ବାଲେଶ୍ୱର

ଜିଲାକୁ ମିଳିଲା ତିନୋଟି ୧୦୮

ଜିଲାକୁ ମିଳିଲା ତିନୋଟି ୧୦୮
ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୬।୧୨-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଲାଗି ତିନୋଟି ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ପହଞ୍ଚିଛି। ପୂର୍ବରୁ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୫ଟି ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଥିଲା। ମଙ୍ଗଳବାର ତିନୋଟି ନୂଆ ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଟାଉନ ଥାନା ପରିସରରେ ପହଞ୍ଚି ଥିଲା। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହେବା ପରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଗୁଡିକ ଲୋକଙ୍କ ସେବାରେ ଲାଗିବ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ୯୨ଟି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବା ଲୋକାର୍ପଣ କରିବା ପରେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲାକୁ ଏହି ତିନୋଟି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ମିଳିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

‘କୃମିମୁକ୍ତ ଶିଶୁ ହେଉଛନ୍ତି ରୋଗମୁକ୍ତ ଶିଶୁ’

‘କୃମିମୁକ୍ତ ଶିଶୁ ହେଉଛନ୍ତି ରୋଗମୁକ୍ତ ଶିଶୁ’

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୨୪।୯-ବାଲେଶ୍ୱର ଫକୀରମୋହନ କନିଷ୍ଠ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସର ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ସୋମବାର ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଜାତୀୟ କୃମି ନାଶକ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିକ୍ଷକ ଓ ଅଧ୍ୟାପକଙ୍କ ପାଇଁ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଇ ରୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିଲା। ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଡ. ମିନତୀ ସେଠୀ ଏହାକୁ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ।

ଆମତ୍ସୁରକ୍ଷା ତାଲିମ ଶିବିର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଆମତ୍ସୁରକ୍ଷା ତାଲିମ ଶିବିର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ରୂପ୍‌ସା, ୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରୂପ୍‌ସା ନୀଳମଣି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସୋମବାର ଛାତ୍ରୀ ଆମତ୍ସୁରକ୍ଷା ତାଲିମ ଶିବିର ଉଦଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ ଶିବିରକୁ ଉଦଘାଟନ କରି ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ତାଲିମ ମାଧ୍ୟମରେ କିଭଳି ନିଜ ସୁରକ୍ଷା ନିଜ ହାତରେ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥାଏ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ।

ଓକିଲ ସଂଘର ଶୋଭାଯାତ୍ରା, ପ୍ରତିବାଦ ସଭା

ଓକିଲ ସଂଘର ଶୋଭାଯାତ୍ରା, ପ୍ରତିବାଦ ସଭା

ବାସୁଦେବପୁର,୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଜଣେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ କଟକ ଚାଉଳିଆଗଞ୍ଜ ଥାନା ପୋଲିସର ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାର ପ୍ରତିବାଦ କରି ବାସୁଦେବପୁର ଓକିଲ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରାଯାଇଛି।

ମିଳିତ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି

ମିଳିତ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି

ଚାନ୍ଦବାଲି,୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଚାନ୍ଦବାଲି ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ସଭାଗୃହରେ ସୋମବାର ଜିଲାପାଳ ଓ ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ମିଳିତ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୬୦ଟି ଅଭିଯୋଗ ହସ୍ତଗତ ହୋଇଥିଲା।

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ହାଇସ୍କୁଲ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ପ୍ରସ୍ତୁତି

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ହାଇସ୍କୁଲ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ପ୍ରସ୍ତୁତି

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ସଞ୍ଜୁକ୍ତ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବ ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ପାଳନ କରାଯିବ। ଏନେଇ  ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ କରୁଣାକର ଉପାଧ୍ୟାୟ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। 

ଜାତୀୟ ହୋ ଯୁବ ସମ୍ମିଳନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ଜାତୀୟ ହୋ ଯୁବ ସମ୍ମିଳନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ଯୋଡ଼ା, ୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ ସକ୍ରୀୟ ଥିବା ଆଦିବାସୀ ସାମାଜିକ ସଙ୍ଗଠନ ହୋ ଉପରୁମ ଜୁମୁର ଆକାଳା ପକ୍ଷରୁ ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ୨୦ ଓ ୨୧ରେ ହେବାକୁଥିବା ଜାତୀୟ ହୋ ଯୁବ ସମ୍ମିଳନୀ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଯୋଡ଼ା, ଜୁରୁଡି, ବଡବିଲ୍‌, ବିଲେଇପଦା, ବଲାଣି, କିରିବୁରୁ, ନୂଆମୁଣ୍ଡି, ଗୁଆଲି, ଭଦ୍ରାସାହିରୁ ଶତାଧିକ ଯୁବତୀଯୁବକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। 

ଚାଷୀଙ୍କୁ ପମ୍ପ୍‌ସେଟ୍‌ ବଣ୍ଟନ

ଚାଷୀଙ୍କୁ ପମ୍ପ୍‌ସେଟ୍‌ ବଣ୍ଟନ

ଚମ୍ପୁଆ, ୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ): ଚମ୍ପୁଆସ୍ଥିତ ସମନ୍ବିତ ଆଦିବାସୀ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମାଗଣା ପମ୍ପ୍‌ସେଟ୍‌ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। ଫୋକସ ଏରିଆ ଡେଭଲପ୍‌ମେଣ୍ଟ୍‌ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ପ୍ରକଳ୍ପ ଜରିଆରେ ପମ୍ପ୍‌ସେଟ୍‌ ବିତରଣ କରାଯାଇଛି। ଆଇଟିଡିଏ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଚମ୍ପୁଆ ଉପଜିଲାପାଳ ତଥା ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରସାଶକ ପାରୁଲ ପଟାୱରୀ କେନ୍ଦୁଝର ଓସ୍କା ସୌଜନ୍ୟରେ ୫ ଜଣ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତିର ଚାଷୀଙ୍କୁ ପମ୍ପ୍‌ସେଟ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ

ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ

ଚମ୍ପୁଆ, ୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ୬ ଦଫା ଦାବିରେ ରାଜ୍ୟରେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଚମ୍ପୁଆ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ସମାନ ଦରମା ଓ ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ, ହାବିଲଦାର ଓ ଫାୟାରମ୍ୟାନଙ୍କ ଆସୋସିଏଶନକୁ ତୁରନ୍ତ ସରକାରୀ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଭୁକ୍ତ କରିବ। ଚୁକ୍ତି ଭିତ୍ତିକ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ନିୟମିତ ଦରମା ଏବଂ ନିଜ ଜିଲାରେ ନିଯୁକ୍ତି, ଅବସରଗ୍ରହଣ କରିଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅବସରକାଳୀନ ପ୍ରାପ୍ୟ ପ୍ରଦାନ, ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଭଳି ୮ ଘଣ୍ଟା ଡ୍ୟୁଟିର ମୂତୟନ କରିବା, ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବା ପଦବୀ ପୂରଣ ପାଇଁ  ଦାବି ହୋଇଛି। ଆନ୍ଦଳୋନରେ ଚମ୍ପୁଆର ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗର ହାବିଲଦାର ଓ ଫାୟାରମ୍ୟାନ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଉତ୍ତେଜନା

ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଉତ୍ତେଜନା

କେନ୍ଦୁଝର,୨୪।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ମାତୃ ଓ ଶିଶୁ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ସୋମବାର ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଟାଉନ ଥାନା ଓ ସିଡିଏମ୍‌ଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ

ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ

କେନ୍ଦୁଝର,୨୪।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାଇସ, ପ୍ରେଷ୍ଟିଜ ଓ ପେନ୍‌ସନ ଦାବିରେ ସୋମବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ କରାଯାଇଛି।

ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର,ଶିକ୍ଷକ ନିଲମ୍ବିତ

ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର,ଶିକ୍ଷକ ନିଲମ୍ବିତ

ଖଇରା,୨୪।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲା ଖଇରା ବ୍ଲକ  ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ପ୍ରାଇମେରୀ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ଅଭିଯୋଗରେ ବିଦ୍ୟାଳୟର ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକ ଦାମୋଦର ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି।  

ପଣପଣା ପଞ୍ଚାୟତରେ ନୂତନ ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ

ପଣପଣା ପଞ୍ଚାୟତରେ ନୂତନ ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ

ବାହାନଗା,୨୪।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକ ପଣପଣା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ସୋମବାର ନୀଳଗିରି ବିଧାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନୂତନ ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।