Dharitri News
ଫୁରସତ |

ଓଡ଼ିଶାରେ କଫିଚାଷ

ଓଡ଼ିଶାରେ କଫିଚାଷ ଓଡ଼ିଶାର ପାରମ୍ପରିକ କୃଷିରେ ଦିନେ ନ ଥିଲା କଫିର ନାମ। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଓଡ଼ିଶାର କେତେକ ପାହାଡ଼ିଆ ଅଞ୍ଚଳ, ଯେଉଁଠି ଅନ୍ୟ ଚାଷ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସେଠାରେ କଫି ଚାଷ ହୋଇଛି ମୁଖ୍ୟ ରୋଜଗାରର ମାଧ୍ୟମ। ପ୍ରଥମେ କୋରାପୁଟରେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା କଫିଚାଷ ପରେ ପରେ କେନ୍ଦୁଝର, ଗଜପତି, ରାୟଗଡ଼ାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ କରାଗଲା। ଏବେ ଅବଶ୍ୟ ଗଜପତିରେ କଫିଚାଷ ପ୍ରାୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲାଣି। କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ କଫି ଏକ ଅର୍ଥକରୀ ଫସଲ। କେବେଠୁ କଫି ଚାଷ -କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ କଫି ପାଇଁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଜଳବାୟୁ ରହିଥିବା ଜାଣିବା ପରେ ୧୯୩୦ ମସିହାରେ ଜୟପୁର ମହାରାଜା କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ଜୟପୁର ନିକଟସ୍ଥ ବିଚାଲ କୋଟାଠାରେ ପ୍ରଥମେ କଫିଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ତଥା ୧୯୫୦ରେ ଜିଲା ମୃତ୍ତିକା ସଂରକ୍ଷଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକର ମାଛକୁଣ୍ଡ ବେସିନ ଅଞ୍ଚଳରେ କଫିଚାଷ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ବିଭାଗ ଜରିଆରେ ୧୯୮୪-୧୯୯୦ମଧ୍ୟରେ ଜିଲାର ୧୦୯୫.୫୭ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ କଫିଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । ପରେ ଜିଲା ଜଳବିଭାଜିକା ମିଶନ, ଜିଲା କଫି ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କଫିଚାଷର ବିକାଶ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ଯାହାଫଳରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ପ୍ରାୟ ୩ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ କଫିଚାଷ ହେଉଛି । ରାଜ୍ୟରେ କଫିଚାଷ ନିମନ୍ତେ ୩ ଲକ୍ଷ ୪୬ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମି ରହିଥିବାବେଳେ କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ କଫିଚାଷ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍କୃଷ୍ଟ ଜଳବାୟୁ ରହିଥିବା ଜଣାଯାଏ । ରାଜ୍ୟର କୋରାପୁଟ, ରାୟଗଡ଼ା, ଗଜପତି, କନ୍ଧମାଳ,କଳାହାଣ୍ଡି, କେନ୍ଦୁଝର ଆଦି ୬ଟି ଜିଲାରେ କଫିଚାଷ ପାଇଁ ଜମି ରହିଥିବାବେଳେ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୪୫ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମି , ରାୟଗଡା ଜିଲାର ୪୯ ହଜାର ହେକ୍ଟର, କନ୍ଧମାଳ ଜିଲାର ୧ ଲକ୍ଷ ୧୦ ହଜାର, ଗଜପତି ଜିଲାର ୨୦ ହଜାର ହେକ୍ଟର, କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ ୨୦ହଜାର ହେକ୍ଟର ଏବଂ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ମାତ୍ର ୨ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମି କଫିଚାଷ ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ରହିଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ୨ହଜାର ୮୭୭ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ କଫିଚାଷ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ଏଥିରେ ୩ ହଜାର ୨୮୦ଜଣ ଚାଷୀ କଫିଚାଷ କରୁଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । କୋରାପୁଟ ଜିଲାର କୋରାପୁଟ, ସେମିଳିଗୁଡ଼ା, ନନ୍ଦପୁର, ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି, ଦଶମନ୍ତପୁର, ଲମତାପୁଟ, ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଆଦି ୭ ଟି ବ୍ଲକରେ କଫିଚାଷ କରାଯାଉଛି । ଏହି ଅଞ୍ଚଳରୁ ୨୦୧୬ରେ ୬୫୦ ମେଟ୍ରିକ ଟନ କଫି ଉପତ୍।ଦନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଚଳିତ ୨୦୧୭ ବର୍ଷରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୬୫୦ ମେଟ୍ରିକ ଟନରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କଫି ଆଦାୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି । ଆଦିବାସୀଙ୍କ ହିତ ପାଇଁ ଚାଷ -ଦେଶ ସ୍ବାଧୀନତା ପରେ ୧୯୫୬ ମସିହାରେ ମାଛକୁଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ମୃତ୍ତିକା ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ କଫି, ଗୋଲମରିଚ ଓ ଅଳେଇଚ ଲଗାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉଦାସୀନତା ଯୋଗୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହି ଚାଷ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାବେଳେ ମାଛକୁଣ୍ଡ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଜଙ୍ଗଲ ଉନ୍ନୟନ ନିଗମ(ଏପିଏଫ୍‌ଡିସି) ମାଧ୍ୟମରେ କଫି, ଗୋଲମରିଚ ଆଦି ଚାଷ ୪୦ହେକ୍ଟର ଜମିରେ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାହା ୬୦ହଜାର ହେକ୍ଟରରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଜଣାପଡିଛି । କିନ୍ତୁ ଦୁଃଖ ଓ ପରିତାପର ବିଷୟ ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରାୟ ୧ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଏହି ଚାଷ ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ପରିବେଶ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପଯୁକ୍ତ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ ସହ ସ୍ଥାନୀୟ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଅଜ୍ଞତା ଏହି ଚାଷର ବିକାଶରେ ବାଧକ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ସୂଚନା ଥାଉକି ଯେ କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସମେତ ଓଡ଼ିଶାର ୮ ଟି ଜିଲାରେ କଫିଚାଷ ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ଜଳବାୟୁ ରହିଥିବା ଯୋଗୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୧୯୭୮ରେ କୋରାପୁଟ ସଦର ମହକୁମାରେ କଫିବୋର୍ଡ କାଯର୍‌ୟାଳୟ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାକି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତିଙ୍କ ସହିତ ଆର୍ଥିକ ଅନଗ୍ରସର ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କ ଆର୍ଥିକମାନଦଣ୍ଡ ସୁଦୃଢ କରିବା ଏହାର ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା । ସେବେଠାରୁ କୋରାପୁଟ, ରାୟଗଡା, କଳାହାଣ୍ଡି, କନ୍ଧମାଳ, ଗଜପତି ଓ କେନ୍ଦୁଝର ଆଦି ଜିଲାରେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ଏହାର ଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରଥମେ କୋରାପୁଟ କଫିବୋର୍ଡ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ୨୫ ହେକ୍ଟରରେ କଫିଚାଷ କରାଯାଇ ହେକ୍ଟର ପ୍ରତି ୨ଶହ କେଜି କଫି ମଞ୍ଜି ଆଦାୟ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ବ୍ୟାପକ କରାଯିବ ନେଇ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ କଫିଚାରା ଯୋଗାଇ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଚାଷ କରାଯିବାର ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖାଯାଇଛି । ୧୯୫୫ରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ୪ ହଜାର ୬୫ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ କଫିଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ମୃତ୍ତିକା ସଂରକ୍ଷଣ ବିଭାଗ ଜରିଆରେ ୩୭୪୦ ହିତାଧିକାରୀ, ଘରୋଇ ଭାବେ ୧୩୩ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏଥିରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩ହଜାର ୫୯୧ ଜଣ ଆଦିବାସୀଙ୍କ୨ ହଜାର୫୨ ହେକ୍ଟର ଜମି ଚାଷ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ସେହିଭଳି ୧୯୫ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ୧୬ଟିସ୍ଥାନରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କଫିଚାଷ କରାଯାଇଥିଲା । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ୨ ହଜାର ୭୫୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ କଫିଚାଷ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ତେବେ କଫିର ଦୁଇ ପ୍ରକାର କିସମ ଥିବାରୁ ଆରବିକା କଫିଚାଷ ପାଇଁ କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଅନୁକୂଳ ଜଳବାୟୁ ହୋଇଥିବାରୁ ଆରବିକାର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ଅନ୍ୟ କିସମଟି ରୋବିଷ୍ଟି ପାଇଁ ଅତ୍ୟଧିକ ଜଳ ଆବଶ୍ୟକ ଥିବାରୁ ତାହା ଚାଷ କରିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ। ୧୯୯୮ରେ ଓଡ଼ିଶା କଫି ଉପତ୍।ଦନ ସଂଘର କେତକ ଚାଷୀଙ୍କ ଉସତ୍।ହ ଯୋଗୁ ପ୍ରାୟ ୧ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ କଫିଚାଷ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାର ଅଦ୍ଭୁତପୂର୍ବ ସଫଳତା ପାଇଆସୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ କଫିର ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଓ ବଜାରୀକରଣରେ ବାଧକ ଉପୁଜିବା ଯୋଗୁ ଯେଉଁ କଫି ମଞ୍ଜି ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ କେ.ଜି. ପିଛା ୨ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ୧୪୦ରୁ ୧୬୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହୋଉଥିବାରୁ ଚାଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନାଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ଫଳରେ ଏହି ଚାଷ ମାତ୍ର ୪ଶହ ହେକ୍ଟରକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାବେଳେ ମାତ୍ର ୩୦ ଜଣ ଘରୋଇ ଚାଷୀ ଏହି ଚାଷକୁ ବଜାୟ ରଖିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ୨୦୧୪ରେ ଜିଲାରେ ହୋଇଥିବା ହୁଡହୁଡ ବାତ୍ୟା ଯୋଗୁ ଜିଲାର ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି, ନନ୍ଦପୁର, ପୋଡ଼ାଗଡ଼ ଆଦିରେ ଥିବା ଶତାଧିକ ହେକ୍ଟର କଫି ଚାଷ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଜିଲା ସହକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କଫି ଉନ୍ନୟନ ନିଗମ ଡଃ ଦୟାନିଧି ବାଗ କହନ୍ତି, ପୂର୍ବରୁ ଏଠାରେ କଫିଚାଷ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଉନ୍ନତି ନେଇ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ କିନ୍ତୁ ଏହା ଏକ ଅର୍ଥକରୀ ଫସଲ। ଆଉ ଏହି ଚାଷର ଅଗ୍ରଗତି ନେଇ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଯୋଜନା କରିଛି ଯଦ୍ଦ୍ବାରା ପ୍ରଥମେ ଜିଲାରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଲଣ୍ଡା ପାହାଡ଼ଗୁଡିକରେ ୨୫ ହଜାର ଛାୟା ବୃକ୍ଷ ଲଗାଯିବ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଯର୍‌ୟାୟରେ ସେଠାରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣରେ କଫି ଲଗାଯାଇ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଆର୍ଥିକ ପ୍ରଗତିର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି । ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ତରରେ ହେଉଛି ଚାଷ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ପାହାଡ଼ିଆ ଗଡ଼ାଣିଆ ଜମି ଓ ଜଳବାୟୁ କଫିଚାଷ ପାଇଁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ । କୋରାପୁଟ ଭଳି ଏହି ଜିଲାର ବାଂଶପାଳ, ତେଲକୋଇ, ହରିଚନ୍ଦନପୁର ଆଦି ବଣପାହାଡ଼ଘେରା ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଅଞ୍ଚଳରେ କଫିଞ୍‌ଚାଷ ଭଲ ହୋଇଥାଏ । ଏଣୁ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବରେ ବାଂଶପାଳ ବ୍ଲକର ଉପରକାଇପୁର ଗ୍ରାମରେ ଏକ ଘରୋଇ ଉଦ୍ୟୋଗ ପକ୍ଷରୁ କଫିଚାଷ କରାଯାଇଛି । ଟିଭିରେ କୋରାପୁଟ ଅଞ୍ଚଳର କଫି ଚାଷ ଦେଖିବା ପରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ କଫି ଚାଷ କରିବା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇଥିଲେ ଲଳିତ ମୋହନ ରାଠୋର । ପ୍ରାୟ ୧୨ ବର୍ଷ ତଳେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବରେ ୭ ଏକର ପରିମିତ ଜମିରେ କଫିଚାଷ କରିଥିଲେ । ଏହାକୁ ତାଙ୍କ ପୁଅମାନେ ଉତ୍ତମ କୁମାର ରାଠୋର, ପ୍ରିତମ କୁମାର ରାଠୋର ଚଲାଇଆସୁଛନ୍ତି । ବିନା ସରକାରୀ ପ୍ରୋତ୍ସାହନରେ ଏହି ଚାଷ କରିଆସୁଥିବା ଉତ୍ତମ କୁହନ୍ତି, ‘କଫି ଚାଷ ପାଇଁ ବେଶି ଶ୍ରମିକ ଆବଶ୍ୟକତା ନ ଥାଏ । କାରଣ ଥରେ ଗଛ ହୋଇଗଲେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହାର ଫୁଲ ଓ ଫଳ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଫଳ ତୋଳିବା ପାଇଁ ୫ ଜଣ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଫୁଲଧରେ ଏବଂ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଫଳ ହୋଇ ପାଚେ । ଏହାକୁ ତୋଳିବା ପରେ ଶୁଖାଇ ରଖାଯାଏ । ଏହି ଫଳକୁ ବିକ୍ରି କରାଯାଇଥାଏ । ଚା ଭଳି କଫି ଚାଷ ଥରେ ପରିଶ୍ରମ କରି ଲଗାଯାଏ । ସେତେବେଳେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଶ୍ରମିକ ଲାଗିଥାନ୍ତି । ପରେ ଜଗାରଖା କରିବା ସହ ଫଳ ତୋଳିବା ପାଇଁ କିଛି ଶ୍ରମିକ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଆନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରିତମ କୁହନ୍ତି । ଏହି ଚାଷ ବ୍ୟବସାୟିକ ଭିତ୍ତିରେ କରାଗଲେ ବା ଚାଷ ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଗଲେ ଏହା ଅଧିକ ଲାଭଜନକ ଚାଷ ହୋଇପାରିବ । ଏପରିକି ପାହାଡିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷୀମାନେ ବେଶ ଉପକୃତ ହୋଇପାରନ୍ତେ । ଗତ ବର୍ଷ ୨ ଟନ ଅର୍ଥାତ ୨୦୦୦ କିଗ୍ରା କଫି ଅମଳ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ କଫି ବାୟର ଆସୋସିଏଶନ ଜରିଆରେ କଫି ବୋର୍ଡକୁ ବିକ୍ରି କରିଥାନ୍ତି । କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୫୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ବିଶେଷ ଲାଭ ହେଉ ନ ଥିଲେ ହେଁ କ୍ଷତି ବି ହୁଏ ନାହିଁ । ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବରେ ଏହି ଚାଷ କରାଯାଇ ଆଜି ଏହି ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଛୁ । ଏଥିପାଇଁ କାଣସି ସହାୟତା ବା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ମିଳିନାହିଁ । ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ କରୁଛୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କଫି ଉଦ୍ୟୋଗୀ ପ୍ରିତମ ରାଠୋର । ବଜାର ଅଭାବରୁ ଏଠାରୁ ଉପତ୍।ଦିତ କଫିକୁ ୭୦୦ କିମି ଦୂର କୋରାପୁଟରେ ଥିବା ଓଡ଼ିଶା କଫି ଉପତ୍।ଦକ ସଂଘକୁ ବିକ୍ରି କରାଯାଏ । ଫଳରେ ଘୋଡା ୬ ଟଙ୍କାକୁ ଦାନା୯ ଟଙ୍କା ଭଳି ପରିବହନ ଖର୍ଚ୍ଚ ଅଧିକ ପଡୁଥିବାରୁ ଚାଷୀ ଅନେକ ସମୟରେ ନିରୁତ୍ସାହିତ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଫଳରେ ଏହା ଲାଭଜନକ ଚାଷ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ଏହାକୁ ବଢାଇପାରୁନାହାନ୍ତି କିମ୍ବା ଅଧିକ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଏହି ଚାଷ କରିବାକୁ ମନ ବଳାଉନାହାନ୍ତି ବୋଲି କୁହନ୍ତି ପ୍ରିତମ । ଆଗରୁ ୪ / ୫ ଟନ କଫି ଉପତ୍।ଦନ ହେଉଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏବେ ପାଖାପାଖି ୨ ଟନ ଉପତ୍।ଦନ ହେଉଛି । ଅଧିକ ଚାଷ ହେଲେ ଅଧିକ ଉପତ୍।ଦନ ହୋଇପାରନ୍ତା । ଫଳରେ ଏଠାରେ ଆପେ ଆପେ ବଜାରର ସୁବିଧା ହୋଇପାରନ୍ତା । ଅର୍ଥାତ ବଡ ବଡ ବ୍ୟବସାୟୀ ବା କମ୍ପାନୀ ସିଧାମ୍‌ସଳଖ ଏଠାରୁ ଫଳ କିଣି ନେଇପାରନ୍ତେ । ସେହିପରି ଏଠାରେ ଫଳରୁ ମଞ୍ଜି ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ବସିପାରନ୍ତା, ଯାହା ଫଳରେ ବହୁ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସହ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଚାଷୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଲାଭବାନ ହୋଇପାରନ୍ତେ ବୋଲି ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ବନବାସୀମାନଙ୍କ ସାମାଜିକ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ ହୋଇପାରନ୍ତା ବୋଲି ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି । -ଅମିତାଭ ବେହେରା , ନରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ

ଫୁରସତ |

ପୁଅ ଦୁଷ୍ଟ ହେବାରୁ ଦଣ୍ଡ: ସ୍କୁଟର ପଛରେ ବାନ୍ଧି ରାସ୍ତାରେ ଘୋଷାଡିଲେ ମା’

ପୁଅ ଦୁଷ୍ଟ ହେବାରୁ ଦଣ୍ଡ: ସ୍କୁଟର ପଛରେ ବାନ୍ଧି ରାସ୍ତାରେ ଘୋଷାଡିଲେ ମା’

ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ ପ୍ୟାର କିୟା ତୋ ଡରନା କ୍ୟା’ରେ ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ଅରବାଜ ଖାନ ସଲମାନଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦେଉଥିବାର ଏକ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ଦୃଶ୍ୟରେ ଅରବାଜ୍‌ ସଲମାନଙ୍କୁ ଘୋଡା ପଛରେ ବାନ୍ଧି ଘୋଷାଡି ଘୋଷାଡି ନେଇଥିଲେ। ଠିକ୍‌ ଏପରି କିଛି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଚାଇନାର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମରେ ଥିବା ୟୁନ୍ନାନ ଅଞ୍ଚଳ ଜାଓଟାଙ୍ଗ ସହର ରାସ୍ତାରେ। ଗୁରୁବାର ଚାଇନାର ଜଣେ ମା’ ନିଜ ଶିଶୁକୁ ଦଣ୍ଡ ଦେବାପାଇଁ ନିଜ ସ୍କୁଟର ପଛରେ ବାନ୍ଧି ଘୋଷାଡି ଘୋଷାଡି ନେଇଥିଲେ। ଥରେ ଅଥବା ଦିନେ ନୁହେଁ ବରଂ ମା’ ଲଗାତାର ତିନିଦିନ ଧରି ଏପରି କରିଆସୁଥିଲେ।

ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ ଅବନତି ହେଉଛି

ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ ଅବନତି ହେଉଛି

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ ସମ୍ପ୍ରତି ଏକ ନିଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୟସ ପରେ ଅବନତି ଦେଖାଯାଉଛି। ଏସମ୍ପର୍କରେ ଗବେଷକ ଏକ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ୨୫ରୁ ୩୦ ବର୍ଷ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ରମଶଃ ଖରାପ ହେଉଥିବାରୁ ଗବେଷକ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି।

୨୦ କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଣିକିଆ ମୁଖସ୍ଥ କରିଛନ୍ତି ‘ଚିରାଗ’

୨୦ କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଣିକିଆ ମୁଖସ୍ଥ କରିଛନ୍ତି ‘ଚିରାଗ’

ଲକ୍ଷ୍ନୌ: ଛୋଟବେଳେ ପାଠପଢ଼ା ଆରମ୍ଭ କରିବା ବେଳେ ସମସ୍ତେ ପଣିକିଆ ବା ଇଂରାଜୀରେ‘ମଲଟିପ୍ଲିକେସନ ଟେବୁଲ’ ପଢ଼ିଥିବେ ତ ନିଶ୍ଚୟ। କେହି କେହି ଏହାର ୨୫ଟି ଖନ୍ଦା ମନେରଖିଥାନ୍ତି ତ କେହି ଏହାର କେବଳ ୧୦ ଖନ୍ଦା। ବାକି ଗୁଣନ କରି ମାଲୁମ କରାଯାଇପାରେ। ତେବେ ଥରେ ଭାବି ଦେଖନ୍ତୁ ତ ୨୦ କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଣିକିଆ ମନେରଖିବା କଥାକୁ। ଅସମ୍ଭବ ତ ନିଶ୍ଚୟ ଲାଗିବ। ହେଲେ ଜଣେ ଶିଶୁ ଏପରି କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଶାହାରନ୍‌ପୁରରେ ରହୁଥିବା ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ‘ଚିରାଗ’।

ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ଭଲମନ୍ଦ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରେ

ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ଭଲମନ୍ଦ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରେ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଛୋଟ ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ଭଲମନ୍ଦ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରେ ବୋଲି ଗବେଷକ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ସ୍ବତଃ ଏହି ଧାରଣା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ଗବେଷକ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି କିଭଳି ଶିଶୁମାନେ ଚିନ୍ତା କରିଥାନ୍ତି ସେ ନେଇ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିଲେ।

କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳା ଅଧିକ ଯତ୍ନଶୀଳା

କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳା ଅଧିକ ଯତ୍ନଶୀଳା

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ସାଧାରଣ ମହିଳାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା କର୍ମଜୀବୀ ମହିଳା ପରିବାର ପ୍ରତି ଅଧିକ ଯତ୍ନଶୀଳା ରହିଥାନ୍ତି ବୋଲି ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି। ସେମାନେ ପରିବାରର ପ୍ରତିଟି ଦାୟିତ୍ୱ ଭଲ ଭାବେ ତୁଲାଉଥିବାବେଳେ ଯେ କୌଣସି ସମସ୍ୟାକୁ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଯାଞ୍ଚ୍‌ କରିବା ପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥାନ୍ତି।

ଏକୁଟିଆ ସନ୍ତାନ ବିଷାଦଗ୍ରସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି

ଏକୁଟିଆ ସନ୍ତାନ ବିଷାଦଗ୍ରସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଏବେ ଆଧୁନିକତାର ସ୍ପର୍ଶରେ ଯୌଥ ପରିବାର ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇବା ସହିତ ଦମ୍ପତିଙ୍କର ସନ୍ତାନ ସଂଖ୍ୟା ଗୋଟିଏରେ ସୀମିତ ରହୁଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ସନ୍ତାନର ଯତ୍ନ ନେବା ସହଜ ହେଉଛି ଓ ତାହାର ଭବିଷ୍ୟତ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପାରୁଛି।

ମକରର ମହକ

ମକରର ମହକ

ମାଘର ଶୀତରେ ଆସେ ମକର। ଆଉ ମକର ଆସିଲେ, ଚାରିଆଡେ ଖେଳିଯାଏ ଖୁସିର ଲହରି। ଓଡ଼ିଶାରେ ଥିବା ତେଲୁଗୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏହାକୁ ପୋଙ୍ଗଲ ବା ସେମାନଙ୍କ ନୂଆ ବର୍ଷ ଭାବେ ପାଳନ କରୁଥିବାବେଳେ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲାରେ ମକରକୁ ନେଇ ପାଳନ ହୋଇଥାଏ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା। କେଉଁଠି ମକର ଚାଉଳ, ପିଠା ଓ ମିଠାରେ ମକରକୁ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଏ ତ କେଉଁଠି କୁକୁଡ଼ା ଲଢେଇ ମକରର ମାହୋଲକୁ ସରଗରମ କରୁଥିବାବେଳେ ଆଉ କେଉଁଠି ଗୁଡ଼ିଉଡ଼ାରେ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଏ ମକରକୁ....

ଅଟ୍ରି

ଅଟ୍ରି

ଓଡ଼ିଶାର ଅନ୍ୟତମ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଭାବେ ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ଅଟ୍ରି ଉଷ୍ଣପ୍ରସ୍ରବଣ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଲାଭ କରିଛି। ବର୍ଷର ସବୁ ସମୟରେ ଏଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଯା’ଆସ ଲାଗି ରହୁଥିଲେ ହେଁ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ଏଠି ଅଧିକ ଭିଡ଼ ଜମିଥାଏ।

ପ୍ରଥମ ରୋଜଗାର: ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଓ ସାଙ୍ଗସାଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗିଫ୍ଟ କିଣିଥିଲି

ପ୍ରଥମ ରୋଜଗାର: ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଓ ସାଙ୍ଗସାଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗିଫ୍ଟ କିଣିଥିଲି

ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରାଧ୍ୟାପିକା ତଥା ଅନୁବାଦିକା ମିନତି ପଟନାୟକ ନିଜ ପ୍ରଥମ ରୋଜଗାର ସମ୍ପର୍କରେ ଯାହା କୁହନ୍ତି... ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା କୁହୁଡିରେ ଆମ ଗାଁ। କୁହୁଡି ଜନତା ହାଇସ୍କୁଲ୍‌ରୁ ୮ମ ପଢିବା ପରେ ରାଉରକେଲାସ୍ଥିତ ଉଦିତ୍‌ନଗର ହାଇସ୍କୁଲ୍‌ରେ ନାଁ ଲେଖାଇଥିଲି। କାରଣ ରାଉରକେଲାରେ ବାପା ଚାକିରି କରୁଥିଲେ। ୧୯୬୫ରେ ସେଠାରୁ ଏକାଦଶ ପାସ୍‌ କରିବା ପରେ ସମ୍ବଲପୁର ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ପି.ୟୁ ସାରି ପୁରୀ ମହିଳା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବି.ଏ. ପଢିଥିଲି।

ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ

ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ

ଲଣ୍ଡନ: ମହାକାଶ ଯାତ୍ରା ପରେ ପୃଥିବୀକୁ ଫେରୁଥିବା ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନୀମାନେ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି। ମହାକାଶର ମାଇକ୍ରୋଗ୍ରାଭିଟିରେ ମସ୍ତିଷ୍କର ଉପର ସ୍ତରରେ ସେରିବ୍ରୋସ୍ପାଇନାଲ୍‌ ଫ୍ଲୁଇଡ୍‌ ପହଞ୍ଚିପାରି ନ ଥାଏ।

ଆଧୁନିକ ସମାଜରେ ହିଂସା ବଢ଼ୁଛି

ଆଧୁନିକ ସମାଜରେ ହିଂସା ବଢ଼ୁଛି

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଆଧୁନିକ ସମାଜରେ ହିଂସା ବଢ଼ୁଛି ବୋଲି ଗେବଷକ କହିଛନ୍ତି। ସଭ୍ୟ ମାନବ ପ୍ରତିଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥାଏ। ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଅନେକ ସମୟରେ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଘଟୁଥାଏ।

ନୂଆ ସ୍ବାଦ ପାସ୍ତା ଖାଇବା ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ

ନୂଆ ସ୍ବାଦ ପାସ୍ତା ଖାଇବା ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ

ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣ : ମନୁଷ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ନୂତନ ପ୍ରକାର ସ୍ବାଦ ଯୋଗୁ ପାସ୍ତା ଖାଇବା ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି। ଏହା ହେଉଛି ସପ୍ତମ ପ୍ରକାର ସ୍ବାଦ ଯାହାକି ମନୁଷ୍ୟଠାରେ ରହିଥିବା ଗବେଷକ ଜାଣି ପାରିଛନ୍ତି।