ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଧାର୍ମିକ ଜାତୀୟତାବାଦ

ଧାର୍ମିକ ଜାତୀୟତାବାଦ
ଆକାର ପଟେଲ ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନରେ ଭାଜପା ସ୍ପଷ୍ଟ ବହୁମତ ପାଇଛି। ଏହାର କାରଣ ବିଷୟରେ ଆମେ ନାନା ଅନୁମାନ ଲଗାଇପାରୁ କିନ୍ତୁ ଫଳାଫଳ ସ୍ପଷ୍ଟ। ତେବେ ଦେଶରେ କଂଗ୍ରେସର ଭୋଟ ଅଂଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବୋଲି କହିବା ପୂର୍ବରୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ହେବାକୁ ଥିବା ନିର୍ବାଚନର ଫଳାଫଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ। ଗୁଜରାଟରେ ଭାଜପା ବିଜୟଲାଭ କଲା, କିନ୍ତୁ ବହୁ ଲୋକ ଆଶାକରୁଥିଲେ ଯେ କଂଗ୍ରେସ ଖୁବ୍‌ ଭଲ କରିବ ଏବଂ ଭାଜପାର ପରାଜୟ ଘଟିବ। ଏହି ଲୋକମାନେ ବାସ୍ତବରେ ମୋଦିବିରୋଧୀ। ଏକ ପରିବାରତନ୍ତ୍ରର ସପକ୍ଷରେ ମତଦେବା ଭଳି ଲୋକଙ୍କୁ ମୁଁ ପ୍ରାୟ ଦେଖିନାହିଁ। ତେଣୁ ଆମେ ଧରିନେବା ଉଚିତ ଯେ, ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ଏଥର ଭାଜପା ଜିତୁ ବୋଲି ଚାହୁଁ ନ ଥିଲେ, ସେମାନେ ବାସ୍ତବରେ କଂଗ୍ରେସର ପକ୍ଷଧର ନୁହନ୍ତି। ସେମାନେ ଅନ୍ୟ କିଛିକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ। ତାହା କ’ଣ? ଏହାର ଉତ୍ତର ହେଉଛି ଧାର୍ମିକ ଜାତୀୟତାବାଦ, ଭାଜପା ଯାହାର ପ୍ରସାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଜାତୀୟତାବାଦ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ହୋଇପାରେ। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ବିମିଶ୍ର ଜାତୀୟତାବାଦ, ଯେଉଁଥିରେ ଜାତି, ବର୍ଣ୍ଣ, ଧର୍ମ ନିର୍ବିଶେଷରେ ସବୁ ଭାରତୀୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। କିନ୍ତୁ ଭାଜପା ଏଭଳି ଜାତୀୟତାବାଦର ପ୍ରସାର କରୁନାହିଁ। ଜଣେ ନାଗା ବା ମିଜୋ କ’ଣ ଗର୍ବର ସହ ନିଜର ଭାରତୀୟ ପରିଚିତିକୁ ଉଲ୍ଲେଖ କରିପାରିବ? ଭାଜପା ଢଙ୍ଗରେ ସେ ନିଜର ଜାତୀୟତାକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଚାହିଁଲେ ତାକୁ ‘ଭାରତମାତା କୀ ଜୟ’ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ପୁଣି ତାକୁ ତାଙ୍କର ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷର ପାରମ୍ପରିକ ଖାଦ୍ୟ ଗୋମାଂସ ଆହାର ଛାଡ଼ିବାକୁ ପଡ଼ିବ। କେରଳର ଜଣେ ମୁସଲମାନ କ’ଣ ନିଜକୁ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ବୋଲି ଦୃଢ଼ତାର ସହ କହିପାରିବ? ଯଦି ସେ ତାହା କହିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଏ, ତେବେ ତାକୁ ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ ଝିଅକୁ ପ୍ରେମ କରିବା ଛାଡ଼ିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ତେଣୁ ଭାଜପାର ଜାତୀୟତାବାଦ ସବୁ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନୁହେଁ। ଏହା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଗୋଷ୍ଠୀର ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ। ତେବେ ସେହି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଗୋଷ୍ଠୀର ଅନେକ ଭାରତୀୟ ବି ତାହା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଗୁଜରାଟକୁ ଯଦି ଉତ୍ତରଭାରତର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ବୋଲି ଧରାଯାଏ (ତାହା ଏକ ବିତର୍କର ବିଷୟ) ତେବେ ମୁଁ ଜଣେ ଉତ୍ତରଭାରତୀୟ ହିନ୍ଦୁ। ମୁଁ ଏପରି ଜାତୀୟତାବାଦକୁ ପସନ୍ଦ କରେ ନାହିଁ, ଯେଉଁଥିରୁ ଅନ୍ୟ ଭାରତୀୟମାନେ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଥିବେ। ସବୁ ପ୍ରକାର ଜାତୀୟତାବାଦକୁ ମୁଁ ଘୃଣା କରେ, କାରଣ ଏଥିରେ ଗୋଟିଏ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଅନ୍ୟ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିରୋଧରେ ମତାଯାଏ। ଆମେ ଦେବତା, ସେମାନେ ଅସୁର- ଏହି ଭାବରେ ଚିତ୍ରଣ କରାଯାଏ। ଏଥିରେ ଭିନ୍ନ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖାଯାଏ। ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଘୃଣା କଲେ ସେମାନେ ବି ଆମକୁ ଘୃଣା କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ଏହା ହିଂସା ଓ ଦଙ୍ଗା ଆଡ଼କୁ ଗତି କରେ। ତେଣୁ ସବୁ ପ୍ରକାର ଜାତୀୟତାବାଦ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନୀୟ। ଧର୍ମ, ଜାତି ଓ ସମ୍ପ୍ରଦାୟଭିତ୍ତିକ ଜାତୀୟତାବାଦ ହେଲା ସବୁଠାରୁ ମାରାତ୍ମକ, ଯାହା ଆମ ଦେଶରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ମୁଁ ପାକିସ୍ତାନର ମୁସଲିମ୍‌ ବା ଚାଇନାର ହାନ୍‌ ଜାତୀୟତାବାଦକୁ ପସନ୍ଦ କରେ ନାହିଁ। ଅନେକ ଭାରତୀୟ ମୋ ପରି ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି, ତେଣୁ ସେମାନେ ଭାଜପାକୁ ସତର୍କ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖନ୍ତି। ମୋ ପରି ଆପଣ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଧର୍ମଭିତ୍ତିକ ଜାତୀୟତାବାଦକୁ ବର୍ଜନ କରିପାରନ୍ତି କିମ୍ବା ବହୁଜନ ସମାଜ ପାର୍ଟିର ଭୋଟର ହୋଇପାରନ୍ତି। ଆପଣ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସର ଭୋଟର ହୋଇପାରନ୍ତି କିମ୍ବା ଆମ୍‌ ଆଦ୍‌ମୀ ପାର୍ଟି, ଏନ୍‌ସିପି, ଟିଡିପି, ପିଡିପି, ଜେଡିୟୁ ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପାର୍ଟିର ସମର୍ଥକ ହୋଇପାରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଯଦି ଧାର୍ମିକ ଜାତୀୟତାବାଦର ଅଙ୍ଗୀଭୂତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚୟ ଭାଜପାକୁ ସମର୍ଥନ କରିବେ। ଏହା ହେଉଛି ଦେଶର ଏକମାତ୍ର ଦଳ, ଯାହା ଜାଣିଶୁଣି ଧାର୍ମିକ ଜାତୀୟତାବାଦକୁ ତା’ର ପ୍ରାଥମିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛି। ତେଣୁ ଭାଜପାର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନେଇ ଯେଉଁମାନେ ଚିନ୍ତିତ, ସେମାନେ ଗୁଜରାଟରେ ଦଳର ପରାଜୟ ଚାହୁଁଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କର ରାଜନୈତିକ ସହବନ୍ଧନ ଯାହା ସହ ଥାଉ ନା କାହିଁକି। କେବଳ ଧାର୍ମିକ ଜାତୀୟତାବାଦକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ଭାଜପାର ନୀତି ଅନ୍ୟ ଦଳଗୁଡ଼ିକଠାରୁ ଭିନ୍ନ ନୁହେଁ। ତେବେ ମୁଁ କହିବାକୁ ଚାହୁଁନାହିଁ ଯେ, ଏସବୁ ସାଧାରଣ ନୀତି ଭଲ। ପ୍ରକୃତରେ ସେଗୁଡ଼ିକ ଭଲ ହିଁ ନୁହେଁ। ମୁଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ମାନବାଧିକାର ସଂଗଠନ ଯେଉଁସବୁ ସମସ୍ୟା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି, ସେଗୁଡ଼ିକ କଂଗ୍ରେସ ଶାସନ ଅମଳରେ ହିଁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଉଦାହରଣସ୍ବରୂପ ଆଫ୍‌ସ୍ପା ଆଇନ ଓ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଜମି ହଡ଼ପ କରିବା। ତେବେ ଭାଜପା ଏସବୁ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ବଦଳରେ ସେଥିରେ ସମସ୍ୟା ଯୋଡ଼ୁଛି। ଏହା ଧାର୍ମିକ ଜାତୀୟତାବାଦକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ବିଷୟରେ ପ୍ରତିଦିନ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି। ଗୋମାଂସକୁ ନେଇ ହତ୍ୟା ଘଟଣା ଏହାର ଏକ ଉଦାହରଣ। ଧର୍ମ ଭିତ୍ତିରେ ସେମାନେ ଯଦି ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ଭାଗ ଭାଗ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ନ କରନ୍ତେ ତେବେ ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାନ୍ତା ନାହିଁ। ରାସ୍ତାରେ ଘଟୁଥିବା ହିଂସା ଏବଂ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଜରିଆରେ ଘଟୁଥିବା ହିଂସା (କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ପାକିସ୍ତାନର ଦଲାଲ ବୋଲି କହିବା) ଧାର୍ମିକ ଜାତୀୟତାବାଦର ପରିଣତି। ଆମେ ଚାହୁଁଛୁ ଏହାର ଅନ୍ତ ଘଟୁ। ତା’ହେଲେ ଆମ ସରକାର ଦାରିଦ୍ର୍ୟ, ଶିକ୍ଷା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଭଳି ବାସ୍ତବ ଜାତୀୟ ସମସ୍ୟାଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇପାରିବେ। Email: aakar.patel@gmail.com
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସମ୍ପାଦକୀୟ/କୃଷି ଆଗ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/କୃଷି ଆଗ

ଆଜିର ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ୨୦୧୪ରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଆଦୌ ପୂରଣ କରିନାହାନ୍ତି। ଉଚ୍ଚାଙ୍ଗ ସ୍ବରରେ ‘ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ବିକାଶ’ କଥା କହୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତା’ର ଫଳ ଶୂନ ହୋଇଛି। ବିଶେଷକରି ସାମାଜିକ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦିଗରୁ ତାଙ୍କ ଶାସନ ସମୟରେ ଦେଶର ଅଧିକ କ୍ଷତି ଘଟିଛି। ଅସହିଷ୍ଣୁତା, ମିଛିମିଛିକା ଦେଶପ୍ରେମ ଓ ବିଭାଜନ ରାଜନୀତି ସାମାଜିକ ବାତାବରଣକୁ ଘୋର ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ଏକ ଉତ୍ତମ ଶାସନ ଜରିଆରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନୂଆ ଦିଗ ଦେଖାଇଦିଆଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତା’ର ସୁଫଳ ଲୋକେ ପାଇପାରିନାହାନ୍ତି। ଏହା ଜଣାଶୁଣା ଯେ, ମୋଦିଙ୍କ ଶାସନ ସମୟରେ କର୍ପୋରେଟ ପ୍ରୀତି ବଢ଼ିଛି..

କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି: ସୁଶାସନ ହିଁ ସମାଧାନ

କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି: ସୁଶାସନ ହିଁ ସମାଧାନ

ସହଦେବ ସାହୁ

ଜାତିସଂଘର ଖାଦ୍ୟ ଓ କୃଷି ସଂସ୍ଥା (ଏଫ୍‌ଏଓ) ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି ବିରୋଧୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂଗୋଷ୍ଠୀ (ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ଆଲାଏନ୍ସ ଏଗେଁଷ୍ଟ ହଙ୍ଗର ଆଣ୍ଡ ମାଲନ୍ୟୁଟ୍ରିଶନ୍‌) କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର ଅଭୂତପୂର୍ବ ବିକାଶକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି। ୧୯୫୦-୫୧ରେ ଭାରତରେ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଉପତ୍ାଦନ ପରିମାଣ ୫ କୋଟି ଟନ୍‌ ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୬-୧୭ରେ ୨୭ କୋଟି ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟନ୍‌ ହୋଇଛି, ପ୍ରାୟ ୫ଗୁଣ। ଲୋକସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିଛି ୪ ଗୁଣ। ତେଣୁ ଖାଦ୍ୟ-ଅଭାବୀ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଭାରତ ଏକ ଖାଦ୍ୟ ରପ୍ତାନିକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ହୋଇଗଲାଣି। ତଥାପି ଭାରତରେ କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି କାରଣରୁ ଏକଚତୁର୍ଥାଂଶ ଲୋକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରୁ ନାହା..

ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରାଚୀନ ସଂସ୍କୃତି

ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରାଚୀନ ସଂସ୍କୃତି

ବ୍ରହ୍ମାନନ୍ଦ ପଣ୍ଡା

ଆଜିକାଲି ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଏଭଳି ଅଧୋଗତି ହୋଇଛି ଯେ, ପ୍ରାୟ ୬୦% ମାଧ୍ୟମିକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଦରଖାସ୍ତଟିଏ ଲେଖିବାକୁ ବା ସାଧାରଣ ହିସାବଟିଏ କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ। ଭାରତର ୭୫% ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଓ କାରିଗରି ଶିକ୍ଷାପ୍ରାପ୍ତ ସ୍ନାତକ ଚାକିରି ପାଇବାକୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି ନିକଟ ଅତୀତରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ସାରା ଭାରତରେ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଛାତ୍ରସମାଜର ଆଜି ନୈତିକ ସ୍ଖଳନ ଘଟିଛି। ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିର ଅବକ୍ଷୟ ହେଉଛି। ମାନବିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଲୋପ ପାଉଛି। ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟୟବହୁଳ ଏବଂ ଚାକିରିସର୍ବସ୍ବ ହୋଇଛି। ଜ୍ଞାନ ଓ ଗବେଷଣା ଅର୍ଥସର୍ବସ୍ବ ହୋଇଛି। ସମାଜସେବା ପ୍ରଚାରସର୍ବସ୍ବ ହୋଇଛି। ଯଦି ସ୍ନାତକ ଓ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପିଅନ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

କାହିଁ କେଉଁ ଆଦିମ କାଳରୁ କୁକୁର ହେଉଛି ମଣିଷର ସାଥୀ। ଏହି ପ୍ରାଣୀ ମଣିଷର ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଭୃତ୍ୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ। ଏପରି କି ମାଲିକର ଲୁଣ ଖାଇବାରୁ ତା’ର ଗୁଣ ଗାଏ। ମାଲିକର ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଯାଇ ଦରକାର ପଡ଼ିଲେ ନିଜ ଜୀବନ ହାରିଦିଏ। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଜୟପୁରରେ। ରାଜସ୍ଥାନର ଜୟପୁରରେ ବାସ କରୁଥିବା ପୂର୍ବତନ ରଣଜୀ ଖେଳାଳି ସଞ୍ଜୀବ ଓହଲାନ୍‌ଙ୍କ ବାସଭବନରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା। ତଳ ମହଲାରେ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ, ପୁଅ ଓ ଚାକରକୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନିଆଁ ଲାଗିବା ଯୋଗୁ ସଞ୍ଜୀବ..

ମୋଦି: ସବୁଥିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି

ମୋଦି: ସବୁଥିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି

ସ।ଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଯେତେ ନିକଟତର ହେଉଛି, ରାଜନୈତିକ ଉଷ୍ମତା ସେତେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଲାଣି। ଜାନୁୟାରୀ ୧୯ରେ କୋଲକାତାରେ  ବିରୋଧୀଙ୍କ ରାଲିର କଳେବର ଦେଖିଲେ ମହାଗଠବନ୍ଧନ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଉଥିବା ମନେହେଉଛି। 

ସବୁଜ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା

ସବୁଜ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା

 ବିଶ୍ୱ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂସ୍ଥାର ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଏ ଯେ, ଭାରତରେ ଅଧିକାଂଶ ସହର ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ। ଏପରି କି ପୃଥିବୀର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପନ୍ଦରଟି ସହର ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ଚଉଦଟି ସହର ଅଛି। ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଦୂଷିତ ସହର ହେଉଛି କାନପୁର। 

ବାସିପାଣିରେ ପଚରା

ବାସିପାଣିରେ ପଚରା

ହଇରେ ମୋତେ କ’ଣ ଆଉ ବାସିପାଣିରେ ପଚାରୁନୁ? ଚିହ୍ନା ଲୋକଟିଏ, ଆପଣାର ମଣିଷଟିଏ ଆମକୁ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ହତାଦର କରିବାର ଅନୁଭବ କଲେ ଆମେ ଏ ରୂଢିଟିର ପ୍ରୟୋଗ କରିଥାଉ! ଏଠାରେ ବାସିପାଣିକୁ ନିକୃଷ୍ଟ ଅର୍ଥରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି। ନଚେତ୍‌ ଆମେ କହୁଥାନ୍ତେ- ହଇରେ ମୋତେ କ’ଣ ଆଉ ସଜପାଣିରେ ପଚାରୁନୁ? ନଚେତ୍‌ କହିଥାନ୍ତେ- କିରେ ମୋତେ କ’ଣ ଆଉ ମଦପାଣିରେ ପଚାରୁନୁ? ମାନେ ବାସିପାଣିଟି ପଚାରିବା ବା ବନ୍ଧୁ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିବା ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ।

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭଲ ପାଇବାର ହୃଦୟଟିଏ ଥିଲେ କେତେକ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ଅତିକ୍ରାନ୍ତ ବୟସରେ ବି ଭଲପାଇ ବସନ୍ତି। ତେବେ ଭଲ ପାଇବା ପାଇଁ ଜଣେ ବିବାହିତା ମହିଳା ଏକ ଅଭିନବ ପନ୍ଥା ଆପଣାଇଥିଲେ। 

ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍‌ ସଂସ୍କୃତି

ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍‌ ସଂସ୍କୃତି

ଆକାର ପଟେଲ

ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍‌ ସଂସ୍କୃତି ମୁମ୍ବାଇରୁ, ବିଶେଷତଃ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମୁମ୍ବାଇ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ପରମ୍ପରା ସହ ସମ୍ଭବତଃ ଲାଓ୍ବଣୀର ସମ୍ପର୍କ ଅଛି। ଢୋଲକୀ ବାଜାର ତାଳେ ତାଳେ ନାଚ-ଗୀତକୁ ଲାଓ୍ବଣୀ କହନ୍ତି, ଯାହା ହେଉଛି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ଲୋକନୃତ୍ୟ। ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଛୋଟ ଛୋଟ ଦଳ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଟେବୁଲରେ ବସି ଏକ ଖୋଲା ସ୍ଥାନ ଆଡ଼କୁ ଚାହିଁଥାନ୍ତି, ଯେଉଁଠି ଅଧ ଡଜନ ମହିଳା ହିନ୍ଦୀ ଗୀତର ତାଳେ ତାଳେ ନୃତ୍ୟ କରୁଥାନ୍ତି। ନୃତ୍ୟାଙ୍ଗନାମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେହକୁ ଆବୃତ କଲାଭଳି ବସ୍ତ୍ର ପନ୍ଧିଥାନ୍ତି। ପରିଚାରିକାମାନେ ଦର୍ଶକମାନଙ୍କ ଟେବୁଲ ଉପରେ ମଦ ପରଷନ୍ତି। ଏଠାରେ ଏପରି କି ମୃଦୁ ପାନୀୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବିୟର ଭଳି ମୂଲ୍ୟ ନିଆଯାଏ। କିଛି ପୁ..

ଅସତ୍ୟ ସହରର ରାତି

ଅସତ୍ୟ ସହରର ରାତି

ଚିତ୍ର ଚରିତ୍ର/ ନିରଞ୍ଜନ ପାଢ଼ୀ

କେଇଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆମ ରାଜଧାନୀ ସହରର ଚେହେରା ଦେଖିଥିବା ଲୋକ ଏ ସହରର ବାସିନ୍ଦା ହୋଇ ନ ପାରିଥିବାର ଦୁଃଖରେ ନିଜ ଭାଗ୍ୟକୁ ନିନ୍ଦିବାର କାରଣ ଥିଲା ବେଶ୍‌ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ। ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ହକି ଅନୁଷ୍ଠିତ  ହେଉଥିବାର ବିରଳ ଗୌରବବୋଧ ନେଇ ଏ ସ୍ମାର୍ଟ ସହର ଯେମିତି ସୁସଜ୍ଜିତ ତୋରଣ ଓ ରଙ୍ଗ ବେରଙ୍ଗର ଆଲୋକମାଳାରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ରୂପରେ ସଜେଇ ହୋଇଥିଲା, ତହିଁରେ ଏଠାରେ ରହୁ ନ ଥିବା ଯେ କୌଣସି ଲୋକ ମନରେ ଈର୍ଷାର ଅସୁରଟିଏ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିବା ସ୍ବାଭାବିକ। ମାତ୍ର ସ୍ମାର୍ଟ..

କୁଷ୍ଠରୋଗୀଙ୍କ ସାହାରା

କୁଷ୍ଠରୋଗୀଙ୍କ ସାହାରା

ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ/ ଜିତେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ନାୟକ

ବିଶ୍ୱକୁ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅବଦାନ ଅତୁଳନୀୟ। ତାଙ୍କ ଆଦର୍ଶକୁ ସ୍ମରଣୀୟ ରଖିବା ଲାଗି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୧୯୯୫ରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗାନ୍ଧୀ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଆସୁଛି। ମହାତ୍ମାଙ୍କ ୧୨୫ତମ ଜନ୍ମବାର୍ଷିକୀରୁ ସଂସ୍ଥାପିତ ଏହି ସମ୍ମାନ ଅହିଂସା ଓ ଗାନ୍ଧୀବାଦ ଜରିଆରେ ସାମାଜିକ, ଅର୍ଥନୈତିକ ଓ ରାଜନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରୂପାନ୍ତରଣ ଆଣିପାରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ସଙ୍ଗଠନକୁ ଦିଆଯାଉଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ବର୍ଣ୍ଣବୈଷମ୍ୟ ବିରୋଧୀ ବିପ୍ଳବୀ ନେଲ୍‌ସନ ମଣ୍ଡେଲା, ଭାରତର ‘ଚିପ୍‌କୋ’ ଆନ୍ଦୋଳନର ପୁରୋଧା ଚଣ୍ଡିପ୍ରସାଦ ଭଟ୍ଟଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା (ଇସ୍ରୋ) ଭଳି ସଙ୍ଗଠନ ଏଭଳି ସମ୍ମାନର ଅଧିକାରୀ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୯ ଜା..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭାରତୀୟ ସମାଜ ପିତୃକୈନ୍ଦ୍ରିକ ପରିବାରକୁ ନେଇ ଗଢ଼ିଉଠିଛି। କାରଣ ଆମ ଦେଶର ପରିବାରରେ ପୁରୁଷ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି। ତାଙ୍କ ନାମରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକାନା ରହିଥାଏ। ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ତାଙ୍କୁ ମାନି ଚଳିଥାଆନ୍ତି। ତେଣୁ ଭାରତୀୟ ସମାଜ ଏକ ପୁରୁଷପ୍ରଧାନ ସମାଜ ଭାବରେ ଗଣ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ନିକଟରେ ଝିଅ ନାମରେ ସମ୍ପତ୍ତି କରିବାରୁ ଖାପ୍‌ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବାପାଙ୍କ ପ୍ରତି ଦଣ୍ଡାଦେଶ ହୋଇଛି। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ରାଜସ୍ଥାନ ରାଜ୍ୟର ଯୋଧପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ। ସ୍ଥାନୀୟ ବିଲାଡା ତହସିଲ ଖେଜଡଲାରେ ଜଣେ ପିତା ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିର କିଛି ଅଂଶ ଝିଅ ନାମରେ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏହାକୁ ତାଙ୍କର ସରଗରା ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ପସନ୍ଦ କରାଯାଇ ନ ଥିଲା। କାରଣ ସମାଜରେ ପ୍ରଚଳିତ ପୁରୁଣା..