ବାଲେଶ୍ୱର

ଉଧଉନି ହଳଦୀ ଚାଷୀ

ଉଧଉନି ହଳଦୀ ଚାଷୀ

କେନ୍ଦୁଝର ୨୪ା୧୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରୁ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଥିବା ହଳଦୀର ରଙ୍ଗ, ଗୁଣ, ମାନ ନିଆରା। କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଭଳି ଏହି ଜିଲାର ଜଳବାୟୁ ଓ ମୃତ୍ତିକା ହଳଦୀ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ। ା କିନ୍ତୁ ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରାତ୍ସାହନ, ଭିତ୍ତିଭୂମି ଓ ବଜାର ସବୁଧା ଅଭାବ ଆଦି କାରଣରୁ ଜିଲାରେ ହଳଦୀ ଚାଷ ସେଭଳି ଲାଭଜନକ ହୋଇ ପାରୁନାହିଁ । ଏହି ଜିଲାର ବାଂଶପାଳ ବ୍ଲକ କାଇପାଣି, ବାୟାପଣ୍ଡାଧାର, ବାୟାକୁମୁଟିଆ ଆଦି ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଦିବାସୀ ମହିଳା ଚାଷୀ ହଳଦୀ ଚାଷ କରି ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଏ । ସେମାନେ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା ହଳଦୀକୁ ବୋଝ, ବସ୍ତାରେ ରଖି ଜିଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟକୁ ବିକିବାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି ା ଏଠାରେ କେତେକ ମହିଳା ଚାଷୀ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ବାହାରକୁ କାମଧନ୍ଦା କରିବାକୁ ନ ଯାଇ ଘରେ ରହି ହଳଦୀ ଚାଷ କରୁଛୁ। ହଳଦୀ ଉତ୍ପାଦନ ହେଲେ ଏହାକୁ ଆଖପାଖରେ ବିକି ନ ପାରି ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ୨୦ କି.ମି .ଦୂର ଚାଲି ଜିଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟକୁ ଆସୁଛୁ ା ଆମେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡ, ହାଟବଜାର ରାସ୍ତା ଆଦି ସ୍ଥାନରେ ହଳଦୀ ବିକି ଯାହା ପାଉ ସେଥିରେ ତେଲଲୁଣ କିଣି ଘରକୁ ଫେରିଥାଉ। ଆମେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ହଳଦୀ ଚାଷ କରୁଥିଲେ ବି ଆମକୁୁ ବିହନ, ସାର ମିଳୁ ନାହିଁ। ନୂଆ ଚାଷ ପ୍ରଣାଳୀ ସମ୍ପର୍କରେ କେହି କିଛି ସୂଚନା ଦେଉନାହାନ୍ତି । ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ଆମେ ଚାଷ କରି ପରିବାରର ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟାଉଛୁ ବୋଲି ସେମାନେ କହିଥିଲେ।
ବାୟାକୁମୁଟିଆ ଗ୍ରାମ କନ୍ତଲି ଠାକୁର ଜଣେ ମହିଳା ହଳଦୀ ଚାଷୀ। ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମୂଲ ମଜୁରି ଲାଗି ଚଳୁଛନ୍ତି। ଏଥିସହିତ ବାଡିରେ ହଳଦୀ ଚାଷ କରି ପରିବାରରେ ୪ ଜଣ ଛୋଟ ପୁଅ ଝିଅଙ୍କୁ ଚଳାଉଛନ୍ତି ା ତାଙ୍କ ଗ୍ରାମରେ ଗୋଲାପ ନାଏକ, ବାହାନୀ ସନଗୀ, ମାଳତୀ ଠାକୁରଙ୍କ ଭଳି ପ୍ରାୟ ୩୦ ପରିବାରର ମହିଳାମାନେ ନିଜ ବାଡିରେ ହଳଦୀ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି । ଦୁର୍ଗମ ଇଲାକା ହୋଇଥିବାରୁ ସରକାରୀ ସୁବିଧା ଅପହଞ୍ଚ ା କାମଧନ୍ଦା ମିଳୁ ନ ଥିବାରୁ ପେଟ ପୋଷିବା ଲାଗି ଅନେକ ବାହାରକୁ ଚାଲିଯାଉଛନ୍ତି। ତେବେ ବହୁ ମହିଳା ଘରେ ରହି ବାଡିବଗିଚାରେ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ପେଟ ପୋଷୁଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ ହଳଦୀ ଚାଷ ପାଇଁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚାନ୍ତ ହେବାକୁ ପଡେନି କି ସମୟ ଦେବାକୁ ପଡି ନ ଥାଏ। ହାତୀ ଓ ଅନ୍ୟ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ ଏହାକୁ ନଷ୍ଟ କରି ନ ଥାନ୍ତି। ଏହି ଚାଷର ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ବାଡ ଦେବାକୁ ପଡେ ନାହିଁ ା ସେହିପରି ଅଧିକ ଜଳର ଆବଶ୍ୟକତା ନ ଥାଏ। କେନ୍ଦୁଝର ଭଳି ଜିଲାରେ ଏହି ଚାଷ ବେଶ ଲାଭଜନକ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଗ୍ରାମୀଣ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଖରେ ଯୋଜନାର ସୁଫଳ ପହଞ୍ଚି ପାରୁ ନାହିଁ ା କୃଷି ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ରର ବରିଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡ. ସୁଜିତ ନାଥ କହନ୍ତି, କେନ୍ଦୁଝରର ଜଳବାୟୁ ଓ ମାଟି ହଳଦୀ ଚାଷ ଲାଗି ଉତ୍କୃଷ୍ଟ । ଉଦ୍ୟାନ ବିଭାଗ ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦାସ ମହାପାତ୍ର କହନ୍ତି, ଜିଲାର ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳ ତୁଳନାରେ ବାଂଶପାଳ ବ୍ଲକର ଜଙ୍ଗଲ ପରିବେଶ ଓ ମାଟି ହଳଦୀ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ା ଏଣ ଚାଷକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି ା ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ ଜରିଆରେ ଏହାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଲାଗି ଜିଲା ଖଣିଜ ପାଣ୍ଠିରୁ ପ୍ରଥମେ ୧୦୦ ଆଦିବାସୀ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ କରିବା ଲାଗି ଉଦ୍ୟମ କରୁଛୁ ା ଏହାଦ୍ୱାରା ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସି ପାରିବ ା ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅଧିକାରୀ ଅଲେଖ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, ହଦଳୀ ଏକ ଲାଭଜନକ ଚାଷ ା ଏହାକୁ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କରି ହଳଦୀ ଗୁଣ୍ଡକୁ ପ୍ୟାକେଟ କରି ବଜାରକୁ ଛଡା ଯାଇପାରିବ ା ହଳଦୀ ଚାଷର ବିକାଶ ଘଟାଇ ପ୍ରକ୍ରିୟା କରଣ ଶିଳ୍ପ କରାଗଲେ ବହୁ ଲୋକ କାମଧନ୍ଦା ପାଇବେ। ସ୍ବୟଂ ସହାୟିକା ଗୋଷ୍ଠୀମାନେ ଅଧିକ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ହୋଇ ପାରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।
ଫଟୋ-୨

All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ମିଳିଲା ରାସ୍ତାମଝିରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ନାବାଳିକାଙ୍କ ପରିଚୟ

ପାଟଣା,୨୩।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପାଟଣା ଥାନା ରାଇଡ଼ିଲା ପଞ୍ଚାୟତ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ଜାରକାଣିବେଡ଼ା-ରାଇଡ଼ିଲା ନିର୍ମାଣାଧୀନ ରାସ୍ତାରୁ ରବିବାର ରାତିରୁ ଅର୍ଦ୍ଧନଗ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଚେତ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିବା ନାବାଳିକାଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳିଛି।

ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୨୩।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକ ତଥା ଧାମନଗର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ନଗୁଆଁ ପଞ୍ଚାୟତର ପାହିମହୁରା ଗ୍ରାମ ନିକଟସ୍ଥ ଏକ ଗଛରୁ ସୋମବାର ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୯ଟାରେ ପୋଲିସ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି।

‘ପୁଣି ଦେଖାହେବା’ କବିତା ସଙ୍କଳନ ଉନ୍ମୋଚିତ

‘ପୁଣି ଦେଖାହେବା’ କବିତା ସଙ୍କଳନ ଉନ୍ମୋଚିତ

ତିହିଡ଼ି,୨୩।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ଟାଉନ ହଲଠାରେ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କବି ଭ୍ରମରବର ଦାସଙ୍କ କବିତା ସଙ୍କଳନ ‘ପୁଣି ଦେଖାହେବା’ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌ ସୋମନାଥ ପାଢ଼ୀ ପୌରହିତ୍ୟ କରିଥିଲେ।

ଝଡ଼ରେ ବୁଡିଲା ୪ଟି ମାଛମରା ଡଙ୍ଗା: ୩୯ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର, ଜଣଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିଲା

ଝଡ଼ରେ ବୁଡିଲା ୪ଟି ମାଛମରା ଡଙ୍ଗା: ୩୯ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର, ଜଣଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିଲା

ଭୋଗରାଇ/ବାଲିଆପାଳ, ୨୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ମୁହାଣ ସଂଲଗ୍ନ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ୪ଟି ଯନ୍ତ୍ରଚାଳିତ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡିଯାଇଛି। ଏସବୁ ଡଙ୍ଗାରେ ୪୪ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ରହିଥିଲେ।

ରଥଯାତ୍ରାରେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ: ୩ ଗିରଫ

ରଥଯାତ୍ରାରେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ: ୩ ଗିରଫ

ବାରିପଦା ଅଫିସ, ୨୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବାରିପଦା ରଥଯାତ୍ରା ମେଳାରେ ୨ଜଣ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ୪ରୁ ୫ଜଣ ଯୁବକ ଘେରିଯାଇ ଅସଦାଚରଣ କରୁଥିବା ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି। ଏନେଇ କେବଳ ଧରିତ୍ରୀରେ ରବିବାର ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ପୋଲିସର ତତ୍ପରତା ଦେଖାଦେଇଛି।

ବର୍ଷାରେ ପୋଲ ଭୁଶୁଡ଼ିଲା

ବର୍ଷାରେ ପୋଲ ଭୁଶୁଡ଼ିଲା

ସୋର, ୨୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଦୁଇଦିନ ଧରି ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ସୋରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ରାସ୍ତାରେ ପାଣି ଜମି ରହିବା ସହ ଘାଷିପଦା ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ପୁରୁଣା ପୋଲ ଭୁଷୁଡ଼ି ପଡ଼ିଛି ।

ଭାଜପା କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ: ନିବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଭାଜପା କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ: ନିବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ

ରେମୁଣା, ୨୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାଲିଆର କୁକୁଡ଼ାପଦାଠାରେ ରବିବାର ଭାଜପା ରେମୁଣା ଶାଖା ତରଫରୁ ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଗୃହ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା।

ଟ୍ରକ୍‌ ଚାପାରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ପୋଲିସ ଗାଡ଼ି ଭଙ୍ଗାରୁଜା ଓ ଟ୍ରକ ପୋଡ଼ି, ଜଣେ ଗିରଫ

ଟ୍ରକ୍‌ ଚାପାରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା: ପୋଲିସ ଗାଡ଼ି ଭଙ୍ଗାରୁଜା ଓ ଟ୍ରକ ପୋଡ଼ି, ଜଣେ ଗିରଫ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୩।୭-ଭଦ୍ରକ ଜିଲାର ରାହାଞ୍ଜ ନିକଟରେ ଗତ ଗୁରୁବାର ଟ୍ରକ ଚାପାରେ ୫ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୬ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହାକୁ ନେଇ ରାହାଞ୍ଜ ତଥା ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇଥିବା ଟ୍ରକକୁ ଜାଳି ଦେଇଥିଲେ।

ବଡ଼ସାହି ବ୍ଲକ ଅଫିସ୍‌ ପରିସରରେ ପରିମଳ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ, ପ୍ରତିକାର ନାହିଁ

ବଡ଼ସାହି ବ୍ଲକ ଅଫିସ୍‌ ପରିସରରେ ପରିମଳ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ, ପ୍ରତିକାର ନାହିଁ

ବଡ଼ସାହି,୨୩।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡ଼ସାହି ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି। ଉପଯୁକ୍ତ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ହେଉ ନ ଥିବାରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ କୋଠାଘର ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ଶିକ୍ଷକ ଡେପୁଟେଶନକୁ ବିରୋଧ

ଯଶିପୁର, ୨୩।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଯଶିପୁର ଯଶିପୁର ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୨ଜଣ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ସପ୍ତାହକୁ ତିନି ଚାରି ଦିନ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ସ୍କୁଲକୁ ଡେପୁଟେସନରେ ପଠାଯିବା ଘଟଣାକୁ ଅଭିଭାବକ ଓ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ଶାଳପତ୍ର, ସବାଇଘାସରୁ ଜିଏସ୍‌ଟି ଛାଡ ନେଇ ଶ୍ରେୟ ଦାବି କଲା ଜେଏମଏମ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୩।୭- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାରେ ଶାଳପତ୍ର ଓ ସବାଇଘାସ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ପେଟପାଟଣାର ମୁଖ୍ୟ ଅବଲମ୍ବନ। ଏହାର ବ୍ୟବସାୟ ଅନେକଙ୍କୁ ଦେଇଛି ଜୀବନ ଜୀବିକା। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହା ଉପରେ ଜିଏସ୍‌ଟି ଲାଗୁ କରିବା ପରେ ସାରା ଜିଲାରେ ବିରୋଧର ସ୍ବର ଉଠିଥିଲା।

କୋଚିଳା ନଦୀବନ୍ଧ ବୁଲି ଦେଖିଲେ ବିଧାୟକ

କୋଚିଳା ନଦୀବନ୍ଧ ବୁଲି ଦେଖିଲେ ବିଧାୟକ

ଧାମନଗର,୨୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ଶଇଲୋ ଲେଙ୍କାସାହି ନିକଟରେ ଗତ ଦୁଇଦିନ ତଳେ ଦବି ଯାଇଥିବା କୋଚିଳା ନଦୀବନ୍ଧକୁ ରବିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ ମଣ୍ଡଳ ବୁଲି ଦେଖିଛନ୍ତି।

Watch Live Broadcast of Rath Yatra Puri, Odisha Here

Model This Week

ଚିଣ୍ଟୁ