ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସମ୍ପାଦକୀୟ/କରଦାତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/କରଦାତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ
୧୨୫କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଭାରତରେ ଆୟକର ସଂଗ୍ରହ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନଗଣ୍ୟ ସ୍ଥିତିରେ ରହିଛି। ନିକଟରେ ଆୟକର ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ, ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟାର ମାତ୍ର ୧.୭ ଶତାଂଶ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୨.୦୬ କୋଟି ଲୋକ ୨୦୧୫-୧୬ ଆକଳନ ବର୍ଷ (ଏ.ଓ୍ବାଇ.)ରେ ଟିକସ ପୈଠ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଆୟକର ରିଟର୍ନ ଦାଖଲ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩.୬୫ କୋଟିରୁ ବୃଦ୍ଧିପାଇ ୪.୦୭ କୋଟି ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକୃତ ଟିକସ ପୈଠକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨.୦୬ କୋଟି। ଅନ୍ୟମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଆୟ ଟିକସ ସୀମା ଭିତରେ ଆସୁନାହିଁ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ଏଥିରୁ ଦୁଇଟି କଥା ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉଛି। ପ୍ରଥମତଃ ଲୋକଙ୍କ ମୁଣ୍ଡପିଛା ବାର୍ଷିକ ଆୟ ଟିକସଯୋଗ୍ୟ ହେଉନାହିଁ । ଦ୍ୱିତୀୟତଃ ଟିକସଯୋଗ୍ୟ ଆୟ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ନା କୌଣସି ବାଟରେ ଟିକସ ଫାଙ୍କି ହେଉଛି। ଦ୍ୱିତୀୟ କଥାଟି ଅଧିକ ବିଶ୍ୱାସଯୋଗ୍ୟ ମନେହେବା ସ୍ବାଭାବିକ। ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସରଳ କରି ଅଧିକ ଟିକସଦାତାଙ୍କୁ ଏହାର ପରିସରଭୁକ୍ତ କରିବା ସକାଶେ ସରକାର ଉଦ୍ୟମ ଅବ୍ୟାହତ ରଖିଥିବା ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ବଜେଟ୍‌ରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଟିକସ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରିହାତି ସୀମା ଓ ସ୍ଲାବ୍‌ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଉଛି। ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ କର ଆଦାୟ ନେଇ ଜଟିଳତାର ଅନ୍ତ ଘଟୁନାହିଁ, ଯାହାର ଫାଇଦା ଧନିକଙ୍କ ସମେତ ଟିକସ ପରିସରରୁ ଦୂରେଇ ରହୁଥିବା ଅନେକ କୋଟି ଜନସାଧାରଣ ନେଉଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଟିକସ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆଖିଦୃଶିଆ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁନାହିଁ। ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ, ଆମ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏପରି ହୋଇଛି, କେହି ସ୍ବତଃପ୍ରବୃତ୍ତ ଭାବେ ସରକାରଙ୍କୁ ଟିକସ ପୈଠ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାନ୍ତି । ଯେଉଁ କରଦାତାମାନେ ବାଧ୍ୟବାଧକତାରେ ଟିକସ ପୈଠ କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଏ ବାବଦରେ କେତେ କମ୍‌ ଅର୍ଥ ଦିଆଯାଇପାରିବ ସେହି ବାଟ ଦେଖୁଛନ୍ତି। ସମସ୍ୟା ହେଲା ଭାରତର ଆୟକର ବିଭାଗ କେବଳ ମାତ୍ର ସେହି ୨.୦୬ କୋଟି କରଦାତାଙ୍କ ଉପରେ ଜୁଲମ କରିଆସୁଛି । ମନେରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ ଯେଉଁମାନେ ସ୍ବତଃପ୍ରବୃତ୍ତ ଭାବେ କର ଦେଉଛନ୍ତି ସେମାନେ ଆୟର ମାତ୍ର କିଛି ଅଂଶ ଦେଖାଉଛନ୍ତି । ଏହି ୨.୦୬ କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ କୌଣସି ବିଶେଷ ସୁବିଧା ବା ସମ୍ମାନର ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ। ବରଂ ଏହି କରଦାତାଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ବୋଝ, ଇ-ମେଲ୍‌ ଓ ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଏସ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଧମକ, ସରକାରୀ ଅଫିସରଙ୍କ ଦାଉ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଚାଲିଛି । ଯେଉଁମାନେ ଆୟକର ବିଭାଗର ଜାଲରୁ ଦୂରେଇ ରହିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ବରଂ ସବୁ ସରକାରୀ ସାହାଯ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି । ଭାରତର ଏହି ଅଦ୍ଭୁତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯୋଗୁ ସଚ୍ଚୋଟ ଭାବେ ଆୟକରଦାତା ହେବାଠାରୁ ବିପିଏଲ୍‌ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହେବାର ଅଭିଳାଷ ଅଧିକ ରହୁଛି । ମାଗଣା ଚାଉଳ, ଘର, ପାଇଖାନା, ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ବହି, ଖାଦ୍ୟ, ମାଗଣା ପାଠପଢା ବ୍ୟବସ୍ଥାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଆଖିବୁଜିବା ଯାଏ ଅନେକ ଯୋଜନା ଟିକସ ଦେଉ ନ ଥିବା ଅସଂଖ୍ୟ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ମୁଷ୍ଟିମେୟ କରଦାତାଙ୍କଠାରୁ ଶୋଷିଆଣି ଦିଆଯାଉଛି । ଦୀର୍ଘଜୀବନ ଖଟି ସରକାରଙ୍କୁ ଟିକସ ଦେବା ପରେ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସରିଲେ ଏହି ଦେଶର କରଦାତାମାନେ ଅଲୋଡ଼ା ହୋଇଯାଆନ୍ତି । ଆମେରିକା, ୟୁରୋପ ଭଳି ଦେଶରେ କରଦାତାଙ୍କୁ ଅବସର ପରେ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ମାଧ୍ୟମରେ ସମ୍ମାନର ସହ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ପେନ୍‌ସନ ସମେତ ସବୁ ସାହାଯ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ମାତ୍ର ଭାରତରେ ସେହିଭଳି ସୁବିଧା ଟିକସଦାତାମାନେ ପାଉନାହାନ୍ତି। ବରଂ ଏହି ଦେଶର ପେନ୍‌ସନଧାରୀ, ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ମଧ୍ୟ ଟିକସ ପରିସରରେ ରହିଛନ୍ତି। ଯେଉଁ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନଧାରଣ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କର କୌଣସି କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ରହିବା କଥା ସେହି ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଟିକସ ବୋଝ ରହୁଛି। ସବୁଠାରୁ ଦୟନୀୟ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟିହେଉଛି ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସକାଶେ। ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅବସରକାଳୀନ ପେନ୍‌ସନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ନଗଣ୍ୟ ସ୍ଥିତିରେ ରହିଛି। ସେମାନେ ରୋଜଗାରକ୍ଷମ ଥିବା ସମୟରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଟିକସ ଗଣୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅବସର ପରେ କୌଣସି ପ୍ରାପ୍ତିର ଆଶା ରହୁନାହିଁ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟିକସ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଆୟକର ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀ, ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ, ସରକାରରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ସଂସ୍କାର ସମ୍ପର୍କରେ ଚିନ୍ତା କରିବାର ସମୟ ଆସିଛି। ଅଳ୍ପ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଟିକସ ବୋଝ ନ ଲଦି କିଭଳି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ପରିସରକୁ ଅଣାଯାଇପାରିବ ସେନେଇ ଉଦ୍ୟମ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ବିଶେଷ କରି ଟିକସ ସ୍ଲାବ୍‌ରେ ହ୍ରାସ, ପାନ୍‌କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ସୁବିଧା, ଟିକସ ପୈଠ କରୁ ନ ଥିବା କିମ୍ବା ଜିରୋ ରିଟର୍ନ ଦାଖଲ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପାନ୍‌କାର୍ଡରୁ ବଞ୍ଚିତ କରିବା ଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବା ଉଚିତ । କରଦାତାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିଲେ ଟିକସ ଦେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରୁ ଭାର କମିବ। ଆୟକର ବିଭାଗର ଟିକସ ସଂଗ୍ରହ ପରିମାଣ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ। ସରକାର ଟିକସଦାତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନର ସହ ବଞ୍ଚତ୍ବାର ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟିକରିବା ଆବଶ୍ୟକ।
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଆସନ୍ନ ତୈଳ ସଂକଟ

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଆସନ୍ନ ତୈଳ ସଂକଟ

ଇରାନୀୟ ତୈଳ ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକା ଯେଉଁ ଛଅମାସର ଛାଡ଼ ଦେଇଥିଲା, ତାହା ଏବେ ଉଠାଇନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ଆଠଟି ଦେଶ- ଚାଇନା, ଭାରତ, ଜାପାନ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ତାଇଓ୍ବାନ, ତୁର୍କୀ, ଇଟାଲୀ ଓ ଗ୍ରୀସକୁ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ। ଭାରତ ତା’ର ତୈଳ ଚାହିଦାର ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଆମଦାନି କରୁଥିବା ବେଳେ ଆମର ମୋଟ ଚାହିଦାର ପ୍ରାୟ ୧୧ ପ୍ରତିଶତ ଇରାନ ପୂରଣ କରେ। ଭୌଗୋଳିକ ଦୂରତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଇରାନରୁ ତୈଳ ଆମଦାନି ଆମ ପାଇଁ ସୁବିଧାଜନକ। କିନ୍ତୁ ଆମେରିକାର ଆଦେଶ ଅମାନ୍ୟ କଲେ ଆମେରିକାରୁ ଆମକୁ ଯେଉଁ ଆର୍ଥିକ ଓ ବୈଷ..

କଳ୍‌କୀ ଭୂମିକାରେ ଭାରତୀୟ ଭୋଟର

କଳ୍‌କୀ ଭୂମିକାରେ ଭାରତୀୟ ଭୋଟର

ମାୟାଧର ନାୟକ

ଏବେ ସାରା ଭାରତରେ ଦଳମାନେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନ ମଇଦାନରେ ଓହ୍ଲାଇଦେଲେଣି। ଗଲା ଏପ୍ରିଲ ୧୧ରେ ପ୍ରଥମ ଦଫା କଳିଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଇମିତି ଦଫାକୁ ଦଫା ମେ ତୃତୀୟ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଶେଷରେ ମେ ୨୩ରେ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ହେବ। ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧ ୧୮ ଦିନ ଲାଗିଥିଲା। ରୁଷ ବିପ୍ଳବ ୧୦ଦିନରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। ୨୦୧୯ କଳିଯୁଦ୍ଧ ବର୍ଷବର୍ଷ ଧରି ଲାଗିରହିଛି। ଧର୍ମକୁ ଆଖିଠାରି ମିଛଟାରେ ନିର୍ବାଚନୀ ପାଲା ଚାଲିଛି। ଏ ପାଲା ଦେଢମାସ ଚାଲିବ। ..

 ଧାକୁଲି ଆଈର ଅଚଳ ଟଙ୍କା

ଧାକୁଲି ଆଈର ଅଚଳ ଟଙ୍କା

ମନ-ମାନଚିତ୍ର/ ଡ. ନରହରି ବେହେରା

ଆମ ପାଇଁ ଧାକୁଲି ଆଈ ପରି ଭଲ ମଣିଷ ଆଉ ଦୁନିଆରେ ନାହାନ୍ତି। ଭାରି ସ୍ନେହୀ। ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ତା’ ଦୁଆରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଗଲେ, ଆଈ ଆମକୁ ନିଶ୍ଚୟ କିଛି ଦିଏ। ଆଈର ପିଲାଝିଲା କେହି ନାହାନ୍ତି। ତେଣୁ ଆମକୁ ଦେଖିଲେ ସେ ଖୁସିରେ ଫାଟିପଡ଼େ। ସକାଳୁ ସଞ୍ଜ ଯାଏ ମାନଚିତ୍ରର ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗପରି ଦିଶୁଥିବା ଆମେ ହାଡୁଆ, ପେଟୁଆ, ସିଙ୍ଘାଣିନାକିଆ, ନାକକାନ୍ଦୁରୀ ବିଚିତ୍ରବର୍ଣ୍ଣର ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭାରତ ଏକ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ରାଷ୍ଟ୍ର। ଏଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ଜାତି ଓ ଧର୍ମର ଲୋକେ ବାସ କରନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଧର୍ମର ରୀତିନୀତି, ଚାଲିଚଳନ ଓ ସଂସ୍କୃତି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ। କୌଣସି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ବେଳେବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ଧର୍ମ ଓ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟିହୁଏ। ଏହା ଜାତୀୟ ସଂହତିରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଆଣିବା ସହିତ ଦେଶରେ ଅସ୍ଥିରତା ଓ ଅଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟିକରିବା ପାଇଁ ଖୋରା..

ମାଛିଙ୍କ ଶୂକଦ୍ୱାରା ଘାଆ ଚିକିତ୍ସା

ମାଛିଙ୍କ ଶୂକଦ୍ୱାରା ଘାଆ ଚିକିତ୍ସା

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଦିନକୁ ଦିନ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ସ-ପ୍ରତିରୋଧୀ ହୋଇଉଠୁଛନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ୍‌ ସେମାନଙ୍କ ଦେହରେ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ସ କାମ କରୁନାହିଁ। ସାମାନ୍ୟ ଘାଆ ଭଲ ନ ହୋଇ ଧୀରେ ଧୀରେ ପୁରୁଣା ଓ ବଡ଼ ହୋଇ ସେମାନଙ୍କର ବଞ୍ଚିବା ଆଶା ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ସର୍ଜନମାନେ ଏବେ ଉପାୟ ନ ପାଇ ହଜାର ବର୍ଷ ତଳର ପଦ୍ଧତି ‘ମ୍ୟାଗଟ୍‌ ଥେରାପି’ ଆପଣେଇବାକୁ ବସିଲେଣି। ମ୍ୟାଗଟ୍‌ ହେଉଛି ଲାର୍ଭା ବା ଶୂକକୀଟ ବା ମାଛି ପ୍ରଭୃତି କୀଟପତଙ୍ଗଙ୍କର ଡିମ୍ବ ଓ ପ୍ୟୁପାର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ଅବସ୍ଥା। ଏହି ପଦ୍ଧତିର ଅନ୍ୟନାମ ହେଉଛି 

 ବ୍ୟକ୍ତିକୈନ୍ଦ୍ରିକ ନିର୍ବାଚନ

ବ୍ୟକ୍ତିକୈନ୍ଦ୍ରିକ ନିର୍ବାଚନ

ବିଚିତ୍ର ବିଶ୍ୱାଳ

ନିର୍ବାଚନ ଆମ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ମହାପର୍ବ। ନିର୍ବାଚନକୁ ଅବାଧ, ଭୟମୁକ୍ତ ଓ ନିରପେକ୍ଷ କରିବା ପାଇଁ ଆମ ଦେଶର ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ତରଫରୁ ଗତ ଦଶବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ପରିଚାଳନାରେ ଅନେକ ସଂସ୍କାର ଅଣାଯାଇଛି। ବାଲଟ ପେପର ବଦଳରେ ଭୋଟିଂ ମେଶିନ ବ୍ୟବହାର ହେଉଛି। ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣ ବିଧି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ଓ ଏହାର ପାଳନକୁ 

ସଙ୍କଟରେ ପଞ୍ଚଭୂତ

ସଙ୍କଟରେ ପଞ୍ଚଭୂତ

ଅଭିମନ୍ୟୁ ଧଳ

ଯାହା କେବେ ମରେ ନାହିଁ, ସେ ଅମୃତ। ଅର୍ଥାତ୍‌ ଅମୃତ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜୀବନୀଶକ୍ତି ହରାଏ ନାହିଁ। ମାଟି, ପାଣି, ପବନ, ଉତ୍ତାପ, ଖାଦ୍ୟ ଆଦି ଅମୃତ। ଏହାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଭୂପୃଷ୍ଠରେ ଜୀବଜନ୍ତୁ, ବୃକ୍ଷଲତା, କୀଟପତଙ୍ଗ ଆଦି ବଞ୍ଚିପାରନ୍ତି। ମାଟି ମା’ ତା’ ବକ୍ଷରେ ଶସ୍ୟ ଉପୁଜାଇ ସୁଶୋଭିତ ହେବା ସ୍ଥଳେ ଜଳ ଓ ବାୟୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ। ଉତ୍ତାପର ଅମାପ ଶକ୍ତି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜାଗ୍ରତ, ସତେଜ କରେ। ଏମାନଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦରୁ କୋଟି କୋଟି ବର୍ଷ ହେବ ଧରାପୃଷ୍ଠରେ ଜୀବନ୍ତ ବସ୍ତୁ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

କେତେକ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଜଳାଞ୍ଜଳି ଦେଇ ଅର୍ଥ ରୋଜଗାର କରିଥାଆନ୍ତି। ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ବିଡ୍‌ ଜିଲାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଅଧିକ ଅର୍ଥ ଉପାର୍ଜନ ଆଶାରେ ଗରିବ ମହିଳା ନିଜ ଇଚ୍ଛାରେ 

 ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଉପରେ ଛିଟା

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଉପରେ ଛିଟା

ଭାରତୀୟ ନ୍ୟାୟପାଳିକାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଆସନ ଉପରେ ପୁନର୍ବାର କଳାବାଦଲ ଘୋଟିଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି(ସିଜେଆଇ) ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇଙ୍କ ସମେତ ବରିଷ୍ଠ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଚେଲାମେଶ୍ୱର, ମଦନ ବି ଲକୁର ଏବଂ କୁରିୟନ ଯୋଶେଫ୍‌ ତତ୍‌କାଳୀନ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଦୀପକ ମିଶ୍ରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ବଣ୍ଟନରେ ଅନି..

ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନରେ ସରକାରଙ୍କ ପଛଘୁଞ୍ଚା

ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନରେ ସରକାରଙ୍କ ପଛଘୁଞ୍ଚା

ତତ୍ତ୍ୱ ଓ ତର୍କ/ ବିମଳ ପ୍ରସାଦ ପାଣ୍ଡିଆ 

ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଇବାରେ ସରକାରୀ ବିଭାଗଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପାନୀୟ ଜଳ ଓ ପରିମଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବୋଧହୁଏ ସବୁଠୁ ଆଗରେ। ପୂର୍ବ ସରକାର ସମୟରେ ଏହି ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯଥା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଗ୍ରାମ୍ୟ ପାନୀୟ ଜଳ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିମଳ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଏକ ବଳିଷ୍ଠ ତଥ୍ୟ ପ..

କିଏ ଏଇ ମା’

କିଏ ଏଇ ମା’

ସୁଧିରାଜ ରାଉତ

ବର୍ଷା ମାସ। ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଜଳଭଣ୍ଡାର ସାମର୍ଥ୍ୟଠାରୁ ଅଧିକ ଜଳରେ ପୂର୍ଣ୍ଣହୋଇ ମନେହେଉଥିଲା ସତେ ଅବା ଏକ ମାଟିଆ ସମୁଦ୍ର। କୂଳରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିବା ଡଙ୍ଗାକୁ ଫିଟାଇଦେଇ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ କହିଲି ଭଲ ଫଟୋ ନେବାକୁ। ବନ୍ଧୁ ଫଟୋ ଉଠାଉଥାଏ କିନ୍ତୁ ମୋତେ ନେଇ ଡଙ୍ଗାଟି ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୂରେଇ ଯାଉଥାଏ କୂଳରୁ। ରୋକିବାର ମୋ ସକଳ ପ୍ରୟାସକୁ ଉପହାସକରି ଡ୍ୟାମ୍‌ର ରିଟର୍ନ କରେଣ୍ଟରେ ଡଙ୍ଗାଟି କୂଳରୁ ପାଞ୍ଚଶହ ମିଟରରୁ ଅଧିକ ଦୂରକୁ ଚାଲିଗଲା। ମେଘ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା, ଆଉ ପବନ ଲ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମତଦାନ କରି ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧି ବାଛିବା ହେଉଛି ମୌଳିକ ଅଧିକାର। ଏହାକୁ  ଆଦୌ ଅଣଦେଖା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ କେତେକ ନାଗରିକ ଭୋଟଦାନରୁ ବିରତ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାଆନ୍ତି। ସେ..


Model This Week

ତୁଳସୀ ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ
Why Dharitri