ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ବିପଦରେ ଅରଖପୁର-ଚଣ୍ଡିଆ ବଡ଼ଗେଙ୍ଗୁଟି ନଦୀବନ୍ଧ

ବିପଦରେ ଅରଖପୁର-ଚଣ୍ଡିଆ ବଡ଼ଗେଙ୍ଗୁଟି ନଦୀବନ୍ଧ
ଚଣ୍ଡିଖୋଲ,୨୫।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ମହାନଦୀ ନର୍ଥ ଡିଭିଜନ ଅଧୀନରେ ରହିଛି ବଡ଼ଗେଙ୍ଗୁଟି ନଦୀବନ୍ଧ। ୧୪ କୋଟି ବ୍ୟୟରେ ଏହି ନଦୀବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦୧୪ ମସିହାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ନଦୀବନ୍ଧ କାର୍ଯ୍ୟ ୨୦୧୬ ନଭେମ୍ବରରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣବେଳେ ଏହାର ସ୍ଥାୟୀତ୍ୱ ନେଇ ପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ଗ୍ରାମବାସୀ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇବା ସହ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ନଦୀବନ୍ଧ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଦବିଯିବା ସହ ଗଡ଼ଜିତ ନିକଟରେ ଭୁଷୁଡ଼ି ପଡ଼ିଥିଲା। ଯାହାକୁ ନେଇ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଫଳ ମିଳି ନ ଥିଲା। ଓଡ଼ିଶା କନଷ୍ଟ୍ରକସନ କମ୍ପାନୀ (ଓ.ସି.ସି) ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲାବେଳେ ଏଥିରେ ବ୍ୟାପକ ହରିଲୁଟ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ସେଥିପାଇଁ ନଦୀବନ୍ଧର ହରିପୁର, ଖଡ଼ଇଙ୍ଗ, ଦକ୍ଷିଣକୂଳ, ଅଚ୍ୟୁତବସନ୍ତ ଓ ମଝିପଡ଼ା ନିକଟରେ ବନ୍ଧ ଦବି ଯାଇଥିଲା। ୧୪ କୋଟି ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ ନଦୀବନ୍ଧ ରାସ୍ତା ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଧା ଯାତାୟାତ ଅନୁପଯୋଗୀ। ଏହି ରାସ୍ତାର ଗଡ଼ଜିତ ନିକଟରେ ଭୁଷୁଡ଼ି ନଦୀକୁ ଗଳିପଡ଼ିଲା ପରେ ପୁନର୍ବାର ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ପଥର ପ୍ୟାଚିଂ କରାଯାଇଅଛି। ତେବେ ପଥର ପ୍ୟାଚିଂ କାମ ସରିବାର ୧୫ ଦିନ ନ ହେଉଣୁ ଏଥିରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଯାହାକି ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିଲାବେଳେ ପୁନର୍ବାର ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ହେବା ନେଇ ବିଭାଗର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଉପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ବର୍ଷା ଦିନେ ନଦୀବଢି ଆସିଲେ ପୁନର୍ବାର ନଦୀବନ୍ଧ ଭୁଷୁଡ଼ିଯିବାର ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏଥିରୁ ଲାଭ ଉଠାଇ ନିମ୍ନମାନର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ମହାନଦୀ ନର୍ଥ ଡିଭିଜନର ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ସାଗର କୁମାର ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ପଚାରିବାରେ ନଦୀବନ୍ଧ ଭୁଷୁଡ଼ିଲା ପରେ ଏହାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ପଥର ପ୍ୟାଚିଂ କରାଯାଇଛି। ପଥର ପ୍ୟାଚିଂ ପରେ ଆଉ ଭୁଷୁଡ଼ିବ ନାହିଁ। ଯଦି କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ତେବେ ମରାମତି କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

କଳାବ୍ୟାଚ ପିନ୍ଧି ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା କଲେ ଶିକ୍ଷକ

କଳାବ୍ୟାଚ ପିନ୍ଧି ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା କଲେ ଶିକ୍ଷକ

ଆଳି, ୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନାର୍ଯ୍ୟଦାବି ପୂରଣ କରିନଥିବାରୁ ବ୍ଲକ ଗ୍ରାଣ୍ଟ ସ୍କୁଲ ଗୁଡିକର ଶିକ୍ଷକମାନେ କଳାବ୍ୟାଚ ପିନ୍ଧି ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି।

ବନ ବିଭାଗ ଚେକ୍‌ଗେଟ୍‌ ଭାଙ୍ଗି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା , ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ  ୭ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ

ବନ ବିଭାଗ ଚେକ୍‌ଗେଟ୍‌ ଭାଙ୍ଗି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା , ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ୭ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୪ା୯-ବନ ବିଭାଗର ଚେକ୍‌ଗେଟ୍‌ ଭାଙ୍ଗିବା ଓ ସେଠାରେ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍‌ ଲୋକନାଥ ସାହୁ ୨ଜଣଙ୍କୁ ୭ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଣି କରିଛନ୍ତି। 

ମରାମତି ହେଉନି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତ ଈଶ୍ୱରପୁର ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ

ମରାମତି ହେଉନି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତ ଈଶ୍ୱରପୁର ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ

ଗଣିଆ,୨୪ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଶିକ୍ଷାର ଗୁଣାତ୍ମକ ମାନବୃଦ୍ଧି ଓ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଅଧିକ କ୍ରିୟାଶୀଳ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ମାଧ୍ୟମରେ କୋଟି କୋଟି ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ଗଣିଆ ବ୍ଲକରେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ରହିଛି ଯାହା ନ ଦେଖିଲେ ଜାଣିହେବ ନାହିଁ। 

ନୀଳମାଧବ ପିତଳ ଗରା କାରିଗର ସଂଘ ବୈଠକ , ସଙ୍ଗଠିତ ନ ହେଲେ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବନି

ନୀଳମାଧବ ପିତଳ ଗରା କାରିଗର ସଂଘ ବୈଠକ , ସଙ୍ଗଠିତ ନ ହେଲେ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବନି

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୪ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସଙ୍ଗଠିତ ନ ହେଲେ ଆମମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ରବିବାର କଣ୍ଟିଲୋ କଂସାରୀ ସମାଜ କଲ୍ୟାଣ ସଦନଠାରେ ନୀଳମାଧବ ପିତଳ ଗରା କାରିଗର ଶ୍ରମିକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ନିଖିଳ ଉକତ୍ଳ କଂସାରୀ 

ନୀଳମାଧବ ଜୀଉଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଅନନ୍ତ ବ୍ରତ

ନୀଳମାଧବ ଜୀଉଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଅନନ୍ତ ବ୍ରତ

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୪ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଭାଦ୍ରବ ମାସ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀ ତିଥିରେ ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ଅନନ୍ତ ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କଲେ ସର୍ବପାପ ବିନାଶ ହୁଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ଏହି ଅବସରରେ କଣ୍ଟିଲୋ ନୀଳମାଧବ ଜୀଉଙ୍କ ମନ୍ଦିର ଭୋଗ ମଣ୍ଡପଠାରେ ଶତାଧିକ ମାନସିକଧାରୀ ମହିଳାପୁରୁଷ ରବିବାର ଅନନ୍ତ ବ୍ରତ ପାଳନ କରିଥିଲେ। 

ଭୋଟର ସଂଶୋଧନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ବିଏଲ୍‌ଓ ଅନୁପସ୍ଥିତ , କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କଲେ ଉପଜିଲାପାଳ

ଭୋଟର ସଂଶୋଧନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ବିଏଲ୍‌ଓ ଅନୁପସ୍ଥିତ , କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କଲେ ଉପଜିଲାପାଳ

ବିଞ୍ଝାରପୁର,୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ)- ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଭୋଟର ତାଲିକା ସଂଶୋଧନ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ରବିବାର ଥିଲା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭୋଟର ସଂଶୋଧନ ଦିବସ। ଯାଜପୁର ଉପଜିଲାପାଳ ନାରାୟଣ ଚନ୍ଦ୍ର ଧଳ ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକର ଶାସନ୍ଦା,

ମହିଳାଙ୍କ ମଦ ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନ

ମହିଳାଙ୍କ ମଦ ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନ

ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର,୨୪।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଯାଜପୁର ବ୍ଲକ ଛତିଶଦେବିଲ ପଞ୍ଚାୟତର ମହିଳାମାନେ ମଦ ବିରୋଧୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ଶନିବାର ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ତନ୍ତିଘାଇ ସେତୁ ନିକଟରୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ମହିଳାମାନେ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର

ବିପଜ୍ଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ସେତୁ , ଭଙ୍ଗା ସେତୁକୁ ପାଳଭୂତ ସାହା

ବିପଜ୍ଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ସେତୁ , ଭଙ୍ଗା ସେତୁକୁ ପାଳଭୂତ ସାହା

କଳିଙ୍ଗନଗର, ୨୪।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କଳିଙ୍ଗନଗର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳର ଜୀବନ ରେଖା କୁହାଯାଉଥିବା ନଂ-୫୩ର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ସେତୁ ଏବେ ବିପଜ୍ଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି। ଦୀର୍ଘ ୬୦ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ୨୩।୯ ହେବ ସେତୁଟି ମରାମତି  ନ ହୋଇ ପଡିରହିଥିବା ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ସନ୍ଦେହରେ କାଠ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍‌ ଅଟକାଇଲା ପୋଲିସ, ଛାଡିଲା ବନ ବିଭାଗ

ସନ୍ଦେହରେ କାଠ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍‌ ଅଟକାଇଲା ପୋଲିସ, ଛାଡିଲା ବନ ବିଭାଗ

ବିଞ୍ଝାରପୁର,୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ)- ବିଞ୍ଝାରପୁର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ କାଠ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକକୁ ପୋଲିସ ଅଟକାଇ ଥିଲେ ହେଁ ବନ ବିଭାଗ ଛାଡ଼ିଦେବା ପରେ ଏ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ ଟ୍ରକ (ଓଆର୦୯ଏଫ୫୦୨୫)ରେ ୧୦ଲକ୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ 

ବିଜେଡି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଫେରାଦ ହେଲେ କର୍ମୀ, ଦାମଙ୍କ ଭଳି ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉ ଶୃଙ୍ଖଳାଜ୍ଞାନ

ବିଜେଡି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଫେରାଦ ହେଲେ କର୍ମୀ, ଦାମଙ୍କ ଭଳି ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉ ଶୃଙ୍ଖଳାଜ୍ଞାନ

ପାରାଦୀପ,୨୪ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦଳରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ପ୍ରଶୟ ଦିଆ ନ ଯାଉ। ବିଶେଷ କରି ସମାନ୍ତରାଳ ସଂଗଠନକୁ ଆଦୌ ବରଦାସ୍ତ କରା ନ ଯାଉ। ଏଭଳି ସମାନ୍ତରାଳ ସଂଗଠନ କରୁଥିବା ନେତାଙ୍କୁ ଆମେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ। 

ବ୍ୟାଟେରି ଚୋର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

ବ୍ୟାଟେରି ଚୋର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

ଦଶରଥପୁର,୨୩ା୯(ଡିଏନ୍‌ଏ)- ଟ୍ରାକ୍ଟରରୁ ବ୍ୟାଟେରି ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ରବିବାର ମଙ୍ଗଳପୁର ପୋଲିସ ଜଣଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତ ହେଲେ ଥାଲକୁଡ଼ି ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଥାଲକୁଡ଼ି ଗ୍ରାମର ନାରାୟଣ ପାତ୍ର। ଏ ନେଇ ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା(୨୨୬/୧୮) ରୁଜୁ କରିଛି। 

ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଗଦା ହୋଇଛି ବାଲି, ଚିପ୍ସ: ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ଲୋକେ

ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଗଦା ହୋଇଛି ବାଲି, ଚିପ୍ସ: ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ଲୋକେ

ଛତିଆ୨୩ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ବଡଚଣା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନେଳିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଢିଅସାହି ନିକଟସ୍ଥ ୧୬ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେବ ବାଲି ଓ ଚିପ୍ସ ଗଦା ହୋଇଛି । ଫଳରେ ଉକ୍ତ ରାସ୍ତା ଦେଇ ଯାଉଥିବା ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ଓ ପଥଚାରୀ ଯାତାୟାତରେ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି।