତା, ଚିନି କଳଗୁଡିକୁ ପରିବହନ ବାବଦରେ ସବ୍‌ସିଡି ପ୍ରଦାନ କରିବେ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ୪୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏକ ପ୍ୟାକେଜ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ 

୧୦ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏମ୍‌ଡି, ସିଇଓ ନିଯୁକ୍ତ

୧୦ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏମ୍‌ଡି, ସିଇଓ ନିଯୁକ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୯: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ନିଯୁକ୍ତିଦାତା କମିଟିର ବୈଠକରେ ୧୦ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏମ୍‌ଡି ଓ ସିଇଓଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆରେ ଡେପୁଟି ମ୍ୟାନେଜିଂ ଡାଇରେକ୍ଟର ଥିବା ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ

ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି, ଆଶାକର୍ମୀଙ୍କ ପାରିତୋଷିକ ବୃଦ୍ଧିକୁ କ୍ୟାବିନେଟ ଅନୁମୋଦନ

ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି, ଆଶାକର୍ମୀଙ୍କ ପାରିତୋଷିକ ବୃଦ୍ଧିକୁ କ୍ୟାବିନେଟ ଅନୁମୋଦନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୯: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟାପାର କ୍ୟାବିନେଟ କମିଟି ବୈଠକରେ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି ଓ ଆଶା କର୍ମୀଙ୍କ ପାରିତୋଷିକ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧିକୁ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି। 

୨୫ରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ମୁଖ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ଜେଟ୍‌ଲୀ

୨୫ରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ମୁଖ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ଜେଟ୍‌ଲୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୯: କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଆସନ୍ତା ୨୫ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ମୁଖ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଭେଟିବେ। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ପତ୍ର ଲେଖାଯାଇଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପିଏସ୍‌ୟୁ ବ୍ରାଣ୍ଡ୍‌ ଭାବେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିବା 

୬୧ ପଇସା ସମୃଦ୍ଧ ହେଲା ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା

୬୧ ପଇସା ସମୃଦ୍ଧ ହେଲା ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା

ବମ୍ବେ, ୨୦ା୯(ପି.ଟି.) ଦୀର୍ଘ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଡଲାର ତୁଳନାରେ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାର ବିନିମୟ ମୂଲ୍ୟ ୬୧ ପଇସା ସମୃଦ୍ଧ ହୋଇଛି। ଫଳରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ଡଲାର ତୁଳନାରେ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାର ବିନିମୟ ମୂଲ୍ୟ ୭୨ 

ଅଫର ସହିତ ଏକାଧିକ ନୂଆ ଉତ୍ପାଦ ବଜାରକୁ ଆଣିଲା ବଟରଫ୍ଲାଏ

ଅଫର ସହିତ ଏକାଧିକ ନୂଆ ଉତ୍ପାଦ ବଜାରକୁ ଆଣିଲା ବଟରଫ୍ଲାଏ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୯(ବ୍ୟୁରୋ) ପାର୍ବଣ ଋତୁକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ କିଚେନ ଏବଂ ହୋମ୍‌ ଆପ୍ଲିଆନ୍ସସେସ୍‌ ବ୍ରାଣ୍ଡ୍‌ ‘ବଟରଫ୍ଲାଏ’ ଏହାର ବିଭିନ୍ନ ସେଗ୍‌ମେଣ୍ଟ୍‌ରେ ବ୍ୟାପକ ଉତ୍ପାଦ ବଜାର ପ୍ରବେଶ କରାଇଛି। ମିକ୍ସର ଗ୍ରାଇଣ୍ଡର, ଏଲ୍‌ପିଜି ଷ୍ଟୋଭସ୍‌ ଏବଂ ଟେବୁଲ ଟପ୍‌ ଓ୍ବେଟ