ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ବାର୍‌ହା ଆକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧ ଗୁରୁତର

ବାର୍‌ହା ଆକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧ ଗୁରୁତର

ପରଜଙ୍ଗ, ୨୨ା୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଜଙ୍ଗଲୀ ଜନ୍ତୁ ଆକ୍ରମଣରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ପ୍ରତି ବନ କର୍ମଚାରୀ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ହେବା କଥା। ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ତୁରନ୍ତ ସହାୟତା ଯୋଗାଇଦେବା, ଆହତଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚାଇବା, ଚିକିତ୍ସାରେ ସହଯୋଗ କରିବା ଏସବୁ ଦିଗରେ ସଦୟ ହେବାକୁ ବିଭାଗୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି। ହେଲେ ଢେଙ୍କାନାଳ ବନଖଣ୍ଡ ମହାବିରୋଡ ରେଞ୍ଜ୍‌ ଡିହଡୋଳ ଫରେଷ୍ଟ ସେକ୍ସନରେ ଏହାର ବିପରୀତ କଥା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଜଙ୍ଗଲରେ ବାର୍‌ହା ଆକ୍ରମଣରେ ଗୁରୁତର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିବା କହି ଦାୟିତ୍ୱଧାରୀ ଅଧିକାରୀ ଏଡ଼ାଇ ଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆସିବା ପରେ ବନ ବିଭାଗର ମାନବିକତାହୀନ କାର୍ଯ୍ୟ ପଦାରେ ପଡ଼ିଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନ ଥିବାରୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବୃଦ୍ଧ ଚିକିତ୍ସାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହୋଇ ନିରାଶରେ ଘରକୁ ଫେରି ଆସିଛନ୍ତି। ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଏପରି ଅପରିଣାମଦର୍ଶୀ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି ଅଞ୍ଚଳବାସୀ।
ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରେ ପରମହଂସପୁର ଗ୍ରାମର ପଙ୍କଜ ସାହୁ (୬୫) ଜଙ୍ଗଲରେ କାଠ ହାଣୁଥିବାବେଳେ ପଛପଟୁ ଏକ ବାର୍‌ହା ହଠାତ୍‌ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ପଡ଼ିଥିବାବେଳେ କେତେଜଣ ଛେଳି ଚରାଳି ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ରାସ୍ତା ଉପରକୁ ଆଣିଥିଲେ। ଉକ୍ତ ରାସ୍ତା ଦେଇ ଯାଉଥିବା ରେଞ୍ଜର ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରାଙ୍କୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଛେଳି ଚରାଳିମାନେ ସହାୟତା ଭିକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ହେଲେ ସେ ଆହତଙ୍କୁ ଦେଖିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଘଟଣାକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦେଇ ଚାଲିଆସିଥିଲେ। ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସହାୟତାରେ ପରଜଙ୍ଗ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ। ତେବେ ସେଠାରେ ବାର୍‌ହା କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ନ ଥିବାରୁ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ତାଳଚେର ମଣ୍ଡାପାଳ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ପଠାଇ ଦେଇଥିଲେ। ହେଲେ ପଙ୍କଜଙ୍କ ନିକଟରେ ଆବଶ୍ୟକ ଅର୍ଥ ନ ଥିବାରୁ ସେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରି ଆସିଥିବା କହିଛନ୍ତି। ପଙ୍କଜଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରିଥିବା ଡାକ୍ତର ମାନସ ରଞ୍ଜନ ସ୍ବାଇଁ କୁହନ୍ତି, ଗୁରୁତରଙ୍କ ଶରୀରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା କ୍ଷତରୁ ଏହା କୌଣସି ଜଙ୍ଗଲୀ ଜନ୍ତୁ ଆକ୍ରମଣ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣାପଡ଼ୁଛି। ତଦନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କର ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଔଷଧ ଏବଂ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ମିଳୁ ନ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ତାଳଚେର ମଣ୍ଡାପାଳ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଯିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ରେଞ୍ଜର କୁହନ୍ତି, ଦିନରେ ବାର୍‌ହା କାମୁଡ଼େ ନାହିଁ। ଗୁରୁତରଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପରେ ଏହା ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣା ବୋଲି ସେ ଭାବିଥିଲେ। ତେଣୁ ତାଙ୍କ ଗାଡ଼ିରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆଣି ନ ଥିବା ସେ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ୬୫ବର୍ଷର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ କ୍ଷତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଛାଡ଼ି ଚାଲି ଆସିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ଏବଂ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ରେଞ୍ଜରଙ୍କ ଅସହଯୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଡିଏଫ୍‌ଓ ରିଙ୍କୁ କୁମାରୀଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ। ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି ଡିଏଫ୍‌ଓ କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଡକାୟତି ରୋକିବାକୁ ପୋଲିସର ମକ୍‌ଡ୍ରିଲ: ପୁଣି ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତି ନେଇ ଭ୍ରମ

ଡକାୟତି ରୋକିବାକୁ ପୋଲିସର ମକ୍‌ଡ୍ରିଲ: ପୁଣି ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତି ନେଇ ଭ୍ରମ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୦।୭: ଅନୁଗୋଳ ସହରରେ ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ହଠାତ୍‌ ପୋଲିସର ବଡ଼ଧରଣର ହଲଚଲ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚେକିଂ ସହ ସହରକୁ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ବଳୟରେ ରଖାଯାଇଥିଲା।

୨ ବର୍ଷ ପରେ ବସିଲା ଯୋଗାଣ ପରାମର୍ଶଦାତା କମିଟି ବୈଠକ: ଚାଉଳ ବାଟମାରଣା ନେଇ ହଟ୍ଟଗୋଳ

ପାଲଲହଡା,୨୦ା୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ଦୀର୍ଘ ୨ ବର୍ଷ ପରେ ଗୁରୁବାର ସ୍ଥାନୀୟ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ସଭାଘର ଠାରେ ଯୋଗାଣ ପରାମର୍ଶଦାତା କମିଟି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ କରାଯାଉଛି ଅର୍ଥ ଦାବି: ପ୍ରଶାସନର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ କରାଯାଉଛି ଅର୍ଥ ଦାବି: ପ୍ରଶାସନର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ବନ୍ତଳା, ୨୦ା୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ଗରିବ ବିପିଏଲ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ସୌଭାଗ୍ୟ ଯୋଜନା। ସେସୁ ମାଧ୍ୟମରେ ଠିକାଦାର ଏହି ସଂଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି।

ରିମାଣ୍ଡରେ ଥିବା ଲୁଟେରାଙ୍କଠାରୁ ମିଳିଲା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ: ରଙ୍ଗ ମିସ୍ତ୍ରିରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତ

ରିମାଣ୍ଡରେ ଥିବା ଲୁଟେରାଙ୍କଠାରୁ ମିଳିଲା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ: ରଙ୍ଗ ମିସ୍ତ୍ରିରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୦।୭: ଅନୁଗୋଳସ୍ଥିତ ଆନ୍ଧ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ଇଣ୍ଡିଆନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣାରେ ପୋଲିସକୁ ମିଳିଛି ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ। ୪ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଥିବା ୨ ଡକାୟତଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା ବେଳେ ସେମାନେ ଡକାୟତି ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ପୂରା ବିବରଣୀ ରଖିଛନ୍ତି ପୋଲିସ ସମ୍ମୁଖରେ।

ଅନୁଗୋଳ ମାଛ ଗୋଦାମରେ ଯାଞ୍ଚ

ଅନୁଗୋଳ ମାଛ ଗୋଦାମରେ ଯାଞ୍ଚ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୦।୭: ମାଛରେ ଫର୍ମାଲିନ୍‌ ନାମକ ବିଷାକ୍ତ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ମିଶାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେବା ପରେ ଏ ନେଇ ଲୋକ ଦ୍ୱନ୍ଦରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି।

ଗାଡ଼ିରେ ପ୍ରସବ କଲେ ମହିଳା: ନବଜାତ କନ୍ୟା ମୃତ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୦।୭: ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଗଁଦିଆ ବ୍ଲକ ରାଇତଳା ପଞ୍ଚାୟତ କୋହ୍ଲୁଆ ଗ୍ରାମର ଟିକିଲି ବେହେରା (୨୨) ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବିରାଡ଼ିଆ ନିକଟରେ ଗାଡ଼ି ଭିତରେ ପ୍ରସବ କରିଥିବାବେଳେ ନବଜାତ କନ୍ୟାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଜନବସତିରେ ପଶିଲା ଦନ୍ତା: ଘର ଭାଙ୍ଗିଲା, ଖାଇଗଲା ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ

ଜନବସତିରେ ପଶିଲା ଦନ୍ତା: ଘର ଭାଙ୍ଗିଲା, ଖାଇଗଲା ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ

ପରଜଙ୍ଗ, ୨୦ା୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଢେଙ୍କାନାଳ ବନଖଣ୍ଡ ମହାବିରୋଡ ରେଞ୍ଜ ଡିହଡୋଳ ଫରେଷ୍ଟ ସେକ୍ସନ ଅଧୀନ ବାରିହାପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ସନ୍ତରିସାହିରେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ଦନ୍ତାହାତୀ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। କିଛି ଦିନ ପରେ ଗୋଠଛଡ଼ା ଦନ୍ତାର ଉନ୍ମତ୍ତକାଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳରେ କୋକୁଆ ଭୟ ଖେଳାଇ ଦେଇଛି।

କପିଳାସ ପୀଠରେ ଶ୍ରାବଣ ଜଳଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତି : ପାଣି ପାଉଚ୍‌, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ବ୍ୟବହାର ନିଷିଦ୍ଧ

କପିଳାସ ପୀଠରେ ଶ୍ରାବଣ ଜଳଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତି : ପାଣି ପାଉଚ୍‌, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ବ୍ୟବହାର ନିଷିଦ୍ଧ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ୍‌, ୨୦ା୭: ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ କପିଳାସରେ ଶ୍ରାବଣ ଜଳଲାଗି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରଶାସନିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଗୁରୁବାର ଜିଲା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସଦ୍‌ଭାବନା ଗୃହରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଚାନକ ବଇଣ୍ଡା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପରିଦର୍ଶନ

ବଇଣ୍ଡା,୧୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଆଠମଲ୍ଲିକ ଉପଜିଲାପାଳ ସୁବାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ରାୟ ଗୁରୁବାର ଅଚାନକ କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ବଇଣ୍ଡା ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବଇଣ୍ଡା,୧୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଚାଷୀଙ୍କ ବିକାଶ ପାଇଁ ସରକାର ଅନେକ ଯୋଜନା ପ୍ରଚଳନ କରିଛନ୍ତି। ହେଲେ ସବୁ ଯୋଜନା ଠିକ୍‌ ଭାବେ ଚାଷୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ପାରୁନାହିଁ।

ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କାଟ ପ୍ରତିବାଦରେ ଗଣଧାରଣା

ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କାଟ ପ୍ରତିବାଦରେ ଗଣଧାରଣା

ତାଳଚେର,୧୯ା୭(ନି.ପ୍ର.)- ତାଳଚେର ଅଞ୍ଚଳରେ ହେଉଥିବା ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କାଟ ପ୍ରତିବାଦରେ ଭାଜପା ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ଚାଇଁପାଳସ୍ଥିତ ସେସୁ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଗଣଧାରଣା ଦିଆଯାଇଥିଲା।

 ବୋଲ୍‌ବମ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ବୋଲ୍‌ବମ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୧୯।୭- ଢେଙ୍କାନାଳ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ କପିଳାସରେ ଶ୍ରାବଣ ମାସ ଜଳ ଲାଗି ଏବଂ ବୋଲବମ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଗୁରୁବାର ଜିଲା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସଦ୍‌ଭାବନା ଗୃହରେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଜିଲାପାଳ ନିଖିଳ ପଓ୍ବନ କଲ୍ୟାଣ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।

Model This Week

ରୂପେଶ