ରାୟଗଡା

ବିକ୍ରି ହୋଇ ପାରୁନି ମକା, ଖଳାରେ ପଡି ଗଜା ହେଲାଣି

ବିକ୍ରି ହୋଇ ପାରୁନି ମକା, ଖଳାରେ ପଡି ଗଜା ହେଲାଣି
ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୩।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ମକା ଚାଷ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମଗ୍ର ଭାରତ ବର୍ଷରେ ସୁନାମ ଅର୍ଜନ କରି ଆସିଛି । ତେବେ ମଣ୍ଡି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନ ଥିବାରୁ ମକା ବିକ୍ରି ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ବଜାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଫେଲ ମାରିଛି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଖଳାରେ ପଡି ମକା ଗଜା ହେଲାଣି। ସରକାର ମକା କୁଇଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୧୪୨୫ ଟଙ୍କା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଏହାର ବିକ୍ରୀ କିଭଳି ହେବ ସେଥିପ୍ରତି ଆଦୌ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉ ନାହାନ୍ତି । ସରକାର ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଣ୍ଡି ମାଧ୍ୟମରେ ମକା ରଖି ଇ-ମାର୍କେଟିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରି ଆରଏମସି ମାଧ୍ୟମରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦେବେ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଏହା ଫେଲ ମାରିଛି ।ଏଥିଯୋଗୁ ଚାଷୀଙ୍କ ନିକଟରେ ସମାଲୋଚିତ ହେଉଛନ୍ତି । ଚାଷୀ ଠାରୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଗୁଡିକ ଏନେଇ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କଲେଣି । ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ମକା ଅମଳ କରି ଚାଷୀ ଘରେ ପକାଇ ରଖିଛନ୍ତି। ଏବେ ମକା ଗୁଡିକ ଆଦ୍ରତା ଲାଗି ଗଜା ହୋଇ ଗଲାଣି ।ଏଭଳି ଦେଖାଦେଇଛି ନନ୍ଦାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ବଡଡାଇଭଟା ଗାଁରେ । ଚାଷୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅମଳ ମକା ଏବେ ଗଜା ହେବାରେ ଲାଗିଲାଣି । ସେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୫ ଏକର ଜମିରେ ଚଷ କରିଥିଲେ । ମକା ଏକ ଲାଭ ଦାୟକ ଫସଲ ଭାବି ଚାଷ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ମକା ବିକ୍ରି କରି ପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଧାର୍ଯ୍ୟ ମୂଲ୍ୟରେ ୧୪୨୫ ଟଙ୍କା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବାହାର ବଜାରରେ ଚାଷୀ ୧୦୫୦ ଟଙ୍ଗାରେ କୁଇଣ୍ଟାଲ ପିଛା ମକା ଦେଇ କ୍ଷତି ସହୁଥିବା ବେଳେ ଏବେ ୮୫୦ ଟଙ୍କାକୁ ଖସିଆସିଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ସାହୁକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଋଣ ଆଣି ଚାଷ କରିଥିବା ଚାଷୀ ଏବେ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତଦେଇ ବସିଛି । ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ବିଗିଡିବାରେ ଲାଗିଲାଣି ।
All Right Reserved By

ରାୟଗଡା

ପୋଖରୀରେ ଭାସୁଛି ମଲାମାଛ

ପୋଖରୀରେ ଭାସୁଛି ମଲାମାଛ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ,  ୧୩।୧୨- ରାୟଗଡା ବ୍ଲକ ତାଡମା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ସଦର ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ଏକ ନିଲାମୀ ବନ୍ଧରେ ଛଡାଯାଇଥିବା ମାଛଗୁଡିକ ମରି ଭାସୁଥିବା  ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। କେହି ଏହି ମାଛଚାଷକୁ ନେଇ ଆକ୍ରୋଶମୂଳକ ଭାବେ ପୋଖରୀରେ ବିଷ ମିଶାଇଥାଇ ପାରନ୍ତି ବୋଲି ଗ୍ରାମବାସୀ  ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। 

ବନ ବିଭାଗ ଜବତ କଲା ବଜ୍ରକାପ୍ତା

ବନ ବିଭାଗ ଜବତ କଲା ବଜ୍ରକାପ୍ତା

ମାଲକାନଗିରି,୧୩।୧୨ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ବନ ବିଭାଗ ଏକ ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଜବତ କରିଛି। ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସମେତ ୭ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ଏମ୍‌.ଭି.- ୪୭ ଗ୍ରାମର ଗୋକୁଳାନନ୍ଦ ମିସ୍ତ୍ରି, ଦୁଗାଲି ଗ୍ରାମର କମଳଲୋଚନ ମାଡି, ଲୁଲେର ଗ୍ରାମର ପିତମ ହରିଜନ, ସିନ୍ଧିଗୁଡା ଗ୍ରାମର ହରିବନ୍ଧୁ କମାରି, ସିନ୍ଧାବେଡା ଗ୍ରାମର ସମନ୍ଧ ପୁଜାରୀ, ପୁରୁଣାଗୁଡା ଗ୍ରାମର ଘାସିରାମ ପୁଜାରି ଏବଂ ଏମ୍‌.ଭି.-୧୦ ଗ୍ରାମର ପଙ୍କଜ ସରକାର।

ଏନ୍‌ଏସି, ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ରୁ ହଟିଲା ଜବରଦଖଲ

ଏନ୍‌ଏସି, ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ରୁ ହଟିଲା ଜବରଦଖଲ

କୋଟପାଡ଼,୧୩।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ଜୟପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ କୋଟପାଡ଼ ବିଜ୍ଞାପିତ ଅଞ୍ଚଳ ପରିଷଦ(ଏନ୍‌ଏସି) ଓ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ନଂ ୬୩  ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱର ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ ହୋଇଛି। ଏହି ଉଚ୍ଛେଦ ଅଭିଯାନ ୩ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ।

ଖଡ଼ିମାଟି ଉତ୍ତୋଳନ ନେଇ ତ୍ରିମୁଖୀ ବୈଠକ ବିଫଳ

ଖଡ଼ିମାଟି ଉତ୍ତୋଳନ ନେଇ ତ୍ରିମୁଖୀ ବୈଠକ ବିଫଳ

କୋରାପୁଟ,୧୩।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ କୁମାରଗନ୍ଧଣା ପଞ୍ଚାୟତର ହାଟସୁକୁ ଗ୍ରାମରୁ ଖଡ଼ିମାଟି (ଚୁନମାଟି) ଉତ୍ତୋଳନ ନେଇ ବୁଧବାର ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ତ୍ରିମୁଖୀ ବୈଠକ ବିଫଳ ହୋଇଛି ।

ରାସ୍ତାରେ ଜନ୍ମିତ ୨ ନବଜାତ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ମିସ୍‌ନାରୀ ଅଫ୍‌ ଚାରିଟିକୁ ପଠାଗଲା

ରାସ୍ତାରେ ଜନ୍ମିତ ୨ ନବଜାତ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ମିସ୍‌ନାରୀ ଅଫ୍‌ ଚାରିଟିକୁ ପଠାଗଲା

କୋରାପୁଟ,୧୩।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କିଛିଦିନ ତଳେ କୋରାପୁଟ ଜିଲା ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକ କାରିବେଡ଼ା ଗ୍ରାମରୁ ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଯିବାବେଳେ ରାସ୍ତାକଡ଼ରେ ଯାଅଁ।ଳା କନ୍ୟାଙ୍କୁ ଜନ୍ମଦେଇ ଜଣେ ମହିଳା ଆଖି ବୁଜିଥିଲେ। ପରେ ଏହି ୨ ନବଜାତ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ବାପା ଓ ଜେଜେବାପା କୋରାପୁଟ ମେଡିକାଲର ଏସ୍‌ଏନସିୟୁରେ ଭତ୍ତି କରିଥିଲେ ।

ଝରଣା ପାଣିକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା

ଝରଣା ପାଣିକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା

କୋରାପୁଟ,୧୩।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ ମାଳିଚଲର ଓ ପରଜାଚଲର ଗ୍ରାମ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି। ଉଭୟ ଗ୍ରାମର ଶତାଧିକ ଲୋକ ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି। ଉପଜିଲାପାଳ ଲଳିତ କହଁରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ବୈଠକରେ ସହକାରୀ ଜିଲାପାଳ ଆଲୋକ କୁମାର ଅନୁଗୁଳିଆଙ୍କ ସହ ଦୁଇ ଗ୍ରାମର ୱାର୍ଡମେମ୍ବର ଓ ମୁଖିଆ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର ବନ୍ଦ ନେଇ ସିଡିପିଓଙ୍କୁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଦାବିପତ୍ର

ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର ବନ୍ଦ ନେଇ ସିଡିପିଓଙ୍କୁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଦାବିପତ୍ର

ଡାବୁଗାଁ, ୧୩।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ):ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଚଚରାଗୁ ଗ୍ରାମର ଅଙ୍ଗନୱାଡି କେନ୍ଦ୍ର-୨  ବନ୍ଦ ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଦାବିପତ୍ର ବୁଧବାର ଡାବୁଗାଁ ସମନ୍ନିତ ଶିଶୁ ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧିକାରୀ ଗୀତରାଣୀ ସାହୁ ଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। 

ଧାନ ମଣ୍ଡିରେ ଅନିୟମିତତାକୁ ବିରୋଧ, କୋରାପୁଟ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ୫ ଘଣ୍ଟିଆ ବିକ୍ଷୋଭ

ଧାନ ମଣ୍ଡିରେ ଅନିୟମିତତାକୁ ବିରୋଧ, କୋରାପୁଟ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ୫ ଘଣ୍ଟିଆ ବିକ୍ଷୋଭ

ଜୟପୁର,୧୩।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନକୁ ଉଚିତ ଦରରେ କିଣିବା ନେଇ ଗୁରୁବାର କୋରାପୁଟ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଜୟପୁର ଟ୍ରାଫିକ ଛକ ନିକଟରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରାଯାଇଛି। କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଚାଷୀଙ୍କ ଅମଳ ଖରିଫ ଧାନ ମଣ୍ଡି କ୍ରୟ ନେଇ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା, କ୍ରୟ ଧାନରୁ କୁଇଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୫ କିଗ୍ରାରୁ ଅଧିକ କାଟକୁ ବିରୋଧ କରି ଏହି ଅବରୋଧ କରାଯାଇଛି।

ଡାବୁଗାଁରେ ଡିଜିଟାଲ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଆରମ୍ଭ

ଡାବୁଗାଁରେ ଡିଜିଟାଲ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଆରମ୍ଭ

ଡାବୁଗାଁ, ୧୩।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାସ୍ଥିତ ଡାବୁଗାଁ ଗୋଷ୍ଠୀସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମୁଖରେ ଡିଜିଟାଲ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ବୁଧବାର ଉଦଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଆଜିଠାରୁ ମୁନିଗୁଡ଼ାରେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା, କରାଗଲା ଗଙ୍ଗା ଆବାହନ

ଆଜିଠାରୁ ମୁନିଗୁଡ଼ାରେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା, କରାଗଲା ଗଙ୍ଗା ଆବାହନ

ମୁନିଗୁଡ଼ା,୧୩।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡ଼ାଠାରେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ପୂଜା ପଡ଼ିଆଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୂଜା ନିମନ୍ତେ ଗୁରୁବାର ଗଙ୍ଗା ଆବାହନ ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପୁରୋହିତ ଜଗବନ୍ଧୁ ପଣ୍ଡା ଓ ନିକୁଞ୍ଜ ଶତପଥିଙ୍କ ମିଳିତ ପୌରହିତ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ମୁନିଖୋଲ ନଦୀରୁ ଗଙ୍ଗା ଆବାହନ ପୂଜା, ହୋମଯଜ୍ଞ ଆଦି କରାଯାଇଥିଲା।

ନିଆଁ ଲାଗି ୧୮ଟି ଧାନ ଗଦା ପାଉଁଶ

ନିଆଁ ଲାଗି ୧୮ଟି ଧାନ ଗଦା ପାଉଁଶ

ପାପଡାହାଣ୍ଡି, ୧୩।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ପାପଡାହାଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ଝା  ଗ୍ରାମର ନୂଆଗୁଡା ଓ ବଙ୍କାସାହିରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ନିଆଁ ଲାଗି ୧୮ଟି ଧାନ ଗଦା ପୋଡି  ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି।

ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ପୋଷାକ, ଜୋତା କିଣାରେ ଅନିୟମିତତା  ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦୋକାନରୁ କିଣିବାକୁ ପଡୁଛି ଚାପ

ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ପୋଷାକ, ଜୋତା କିଣାରେ ଅନିୟମିତତା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦୋକାନରୁ କିଣିବାକୁ ପଡୁଛି ଚାପ

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି,୧୩ା୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ପ୍ରାଥମିକ ଓ ଉଚ୍ଚପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ପୋଷାକ ଓ ଜୋତା କିଣାରେ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ସିଆର୍‌ସିସିମାନେ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇ କିମ୍ବା ଧମକାଇ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦୋକାନରୁ ପୋଷାକ କିଣିବା ପାଇଁ କହୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଉଠିଛି।