ବାଲେଶ୍ୱର

ଶାଗୁଣା ପ୍ରଜାତିର ପକ୍ଷୀ ବିଲୁପ୍ତ ପ୍ରାୟ

ଶାଗୁଣା ପ୍ରଜାତିର ପକ୍ଷୀ ବିଲୁପ୍ତ ପ୍ରାୟ
ବଡସାହି,୨୬।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ପ୍ରକୃତି ଓ ପରିବେଶକୁ ସଫାସୁତୁରା ରଖୁଥିବା ବହୁ ପ୍ରଜାତିର ପକ୍ଷୀ ଏବେ ବିଲୁପ୍ତ ପ୍ରାୟ। କ୍ରମବର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଣୁ ଜଙ୍ଗଲ କ୍ଷୟ, ଉତ୍ତପ୍ତ ପରିବେଶ ଓ ସହରୀକରଣ ଯୋଗୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତିର ପକ୍ଷୀକୁଳଙ୍କ ବଂଶ ଲୋପ ପାଇବାକୁ ବସିଛି। ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ଶାଗୁଣା ଅନ୍ୟତମ। ଆଗରୁ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡସାହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଶାଗୁଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପକ୍ଷୀ ଆଉ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁ ନାହାନ୍ତି। ଗାଁ ଓ ସହରରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବା ଗୃହପାଳିତ ପଶୁଙ୍କ ମଢକୁ ଖାଇ ପରିବେଶକୁ ଏମାନେ ସଫା ରଖୁଥିଲେ। ମଢଖିଆ ଶେଷ ହୋଇଗଲେ ସେମାନେ ଅନ୍ୟତ୍ର ଆହାର ସନ୍ଧାନରେ ଚାଲିଯାଉଥିଲେ। ପରିବେଶର ବନ୍ଧୁ କୁହାଯାଉଥିବା ଏହି ପକ୍ଷୀ ଗତ କିଛିବର୍ଷ ହେବ ଆଉ ଦୃଷ୍ଟି ଗୋଚର ହେଉ ନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ମଲା ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କ ମୃତ ଶରୀର ଦୀର୍ଘଦିନ ପଡି ରହି ପରିବେଶ ଦୁର୍ଗନ୍ଧମୟ ହେଉଛି। ଶାଗୁଣାମାନେ ମୁଖ୍ୟତଃ ଉଚ୍ଚ ବୃକ୍ଷରେ ବାସ କରିଥାନ୍ତି। ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ଦଳବଦ୍ଧ ଭାବେ ବଡ ବଡ ଝଙ୍କାଳିଆ ଗଛ ଓ ତାଳଗଛରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିଲା। ଗଁା ଗହଳିରେ ଥିବା ବଡ ବଡ ପୁରୁଣା ଗଛକୁ କାଟି କୋଠା,ରାସ୍ତାଘାଟ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବାରୁ ଏହି ପକ୍ଷୀମାନେ ବସାବାନ୍ଧି ରହିବାକୁ ସ୍ଥାନ ନ ପାଇ ଦିଗହରା ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି। ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସହିତ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିବେଶ ଶାଗୁଣା ଓ ଚିଲଙ୍କ ଭଳି ପକ୍ଷୀ ବଂଶ ହ୍ରାସର କାରଣ ବୋଲି ପରିବେଶବିତମାନେ ମତପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି। ଜୀବ ବିଜ୍ଞାନ ଅଧ୍ୟାପକ ଡ. ଜୀବନ କୁମାର ପଣ୍ଡିତ କହନ୍ତି, ଜମିରେ ମାତ୍ରାଧିକ ପରିମାଣର କୀଟନାଶକ ଔଷଧ ପ୍ରୟୋଗ ଯୋଗୁ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡୁଛି। ଏହି ମୃତ ପଶୁଙ୍କ ମାଂସ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କେତେକ ରାସାୟନିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା କାରଣରୁ ଶାଗୁଣାଙ୍କ ଅଣ୍ଡା ଖୋଳପା ତିଆରି କରୁଥିବା ଗ୍ରନ୍ଥି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବାରୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢି ଧ୍ୱଂସ ପାଉଛି। ଏଭଳି କାରଣରୁ ମଧ୍ୟ ଏମାନଙ୍କ ବଂଶ ଲୋପ ପାଇଛି। ସେହିପରି ପଶୁଙ୍କ ଦେହରେ ଫୁଲା ରୋଗ ହେଲେ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକମାନେ ଡାଇକ୍ଲୋଫେନାକ ଔଷଧ ଦେଇଥାନ୍ତି। ଏହି ଔଷଧ ଖାଇ ଯେଉଁ ପଶୁପକ୍ଷୀ ମରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପଚା ମାଂସ ଖାଇବା ଯୋଗୁ ଶାଗୁଣାଙ୍କ ବୃକ୍‌କ ଅଚଳ ହେବାରୁ ସେମାନେ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ମତ୍ୟୁ ବରଣ କରୁଛନ୍ତି। ସରକାର ଏହି ଔଷଧ ବିକ୍ରି ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ବିକ୍ରିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୋକାଯାଇ ପାରି ନାହିଁ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଭୂତାଣୁ ଜନିତ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଲେ ଶାଗୁଣାମାନେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବା ପରିବେଶବିତ ଡାକ୍ତର ସନତ କୁମାର ଦାଶ କହିଛନ୍ତି। ଗାଡିମୋଟର ଓ କାରଖାନାରୁ ନିର୍ଗତ ପ୍ରଦୂଷଣକାରୀ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ଶାଗୁଣାଙ୍କ ମତ୍ୟୁର ଅନ୍ୟତମ କାରଣ ବୋଲି ପରିବେଶବିତ୍‌ମାନେ କହୁଛନ୍ତି। ବିଲୁପ୍ତପ୍ରାୟ ଶାଗୁଣାଙ୍କ ବଂଶ ରକ୍ଷା କରିବା ସହିତ ଦେଶୀ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସରକାର ଉଦ୍ୟମ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ପରିବେଶବିତ୍‌ ଓ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀମାନେ ମତପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ନଦୀରେ ବୁଡ଼ିଗଲେ ନାବାଳକ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ଥାନା ଅଧୀନ ଷୋଳମପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ମୁଢାପଦା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ନାବାଳକ ବୁଧବାର ଗେଙ୍ଗୁଟି ନଦୀର ବାଲିଗଣ୍ଡରେ ବୁଡ଼ି ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। 

ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଛାପ: ଝଲସୁଛି ମଣ୍ଡପ

ଧାମନଗର,୧୮।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତାପୂର୍ଣ୍ଣ ସାଜସଜ୍ଜା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ସୁସଜ୍ଜିତ ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ଆଗରେ ଶୋଭା ପାଉଛି  ଆକର୍ଷଣୀୟ ତୋରଣ। ରଙ୍ଗିନ ଆଲୋକମାଳାରେ ଝଲସୁଛି ପରିବେଶ।

ଓଳଗରେ ନିଆରା ଦୁର୍ଗାପୂଜା: ବୀରତ୍ୱ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଲାଗି ତୀରବିନ୍ଧା

ଓଳଗରେ ନିଆରା ଦୁର୍ଗାପୂଜା: ବୀରତ୍ୱ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଲାଗି ତୀରବିନ୍ଧା

ଆରଡି,୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ଓଳଗ ଗଁା ଶାରଦୀୟ ପୂଜା ପରମ୍ପରାରେ ଏକ ନିଆରା ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ବିଲ୍ବବରଣରୁ ଦଶହରା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫ଦିନ ଗଁା ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠେ। ସମସ୍ତଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଥାଏ ଶେଷ ଦଶହରା ଉତ୍ସବକୁ। 

‘ପଟ୍ଟା ନ ମିଳିଲେ ଭୋଟ ବର୍ଜନ’

‘ପଟ୍ଟା ନ ମିଳିଲେ ଭୋଟ ବର୍ଜନ’

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୮।୧୦- ବାରିପଦା ପୌରାଞ୍ଚଳ ପଟ୍ଟାବିହୀନ ବାସିନ୍ଦା ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଆସନ୍ତା ୨୧ ତାରିଖରେ ଦୁର୍ନୀତି ଓ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର  ବିରୋଧରେ ହେବାକୁ ଥିବା ସମାବେଶକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

୮୫ ବର୍ଷରେ ଶହୀଦ ପଡିଆ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା

୮୫ ବର୍ଷରେ ଶହୀଦ ପଡିଆ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୮।୧୦- ବାରିପଦା ଶହୀଦ ପଡିଆରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସାର୍ବଜନୀନ ଦୁର୍ଗାପୂଜାର ଆକର୍ଷଣ ନିଆରା। ଚଳିତ ବର୍ଷ ପୂଜା ୮୫ ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛି। ମୃଣ୍ମୟ ମୂର୍ତ୍ତି ନିର୍ମାଣ, ସାଜସଜ୍ଜା ଓ ପୂଜାରେ ଢ଼ାକି ବାଜା  ବ୍ୟବହାର ଭଳି କେତେକ ପରମ୍ପରା ପ୍ରଚଳିତ ରହିଛି।

ଅମରେଶଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶାରେ ପରିବାର: ୪ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଘାରିଛି ଅନ୍ନଚିନ୍ତା

ଅମରେଶଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶାରେ ପରିବାର: ୪ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଘାରିଛି ଅନ୍ନଚିନ୍ତା

ଖଇରା,୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଖଇରା ବ୍ଲକ ସାରୁଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ନୂଆଗାଁ ବଡ଼ଗ୍ରାମର ରୋଜଗାରକ୍ଷମ ଯୁବକ ଅମରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କ ପରିବାରରେ ଦୁଦ୍ଦର୍ର୍ର୍ର୍ଶା ବଢ଼ି ଚାଲିଛି। ତାଙ୍କ ବୃଦ୍ଧ ପିତା  ପଞ୍ଚାନନ(୭୦) ପତ୍ନୀ, ବିଧବା ବୋହୂ, ୪ବର୍ଷର ନାତିକୁ ନେଇ କିଭଳି ଘର ଚଳାଇବେ ଚିନ୍ତାରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି। 

 ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

କେନ୍ଦୁଝର,୧୮।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କେନ୍ଦୁଝର ସହରର ବଡ଼ଶାସନରେ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ପୋଖରୀ ନିକଟରୁ ସବିତା ନାୟକ (୪୦) ନାମ୍ନୀ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।

ରବୀନ୍ଦ୍ର ଶତପଥୀଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଓଡ଼ିଆ ଉତ୍କର୍ଷ ସମ୍ମାନ

ରବୀନ୍ଦ୍ର ଶତପଥୀଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଓଡ଼ିଆ ଉତ୍କର୍ଷ ସମ୍ମାନ

ଖଇରା,୧୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଜଣେ ସୁନାମଧନ୍ୟ ଯୁବନେତା ଭାବେ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ସାଜିଥିବା ଖଇରା ବ୍ଲକ ବର୍ତ୍ତନା ପଞ୍ଚାୟତ ରାମପୁର ଗ୍ରାମର ରବୀନ୍ଦ୍ର ଶତପଥି ଓଡ଼ିଆ ଉତ୍କର୍ଷ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଧସିଲା ଗାର୍ଡ ଓ୍ବାଲ୍‌

ଧସିଲା ଗାର୍ଡ ଓ୍ବାଲ୍‌

ଆନନ୍ଦପୁର,୧୭। ୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଘସିପୁରା ବ୍ଲକ ଶୈଲଙ୍ଗ ଛକଠାରୁ ଦେଓଗାଁ ୬ କି.ମି.୬୫୦ମି. ରାସ୍ତା ପ୍ରସସ୍ତୀକରଣ ଓ ସୁଦୃଢିକରଣ ନିମନ୍ତେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଖଣିଜ ପାଣ୍ଠିରୁ ୯ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲୁ ରହିଛି। ରାସ୍ତା ଓ ଗୃହ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି। ଫଳରେ ରାସ୍ତାର ଝାଡକୁଣ୍ଡି ନିକଟରେ ଗାର୍ଡ ଓ୍ବାଲ୍‌ ପାଖାପାଖି ୩ ଫୁଟ ତଳକୁ ଧସି ଯାଇଛି। 

ହାତୀ ଘଉଡ଼ାଇବା ବିଫଳ

ହାତୀ ଘଉଡ଼ାଇବା ବିଫଳ

ଚମ୍ପୁଆ, ୧୭।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଚମ୍ପୁଆ ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ଜାରି ରହିଛି। ଚାଷୀଙ୍କ ବ୍ୟାପକ ଫସଲ ଉଜୁଡି ଯାଉଛି। ବନ ବିଭାଗ କୌଣସି ସମାଧାନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିପାରୁ ନ ଥିବାରୁ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି। ବର୍ଷସାରା ହାତୀପଲ ଚମ୍ପୁଆ ବିଟ୍‌ରେ ଅବସ୍ଥାନ କରୁଥିଲେ ହେଁ ଆବଶ୍ୟକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କର ଅଭାବରୁ ହାତୀ ଘଉଡା ଯାଇପାରୁନି ବୋଲି ବନ ବିଭାଗ  କହୁଛି।

ଶାଳକାଠ ସହ କରତ ଜବତ

ଶାଳକାଠ ସହ କରତ ଜବତ

ଆନନ୍ଦପୁର, ୧୭।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଆନନ୍ଦପୁର ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଡିଏଫଓ ଅଜିତ୍‌ କୁମାର ଶତପଥୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଭାତକରୁଆ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଘର ଉପରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇଥିଲା। ସେଠାରୁ ୪୦ ଶିପ୍ଟ ଶାଳକାଠ ସହ କାଠ କାଟିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ୨ କରତ ଜବତ ହୋଇଛି। 

୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ଓଡ଼ିଶା କ୍ରିକେଟ ଦଳରେ ସତ୍ୟକାମ

୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ଓଡ଼ିଶା କ୍ରିକେଟ ଦଳରେ ସତ୍ୟକାମ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୭।୧୦-ରାଜସ୍ଥାନର ଜୟପୁରଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଲାଗି ଘୋଷିତ ୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ଓଡ଼ିଶା କ୍ରିକେଟ ଦଳରେ ଭଦ୍ରକର ସତ୍ୟକାମ ଭରଦ୍ୱାଜ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି।