ମେଟ୍ରୋ |

ମଦ ଦୋକାନକୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅନୁକମ୍ପା: ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଉପରେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଅଙ୍କୁଶ

ମଦ ଦୋକାନକୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅନୁକମ୍ପା: ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଉପରେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଅଙ୍କୁଶ
କଟକ ଅଫିସ୍‌, ୨୩।୧୨- ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ଜଟଣୀ ପୌରପାଳିକା ଓ ତରବୋଇ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନ ଖୋଲାଯିବା ନେଇ ଜିଲାପାଳ ଅନୁକମ୍ପା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି। ଜନଶୁଣାଣି ନ କରି ଓ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନ ନିରୂପଣ ନ ହୋଇ ମଦଦୋକାନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ପ୍ରକାଶିତ ବିଜ୍ଞପ୍ତିକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରାଯାଇ ହାଇକୋର୍ଟରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଆଗତ ମାମଲାର ଶୁକ୍ରବାର ଶୁଣାଣି କରି ହାଇକୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ବିନାନୁମତିରେ କୌଣସି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ତାଙ୍କ ଆଦେଶରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ବୀନିତ ସରନ୍‌ ଓ ବିଚାରପତି ବିଦ୍ୟୁତ ରଞ୍ଜନ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଜବାବ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ଆସନ୍ତ ଜାନୁୟାରୀ ୮କୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଜଟଣୀ ପୌରପାଳିକା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଜପତି ନଗର ବାସିନ୍ଦା ମାନସ କୁମାର ଦଳାଇଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏହି ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି। ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲାପାଳଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୧୭ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ରେ ଜଟଣୀ ପୌରପାଳିକା ଓ ତରବୋଇ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତିକୁ ବିରୋଧ କରି ଆବେଦନକାରୀ ମାନସ ତାଙ୍କ ପିଟିଶନରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ, ମଦ ଦୋକାନଟି ଜଟଣୀ ପୌରପାଳିକା ଅଧୀନରେ ଖୋଲାଯିବାକୁ ହେଲେ ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୨୪୩(ଜେଡ୍‌ଜି) ଅନୁୟାୟୀ ଜିଲା ପ୍ଲାନିଂ କମିଟିର ଅନୁମୋଦନ ଅଣାଯିବା ଜରୁରୀ। ସେହିପରି ଜଟଣୀ ରେଳବାଇ କଲୋନୀ ବାସିନ୍ଦା ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ୨୦୧୪-୧୫ରେ ଏଠାରେ ମଦଦୋକାନ ଖୋଲିବା ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା । ଓଡ଼ିଶା ଅବକାରୀ ନିୟମ ୨୦୧୭ ଏପ୍ରିଲ ୧ ଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମଦଦୋକାନ ନିମନ୍ତେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ମୂଲ୍ୟ ଓ ଲଟେରି ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବା କଥା, କିନ୍ତୁ ତାହା ନ କରାଯାଇ ପୂର୍ବ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ମଦ ଦୋକାନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ଏହା ଆଇନ୍‌ତଃ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ। ମଦ ଦୋକାନ ଖୋଲିବା ନିମନ୍ତେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସ୍ଥାନ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ। ସେହିପରି ଏହି ମଦ ଦୋକାନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଜନଶୁଣାଣି କିମ୍ବା କାହାରିକୁ ପକ୍ଷ ରଖିବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇ ନ ଥିଲା। ହାଇକୋର୍ଟ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ଜିଲାପାଳ ତରବରିଆ ଭାବେ ଉକ୍ତ ବିଜ୍ଞପ୍ତିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ସାନି ନୋଟିସ ଜାରି କରିଥିଲେ। ହେଲେ ଜିଲାପାଳ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ମଦ ଦୋକାନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ନୋଟିସ୍‌ରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ନ ଥିଲେ। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଆବେଦନକାରୀ ଆଡ୍‌ଭୋକେଟ୍‌ ସୁକାନ୍ତ କୁମାର ଦଳାଇଙ୍କ ଜରିଆରେ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ।
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ପୋଲିସ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର: ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀ ବବୁଲଙ୍କ ସମେତ ୩ ପୋଲିସ ଆହତ, ୨ ବୋମା, ବାଇକ ଜବତ

ପୋଲିସ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର: ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀ ବବୁଲଙ୍କ ସମେତ ୩ ପୋଲିସ ଆହତ, ୨ ବୋମା, ବାଇକ ଜବତ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ/ନିରାକାରପୁର,୧୬।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ନିରାକାରପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାମେଶ୍ୱରରେ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ଟାଙ୍ଗୀ ଓ ନିରାକାରପୁର ଥାନା ପୋଲିସ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟରରେ ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତି ଅପରାଧୀ ଫିରୋଜ ଶାହ ଓରଫ ବବୁଲ(୨୫) ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲରୁ  ବନ୍ଦ ହେଲା ୟୁଜର୍ସ ଫି’

ସରକାରୀ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ବନ୍ଦ ହେଲା ୟୁଜର୍ସ ଫି’

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୭ା୮(ବ୍ୟୁରୋ):ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଓ ହସ୍ପିଟାଲରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସରୁ ୟୁଜର୍ସ ଫି’ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। 

ଓଡ଼ିଶାକୁ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଅବଦାନ:ଏମ୍ସ, ତୈଳ ବିଶୋଧନାଗାର

ଓଡ଼ିଶାକୁ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଅବଦାନ:ଏମ୍ସ, ତୈଳ ବିଶୋଧନାଗାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୮(ବ୍ୟୁରୋ):ଓଡିଶା ପ୍ରତି ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବର୍ଗତ ଅଟଳ ବିହାର ବାଜପେୟୀଙ୍କର ଅନେକ ଅବଦାନ ରହିଛି। ବିଶେଷକରି ଭୁବନେଶ୍ୱର ସିଜୁଆଠାରେ ନିର୍ମିତ ଏମ୍ସ, ପାରାଦୀପଠାରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ତୈଳ ନିଗମ(ଆଇଓସିଏଲ)ର ବିଶୋଧନାଗାର ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରେ ପୂର୍ବତଟ ରେଳର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଦି ଥିଲା ବାଜପେୟୀଙ୍କର  ଓଡିଶା ପ୍ରତି ଅମୂଲ୍ୟ ଅବଦାନ। 

ପୁରୀରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଲା ଇଭିଏମ୍‌

ପୁରୀରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଲା ଇଭିଏମ୍‌

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭ା୮: ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବୁଧବାର ପୁରୀରେ ଆସି ପହଞ୍ଚତ୍ଛି ଇଭିଏମ। ସେଗୁଡିକ ବାଲେଶ୍ୱରରୁ ଅଣାଯାଇ ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରସ୍ଥ ଅସ୍ଥାୟୀ ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ ରୁମ୍‌ରେ ରଖାଯାଇଛି। ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ ରୁମ୍‌ ୨୪ଘଣ୍ଟିଆ ସଶସ୍ତ୍ର ପୋଲିସ ସୁରକ୍ଷା ବଳୟ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି।

ଚିଲିକାରେ ୱାଟର ଏରୋଡ୍ରମ ପ୍ରସଙ୍ଗ:ଚିଲିକା ପାରମ୍ପରିକ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ବିରୋଧ

ଚିଲିକାରେ ୱାଟର ଏରୋଡ୍ରମ ପ୍ରସଙ୍ଗ:ଚିଲିକା ପାରମ୍ପରିକ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ବିରୋଧ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭ା୮: ଚିଲିକାରେ ୱାଟର ଏରୋଡ୍ରମ ସ୍ଥାପନ ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛି। ଏହାକୁ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରିଛି ଚିଲିକା ପାରମ୍ପରିକ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ।

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଓଡ଼ିଶା ଅଭିଯାନରେ ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦା

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଓଡ଼ିଶା ଅଭିଯାନରେ ବସ୍ତି ବାସିନ୍ଦା

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭ା୮: ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଲାଗି ସାରା ଭାରତବର୍ଷ ଉତ୍ସବମୁଖର ହୋଇପଡିଥିଲା। ସମସ୍ତେ ଏହି ପବିତ୍ର ଦିବସକୁ ଉତ୍ସାହ ସହିତ ପାଳନ କରୁଥିବା ବେଳେ ସାମାଜିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ‘ତପସ୍ୟା’ ନିଆରା ଢଙ୍ଗରେ ପାଳନ କରିଥିଲା ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ। ଧରିତ୍ରୀ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ପୋଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଚାଲିଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଓଡ଼ିଶା ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ପେଣ୍ଠକଟା ସ୍ଥିତ ନୋଳିଆ ବସ୍ତିରେ ସାହି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ବସ୍ତି ଅଞ୍ଚଳକୁ ପଲିଥିନ ମୁକ୍ତ ଲାଗି ନିବେଦନ କରିଥିଲେ।

ସିଂହଦ୍ୱାରରୁ-ନବୀନ ନିବାସ ପଦଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ:ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦେବେ ସ୍ମାରକପତ୍ର

ସିଂହଦ୍ୱାରରୁ-ନବୀନ ନିବାସ ପଦଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ:ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦେବେ ସ୍ମାରକପତ୍ର

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭ା୮: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇବା ଲାଗି ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ପଦଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। 

୨୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଇ ଜିଆର୍‌ଏସ୍‌ ଗିରଫ

୨୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଇ ଜିଆର୍‌ଏସ୍‌ ଗିରଫ

କଟକ ଅଫିସ/ ଗୋପ, ୧୭।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) - ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବାବେଳେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଛନ୍ତି ପୁରୀ ଜିଲା ଗୋପ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଇସାନପୁର ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ଗ୍ରାମ ରୋଜଗାର ସେବକ (ଜିଆର୍‌ଏସ୍‌) ପ୍ରଭାସ କୁମାର ସାହୁ। 

ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସରେ ଅଭିନବ ପ୍ରତିବାଦ:ରାସ୍ତାରେ ଧାନ ତଳି ରୋଇଲେ ଲୋକେ

ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସରେ ଅଭିନବ ପ୍ରତିବାଦ:ରାସ୍ତାରେ ଧାନ ତଳି ରୋଇଲେ ଲୋକେ

ବେଗୁନିଆ,୧୭ା୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବର୍ଷାସାରା ରାସ୍ତା କାଦୁଅ ପଚପଚ। ଡ୍ରେନ୍‌ ଆବର୍ଜନା ଜମି ରହିବା ଫଳରେ ଦୁର୍ଗନ୍ଧରେ ନାକ ଫାଟିପଡୁଛି। ଉକ୍ତ ଆବର୍ଜନା ଓ ପଚାପାଣି ଭିତରେ ପଶି ପ୍ରତିଦିନ ଶହ ଶହ ଲୋକ ଯାତାୟାତ କରୁଛନ୍ତି। ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସେହିବାଟ ଦେଇ ଯିବାକୁ ପଡୁଛି। 

ରେଭେନ୍‌ଶାରେ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ର଼୍ୟାଗିଂ

ରେଭେନ୍‌ଶାରେ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ର଼୍ୟାଗିଂ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୭ା୮- ରେଭେନ୍‌ଶା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପୁଣି ଜଣେ ଛାତ୍ର ର଼୍ୟାଗିଂର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ସ୍ନାତକ ସଂସ୍କୃତ ବିଭାଗ ଦ୍ୱିତୀୟବର୍ଷର ଛାତ୍ର ତଥା ନ୍ୟୁ ହଷ୍ଟେଲର ଅନ୍ତେବାସୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଭାନୁ ମହାପାତ୍ର। ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଭାନୁ ୟୁଜିସିର ଆଣ୍ଟି ର଼୍ୟାଗିଂ ସେଲ୍‌କୁ ଫୋନ୍‌ କରି ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ଏବେ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ତନାଘନା ଚାଲିଛି।

କଟକରେ ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ

କଟକରେ ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୭।୮- ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ତୁରନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା, କୋଏଲ ବ୍ୟାରେଜ ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ରାଉରକେଲା ଇସ୍ପାତ ଜେନେରାଲ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ସୁପରସ୍ପେସିଆଲିଟି ହସ୍ପିଟାଲରେ ପରିଣତ କରିବା ଆଦି ଦାବିନେଇ ରାଉରକେଲାରୁ ଚାଲି ଚାଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ବାହାରିଥିବା ମୁକ୍ତିକାନ୍ତ ବିଶ୍ୱାଳ ଗୁରୁବାର କଟକରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛନ୍ତି। 

କଟକକୁ ତିନିଥର ଆସିଥିଲେ ବାଜପେୟୀ

କଟକକୁ ତିନିଥର ଆସିଥିଲେ ବାଜପେୟୀ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୭।୮- ୧୯୬୮ରେ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ ପ୍ରଥମେ କଟକ ଆସିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଭାରତୀୟ ଜନ ସଂଘ ନାଁରେ ନାମିତ ଥିଲା। ବାଲିଯାତ୍ରା ପଡିଆରେ ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ଯୋଗଦେଇ ବାଜପେୟୀ ଓଡ଼ିଶା ଓ କଟକ ସମ୍ପର୍କରେ ଅନେକ କଥା କହିଥିଲେ।