Dharitri News
ବାଲେଶ୍ୱର

ଜରିମାନା ନାହିଁ ତ ଖଣି ନାହିଁ

ଜରିମାନା ନାହିଁ ତ ଖଣି ନାହିଁ କେନ୍ଦୁଝର ୨୩।୧୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ ଖଣି ଦୁର୍ନୀତିର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ ହେବା ପରେ ଖଣି କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଜରିମାନା ଆଦାୟ ହୋଇ ପାରିନାହିଁ । ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳକୟଙ୍କ କଡା ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପରେ ଖଣି କମ୍ପାନୀମାନେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଯାଇଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ୩୧ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଜରିମାନା ପଇଠ ନ କଲେ ହାତରୁ ଖଣି ଚାଲିଯିବ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ବଡ ବଡ ଖଣି ସଂସ୍ଥା ଜରିମାନା ପଇଠ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଥିବା ବେଳେ ଛୋଟ ଖଣି ସଂସ୍ଥା ଉପାୟ ଖୋଜୁଛନ୍ତି। ଅଦ୍ୟାବଧି ୪ଟି ଖଣି ସଂସ୍ଥା ଜରିମାନା ଅର୍ଥ ଜମା କରିସାରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଜରିମାନା ବାବଦ ବିପୁଳ ଅର୍ଥ ବକେୟା ପଡିଥିବାରୁ ଏହା ବିଭାଗର ଚିନ୍ତା ବଢାଇଛି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଖଣିରେ ୪୬ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ବେଆଇନ କାମ ହୋଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହାକୁ କମାଇ ୧୮ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରିବା ଲାଗି କହିବାରୁ ଏହାକୁ ନେଇ ବିରୋଧ ଦଳ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ଏପରି କି ଖଣି ସଂସ୍ଥା ପ୍ରତି ସରକାର କୋହଳ ମନୋଭାବ ପୋଷଣ କରୁଥିବା ଅନେକେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ। ଜରିମାନା ଦେବାରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ଲାଗି ଖଣି ସଂସ୍ଥା ମାଇନିଂ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ( ରିଭିଜନ ଅଥରିଟି) ର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିବାକୁ ଆଦେଶ ଦେବା ପରେ ସମସ୍ତେ ନାଚାର ହୋଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ ରାଜ୍ୟର ସର୍ବାଧିକ ୩୧.୩୩ ପ୍ରତିଶତ ଖଣି ରହିଛି । ଯୋଡା ଖଣି ମଣ୍ଡଳରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୧ ଖଣି ଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦୁଝର ମଣ୍ଡଳରେ ୨୪ଟି ଖଣି ରହିଛି। ଏଥିରୁ ଯୋଡାରେ ୨୪ ଓ କେନ୍ଦୁଝର ମଣ୍ଡଳରେ ୩ ଖଣି ଏବେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ରହିଛି । ୮୭ ଖଣି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ନ ଥିବା ବେଳେ ୧୦ଟି ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଗୋଟିଏ ଖଣିକୁ ସରେଣ୍ଡର କରାଯାଇଛି। ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବରେ ଖଣିଜପଥର ପରିବହନ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ମାତ୍ର ଖଣିକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି। ଖଣି ଦୁର୍ନୀତି ନେଇ ଖୋଳତାଡ ପରେ ଏହି ଜିଲାରେ ଖଣି ଇଲାକାର ଦୃଶ୍ୟପଟ ବଦଳି ଯାଇଛି। ସୂଚନା ଅନୁୟାୟୀ ବେଆଇନ ଖଣି କାମ ହୋଇଥିବାରୁ ସାରଦା କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ୧୯୮୩.୮୬ କୋଟି, ଏସେଲ ମାଇନିଂ ଉପରେ ୧୧୦୨.୬୩ କୋଟି, ମେସ୍କୋ ଉପରେ ୯୨୪.୭୫ କୋଟି, ପଟ୍ଟନାୟକ ମିନେରାଲ ଉପରେ ୪୮୦.୧୪ କୋଟି, ଜରିମାନା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ସେହିପରି ଓଏମସି ଉପରେ ୨୧୭୭.୯୬ କୋଟି, ଆରପି ସାଓ ୧୧୨୭.୦୧ କୋଟି, ସିରାଜଉଦ୍ଦିନ ଉପରେ ୭୫୫.୨୪ କୋଟି, କେଜେଏସ ଆହୁଲଓାଲିଆ ୭୧୯.୧୯ କୋଟି, ବିପିଏମଇ ଉପରେ ୮୩୮.୦୮ କୋଟି, ରୁଙ୍ଗଟା ମାଇନସ ଉପରେ ୨୯୧.୪୨ କୋଟି, ଟିସ୍କୋ ଉପରେ ୬୧୪.୪୧ କୋଟି, ଓଏମଡିସି ଉପରେ ୬୪୨.୯୪ କୋଟି ଜରିମାନା ହୋଇଛି। ଇନ୍ଦ୍ରାଣୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ଖଣି ଉପରେ ୧୬୧.୩୫ କୋଟି, ରୁଙ୍ଗଟା ସନ୍ସ ଉପରେ ୩୬୬.୭୯ କୋଟି, ଏମଏଲ ରୁଙ୍ଗଟା ୧୦୬.୧୩ କୋଟି, କେଏମସି ଉପରେ ୨୦୧.୦୯ କୋଟି , ଗୀତାଞ୍ଜଳି ମହାନ୍ତି ଖଣି ଉପରେ ୧୮୫.୯୫ କୋଟି ଜରିମାନା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗନ୍ଧମାର୍ଦ୍ଦନ ସ୍ପଞ୍ଜ ଆଇରନ ଲିଃ ଉପରେ ୨୭୩.୧୨ କୋଟି, ବିକେ ମହାନ୍ତି ଖଣି ଉପରେ ୩୮୪.୭୫ କୋଟି, ନ୍ୟାଶନାଲ ଇଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜେସ ଉପରେ ୪୦୨.୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଅନାଦେୟ ହୋଇ ପଡିଛି। ଅନୁରୂପ ଭାବେ ଡ. ସରୋଜିନୀ ପ୍ରଧାନ ଖଣି ଉପରେ ୨୧୬.୮୬ କୋଟି, କେଏନ ରାମ ଉପରେ ୨୩୬.୩୬ କୋଟି, ମାଲ ରାୟ ଖଣି ଉପରେ ୨୨୩.୫୭ କୋଟି, ଜିନ୍ଦଲ ଉପରେ ୧୩୭.୮୨ କୋଟି, କେପି ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜେସ ଉପରେ ୧୯୮.୧୮ କୋଟି, ଡିଆର ପଟ୍ଟନାୟକ ଖଣି ଉପରେ ୭୪.୦୧ କୋଟି, ଏଏମଟିସି ଉପରେ ୧୪୬.୪୩ କୋଟି, ଏସଏନ ମହାନ୍ତି ଖଣି ଉପରେ ୧୫୧.୦୬ କୋଟି, ଜେଏନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଖଣି ଉପରେ ୧୨୩.୮୭ କୋଟି, ଏଚ୍‌ଜି ପାଣ୍ଡିଆ ଖଣି ଉପରେ ୮୬.୪୧ କୋଟି, ବିସି ଦେବ ଖଣି ଉପରେ ୧୧୬. ୮୪ କୋଟ ଜରିମାନା କରାଯାଇଛି। ସେହିପରି ଟିବି ଲାଲ ଖଣି ଉପରେ ୯୩.୦୪ କୋଟି, ଏମଜି ମହାନ୍ତି ଖଣି ଉପରେ ୩୨.୬୭ କୋଟ ଏବଂ ଅର୍ଜୁନ ଲୋଧା ଖଣି ଉପରେ ୬୩.୪୩ କୋଟି ଜରିମାନା ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଅଦ୍ୟାବଧି ମାତ୍ର ୪ ଖଣି ସଂସ୍ଥା ଜରିମାନା ଅର୍ଥ ଜମା କରିସାରିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ହାତରେ ଆଉ ମାତ୍ର ଏକ ସପ୍ତାହ ସମୟ ରହିଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ମାଇନିଂ ଆଣ୍ଡ ମିନେରାଲ ଡେଭେଲପମେଣ୍ଟ ଆକ୍ଟ ସେକ୍ସନ ୨୧(୫) ରେ ଏହି ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯାଉଛି। ଜରିମାନା ଦେବା ସମୟ ପାଖେଇ ଆସୁଥିବାରୁ ଖଣିସଂସ୍ଥାଗୁଡିକ ଲାଗି ଏଥର ବଡଦିନ ଓ ନବବର୍ଷ ଉତ୍ସବ ପାଳନ ଫିକା ପଡିଯାଇଛି।

ବାଲେଶ୍ୱର

ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ଦେଇ ମୂଲ୍ୟ ପାଉ ନାହାନ୍ତି ଚାଷୀ

କପ୍ତିପଦା,୧୭।୧(ଡି଼.ଏନ୍‌.ଏ)-କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ ଅଧିନ ଜାମୁଡିହା ଲ୍ୟାମ୍ପ୍ସରେ ଚାଷୀମାନେ ଧାନ ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ଦେବାର ୮ ଦିନ ପରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଜମା ଖାତାକୁ ଟଙ୍କା ନ ଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। କେତେକ ଚାଷୀ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମେତ ଲ୍ୟାମ୍ପ୍ସର ଏମଡିଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ମଧ୍ୟ କାୈଣସି ସୁଫଳ ମିଳି ନାହିଁ। ଯାହାଫଳରେ ଚାଷୀ ମାନେ ଜିଲାର ପ୍ରମୁଖ ପର୍ବ ମକରରେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା କହିଛନ୍ତି।

ଅନଶନରେ ବସିଲେ ମା’, ଝିଅ

ଅନଶନରେ ବସିଲେ ମା’, ଝିଅ

କେନ୍ଦୁଝର,୧୭।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ନଦୀବନ୍ଧ ଥାନା ଅଧୀନ କଳିଗାଁର ଏକ ପରିବାରର ଜଣେ ଅସହାୟ ମହିଳା ଶାନ୍ତିଲତା ସେଠୀ ତାଙ୍କ ଝିଅ ସହ ବୁଧବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ଅନଶନରେ ବସିଛନ୍ତି।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଭାଲୁ ମୃତ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଭାଲୁ ମୃତ

କେନ୍ଦୁଝର,୧୭।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ସଦର ରେଞ୍ଜ ଅନ୍ତର୍ଗତ ନେକଡାଘର ନିକଟ ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ ୨୦ରେ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଏକ ଅଣ୍ଡିରା ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଭାଲୁଟିର ବୟସ ୧୫ବର୍ଷ ଏବଂ ଓଜନ ୭୦ କିଗ୍ରା ହେବ। ରାସ୍ତାପାରି ହେବାବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

ରବି ଫସଲ ବନ୍ଦ ଆଶଙ୍କା

ଝୁମ୍ପୁରା, ୧୬।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଜଳସେଚନ ବିଭାଗ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଖାମଖିଆଲି କାରଣରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ରବି ଫଲଲ ବନ୍ଦ ଆଶଙ୍କା ଦେଖା ଦେଇଛି। ଫଳରେ ଚାଷୀକୁଳ ଚିନ୍ତାରେ ରହିଛନ୍ତି। କେନାଲ ମରାମତି ଆଳରେ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ରବି ଫସଲ ନିମନ୍ତେ କେନାଲରେ ପାଣି ଛଡ଼ା ଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ନୋଟିସ ଜାରି ହୋଇଛି।

ନିଆଁ ଲାଗିଲେ ନାହିଁ ବଞ୍ଚିବାର ବାଟ

କେନ୍ଦୁଝର, ୧୬।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କେନ୍ଦୁଝର ସହରରେ ବିଭିନ୍ନ ସପିଂମଲ୍‌, ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ, ହୋଟେଲ, ଲଜ୍‌, କଲ୍ୟାଣମଣ୍ଡପ, ନର୍ସିଂହୋମ, କେତକ ସରକାରୀ ଓ ବେସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ସିନେମା ହଲ୍‌, ବେସରକାରୀ କଲେଜ ଅଗ୍ନି ନିରାପତ୍ତା ବ୍ୟବସ୍ଥା ନ ଥାଇ ଚାଲୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।

କଳାକାରଙ୍କ ସାଂସ୍କୃତିକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

କଳାକାରଙ୍କ ସାଂସ୍କୃତିକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୬। ୧-ଭଦ୍ରକ ସହରାଞ୍ଚଳରେ କଳାକାରଙ୍କୁ ନେଇ ନଗରକଳା ସଂସ୍କୃତି ସଂଘ ଗଠିତ ହୋଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଶହୀଦସ୍ମୃତିଭବନ ପରିସରରେ ଏହି ସଂଘର ଲୋକାର୍ପଣ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ମାପ ଓଜନ ମେଶିନ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୬ା୧- ଭଦ୍ରକ ବ୍ଳକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୋରକୋରା ସେବାସମବାୟ ସମିତିରେ ଡିଜିଟାଲ ୱେଟ ମେଶିନ ମାଧ୍ୟମରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଠକେଇ କରାଯାଉଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।

ସେବା ସମବାୟ ସମିତିରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଚାଷୀ

ସେବା ସମବାୟ ସମିତିରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଚାଷୀ

ବାହାନଗା,୧୬।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ବାହାନଗା ବ୍ଳକ ଆଳଦା ସେବା ସମବାୟ ସମିତିରେ ଚାଷୀମାନେ ତାଲା ପକାଇ ଧାରଣାରେ ବସିଥିଲେ। ଏସିଏସଓ (ଅତିରିକ୍ତ ସିଭିଲି୍‌ ସପ୍ଲାୟର)ମଣି ଚରଣ ପାତ୍ର ଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ଚାଷୀମାନେ ଧାରଣା ହଟିବା ସହ ତାଲା ଖୋଲିଥିଲେ।

ନିଅଁ।ରେ ପୋଡ଼ି ସ୍ତ୍ରୀ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ, ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର

ସଜନାଗଡ଼,୧୬।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୀଳଗିରି ଥାନା ଅଯୋଧ୍ୟା ଗ୍ରାମର ରିଣ୍ଟୁ ମୁଖି (୨୨) ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତପସ୍ବିନୀ ମଙ୍ଗଳବାର ନିଅଁ।ରେ ପୋଡି ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

୩ ବର୍ଷ ହେଲା ପାଦରେ ଶିକୁଳି

୩ ବର୍ଷ ହେଲା ପାଦରେ ଶିକୁଳି

ଖଇରା, ୧୪। ୧(ଉତ୍କଳ ବନ୍ଧୁ ପଣ୍ଡା)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଖଇରା ବ୍ଲକ ନହଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତ ରୁସ୍ତମପୁର ଗାଁରେ ରୁହନ୍ତି ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପରିବାର। ପରିବାର କହିଲେ ସ୍ତ୍ରୀ, ୨ ପୁଅ, ଗୋଟିଏ ଝିଅକୁ ବୁଝାଏ।

ଭୀମକୁଣ୍ଡ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଭୀମକୁଣ୍ଡ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା,୧୬। ୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଠାକୁରମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକର ପର୍ଯ୍ୟଟନୀସ୍ଥଳୀ ଭୀମକୁଣ୍ଡଠାରେ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୩ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଭୀମକୁଣ୍ଡ ମହୋତ୍ସବ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଛି ।

ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୬।୧- ବାରିପଦା ବାଘଡାରୋଡ ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ମହିଳା ମଙ୍ଗଳବାର ନିଅଁାରେ ପୋଡି ହୋଇ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ଗୁରୁତର ମହିଳାଜଣଙ୍କ ହେଉଛନ୍ତି କୁନ୍ଦଲତା ମିଶ୍ର ।