Dharitri News
ରାୟଗଡା

ବଡ଼ଦିନ ପାଇଁ ସଜେଇ ହେଲାଣି ଚର୍ଚ୍ଚ

ବଡ଼ଦିନ ପାଇଁ ସଜେଇ ହେଲାଣି ଚର୍ଚ୍ଚ ଗୁମ୍ମା/ରାୟଗଡ଼/ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୨୪।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ/ସ୍ବ.ପ୍ର) ବଡଦିନ ତଥା କ୍ରିସମାସ ପାଇଁ ଗଜପତି ଜିଲାର ଗୁମ୍ମା, ରାୟଗଡ଼, ନୂଆଗଡ, ମୋହନା, ଆର୍‌. ଉଦୟଗିରି ଅଞ୍ଚଳ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇଉଠିଲାଣି। ଏବେଠୁ ବିଭିନ୍ନ ଚର୍ଚ୍ଚଗୁଡ଼ିକୁ ସୁନ୍ଦର ଭାବେ ସାଜସଜ୍ଜ୍‌ା କରାଗଲାଣି। ରଙ୍ଗିନ ଆଲୋକମାଲାରେ ଚର୍ଚ୍ଚଗୁଡ଼ିକ ଝଲସି ଉଠିଲାଣି। ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନରେ ଲାଗପଡିଛନ୍ତି କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନେ। ଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକର ୭୦ଭାଗ ଲୋକ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିୟାନ ସଂପ୍ରଦାୟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବଡଦିନ ତଥା ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଜୟନ୍ତୀ ହିଁ ସେମାନଙ୍କର ବଡପର୍ବ । ତେଣୁ ଘରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଚର୍ଚ୍ଚ, ପ୍ରାର୍ଥନା ଗୃହ, ସାହିଗୁଡ଼ିକୁ ସଜେଇବାରେ ସମସ୍ତେ ଲାଗିପଡ଼ିଛନ୍ତି। ହଷ୍ଟେଲ, ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ୟୁଥକ୍ଲବ ଗୁଡିକ ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ପ୍ରି-କ୍ରିସମାସ ପାଳନ କରି କେକ କାଟି ଭୋଜି ଭାତର ଆସର ସହ ସାନ୍ତାକ୍ଲଜ ଡ୍ରେସ ପିନ୍ଧି ପିଲାଙ୍କୁ ଉପହାର ବଣ୍ଟନ କରୁଛନ୍ତି। ନିଜ ଆତ୍ମୀୟ ତଥା ପରିବାର ସହ ବଡଦିନ ପାଳନ ପାଇଁ ଦୂରରେ ଥିବା ଲୋକେ ଗ୍ରାମକୁ ଫେରୁଛନ୍ତି। ଘର ସୁସଜ୍ଜିତ କରିବା, ଉପହାର, ମିଷ୍ଟାନ୍ନ ଓ ନୂଆ ପୋଷାକ କିଣାକିଣି ପାଇଁ ବଜାରରେ ମଧ୍ୟ ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବୁରୁଡିଙ୍ଗ ଏରିଆ ପାଳକ ତୁରୁମେନ ଗମାଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଜୟନ୍ତୀ ଆମ୍ଭମାନଙ୍କର ଏକ ବଡପର୍ବ। ଏଥିସହ ନୂତନ ବର୍ଷକୁ ଆମେ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଉ। ତେଣୁ ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମ, ମଣ୍ଡଳିଠାରେ ସମୂହ ପ୍ରାର୍ଥନା ସହ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ପ୍ରତିଯୋଗିତା, ଶିଶୁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନାଚଗୀତ ଆୟୋଜନ ସହ ପାଳକମାନଙ୍କ ହିତବାଣି ସମସ୍ତେ ଯେପରି ଶୁଣିପାରିବେ ଓ ଦେଖିପାରିବେ ତାହାର ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରାଯାଉଛି। ସେରଙ୍ଗ ପାଳକ ପାଷ୍ଟର ରେଭ ସବୁଲୋନ ପାଣି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚଳିତବର୍ଷ ସରକାରଙ୍କ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଓ ଜିଏସଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବହୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇଥିଲା । ତେଣୁ ସାଜସଜା ଓ ପୋଷାକପତ୍ର କିଣିବାରେ ଟିକେ ଡେରି ହୋଇଗଲା। ବଡଦିନ, ନୂତନ ବର୍ଷ ସହିତ ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ଫେବୃୟାରୀ ଓ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଆମ ମଣ୍ଡଳୀ ତରଫରୁ ବଡ ସଭା ସମେତ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ ଲାଗି ସ୍ଥିର ହୋଇଛି । ଖ୍ରୀଷ୍ଟଜୟନ୍ତୀ ଓ ନୂତନ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସମୂହ ପ୍ରାର୍ଥନା, ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯିବ। ବିଜେଡି ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସେଲ ସମ୍ପାଦକ ତଥା ରେଭ ପଲ୍ଳବ ଲିମ୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବହୁ ବର୍ଷ ହେଲା ବାହାର ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କରୁଥିଲି। କିନ୍ତୁ ଏଥର ନିଜ ଗ୍ରାମରେ ପାଳନ ପାଇଁ ସ୍ଥିର କରିଛି। ବନ୍ଧୁବାନ୍ଧବ ଓ ସାଙ୍ଗଙ୍କ ସହ ଭୋଜିଭାତ କରି ବହୁତ ଆନନ୍ଦ ମିଳୁଛି। ବଡଦିନ ମାନବ ସମାଜ ନିମନ୍ତେ ଉଦାରତା, ପ୍ରେମ, କଲ୍ୟାଣ, ମୈତ୍ରୀ, ଶାନ୍ତି, ଦୟା, ପରୋପକାର, ସଦଭାବନାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଦର୍ଶାଇଥାଏ। ପ୍ରଭୁ ଯୀଶୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନରେ ଆଶାର ଆଲୋକ ଆଣନ୍ତି। ବଡଦିନ ଉପଲକ୍ଷେ ରାୟଗଡ ବ୍ଲକର ରାୟଗଡ, ମାର୍ଲବା, କୁମୁଲସିଂ, ନାରାୟଣପୁର, ଗଣ୍ଡାହାତୀ, ଜିରାଙ୍ଗ, ଖାରିସାହି, ସରଗଲ, ଜଲାଙ୍ଗ, ତାରବସିଂ, ବୁରୁଜାଙ୍ଗ, ନୂଆସାହି, ଡମ୍ବାଳ, ତାଳମଣ୍ଡା, ବିକ୍ରମପୁର, ବାଲିପୁର, ପେକଟ, ଲିମରସିଂସ୍ଥିତ ଚର୍ଚ୍ଚଗୁଡ଼ିକୁ ସୁସଜ୍ଜ୍‌ିତ କରାଯିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ଏବେ ପ୍ରି- କ୍ରିସମାସ ପାଳନ କରାଯାଉଥବବା ରାୟଗଡ ଚର୍ଚ୍ଚର ପାଷ୍ଟର ଗିଦିୟନ ମିଶାଲ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରସ୍ଥ କଲେଜ ଛକ ଓ ଫ୍ରେଣ୍ଡସ କଲୋନୀରେ ରହିଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚ ସଜାଯିବା ସହ ପ୍ରାର୍ଥନା ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯିବ।

ରାୟଗଡା

ବୋଟ୍‌ ଚାଳକଙ୍କ ଦିନିକିଆ ଧର୍ମଘଟ

ବୋଟ୍‌ ଚାଳକଙ୍କ ଦିନିକିଆ ଧର୍ମଘଟ

ମାଲକାନଗିରି,୨୨।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାରେ ବୋଟ୍‌ ଚାଳକମାନେ ସୋମବାର ଦିନିକିଆ ଧର୍ମଘଟ କରିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ବିଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳର ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବୋଟ୍‌ ସେବା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି।

ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଗୁଣପୁର,୨୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇଥିବା ରାୟଗଡା ଜିଲା ଗୁଣପୁର ବ୍ଲକ ପୁଟାସିଂ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁଟା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ବିଶାଖାପାଟଣା ଷ୍ଟେଶନଠାରେ ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଚାନକ ଡାକ୍ତରଖାନା ପରିଦର୍ଶନ

ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଚାନକ ଡାକ୍ତରଖାନା ପରିଦର୍ଶନ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୧।୧ (ବି.ପ୍ର.)- ବିଷାକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ମେଦନା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧିନ ମାଳିଗୁଡା ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ଗୁରୁବନ୍ଧୁ ଭତ୍ରାଙ୍କ ମୃତ୍ୟ ସହ ୧୪ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଗୁରୁତର ହୋଇଥିଲେ ।

ବାଇକ-ସ୍କୁଟି ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ

ବାଇକ-ସ୍କୁଟି ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୧।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ମାଝିଗୁଡା ଛକ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ନିକଟରେ ମୋଟର ସାଇକଲ ଓ ସ୍କୁଟି ମୁହାମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇ ବାଇକ ଚାଳକର ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।

୮ ଏକର ଜମିରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ପୋଡ଼ାଗଲା

୮ ଏକର ଜମିରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ପୋଡ଼ାଗଲା

ମାଲକାନଗିରି,୨୧।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) -ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଥାନା ଆର.ଏସ୍‌.ଇ-୪, ବଡ଼ପୁଟ ଓ ଡାଇକ-୨ ଗ୍ରାମରେ ଚାଷ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରାୟ ୧୮ ହଜାର ଗଞ୍ଜେଇ ଗଛ ରବିବାର ନଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି।

ଝିଅକୁ ଦେଖିବାକୁ ଯାଇ ଆଉ ଫେରିଲେନି

ଝିଅକୁ ଦେଖିବାକୁ ଯାଇ ଆଉ ଫେରିଲେନି

ରାୟଗଡ଼ା ଅଫିସ୍‌ ,୨୧।୧-ଏ ବେବି ମନେପଡ଼ିଲେ ସେ ଦିନର କଥା ଲୁହ ସମ୍ଭାଳି ପାରେନି। ଆଖିରୁ ପାଣି ଗଡ଼ିଆସେ। ଏଭଳି କୋହ ଭରା କଣ୍ଠରେ କହିଛନ୍ତି ବର୍ଷେ ତଳେ ହୀରାଖଣ୍ଡ ଟ୍ରେନ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ନିଜ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ହରାଇଥିବା ରାୟଗଡ଼ାରେ ରହୁଥିବା ସୁକାନ୍ତୀ ମହାପାତ୍ର। ସନ୍ଧ୍ୟା ବେଳେ ଘରେ ପୂଜା ହୋଇଥିଲା।

ହୀରାଖଣ୍ଡ ଟ୍ରେନ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟଣା, ବର୍ଷେ ପରେ ବି କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ

ହୀରାଖଣ୍ଡ ଟ୍ରେନ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟଣା, ବର୍ଷେ ପରେ ବି କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ

ରାୟଗଡ଼ା ଅଫିସ୍‌,୨୧।୧- ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ବିତିଗଲା। କିନ୍ତୁ ଆଜିବି ମନେପଡ଼େ ସେଇ କାଳ ରାତିର କଥା। ୨୦୧୭ ଜାନୁୟାରୀ ୨୧ ତାରିଖ ରାତି ୧୧ଟା ସମୟରେ କୁନେର ଷ୍ଟେସନଠାରେ ଘଟିଥିବା ରେଳ ଦୁର୍ଘଟଣା ଆଜି ବି ମନେପଡ଼େ।

ଜଳିଗଲା ୪ଟି ଧାନ ଗଦା

ଜଳିଗଲା ୪ଟି ଧାନ ଗଦା

ଡାବୁଗାଁ,୨୧।୧(ଡ.ଏନ.ଏ.)- ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଜୁନାପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ରାବଣାଗୁଡା ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନ ୨ଟା ସମୟରେ ନିଆଁ ଲାଗି ୪ ଟି ଧାନ ଗଦା ପୋଡିଯାଇଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ରାବନାଗୁଡା ଗ୍ରାମର ପର୍ଶୁ ଭତ୍ରା,ଧବଳୁ ଭତ୍ରା,ମନୁରାମ ଭତ୍ରା ଓ ଧନସିଂ ଭତ୍ରାଙ୍କ ଖଳାରେ ଥିବା ଧାନ ଗଦାରେ ହଠାତ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା ।

ଜାନୁଆରୀ ୨୬କୁ କଳା ଦିବସ ପାଳନ ପାଇଁ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଆହ୍ବାନ

ଜାନୁଆରୀ ୨୬କୁ କଳା ଦିବସ ପାଳନ ପାଇଁ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଆହ୍ବାନ

ଜୟପୁର ୨୧। ୧ (ନି.ପ୍ର.)- ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସୁଙ୍କ, ନାରାୟଣପାଟଣା ଠାରେ ମାଓବାଦୀମାନେ ପୋଷ୍ଟର ମାଧ୍ୟମରେ ୨୬ ଜାନୁଆରୀ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସକୁ କଳା ଦିବସଭାବେ ପାଳନ କରିବାକୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଛନ୍ତି।

ନୂତନ ରୂପରେ ସଜ୍ଜିତ ହେବ ପ୍ରେମ ପାହାଡ଼

ନୂତନ ରୂପରେ ସଜ୍ଜିତ ହେବ ପ୍ରେମ ପାହାଡ଼

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୨୧।୧- ରାୟଗଡା ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳ ଏବଂ ରାୟଗଡା ସହରର ଉପକଣ୍ଠରେ ଅନେକ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳ ରହିଛି ା ଉକ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳିଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ରାୟଗଡା ସହରର ଉପକଣ୍ଠରେ ରହିଛି ପ୍ରେମପାହାଡ।

ମହେନ୍ଦ୍ରତନୟା ପାଣି ନେବାକୁ ଆନ୍ଧ୍ରର ଚକ୍ରାନ୍ତ

ମହେନ୍ଦ୍ରତନୟା ପାଣି ନେବାକୁ ଆନ୍ଧ୍ରର ଚକ୍ରାନ୍ତ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୧।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ପୂର୍ବରୁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଓଡ଼ିଶାର ବାଲି, ନଦୀ, ଜଙ୍ଗଲ ଓ ଖଣିଜ ସମ୍ପଦ ଉପରେ ଲୋଲୁପ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଆସିଥିବା ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାର ଏବେ ପୁଣି ମହେନ୍ଦ୍ରତନୟା ଉପରେ ଆଖି ପକାଇଛନ୍ତି।

ଅପହରଣ ପରେ ପ୍ରଜାକୋର୍ଟରେ ୪ଜଣଙ୍କୁ ମାଡ଼ମାରି ଛାଡ଼ିଲେ ମାଓବାଦୀ

ଅପହରଣ ପରେ ପ୍ରଜାକୋର୍ଟରେ ୪ଜଣଙ୍କୁ ମାଡ଼ମାରି ଛାଡ଼ିଲେ ମାଓବାଦୀ

ମାଥିଲି,୨୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଛି ଦିନର ନିରବତା ପରେ ପୁଣି ମାଓବାଦୀ ସଂଗଠନ ସକ୍ରିୟ ହୋଇପଡିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଅତ୍ୟାଚାରର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏବେ ଭୟର ବାତାବରଣ ଖେଳିଯାଇଛି।