Dharitri News
ବାଲେଶ୍ୱର

ସର୍ବଭାରତୀୟ ଆଜାଦ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କପ୍‌ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ଫାଇନାଲରେ କଟକର ରାଇଜିଂ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ

ସର୍ବଭାରତୀୟ ଆଜାଦ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କପ୍‌ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ:  ଫାଇନାଲରେ କଟକର ରାଇଜିଂ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ  କରଞ୍ଜିଆ, ୨୬।୧୨ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) -ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାର କରଞ୍ଜିଆ ବ୍ଲକ୍‌ ଚଢ଼େଇଭୋଳ ଖେଳ ପଡ଼ିଆଠାରେ ନ୍ୟୁ ଆଜାଦ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍‌ ଆଣ୍ଡ କଲଚରାଲ କ୍ଲବ୍‌ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ୧୦ମ ସର୍ବଭାରତୀୟ ଆଜାଦ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କପ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଗ୍ରୁପ ‘ଏ’ ପ୍ରଥମ ସେମିଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ ଖେଳି କଟକର ରାଇଜିଂ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ ଦଳ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଏହି ଦଳ ପ୍ରଥମେ ଟସ୍‌ ଜିତି ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲା। ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ୩୦ ଓଭର ଖେଳରେ ଦଳ ସମସ୍ତ ଉଇକେଟ ହରାଇ ୨୯.୨ ଓଭରରେ ୨୪୧ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା। ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ପି.ରୌସନ ରାଓ ୪୧ ବଲ ଖେଳି ୫୪ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୪ଟି ଛକା ଏବଂ ୨ଟି ଚୌକା ସାମିଲ ଥିଲା। ରାଇଜିଂ ଦଳର ରଣଜି ତାରକା ଶୁଭ୍ରାଂଶୁ ସେନାପତି ୩୭ ବଲ ଖେଳି ଧୂଆଁଧାର ବ୍ୟାଟିଂ କରି ୭୦ ରନ୍‌ କରିଥିଲେ। ୭୦ ରନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ୩ଟି ଛକା, ୧୦ଟି ଚୌକା ସାମିଲ ଥିଲା। କଟକ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଝାମେଲା ମହାପାତ୍ର ୨୬ ବଲ ଖେଳି ୩୯ ରନ୍‌ କରିଥିଲେ। ୩୯ ରନ୍‌ ଭିତରୁ ୩ଟି ଛକା ଓ ୨ଟି ଚୌକା ଥିଲା। ଟାଟା ଦଳ ଲିଓ ତରଫରୁ ସୁରଜ ସିଂ ୬ ଓଭର ବୋଲିଂ କରି ୪ଟି ଉଇକେଟ ନେଇଥିଲେ। ହ୍ୟାପି ସିଂ ୫ ଓଭର ୨ ବଲରେ ୨୩ ରନ୍‌ ଦେଇ ୩ ଉଇକେଟ ଅକ୍ତିଆର କରିଥିଲେ। ଇନିଂସ ଆରମ୍ଭ କରି ଟାଟା ଦଳ ୨୦.୩ ଓଭର ଖେଳି ୧୨୨ ରନ୍‌ରେ ଅଲଆଉଟ୍‌ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ରାଜୀବ ରଞ୍ଜନ ୩୦ ବଲ ଖେଳି ୩୮ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ସେଥିମଧ୍ୟରେ ୪ ଚୌକା ଓ ୪ ଛକା ରହିିଥିଲେ। ନିତଲେସ ଭାରତୀ ୧୫ ବଲ ଖେଳି ୧ ଛକା ଓ ୨ଟି ଚୌକା ମାରି ୧୯ ରନ୍‌ କରିଥିଲେ। ରାଇଜିଂ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟର ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ସିହ୍ନା ୪ ଓଭର ବୋଲିଂ କରି ୨୫ ରନ୍‌ ଦେଇ ୫ ଉଇକେଟ ଅକ୍ତିଆର କରିଥିବା ବେଳେ ବିପ୍ଳବ ସାମନ୍ତରାଏ ୪ ଓଭର ବୋଲିଂ କରି ୯ ରନ୍‌ ଦେଇ ୨ ଉଇକେଟ ନେଇଥିଲେ। ଏହି ଖେଳରେ ରାଇଜିଂ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ ଦଳର ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ସିହ୍ନା ମ୍ୟାନ ନ ଅଫ୍‌ ଦି ମ୍ୟାଚ ଭାବେ ବିବେଚିତ ହୋଇ ରିୟାଜୁଦ୍ଦିନ ଓ ଏମ୍‌.ଡ଼ି. କାୟୁମ୍‌ଙ୍କ ଠାରୁ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଖେଳ ଦେଖିବା ପାଇଁ ୫ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଦର୍ଶକ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ବୁଧବାର ଗ୍ରୁପ ‘ବି’ ର ପ୍ରଥମ ଖେଳ ରାଞ୍ଚତ୍ ରେଳବାଇ ଦଳ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ମୁକ୍ତେଶ୍ୱର ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ସଂଗଠନ ସମ୍ପାଦକ ସବିର ଅଲ୍ଲି ଏକ ପ୍ରେସ୍‌ ବିବୃତ୍ତିରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଗତ ୨୪ ତାରିଖଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଆସନ୍ତା ୭ ତାରିଖରେ ଫାଇନାଲ ଖେଳ ହେବ।

ବାଲେଶ୍ୱର

ଶ୍ମଶାନ ଜମି ଉଦ୍ଧାର ଦାବି ତେଜିଲା

ଶ୍ମଶାନ ଜମି ଉଦ୍ଧାର ଦାବି ତେଜିଲା

ଖଇରା,୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଖଇରା ବ୍ଲକର ୩୭ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଅନେକ ଶ୍ମଶାନ କିସମ ଜମି ରହିଛି ା ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ଜାଗାରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଶବଦାହ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଆସୁଥିଲେ ।

୪ ଦିନ ହେଲା ପାନୀୟ ଜଳଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ

ବସ୍ତା,୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବସ୍ତା ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାର ହସ୍‌ପିଟାଲ ରୋଡରେ ଥିବା ପାଇପ୍‌ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ଆଜକୁ ୪ଦିନ ହେଲା ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ ରହିଛି।

ବାଲେଶ୍ୱରରେ କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡତାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ତାତି

ବାଲେଶ୍ୱରରେ କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡତାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ତାତି

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୩।୧- କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡତାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା ନେଇ ବାଲେଶ୍ୱରରେ ଭାଜପା ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥକ୍‌ ପୃଥ୍‌କ ଭାବେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଭଙ୍ଗା ଚାଳିଆରେ ବିତୁଛି ଜୀବନ

ଭଙ୍ଗା ଚାଳିଆରେ ବିତୁଛି ଜୀବନ

ତେଲକୋଇ, ୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ତେଲକୋଇ ବ୍ଲକ ମୁଖ୍ୟାଳୟରୁ ମାତ୍ର ୩ କି.ମି. ଦୂର ଗଲେ ପଡ଼େ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତର ଯାମୁଦଲକ ସାହି। ଉକ୍ତ ସାହିରେ ୩ ଜୁଆଙ୍ଗ ପରିବାର ରହିଛନ୍ତି। ସ୍ବାଧୀନତାର ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ ବି ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜୁଆଙ୍ଗ ଜନଜାତିର ଲୋକେ ଦୁର୍ଦ୍ଦିନରେ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଧାମନଗରରେ ଉର୍ସ ଆରମ୍ଭ

ଧାମନଗରରେ ଉର୍ସ ଆରମ୍ଭ

ଧାମନଗର,୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗରସ୍ଥିତ ଖାନକା ଶରିଫର ମୁଜାଦିଦ୍‌ ମିଲତ୍‌ ମୌଲାନା ହବିବୁର ରହେମାନଙ୍କ ୩୮ତମ ଉର୍ସ ଉତ୍ସବ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଅଗ୍ନି ବିପନ୍ନଙ୍କୁ ସହାୟତା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୩।୧- ଧୂଷୁରୀ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖଡ଼ିମାହାରା ଭାରତୀସାହି ଗ୍ରାମରେ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ୨୮ ପରିବାରଙ୍କ ଅକଥନୀୟ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟିଛି।

୨୨କୁଇଣ୍ଟାଲ ଚୋରା କୋଇଲା ସହ ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଜବତ

ବାସୁଦେବପୁର,୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାସୁଦେବପୁରର ବାଲିମେଦ ପଞ୍ଚାୟତ ଚାରିବାଟିଆ ଘାଟ ନିକଟରୁ ନାୟକାଣିଡିହୀ ପୋଲିସ ୨୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଚୋରା କୋଇଲା ସହ ଏକ ପିକ୍‌ଅପ୍‌କୁ ଜବତ କରିଛି।

ଭଲିବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ପଞ୍ଚମ ବାଟାଲିୟନ ବାରିପଦା ଚାମ୍ପିୟନ

ଭଲିବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ପଞ୍ଚମ ବାଟାଲିୟନ ବାରିପଦା ଚାମ୍ପିୟନ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୩।୧-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ୟୁନାଇଟେଡ ସ୍ପୋଟର୍ସ କଲଚର ଓ ଆର୍ଟ ଆସୋସିଏଶନ(ମୁସ୍କାନ) ଓ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଆଥଲେଟିକ ଆସୋସିଏଶନ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ୧୩ତମ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଭଲିବଲ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ସ୍ଥାନୀୟ କଲେଜ ପଡ଼ିଆଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ପାଳବଣି ଗୁଳିକାଣ୍ଡ ଘଟଣା: ଆଜି ବାରିପଦା ବନ୍ଦ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୩।୧- ବାରିପଦା ସହର ପାଳବଣି ଗୋଲେଇ ନିକଟରେ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ବାରିପଦା ନହରପଦା ଅଞ୍ଚଳର ପାର୍ଥସାରଥୀ ଦାସଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣାକୁ ୫ ଦିନ ବିତିଯାଇଥିଲେ ବି ପୋଲିସ ଅପରାଧିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଟେର ପାଇପାରି ନାହିଁ।

 ୭୦ ଫୁଟ କାନଭାସରେ ଚିତ୍ରକଳା

୭୦ ଫୁଟ କାନଭାସରେ ଚିତ୍ରକଳା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୩।୧- ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବାରିପଦାର ଅଗ୍ରଣୀ ଚିତ୍ରକଳା ଅନୁଷ୍ଠାନ ସ୍କୁଲ ଅଫ ଆର୍ଟ ଏଣ୍ଡ କ୍ରାଫ୍ଟସ୍‌ ତରଫରୁ ଏକ ୭୦ ଫୁଟର କାନଭାସରେ ଆତଙ୍କବାଦର ମୁକାବିଲା ଶୀର୍ଷକ ଏକ ମିଳିତ ଚିତ୍ରକଳା ଅଙ୍କନ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଆସ୍‌କଟଇଗଲ ବିଜୟୀ

ଆସ୍‌କଟଇଗଲ ବିଜୟୀ

ଝୁମ୍ପୁରା, ୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଝୁମ୍ପୁରା ବ୍ଲକ ଖୁଣ୍ଟାପଡ଼ା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପଡ଼ିଆଠାରେ ୬ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ନକଆଉଟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରିକେଟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ୧୧ଗୋରୁ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ୧୧ଗୋରୁ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ

ସିମୁଳିଆ,୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସିମୁଳିଆ ବ୍ଲକ ମାର୍କୋଣା ବଜାର ସାହିର ଦାମୋଦର ବେହେରାଙ୍କ ପରିବାରରେ ଲଗାତର ଅଘଟଣ ଘଟି ଚାଲିଛି। ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୪ ଗାଈ, ୨ ବଳଦଙ୍କ ସମେତ ୫ଟି ବାଛୁରୀ ମୋଟ ୧୧ଟି ଗୋରୁ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ ହୋଇଛନ୍ତି।