ବାଲେଶ୍ୱର

ଡିଜିଟାଲ ଗ୍ରାମ ମାନ୍ୟତା ପାଇଲା ପଣପଣା

ଡିଜିଟାଲ ଗ୍ରାମ ମାନ୍ୟତା ପାଇଲା ପଣପଣା

ବାହାନଗା,୨୩।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସର୍ବଭାରତୀୟ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ମାଧ୍ୟମରେ ବାହାନଗା ବ୍ଲକ ପଣପଣା ପଞ୍ଚାୟତ ପଣପଣା ଗ୍ରାମକୁ ଡିଜିଟାଲ ଗ୍ରାମ ଭାବେ ମାନ୍ୟତା ପାଇଛି। ନିକଟରେ ଡିଜିଟାଲ ଗ୍ରାମ ଭାବେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ୭୦ ଗ୍ରାମ ମଧ୍ୟରେ ପଣପଣା ସ୍ଥାନ ପାଇଛି । ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ସ୍ଥାନୀୟ ୟୁକୋ ବ୍ୟାଙ୍କ ପରିସରରେ ଆୟୋଜିତ ବୈଠକରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ପରିଚାଳକ ଶୁଭେନ୍ଦୁ ପ୍ରଧାନ ଓ ଆଇଟିଓ ନିବେଦିତା ଭୋଇ ଏହା ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ ଡିଜିଟାଲ ଗ୍ରାମର ମାନ୍ୟତା ପାଇବା ପରେ ସେଥିରେ ଯେଉଁସବୁ ସୁବିଧା ପାଇବାକୁ ଅଛି ତାହା ବ୍ୟାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ପାଇପାରିବେ ଓ ପଞ୍ଚାୟତରେ ୱାଇଫାଇ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ବ୍ୟାଙ୍କ ତରଫରୁ ଉପସ୍ଥିତ ଗ୍ରାମର ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ଓ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ପଞ୍ଚାୟତ ତରଫରୁ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଆବଶ୍ୟକ ଗୃହ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସରଞ୍ଜାମ ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ ସୁନୀତା ଦାଶ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ । ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବତ୍ତନ ସରପଞ୍ଚ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର, ନାଏବ ସରପଞ୍ଚ ଦିଲୀପ କୁମାର ଦାସ, ସରପଞ୍ଚ ସୁନୀତା ଦାଶ, ଭବାନୀ ଶଙ୍କର ଦାଶଙ୍କ ସମେତ ପଞ୍ଚାୟତର ୱାର୍ଡସଭ୍ୟାସଭ୍ୟ ଯାଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ ସ୍ବାଗତିକା ମହାପାତ୍ର, ମନୋଜ କୁମାର ଧଳ, କପିଳେନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା ପ୍ରମୁଖ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। ଶେଷରେ ୟୁକୋ ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖା ପରିଚାଳକ ଶୁଭେନ୍ଦୁ ପ୍ରଧାନ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ ।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ବାଲେଶ୍ୱର

୩ ରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ହାବିଲଦାର ସଂଘ ନିର୍ବାଚନ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୩।୪-ଭଦ୍ରକ ପୋଲିସ କନଷ୍ଟେବଳ ଓ ହାବିଲଦାର ସଂଘ ନିର୍ବାଚନ ଆସନ୍ତା ୩ ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ ହୋଇଯାଇଛି।

ବିଶ୍ୱ ପୁସ୍ତକ ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୩।୪-ବିଶ୍ୱ ପୁସ୍ତକ ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ଭଦ୍ରକ ପୁସ୍ତକ ମେଳା କମିଟି ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ସନ୍‌ସାଇନ ମିଶନ ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ‘ପୁସ୍ତକ ମୋର ବନ୍ଧୁ’ ଶୀର୍ଷକ ଏକ ଶିଶୁ ଚିତ୍ରକଳା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ ମାମଲା: ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ବର୍ଷେ ଲେଖାଏ ଜେଲ୍‌

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୩।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ମହଲତ ସା ସୋମବାର ଏକ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ ମାମଲାର ବିଚାର କରି ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ୧ ବର୍ଷ ଲେଖାଏ ଜେଲ୍‌ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

୨ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୩।୪-ସୋମବାର ନେହେରୁ ଷ୍ଟାଡିୟମ ସମ୍ମୁଖରେ ଡ୍ରେନ ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଥିବା ୨ ଜଣ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ ପକ୍ଷରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।

ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନତା ରାଲି

ବେତନଟୀ, ୨୩।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବେତନଟୀ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ସକାଳେ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନତା ରାଲି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଯୁବକଙ୍କ ଅସ୍ବାଭାବିକ ମୃତ୍ୟୁ

ବେତନଟୀ, ୨୩।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବେତନଟୀ ଥାନା ଅଧୀନ ବଙ୍ଗଳା ଛକ ନିକଟ ବେତନଟୀ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କର ରବିବାର ରାତିରେ ଅସ୍ବାଭାବିକ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୩ ଚୋରା ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ

ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୩ ଚୋରା ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ

ଜଳେଶ୍ୱର, ୨୩।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ସୋମବାର ସକାଳ ୭ଟାରୁ ୧୦ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଜଳେଶ୍ୱର ଓ ବସ୍ତା ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଜଳେଶ୍ୱର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପଞ୍ଚୁଘଣ୍ଟା, ବିରିଶପୁର, ଗୋପ ଓ ଲକ୍ଷ୍ମଣନାଥ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅତର୍କିତ ଭାବେ ଚଢାଉ କରାଯାଇ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

ଟେଲି ମେଡିସିନ୍‌ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବ

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୩।୪ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଟେଲିମେଡିସିନ୍‌ ଗୁରୁତ୍ୱ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ତୁଲାଇ ପାରିବ । ଏହି ସେବାକୁ ଅଧିକ ବ୍ୟାପକ କରାଗଲେ ଲୋକେ ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବେ ବୋଲି ଜିଲାପାଳ ଆଶିଷ ଠାକରେ କହିଛନ୍ତି।

‘୩ କୋଟି ଦିଅ, ନଚେତ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ’

‘୩ କୋଟି ଦିଅ, ନଚେତ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ’

କେନ୍ଦୁଝର ୨୩। ୪ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାରେ ଉପାନ୍ତ ଓ ବଣପାହାଡ ଘେରା ଇଲାକାରେ ଏକଦା ‘ମାଓବାଦୀ’ ସଂଗଠନ ସକ୍ରିୟ ରହିଥିଲା। ଗତ କିଛିବର୍ଷ ହେବ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ସ୍ବରଶବ୍ଦ ନ ଥିବା ବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ୧୦ରୁ ୧୨ ଜଣ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ମାଓବାଦୀ ଆସି ନୟାକୋଟ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଫୁଲଝର ସ୍ଥିତ ଏକ ଷ୍ଟିଲ ପ୍ଲାଣ୍ଟକୁ ପଣିବା ଘଟଣା ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭୟର ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

କାହାଣୀରୁ ପ୍ରେରଣା: ଡ୍ରେନ୍‌ ସଫା କଲେ ୨ଛାତ୍ର

ପାଟଣା, ୨୩।୪ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ତୃତୀୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢାଯାଉଥିବା ‘ ଆମ ଭାଷା ଆମ ସାହିତ୍ୟ’ ବହିର ‘ତୁମପରି ଛୋଟ ପିଲାଟିଏ’ କବିତା ପଢି ଦୁଇ ଆଦିବାସୀ ଛାତ୍ର ଗାଁର ଡ୍ରେନ ସଫା କରିବା ଘଟଣା ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଛି। ୮ ବର୍ଷ ବୟସର ଏହି ଦୁଇ ଛାତ୍ର ମଧୁବାବୁଙ୍କ ଆଦର୍ଶରେ ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇ ଗାଁ ପରିବେଶ ସଫା ରଖିବାକୁ ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବା କହିଛନ୍ତି।

 ତାତିରେ ଜଳୁଛି କପ୍ତିପଦା

ତାତିରେ ଜଳୁଛି କପ୍ତିପଦା

କପ୍ତିପଦା,୨୩।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଜଙ୍ଗଲ ପାହାଡ଼ ପରିବେଷ୍ଟିତ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଏବେ ତତଲା ଜିଲା ଭାବେ ପରିଗଣିତ ହେବାକୁ ବସିଛି । ବ୍ୟାପକ ଜଙ୍ଗଲ କ୍ଷୟ ସାଙ୍ଗକୁ ବେଆଇନ ଖଣି ଖନନ ଏହି ପରିବେଶକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ବୋଲି ଜଣାଯାଇଛି । ଏବେ ଜିଲାର ବହୁ ପାହାଡ ଓ ହୁଡି ବୃକ୍ଷଶୂନ୍ୟ ହୋଇ ଲଣ୍ଡା ହୋଇପଡିଛି। ଏଭଳି ବହୁତ ଲଣ୍ଡା ପାହାଡ, ହୁଡି ଓ ବଡ ବଡ ପଥର ଚଟାଣ କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିଛି । ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଗ୍ରୀଷ୍ମର ପ୍ରଭାବ ଯୋଗୁ ଏହି ପଥର ଚଟାଣ, ପାହାଡ ଓ ହୁଡି ପରିବେଶକୁ ଉତ୍ତପ୍ତ କରି ଦେଉଛି ବୋଲି ପରିବେଶବିତମାନେ ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

୨ ଶିଶୁକନ୍ୟା ଚାଇଲ୍ଡଲାଇନକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର

ସିମୁଳିଆ, ୨୩।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ସିମୁଳିଆ ବ୍ଲକ ଜାମୁଝାଡି ପଞ୍ଚାୟତର ଗୌଡପଡା ଅଞ୍ଚଳରୁ ଜଣେ ମାନସିକ ବିକୃତ ମହିଳାଙ୍କ ନିକଟରୁ ୨ଜଣ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ରବିବାର ଖଇରା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି । ଶନିବାର ଏହି ମହିଳାଜଣଙ୍କ ଦୁଇଜଣ ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କୁ ସାଥିରେ ନେଇ ଗୌଡପଡା ଲକ୍ଷ୍ମୀପୂଜା ପଡିଆରେ ଥିଲେ ା ତେବେ ଭୋକରେ ଆଉଟୁପାଉଟୁ ହୋଇ ଶିଶୁମାନେ କାନ୍ଦୁଥିବା ବେଳେ ମାନସିକ ବିକୃତ ମହିଳାଜଣଙ୍କ ସେମାନଙ୍କୁ ମାରପିଟ କରୁଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଦେଖିଥିଲେ ।