ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ

୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ
ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୨୬।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) ଡକାୟତି ସହ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଜନୈକ କର୍ମଚାରୀ ଓ ତାଙ୍କ ୩ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ଯାଜପୁରର ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ଓ ଦୌରା ଜଜ୍‌ ବିକ୍ରମ କୁମାର ପ୍ରଧାନ ମଙ୍ଗଳବାର ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ୨୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ଅର୍ଥ ଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି। ଜରିମାନା ଅନାଦେୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ୬ମାସ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିବାକୁ ରାୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଯାଜପୁର ଜିଲା ପାଣିକୋଇଲି ଛକରେ ବ୍ୟବସାୟୀ ଚିତ୍ତରଞ୍ଜନ ପାଢ଼ୀ ଓ ଭାଇ ବିଜୟ ରଞ୍ଜନ ପାଢ଼ୀଙ୍କ ଏକ ସିମେଣ୍ଟ, ରଡ଼ ଓ ମାର୍ବଲ ଦୋକାନ ରହିଛି। ସେମାନଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭର ଭାବେ ପାଣିକୋଇଲି ଅଞ୍ଚଳର ବାପୀ ଦାସ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଦୁଇଭାଇ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟର ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ଗାଡ଼ିରେ ଘରକୁ ନେବାଆଣିବା କରନ୍ତି। ତେଣୁ ଉକ୍ତ ଟଙ୍କାକୁ ହଡ଼ପ କରିବାର ଯୋଜନା କରି ଡ୍ରାଇଭର ବାପି ଦାସ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁରର ଅଜିତ ରାୟ(୨୪), ହଜିବୁର ରହେମାନ(୨୩), କଟକର ଭାଗିରଥି ଦାସ(୨୪), ଯାଜପୁର ଆଙ୍କୁଲାର ସେକ୍‌ ତପୁର ସହଯୋଗରେ ୨୦୧୨ ଜୁନ୍‌ ୧୮ ତାରିଖ ରାତି ୮ଟାରେ ବାଇକ୍‌ ଯୋଗେ ଚିତ୍ତ ଓ ବିଜୟ ଟଙ୍କାଧରି ନିଜ ଘର ଉଚିନ୍ଦା ଗ୍ରାମକୁ ଯାଉଥିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ପିଛାକରି ଧନପୁର ଛକଠାରେ ଅଟକାଇ ଥିଲେ। ବାଇକ୍‌ର ଡିକି ଭାଙ୍ଗି ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଉଥିବାବେଳେ ବିଜୟ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଗୁଳିକରି ଟଙ୍କାନେଇ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରୁ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ବିଜୟଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଚିତ୍ତ କଟକ ବଡ଼ମେଡ଼ିକାଲକୁ ନେଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ସେଠାରେ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହି ଲୁଟ୍‌ ଓ ହତ୍ୟା ଘଟଣାକୁ ଡ୍ରାଇଭର ବାପି ପାଣିକୋଇଲିଠାରେ ରହି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଥିଲେ। ଘଟଣା ରାତିରେ ଚିତ୍ତ ପାଣିକୋଇଲି ଥାନାରେ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ ଓ ବିଜୟଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ପାଣିକୋଇଲି ପୋଲିସ ଅଭିଯୋଗକୁ ଭିତ୍ତିକରି ଏକ ଡକାୟତି ଓ ହତ୍ୟା ମାମଲା(୩୯/୧୨) ରୁଜୁ କରି ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ତଦନ୍ତ ବେଳେ ହତ୍ୟାର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ବାପିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଜେରା କରିବା ପରେ ତାଙ୍କ ବୟାନକୁ ଆଧାରଣ କରି ଅନ୍ୟ ୪ଜଣଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଥିଲା। ମାମଲାର ବିଚାର ସମୟରେ ୨୯ ଜଣ ସାକ୍ଷୀଙ୍କ ସାକ୍ଷ୍ୟକୁ ଭିତ୍ତିକରି ଯାଜପୁରର ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ଓ ଦୌରା ଜଜ୍‌ ପ୍ରଧାନ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବାପି, ଭାଗିରଥି, ଅଜିତ, ସେକ୍‌ ତପୁକୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଥିଲେ। ସେକ୍‌ ହଜିବୁର ରହେମାନ୍‌କୁ ପାଣିକୋଇଲି ଥାନା ବିଳମ୍ବରେ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ତେଣୁ କୋର୍ଟରେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ବିଚାରଧୀନ ଥିବାରୁ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ହୋଇପାରି ନାହିଁ । ମାମଲାକୁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ନାୟକ ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲେ ।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

 ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ

ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ

ମହାକାଳପଡା, ୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ମହାକାଳପଡା ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଲଘୁଚାପଜନିତ ଓ ତିତ୍‌ଲି ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପଲିଥିନ୍‌, କୃଷି ଋଣ ଛାଡ, ମତ୍ସ୍ୟଜୀବିଙ୍କୁ ସହାୟତା ପାଇଁ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି।

ଅଟଳ ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ

ଅଟଳ ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ

ଆଳି,୧୫।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପ୍ରିନ୍ସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ନିଆଳ ହାଟଠାରେ ଥିବା ହେଲିପ୍ୟାଡ ପଡିଆରେ ଅଟଳ ସମ୍ମାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି।

ଡଙ୍କାରୀ ପାହାଡ଼ର ୬ କଳାପଥର ଖାଦାନ ସିଲ୍‌

ଡଙ୍କାରୀ ପାହାଡ଼ର ୬ କଳାପଥର ଖାଦାନ ସିଲ୍‌

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୫।୧୦: ଯାଜପୁର ଜିଲା ଧର୍ମଶାଳା ତହସିଲ ଅଧୀନ ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଡଙ୍କାରୀ ପାହାଡର ୬ଟି କଳାପଥର ଖାଦାନକୁ ସୋମବାର ସକାଳେ ସିଲ୍‌ କରି ଦିଆଯାଇଛି। ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ୪ ଜେସିବି ମେଶିନ ସହାୟତାରେ ଖାଦାନକୁ ଯାଇଥିବା ରାସ୍ତାରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ଫୁଟ ଗଭୀର ଏକ ଗାତ ଖୋଳାଯାଇଛି

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବୟୋଜ୍ୟେଷ୍ଠ ଦିବସ ପାଳନ

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବୟୋଜ୍ୟେଷ୍ଠ ଦିବସ ପାଳନ

ରାଜନଗର, ୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.) ନ୍ଦ୍ରୋପଡା ଜିଲା ରାଜନଗର ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବୟୋଜ୍ୟେଷ୍ଠ ଦିବସ ସୋମବାର ପାଳନ ହୋଇଯାଇଛି। 

ସାହିତ୍ୟ ଆସରରେ ଗଳ୍ପ ଓ କବିତା ପାଠ

ସାହିତ୍ୟ ଆସରରେ ଗଳ୍ପ ଓ କବିତା ପାଠ

ବୋଲଗଡ଼,୧୫ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ରାମେଶ୍ୱର ପଞ୍ଚାୟତଠାରେ ପ୍ରାକ୍ତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବର୍ଗତ ଜାନକୀ ବଲ୍ଲଭ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସ୍ମୃତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ସାହିତ୍ୟ ଆସର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ମା’ କୋଶଳାଶୁଣି ମହୋସତ୍ବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ମା’ କୋଶଳାଶୁଣି ମହୋସତ୍ବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ବୋଲଗଡ଼,୧୫ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବୋଲଗଡ଼ ବ୍ଲକ ଆରିକମାଠାରେ ମା’ କୋଶଳାଶୁଣି ମହୋସତ୍ବ ଶନିବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ସନ୍ଧ୍ୟାର ସାଧାରଣ ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ସାହୁ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କବାଡ଼ି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ : ବାରଙ୍ଗ ବିଜୟୀ

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କବାଡ଼ି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ : ବାରଙ୍ଗ ବିଜୟୀ

ବୋଲଗଡ଼,୧୫ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବୋଲଗଡ଼ ବ୍ଲକ ବାଙ୍କୋଇ କଚେରିବର କବାଡି ଖେଳପଡ଼ିଆରେ ଚାଲିଥିବା ମା’ରାମଚଣ୍ଡୀ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ କବାଡି ଟୁର୍ନ୍ନାମେଣ୍ଟର ୨ୟ ଦିବସୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।

ରୋଗପୋକ, ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ: ଚାଷୀ ହନ୍ତସନ୍ତ

ଟାଙ୍ଗୀ(ଖୋର୍ଦ୍ଧା),୧୫ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରଣପୁର ବ୍ଲକ୍‌ର ମୟୂରଝାଲିଆ ଓ ରାଜଜଙ୍କିଆ ପଞ୍ଚାୟତର ଚାଷଜମିରେ ରୋଗପୋକ ଓ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ଯୋଗୁ ଚାଷୀ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ହାତୀ, ପାତିମାଙ୍କଡ଼, ରୋଗପୋକ ଓ ଶେଷକୁ ତିତ୍‌ଲି ଯୋଗୁ ଲଗାତର ବର୍ଷା ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀଙ୍କୁ ଘୋର ଦୁର୍ଦ୍ଦଶାର ସମ୍ମୁଖୀନ କରାଇଛି ।

    କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ପାଇବା ପାଇଁ ୧ ମାସ ଧରି ମାନସିକ ବ୍ରତ

କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ପାଇବା ପାଇଁ ୧ ମାସ ଧରି ମାନସିକ ବ୍ରତ

ଖଣ୍ଡପଡା,୧୫ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କଣ୍ଟିଲୋ ଶ୍ରୀ ନୀଳମାଧବ ଜୀଉଙ୍କ ଶରଦ ରାସୋସତ୍ବ ଶନିବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ା ଉସତ୍ବର ପ୍ରଥମ ପର୍ବ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ଶୁକ୍ଳ ପଞ୍ଚମୀ ତିଥିରୁ ା ଏଥିନିମନ୍ତେ ନୀଳମାଧବ ପାଦଦେଶରେ ଥିବା ମହାନଦୀ ବାଲୁକା ଶଯ୍ୟା ଉତ୍ସବ ମୁଖରିତ ହୋଇଉଠେ ା 

ଦଶହରା ପାଳନ ନିମନ୍ତେ ୩ ପୂଜା କମିଟିଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତି

ଦଶହରା ପାଳନ ନିମନ୍ତେ ୩ ପୂଜା କମିଟିଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତି

ଖଣ୍ଡପଡା,୧୫ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜାକୁ ଅଧିକ ସରସସୁନ୍ଦର ଓ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଖଳିସାହି ଗ୍ରାମର ୩ ପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ଦଶହରା ପର୍ବ ପାଳନ ନିମନ୍ତେ ଖଳିସାହି ଦୁର୍ଗା ବଜାର, ଲକ୍ଷ୍ମୀବଜାର ଓ ଗଣେଶ ବଜାର ପୂଜା କମିଟିର ସଦସ୍ୟମାନେ ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଗ୍ରାମର ମୁଖ୍ୟ ବଜାର ମଧ୍ୟରେ ୧୦ଟି ତୋରଣ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲୁରହିଛି।

ଦଶପଲ୍ଲା ମେଡିକାଲ ପରିସର ସଫେଇ

ଦଶପଲ୍ଲା ମେଡିକାଲ ପରିସର ସଫେଇ

ଦଶପଲ୍ଲା,୧୫ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ରବିବାର ଦଶପଲ୍ଲାସ୍ଥିତ ତମନ୍ନା ଉଚ୍ଚମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ତରଫରୁ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନ ମାଧ୍ୟମରେ ରାସ୍ତାଘାଟ ଓ ମେଡିକାଲ ପରିସର ସଫେଇ କରାଯାଇଛି।

ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣ ବେଳେ ଧକ୍କାଦେଲା ଟ୍ରକ୍‌: ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି

ନୂଆଗାଁ,୧୫ା୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ଥାନା ଅଧୀନ କୋରଡା ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣରେ ଯାଉଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କା ଦେବାରୁ ସେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।