ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ |

୬୫ ହାଉତି ବିଦ୍ରୋହୀ ନିହତ

୬୫ ହାଉତି ବିଦ୍ରୋହୀ ନିହତ
ସାନା,୨୬।୧୨: ୟେମେନର ହାଉତି ବିଦ୍ରୋହୀଙ୍କ ଉପରେ ସୌଦି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ବୋମାବର୍ଷା କରିଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ୬୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ସୌଦି ପକ୍ଷରୁ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି। ୟେମେନ ହୋଦେଇଦାର ଦକ୍ଷିଣରେ ଥିବା ଆଦେନ୍‌, ତାହିତା ଓ ହାଇସ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାଉତି ବିଦ୍ରୋହୀଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଜାରି ରହିଛି। ଏଥିରେ ୧୨ଜଣ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ୧୯ରୁ ଅଧିକ ଆହତ ହୋଇଥିବା ସୈନ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି।
All Right Reserved By

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ |

ଖୋଲିଲା ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ୍ତ ସମୁଦ୍ର ପୋଲ

ଖୋଲିଲା ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ୍ତ ସମୁଦ୍ର ପୋଲ

ହଙ୍ଗ କଙ୍ଗ,୨୩।୧୦: ଚାଇନା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସ୍କି ଜିନପିଙ୍ଗ ମଙ୍ଗଳବାର ହଙ୍ଗ କଙ୍ଗ-ଜୁହାଇ ସି-କ୍ରସିଂ ବ୍ରିଜର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ଜୁହାଇରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଉତ୍ସବରେ ଏହି ପୋଲର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରାଯାଇଛି। 

ମଦ କାରଖାନାରେ ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ

ମଦ କାରଖାନାରେ ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ

ମେକ୍ସିକୋ ସିଟି,୨୩।୧୦: ଉତ୍ତର ଆମେରିକାର ମେକ୍ସିକୋ ସିଟିରେ ଥିବା ଏକ ମଦ କାରଖାନାରେ ସୋମବାର ଏକ ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଜଣେ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। 

ସହର ମୁହାଁ ତୁଷାର ଭାଲୁ

ସହର ମୁହାଁ ତୁଷାର ଭାଲୁ

ମସ୍କୋ,୨୨।୧୦: ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁ ମେରୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ବରଫ ତରଳିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ  ତୁଷାର ଭାଲୁ ରୁଷିଆର ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରୁଛନ୍ତି।

କାନାଡ଼ାରେ ଭୂକମ୍ପ

କାନାଡ଼ାରେ ଭୂକମ୍ପ

ଅଟଓ୍ବା,୨୨।୧୦: କାନାଡ଼ାରେ ସୋମବାର ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୁତ ହୋଇଛି। ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ଏହାର ତୀବ୍ରତା ୬.୬ ଥିଲା ବୋଲି ଆମେରିକା ଜିଓଲୋଜିକାଲ ସର୍ଭେ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ଆମେରିକା ମୁହାଁ ହଣ୍ଡୁରାସ ଶରଣାର୍ଥୀ

ଆମେରିକା ମୁହାଁ ହଣ୍ଡୁରାସ ଶରଣାର୍ଥୀ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌,୨୨।୧୦: ହଣ୍ଡୁରାସରୁ ଆସୁଥିବା ହଜାର ହଜାର ଶରଣାର୍ଥୀ ରବିବାର ନଦୀ ପାର ହୋଇ ଆମେରିକାରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ଏପଟେ ଏମାନଙ୍କୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସବୁ ପ୍ରକାର ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରାଯାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍‌ଡ ଟ୍ରମ୍ପ।

ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ପ୍ରଳୟଙ୍କରୀ ତୋଫାନ

ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ପ୍ରଳୟଙ୍କରୀ ତୋଫାନ

ମେକ୍ସିକୋ ସିଟି,୨୨।୧୦: ତୋଫାନ ‘ଓ୍ବିଲା’ ଏବେ କାଟାଗୋରୀ ୩ରୁ କାଟାଗୋରୀ ୪ରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଏହା ମଧ୍ୟ ମେକ୍ସିକୋରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। 

ଭାରତ ବିରୋଧରେ ‘ଓ୍ବାଟର ବମ୍‌’ ପ୍ରୟୋଗ କରୁଛି ଚାଇନା

ଭାରତ ବିରୋଧରେ ‘ଓ୍ବାଟର ବମ୍‌’ ପ୍ରୟୋଗ କରୁଛି ଚାଇନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ବେଜିଂ,୨୨।୧୦: ଭାରତର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଚାଇନା ଓ୍ବାଟର ବମ୍‌ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ସମ୍ପ୍ରତି ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡରେ ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀରେ ୧୮ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ୍‌ ଜଳ ଛଡ଼ାଯାଉଛି।

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ବିସ୍ଫୋରଣ: ୧୧ ମୃତ

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ବିସ୍ଫୋରଣ: ୧୧ ମୃତ

କାବୁଲ,୨୧।୧୦: ବହୁଦିନ ପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଠାକାର ପରିସ୍ଥିତି ଅଶାନ୍ତ ହୋଇ ପଡିଛି। ଶନିବାର ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିବା ଖବର ଆସିଥିବା ବେଳେ ରବିବାର ମଧ୍ୟ ଏହାର ପୁନରାବୃତ୍ତି ହୋଇଛି। 

ଖୋଲିବ ଚାଇନା-ହଂକଂ ସାମୁଦ୍ରିକ ପୋଲ

ଖୋଲିବ ଚାଇନା-ହଂକଂ ସାମୁଦ୍ରିକ ପୋଲ

ବେଜିଂ,୨୧।୧୦: ଚାଇନା-ହଂକଂକୁ ଯୋଡୁଥିବା ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ୍ତ ସାମୁଦ୍ରିକ ପୋଲ ହଂକଂ-ଜୁହାଇ-ମକାଓକୁ ସାଧାରଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆସନ୍ତା ବୁଧବାର ଅର୍ଥାତ୍‌ ଅକ୍ଟୋବର ୨୪ ତାରିଖରେ ଖୋଲି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି।

୪୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଲା ଚନ୍ଦ୍ର ପଥର

୪୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଲା ଚନ୍ଦ୍ର ପଥର

ବୋଷ୍ଟନ,୨୧।୧୦: ଚନ୍ଦ୍ରରୁ ପୃଥିବୀକୁ ଖସି ଥିବା ଉଲକାପିଣ୍ଡ ପଥର ୪୫୦ ଲକ୍ଷ ୩ ହଜାର ୪ ଶହ ୩୭ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଛି। 

ଆଇଏନ୍‌ଏଫ୍‌ ସନ୍ଧିକୁ ନେଇ ରୁଷଠାରୁ ଅଲଗା ହେଲା ଆମେରିକା

ଆଇଏନ୍‌ଏଫ୍‌ ସନ୍ଧିକୁ ନେଇ ରୁଷଠାରୁ ଅଲଗା ହେଲା ଆମେରିକା

ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୨୧।୧୦: ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଦୂରଗାମୀ ପରମାଣୁ ଶକ୍ତି (ଆଇଏନ୍‌ଏଫ୍‌) ସନ୍ଧିରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ। ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଆମେରିକା ରୁଷ ସହ ଏହି ଚୁକ୍ତି ସ୍ବାକ୍ଷରିତ କରିଥିଲା। 

ଆକାଶେ ହସିବ ଦ୍ୱିତୀୟ ଜହ୍ନ

ଆକାଶେ ହସିବ ଦ୍ୱିତୀୟ ଜହ୍ନ

ବେଜିଂ: ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଆକାଶରେ ଆଉ ଏକ ଜହ୍ନ ଝଲସିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ଦ୍ୱିତୀୟ ଜହ୍ନ କୁହାଯାଇପାରେ। ଚନ୍ଦ୍ରର ଆଲୋକ ଖୁବ୍‌ ମନମତାଣିଆ ଆଉ ଆକର୍ଷଣୀୟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟାଲୋକର ୪ଲକ୍ଷ ଭାଗରୁ ୧ଭାଗ ହିଁ ଆମେ ପାଇଥାଉ। ଚନ୍ଦ୍ର ବାସ୍ତବରେ ରାତ୍ରିର ଅନ୍ଧାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଦୂରୀଭୂତ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ନୁହେଁ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଚାଇନାର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନେ ଏକ କୃତ୍ରିମ ଜହ୍ନ ଆକାଶକୁ ଛାଡ଼ିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।