ରାଜ୍ୟ |

ଦାମୋଦରଙ୍କ ସଙ୍କଟ ବଢ଼ିଲା

ଦାମୋଦରଙ୍କ ସଙ୍କଟ ବଢ଼ିଲା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ): ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରୁ ବିଦା କରିବାର ଠିକ୍‌ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଦାମୋଦର ରାଉତଙ୍କୁ ଉପସଭାପତି ଓ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ପଦରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବିଜେଡି ସଭାପତି ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅବ୍ୟାହତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏନେଇ ଦଳର ଅନ୍ୟତମ ଉପସଭାପତି ଉଷା ଦେବୀଙ୍କ ସ୍ବାକ୍ଷର ସମ୍ବଳିତ ଏକ ପ୍ରେସ୍‌ ବାର୍ତ୍ତା ଶନିବାର ସାରେ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି। ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଦାମୋଦର ରାଉତଙ୍କ ହାତରେ ମନ୍ତ୍ରୀପଦ,ଉପସଭାପତି ଏବଂ ଜିଲା ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦାୟିତ୍ୱ ଥିଲା, ମାତ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଦଳର ଜଣେ ସାଧାରଣ ସଦସ୍ୟ ଓ ବିଧାୟକ। ଦାମୋଦର ପୂର୍ବରୁ ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ଏକାଧିକ ଥର ମନ୍ତ୍ରୀପଦ ହରାଇଥିଲେ ବି ଦଳର ସାଙ୍ଗଠନିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦବୀରୁ ତାଙ୍କୁ ବିଦା କରାଯାଇ ନ ଥିଲା। ଦାମୋଦର ପୂର୍ବରୁ ସେ ମନ୍ତ୍ରୀ ନ ଥିବା ବେଳେ ଦଳର ମହାସଚିବ ଭାବେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ତୁଲାଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏଥର ମନ୍ତ୍ରୀପଦ ସହ ଦଳୀୟ ପଦବୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ହରାଇବାକୁ ପଡିଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଦଳର ସବୁ ବର୍ଗର ନେତା ସ୍ବାଗତ କରିଛନ୍ତି। ମୁଖପାତ୍ର ପ୍ରଶାନ୍ତ ନନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କେବଳ ବ୍ରାହ୍ମଣ ବିରୋଧୀ ମନ୍ତବ୍ୟ ନୁହେଁ, ପୂର୍ବରୁ ଭିନ୍ନଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସେ ନିଜର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯାହା ଦଳକୁ ସୁହାଇ ନ ଥାଏ। ତେଣୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରଥମେ ଦାମବାବୁଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରୀପଦରୁ ବିଦା କରିଥିଲେ। ସେହିପରି ଦଳରେ ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ମଜଭୁତ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ଦଳୀୟ ସଭାପତି ଭାବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କୁ ଉପସଭାପତି ଏବଂ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ପଦରୁ ଅବ୍ୟାହତି ଦେଇଛନ୍ତି। ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ଦଙ୍ଗା ପରେ କ୍ଷମତା ଲୋଭ ନ ରଖି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାଜପାର ହାତ ଛାଡିଥିଲେ। ଯିଏ ସେଭଳି କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରିଥିଲେ, ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି କିଛି ନୂଆ ନୁହେଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ବିରୋଧୀ ଭାଜପା ଏହାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପଲିଟିକାଲ ଷ୍ଟଣ୍ଟ୍‌ ବୋଲି କହିଛି। ଦଳୀୟ ମୁଖପାତ୍ର ସଜ୍ଜନ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଜେଡି ଜାତିଆଣ ଓ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ରାଜନୀତିରେ ବିଶ୍ୱାସ ରଖେ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅତିରିକ୍ତ ସଚିବ ଦାମବାବୁଙ୍କୁ ଫୋନ୍‌ କରି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଇଁ ପତାକା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ସହ ଲୋକ ଯୋଗାଡ କରିବା ସକାଶେ କହିଥିଲେ ବୋଲି ବିଦାୟୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ କିପରି ସରକାରୀ କଳର ଅପବ୍ୟବହାର ହେଉଛି, ତାହାର ନମୁନା। ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ଅପରାଧୀ ଶୁଭଙ୍କର ଘଟଣାରୁ ନଜର ହଟାଇବାକୁ ପାଇଁ ଦାମଙ୍କୁ ବିଦା କରାଯାଇଛିି। ତାଙ୍କୁ ଉପସଭାପତି ଓ ଢେଙ୍କାନାଳ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକରୁ ବିଦା କରି ଅନ୍ୟସବୁ ମୌଳିକ ସମସ୍ୟାରୁ ନଜର ହଟାଇବା ବିଜେଡି ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ଆସିବା ପରେ ଏକାଧିକ ବିଜେଡି ନେତା ପାଲଟା ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସଭା ସଦସ୍ୟ ତଥା ମୁଖପାତ୍ର ପ୍ରତାପ ଦେବ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଭାଜପାରେ ଗୋଷ୍ଠୀକନ୍ଦଳ ଦାଣ୍ଡରେ ପଡ଼ିି ହାଟରେ ଗଡୁଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ନଜର ହଟାଇବା ପାଇଁ ଭାଜପା ଏପରି ବୟାନବାଜି କରୁଛିି। ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବରେ ଭାଜପା ହଟହଟା ହେଉଛି, ତେଣୁ ଅନ୍ୟଦଳ ଘଟଣାରେ ମୁଣ୍ଡ ନ ଖେଳାଇ ନିଜ ଦଳ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍‌ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଦଳର ଅନ୍ୟତମ ମୁଖପାତ୍ର ତଥା ବାରବାଟୀ-କଟକ ବିଧାୟକ ଦେବାଶିଷ ସାମନ୍ତରାୟ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସ୍ବାଗତ କରିବା ସହ ଏହା ଅନ୍ୟ ବିଶ୍‌ୃଙ୍ଖଳିତ ନେତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଚେତାବନୀ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସମସ୍ତ ଘଟଣାକୁ ନଜରରେ ରଖି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୌଣସି ବିଜେଡି ନେତା ଜାତିିଆଣ ତଥା ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଲେ ତାହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ନାହିଁ। ଦାମବାବୁ ଏଭଳି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ପଦରୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଛି। ଏଥିରୁ ଅନ୍ୟମାନେ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍‌ ।
ଅପରପକ୍ଷରେ ଦାମୋଦର ରାଉତ ସମସ୍ତ ଘଟଣା ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନୀତି,ଆଦର୍ଶ ଜଣଙ୍କର ଅନୁଭବ ଓ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା। ଏହାକୁ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଚାର କରାଯାଏନା। ମୁଁ ଆରମ୍ଭରୁ ବିଜୁବାବୁଙ୍କ ଅନୁଗତ ଥିଲି, ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ରହିବି ବୋଲି ଦାମୋଦର କହିଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ରାଜନୀତିରେ ଜୟ-ପରାଜୟ ପରି କ୍ଷମତା ରାଜନୀତିରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ନ ହେବା ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟା। ଆସ୍ଥାଭାଜନ ନେତାଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନ୍ତ୍ରୀପଦ ଦେଇଥାନ୍ତି। ମୁଁ ଏଥିରେ ବିଚଳିତ ନୁହେଁ। ମୋ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଲୋକେ ମୋତେ ବିଧାୟକ ହେବା ପାଇଁ ଭୋଟ ଦେଇଥିଲେ,ମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପାଇଁ ନୁହେଁ। ମୁଁ ସେମାନଙ୍କ ସେବକ, ତାଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରିବି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଦାମଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ପରେ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିର ପୁରୁଖା ନେତାମାନେ ଭିନ୍ନଭିନ୍ନ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ଘଡାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରୁ ବହିଷ୍କାର ହେବା ସାଧାରଣ କଥା। ଏହା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି। ସେ ଦେଇଥିବା ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ଦଳ ପକ୍ଷେ ହିତକର ନୁହେଁ ବୋଲି ଅନୁଭବ କରି ମନ୍ତ୍ରୀପଦରୁ ଅବ୍ୟାହତି ଦିଆଯାଇଛିି। ବୟସ୍କ ନେତାମାନେ ପଛରେ ରହି ଯୁବକଙ୍କୁ ବାଟ ଛାଡିବା ଉଚିତ୍‌ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସୁରେଶ ରାଉତରାୟ ପରୋକ୍ଷରେ ଦାମଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ବାହାରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପୁରୀରେ ବିଜେଡି ବାଲାଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ ଅଛି। ସେଠି ସବୁ ବ୍ରାହ୍ମଣ । ସମାବେଶ ଭଣ୍ଡୁର ହୋଇଯାଇପାରେ,ତେଣୁ ଏହା ଏକ ଧୂଆଁବାଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବୋଲି ସୁରେଶ କହିଛନ୍ତି। ଦାମବାବୁ ଜ୍ଞାନୀ ଆଉ ମାନୀ ଲୋକ। ରାଜ୍ୟର ବିକାଶରେ ତାଙ୍କର ଅବଦାନ ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

Model This Week

Model This Week

ରାଜ୍ୟ |

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୧୪ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ମୃତ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୧୪ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ମୃତ

କୁଶିନଗର/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ ଦେଓଘର,୨୭ା୪(ପି.ଟି.) : ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଖାମଖିଆଲି ମନୋଭାବ ଯୋଗୁ ଗୁରୁବାର ୩ଟି ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ୧୪ ଜଣ କୋମଳମତି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ୩୧ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସବୁଠୁ ଭୟଙ୍କର ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କୁଶିନଗରରେ। ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବା ଏକ ଭ୍ୟାନକୁ ଜଗୁଆଳି ବିହୀନ ଲେଭଲ କ୍ରସିଂରେ ଏକ ଟ୍ରେନ୍‌ ଧକ୍କା ଦେଇଛି। ଭ୍ୟାନ୍‌ ଚାଳକଙ୍କ ଅବହେଳା ଯୋଗୁ ଅକାଳରେ ଝଡ଼ିଯାଇଛି ୧୩ଟି ଜୀବନ। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୮ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଶ୍ରମିକ ନେତା ଶ୍ୟାମପଦ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟଣା: ୨୩ ବର୍ଷ ପରେ ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଶ୍ରମିକ ନେତା ଶ୍ୟାମପଦ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟଣା: ୨୩ ବର୍ଷ ପରେ ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

କଳିଙ୍ଗନଗର/ଡୁବୁରୀ,୨୭ା୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଯାଜପୁର ଜିଲା ସୁକିନ୍ଦା ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ୨୫ ବର୍ଷ ତଳେ ଘଟିଥିବା ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଶ୍ରମିକ ନେତା ଶ୍ୟାମପଦ ରାଉତ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗଜେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତଙ୍କୁ ସିବିଆଇ ଗୁରୁବାର ଗିରଫ କରିଛି। ଗଜେନ୍ଦ୍ର ହରିୟାଣାରୁ ନିଜ ଗ୍ରାମକୁ ଫେରୁଥିବା ସମ୍ପର୍କରେ ସିବିଆଇ ଖବରପାଇ ବାଲେଶ୍ୱର ଷ୍ଟେଶନରେ ଚଢ଼ାଉ କରି ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ଦୀର୍ଘ ୨୩ ବର୍ଷ ଧରି ଫେରାର ଥିବା ଗଜେନ୍ଦ୍ର ଗିରଫ ହେବା ପରେ ମାମଲା ଭିନ୍ନ ମୋଡ଼ ନେଇପାରେ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି।

୫ ବର୍ଷୀୟା ଶିଶୁକନ୍ୟାକୁ ଗଣବଳାତ୍କାର

୫ ବର୍ଷୀୟା ଶିଶୁକନ୍ୟାକୁ ଗଣବଳାତ୍କାର

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୨୭ା୪: ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କଣ୍ଟାବଲ୍ଲଭପୁରରେ ବୁଧବାର ଜଣେ ୫ ବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟାକୁ ୨ ଜଣ ନାବାଳକ(୧୦ ଓ ୧୪ ବର୍ଷ) ଗଣବଳାତ୍କାର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ପୀଡିତାଙ୍କ ମା’ ଏନେଇ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଥାନାରେ ଦଫା ୩୭୬ (୨)(ଆଇ)/୩୭୬ (ଡି) ଆଇପିସି/୬ ପୋକ୍ସୋ ଆକ୍ଟରେ ମାମଲା (ନଂ.୮୯/୧୮) ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ଭୁଜାଲି ଦେଖାଇ ୬୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌

ଭୁଜାଲି ଦେଖାଇ ୬୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌

ବାଲିଅନ୍ତା,୨୬।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲିଅନ୍ତା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୋରି ଓ ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଥିପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ପାଟ୍ରୋଲିଂକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି। ପିସିଆର୍‌ ନ ଥିବାରୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ହୋଇପାରୁନାହିଁ। ଫଳରେ ଦିନ ଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ଲୁଟେରାମାନେ ଲୁଟ୍‌ କରି ଖସି ପଳାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହେଉଛନ୍ତି।

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ପଲିଟେକ୍‌ନିକ୍‌ କଲେଜ: ୧୩୦ ଛାତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ଦେବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ

ଡେରାବିଶ, ୨୬ା୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଚାଟରାଚକଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଛତାସ୍ଥିତ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ପଲିଟେକ୍‌ନିକ୍‌ କଲେଜରେ ଶେଷ ବର୍ଷ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷ ପିଲାଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ବୁଧବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୧୩୦ଜଣ ଛାତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ଦେବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଶେଷ ବର୍ଷର ୮୦ ଛାତ୍ର ଥିବା ୫୦ଜଣ ଛାତ୍ର ୨ୟ ବର୍ଷର।

କନ୍ଧ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର: ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼ ମାରିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ

କନ୍ଧ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର: ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼ ମାରିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ

ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା,୨୭ା୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କୁ ଫାଶୀଦଣ୍ଡ ଦେବା ପାଇଁ ଏଇ ନିକଟରେ ଆଇନ୍‌ ପାସ୍‌ ହୋଇଛି ସତ; କିନ୍ତୁ ଯୌନ ବିକାରଗ୍ରସ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଏହା ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରି ନାହିଁ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଭଳି ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି। କୋରାପୁଟ ଜିଲା ଦଶମନ୍ତପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ବରୁଆବାଡି ଗ୍ରାମରେ ସେମିତି ଏକ ଘଟଣା ଗୁରୁବାର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଗାଁର ଜଣେ ବିବାହିତ ଯୁବକ ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରିଛନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି ଯେ, ସେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରିଥିଲେ।

ସାରଙ୍ଗଧରପୁର ଓଡ଼ିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତି ଘଟଣାରେ ଆଉ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ସାରଙ୍ଗଧରପୁର ଓଡ଼ିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତି ଘଟଣାରେ ଆଉ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ରଣପୁର,୨୬।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ରଣପୁର ଥାନା ପୋଲିସ ସାରଙ୍ଗଧରପୁର ଓଡ଼ିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଓଜିବି) ଡକାୟତି ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଆଉ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ବିରିଡି ଥାନା ବାଗଲପୁର ଗ୍ରାମରୁ ଗୁରୁବାର ଗିରଫ କରିଛି। ସେ ହେଲେ ସେହି ଗ୍ରାମର ସନାତନ ପରିଡା(୩୦)।

ଆସିକାରେ ଆଇପିଏଲ୍‌  ବେଟିଂ, ୭ ଗିରଫ: ୧୦ଲକ୍ଷ ୯ ହଜାର ୮ଶହ ଟଙ୍କା ଜବତ

ଆସିକାରେ ଆଇପିଏଲ୍‌ ବେଟିଂ, ୭ ଗିରଫ: ୧୦ଲକ୍ଷ ୯ ହଜାର ୮ଶହ ଟଙ୍କା ଜବତ

ଆସିକା,୨୬ା୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାରେ ଆଇପିଏଲ୍‌ କ୍ରିକେଟ ବେଟିଂ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। କିଛିଦିନ ତଳେ ବ୍ରହ୍ମପୁରରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ ବେଟିଂ ଅଭିଯୋଗରେ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଆସିକା ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଛକସ୍ଥିତ ଏକ ମୋବାଇଲ ଦୋକାନରେ ଆଇପିଏଲ ମ୍ୟାଚକୁ ନେଇ ସଟ୍ଟାବାଜି ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲା। ସେଠାରୁ ଦୋକାନ ମାଲିକଙ୍କ ସମେତ ୭ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଭାଗର ମନମାନି, ଚିନ୍ତାରେ ଉପଭୋକ୍ତା

ରାଇସୁଆଁ, ୨୬।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଗୋପିନାଥପୁର, ବାଉରୀପଦା ପଞ୍ଚାୟତର ବିପିଏଲଧାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଅଯଥା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଲ ଦିଆଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଯେଉଁ ଉପଭୋକ୍ତା ୨ରୁ ୩ ମାସ ହେଲା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ନେଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ୫୪ ମାସର ବିଲ ଦିଆଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କର ମିଟର ଲାଗିଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ମିଟର ରିଡିଙ୍ଗ ନ ନେଇ ମନଇଛା ବିଲ ଦିଆଯାଇଛି।

ଅସହ୍ୟ ତାତି, ରାସ୍ତାଘାଟ ଶୂନ୍‌ଶାନ

ଅସହ୍ୟ ତାତି, ରାସ୍ତାଘାଟ ଶୂନ୍‌ଶାନ

ରାଇସୁଆଁ, ୨୬।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ଅଞ୍ଚଳରେ ଅସହ୍ୟ ତାତି ଅନୁଭବ ହେଉଛି। ଦିନ ୧୧ଟା ହେଲେ ରାସ୍ତା ଘାଟରେ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ହୋଇପଡ଼ୁଛି। ରାସ୍ତା ପ୍ରସସ୍ତୀକରଣ ନାମରେ ବଡ ବୃକ୍ଷ କାଟି ଦିଆଯାଉଛି। ଫଳରେ ରାସ୍ତାରେ ଯାତାୟାତ କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନେ ବିଶ୍ରାମ ନେବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ପାଉନାହାନ୍ତି। କାରଖାନା ନିର୍ମାଣ ନାମରେ ଜଙ୍ଗଲ କାଟି ପଦାକରି ଦିଆଯାଇଛି।

ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସହାୟତା

ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସହାୟତା

ଚମ୍ପୁଆ, ୨୬।୪(ଡି.ଏନ.ଏ): ଗତ ଏପ୍ରିଲ ୨ରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ମୃତ ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଅସ୍ଥାୟୀ ବନ କର୍ମଚାରୀ ସଙ୍ଘ ପକ୍ଷରୁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ବୁଧବାର ରାଜ୍ୟ ସଙ୍ଘ ସଭାପତି ପ୍ରଭାତ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ସମ୍ପାଦକ ପବିତ୍ର କୁମାର ନାୟକ, କେନ୍ଦୁଝର ସଭାପତି ଦେବେନ୍ଦ୍ର ରାଉତ, ନିରଞ୍ଜନ ବେହେରାଙ୍କ ତତ୍ୱାବଧାନରେ ମୃତ ବିଦେଶୀ ମହାକୁଡଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ରେବତୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦୁଝର ବନଖଣ୍ଡରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ୧୮ ହଜାର ୫ଶହ ଟଙ୍କା ଅନୁକମ୍ପା ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ଖାରବେଳ

ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ଖାରବେଳ

ମୁନିଗୁଡା, ୨୬।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ରାୟଗଡା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡାର ଶହୀଦ୍‌ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ନାୟକ ବସ୍‌ ରହଣିସ୍ଥଳ ନିକଟରେ ଉତ୍କଳ ଭାରତ ଦଳର ଓଡ଼ିଶା ଭାଗ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯାତ୍ରା ଅବସରରେ ବୁଧବାର ଆୟୋଜିତ ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭାରେ ଏହାର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଖାରବେଳ ସ୍ବାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିଛନ୍ତି। ସେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନଗ୍ରସରତାର ସ୍ପଷ୍ଟ ଚିତ୍ର ଥିବାବେଳେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ନିଜକୁ ଏକ ନମ୍ବର କହି ବାହାବା ନେବା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ।