ରାୟଗଡା

ବଡ଼ଦିନ ପାଇଁ ସଜେଇ ହେଲାଣି ଚର୍ଚ୍ଚ

ବଡ଼ଦିନ ପାଇଁ ସଜେଇ ହେଲାଣି ଚର୍ଚ୍ଚ

ଗୁମ୍ମା/ରାୟଗଡ଼/ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୨୪।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ/ସ୍ବ.ପ୍ର)
ବଡଦିନ ତଥା କ୍ରିସମାସ ପାଇଁ ଗଜପତି ଜିଲାର ଗୁମ୍ମା, ରାୟଗଡ଼, ନୂଆଗଡ, ମୋହନା, ଆର୍‌. ଉଦୟଗିରି ଅଞ୍ଚଳ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠିଲାଣି। ଏବେଠୁ ବିଭିନ୍ନ ଚର୍ଚ୍ଚଗୁଡ଼ିକୁ ସୁନ୍ଦର ଭାବେ ସାଜସଜ୍ଜ୍‌ା କରାଗଲାଣି। ରଙ୍ଗିନ ଆଲୋକମାଲାରେ ଚର୍ଚ୍ଚଗୁଡ଼ିକ ଝଲସି ଉଠିଲାଣି। ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନରେ ଲାଗପଡିଛନ୍ତି କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ। ଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକର ୭୦ଭାଗ ଲୋକ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିୟାନ ସଂପ୍ରଦାୟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବଡଦିନ ତଥା ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଜୟନ୍ତୀ ହିଁ ସେମାନଙ୍କର ବଡପର୍ବ । ତେଣୁ ଘରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଚର୍ଚ୍ଚ, ପ୍ରାର୍ଥନା ଗୃହ, ସାହିଗୁଡ଼ିକୁ ସଜେଇବାରେ ସମସ୍ତେ ଲାଗିପଡ଼ିଛନ୍ତି। ହଷ୍ଟେଲ, ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ୟୁଥକ୍ଲବ ଗୁଡିକ ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ପ୍ରି-କ୍ରିସମାସ ପାଳନ କରି କେକ କାଟି ଭୋଜି ଭାତର ଆସର ସହ ସାନ୍ତାକ୍ଲଜ ଡ୍ରେସ ପିନ୍ଧି ପିଲାଙ୍କୁ ଉପହାର ବଣ୍ଟନ କରୁଛନ୍ତି। ନିଜ ଆତ୍ମୀୟ ତଥା ପରିବାର ସହ ବଡଦିନ ପାଳନ ପାଇଁ ଦୂରରେ ଥିବା ଲୋକେ ଗ୍ରାମକୁ ଫେରୁଛନ୍ତି। ଘର ସୁସଜ୍ଜିତ କରିବା, ଉପହାର, ମିଷ୍ଟାନ୍ନ ଓ ନୂଆ ପୋଷାକ କିଣାକିଣି ପାଇଁ ବଜାରରେ ମଧ୍ୟ ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବୁରୁଡିଙ୍ଗ ଏରିଆ ପାଳକ ତୁରୁମେନ ଗମାଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଜୟନ୍ତୀ ଆମ୍ଭମାନଙ୍କର ଏକ ବଡପର୍ବ। ଏଥିସହ ନୂତନ ବର୍ଷକୁ ଆମେ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଉ। ତେଣୁ ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମ, ମଣ୍ଡଳିଠାରେ ସମୂହ ପ୍ରାର୍ଥନା ସହ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ପ୍ରତିଯୋଗିତା, ଶିଶୁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନାଚଗୀତ ଆୟୋଜନ ସହ ପାଳକମାନଙ୍କ ହିତବାଣି ସମସ୍ତେ ଯେପରି ଶୁଣିପାରିବେ ଓ ଦେଖିପାରିବେ ତାହାର ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରାଯାଉଛି। ସେରଙ୍ଗ ପାଳକ ପାଷ୍ଟର ରେଭ ସବୁଲୋନ ପାଣି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚଳିତବର୍ଷ ସରକାରଙ୍କ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଓ ଜିଏସଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବହୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇଥିଲା । ତେଣୁ ସାଜସଜା ଓ ପୋଷାକପତ୍ର କିଣିବାରେ ଟିକେ ଡେରି ହୋଇଗଲା। ବଡଦିନ, ନୂତନ ବର୍ଷ ସହିତ ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ଫେବୃୟାରୀ ଓ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଆମ ମଣ୍ଡଳୀ ତରଫରୁ ବଡ ସଭା ସମେତ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ ଲାଗି ସ୍ଥିର ହୋଇଛି । ଖ୍ରୀଷ୍ଟଜୟନ୍ତୀ ଓ ନୂତନ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସମୂହ ପ୍ରାର୍ଥନା, ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯିବ। ବିଜେଡି ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସେଲ ସମ୍ପାଦକ ତଥା ରେଭ ପଲ୍ଳବ ଲିମ୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବହୁ ବର୍ଷ ହେଲା ବାହାର ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କରୁଥିଲି। କିନ୍ତୁ ଏଥର ନିଜ ଗ୍ରାମରେ ପାଳନ ପାଇଁ ସ୍ଥିର କରିଛି। ବନ୍ଧୁବାନ୍ଧବ ଓ ସାଙ୍ଗଙ୍କ ସହ ଭୋଜିଭାତ କରି ବହୁତ ଆନନ୍ଦ ମିଳୁଛି। ବଡଦିନ ମାନବ ସମାଜ ନିମନ୍ତେ ଉଦାରତା, ପ୍ରେମ, କଲ୍ୟାଣ, ମୈତ୍ରୀ, ଶାନ୍ତି, ଦୟା, ପରୋପକାର, ସଦଭାବନାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଦର୍ଶାଇଥାଏ। ପ୍ରଭୁ ଯୀଶୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନରେ ଆଶାର ଆଲୋକ ଆଣନ୍ତି। ବଡଦିନ ଉପଲକ୍ଷେ ରାୟଗଡ ବ୍ଲକର ରାୟଗଡ, ମାର୍ଲବା, କୁମୁଲସିଂ, ନାରାୟଣପୁର, ଗଣ୍ଡାହାତୀ, ଜିରାଙ୍ଗ, ଖାରିସାହି, ସରଗଲ, ଜଲାଙ୍ଗ, ତାରବସିଂ, ବୁରୁଜାଙ୍ଗ, ନୂଆସାହି, ଡମ୍ବାଳ, ତାଳମଣ୍ଡା, ବିକ୍ରମପୁର, ବାଲିପୁର, ପେକଟ, ଲିମରସିଂସ୍ଥିତ ଚର୍ଚ୍ଚଗୁଡ଼ିକୁ ସୁସଜ୍ଜ୍‌ିତ କରାଯିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ଏବେ ପ୍ରି- କ୍ରିସମାସ ପାଳନ କରାଯାଉଥବବା ରାୟଗଡ ଚର୍ଚ୍ଚର ପାଷ୍ଟର ଗିଦିୟନ ମିଶାଲ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରସ୍ଥ କଲେଜ ଛକ ଓ ଫ୍ରେଣ୍ଡସ କଲୋନୀରେ ରହିଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚ ସଜାଯିବା ସହ ପ୍ରାର୍ଥନା ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯିବ।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ରାୟଗଡା

ଟାଟା ମ୍ୟାଜିକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ମୃତ

ଟାଟା ମ୍ୟାଜିକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ମୃତ

ଗୋଷାଣୀ, ୨୨ା୪- ଗଜପତି ଜିଲା ଗୁରାଣ୍ଡା ଥାନା ଅଧୀନ ସାରିଆପଲି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଏକ ବାଇକ (ଏପି୩୦ସି-୫୧୩୧) ଓ ଟାଟା ମ୍ୟାଜିକ ମଧ୍ୟରେ ଧକ୍କାହେବା ଫଳରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ଆନ୍ଧ୍ର ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ଟେକିଲି ଅଞ୍ଚଳର ବିଘ୍ନେଶ। ଏ ନେଇ ଗୁରାଣ୍ଡା ଥାନାରେ ୩୦/୧୮ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି

ରୋଡ ତଳକୁ ଖସିଲା କାର୍‌: ଡ୍ରାଇଭର ଗୁରୁତର

ରୋଡ ତଳକୁ ଖସିଲା କାର୍‌: ଡ୍ରାଇଭର ଗୁରୁତର

କାଶୀନଗର, ୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗଜପତି ଜିଲା କାଶୀନଗର ଥାନା ଅଧୀନ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି-ଗୁଣପୁର ରୋଡ ଗୋକୁଳା ବାଙ୍କ ନିକଟରେ ଏକ କାର୍‌ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରୋଡ ତଳକୁ ଖସି ପଡଛି। ଏଥିରେ ଗାଡି ଚାଳକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ଗୁଣପୁର ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରେମ କୁମାର ପାତ୍ର(୨୭)।

ସ୍ତ୍ରୀ-ଝିଅକୁ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଅଭିଯୋଗ : ଡବ୍ଲୁଇଓଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏତଲା

ରାୟଗଡ (ଗଜପତି)୨୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)- ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ଝିଅକୁ ଶାରିରୀକ ଓ ମାନସିକ ନିର୍ଯାତନା ଦେଇ ଆସୁଥିବା ଗଜପତି ଜିଲା ରାୟଗଡ ବ୍ଲକ ମଙ୍ଗଳ ସଂପ୍ରସାରଣ ଅଧିକାରୀ ସଞ୍ଜୟ ଲେଙ୍କାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସଞ୍ଜୟଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ମାନସୀ ଲେଙ୍କା ଏତଲା ଦେବା ପରେ ରାୟଗଡ ଥାନାରେ ନଂ ୨୦/୧୮ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ବିଜେଡିର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ

ବିଜେଡିର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ

ମାଲକାନଗିରି,୨୨।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ମାଲକାନଗିରି ପୌର ପରିଷଦ ନଗର ଭବନରେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ ଓ ଗୃହ ସଂଯୋଗୀକରଣ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବିଧାୟକ ମାନସ କୁମାର ମାଡ଼କାମିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟ କ୍ରୀଡ଼ା ଓ ଯୁବ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରସାରଥୀ ବେହେରା ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ଫଟୋଚିତ୍ରରେ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରି ଉପସ୍ଥିତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଜିଲାରେ ସଙ୍ଗଠନ କିପରି ମଜଭୁତ କରାଯାଇପାରିବ, ସେ ବିଷୟରେ ବୁଝାଇଥିଲେ।

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲୋକ ଅଦାଲତ

ମାଲକାନଗିରି,୨୨।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଜାତୀୟ ଓ ରାଜ୍ୟ ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ପ୍ରାଧିକରଣ ପକ୍ଷରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଦାଲତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଜିଲା ଜଜ୍‌ ତଥା ପ୍ରାଧିକରଣ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମାନସ କୁମାର ମିଶ୍ର, ମୁଖ୍ୟ ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ଦଣ୍ଡାଧିକାରୀ ଅନିଲ କୁମାର ଦତ୍ତ, ବରିଷ୍ଠ ଦଓ୍ବୋନି ବିଚାରପତି ଜୀବନାନନ୍ଦ ପାଢ଼ି, ଜିଲା ପ୍ରାଧିକରଣ ସଚିବ ଅମିତ ସ୍ବରୂପ କୁମାର ସେଠ, ଉପଖଣ୍ଡ ଦଣ୍ଡାଧିକାରୀ ଅରୁଣ କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ଦଣ୍ଡାଧିକାରୀ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ମକଦ୍ଦମା ଫଇସଲା କରିଥିଲେ।

ବିଜେଡିର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ

ବିଜେଡିର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ

ଡାବୁଗାଁ,୨୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ନିକଟସ୍ଥ କାଜୁ ବଗିଚାଠାରେ ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ବିଜେଡି ସଭାପତି ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ମିଶ୍ରଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଜିଲା ବିଜେଡି ସଭାପତି ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ତ୍ରିପାଠୀ ଯୋଗ ଦେଇ ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକର ନୂତନ କମିଟି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହି କମିଟିରେ ବ୍ଲକ ଉପସଭାପତି ପି.ନାଗା,ସମ୍ପାଦକ ବିଜୟ କୁମାର ବେହେରା, ସହସମ୍ପାଦକ ଆର. ପ୍ରକାଶ ରାଓ, କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ଜି.ମୁରଲୀ ରାଓ, ଯୁବ ବିଜେଡି ସଭାପତି ଟି.ଜୁଗୁନୁ , ଛାତ୍ର ବିଜେଡି ସଭାପତି ବବୁଲୁ ତ୍ରିପାଠୀ, ଏସସି ସେଲ ସଭାପତି ବିଶ୍ୱନାଥ ହରିଜନ, ଓବିସି ସେଲ ସଭାପତି ବିକ୍ରମ ଗୌଡ,ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସେଲ ସଭାପତି ଭାବେ ଦିବ୍ୟରଞ୍ଜନ ଗରଡାଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିଲା।

ଶନିଶ୍ଚର ମନ୍ଦିର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ଶନିଶ୍ଚର ମନ୍ଦିର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ଦାମନଯୋଡ଼ି,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଭେଜାପୁଟ ମାର୍କେଟ୍‌ ଶ୍ରୀ ସିଦ୍ଧେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଶନିଦେବଙ୍କ ମନ୍ଦିରର ତୃତୀୟ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ସକାଳେ ମହିଳାମାନେ କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ମରିଚମାଳ ନିକଟସ୍ଥ କେରାଣ୍ଡି ନଦୀରୁ ଜଳ ଆଣି ମନ୍ଦିରରେ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟପୂଜା, ଘଟପୂଜା, ଶନିଶ୍ଚର ଦେବଙ୍କ ଷୋଡ଼ଶ ଉପଚାର ପୂଜା, ହୋମଯଜ୍ଞ ହୋଇଥିଲା। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପ୍ରସାଦ ସେବନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା।

ଏନ୍‌ସିସି କ୍ୟାଡେଟ୍‌ ପାଳିଲେ ପୃଥିବୀ ଦିବସ

ଏନ୍‌ସିସି କ୍ୟାଡେଟ୍‌ ପାଳିଲେ ପୃଥିବୀ ଦିବସ

ଦାମନଯୋଡ଼ି,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ନାଲକୋ ଟାଉନସିପ୍‌ ସ୍ଥିତ ସରସ୍ବତୀ ଶିଶୁବିଦ୍ୟା ମନ୍ଦିରର ଏନ୍‌ସିସି କ୍ୟାଡେଟଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପୃଥିବୀ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କ୍ୟାଡେଟ୍‌ମାନେ ଧରିତ୍ରୀ ମାତାର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ଲାକାର୍ଡ଼ ଧରି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଳୋଗାନ ଦେଇଥିଲେ।

ଦଳିତା ସେବାସଂଘ ବାର୍ଷିକ ସମ୍ମିଳନୀ

ସୁନାବେଡ଼ା,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ସ୍ଥାନୀୟ ବି-ଜୋନ୍‌ ସ୍ଥିତ ତାରିଣୀ ମନ୍ଦିରରେ ଦଳିତା ସେବାସଂଘର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ୨୦୧୭-୧୮ ବର୍ଷର ସମସ୍ତ ବିବରଣୀ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଯାବତ୍‌ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ସେବାକାର୍ଯ୍ୟର ବିଶେଷ ବିବରଣୀ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅତିଥି ଭାବେ ସଞ୍ଜୀବନୀର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସଞ୍ଜୀବ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସମେତ କୋରାପୁଟ ସ୍ଥିତ ଗୋପବନ୍ଧୁ ସେବାର ସଭାପତି ଭବାନିଶଙ୍କର ମିଶ୍ର, ଲେଖିକା ତଥା ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ବିଦ୍ୟୁତପ୍ରଭା ରଥ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ସଂଘ ବୈଠକ

ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ସଂଘ ବୈଠକ

ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି,୨୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରରେ ରବିବାର ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ସଂଘର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ସଂଘର ସଭାପତି କୈବଲ୍ୟ ମାଝୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଖମାରୀ ଏବଂ ଯୁବରାଜ ଜଗତ ବୈଠକ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଏବଂ ଜନଜାତିର ପିଲାମାନେ କିପରି ଶିକ୍ଷା ତଥା ଚାକିରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଗକୁ ଯାଇପାରିବେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।

ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାର  ସମୀକ୍ଷା କଲେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଏମ୍‌ପି

ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଏମ୍‌ପି

ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି,୨୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ) ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଚନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକର ୩ଟି ପଞ୍ଚାୟତରେ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ନବରଙ୍ଗପୁର ଏମପି ବଳଭଦ୍ର ମାଝି ଶନିବାର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। କୁହୁଡି, ମାଲଗାଁ ଏବଂ ଧୋଡିପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ଗସ୍ତ କରି ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା କରିବା ସହ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚୁଛି କି ନାହିଁ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ କୁହୁଡି ପଞ୍ଚାୟତରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପଚାରି ବୁଝିଥିଲେ। ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

ନବରଙ୍ଗପୁରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲୋକ ଅଦାଲତ

ନବରଙ୍ଗପୁରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲୋକ ଅଦାଲତ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୨।୪(ବି.ପ୍ର)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ ତରଫରୁ ଜିଲା କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ୨ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲୋକ ଅଦାଲତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୩ଟି ମାମଲାର ଫଇସଲା କରାଯାଇ ଏକ ଲକ୍ଷ ୪୨ ହଜାର ଋଣ ବାବଦକୁ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି ବିଭିନ୍ନ କୋର୍ଟରେ ଫଇସଲା ନ ହୋଇ ରହିଥିବା ଦଓ୍ବୋନୀ ଓ ଫୌଜଦାରୀ ମକଦ୍ଦମା ଫଇସଲା କରାଯାଇ ୫୫ଟି କେସ ବାବଦକୁ ମୋଟ ୧ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାର ୧୬୦ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆକାରରେ ଆଦାୟ କରାଯାଇଛି।