Dharitri News
ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଶିକ୍ଷା ନିୟମ ବାଟବଣା; ୧୨ ପିଲାଙ୍କୁ ୩ ଶିକ୍ଷକ

 ଶିକ୍ଷା ନିୟମ ବାଟବଣା; ୧୨ ପିଲାଙ୍କୁ ୩ ଶିକ୍ଷକ ବନ୍ତଳା,୨୨।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଶିକ୍ଷା ଜିଲାରେ ଶିକ୍ଷା ନିୟମ ବାଟବଣା ହୋଇଛି। ପିଲାସଂଖ୍ୟା ଅନୁଯାୟୀ ଯେଉଁ ସ୍କୁଲରେ ଅଧିକ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି, ସେଠାରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ। ବିଶେଷକରି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳକୁ ଉପେକ୍ଷା କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ସହରାଞ୍ଚଳ ସ୍କୁଲରେ ବହୁ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପ୍ରତି ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଅନୁକମ୍ପା ଦେଖାଇ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ବଦଳି ତତ୍ତ୍ୱାବଧାରଙ୍କ ଏପରି ଅଜବ ନୀତିର ଏକ ଉଦାହରଣ ହେଲା ଗୀତାଗ୍ରାମ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ। ଏଠାରେ ମାତ୍ର ୧୨ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ୩ଜଣ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱରେ ରଖାଯାଇଛି। ଅନୁଗୋଳ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଅନୁଗୋଳ ବ୍ଲକ ଓ ପୌରାଞ୍ଚଳ ରହିଛି। ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ମୋଟ୍‌ ୧୧୭ଟି ପ୍ରାଥମିକ ଓ ୭୩ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଛି। ସେହିପରି ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ୧୧ଟି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ୬ଟି ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରହିଛି। ସରକାରୀ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୩୦ ପିଲାରେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ଓ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୩୫ ପିଲାରେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ହେବେ। ତେବେ ଯେଉଁ ସ୍କୁଲରେ ୩୦ରୁ କମ୍‌ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପଢ଼ୁଥିବେ ସେକ୍ଷେତ୍ରରେ ଉକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୨ଜଣ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ହୋଇପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ଅନୁଗୋଳ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା ସ୍କୁଲଗୁଡ଼ିକରେ ଉକ୍ତ ନିୟମ ବହିର୍ଭୂତ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଉଛି। ୨୦୧୭ ନଭେମ୍ବର ୧ ଟିଚର ପୋଜିସନ ଅନୁଯାୟୀ, ପୌରାଞ୍ଚଳର ଗୀତାଗ୍ରାମ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରଥମରୁ ୫ମ ଶ୍ରେଣୀରେ ମାତ୍ର ୧୨ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଅଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେଠାରେ ୩ଜଣ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଖଲାରୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଗଡ଼ପଦାସାହି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୧୭ଜଣ ପିଲା ପଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ ୩ଜଣ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି। ଅମଲାପଡ଼ା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୪୧ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ୩, ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୧୨୯ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ୬ଜଣ, ମାଟିଆସାହି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୩୮ ପିଲାଙ୍କୁ ପଢ଼ାଇବାକୁ ୩ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକ, ଟାଉନ ଉର୍ଦ୍ଦୁ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୧୯ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ୩ ଜଣ, ବଣିଆବାହାଳ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୫୯ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ୩ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାଛଡ଼ା ଉତ୍ତରପଡ଼ା ନୋଡାଲ ୟୁପି ସ୍କୁଲରେ ୫୮୧ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଥିବାବେଳେ ୧୮ ଜଣ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକ ଅଛନ୍ତି। ଶିକ୍ଷକପଡ଼ା ୟୁପି ସ୍କୁଲରେ ୧୪୪ ପିଲାଙ୍କୁ ୭ଜଣ, କଲେଜପଡ଼ା ୟୁପି ସ୍କୁଲରେ ୨୬୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ୯ ଜଣ, ଲିଙ୍ଗରାଯୋଡ଼ି ୟୁପି ସ୍କୁଲରେ ୮୭ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ୪ ଜଣ, ହୁଲୁରୁସିଂହା ୟୁପି ସ୍କୁଲରେ ୩୮୯ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ୧୩ଜଣ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱରେ ରଖାଯାଇଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସହର ନିକଟରେ ଥିବା ବାଳୁଅକଟା ପଞ୍ଚାୟତ ଶରଧାପୁର ୟୁପି ସ୍କୁଲରେ ମଧ୍ୟ ୧୭୦ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ୮ଜଣ ଶିକ୍ଷକ ଅଛନ୍ତି। ଗୋଡ଼ିସାହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୧୩୭ ପିଲାରେ ୬ଜଣ ଶିକ୍ଷକ, କାଙ୍ଗୁଲା ନୋଡାଲ ୟୁପି ସ୍କୁଲରେ ୧୬୧ ପିଲାରେ ୭ଜଣ ଶିକ୍ଷକ ଓ ପଞ୍ଚମହଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୨୦୨ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ୭ଜଣ ଶିକ୍ଷକ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ପୌରାଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଅଧିକାଂଶ ସ୍କୁଲରେ ଏପରି ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକରେ ପିଲା ସଂଖ୍ୟା ଅନୁଯାୟୀ ବହୁ କମ୍‌ ଶିକ୍ଷକ ଅଛନ୍ତି। ବାରଗୌଣିଆ ପଞ୍ଚାୟତ କୁମ୍ଭାରସାହି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୯ଜଣ ପିଲା ପାଇଁ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ, ପୁରୁଣାକୋଟ ଗୋପାଳପୁର ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୪୨ ପିଲା ପାଇଁ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ, ସାଲର ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୧୭ ପିଲା ପାଇଁ ଜଣେ, ପଣ୍ଡପୁର ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୪୭ ପିଲା ପାଇଁ ଜଣେ, ତଳସିରା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୫୦ ପିଲା ପାଇଁ ଜଣେ, ଅସନବାହାଳ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୮ ପିଲା ପାଇଁ ଜଣେ, ଭଗତପୁର ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୫୦ ପିଲା ପାଇଁ ଜଣେ, କନ୍ତମେଘ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୪୪ ପିଲା ପାଇଁ ଜଣେ, କମାରପଶି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୩୨ ପିଲା ପାଇଁ ଜଣେ, ନୂଆକ୍ଷେତା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୮୪ ପିଲା ପାଇଁ ୨ଜଣ ଶିକ୍ଷକ ଅଛନ୍ତି। ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଓ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ଏଭଳି ବିଚିତ୍ର ନୀତି ଯୋଗୁ ଜିଲାରେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଯେଉଁସବୁ ସ୍କୁଲରେ ଅଧିକ ଶିକ୍ଷକ ଅଛନ୍ତି, ସେଠାରେ ଶିକ୍ଷକମାନେ ବେଆଇନ ଭାବେ ପାଳିକରି ଛୁଟିରେ ରହିଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ବୁଧବାର ଗୀତାଗ୍ରାମ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଡ଼ପଦାସାହି ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜଣେ ଲେଖାଏଁ ଶିକ୍ଷକ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଏ ବିଷୟରେ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ତଥା ଜିଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ(ଡିପିସି) ନିରଞ୍ଜନ ସାହୁଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ କହିଥିଲେ, ଅଫିସକୁ ଆସିଲେ ବୁଝାଇ ଦେଇପାରିବି। ଫୋନ୍‌ରେ କହିପାରିବି ନାହିଁ। ସେହିପରି ଜିଲାପାଳ ଅନିଲ କୁମାର ସାମଲ କହିଛନ୍ତି, ମିଟିଂରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛି। ଅଫିସକୁ ଆସିଲେ ବୁଝିକରି କହିବି। ତେବେ ଡିପିସିଙ୍କଠାରୁ ବୁଝି ନିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ଜିଲାପାଳ କହିଲେ। ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ସଚିଦାନନ୍ଦ ବେହେରାଙ୍କୁ ନଂ. ୯୪୩୭୧୨୬୭୫୭ରେ ବାରମ୍ବାର ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲେ ବି ସେ ଫୋନ ଉଠାଇ ନ ଥିବାରୁ ମତାମତ ମିଳିପାରି ନାହିଁ।

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ପ୍ରଶାନ୍ତ ଦାସଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୮ା୧- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଦୌରାଜଜ୍‌ଙ୍କ ଅଦାଲତରେ ସି-ଶୋର ଗ୍ରୁପ୍‌ ଅଫ୍‌ କମ୍ପାନୀର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଦାଶଙ୍କ ଜାମିନ ଆବେଦନ ଗୁରୁବାର ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଟାଉନ ଥାନାରେ ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗରେ ରୁଜୁ ହୋଇଥିବା ୩ ମାମଲାରେ ପ୍ରଶାନ୍ତଙ୍କୁ ଜାମିନ ମିଳିଛି। ଜିଲା ଦୌରାଜଜ୍‌ଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲା ଦୌରାଜଜ୍‌ ଲଲାଟେନ୍ଦୁ ଜେନା ତାଙ୍କ ଜାମିନ ଆବେଦନ ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି।

ଦେଶରେ ମିଳିମିଳା ଶିଶୁମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବାଧିକ

ଦେଶରେ ମିଳିମିଳା ଶିଶୁମୃତ୍ୟୁ ସର୍ବାଧିକ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୮ା୧- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ପରିସରରେ ଥିବା ଜାତୀୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ମିଜିଲ୍ସ, ରୁବେଲା ଭ୍ୟାକ୍ସିନେଶନ କ୍ୟାମ୍ପେନ୍‌ ସମ୍ପର୍କିତ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ନେଇ ଏକ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। କର୍ମଶାଳାରେ ଯୋଗଦେଇ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ ଡା. ବାସୁଦେବ ବେହେରା ମିଳିମିଳା ଓ ରୁବେଲା ରୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଭାରତରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୩୦ହଜାର ଶିଶୁ ମିଳିମିଳାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥାନ୍ତି। ସେହିପରି ବିଶ୍ୱରେ ୩ଟି ମିଳିମିଳାଜନିତ ଶିଶୁମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ।

ବିଲ୍‌ ନ ଦେଇ ପୋଲିସ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଜାଳିବା ଘଟଣା : ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ହେବେ କଞ୍ଜୁମର

ବିଲ୍‌ ନ ଦେଇ ପୋଲିସ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଜାଳିବା ଘଟଣା : ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ହେବେ କଞ୍ଜୁମର

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୮।୧- ଅନୁଗୋଳ ଥାନା ଓ ଜିଲା ହେଡକ୍ୱାର୍ଟର୍ସ ପଛପାଖରେ ଥିବା ମୋଟ୍‌ ୬୮ଟି ପୋଲିସ କାର୍ଟର୍ସ ମଧ୍ୟରୁ ୬୪ଟି କ୍ୱାର୍ଟର୍ସ କଞ୍ଜୁମର ଭାବେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇ ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ହେବ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରିଆସୁଛନ୍ତି। ଏସବୁ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସରେ ମିଟର ଲଗାଯାଇ ନାହିଁ କି ରହୁଥିବା କର୍ମଚାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ବିଲ୍‌ ଦେଉନାହାନ୍ତି। ବୁଧବାର ଏ ନେଇ ‘ଧରିତ୍ରୀ’ରେ ‘ପୋଲିସ କ୍ବାର୍ଟର୍ସ ବୋଲି, ବିଲ୍‌ ନ ଦେଇ ଜାଳୁଛନ୍ତି ବିଜୁଳି’ ଶୀର୍ଷକରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଏବେ ଉକ୍ତ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସକୁ କଞ୍ଜୁମର କରାଯିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

୬ଷ୍ଠ ଜିଲା ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ; ଅନୁଗୋଳର ଐତିହ୍ୟ, ପରମ୍ପରା, ସଂସ୍କୃତି ମହାନ୍‌

୬ଷ୍ଠ ଜିଲା ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ; ଅନୁଗୋଳର ଐତିହ୍ୟ, ପରମ୍ପରା, ସଂସ୍କୃତି ମହାନ୍‌

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୮।୧- ଶିଳ୍ପ ସମୃଦ୍ଧ ଜିଲା ଭାବେ ଅନୁଗୋଳ ସାରା ଭାରତବର୍ଷରେ ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିଛି। ଏଠିକାର ଐତିହ୍ୟ, ପରମ୍ପରା ଓ ସଂସ୍କୃତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ମହାନ। ଶେଷ ରାଜା ସୋମନାଥ ସିଂ ଜଗଦ୍ଦେବ, ସଂଗ୍ରାମୀ ପବିତ୍ର ପ୍ରଧାନ, କବି ରାଧାମୋହନ ଗଡ଼ନାୟକ, ମାଳତୀ ଚୌଧୁରୀ, ନବକୃଷ୍ଣ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅନୁଗୋଳ ମାଟି ଗର୍ବିତ। ଜିଲା ସଂସ୍କୃତି ପରିଷଦ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଗୁରୁବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଷ୍ଟାଡିୟମ ପରିସରରେ ଆୟୋଜିତ ଷଷ୍ଠ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ମହୋତ୍ସବକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରି ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ତଥା ରାଜ୍ୟ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ, ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର ଏବଂ ସୂଚନା ଓ ଲୋକସମ୍ପର୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିକ୍ରମ କେଶରୀ ଆରୁଖ ଏହି ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱ ମାନବାଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ସଂଘ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ବିଶ୍ୱ ମାନବାଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ସଂଘ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ତାଳଚେର,୧୮ା୧(ନି.ପ୍ର.)- ବିଶ୍ୱ ମାନବାଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ସଂଘର ତାଳଚେର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବୁଧବାର ସ୍ଥାନୀୟ ହାଣ୍ଡିଧୂଆଁ ଛକଠାରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ତାଳଚେର ବିଧାୟକ ବ୍ରଜକିଶୋର ପ୍ରଧାନ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ପର୍ଯ୍ୟାବରଣର ଭୟାବହତାରୁ ତାଳଚେର ବଞ୍ଚାଅ ଶୀର୍ଷକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ସଂଘର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଡ. ଅଭିନ୍ନ କୁମାର ହୋତା ଏହି ଆଲୋଚନାଚକ୍ରକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ଜିଲାର ୭୯ ୱାର୍ଡରେ ଉପନିର୍ବାଚନ ଆଜି

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୮।୧- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାର ୫୯ ପଞ୍ଚାୟତର ୭୯ଟି ୱାର୍ଡରେ ୱାର୍ଡସଭ୍ୟ ପଦବୀ ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ଉପନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ୨୬୧ଜଣ ପୋଲିଙ୍ଗ ଅଫିସର ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୮୭ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଅଛନ୍ତି। ମୋଟ୍‌ ୧୭୧ଟି ୱାର୍ଡରେ ଏହି ଉପନିର୍ବାଚନ ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଥିଲା। ହେଲେ ୯୧ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିର୍ଦ୍ଦୋନ୍ଦ ଥିବାରୁ ୭୯ ୱାର୍ଡ ସଭ୍ୟ ପଦବୀ ପାଇଁ ଏହି ଉପନିର୍ବାଚନ କରାଯିବ।

ଅନ୍‌ଲାଇନ ମ୍ୟୁଟେଶନର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଅନ୍‌ଲାଇନ ମ୍ୟୁଟେଶନର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ତାଳଚେର,୧୮ା୧(ନି.ପ୍ର)- ରାଜସ୍ବ ଓ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନ ବିଭାଗ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୂଚନା ବିଜ୍ଞାନକେନ୍ଦ୍ରର ସହଯୋଗରେ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ତାଳଚେର ତହସିଲରେ ଗୁରୁବାର ଅନ୍‌ଲାଇନ ଖାରଜ ଦାଖଲ (ମ୍ୟୁଟେଶନ)ର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ବିଜେଡି କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ

ବିଜେଡି କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ

ଛେଣ୍ଡିପଦା, ୧୮ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ ବୁଧବାର କୋଶଳା ଗ୍ରାମଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିଧାୟକ ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ବେହେରାଙ୍କ ଆହ୍ବାନ କ୍ରମେ ବ୍ଲକ ସଭାପତି ଶ୍ରୀଧର ଗଡନାୟକଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ବୈଠକରେ ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।

ମାଡ଼ ମାରି ବାଇକ୍‌, ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌

ତାଳଚେର, ୧୮।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ତାଳଚେର ଥାନା ରଙ୍ଗବେଡା ନିକଟରେ ଜଣେ ବାଇକ ଆରୋହୀଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ୩ ଜଣ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ମାଡ଼ ମାରି ଲୁଟ୍‌ କରିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ତାଳଚେର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଟ୍ରକକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍‌: ଖଲାସି ମୃତ, ଚାଳକ ଗୁରୁତର

ଛେଣ୍ଡିପଦା, ୧୮। ୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ୫୫ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଜରପଡା ଥାନା ମରାତିରା ଛକ ନିକଟରେ ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଟ୍ରକ୍‌କୁ ଏକ କୋଇଲା ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କା ଦେଇ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି।

ଆଜି ଓ୍ବାର୍ଡ ସଭ୍ୟ ଉପନିର୍ବାଚନ

କଣିହାଁ, ୧୮।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଣିହାଁ ବ୍ଲକରେ ଖାଲି ପଡିଥିବା ଓ୍ବାର୍ଡ ସଭ୍ୟ ପଦବୀ ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ଉପନିର୍ବାଚନ ହେବ। ୧୩ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ୧୪ଟି ଓ୍ବାର୍ଡରେ ମତଦାନ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି।

ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ବାଇକ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ବଇଣ୍ଡା, ୧୮।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଶୋରନଗର ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିକଟରୁ କିଶୋରନଗର ପୋଲିସ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଏକ ବାଇକ୍‌ ସହ ୧୦ କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କରିଛି। ଏହାସହ ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟବସାୟୀ ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖଣ୍ଡହତା ଗ୍ରାମର ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ବଘାର ଓ ଧରମା ବଘାରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଘ