ଖେଳ |

ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ହରାଇଲେ ବିରାଟ

ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ହରାଇଲେ ବିରାଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୬।୧୨- ନିୟମିତ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦଳ ୩-୦ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ଟି୨୦ ସିରିଜ କ୍ଲିନ୍‌ ସୁଇପ୍‌ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ବିରାଟ ନିଜର ବାହାଘର ଲାଗି ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ଦିନିକିଆ ଓ ଟି୨୦ ସିରିଜରୁ ଓହରିଯାଇଥିଲେ। ତେବେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ବିରାଟଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ ପରିଷଦ (ଆଇସିସି) ପକ୍ଷରୁ ସଦ୍ୟ ପ୍ରକାଶିତ ଟି୨୦ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ୨୯ ବର୍ଷୀୟ ବିରାଟ ବ୍ୟାଟିଂ ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ହରାଇଛନ୍ତି। କୋହଲିଙ୍କୁ ହଟାଇ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓପନର୍‌ ଆରୋନ୍‌ ଫିଞ୍ଚ୍‌ ଏକ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନ ଦଖଲ କରିଛନ୍ତି। ଆଇସିସି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଜଣେ ଖେଳାଳି ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାଚ୍‌ ନ ଖେଳନ୍ତି ତେବେ ସେ ତାଙ୍କ ରେଟିଂ ପଏଣ୍ଟର ୨ ପ୍ରତିଶତ ହରାଇବେ। ଏହିକ୍ରମରେ ବିରାଟ ସିରିଜର ୩ଟି ଯାକ ମ୍ୟାଚ୍‌ ନ ଖେଳିବାରୁ ତାଙ୍କ ମୋଟ୍‌ ପଏଣ୍ଟ ବର୍ତ୍ତମାନ ୭୭୬କୁ ଖସି ଆସିଛି। ବ୍ୟାଟିଂ ତାଲିକାରେ ସେ ବତ୍ତର୍ମାନ ୩ୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। ଫିଞ୍ଚ୍‌ (୭୮୪) ଓ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଓପନର ଏଭିନ୍‌ ଲୁଇସ୍‌ (୭୮୦) ପ୍ରଥମ ଦୁଇ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। ଏହି ସିରିଜରେ ଉନ୍ନତ ବ୍ୟାଟିଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ଦୁଇ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଲୋକେଶ ରାହୁଲ ଓ ରୋହିତ୍‌ ଶର୍ମାଙ୍କ ମାନ୍ୟତାରେ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତି ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି। ଲଗାତର ୨ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ସହ ୩ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ମୋଟ୍‌ ୧୫୪ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିବା ରାହୁଲ ଏକାଥରକେ ୨୩ଟି ପାହାଚ ଉପରକୁ ଉଠି ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଇନ୍ଦୋରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୨ୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ୧୧୮ ରନ କରିଥିବା ରୋହିତ୍‌ ଚତୁଃଦଶ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି।
ପରି ବୋଲିଂ ତାଲିକାରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତକୁ ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ହରାଇବାକୁ ପଡ଼ିଛି। ଏକ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିବା ଯଶ୍‌ପ୍ରୀତ୍‌ ବୁମ୍‌ରା ୨ଟି ସ୍ଥାନ ହରାଇ ୩ୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। ବୁମ୍‌ରା ପ୍ରଥମ ୨ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଉଇକେଟ୍‌ଶୂନ୍ୟ ରହିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ତିମ ତଥା ୩ୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳି ନ ଥିଲେ। ପାକିସ୍ତାନ ସ୍ପିନର ଇମାଦ୍‌ ଓ୍ବାସିମ ଓ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସ୍ପିନର ରଶିଦ୍‌ ଖାଁ ଯଥାକ୍ରମେ ପ୍ରଥମ ଓ ୨ୟ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତର ଯୁବ ତାରକା ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ୧୪ଟି ସ୍ଥାନ ଉପରକୁ ଉଠି ୧୬ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। ତେବେ ସିରିଜ କ୍ଲିନ୍‌ ସୁଇପ୍‌ କରିଥିବା ଯୋଗୁ ଭାରତ (୧୨୧ ପଏଣ୍ଟ)ଟି୨୦ ଟିମ୍‌ ତାଲିକାର ୨ୟ ସ୍ଥାନ ଲାଭ କରିଛି। ଇଂଲଣ୍ଡ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଓ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଭାରତ ଏହି ସଫଳତା ପାଇଛି। ୧୨୪ ପଏଣ୍ଟ ସହ ପାକିସ୍ତାନ ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି।

All Right Reserved By

ଖେଳ |

ବ୍ରିକ୍ସ ଫୁଟ୍‌ବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ଭାରତର ତୃତୀୟ ପରାଜୟ

ବ୍ରିକ୍ସ ଫୁଟ୍‌ବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ଭାରତର ତୃତୀୟ ପରାଜୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୧।୫(ପି.ଟି.)- ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଚାଲିଥିବା ବ୍ରିକ୍ସ ଫୁଟ୍‌ବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ (୧୭ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ମହିଳା)ରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଲଗାତର ୩ୟ ପରାଜୟବରଣ କରିଛି। ଶନିବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ଏକ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭାରତ ୦-୫ ଗୋଲରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବ୍ରାଜିଲଠାରୁ ପରାଜୟବରଣ କରିଛି।

ସେସାର ଜାମସେଦପୁର ଏଫ୍‌ସିର ନୂଆ କୋଚ୍‌

ସେସାର ଜାମସେଦପୁର ଏଫ୍‌ସିର ନୂଆ କୋଚ୍‌

କୋଲକାତା, ୨୧।୭(ପି.ଟି.)- ସ୍ପାନିଶ ପ୍ରଫେଶନାଲ ଫୁଟ୍‌ବଲ କ୍ଲବ ଆଟ୍‌ଲେଟିକୋ ମାଡ୍ରିଡ୍‌ର ପ୍ରାକ୍ତନ ମ୍ୟାନେଜର ସେସାର ଫର୍ନାଣ୍ଡେ ଜିମେଜଞ୍ଜେ ଇଣ୍ଡିଆନ ସୁପର୍‌ ଲିଗ୍‌ (ଆଇଏସ୍‌ଏଲ୍‌) କ୍ଲବ ଜାମସେଦପୁର ଏଫ୍‌ସିର ନୂତନ କୋଚ୍‌ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଭାରତୀୟ ମହିଳା କମ୍ପାଉଣ୍ଡ ଦଳକୁ ରୌପ୍ୟ

ଭାରତୀୟ ମହିଳା କମ୍ପାଉଣ୍ଡ ଦଳକୁ ରୌପ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧।୭- ଭାରତୀୟ ତୀରନ୍ଦାଜ ତ୍ରୀଶା ଦେବ, ମୁସ୍କାନ କିରାର ଓ ଜ୍ୟୋତି ସୁରେଖାଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ କମ୍ପାଉଣ୍ଡ ଦଳ ଜର୍ମାନୀର ବର୍ଲିନଠାରେ ଚାଲିଥିବା ତୀରନ୍ଦାଜ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ୪ର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି।

ମେ ୟଙ୍ଗ କ୍ଲାସିକରେ ଲଢ଼ିବେ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଯୋଦ୍ଧା-ଷ୍ଟ୍ରୋମ୍ୟାନ

ମେ ୟଙ୍ଗ କ୍ଲାସିକରେ ଲଢ଼ିବେ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଯୋଦ୍ଧା-ଷ୍ଟ୍ରୋମ୍ୟାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧।୭(ପି.ଟି.)- ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଯୋଦ୍ଧା କବିତା ଦେବୀ ମେ ୟଙ୍ଗ କ୍ଲାସିକ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବେ ବୋଲି ଓ୍ବାଲର୍‌ଡ ରେସଲିଂ ଇଣ୍ଟରଟେନମେଣ୍ଟ (ଡବ୍ଲ୍ୟୁଡବ୍ଲ୍ୟୁଇ) ସୁପରଷ୍ଟାର ବ୍ରାଉନ ଷ୍ଟ୍ରୋମ୍ୟାନ ଶନିବାର ଘୋଷଣା କରିିଛନ୍ତି।

ଏବେ ବି ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଧୋନୀ

ଏବେ ବି ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ଧୋନୀ

ମୁମ୍ବାଇ,୨୧।୭- ଭାରତୀୟ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ଦୁଇ ବର୍ଷ ହେଲା ନେତୃତ୍ୱ ପଦରୁ ଓହରି ସାରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବୋର୍ଡ (ବିସିସିଆଇ)ର ଓ୍ବେବ୍‌ସାଇଟରେ ଉଇକେଟ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଧୋନୀ ଏବେ ବି ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଛି।

୨୩ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ହକି:ନେଦରଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ପଏଣ୍ଟ ଭାଗ କଲା ଭାରତ

୨୩ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ହକି:ନେଦରଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ପଏଣ୍ଟ ଭାଗ କଲା ଭାରତ

ଆଣ୍ଟଓ୍ବେର୍ପ(ବେଲଜିୟମ),୨୧।୭(ପି.ଟି.)- ଭାରତୀୟ ଜୁନିୟର ପୁରୁଷ ଦଳ ଚଳିତ ୨୩ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ପାଞ୍ଚ ରାଷ୍ଟ୍ର ବିଶିଷ୍ଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଶୁକ୍ରବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ୨-୨ ଗୋଲ୍‌ରେ ଅମୀମାଂସିତ ରଖିଛି।

ବିଦେଶୀ ଟି୨୦ ଲିଗ୍‌ରେ ଖେଳିପାରିବେ ନାହିଁ ମୁସ୍ତାଫିଜୁର

ବିଦେଶୀ ଟି୨୦ ଲିଗ୍‌ରେ ଖେଳିପାରିବେ ନାହିଁ ମୁସ୍ତାଫିଜୁର

ଢାକା,୨୧।୭- ବାଂଲାଦେଶ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ମୁସ୍ତାଫିଜୁର ରେହମାନ ଆଉ କୌଣସି ଦେଶର ଟି୨୦ ଲିଗ୍‌ରେ ଖେଳି ପାରିବେ ନାହିଁ। କାରଣ ଏ ନେଇ ଆବଶ୍ୟକ ଥିବା ବାଂଲାଦେଶ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡ (ବିସିବି) ପକ୍ଷରୁ ଅନୁମିତି ମିଳିବ ନାହିଁ।

ଚେପ୍‌କୋଏଚଙ୍କ ନାମରେ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ

ଚେପ୍‌କୋଏଚଙ୍କ ନାମରେ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ

ମଣ୍ଟେ କାର୍ଲୋ,୨୧।୭(ଏଏଫ୍‌ପି)- କେନିଆର ବେଟ୍ରିସ ଚେପକୋଏଚ ମହିଳା ୩,୦୦୦ ମିଟର ଷ୍ଟିପଲଚେଜ ଇଭେଣ୍ଟରେ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ମୋନାକୋ ଡାଇମଣ୍ଡ ଲିଗ୍‌ରେ ମହିଳା ୩,୦୦୦ ମି. ରେସ୍‌କୁ ସେ ୮ ମିନିଟ୍‌ ୪୪.୩୨ ସେକେଣ୍ଡରେ ଶେଷ କରିଥିଲେ।

ଦୁଇରୁ ତିନି ସପ୍ତାହରେ ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିବି-ଯାଦବ

ଦୁଇରୁ ତିନି ସପ୍ତାହରେ ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିବି-ଯାଦବ

ମୁମ୍ବାଇ,୨୧।୭- ଭାରତୀୟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର କେଦାର ଯାଦବ ଆଉ ଦୁଇରୁ ୩ ସପ୍ତାହ ପରେ କ୍ରିକେଟକୁ ଫେରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଗତ ଆଇପିଏଲରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ତାଙ୍କ ଗୋଡ଼ ମାଂସପେଶୀରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥିଲା। ଫଳରେ ସେ ଲିଗ୍‌ରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଥିଲେ। ପରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମେଲବର୍ନଠାରେ ତାଙ୍କର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯାଇଥିଲା।

ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସ୍ପିନର ବର୍ଷେ ଲାଗି ବାସନ୍ଦା

ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସ୍ପିନର ବର୍ଷେ ଲାଗି ବାସନ୍ଦା

ସେଣ୍ଟ ଲୁସିଆ, ୨୧।୭- ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଲେଗ ସ୍ପିନର ଜେଫରେ ଭାଣ୍ଡେରସେଙ୍କୁ ଏକ ବର୍ଷ ଲାଗି ବାସନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। ଏଥିସହ ତାଙ୍କ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଚୁକ୍ତିର ୨୦ ପ୍ରତିଶତ କାଟ୍‌ କରିଦିଆଯିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀଲଙ୍କା କ୍ରିକେଟ (ଏସ୍‌ଏଲ୍‌ସି) ପକ୍ଷରୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି।

ସର୍ବଭାରତୀୟ ଟ୍ୟାଲେଣ୍ଟ ସିରିଜ , ଟେନିସ ରବି ନାରାୟଣ ଚାମ୍ପିୟନ

ସର୍ବଭାରତୀୟ ଟ୍ୟାଲେଣ୍ଟ ସିରିଜ , ଟେନିସ ରବି ନାରାୟଣ ଚାମ୍ପିୟନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୧।୭(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)- ମେଣ୍ଢାଶାଳସ୍ଥିତ ଗୁରୁକୂଳ ରିସର୍ଟରେ ସର୍ବଭାରତୀୟ ୧୪ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ଟ୍ୟାଲେଣ୍ଟ ସିରିଜ ଟେନିସ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଛି। ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ବାଳକ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ବିଭାଗ ଟାଇଟଲ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶାର ରବି ନାରାୟଣ ସାହୁ।

ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ, ଏକାଡେମୀ ନିଶାରେ ସୁମିତ

ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ, ଏକାଡେମୀ ନିଶାରେ ସୁମିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୦।୭(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)-କ୍ରୀଡ଼ା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମଗ୍ର ଭାରତ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶା ନିଜର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରି ସାରିଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଆନ୍ତରିକତା ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ଶ୍ରେଣୀୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉପଲବ୍ଧ ଯୋଗୁ ଏବେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଭାରତର କ୍ରୀଡ଼ା ରାଜଧାନୀଭାବେ ପରିଚିତ ହେଉଛି।

Watch Live Broadcast of Rath Yatra Puri, Odisha Here

Model This Week

ରୂପେଶ