Dharitri News
ରାୟଗଡା

ମୋଷ୍ଟ ଓ୍ବାଣ୍ଟେଡ ମାଓବାଦୀ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ

ମୋଷ୍ଟ ଓ୍ବାଣ୍ଟେଡ ମାଓବାଦୀ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ଭୁବନେଶ୍ୱର(ବ୍ୟୁରୋ)/ ମାଲକାନଗିରି (ଡି.ଏନ.ଏ.) ୨୫।୧୨ ଆନ୍ଧ୍ର-ଓଡିଶା ବର୍ଡର ସ୍ପେଶାଲ ଜୋନାଲ କମିଟିର ମୋଷ୍ଟ ଓ୍ବାଣ୍ଟେଡ କମାଣ୍ଡର ଜିନୁଗୁ ନରସିଂହା ରେଡ୍ଡୀ ଓରଫ ଜାମ୍ପାନା(୫୭) ଓ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ରିଜିଥା(୩୭) ତେଲେଙ୍ଗାନା ପୋଲିସ ନିକଟରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ସିପିଆଇ ମାଓବାଦୀ ସଂଗଠନର ହାତ ଛାଡି ସମାଜର ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ ପରେ ମାଓବାଦୀ ସଂଗଠନକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଝଟକା ଲାଗିଛି। ଜାମ୍ପାନା ୩୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ମାଓବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଜଡିତ ଥିଲେ। ଜାମ୍ପାନାଙ୍କୁ ଧରିବା ଲାଗି ତେଲେଙ୍ଗାନା ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ୨୫ଲକ୍ଷ ଓ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ରିଜିଥାଙ୍କୁ ଧରାଇଦେବା ଲାଗି ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସମେତ ଦୁହିଁଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରାୟ ମୋଟ ୧କୋଟି ଟଙ୍କାର ପୁରସ୍କାର ରାଶି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ଏ ନେଇ ପୋଲିସ ଡିଜି ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆନ୍ଧ୍ର,ଛତିଶଗଡ, ତେଲେଙ୍ଗାନା ସମେତ ଓଡିଶାର ଅନେକ ଜିଲାରେ ହିଂସା ଓ ବର୍ବରତା କାଣ୍ଡ ଘଟାଇଥିବାରୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗର ପୋଲିସ ଟିମ ଏସପିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ପଠାଯିବ। ମୋଷ୍ଟ ଓ୍ବାଣ୍ଟେଡ ଜାମ୍ପାନା ଓ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଭେଟିବା ସହ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲାରେ ମାଓବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ସମ୍ପୃକ୍ତି ନେଇ ପଚରାଉଚରା କରାଯିବ। ଯାହା ଦ୍ୱାରା ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଗତିବିଧି ଓ ଯୋଜନା ଉପରେ ଅଧିକ ତଥ୍ୟ ହାସଲ ହୋଇ ପାରିବ। ଯାହାକି ମାଓବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ରୋକିବାରେ ଅନେକ ମାତ୍ରାରେ ସହାୟକ ହୋଇ ପାରିବ। ଓଡିଶାରେ ଅନେକ ହିଂସା ଘଟାଇବା ସହ ୨୦୧୭ ବାଲିଗୁଡା ଆକ୍ରମଣରେ ଜାମ୍ପାନାଙ୍କ ସଂପୃକ୍ତି ରହିଥିଲା। ଯବାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଗୁଳି ଚାଳନାରେ ଜଣେ ମହିଳା ମାଓବାଦୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇବା ସହ ଅନେକ ଆହତ ହୋଇ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଯାହାକି ଜାମ୍ପାନା ଓ ତାଙ୍କ ଦଳ ଓଡିଶା ଛାଡିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଲେ ଜାମ୍ପାନାଙ୍କୁ ଓଡିଶା ପୋଲିସ ରିମାଣ୍ଡରେ ଆଣିବ ବୋଲି ପୋଲିସ ଡିଜି ଆରପି ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ମାଲକାନଗିରି ଏସପି ଜଗମୋହନ ମୀନ୍ନା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜାମ୍ପାନା ଜିଲାରେ କୌଣସି ମାଓବାଦୀ ହିଂସାକାଣ୍ଡରେ ସଂପୃକ୍ତ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସଂଗଠନକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ଜାମ୍ପାନା ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଦେଇ ଯାତାୟାତ କରୁଥିଲେ। ସୂଚନା ମୁତାବକ ଓଡିଶାରେ ମାଲକାନଗିରି, କୋରାପୁଟ, କନ୍ଧମାଳ, ବୌଦ୍ଧ ଓ ନୟାଗଡରେ ୮ରୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହିବା ସହିତ ଛତିଶଗଡ,ଆନ୍ଧ୍ର ଓ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ଅନେକ ହିଂସାକାଣ୍ଡରେ ତାଙ୍କର ସଂପୃକ୍ତି ରହିଛି। ୨୦୦୪ରେ କୋରାପୁଟ ଅସ୍ତ୍ରାଗାର ଆକ୍ରମଣ, ୨୦୦୮ରେ ନୟାଗଡ ଅସ୍ତ୍ରାଗାର ଲୁଟ, ଜି. ଉଦୟଗିରି ଥାନା ଆକ୍ରମଣ ଓ ଶେଷରେ ୨୦୧୭ରେ ବାଲିଗୁଡା ଏସଓଜି ଯବାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ଭଳି ଅନେକ ବଡ଼ଧରଣର ହିଂସାରେ ସେ ସାମିଲ ଥିଲେ। ଜାମ୍ପାନା ଓ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ପରେ ଓଡିଶା ମାଓବାଦୀ ସଂଗଠନକୁ ଏକ ବଡ ଧକ୍କା ଲାଗିଛି। ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି ଓ୍ବାରଙ୍ଗଲ ଜିଲାର ଜଣେ ଟିଆରଏସ ନେତା ତାଙ୍କର ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ନେଇ ମଧ୍ୟସ୍ଥି କରିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରାଓଙ୍କ ଅନୁମତି ପରେ ଟିଆରଏସ ନେତା ଉଭୟଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଉଭୟ ଦମ୍ପତ୍ତି ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିଲେ ବୋଲି ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କୁ ୨୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଏହି ଅର୍ଥରେ ସେମାନେ ବ୍ୟବସାୟ କରି ତାଙ୍କ ନୂଆ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ବୋଲି ପୋଲିସ କହିଛି। ୧୯୮୪ ପିପୁଲସ ଓ୍ବାର ଗ୍ରୁପରେ ଜାମ୍ପାନା ସାମିଲ ହୋଇ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇଥିଲେ। ଜାମ୍ପାନା ଜଣେ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତି । ସେ ମାଟ୍ରିକ ପାସ୍‌ ପରେ ଆଇଟିଆଇ କରିଥିବାବେଳେ ଓସମାନିଆ ବିଶ୍ୱବି୍ୟାଳୟରୁ ଗଣିତରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଉଭୟ ସଙ୍ଗଠନ ଛାଡିବା ପୋଲିସ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ସଫଳତା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମାଓବାଦୀମାନେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରି ସମାଜର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ଜମ୍ପାନା ଓ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛନ୍ତି।

ରାୟଗଡା

ନାବାଳିକା ବିବାହ ରୋକିଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ

କାଲିମେଳା,୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କାଲିମେଳା ବ୍ଲକ ଅର୍ନ୍ତଗତ ମାଲାଭରମ ପଞ୍ଚାୟତର ଏମପିଭି-୮୩ ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ନାବାଳିକା ଝିଅକୁ ବିବାହ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

୧୫କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସମେତ ଟ୍ରକ୍‌ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

୧୫କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସମେତ ଟ୍ରକ୍‌ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୩।୧(ବି.ପ୍ର.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଥାନା ପୋଲିସ୍‌ ଚିକିଲି ନଦୀ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ଟ୍ରକରେ ବେଆଇନ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ଗାଡ଼ିଟିକୁ ଜବତ କରି ୨ଜଣଙ୍କୁ ଗରିଫ କରିଛି। ଗିରଫ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ହେଲେ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଥାନା ଅଧିନ ରଶିଆଗୁଡ଼ା ଗାଁର ଟ୍ରକ୍‌ ଡ୍ରାଇଭର ମାଧବ ହନ୍ତାଳ ଏବଂ ହେଲପର ଡମ୍ବରୁ ସୁୁନା ବଶିଆ।

ରାସ୍ତା କାମରେ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ

କୋରାପୁଟ,୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ ପିଣ୍ଡାପଦର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଚାଲିଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡକ ଯୋଜନାରେ ଚାଲିଥିବା ରାସ୍ତା କାମରେ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଖୁଲମଖୁଲା ଚାଲିଛି କୁକୁଡାଗାଲି, ଖୁଡୁଖୁଡି

ଖୁଲମଖୁଲା ଚାଲିଛି କୁକୁଡାଗାଲି, ଖୁଡୁଖୁଡି

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୩।୧(ବି.ପ୍ର.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଝରିଗାଁ ବ୍ଲକ ଡାବୁଗାଁ ଥାନା ଧାମନାଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନ ଟୁଟିଗୁଡା, ଚାଟିଗୁଡା ଠାରେ ଖୁଲମଖୁଲା ଚାଲିଛି କୁକୁଡାଗାଲି, ଖୁଡୁଖୁଡି, ଜୁଆ ଖେଳ। ୫ କି.ମି ଦୂରତା ମଧ୍ୟରେ ୨ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ଏଭଳି ବେଆଇନ ଖେଳ।

କାମରେ ଲାଗୁନି ଫଳବଜାର କେନ୍ଦ୍ର

କାମରେ ଲାଗୁନି ଫଳବଜାର କେନ୍ଦ୍ର

ରାୟଗଡ, ୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ପାଇଁ ସରକାର ନାନା ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି। ଏପରିକି କିଛିଦିନ ତଳେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦ ଗଠନ ହୋଇଛି।

ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ବେଆଇନ ପେଟ୍ରୋଲ ବିକ୍ରି , ପ୍ରଶାସନ ନୀରବ

ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ବେଆଇନ ପେଟ୍ରୋଲ ବିକ୍ରି , ପ୍ରଶାସନ ନୀରବ

ମାଲକାନଗିରି, ୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନୋ ହେଲ୍‌ମେଟ୍‌ ନୋ ପେଟ୍ରୋଲ ନିୟମରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରୁଛି ପୋଲିସ। କିନ୍ତୁ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳର ରାସ୍ତା କଡରେ ଖୁଚୁରା ବେପାରୀମାନେ ଖୁଲମ୍‌ଖୁଲା ପେଟ୍ରୋଲ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି।

କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗୀ,୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ରଖି ମଙ୍ଗଳବାର ୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ କରାଯାଇଛି। ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସମେତ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ରାସ୍ତାରୋକୋ କରାଯାଇଛି।

ବୋଟ୍‌ ଚାଳକଙ୍କ ଦିନିକିଆ ଧର୍ମଘଟ

ବୋଟ୍‌ ଚାଳକଙ୍କ ଦିନିକିଆ ଧର୍ମଘଟ

ମାଲକାନଗିରି,୨୨।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାରେ ବୋଟ୍‌ ଚାଳକମାନେ ସୋମବାର ଦିନିକିଆ ଧର୍ମଘଟ କରିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ବିଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳର ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବୋଟ୍‌ ସେବା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି।

ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଗୁଣପୁର,୨୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇଥିବା ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ବ୍ଲକ ପୁଟାସିଂ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁଟା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ବିଶାଖାପାଟଣା ଷ୍ଟେଶନଠାରେ ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଚାନକ ଡାକ୍ତରଖାନା ପରିଦର୍ଶନ

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଚାନକ ଡାକ୍ତରଖାନା ପରିଦର୍ଶନ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୧।୧ (ବି.ପ୍ର.)- ବିଷାକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ମେଦନା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନ ମାଳିଗୁଡା ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ଗୁରୁବନ୍ଧୁ ଭତ୍ରାଙ୍କ ମୃତ୍ୟ ସହ ୧୪ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଗୁରୁତର ହୋଇଥିଲେ ।

ବାଇକ-ସ୍କୁଟି ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ

ବାଇକ-ସ୍କୁଟି ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୧।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ମାଝିଗୁଡା ଛକ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ନିକଟରେ ମୋଟର ସାଇକଲ ଓ ସ୍କୁଟି ମୁହାମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇ ବାଇକ ଚାଳକର ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।

୮ ଏକର ଜମିରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ପୋଡ଼ାଗଲା

୮ ଏକର ଜମିରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ପୋଡ଼ାଗଲା

ମାଲକାନଗିରି,୨୧।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) -ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଥାନା ଆର.ଏସ୍‌.ଇ-୪, ବଡ଼ପୁଟ ଓ ଡାଇକ-୨ ଗ୍ରାମରେ ଚାଷ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରାୟ ୧୮ ହଜାର ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ରବିବାର ନଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି।