ଫୁରସତ |

ଓଡ଼ିଶାରେ କଫିଚାଷ

ଓଡ଼ିଶାରେ କଫିଚାଷ

ଓଡ଼ିଶାର ପାରମ୍ପରିକ କୃଷିରେ ଦିନେ ନ ଥିଲା କଫିର ନାମ। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଓଡ଼ିଶାର କେତେକ ପାହାଡ଼ିଆ ଅଞ୍ଚଳ, ଯେଉଁଠି ଅନ୍ୟ ଚାଷ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସେଠାରେ କଫି ଚାଷ ହୋଇଛି ମୁଖ୍ୟ ରୋଜଗାରର ମାଧ୍ୟମ। ପ୍ରଥମେ କୋରାପୁଟରେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା କଫିଚାଷ ପରେ ପରେ କେନ୍ଦୁଝର, ଗଜପତି, ରାୟଗଡ଼ାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ କରାଗଲା। ଏବେ ଅବଶ୍ୟ ଗଜପତିରେ କଫିଚାଷ ପ୍ରାୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲାଣି। କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ କଫି ଏକ ଅର୍ଥକରୀ ଫସଲ।
କେବେଠୁ କଫି ଚାଷ
-କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ କଫି ପାଇଁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଜଳବାୟୁ ରହିଥିବା ଜାଣିବା ପରେ ୧୯୩୦ ମସିହାରେ ଜୟପୁର ମହାରାଜା କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ଜୟପୁର ନିକଟସ୍ଥ ବିଚାଲ କୋଟାଠାରେ ପ୍ରଥମେ କଫିଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ତଥା ୧୯୫୦ରେ ଜିଲା ମୃତ୍ତିକା ସଂରକ୍ଷଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକର ମାଛକୁଣ୍ଡ ବେସିନ ଅଞ୍ଚଳରେ କଫିଚାଷ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ବିଭାଗ ଜରିଆରେ ୧୯୮୪-୧୯୯୦ମଧ୍ୟରେ ଜିଲାର ୧୦୯୫.୫୭ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ କଫିଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । ପରେ ଜିଲା ଜଳବିଭାଜିକା ମିଶନ, ଜିଲା କଫି ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କଫିଚାଷର ବିକାଶ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ଯାହାଫଳରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ପ୍ରାୟ ୩ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ କଫିଚାଷ ହେଉଛି । ରାଜ୍ୟରେ କଫିଚାଷ ନିମନ୍ତେ ୩ ଲକ୍ଷ ୪୬ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମି ରହିଥିବାବେଳେ କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ କଫିଚାଷ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍କୃଷ୍ଟ ଜଳବାୟୁ ରହିଥିବା ଜଣାଯାଏ । ରାଜ୍ୟର କୋରାପୁଟ, ରାୟଗଡ଼ା, ଗଜପତି, କନ୍ଧମାଳ,କଳାହାଣ୍ଡି, କେନ୍ଦୁଝର ଆଦି ୬ଟି ଜିଲାରେ କଫିଚାଷ ପାଇଁ ଜମି ରହିଥିବାବେଳେ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ୧ ଲକ୍ଷ ୪୫ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମି , ରାୟଗଡା ଜିଲାର ୪୯ ହଜାର ହେକ୍ଟର, କନ୍ଧମାଳ ଜିଲାର ୧ ଲକ୍ଷ ୧୦ ହଜାର, ଗଜପତି ଜିଲାର ୨୦ ହଜାର ହେକ୍ଟର, କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ ୨୦ହଜାର ହେକ୍ଟର ଏବଂ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ମାତ୍ର ୨ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମି କଫିଚାଷ ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ରହିଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ୨ହଜାର ୮୭୭ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ କଫିଚାଷ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ଏଥିରେ ୩ ହଜାର ୨୮୦ଜଣ ଚାଷୀ କଫିଚାଷ କରୁଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । କୋରାପୁଟ ଜିଲାର କୋରାପୁଟ, ସେମିଳିଗୁଡ଼ା, ନନ୍ଦପୁର, ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି, ଦଶମନ୍ତପୁର, ଲମତାପୁଟ, ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଆଦି ୭ ଟି ବ୍ଲକରେ କଫିଚାଷ କରାଯାଉଛି । ଏହି ଅଞ୍ଚଳରୁ ୨୦୧୬ରେ ୬୫୦ ମେଟ୍ରିକ ଟନ କଫି ଉପତ୍।ଦନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଚଳିତ ୨୦୧୭ ବର୍ଷରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୬୫୦ ମେଟ୍ରିକ ଟନରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ କଫି ଆଦାୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି ।
ଆଦିବାସୀଙ୍କ ହିତ ପାଇଁ ଚାଷ
-ଦେଶ ସ୍ବାଧୀନତା ପରେ ୧୯୫୬ ମସିହାରେ ମାଛକୁଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ମୃତ୍ତିକା ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ କଫି, ଗୋଲମରିଚ ଓ ଅଳେଇଚ ଲଗାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉଦାସୀନତା ଯୋଗୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହି ଚାଷ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାବେଳେ ମାଛକୁଣ୍ଡ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଜଙ୍ଗଲ ଉନ୍ନୟନ ନିଗମ(ଏପିଏଫ୍‌ଡିସି) ମାଧ୍ୟମରେ କଫି, ଗୋଲମରିଚ ଆଦି ଚାଷ ୪୦ହେକ୍ଟର ଜମିରେ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାହା ୬୦ହଜାର ହେକ୍ଟରରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଜଣାପଡିଛି । କିନ୍ତୁ ଦୁଃଖ ଓ ପରିତାପର ବିଷୟ ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରାୟ ୧ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଏହି ଚାଷ ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ପରିବେଶ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପଯୁକ୍ତ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ ସହ ସ୍ଥାନୀୟ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଅଜ୍ଞତା ଏହି ଚାଷର ବିକାଶରେ ବାଧକ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ସୂଚନା ଥାଉକି ଯେ କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସମେତ ଓଡ଼ିଶାର ୮ ଟି ଜିଲାରେ କଫିଚାଷ ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ଜଳବାୟୁ ରହିଥିବା ଯୋଗୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୧୯୭୮ରେ କୋରାପୁଟ ସଦର ମହକୁମାରେ କଫିବୋର୍ଡ କାଯର୍‌ୟାଳୟ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାକି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତିଙ୍କ ସହିତ ଆର୍ଥିକ ଅନଗ୍ରସର ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କ ଆର୍ଥିକମାନଦଣ୍ଡ ସୁଦୃଢ କରିବା ଏହାର ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା । ସେବେଠାରୁ କୋରାପୁଟ, ରାୟଗଡା, କଳାହାଣ୍ଡି, କନ୍ଧମାଳ, ଗଜପତି ଓ କେନ୍ଦୁଝର ଆଦି ଜିଲାରେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ଏହାର ଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରଥମେ କୋରାପୁଟ କଫିବୋର୍ଡ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ୨୫ ହେକ୍ଟରରେ କଫିଚାଷ କରାଯାଇ ହେକ୍ଟର ପ୍ରତି ୨ଶହ କେଜି କଫି ମଞ୍ଜି ଆଦାୟ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ବ୍ୟାପକ କରାଯିବ ନେଇ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ କଫିଚାରା ଯୋଗାଇ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଚାଷ କରାଯିବାର ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖାଯାଇଛି । ୧୯୫୫ରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ୪ ହଜାର ୬୫ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ କଫିଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ମୃତ୍ତିକା ସଂରକ୍ଷଣ ବିଭାଗ ଜରିଆରେ ୩୭୪୦ ହିତାଧିକାରୀ, ଘରୋଇ ଭାବେ ୧୩୩ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏଥିରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩ହଜାର ୫୯୧ ଜଣ ଆଦିବାସୀଙ୍କ୨ ହଜାର୫୨ ହେକ୍ଟର ଜମି ଚାଷ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ସେହିଭଳି ୧୯୫ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ୧୬ଟିସ୍ଥାନରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କଫିଚାଷ କରାଯାଇଥିଲା । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ୨ ହଜାର ୭୫୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ କଫିଚାଷ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ତେବେ କଫିର ଦୁଇ ପ୍ରକାର କିସମ ଥିବାରୁ ଆରବିକା କଫିଚାଷ ପାଇଁ କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଅନୁକୂଳ ଜଳବାୟୁ ହୋଇଥିବାରୁ ଆରବିକାର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ଅନ୍ୟ କିସମଟି ରୋବିଷ୍ଟି ପାଇଁ ଅତ୍ୟଧିକ ଜଳ ଆବଶ୍ୟକ ଥିବାରୁ ତାହା ଚାଷ କରିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ। ୧୯୯୮ରେ ଓଡ଼ିଶା କଫି ଉପତ୍।ଦନ ସଂଘର କେତକ ଚାଷୀଙ୍କ ଉସତ୍।ହ ଯୋଗୁ ପ୍ରାୟ ୧ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜମିରେ କଫିଚାଷ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାର ଅଦ୍ଭୁତପୂର୍ବ ସଫଳତା ପାଇଆସୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ କଫିର ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଓ ବଜାରୀକରଣରେ ବାଧକ ଉପୁଜିବା ଯୋଗୁ ଯେଉଁ କଫି ମଞ୍ଜି ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ କେ.ଜି. ପିଛା ୨ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ୧୪୦ରୁ ୧୬୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହୋଉଥିବାରୁ ଚାଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନାଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ଫଳରେ ଏହି ଚାଷ ମାତ୍ର ୪ଶହ ହେକ୍ଟରକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାବେଳେ ମାତ୍ର ୩୦ ଜଣ ଘରୋଇ ଚାଷୀ ଏହି ଚାଷକୁ ବଜାୟ ରଖିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ୨୦୧୪ରେ ଜିଲାରେ ହୋଇଥିବା ହୁଡହୁଡ ବାତ୍ୟା ଯୋଗୁ ଜିଲାର ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି, ନନ୍ଦପୁର, ପୋଡ଼ାଗଡ଼ ଆଦିରେ ଥିବା ଶତାଧିକ ହେକ୍ଟର କଫି ଚାଷ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଜିଲା ସହକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କଫି ଉନ୍ନୟନ ନିଗମ ଡଃ ଦୟାନିଧି ବାଗ କହନ୍ତି, ପୂର୍ବରୁ ଏଠାରେ କଫିଚାଷ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଉନ୍ନତି ନେଇ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ କିନ୍ତୁ ଏହା ଏକ ଅର୍ଥକରୀ ଫସଲ। ଆଉ ଏହି ଚାଷର ଅଗ୍ରଗତି ନେଇ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଯୋଜନା କରିଛି ଯଦ୍ଦ୍ବାରା ପ୍ରଥମେ ଜିଲାରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଲଣ୍ଡା ପାହାଡ଼ଗୁଡିକରେ ୨୫ ହଜାର ଛାୟା ବୃକ୍ଷ ଲଗାଯିବ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଯର୍‌ୟାୟରେ ସେଠାରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣରେ କଫି ଲଗାଯାଇ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଆର୍ଥିକ ପ୍ରଗତିର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି ।
ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ତରରେ ହେଉଛି ଚାଷ
କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ପାହାଡ଼ିଆ ଗଡ଼ାଣିଆ ଜମି ଓ ଜଳବାୟୁ କଫିଚାଷ ପାଇଁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ । କୋରାପୁଟ ଭଳି ଏହି ଜିଲାର ବାଂଶପାଳ, ତେଲକୋଇ, ହରିଚନ୍ଦନପୁର ଆଦି ବଣପାହାଡ଼ଘେରା ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଅଞ୍ଚଳରେ କଫିଞ୍‌ଚାଷ ଭଲ ହୋଇଥାଏ । ଏଣୁ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବରେ ବାଂଶପାଳ ବ୍ଲକର ଉପରକାଇପୁର ଗ୍ରାମରେ ଏକ ଘରୋଇ ଉଦ୍ୟୋଗ ପକ୍ଷରୁ କଫିଚାଷ କରାଯାଇଛି । ଟିଭିରେ କୋରାପୁଟ ଅଞ୍ଚଳର କଫି ଚାଷ ଦେଖିବା ପରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ କଫି ଚାଷ କରିବା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇଥିଲେ ଲଳିତ ମୋହନ ରାଠୋର । ପ୍ରାୟ ୧୨ ବର୍ଷ ତଳେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବରେ ୭ ଏକର ପରିମିତ ଜମିରେ କଫିଚାଷ କରିଥିଲେ । ଏହାକୁ ତାଙ୍କ ପୁଅମାନେ ଉତ୍ତମ କୁମାର ରାଠୋର, ପ୍ରିତମ କୁମାର ରାଠୋର ଚଲାଇଆସୁଛନ୍ତି । ବିନା ସରକାରୀ ପ୍ରୋତ୍ସାହନରେ ଏହି ଚାଷ କରିଆସୁଥିବା ଉତ୍ତମ କୁହନ୍ତି, ‘କଫି ଚାଷ ପାଇଁ ବେଶି ଶ୍ରମିକ ଆବଶ୍ୟକତା ନ ଥାଏ । କାରଣ ଥରେ ଗଛ ହୋଇଗଲେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହାର ଫୁଲ ଓ ଫଳ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଫଳ ତୋଳିବା ପାଇଁ ୫ ଜଣ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଫୁଲଧରେ ଏବଂ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଫଳ ହୋଇ ପାଚେ । ଏହାକୁ ତୋଳିବା ପରେ ଶୁଖାଇ ରଖାଯାଏ । ଏହି ଫଳକୁ ବିକ୍ରି କରାଯାଇଥାଏ । ଚା ଭଳି କଫି ଚାଷ ଥରେ ପରିଶ୍ରମ କରି ଲଗାଯାଏ । ସେତେବେଳେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଶ୍ରମିକ ଲାଗିଥାନ୍ତି । ପରେ ଜଗାରଖା କରିବା ସହ ଫଳ ତୋଳିବା ପାଇଁ କିଛି ଶ୍ରମିକ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଆନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରିତମ କୁହନ୍ତି । ଏହି ଚାଷ ବ୍ୟବସାୟିକ ଭିତ୍ତିରେ କରାଗଲେ ବା ଚାଷ ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଗଲେ ଏହା ଅଧିକ ଲାଭଜନକ ଚାଷ ହୋଇପାରିବ । ଏପରିକି ପାହାଡିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷୀମାନେ ବେଶ ଉପକୃତ ହୋଇପାରନ୍ତେ । ଗତ ବର୍ଷ ୨ ଟନ ଅର୍ଥାତ ୨୦୦୦ କିଗ୍ରା କଫି ଅମଳ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ କଫି ବାୟର ଆସୋସିଏଶନ ଜରିଆରେ କଫି ବୋର୍ଡକୁ ବିକ୍ରି କରିଥାନ୍ତି । କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୫୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ବିଶେଷ ଲାଭ ହେଉ ନ ଥିଲେ ହେଁ କ୍ଷତି ବି ହୁଏ ନାହିଁ । ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବରେ ଏହି ଚାଷ କରାଯାଇ ଆଜି ଏହି ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଛୁ । ଏଥିପାଇଁ କାଣସି ସହାୟତା ବା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ମିଳିନାହିଁ । ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ କରୁଛୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି କଫି ଉଦ୍ୟୋଗୀ ପ୍ରିତମ ରାଠୋର । ବଜାର ଅଭାବରୁ ଏଠାରୁ ଉପତ୍।ଦିତ କଫିକୁ ୭୦୦ କିମି ଦୂର କୋରାପୁଟରେ ଥିବା ଓଡ଼ିଶା କଫି ଉପତ୍।ଦକ ସଂଘକୁ ବିକ୍ରି କରାଯାଏ । ଫଳରେ ଘୋଡା ୬ ଟଙ୍କାକୁ ଦାନା୯ ଟଙ୍କା ଭଳି ପରିବହନ ଖର୍ଚ୍ଚ ଅଧିକ ପଡୁଥିବାରୁ ଚାଷୀ ଅନେକ ସମୟରେ ନିରୁତ୍ସାହିତ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଫଳରେ ଏହା ଲାଭଜନକ ଚାଷ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ଏହାକୁ ବଢାଇପାରୁନାହାନ୍ତି କିମ୍ବା ଅଧିକ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଏହି ଚାଷ କରିବାକୁ ମନ ବଳାଉନାହାନ୍ତି ବୋଲି କୁହନ୍ତି ପ୍ରିତମ । ଆଗରୁ ୪ / ୫ ଟନ କଫି ଉପତ୍।ଦନ ହେଉଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏବେ ପାଖାପାଖି ୨ ଟନ ଉପତ୍।ଦନ ହେଉଛି । ଅଧିକ ଚାଷ ହେଲେ ଅଧିକ ଉପତ୍।ଦନ ହୋଇପାରନ୍ତା । ଫଳରେ ଏଠାରେ ଆପେ ଆପେ ବଜାରର ସୁବିଧା ହୋଇପାରନ୍ତା । ଅର୍ଥାତ ବଡ ବଡ ବ୍ୟବସାୟୀ ବା କମ୍ପାନୀ ସିଧାମ୍‌ସଳଖ ଏଠାରୁ ଫଳ କିଣି ନେଇପାରନ୍ତେ । ସେହିପରି ଏଠାରେ ଫଳରୁ ମଞ୍ଜି ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ବସିପାରନ୍ତା, ଯାହା ଫଳରେ ବହୁ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସହ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଚାଷୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଲାଭବାନ ହୋଇପାରନ୍ତେ ବୋଲି ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ବନବାସୀମାନଙ୍କ ସାମାଜିକ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ ହୋଇପାରନ୍ତା ବୋଲି ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି ।
-ଅମିତାଭ ବେହେରା , ନରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ

All Right Reserved By

Model This Week

Model This Week

ଫୁରସତ |

ଡିୟୁରେ ବଢ଼ୁଛି ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା

ଡିୟୁରେ ବଢ଼ୁଛି ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସମ୍ପ୍ରତି ଦେଶରେ ନାବାଳିକା ଓ ମହିଳାଙ୍କୁ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଝିଅଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଏବେ ଅଭିଭାବକମାନେ ଚିନ୍ତାରେ। ସମ୍ପର୍କୀୟ ଓ ପଡ଼ୋଶୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକାଂଶ ଝିଅ ବଳାତ୍କାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି।

ବାଜ୍ୟାପ୍ତି ହେବ ମମତା କୁଲକର୍ନୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି

ବାଜ୍ୟାପ୍ତି ହେବ ମମତା କୁଲକର୍ନୀଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି

ଠାଣେ: ବହୁ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଡ୍ରଗ୍‌ ର଼୍ୟାକେଟ୍‌ ମାମଲାର ଅନ୍ୟତମ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ତଥା ବିଗତ ଦିନର ବଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତ୍ରୀ ମମତା କୁଲ୍‌କର୍ନୀଙ୍କୁ ବଡ଼ ଝଟ୍‌କା ଲାଗିଛି। ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ବାଜ୍ୟାପ୍ତି କରିବା ଲାଗି ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଏନ୍‌ଡିପିଏସ୍‌ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ୟୁରୋପ ଯିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ଅଧିକାଂଶ ଭାରତୀୟ

ୟୁରୋପ ଯିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ଅଧିକାଂଶ ଭାରତୀୟ

ବମ୍ବେ: କକ୍ସ ଆଣ୍ଡ କିଙ୍ଗ୍‌ସ ଟ୍ରାଭେଲ ସର୍ଭିସର ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ ଅଧିକାଂଶ ଭାରତୀୟ ୟୁରୋପ ଯିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ବିଶେଷକରି ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଛୁଟି କାଟିବାକୁ ଲୋକେ ୟୁରୋପକୁ ବାଛି ଥାଆନ୍ତି।

ଫୁଲରସ ପାନ କରୁଥିବା ବିଶାଳକାୟ ମଶା

ଫୁଲରସ ପାନ କରୁଥିବା ବିଶାଳକାୟ ମଶା

ବେଜିଂ, ୨୫।୪ : ଚାଇନା ସିଚୁଆନ୍‌ ପ୍ରଦେଶରେ ବିଶାଳକାୟ ମଶା ଦେଖାଯାଇଥାନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କର ଆକାର ଦେଖି ଯେକେହି ଭୟଭୀତ ହେବା ସ୍ବାଭାବିକ। କିନ୍ତୁ ଏଭଳି ମଶା ଫୁଲରସ ପାନ କରି ବଞ୍ଚିଥାନ୍ତି। ଏଭଳି ମଶାଙ୍କ ଆକାର ସାଢ଼େ ୪ ଇଞ୍ଚ(୧୧.୧୫ ସେମି) ହୋଇଥାଏ। ଏହି ବିଶାଳକାୟ ମଶା ଅତି ଶାନ୍ତ ସ୍ବଭାବର। ଲୋକଙ୍କ ଦେଶରେ ବସିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି କ୍ଷତି କରନ୍ତି ନାହିଁ।

ସମୁଦ୍ର ତଳେ ଶୋଇବାର ମଜା

ସମୁଦ୍ର ତଳେ ଶୋଇବାର ମଜା

ମାଲେ, ୨୫।୪ : ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ରୋମାଞ୍ଚଭରା ଅନୁଭୁତି ପ୍ରଦାନ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରିଥାନ୍ତି। ଏହାଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର କାରବାର ବଢ଼ିଥାଏ। ସେହିପରି ମାଳଦୀପର କୋନାଇ ମାଳଦୀପ ରଙ୍ଗୋଲୀ ଦୀପରେ ଥିବା ଏକ ହୋଟେଲ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ର ପାଣିତଳେ ଶୋଇବାର ଅନୁଭୁତି ପ୍ରଦାନ କରିବା ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରିଛି।

ହସ୍ପିଟାଲରେ ଜର୍ଜ ଏଚ୍‌.ଡବ୍ଲ୍ୟୁ. ବୁଶ

ହସ୍ପିଟାଲରେ ଜର୍ଜ ଏଚ୍‌.ଡବ୍ଲ୍ୟୁ. ବୁଶ

ହ୍ୟୁଷ୍ଟନ୍‌: ସ୍ତ୍ରୀ ଆରପାରିକୁ ଯିବାର କିଛିଦିନ ବିତିଛି କି ନାହିଁ ଏବେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଶଯ୍ୟାଶାୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜର୍ଜ ଏଚ୍‌.ଡବ୍ଲ୍ୟୁ. ବୁଶ୍‌। ସଂକ୍ରମଣଜନିତ ରୋଗରେ ସେ ପୀଡ଼ିତ ଅଛନ୍ତି।

ବୟସର ଅପରାହ୍ନରେ ବି ସାଥୀ ଲୋଡ଼ା

ବୟସର ଅପରାହ୍ନରେ ବି ସାଥୀ ଲୋଡ଼ା

କଲିକତା: ନିଃସଙ୍ଗ ଜୀବନ ଅନେକ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ। ଏହା କେବଳ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଦୁଃଖ ଦିଏ ନାହିଁ, ଅନେକ ରୋଗକୁ ମଧ୍ୟ ଡାକିଆଣେ। ତେଣୁ ସୁସ୍ଥ ଓ ସୁଖମୟ ଜୀବନ ପାଇଁ ସାଥୀଟିଏ ଜରୁରୀ।

କାଳିଦାସଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞାନ ଶାକୁନ୍ତଳମ୍‌ ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ମିଳିବ ତଥ୍ୟ

କାଳିଦାସଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞାନ ଶାକୁନ୍ତଳମ୍‌ ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ମିଳିବ ତଥ୍ୟ

ଡେରାଡୁନ୍‌, ୨୪।୪ : ମହାକବି କାଳିଦାସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ ବିଶ୍ୱ ବିଖ୍ୟାତ ନାଟକ ଅଭିଜ୍ଞାନ ଶାକୁନ୍ତଳମ୍‌ର ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ନେଇ ଏବେ ତଥ୍ୟ ମିଳିପାରିବାର ଆଶା ରହିଛି। ନାଟକରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଥିବା ଉତ୍ତରଖଣ୍ଡ ଗଢ଼ଓ୍ବାଲ ଅଞ୍ଚଳର ଡେରଡୁନ୍‌ ନିକଟରେ ଥିବା କୋଟଦ୍‌ବାରସ୍ଥିତ କଣ୍ବାଶ୍ରମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ବିଭାଗକୁ ଖୋଦନ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି। ଏଠାରେ ମାଳିନୀ ନଦୀ ତଟରେ କଣ୍ବାଶ୍ରମ ନାମକ ଏକ ଅଞ୍ଚଳ ରହିଛି। ତେବେ ଏଠାରେ ପୁରାତନ ଆଶ୍ରମ ଭଳି କୌଣସି ଭଗ୍ନାବଶେଷ ନାହିଁ। ହୁଏତ ଏହା ମାଟିତଳେ ପୋତି ହୋଇ ରହିଛି।

କେଟ୍‌-ଓ୍ବିଲିୟମ୍‌ଙ୍କ କୋଳରେ ୩ୟ ସନ୍ତାନ

କେଟ୍‌-ଓ୍ବିଲିୟମ୍‌ଙ୍କ କୋଳରେ ୩ୟ ସନ୍ତାନ

ଲଣ୍ଡନ: ବ୍ରିଟେନ ରାଜ ପରିବାରରେ ଖୁସିର ଲହରି। ପ୍ରିନ୍ସ ଓ୍ବିଲିୟମ୍‌ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧାଙ୍ଗିନୀ କେଟ୍‌ ମିଡିଲ୍‌ଟନ୍‌ ପୁଣି ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ସୋମବାର ଡଚେସ୍‌ ଅଫ୍‌ କ୍ୟାମ୍ବ୍ରିଜ୍‌ ତୃତୀୟ ସନ୍ତାନକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିବା କେନ୍‌ସିଙ୍ଗ୍‌ଟନ୍‌ ପ୍ୟାଲେସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ନୂଆ ପ୍ରିନ୍ସଙ୍କ ଓଜନ ୩.୮୨ କେଜି। ଶିଶୁପୁତ୍ରର ଜନ୍ମବେଳେ ୩୫ ବର୍ଷୀୟ ଓ୍ବିଲିୟମ୍‌ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ବିଷ ବଳୟ ଆମ ରୋଷେଇଘର

ବିଷ ବଳୟ ଆମ ରୋଷେଇଘର

ରୋଷେଇଘର ଆମ ପାଇଁ ଏକ ଅତି ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନ। ଧନଦାତ୍ରୀ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥାନ କରନ୍ତି ବୋଲି ଆମର ବିଶ୍ୱାସ। ତେଣୁ ଆମେ ଏହାକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ସଫାସୁତରା ରଖୁ। ଭିନ୍ନ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖିଲେ ସେଠାରେ ଆମ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଥିବାରୁ ଏହା ଏକାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଘର ଭିତରର ଆବଦ୍ଧ ବାୟୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୂଷିତ। କାରଣ ଏବେ ବି ଆମ ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ରୋଷେଇରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି କାଠ, କୋଇଲା ଓ ଘଷି ଭଳି ଇନ୍ଧନ, ଯହିଁରୁ ନିର୍ଗତ ହୁଏ ବହୁ ବିଷାକ୍ତ ବାଷ୍ପ, ଧୂଆଁ ଓ ଧୂଳି ।

ମାଟିତଳେ ପୋତି ହୋଇରହିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେବ ସେନସର୍‌

ମାଟିତଳେ ପୋତି ହୋଇରହିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେବ ସେନସର୍‌

ଲଣ୍ଡନ, ୨୩।୪ : ଭୂମିକମ୍ପ କିମ୍ବା କୌଣସି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମାଟିତଳେ ପୋତି ହୋଇ ରହିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଏବେ ସହଜରେ ସୂଚନା ମିଳିପାରିବ। ଗବେଷକ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଧରଣର ସେନସର୍‌ ବାହାର କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହଜରେ ମାଟି ତଳେ ଥିବା ଜୀବଜନ୍ତୁ ଅଥବା ମଣିଷଙ୍କ ନିକଟକୁ ଏକ ପ୍ରକାର ତରଙ୍ଗ ପ୍ରେରଣ କରିବ। ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ବାଜି ଏହି ତରଙ୍ଗ ସେନସରକୁ ଫେରିବ।

ବଢ଼ୁଛି ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ଆୟ

ବଢ଼ୁଛି ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ଆୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩।୪: ବୟସର ଅପରାହ୍ନରେ ଲୋକମାନେ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ବୋଝ ପାଲଟିଯାଆନ୍ତି ବୋଲି ସାଧାରଣରେ କୁହାଯାଏ। ଆୟ ନ ଥିବାରୁ ଅନେକ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଦିନ କାଟନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସଦ୍ୟ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଏହି ଧାରଣାକୁ ଭୁଲ୍‌ ପ୍ରମାଣ କରିଦେଇଛି। ଭାରତରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ସୁଧୁରିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏମାନେ ଆୟ କରିବା ସହ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ଗ୍ରାହକ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଏକ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ତେବେ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଉଥିବାରୁ ଏହି ବାବଦକୁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି।