ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ବିପଦରେ ଅରଖପୁର-ଚଣ୍ଡିଆ ବଡ଼ଗେଙ୍ଗୁଟି ନଦୀବନ୍ଧ

ବିପଦରେ ଅରଖପୁର-ଚଣ୍ଡିଆ ବଡ଼ଗେଙ୍ଗୁଟି ନଦୀବନ୍ଧ

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୨୫।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ମହାନଦୀ ନର୍ଥ ଡିଭିଜନ ଅଧୀନରେ ରହିଛି ବଡ଼ଗେଙ୍ଗୁଟି ନଦୀବନ୍ଧ। ୧୪ କୋଟି ବ୍ୟୟରେ ଏହି ନଦୀବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦୧୪ ମସିହାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ନଦୀବନ୍ଧ କାର୍ଯ୍ୟ ୨୦୧୬ ନଭେମ୍ବରରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣବେଳେ ଏହାର ସ୍ଥାୟୀତ୍ୱ ନେଇ ପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ଗ୍ରାମବାସୀ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇବା ସହ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ନଦୀବନ୍ଧ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଦବିଯିବା ସହ ଗଡ଼ଜିତ ନିକଟରେ ଭୁଷୁଡ଼ି ପଡ଼ିଥିଲା। ଯାହାକୁ ନେଇ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଫଳ ମିଳି ନ ଥିଲା। ଓଡ଼ିଶା କନଷ୍ଟ୍ରକସନ କମ୍ପାନୀ (ଓ.ସି.ସି) ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲାବେଳେ ଏଥିରେ ବ୍ୟାପକ ହରିଲୁଟ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ସେଥିପାଇଁ ନଦୀବନ୍ଧର ହରିପୁର, ଖଡ଼ଇଙ୍ଗ, ଦକ୍ଷିଣକୂଳ, ଅଚ୍ୟୁତବସନ୍ତ ଓ ମଝିପଡ଼ା ନିକଟରେ ବନ୍ଧ ଦବି ଯାଇଥିଲା। ୧୪ କୋଟି ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ ନଦୀବନ୍ଧ ରାସ୍ତା ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଧା ଯାତାୟାତ ଅନୁପଯୋଗୀ। ଏହି ରାସ୍ତାର ଗଡ଼ଜିତ ନିକଟରେ ଭୁଷୁଡ଼ି ନଦୀକୁ ଗଳିପଡ଼ିଲା ପରେ ପୁନର୍ବାର ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ପଥର ପ୍ୟାଚିଂ କରାଯାଇଅଛି। ତେବେ ପଥର ପ୍ୟାଚିଂ କାମ ସରିବାର ୧୫ ଦିନ ନ ହେଉଣୁ ଏଥିରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଯାହାକି ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିଲାବେଳେ ପୁନର୍ବାର ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ହେବା ନେଇ ବିଭାଗର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଉପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ବର୍ଷା ଦିନେ ନଦୀବଢି ଆସିଲେ ପୁନର୍ବାର ନଦୀବନ୍ଧ ଭୁଷୁଡ଼ିଯିବାର ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏଥିରୁ ଲାଭ ଉଠାଇ ନିମ୍ନମାନର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ମହାନଦୀ ନର୍ଥ ଡିଭିଜନର ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ସାଗର କୁମାର ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ପଚାରିବାରେ ନଦୀବନ୍ଧ ଭୁଷୁଡ଼ିଲା ପରେ ଏହାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ପଥର ପ୍ୟାଚିଂ କରାଯାଇଛି। ପଥର ପ୍ୟାଚିଂ ପରେ ଆଉ ଭୁଷୁଡ଼ିବ ନାହିଁ। ଯଦି କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ତେବେ ମରାମତି କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତିର ୪ର୍ଥ ବୈଠକରେ ଅଭିଯୋଗ

ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତିର ୪ର୍ଥ ବୈଠକରେ ଅଭିଯୋଗ

ଗଣିଆ,୨୧।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଣିଆ ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ସଭାଗୃହରେ ବୁଧବାର ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତିର ୪ର୍ଥ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଉକ୍ତ ବୈଠକରେ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶେଷଦେବ ସ୍ବାଇଁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିବା ବେଳେ ଜିଲାପରିଷଦ ସଭ୍ୟ ମହେଶ୍ୱର ମହାରଣା, ବ୍ଲକ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷା ଶାନ୍ତିଲତା ଦାସ, ବିଡିଓ ସରୋଜ କୁମାର ନାୟକ ଓ ଜିପିଇଓ ରାଜେନ୍ଦ୍ର

ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମୁକାବିଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି: ବିପନ୍ନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୧ା୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ଭାପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପଥରଚକଡା ପଞ୍ଚାୟତ ମାଧପୁର ବହୁମୁଖୀ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀଠାରେ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମୁକାବିଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଅଭ୍ୟାସ ଓ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନ କମିଟି(ଓଡ୍ରାଫ) ପକ୍ଷରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ନବବିବାହିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା:

ନବବିବାହିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା:

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୧।୬- ଜଣେ ନବବିବାହିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାକୁ ଇତିମଧ୍ୟରେ ୧୦ମାସ ବିତିଲାଣି। ବୋହୂଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ସେତେବେଳେ ପରିବାର ଲୋକେ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଏପରି କି ଏସ୍‌ପିଙ୍କୁ ଭେଟି ଏ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ।

ଯୁବତୀଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ଗିରଫ

ଓଡ଼ଗାଁ,୨୧।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଓଡ଼ଗାଁ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ବିବାହ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ପ୍ରତାରଣା କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ବୁଧବାର ପୋଲିସ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଯୁବକଙ୍କ ବାପା ଓ ଭାଇଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ବିଲମାନପୁର ଗ୍ରାମର ବାବୁଲି ରାଉତ(୨୫) ନାମକ ଯୁବକ ଜନୈକା ୨୨ ବର୍ଷୀୟା ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଦୁଇବର୍ଷ ହେଲା ପ୍ରେମ ଜାଲରେ ଫସାଇ ବିବାହ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଆସୁଥିଲେ ।

ନାବାଳିକା ଅସଦାଚରଣ ଘଟଣା: ମାସେ ପରେ ବି ପୋଲିସ ହାତ ଖାଲି

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୧।୬- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ବୋଦାପଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ ଘଟଣାର ୩୫ଦିନ ପରେ ବି ପୋଲିସ ହାତ ଖାଲି ରହିଛି। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ପରିବାର ଲୋକେ ଏସ୍‌ପିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେବାକୁ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି।

୯ଦଫା ଦାବିରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୦ା୬- ଅଲ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି ଲେଡ଼ିଜ୍‌ ୱାର୍କର୍ସ ଆସୋସିଏଶନ ତରଫରୁ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି ସଂଘ ସଭାନେତ୍ରୀ ଗାୟତ୍ରୀ ଦାସଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବୁଧବାର ୯ଦଫା ଦାବିରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ଭାରିଯାନ ଚଳାଚଳକୁ ବିରୋଧ କରି ଆଳିପିଙ୍ଗଳଠାରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ୍‌, ୨୦।୬- ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର-ଆଳିପିଙ୍ଗଳ ରାସ୍ତାରେ ଖାଲଖମା ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଳିପିଙ୍ଗଳ ଛକଠାରେ ଏକ ବିରାଟ ଗର୍ତ୍ତ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ତେବେ ରାସ୍ତାର ଏପରି ଦୁରବସ୍ଥା ଯୋଗୁ ଏହି ରାସ୍ତାରେ ଭାରିଯାନ ଚଳାଚଳ ଉପରେ ଜିଲାପାଳ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଦୈନିକ ଏହି ରାସ୍ତାରେ ବାଲି ବୋଝେଇ ଶତାଧିକ ବଡ଼ ଟ୍ରକ ଓ ହାଇଓ୍ବା ଯାତାୟାତ କରୁଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ଏହି ରାସ୍ତାରେ ଦୈନିକ ଛୋଟବଡ଼ ଦୁର୍ଘଟଣାମାନ ଘଟୁଛି। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ବୁଧବାର ଆଳିପିଙ୍ଗଳ ବଜାର ରାସ୍ତାରୋକୋ କରିଥିଲେ।

ମୁଗ ମଣ୍ଡି ଖୋଲିବା ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ମୁଗ ମଣ୍ଡି ଖୋଲିବା ଦାବିରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ୍‌, ୨୦।୬- ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲାରେ ମୁଗର ଅଭାବୀ ବିକ୍ରୀ ଦେଖା ଦେଇଥିବା ବେଳେ ମଣ୍ଡିରେ ପରିଚାଳନା ଗତ ତ୍ରୁଟି ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି।

ବ୍ୟାସନଗର ପୌରପରିଷଦ ଉନ୍ନତି ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ବ୍ୟାସନଗର ପୌରପରିଷଦ ଉନ୍ନତି ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଯାଜପୁର ରୋଡ, ୨୦।୬(ନି.ପ୍ର.): ଯାଜପୁର ଜିଲା ବ୍ୟାସନଗର ପୌର ପରିଷଦ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଉନ୍ନତି ଯୋଜନାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ବୁଧବାର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। କୋରେଇ ବିଧାୟକ ଆକାଶ ଦାସ ନାୟକ, ଯାଜପୁର ଏମ୍‌ପି ରୀତା ତରାଇ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ହୋଇ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଥିଲେ।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ, ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ, ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

କାଳିଆପାଣୀ,୨୦ା୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଯାଜପୁର ଜିଲା କାଳିଆପାଣୀ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ିପାଳ ପଞ୍ଚାୟତ ବେଣାଗାଡ଼ିଆ ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ବୁଧବାର ସକାଳ ସାଢ଼େ ୯ଟାରେ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ବେଣାଗାଡ଼ିଆ ଗ୍ରାମର ନଟ ପଲାଇଙ୍କ ପୁଅ ଚରଣ ପଲାଇ(୨୨)।

ବେତଖୋଲିରେ କୁସୁମୀ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ବେତଖୋଲିରେ କୁସୁମୀ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୦ା୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଜଣେ ଜୀବନରେ ବଡ ମଣିଷ ହୁଅନ୍ତୁ ବା ନ ହୁଅନ୍ତୁ ମାତ୍ର କୃତଜ୍ଞ ହେବା ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରିବା ଜରୁରୀ ା ଜୀବନକୁ ସମୃଦ୍ଧ ତଥା ମାର୍ଜିତ କରୁଥିବା ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ଦୃଢ ମନୋବଳ ସହିତ ଆଗକୁ ଅଗ୍ରସର ହୋଇପାରିଲେ ଯାଇ ଆମ ଭବିଷ୍ୟତ ସୁନ୍ଦର ହୋଇପାରିବ ା ଅପରପକ୍ଷରେ ମଣିଷ କୃତଜ୍ଞତା ଶିଖୁ ଅନ୍ୟଥା ମଣିଷ ଜାତିର ଉନ୍ନତି ଅସମ୍ଭବ ା ଖଣ୍ଡପଡା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭଗବାନପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ବେତଖୋଲି ଗ୍ରାମରେ ମା’ ଆଦ୍ୟାଶକ୍ତି କ୍ଲବ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଆୟୋଜିତ କୁସୁମୀ ମହୋତ୍ସବ ୨୦୧୮ ପ୍ରତିଭା ପୂଜା ଅବସରରେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ଅତିଥିମାନେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ ା

ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ମକ୍‌ଡ୍ରିଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ମକ୍‌ଡ୍ରିଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୦ା୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଖଣ୍ଡପଡା ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ମକ୍‌ଡ୍ରିଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ବନ୍ୟା ଓ ବାତ୍ୟା ସମୟରେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ସତର୍କ ଓ ସଚେତନ କରିବାର ମହତ ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ମକ୍‌ଡ୍ରିଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି ା ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ଓ ଜରୁରିକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ କିଭଳି ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଆପଦ ଓ ବିପଦରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ନିରାପଦ ସ୍ଥାନକୁ ନିଆଯାଇପାରିବ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଖଣ୍ଡପଡା ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀମାନେ ବିଭିନ୍ନ କଳା ଓ କୌଶଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ା ଖଣ୍ଡପଡା ବିଡିଓ ଶିବାନନ୍ଦ ସ୍ବାଇଁଙ୍କ ସମେତ ବ୍ଲକପ୍ରଶାସନର ସମସ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ