ବାଲେଶ୍ୱର

ରେଳ ସାଇଡିଂରେ କାମ ଦିଅ, ନଚେତ ଆନ୍ଦୋଳନ

ରେଳ ସାଇଡିଂରେ  କାମ ଦିଅ, ନଚେତ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଯୋଡା,୨୩।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବାଂଶପାଣି ରେଳ ସାଇଡିଂରେ ଆମକୁ କାମ ଦିଅ ନଚେତ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯିବ ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ନେଇ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଚମ୍ପୁଆ ଉପଜିଲାପାଳ ପାରୁଲ ପଟାୱରୀ ଶନିବାର ଯୋଡା ଥାନାରେ ଏକ ଆଲୋଚନା ବୈଠକ ଡାକିଥିଲେ । ଯୋଡା ଥାନା ଅତିରିକ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ବାମେବାରୀ ଆଇଆଇସି ପ୍ରକାଶ ଜେମ୍ସ ଟପ୍ପୋ, ଖଣି କମ୍ପାନୀର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଆଲୋଚନାରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଆଲୋଚନା ପରେ ବୈଠକରେ ଚମ୍ପୁଆ ଉପଜିଲାପାଳ କହିଥିଲେ, ବାଂଶପାଣି ରେଳ ସାଇଡିଂ ରେ ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀଙ୍କଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ନେଇଥିବା ପ୍ରାୟ ୧୦ ଜଣ ଲୋଡିଂ ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଡକାଇ ବୈଠକ କରାଯିବ । ପ୍ରତି ଲୋଡିଂ ଠିକାଦାର ୨୦ଜଣ ଲେଖାଁଏ ଶ୍ରମିକ ଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବେ। ଏହା ସହିତ ରେଳ ସାଇଡିଂରେ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀମାନେ ପ୍ରଦୂଷଣ ରୋକିବା ଲାଗି ରାସ୍ତାରେ ପାଣି ସିଞ୍ଚନ କରିବେ। ଏଥିସହିତ ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ ଉପଜିଲାପାଳ ପୋଲିସକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ୩୧ ତାରିଖ ପରେ ଲୋଡିଂ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ପାଖରେ ଆବେଦନ କରି ପାରିବେ ବୋଲି ବୈଠକରେ କୁହାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଶତାଧିକ ଶ୍ରମିକ ରୋଜଗାର ହରାଇଥିବାରୁ ରେଳ ସାଇଡିଂରେ ନିଯୁକ୍ତି ବ୍ୟତୀତ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସ୍ବଂୟ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଥଇଥାନ କରାଯିବ । ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ରେଳ ସାଇଡିଂରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋଡିଂ ଠିକାଦାରଙ୍କ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଶ୍ରମିକ ନିଯୁକ୍ତି କରିବାକୁ ପୋଲିସକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଉପସ୍ଥିତ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ। ତୁଳସୀ ଗୋପ, ବବିତା ରାୟ, ଗୌରୀ ଗୋପ, କବିତା ସାଣ୍ଡିଲ, ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମହାନ୍ତ, ଅଶୋକ ପାତ୍ର, ଦୀଲିପ ନାଏକ, ମିଥୁନ ମୁଣ୍ଡା, ଗୁରୁ ପାତ୍ର, ସଏବ ଖାନ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ କହିଥିଲେ, ଲୋଡିଂ ଠିକାଦାରମାନେ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ ଦେଉଥିବାରୁ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବା ଦରକାର। ରେଳ ସାଇଡିଂରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଲୋଡିଂ କାର୍ଯ୍ୟ ଦିଆ ନ ଗଲେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆନ୍ଦୋଳନାତ୍ମକ ପନ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ କେତେକ ନ୍ୟସ୍ତ ସ୍ବାର୍ଥ ଠିକାଦାର ସଂସ୍ଥା କେତେକ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଆୟୁଧ କରି ବଡ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ଠାରୁ କାମ ହାତେଇବା ପାଇଁ ଚକ୍ରାନ୍ତ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।

All Right Reserved By

Model This Week

Model This Week

ବାଲେଶ୍ୱର

ସାଲେପୁର ପୀଡିତାଙ୍କ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଗି ସମୂହ ଦୀପଦାନ

ସାଲେପୁର ପୀଡିତାଙ୍କ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଗି ସମୂହ ଦୀପଦାନ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୭।୪: ରାଜ୍ୟରେ ନାବାଳିକା ମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ବଳାତ୍କାର ଘଟଣା ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସେଭଳି କୌଣସ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ ନ କରି ଚୁପ୍‌ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ବୋଲି ଭାଜପା ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ବାଙ୍କତୀରା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ନେଇ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚେତାବନୀ

ବାଙ୍କତୀରା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ନେଇ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚେତାବନୀ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୨୭।୪: ବାଲେଶ୍ୱର ସ୍ଥିତ ଜେ.ଆର.ସି. ଭବନ (ପବ୍ଲିକ୍‌ ହାଇସ୍କୁଲ୍‌ ପରିସର)ରେ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ବାଙ୍କତୀରା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କ୍ରିୟାନୁଷ୍ଠାନ କମିଟିର ଏକ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୬ ବଖରା ଜଳିଗଲା

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୬ ବଖରା ଜଳିଗଲା

ବନ୍ତ, ୨୭।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବନ୍ତ ତହସିଲ ଅଧୀନ ଅଣିଜୋ ପଞ୍ଚାୟତର ମଙ୍ଗଳପୁର ଓ ଯଶୋବନ୍ତପୁର ଗ୍ରାମରେ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ପୃଥକ ପୃଥକ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୬ ବଖରା ଜଳିଯାଇଛି।

ଜିଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ଜିଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୨୭।୪: ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଓଡ଼ିଶା ମାଧ୍ୟମିକ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ (ଓଷ୍ଟା) ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନିକିଆ ଗଣଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି।

ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର

ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୭।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବାଂଶପାଳ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦଅଁଳା ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ଫଗୁ ପ୍ରଧାନ(୩୦)। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଫଗୁ ଘର ବାହାରେ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ହାତୀ ହାବୁଡ଼ରେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲେ।

ପୃଥକ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୫ ବଖରା ଜଳିଗଲା

ପୃଥକ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୫ ବଖରା ଜଳିଗଲା

ଚାନ୍ଦବାଲି/ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୭।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ମତୋ ପଞ୍ଚାୟତର ମତୋ ହାଟସାହିରେ ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୫ବଖରା ଘର ଜଳିଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଗ୍ରାମର କମଳକାନ୍ତ ଯତି, ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଯତି, ଭାସ୍କର ଯତି, ପ୍ରଦୀପ ଯତି ଓ ସଞ୍ଜୀବ ଯତିଙ୍କ ଘର ପୋଡ଼ିଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଦମକଳ କର୍ମଚାରୀ ଆସି ନିଅଁ।କୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲେ। ନିଅଁ।ର ପ୍ରକୋପରେ ସେମାନଙ୍କ ଘରେ ଥିବା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଆସବାବପତ୍ର ଜଳି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡର ଠିକ୍‌ କାରଣ ଜଣାପଡ଼ି ନାହିଁ। ସେହିପରି ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ବରଣ୍ଡୁଆ ପଞ୍ଚାୟତ ମଧୁସୂଦନପୁର ଗ୍ରାମରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଦିବାକର ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଗୁହାଳ ଘରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୩ ଗାଈ ଓ ୨ ବାଛୁରୀର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ଯୁବକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା:ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର

ଯୁବକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା:ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୭।୪- ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବାସୁଦେବପୁର ବ୍ଲକ ନାୟକାଣିଡିହ ଥାନା ଅଧୀନ ବାଲିମେଦଠାରେ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଫାର୍ମରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଚନ୍ଦନ ଦାସ ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ପରିବାର ଲୋକେ ଗୁରୁବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ବାଲିମେଦ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁରର ଶରତ ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଫାର୍ମରେ ଚନ୍ଦନ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୧୧ ଟା ବେଳେ ଫାର୍ମରେ କାମ କରୁଥିବା ସମୟରେ ସେ ତଳେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲେ। ଫାର୍ମରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ବାଲିମେଦ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ନେଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

କୂଳ ଖାଉଛି ଗେଙ୍ଗୁଟି

କୂଳ ଖାଉଛି ଗେଙ୍ଗୁଟି

ଧାମନଗର,୨୭।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସଂସ୍କାର ଯୋଜନାରେ ଗେଙ୍ଗୁଟି ନଦୀର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହେବା ପରେ ଏଥିରେ ଜଳ ପ୍ରବାହ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ତଳମୁଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ନଦୀ ଏବେ ବିପଦର କାରଣ ପାଲଟିଛି। ନଦୀ ସଂସ୍କାର ଯୋଜନାରେ ତଟବର୍ତ୍ତୀ ଗ୍ରାମର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ଆବଶ୍ୟକ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇ ନ ଥିବା ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଧାମନଗର ଠାରୁ ୯ କି.ମି. ଦୂର କୋଠାର ଏବଂ ୧୧ କି.ମି. ଦୂରବର୍ତ୍ତୀ ଧୂଷୁରୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ନଦୀ ତଟବର୍ତ୍ତୀ ଗଁ। ପତ୍ରୀସାହିର ମାଝୀସାହି ଏବେ ନଦୀଗର୍ଭକୁ ଚାଲିଯିବା ନେଇ ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି। ନଦୀକୂଳ କ୍ଷୟ ରୋକା ନ ଗଲେ ପତ୍ରୀସାହି ଭୌଗୋଳିକ ମାନଚିତ୍ରରୁ ହଜିଯିବ ବୋଲି ଗ୍ରାମବାସୀ କହିଛନ୍ତି।

ମାଈ ହରିଣର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ମାଈ ହରିଣର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ସୋର, ୨୭।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୋର ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ନଟାପଡା ପଞ୍ଚାୟତ ବିଣାଗଢ଼ିଆ ଗ୍ରାମରୁ ଏକ ମାଈ ହରିଣର ମୃତଦେହ ବନବିଭାଗ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ହରିଣର ମୃତ୍ୟୁ ଶିକାରୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ହୋଇଥିବା କେତେକ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀ କହୁଥିବା ବନ ବିଭାଗ ଦୁର୍ଘଟଣାଜନିତ ବୋଲି ମୃତ୍ୟୁ ବୋଲି କହୁଛି। ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଛି। ନିକଟସ୍ଥ କୁଲଡିହା ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦେବଗିରି ପାହାଡରୁ ଭୁଲରେ ଏହି ହରିଣ ପାହାଡତଳି ଗ୍ରାମକୁ ଚାଲି ଆସିଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ହରିଣକୁ ଦେଖି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ମାରିବାକୁ ଗୋଡାଇଥିଲେ। ଖବରପାଇ ବନବିଭାଗ ନାଳକଡରୁ ହରିଣକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲା। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଔପଦା ରେଞ୍ଜର ପ୍ରଦୀର କୁମାର ଜେନା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ହରିଣଟି ଦୌଡିବା ବେଳେ ପାଚେରିରେ ପିଟି ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲା । ପରେ ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇ ପୋତି ଦିଆଯାଇଛି।

ଶିଶୁଙ୍କୁ ପୋକରା ଚାଉଳ ଭାତ:ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଉତ୍ତେଜନା

ଶିଶୁଙ୍କୁ ପୋକରା ଚାଉଳ ଭାତ:ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଉତ୍ତେଜନା

ଜଳେଶ୍ୱର, ୨୭।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଜଳେଶ୍ୱର ବ୍ଲକ ରାଇବଣିଆ ଥାନା ବରଡିହା ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦୁଧିଆଶୋଳ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ପୋକରା ଚାଉଳରେ ଭାତ ରନ୍ଧାଯାଇ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି। ଶିଶୁମାନଙ୍କ ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୁଷ୍ଟାନ୍ତମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପାଇଁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ନିକଟରେ ଅଭିଭାବକ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀ ଦୃଢ଼ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଉକ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରର କର୍ମୀ ମୀରାବାଳା ଭୂୟାଁ ଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱହୀନ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି। ସୁପରଭାଇଜର ସଞ୍ଚିୟିତା ସାମନ୍ତ ଉକ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚି ଏହାର ତଦନ୍ତ କରି ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ସିଡିପିଓ ତଥା ବିଡିଓ ନେତ୍ରାନନ୍ଦ ମଲ୍ଲିକଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଧ୍ୟାନ ପରେ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ବିଡିଓ କହିଛନ୍ତି।

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ନୀଳଗିରି, ୨୭।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରି ଏନଏସି ଘଟଘରସାହି ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଥିବା ଗୁରୁବାର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା (ନଂ.୮୫/୧୮) ରୁଜୁ କରି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । ସେ ହେଲେ ଗୁବା ସିଂ (୩୫) । ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ନାବାଳିକା ଜଣଙ୍କ ସାହିକୁ ଖେଳିବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଗୁବା ତାଙ୍କୁ ଟିଭି ଦେଖାଇବା ବାହାନରେ ନିଜ ଘରକୁ ଡାକି ନେଇ ବଳାତ୍କାର କରିଥିଲେ। ରାତି ୧୦ଟାରେ ନାବାଳିକାଙ୍କ ବାପା ସାହିର ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କ ଘରୁ ତାଙ୍କ ଝିଅକୁ ଆଣିଥିଲେ। ହେଲେ ନାବାଳିକା ଭୟଭୀତ ଥିବାରୁ ରାତିରେ କିଛି ନ କହି ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ସମସ୍ତ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ନିଜ ମା’ଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। ପୋଲିସ ଖବର ପାଇ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ସମେତ ପୀଡିତାଙ୍କ ମା’ ଓ ବାପାଙ୍କୁ ଥାନାକୁ ଆଣି ସେମାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ପୀଡିତାଙ୍କ ବୟାନ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲା। ଶୁକ୍ରବାର ପୀଡିତାଙ୍କ ଡାକ୍ତରୀମାଇନା କରାଯିବ ବୋଲି ଥାନା ଅଧିକାରୀ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ସିଂ କହିଛନ୍ତି ।

ଗ୍ରାମ୍ୟ ସ୍ବରାଜ ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ତଦାରଖ କଲେ ଅତିରିକ୍ତ ସଚିବ

ଗ୍ରାମ୍ୟ ସ୍ବରାଜ ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ତଦାରଖ କଲେ ଅତିରିକ୍ତ ସଚିବ

ବାହାନଗା,୨୭।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଗ୍ରାମ୍ୟ ସ୍ବରାଜ ଅଭିଯାନ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସଫଳତା ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଗ୍ରାମ୍ୟ ସ୍ବରାଜ ଅଭିଯାନର ଅତିରିକ୍ତ ସଚିବ ବ୍ରଜକିଶୋର ପତି ତଦାରଖ କରିଛନ୍ତି। ବାହାନଗା ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗ ଏସଡିଓ ସୁଦୀପ୍ତ ମିଶ୍ର, ଗୋପାଳପୁର ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରିଦର୍ଶକ ନରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପାଢୀ, ଜିଲା ୟୁକୋ ବ୍ୟାଙ୍କ ପରିଚାଳକ ଅନନ୍ତ ପ୍ରସାଦ ପଣ୍ଡା ଅଭଣାସ୍ଥିତ ଲୀଳାବତୀ ଗ୍ରାମ୍ୟ ବିତରକ ଇଣ୍ଡେନ ଗ୍ୟାସ ଏଜେନ୍ସି ତରଫରୁ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହିତ ଘରକୁ ଘର ବୁଲି ଯୋଜନା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରାଇବା ସହିତ ଉଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ ନେବା ପାଇଁ ବୁଝାଇଥିଲେ । ଏହି ଅନୁଯାୟୀ ବାହାନଗା ବ୍ଳକର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନୂଆପୁର ପଞ୍ଚାୟତ, ବରିପଦା ପଞ୍ଚାୟତ, ଆରୁହାବାଡ ପଞ୍ଚାୟତ, ଅଭଣା ପଞ୍ଚାୟତକୁ ତଦାରଖ କରାଯାଇଥିଲା।