ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଧାନର ଅଭାବୀ ବିକ୍ରି

ଧାନର ଅଭାବୀ ବିକ୍ରି

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ, ୨୫।୧୨

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲାର ୧୧୪ ପ୍ୟାକ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ଖରିଫ ଧାନ କ୍ରୟ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ସରକାରୀ ଭାବେ ଜିଲାରେ ଗତ ୧୫ ତାରିଖରୁ ମଣ୍ଡି ଖୋଲାଯାଇଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ୧୦ ଦିନ ବିତି ଥିବା ବେଳେ ଜିଲାର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଧାନ ଅଭାବୀ ବିକ୍ରି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। ନଦୀନାଳଘେରା ଅଗମ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ରାସ୍ତାଘାଟର ଅସୁବିଧା ଯୋଗୁ ଚାଷୀମାନେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ବହୁ ଚାଷୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ନଦୀ ଆରପଟେ ମଣ୍ଡି ଖୋଲିଥିବାରୁ ଡଙ୍ଗାରେ ଧାନ ବୋଝେଇ କରି ନେବା କାଠିକର ପାଠ। ତେଣୁ ଚାଷୀମାନେ ଅନ୍ୟ ଉପାୟ ନପାଇ ସହଳ ଅମଳ କରିଥିବା ଧାନକୁ ବେପାରୀକୁ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ କଜଳପାତିଆର ଚାଷୀ ରାମହରି ମଣ୍ଡଳ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଖରିନାସୀ ଗ୍ରାମର ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ବେଣାକନ୍ଦାଠାରେ ମଣ୍ଡି ଖୋଲିଛି। ତେବେ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ନଥିବାରୁ ଡ଼ଙ୍ଗାରେ ଧାନ ବୋଝେଇ କରି ନେଇ ମଣ୍ଡିରେ ଦେବା ଅପେକ୍ଷା ବେପାରୀଙ୍କୁ ଦେବା ସହଜ ହେଉଛି। ତେଣୁ ସେ ୬ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ ବେପାରୀଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରିଥିବା ଚାଷୀ ରାମହରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲାର ନଦୀନାଳ ଘେରା ଅଞ୍ଚଳକୁ ଗମନାଗମନ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ରାସ୍ତା ନଥିବାରୁ ବହୁ ସମୟରେ ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ ପଡିରହିବା ସହିତ ଶିକ୍ଷା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ପରି ମୌଳିକ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ହୋଇ ପାରୁ ନଥିବା ନେଇ ସେ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ବଡଟୁବିର ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବାରିକ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ, କଜଳପାଟିଆ ସହିତ ଜମ୍ବୁ, ସୁନୀତି, କଂସାର ବଡଦାଣ୍ଡୁଆ, ବତିଘର, ବଡ଼ଟୁବି, ସାନଟୁବି ଆଦି ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଚାଷୀମାନେ ଧାନ ଅଭାବୀ ବିକ୍ରିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି। ଏଠାରେ ନଦୀନାଳ ଉପରେ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ହେଉ ନଥିବା ଓ ରାସ୍ତା ନଥିବା କାରଣରୁ ଜନଜୀବନ ଦେଶୀ ଡଙ୍ଗା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ। ତେବେ ଖରିନାସୀ ଉପରେ ଏକ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ପାରିଲେ, ରାମନଗର ପ୍ୟାକ୍ସରେ ଧାନ ବିକ୍ରି ହୋଇ ପାରନ୍ତା। ସେହିପରି ଆଳି ବ୍ଲକ ପଦନୀପାଳ ଗ୍ରାମର ଚାଷୀ ଉମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ କୁହନ୍ତି, ନଦୀରେ ସବୁବେଳେ କୁମ୍ଭୀର ଆତଯାତ ହେଉଛନ୍ତି। ଏପରି ଅବସ୍ଥାରେ ଧାନ ବସ୍ତାକୁ ମଣ୍ଡି ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଚାଷୀଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଯାଇଛି। ବେପାରୀମାନେ ଗାଁକୁ ଆସି ଚାଷୀଙ୍କଠାରୁ ଧାନ କ୍ରୟ କରି ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଏକାଠି କରିବା ପରେ ଏକକାଳୀନ ଡ଼ଙ୍ଗା, ଭୁଟୁଭୁଟି ସାହାଯ୍ୟରେ ନଦୀ ଆରପାଟକୁ ଧାନ ନେଇଥାନ୍ତି। ଏପରି ଅଗମ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ସରକାରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଧାନ କ୍ରୟ କଲେ ଚାଷୀ ଉପକୃତ ହୋଇ ପାରନ୍ତେ। ଧାନର ସରକାରୀ ମୂଲ୍ୟ ୧୫୫୦ରୁ ୧୫୯୦ ଥିବା ବେଳେ ମାତ୍ର ୭୦୦ରୁ ୮୦୦ ଟଙ୍କା କୁଇଣ୍ଟାଲ ପିଛା ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ଚାଷୀ ସାହୁ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜିଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ରାମନାଥ ସାହୁଙ୍କୁ ପଚାରିବାରେ ଜିଲାରେ ସରକାରୀ ଭାବେ ୧୧୪ ଧାନ ମଣ୍ଡି ଖୋଲାଯାଇଛି। ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଚାଷୀ ଧାନ ଆଣିଲେ ପ୍ୟାକ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ କିଣାଯାଉଛି। ଜିଲାର କେତେକ ଅଗମ୍ୟ ଗଁାରେ ମଣ୍ଡି ଖୋଲିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବିରିଡ଼ି,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବିରିଡ଼ି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାସନ୍ତରା ଗ୍ରାମ ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ରବିବାର ସକାଳେ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ସ୍ବର୍ଗତ ଶସାନନ୍ଦ ଜେନାଙ୍କ କନ୍ୟା ସୁଜାତା ଓରଫ ସସ୍ମିତା(୨୮)। ସକାଳେ ସେ ପୋଖରୀକୁ ବାସନ ମାଜିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ଭାଉଜଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗରେ ଦିଅର ଗିରଫ

ଭାଉଜଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗରେ ଦିଅର ଗିରଫ

ନାଉଗଁ।,୧୭।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନାଉଗାଁ ଥାନା ନୂଆଗଁ। ପଞ୍ଚାୟତ ଗୋପାଳପୁର ଗ୍ରାମରେ ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ନିଜ ଭାଉଜଙ୍କୁ କଟୁରୀ ଚୋଟରେ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ରାୟଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ମେ ୨୫ରେ ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଏହି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା।

କଳା ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ନାଉଗଁ।,୧୭।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନାଉଗଁ। ବ୍ଲକ ତିହୁଡ଼ାସ୍ଥିତ ମା’ଜାଗୁଳାଇ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ରବିବାର ଉକତ୍ଳ ଭାରତୀ କଳା ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ଗୋଠଦା ମଠାଧୀଶ ମହନ୍ତ ଚିନ୍ତାମଣୀ ପର୍ବତ ଗୋସ୍ବାମୀ, ଗୁରୁକୁପା କୁଟୀରର ବାବା ସତ୍ୟାନନ୍ଦ ଦାସ ମହାରାଜ

ବିଭିନ୍ନ ଶୈବ ପୀଠରେ ଶିବ ପାର୍ବତୀଙ୍କ ବିବାହ ଉତ୍ସବ

ବିଞ୍ଝାପୁର,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ଉପଲକ୍ଷେ ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଶୈବ ପୀଠରେ ରବିବାର ବୁ ଯାକଜମକରେ ଶିବ ପାର୍ବତୀଙ୍କ ବିବାହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାସଁଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଗୌଡସାହିସ୍ଥିତ ବାବା କଲ୍ୟାଣେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଶିବ ପାର୍ବତୀଙ୍କ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ବିଜେଡିରେ ଯୋଗଦେଲେ ଭାଜପା ସମର୍ଥିତ ସରପଞ୍ଚ

ବିଞ୍ଝାରପୁର,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ)- ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକ ଶାସନ୍ଦା ପଞ୍ଚାୟତର ଭାଜପା ସମର୍ଥିତ ସରପଞ୍ଚ ରଶ୍ମିରେଖା ନାୟକ ଓ ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକ ରବିବାର ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରକାଶ ଯେ, ସରପଞ୍ଚ ନାୟକ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ସମର୍ଥକଙ୍କ ସହ ବିଧାୟିକା ପ୍ରମିଳା ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ବାସଭବନରେ ପହଞ୍ଚି ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ବିଶ୍ୱ ପିତୃ ଦିବସ ପାଳିତ

ଦଶରଥପୁର,୧୭।୬(ଡିଏନ୍‌ଏ)- ଜୁନ୍‌ ୧୭କୁ ବିଶ୍ୱ ପିତୃ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ଅବସରରେ ଦଶରଥପୁର ବ୍ଲକ ଥାଲକୁଡି ପଞ୍ଚାୟତ ଥାଲକୁଡି ପାଟଣାଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ ବଳଦେବଜୀଉ ପୀଠରେ ରବିବାର ଏକ ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ପୂଜ୍ୟପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା: ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା: ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଧର୍ମଶାଳା,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା ଅଭିଯୋଗରେ ଧର୍ମଶାଳା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାରବାଟୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଫୁଲାଡି ଗ୍ରାମର ସୁଦର୍ଶନ ଦାସଙ୍କୁ ରବିବାର ପୋଲିସ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି। ସୁଦର୍ଶନ କୋରେଇ ଥାନା ଅଧୀନ ତରକା ଗ୍ରାମର ଶତ୍ରୁଘ୍ନଙ୍କ ଝିଅ ରୁବିନା(୨୫)ଙ୍କୁ ୩ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବିବାହ କରିଥିଲେ।

ଶିବ ପାର୍ବତୀଙ୍କ ବିବାହ ଉତ୍ସବ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଜରପଡା ଥାନା ଜେରେଙ୍ଗ ଦେହୁରୀ ସାହି ଗ୍ରାମ ସ୍ଥିତ ସ୍ବପ୍ନେଶ୍ୱର ମହାଦେବ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ରବିବାର ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ଯାତ୍ରା ଅବସରରେ ପ୍ରଭୁ ଶିବ ଏବଂ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ବିବାହ ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଭାଷାର କୁହୁଶବ୍ଦ ଲେଖକ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ

ଆଳି,୧୭।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଭାଷାର କୁହୁଶବ୍ଦ ଲେଖକ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ନମୈାଜାର ଉନ୍ମେଶ ସାହିତ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ସଂସଦର ସାହିତ୍ୟ ପତ୍ରିକା ‘ନବପର୍ବ’ ଉନ୍ମୋଚନ ଅବସରରେ କଥାଶିଳ୍ପି ଡା. ରାମଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଆଳିର ନମୈାଜା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ନବପର୍ବ ପତ୍ରିକାର ରଜ ବିଶେଷାଙ୍କ ଉନ୍ମୋଚନ ହୋଇଥିଲା।

ପ୍ରତିଭା ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ-୨୦୧୮

ମହାକାଳପଡ଼ା,୧୭।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଓଡ଼ିଶାର ଗଣପର୍ବ ରଜ ଉତ୍ସବ ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ବ୍ଲକର ଜମ୍ବୁ ପଞ୍ଚାୟତର ରମଣୀ ମୋହନ ଉପ୍ରା ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ରଜ ମହୋତ୍ସବ ଉପଲକ୍ଷେ ପ୍ରତିଭା ସମ୍ମାନ ସମାରୋହ-୨୦୧୮ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ଗର୍ତ୍ତେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କ ଓ୍ବେବ ପୋର୍ଟାଲ ଉନ୍ମୋଚନ

ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ଗର୍ତ୍ତେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କ ଓ୍ବେବ ପୋର୍ଟାଲ ଉନ୍ମୋଚନ

ରାଜନଗର,୧୭।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ରାଜନଗର ବ୍ଲକ ଗୋସିଗଁ।ସ୍ଥିତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠରେ ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ଗର୍ତ୍ତେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କ ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହେଉଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଗର୍ତ୍ତେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କ ଐତିହ୍ୟ, କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଓ ପୂଜାପାର୍ବଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଏକ ଓ୍ବେବ ପୋର୍ଟାଲ www.garteswar.com ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିଲାଗି ଆୟୋଜିତ ଉତ୍ସବରେ ଜିଲା ବିଜେଡି ସଭାପତି ଧ୍ରୁବ ସାହୁ ଯୋଗଦେଇ ପୋର୍ଟାଲକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି।

ଦୂତିକେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା: ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା

ଦୂତିକେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା: ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା

ଓଡ଼ଗାଁ,୧୭।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଓଡ଼ଗାଁ ଥାନା ଦୂତିକେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଶନିବାର ହୋଇଥିବା ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ପୋଲସରା ଥାନା ହାତୀଓଟ ଗ୍ରାମର ସମୀର କୁମାର ମହାରଣା(୩୨)ଙ୍କ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ