ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

୪ଥର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଧାରଣାରେ ବସିଲେ ରାଜେନ୍ଦ୍ର

୪ଥର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ଧାରଣାରେ ବସିଲେ ରାଜେନ୍ଦ୍ର

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୨୬।୧୨
କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ବ୍ଲକ ବାରୋ ପଞ୍ଚାୟତ ତରାଣ୍ଡୋ ଗ୍ରାମର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ବନ ବିଭାଗରୁ ପ୍ରାପ୍ୟ ଅର୍ଥ ଦାବି କରି ଇତିମଧ୍ୟରେ ୪ ଥର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରତି ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଜିଲାପାଳ ଏ ନେଇ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଉଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନ ହେବାରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଧାରଣାରେ ବସିଥିଲେ । ସେ କୁହନ୍ତି ଯେ, ବନ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ୨୦ ବର୍ଷ ହେବ ଦୈନିକ ମଜୁରିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଆସୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଜଣେ ଫରେଷ୍ଟର ତାଙ୍କର ୧୯ ମାସର ମଜୁରି ଟଙ୍କାରୁ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ହଡପ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।ଏଥିସହିତ ଗଛ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିବା ବାଉଁଶ ବାବଦ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପାଇବାକୁ ଅଛି । ଜିଲାପାଳ ରେଘୁ ଜୀ. ତୁରନ୍ତ ଏ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାକୁ ସେ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ମା’ରାମଚଣ୍ଡୀ ପୀଠରେ ଝାମୁଯାତ୍ରା: ବିଭିନ୍ନ ଖାଇବା ଦୋକାନରେ ଚଢାଉ

ମା’ରାମଚଣ୍ଡୀ ପୀଠରେ ଝାମୁଯାତ୍ରା: ବିଭିନ୍ନ ଖାଇବା ଦୋକାନରେ ଚଢାଉ

ମହାକାଳପଡା, ୧୯ା୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରମୁଖ ଶକ୍ତିପୀଠ ରାମନଗରସ୍ଥିତ ମା’ଦରିଆ ରାମଚଣ୍ଡୀ ପୀଠରେ ଚାଲିଥିବା ଝାମୁଯାତ୍ରା ଅବସରରେ ପଡ଼ିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଖାଇବା ଦୋକାନରେ ଗୁରୁବାର ଜିଲା ଜନ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଟିମ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଥିଲା। ଚଢ଼ାଉ ବେଳେ ବହୁ ଦୋକାନରୁ ବାସୀ ଓ ଖାଇବା ଅନୁପଯୋଗୀ ବହୁ ଖାଦ୍ୟ ଟିମ୍‌ ସଦସ୍ୟ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ। ଏଥିସହ ଖାଦ୍ୟରେ ରାସାୟନିକ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଦୋମାନୀମାନଙ୍କୁ ବାରଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ଟିମ୍‌ରେ ଜିଲା ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରିଣୀ ସମୀତା ଦାସ, କର୍ମଚାରୀ ଦିନବନ୍ଧୁ ବେହେରା ଓ ଶଙ୍କର୍ଷଣ ଦାସ ସାମିଲ ଥିଲେ।

ମା’ ପଞ୍ଚୁବରାହୀଙ୍କ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ: ବଗପାଟିଆରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଲା ଆଜ୍ଞାମାଳ

ମା’ ପଞ୍ଚୁବରାହୀଙ୍କ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ: ବଗପାଟିଆରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଲା ଆଜ୍ଞାମାଳ

ରାଜନଗର, ୧୯।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ଶୁକବ୍ରାର ବଗପାଟିଆ ଆସିବେ ମା’ ପଞ୍ଚୁବରାହୀ। ଏ ନେଇ ସାତଭାୟାରେ ମା’ଙ୍କୁ ହଜାର ହଜାର ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଶେଷ ଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ମନ୍ଦିରରେ ଗୁରୁବାରଠାରୁ ନୀତି ନିର୍ଘଣ୍ଟ ଅନୁସାରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ରାଜପୁରୋଧା ମନମୋହନ ତ୍ରିପାଠୀ ଓ ମା’ଙ୍କ ପୁରୋଧା ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦ ଶତପଥୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଜ୍ଞାଯଜ୍ଞ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଦେବୋତ୍ତର ବିଭାଗର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଟ୍ରଷ୍ଟି କନିକା ରାଜାସାହେବ ଶିବେନ୍ଦ୍ର ନାରାୟଣ ଭଞ୍ଜଦେଓ ଓ ରାଣୀ ମୃଣାଳିନୀ ଦେବୀ କର୍ତ୍ତାଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଯଜ୍ଞ ପୂର୍ଣ୍ଣାହୁତି ଦେଇଥିଲେ। ପୂଜାପାଠ ପରେ ମା’ଙ୍କଠାରୁ ଆଜ୍ଞାମାଳ ଆଣି ରାଜଦମ୍ପତ୍ତି ନୂତନ ମନ୍ଦିରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ। ଏହାପରେ ସେଠାରେ ପୂର୍ବ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଅନୁସାରେ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପୂଜାବିଧି କରାଯାଇଥିଲା। ଶୁକ୍ରବାର ଭୋର ୫ଟାରେ ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ପୂଜକ ସାତଭାୟାରେ ମା’ଙ୍କୁ ଶେଷ ସ୍ନାନ ଓ ମାର୍ଜଣା କରିବା ସହ ସହ ବାଲ୍ୟ ଭୋଗ ଲାଗି କରିବେ। ଭୋର ୬ଟାରେ ମା’ଙ୍କ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ଗୁରୁବାର ପତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ବିଭାଗର ୫ଜଣ ସଦସ୍ୟ ସାତଭାୟାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛନ୍ତି।

ଚୋରା ମଦ ବ୍ୟବସାୟୀ ଗିରଫ

କଳିଙ୍ଗନଗର,୧୯।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଚୋରା ମଦ ବ୍ୟବସାୟ ଅଭିଯୋଗରେ ଜିନ୍ଦଲ ୩ନଂ ଗେଟ୍‌ ନିକଟରେ ରହୁଥିବା ରଞ୍ଜନ ପାତ୍ର(୪୬)ଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦାନଗଦୀ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି।

ଗଣ୍ଡଗୋଳ କରି ଫେରାର ଥିବା ୬ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

କୋରେଇ,୧୯।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- କୋରେଇ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖମିଗାଁ ଗୋପାଳପୁର ଓ ପଛିକୋଟ ପଞ୍ଚାୟତରେ ପୂର୍ବରୁ ଗଣ୍ଡଗୋଳ କରି ଫେରାର ଥିବା ୬ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ବୁଧବାର ରାତିରେ କୋରେଇ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି ଗୁରୁବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି।

ମୃତ୍ୟୁ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛନ୍ତି ମା’: ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ୟୁନିଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେଲା ୩ମାସର ଶିଶୁପୁତ୍ର

ମୃତ୍ୟୁ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛନ୍ତି ମା’: ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ୟୁନିଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେଲା ୩ମାସର ଶିଶୁପୁତ୍ର

ଡୁବୁରୀ,୧୯।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଦାନଗଦୀ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରଣାଗୁଣ୍ଡି ପଞ୍ଚାୟତର ଦକ୍ଷିଣପଶି ଗ୍ରାମର ମୋଚିରାମ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁମି(୪୫) ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ରେ ରୋଷେଇ କରୁଥିବା ବେଳେ ପୋଡ଼ି ହୋଇ ଗୁରୁତର ହୋଇଥିଲେ। ଏବେ ସେ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍ସିଂରେ କୋରଡା ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍ସିଂରେ କୋରଡା ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆଗାଁ,୧୯।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନୟାଗଡ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ କୋରଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଠାରେ ଗୁରୁବାର ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସିଧାସଳଖ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । କୋରଡା ସରପଞ୍ଚ ଗୋଲାପ ନାୟକ ପଞ୍ଚାୟତରେ ହୋଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଉନ୍ନତି ମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ।

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ରୂପାଲି ପ୍ରଥମ

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ରୂପାଲି ପ୍ରଥମ

ଖଣ୍ଡପଡା,୧୯। ୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ନୟାଗଡ ଜିଲା ଭାପୁର ବ୍ଲକ ବିଜିପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ରୂପାଲି ସାହୁ ପ୍ରଥମ ହୋଇଛନ୍ତି । ପ୍ରବାଦ ପୁରୁଷ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ୨୧ତମ ଶ୍ରାଦ୍ଧୋସତ୍ବ ପାଳନ ଉପଲକ୍ଷେ ସୂଚନା ଓ ଲୋକ ସମ୍ପର୍କ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜୟଦେବ ଭବନ ଗୀତଗୋବିନ୍ଦ ସଦନଠାରେ ଗତ ୧୭ ତାରିଖରେ ଏକ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଥମ ବର୍ଗ(୫ମରୁ ୭ମ ଶ୍ରେଣୀ) ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ବିଷୟବସ୍ତୁ ଥିଲା ”କଳିଙ୍ଗପ୍ରେମୀ ସ୍ବାଭିମାନୀ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ“, ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଗ(୮ମରୁ ୧୦ମ) ପାଇଁ ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରୀୟ ଶିଳ୍ପର ବିକାଶ ନୀତି ରାଜ୍ୟ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ସହାୟକ ଏବଂ ତୃତୀୟ ବର୍ଗ(ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ) ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଷୟ ଥିଲା ସଂଗ୍ରାମ, ସଂଘର୍ଷ ଓ ଦୁଃସାହସର ଅନ୍ୟନାମ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ।

ଯୁବକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ

ଯୁବକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର, ଅଫିସ,୧୯ା୪- ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରୁ ଗୁରୁବାର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। କେହି ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତି ଉକ୍ତ ଯୁବକଙ୍କର ମୃତଦେହକୁ ଆଣି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଛାଡ଼ି ପଳାଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଯୁବକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ମାନସିକ ବିକୃତ ଯୁବକଙ୍କ ଉନ୍ମତ୍ତ କାଣ୍ଡ: ମେଡିକାଲ ଛାତରେ ଚଢ଼ି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ

ମାନସିକ ବିକୃତ ଯୁବକଙ୍କ ଉନ୍ମତ୍ତ କାଣ୍ଡ: ମେଡିକାଲ ଛାତରେ ଚଢ଼ି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ,୧୯।୪: ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଛାତ ଉପରେ ଚଢ଼ି ଜଣେ ମାନସିକ ବିକୃତ ଯୁବକ ଗୁରୁବାର ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ କାଉନ୍‌ସିଲର ହିରଣ୍ୟ କୁମାର ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତ ବୁଦ୍ଧି ଯୋଗୁ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ପାରିଛି।

ବିଜୁଳି ବିଭ୍ରାଟ ପ୍ରତିବାଦରେ ଗଣଧାରଣା

ବିଜୁଳି ବିଭ୍ରାଟ ପ୍ରତିବାଦରେ ଗଣଧାରଣା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ,୧୯।୪: କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ସହରର ୧୬ ନଂ. ଓ୍ବାର୍ଡ ଫକିରାବାଦର ୫୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଉପଭୋକ୍ତା ବିଜୁଳି ବିଭ୍ରାଟର ଶିକାର ହୋଇଗୁରୁବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଗଣଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପ୍ରତିବାଦ ସଭାରେ ପୂର୍ବତନ ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷ ବିଜୟକୃଷ୍ଣ ସାହୁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବାସ୍କେଟବଲ ଚାମ୍ପିୟନସିପ ପାଇଁ ଜଗତସିଂହପୁର ଦଳ

ଜଗତସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୧୯।୪-କଟକର ବାରବାଟୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ହେବାକୁ ଥିବା ୬୯ତମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବାସ୍କେଟବଲ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନସିପ (କନିଷ୍ଠ) ପାଇଁ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲା ଦଳ କଟକ ଯାତ୍ରା କରିଛି। ଏପ୍ରିଲ ୧୯ରୁ ୨୨ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ଚାମ୍ପିୟନଶିପ ପାଇଁ ଉଭୟ ବାଳିକା ଓ ବାଳକ ଦଳ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଅଷ୍ଟଶମ୍ଭୁ ଫିଲିଂ ଷ୍ଟେଶନ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ

ଅଷ୍ଟଶମ୍ଭୁ ଫିଲିଂ ଷ୍ଟେଶନ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ

ଜଗତସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୧୯।୪- ଗୁରୁବାର ବିରିଡି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ହାଜିପୁରଠାରେ ଥିବା ଅଷ୍ଟଶମ୍ଭୁ ଫିଲିଂ ଷ୍ଟେଶନ ଉପରେ ବିଡିଓ ପରେଶ କୁମାର ନାୟକ ଓ ଯୋଗାଣ ନିରୀକ୍ଷକ ମୋଟିରାମ ଦାସ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲେ।