ବାଲେଶ୍ୱର

ଦେବକୁଣ୍ଡ: ଫି ଆଦାୟ ସତ୍ତ୍ୱେ ନାହିଁ ସୁବିଧା

  ଦେବକୁଣ୍ଡ: ଫି ଆଦାୟ ସତ୍ତ୍ୱେ ନାହିଁ ସୁବିଧା

ଉଦଳା, ୨୭।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.) - ସରି ଆସୁଛି ପୁରୁଣା ବର୍ଷ। ନୂତନ ବର୍ଷକୁ ସ୍ବାଗତ ଜଣାଇବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଏବଂ ପିକନିକ୍‌ ସ୍ପଟ୍‌ରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ ଜମୁଛି। ଏପରିସ୍ଥଳେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା କପ୍ତିପଦା ଉପଖଣ୍ଡ ଉଦଳା ବ୍ଲକ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପିକନିକ୍‌ ସ୍ପଟ୍‌ ଦେବକୁଣ୍ଡରେ ଜମୁଛି ବହୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ । ପିକ୍‌ନିକ୍‌ ପାଇଁ ଦେବକୁଣ୍ଡ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକ ୨ ଗୋଟି ସ୍ଥାନର ମଜା ଉଠାଉଛନ୍ତି । ହେଲେ ସେମାନଙ୍କ ସୁବିଧା ନିମନ୍ତେ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ସେଭଳି କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆ ନ ଯାଉଥିବାରୁ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।
ଗୋଟିଏପଟେ ଦେବକୁଣ୍ଡର ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର ବୁଢାମରାଠାରେ ଇକୋ ଟୁରିଜିମ୍‌ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ପିକ୍‌ନିକ୍‌ ସ୍ଥଳୀ ସାଙ୍ଗକୁ ସୁସଜ୍ଜିତ ଫୁଲର ଗାର୍ଡେନ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ କିସମର ଦୋଳିର ଆକର୍ଷଣ ଯୁବତୀଯୁବକଙ୍କୁ ବେଶ୍‌ ଆକୃଷ୍ଟ କରୁଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟର ସବୁଜିମା ଭିତରେ ଅବସ୍ଥିତ ଦେବକୁଣ୍ଡର ପ୍ରକୃତିକୁ ସେମାନେ ବେଶ୍‌ ଉପଭୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ତା ସାଙ୍ଗକୁ ସେମାନେ ପାହାଡ ଉପରେ ବିରାଜମାନ ଦେବୀ ଅମ୍ବିକାଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରି ପାରୁଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ, ବେସରକାରୀ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ସହିତ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟ ଝାଡଖଣ୍ଡ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ବେଶ୍‌ ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି। ଏହି ପିକ୍‌ନିକ୍‌ ଋତୁରେ ଦୈନନ୍ଦିନ ଶହ ଶହ ବସ୍‌ ସାଙ୍ଗକୁ ଚାରି ଚକିଆ ଯାନ ପିକନିକ୍‌ ସ୍ଥଳୀରେ ଛିଡା ହେଉଛି।
ହେଲେ ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ତଥା ସୁବିଧା ପାଇଁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉ ନାହିଁ। ପିକ୍‌ନିକ୍‌ ସ୍ଥଳରେ ବେଆଇନ ନିଶା କାରବାର ବୃଦ୍ଧି, ତାଛଡା ଫରେଷ୍ଟ ଗେଟ୍‌ରେ ଦେବକୁଣ୍ଡସ୍ଥଳକୁ ଯାଉଥିବା ଯାନବାହନ ଗୁଡିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଅନିୟମିତତା, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ନିମନ୍ତେ ଆବଶ୍ୟକ ପୋଲିସ୍‌ ଅଭାବ ରହିବା ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ବୋଲି ବୁଧବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଦେବକୁଣ୍ଡ ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥିବା ଏଲିନା ଦାଶ, ଅରୁପାନନ୍ଦ ଦାଶ କହିଛନ୍ତି । ପିକ୍‌ନିକ୍‌ ସ୍ଥଳୀ ଏବଂ ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଭିତର ଦେଇ ୪ କି.ମି. ରାସ୍ତାରେ ପୋଲିସ୍‌ ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ନ ରହି ତନଖି ଫାଟକରେ ପାର୍କିଂ ଫି ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି । ବନବିଭାଗ, ପୋଲିସ୍‌ ଏବଂ ସାଧାରଣ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସମନ୍ବୟର ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ପିକ୍‌ନିକ୍‌ ସ୍ପଟ୍‌ ଏବଂ ଦେବକୁଣ୍ଡରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନାହିଁ ନ ଥିବା ଅସୁବିଧା ଭୋଗ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି । ଜାନୁୟାରୀ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ ଲାଗି ରହିବ ବୋଲି ପୂର୍ବାନୁମାନ ହେଉଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ସେମାନଙ୍କର ସୁବିଧା ନିମନ୍ତେ ଜରୁରୀ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହୋଇଛି । ଦେବକୁଣ୍ଡ ନିକଟରେ କୁଣ୍ଡାବାଇ ଫାଣ୍ଡି ଥିବା ବେଳେ ସେଠାରେ ୨ କନଷ୍ଟେବଳ ଓ ଜଣେ ଫାଣ୍ଡି ଅଧିକାରୀ ରହୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ସେମାନେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସମ୍ଭବପର ହୋଇପାରୁନି। ତେଣୁ ଅଧିକ ପୋଲିସ ମୁତୟନ ସହ ପାଟ୍ର୍ରୋଲିଂ ପାଇଁ ଦାବି ହେଉଛି। ତନଖି ଫାଟକରୁ ଦେବକୁଣ୍ଡକୁ ମାଟିରାସ୍ତା ଲମ୍ବିଥିବା ବେଳେ ଏକ ସମୟରେ ଏକାଧିକ ଗାଡି ଯାଉଥିବାରୁ ଲୋକେ ବହୁ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି। ହେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ବାଟକରେ କୌଣସି ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ କିମ୍ବା ପୋଲିସଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁନି। ତେଣୁ ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟାରେ ସୁଧାର ଆଣିବାକୁ ଦାବି ହେଉଛି।

All Right Reserved By

Model This Week

Model This Week

ବାଲେଶ୍ୱର

ଆର୍ଥିକ ଅନିୟମିତତା ମାମଲା: ପୂର୍ବତନ ଡିପିସିଙ୍କ ସମେତ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଜେଲ୍‌

ଆର୍ଥିକ ଅନିୟମିତତା ମାମଲା: ପୂର୍ବତନ ଡିପିସିଙ୍କ ସମେତ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଜେଲ୍‌

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୬।୪: ବାଲେଶ୍ୱର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜଜ୍‌ ତାରାପ୍ରସାଦ ରଥ ଗୁରୁବାର ଏକ ଆର୍ଥିକ ଅନିୟମିତତା ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନର ପୂର୍ବତନ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ସଂଯୋଜକ ବଂଶୀଧନ ନାୟକଙ୍କ ସମେତ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ୧ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଗ୍ରାମ୍ୟ ସ୍ବରାଜ୍ୟ ଅଭିଯାନର ତଦାରଖ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଗ୍ରାମ୍ୟ ସ୍ବରାଜ୍ୟ ଅଭିଯାନର ତଦାରଖ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବାହାନଗା,୨୬।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକର ୪ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଗ୍ରାମ୍ୟ ସ୍ବରାଜ୍ୟ ଅଭିଯାନ ସମ୍ପର୍କିତ ତଦାରଖ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର: ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଅଭିଯୁକ୍ତ

ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର: ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଅଭିଯୁକ୍ତ

ପାଟଣା,୨୬।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପାଟଣା ଥାନା ସାହାରପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଦମାହୁଦା ପଞ୍ଚାୟତ ବବଡ଼ପଶି ଗ୍ରାମର ଜଣେ ୭ ବର୍ଷୀୟା ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ବଳାତ୍କାର କରିଥିବା ବୁଧବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଆରଡିରେ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଭୁଶୁଡିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବି

ଆରଡିରେ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଭୁଶୁଡିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବି

ଆରଡି, ୨୬।୪, (ଡି.ଏନ.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାବା ଆଖଣ୍ଡଳମଣିଙ୍କ ପୀଠ ଆରଡିରେ ଚଳିତମାସ ୧୯ ତାରିଖରେ ଏକ ନବ ର୍ନିମିତ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଶିବଗଙ୍ଗା ପୁଷ୍କରିଣୀ ମଧ୍ୟକୁ ଭୁଶୁଡି ପଡିଥିଲା। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ ସ୍ବରୂପ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ଏକ ସଭାର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଆନନ୍ଦପୁର ଥାନା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନାମରେ ପୋଷ୍ଟର

ଆନନ୍ଦପୁର ଥାନା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନାମରେ ପୋଷ୍ଟର

ଘସିପୁରା,୨୬।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଆନନ୍ଦପୁର ଥାନା ଅଧିକାରୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ନାମରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟର ଏବେ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଘୂରିବୁଲୁଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି।

ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହରେ ରକ୍ତଦାନ, ଚକ୍ଷୁ ପରୀକ୍ଷା

ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହରେ ରକ୍ତଦାନ, ଚକ୍ଷୁ ପରୀକ୍ଷା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୬।୪: ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ପାଳନ ଅବସରରେ ଭଦ୍ରକ ବନ୍ତଛକଠାରେ ଗୁରୁବାର ଏକ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଓ ଚକ୍ଷୁ ପରୀକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବସ୍‌ ସିଣ୍ଡିକେଟ ଓ ପରିବହନ ବିଭାଗର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ଚଉଠି ରାତିରେ ନବବିବାହିତଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଚଉଠି ରାତିରେ ନବବିବାହିତଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୬।୪: ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାଂଶଡ଼ା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ହଟପୁର ଗ୍ରାମରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଚଉଠି ରାତିରେ ଜଣେ ନବବିବାହିତଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଘର ପଛପାଖ ପୋଖରୀ ନିକଟସ୍ଥ ଏକ ନିମଗଛରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କୁ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଡାକ୍ତର ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଘରେ କେହି ନ ଥିବା ବେଳେ ଚୋରି, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା, ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ଘରେ କେହି ନ ଥିବା ବେଳେ ଚୋରି, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା, ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ବଡବିଲ,୨୬।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବଡବିଲ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଧୋବି ହଟିଂସ୍ଥିତ ଗାୟତ୍ରୀ ନିବାସର କବାଟ ଭାଙ୍ଗି ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ସହ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଚୋରି ହୋଇଥିବା ବଡବିଲ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଅଭିନବ ଉପାୟରେ ଚୋରି, ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଦୋକାନ ଆଗରେ ବାନ୍ଧିଲେ ଜରିପାଲ

ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଅଭିନବ ଉପାୟରେ ଚୋରି, ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଦୋକାନ ଆଗରେ ବାନ୍ଧିଲେ ଜରିପାଲ

କେନ୍ଦୁଝର,୨୬।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ସହର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା କଡରେ ଥିବା ପ୍ରଦୀପ ଅଳଙ୍କାର ଦୋକାନରୁ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ଚୋରି କରିଛନ୍ତି। ଦୋକାନର ଶୋ’ କେସରେ ଥିବା ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ସହ ଦୋକାନରେ ଲାଗିଥିବା ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ଚୋରି ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ତେବେ ସେମାନେ ଲକର ଭାଙ୍ଗିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରି ନ ଥିବାରୁ ସେଥିରେ ଥିବା ପାଖାପାଖି ଅଢ଼େଇ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଯାଇଛି। ଗୁରୁବାର ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ମହିଳାଙ୍କୁ ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅସଦାଚରଣ ଘଟଣା: ଆଦିବାସୀ ମେଳି, ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ମହିଳାଙ୍କୁ ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅସଦାଚରଣ ଘଟଣା: ଆଦିବାସୀ ମେଳି, ରାଜପଥ ଅବରୋଧ

ସଜନାଗଡ଼,୨୬।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ବ୍ଲକ ତେଣ୍ଡା ଗ୍ରାମରେ ଜନୈକ ମହିଳାଙ୍କୁ ବନ କର୍ମଚାରୀ ଅସଦାଚରଣ କରିଥିବା ଘଟଣାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ୬ଟାରୁ ନୀଳଗିରି-କପ୍ତିପଦା ୧୯ ନମ୍ବର ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥକୁ ସଜନାଗଡ଼ ଛକଠାରେ ଅବରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା।

ଠେଲାଗାଡ଼ି ଦେଇଛି ଜୀବିକା

ଠେଲାଗାଡ଼ି ଦେଇଛି ଜୀବିକା

ବାସୁଦେବପୁର,୨୬।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)ପୁରୁଣା କାଠପଟାରେ ତିଆରି ଏକ ଠେଲାଗାଡ଼ି ପାଲଟିଛି ତାଙ୍କ ଜୀବନର ନିଆରା ସାଥୀ। ଦୀର୍ଘ ୩୩ବର୍ଷ ଧରି ଜୀବନ ଜୀବିକା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରିଆସୁଥିବା ଭଗବାନ ଧଳ(୫୮) ଓରଫ କାଠିଆ ଭାଇ ଠେଲାଗାଡ଼ିର କାହାଣୀ କହିଲା ବେଳେ ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇପଡ଼ନ୍ତି।

୭ ପ୍ରକଳ୍ପ ବୁଲି ଦେଖିଲେ ଅଧିକାରୀ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୨୬।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ନୂତନ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମଧୁସୂଦନ ମିଶ୍ର ମଙ୍ଗଳବାର ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏହି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ନାଅଁାମୀ ପଞ୍ଚାୟତରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ‘ଆମ ଗଁା ଆମ ବିକାଶ’ ଯୋଜନାରେ ୩୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମାଣଧୀନ ୭ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ବୁଲି ଦେଖିବା ସହ ତଦାରଖ କରିଥିଲେ।