ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଧାନର ଅଭାବୀ ବିକ୍ରି

ଧାନର ଅଭାବୀ ବିକ୍ରି
କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ, ୨୫।୧୨ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲାର ୧୧୪ ପ୍ୟାକ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ଖରିଫ ଧାନ କ୍ରୟ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ସରକାରୀ ଭାବେ ଜିଲାରେ ଗତ ୧୫ ତାରିଖରୁ ମଣ୍ଡି ଖୋଲାଯାଇଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ୧୦ ଦିନ ବିତି ଥିବା ବେଳେ ଜିଲାର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଧାନ ଅଭାବୀ ବିକ୍ରି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। ନଦୀନାଳଘେରା ଅଗମ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ରାସ୍ତାଘାଟର ଅସୁବିଧା ଯୋଗୁ ଚାଷୀମାନେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ବହୁ ଚାଷୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ନଦୀ ଆରପଟେ ମଣ୍ଡି ଖୋଲିଥିବାରୁ ଡଙ୍ଗାରେ ଧାନ ବୋଝେଇ କରି ନେବା କାଠିକର ପାଠ। ତେଣୁ ଚାଷୀମାନେ ଅନ୍ୟ ଉପାୟ ନପାଇ ସହଳ ଅମଳ କରିଥିବା ଧାନକୁ ବେପାରୀକୁ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ କଜଳପାତିଆର ଚାଷୀ ରାମହରି ମଣ୍ଡଳ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଖରିନାସୀ ଗ୍ରାମର ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ବେଣାକନ୍ଦାଠାରେ ମଣ୍ଡି ଖୋଲିଛି। ତେବେ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ନଥିବାରୁ ଡ଼ଙ୍ଗାରେ ଧାନ ବୋଝେଇ କରି ନେଇ ମଣ୍ଡିରେ ଦେବା ଅପେକ୍ଷା ବେପାରୀଙ୍କୁ ଦେବା ସହଜ ହେଉଛି। ତେଣୁ ସେ ୬ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ ବେପାରୀଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରିଥିବା ଚାଷୀ ରାମହରି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲାର ନଦୀନାଳ ଘେରା ଅଞ୍ଚଳକୁ ଗମନାଗମନ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ରାସ୍ତା ନଥିବାରୁ ବହୁ ସମୟରେ ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ ପଡିରହିବା ସହିତ ଶିକ୍ଷା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ପରି ମୌଳିକ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ହୋଇ ପାରୁ ନଥିବା ନେଇ ସେ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ବଡଟୁବିର ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବାରିକ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ, କଜଳପାଟିଆ ସହିତ ଜମ୍ବୁ, ସୁନୀତି, କଂସାର ବଡଦାଣ୍ଡୁଆ, ବତିଘର, ବଡ଼ଟୁବି, ସାନଟୁବି ଆଦି ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଚାଷୀମାନେ ଧାନ ଅଭାବୀ ବିକ୍ରିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି। ଏଠାରେ ନଦୀନାଳ ଉପରେ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ହେଉ ନଥିବା ଓ ରାସ୍ତା ନଥିବା କାରଣରୁ ଜନଜୀବନ ଦେଶୀ ଡଙ୍ଗା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ। ତେବେ ଖରିନାସୀ ଉପରେ ଏକ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ପାରିଲେ, ରାମନଗର ପ୍ୟାକ୍ସରେ ଧାନ ବିକ୍ରି ହୋଇ ପାରନ୍ତା। ସେହିପରି ଆଳି ବ୍ଲକ ପଦନୀପାଳ ଗ୍ରାମର ଚାଷୀ ଉମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ କୁହନ୍ତି, ନଦୀରେ ସବୁବେଳେ କୁମ୍ଭୀର ଆତଯାତ ହେଉଛନ୍ତି। ଏପରି ଅବସ୍ଥାରେ ଧାନ ବସ୍ତାକୁ ମଣ୍ଡି ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଚାଷୀଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଯାଇଛି। ବେପାରୀମାନେ ଗାଁକୁ ଆସି ଚାଷୀଙ୍କଠାରୁ ଧାନ କ୍ରୟ କରି ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଏକାଠି କରିବା ପରେ ଏକକାଳୀନ ଡ଼ଙ୍ଗା, ଭୁଟୁଭୁଟି ସାହାଯ୍ୟରେ ନଦୀ ଆରପାଟକୁ ଧାନ ନେଇଥାନ୍ତି। ଏପରି ଅଗମ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ସରକାରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଧାନ କ୍ରୟ କଲେ ଚାଷୀ ଉପକୃତ ହୋଇ ପାରନ୍ତେ। ଧାନର ସରକାରୀ ମୂଲ୍ୟ ୧୫୫୦ରୁ ୧୫୯୦ ଥିବା ବେଳେ ମାତ୍ର ୭୦୦ରୁ ୮୦୦ ଟଙ୍କା କୁଇଣ୍ଟାଲ ପିଛା ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ଚାଷୀ ସାହୁ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜିଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ରାମନାଥ ସାହୁଙ୍କୁ ପଚାରିବାରେ ଜିଲାରେ ସରକାରୀ ଭାବେ ୧୧୪ ଧାନ ମଣ୍ଡି ଖୋଲାଯାଇଛି। ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଚାଷୀ ଧାନ ଆଣିଲେ ପ୍ୟାକ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ କିଣାଯାଉଛି। ଜିଲାର କେତେକ ଅଗମ୍ୟ ଗଁାରେ ମଣ୍ଡି ଖୋଲିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ସୁନିଆରେ ସୁନାଥାଳିରେ ଶ୍ରୀରଘୁନାଥଜୀଉଙ୍କୁ ଲାଗିହେଲା କାକରାପଠା

ସୁନିଆରେ ସୁନାଥାଳିରେ ଶ୍ରୀରଘୁନାଥଜୀଉଙ୍କୁ ଲାଗିହେଲା କାକରାପଠା

ଓଡ଼ଗାଁ,୨୧।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଓଡ଼ଗାଁରେ ବିଜେ ଶ୍ରୀରଘୁନାଥଜୀଉଙ୍କ ପୀଠରେ ସୁନିଆରେ ସୁନାଥାଳିରେ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାକରା ପିଠା ଲାଗି ହୋଇଛି । ଭାଦ୍ରବ ମାସ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ଦ୍ୱାଦଶୀ ତିଥିରେ ସୁନିଆ ଓ ବାମନ ଜନ୍ମ ମହୋତ୍ସବ ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି।

ଇଞ୍ଜିନରୁ ବଗି ବିଚ୍ଛିନ୍ନ

ଇଞ୍ଜିନରୁ ବଗି ବିଚ୍ଛିନ୍ନ

ନିରାକାରପୁର,୨୧। ୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନିରାକାରପୁର ଲେବୁଲ କ୍ରସିଂ ନିକଟରେ ୫୮ ବଗି ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ର ଇଞ୍ଜିନ୍‌ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟା ବେଳେ ବଗିରୁ ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଥିଲା।

 ପ୍ରକୃତିପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିଥାଏ କାଶତଣ୍ଡୀ ଫୁଲ

ପ୍ରକୃତିପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିଥାଏ କାଶତଣ୍ଡୀ ଫୁଲ

ଗଣିଆ,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଋତୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ତାଳେ ତାଳେ ବଦଳିଥାଏ ପ୍ରକୃତିକ ଚିତ୍ର। ଆଉ ଏହା ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିଦିଏ। ଗହୀର ବିଲରେ କାଶତଣ୍ଡୀ ଫୁଲକୁ ଦେଖିଲେ ଏହା ଅନୁଭବ କରିହୁଏ। 

ଚାଷ ଜମିରୁ ପାଣି ନ ଛାଡୁନୁ ପୁଣି ଲଗାଣ ବର୍ଷା

ଚାଷ ଜମିରୁ ପାଣି ନ ଛାଡୁନୁ ପୁଣି ଲଗାଣ ବର୍ଷା

ପାଟକୁରା, ୨୧।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଲଘୁଚାପଜନିତ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଗରଦପୁର ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶତାଧିକ ଏକର ଚାଷ ଜମି ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ଜମିରେ ଧାନ ଫସଲ ପଚି ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା।

ପଲିଥିନ ପାଲ ପାଇଁ ତହସିଲ ଘେରାଉ

ପଲିଥିନ ପାଲ ପାଇଁ ତହସିଲ ଘେରାଉ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୧।୯- ଗତ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବା କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ବ୍ଲକ ଚନ୍ଦନପୁର ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ ଅଦ୍ୟାବଧି ଗୃହର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପଲିଥିନ ପାଲ ଯୋଗାଇ ଦିଆ ଯାଇ ନାହିଁ 

ସାପକାମୁଡ଼ାରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ସାପକାମୁଡ଼ାରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବାଙ୍କୀ,୨୧।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ବାଙ୍କୀ ଥାନା ଅଧୀନ ବିଲପଡ଼ା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ଶୁକ୍ରବାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତ ଯୁବକ ହେଲେ ଗ୍ରାମର ନିବାସ ସ୍ବାଇଁଙ୍କ ପୁଅ ଭଗବାନ ସ୍ବାଇଁ (୪୬)। 

ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ କାମରେ ଆସୁନି  ନୟାଗଡ଼ ବ୍ଲକ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ

ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ କାମରେ ଆସୁନି ନୟାଗଡ଼ ବ୍ଲକ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୧ା୯-ନୟାଗଡ଼ ବ୍ଳକର ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ସ୍ବୟଂ ସହାୟକା ଗୋଷ୍ଠୀ (ଏସ୍‌ଏଚଜି)ଙ୍କ ପାଥଁ ଥିଲା ବେଳେ ଏହି ଦୋକାନକୁ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ହାତେଇଛନ୍ତି।  ଯେଉଁ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସରେ ଏସ୍‌ଏଚଜି ମହିଳାମାନଙ୍କ ହାତ ତିଆରି ଜିନିଷ ବିକ୍ରି ହେବା କଥା ସେଥିରେ ବିକ୍ରି  ହେଉଛି  ସ୍ନାକ୍ସ, ତେଲ ଓ ମୃଦୁପାନୀୟ ।  ଖାଲିି ସେତିକି ନୁହେଁ ସେଠାରେ ଜେରକ୍ସ ସେଣ୍ଟର ଖୋଲାଯିବା ସହ ଡ଼ିଟିପି ଓ ଏକ ଚେନ୍‌ କମ୍ପାନୀ (ଆରସିଏମ୍‌)ର ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ବିକ୍ରି ହେଉଛି।

ଗଛପଡି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୧।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଲଘୁଚାପ ଜନିତ ବର୍ଷା ଓ ପବନ ଯୋଗୁ ନୟାଗଡ ଜିଲା ଖଣ୍ଡପଡାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗଛ ଭାଙ୍ଗିପଡିବା ସହ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ଛିଣ୍ଡି ସରବରାହ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି।

ବ୍ରଜେନ୍ଦ୍ର ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ଥାପନ ହେବ ସାରସ୍ବତ ସାଧକଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି

ବ୍ରଜେନ୍ଦ୍ର ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ଥାପନ ହେବ ସାରସ୍ବତ ସାଧକଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୧।୯-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାର ଶୈକ୍ଷିକ ଗରିମା ବଖାଣୁଥିବା ବ୍ରଜେନ୍ଦ୍ର ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜିଲାର ବିଶିଷ୍ଟ ୫ ଜଣ ସାରସ୍ବତ ସାଧକଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ।

ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଜିଲାପାଳ

ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଜିଲାପାଳ

ଭାପୁର,୨୧ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାପାଳ ଡ.ଏନ୍‌.ତିରୁମାଲା ନାୟକ ଭାପୁର ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। 

 ବାହାକୁଦସ୍ଥିତ ମହାନଦୀ ଫେରିଘାଟରେ ବୋଟ ଚଳାଚଳ ଠପ୍‌: ଲୋକେ ହନ୍ତସନ୍ତ

ବାହାକୁଦସ୍ଥିତ ମହାନଦୀ ଫେରିଘାଟରେ ବୋଟ ଚଳାଚଳ ଠପ୍‌: ଲୋକେ ହନ୍ତସନ୍ତ

ମହାକାଳପଡ଼ା,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ହେବ ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଛି। ଫଳରେ ଉଚ୍ଚ ଜୁଆର ଓ ତରଙ୍ଗ ଯୋଗୁ କେନ୍ଦ୍ରପଡ଼ା ଜିଲା ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ରାମନଗର ପଞ୍ଚାୟତ ବାହାକୁଦସ୍ଥିତ ମହାନଦୀ ଫେରିଘାଟରେ ବୋଟ ଚଳାଚଳ ଠପ୍‌ ହୋଇ ଯାଇଛି। 

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇଲେ ଜିଲାପାଳ

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇଲେ ଜିଲାପାଳ

ରାଜନଗର, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ରାଜନଗର ବ୍ଲକର ସାତଭାୟା ପଞ୍ଚବରାଇ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାପୀଠ ବଗପାଟିଆର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇଛନ୍ତି ଜିଲାପାଳ ବାସରଥୀ ଶତପଥୀ।