ବାଲେଶ୍ୱର

ପୁସ୍ତକମେଳାରେ କବିତା ଆଲୋଚନା

 ପୁସ୍ତକମେଳାରେ କବିତା ଆଲୋଚନା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୩।୧୨- ବାରିପଦା ଛଉପଡ଼ିଆଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ମୟୂରଭଞ୍ଜ ପୁସ୍ତକମେଳାର ସପ୍ତମ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ କବିତା ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅଧ୍ୟାପକ ସନ୍ଦୀପ ଚାନ୍ଦଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ଆଲୋଚନାଚକ୍ରରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଜିଲା ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନର ପ୍ରକଳ୍ପ ସଂଯୋଜକ ବିବେକାନନ୍ଦ ସାହୁ ଯୋଗଦେଇ ବହି କେବେ ଗୁଗୁଲ କିମ୍ବା ଉଇକିପିଡ଼ିଆ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା ଭାବେ କାବ୍ୟଲୋକ ସାହିତ୍ୟ ପତ୍ରିକାର ସମ୍ପାଦକ ଭିକାରି ଧଳ ଯୋଗଦେଇ ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର କବିତାକୁ ପରିପକ୍ୱ ହେବାକୁ ଆହୁରି ସୁଯୋଗ ଦରକାର ବୋଲି କହିଥିଲେ। ସମ୍ମାନିତ ବକ୍ତା ଭାବେ ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଓଡ଼ିଆ ବିଭାଗର ଅଧ୍ୟାପିକା ରିତା ପାତ୍ର ଯୋଗଦେଇ ବର୍ତ୍ତମାନର କବିଙ୍କ କବିତା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ବୀଣାପାଣି ପଣ୍ଡା ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଅଜିତ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ସ୍ବାଗତ ଭାଷଣ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଗୋପାଳଚନ୍ଦ୍ର ସାଓ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ। ପରେ ପରେ ସମରେନ୍ଦ୍ର ବଶାଙ୍କ ପରିଚାଳନାରେ ଦେବିସ୍ମିତା କର, ପାୟଲ ଦାସ, ଶ୍ରୁତିଲେଖା ବେହେରା ପ୍ରମୁଖ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରିଥିଲେ। ଅପରାହ୍ନରେ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ଲିଟିଲ ମିସ୍‌ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ସ୍ବପ୍ନିକା ଗିରି ପ୍ରଥମ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅରୁସ୍ମିତା ଭୂୟାଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ଓ ଏସ ହର୍ଷିତା ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିଲେ।

All Right Reserved By

Model This Week

ସନ୍ତୋଷ

ବାଲେଶ୍ୱର

ମିଳିଲା ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହର ପରିଚୟ

ଧାମନଗର,୨୭।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ଥାନା ଅଧୀନ କରଦା ନିକଟ ଭାଟିଆ ପୋଲ ପାଖରେ ଥିବା ଏକ ବରଗଛରେ ନିଜ ଶାର୍ଟରେ ଫାଶୀ ଲଗାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳିଛି। ସେ ହେଲେ ବିରୁହାଁ ଗ୍ରାମର ଲୋକନାଥ ଜେନା(୪୨)।

ମଥାନୀ ମାଗୁଣି ଚରଣ ବାଳାଶ୍ରମର ୪୨ତମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ମଥାନୀ ମାଗୁଣି ଚରଣ ବାଳାଶ୍ରମର ୪୨ତମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ବସ୍ତା,୨୭।୫: ବସ୍ତା ବ୍ଲକ ମଥାନୀସ୍ଥିତ ମାଗୁଣି ଚରଣ ବାଳାଶ୍ରମର ୪୨ତମ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଶନିବାର ସଂଧ୍ୟାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

କଇଁଫୁଲିଆ ଗ୍ରାମରେ ମହିଳାଙ୍କ ଅସ୍ବାଭାବିକ ମୃତ୍ୟୁ

କଇଁଫୁଲିଆ ଗ୍ରାମରେ ମହିଳାଙ୍କ ଅସ୍ବାଭାବିକ ମୃତ୍ୟୁ

ବଡ଼ସାହି,୨୭।୫(ସ୍ବ.ପ୍ର): ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡ଼ସାହି ଥାନା ଅଧୀନ ଯୋଗୀନୂଆଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ କଇଁଫୁଲିଆ ଗ୍ରାମର ନିନିମଣି ମହାନ୍ତ(୨୫)ଙ୍କ ଅସ୍ବାଭାବିକ ଭାବେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ା ଶନିବାର ଖାଇପିଇ ଘରେ ଶୋଇବା ପରେ ହଠାତ ତାଙ୍କର ଦେହ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଥିଲା। ପରିବାର ଲୋକେ ନିନିମଣିଙ୍କୁ ବେତନଟୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ ହେଁ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ତେବେ ନିନିମଣିଙ୍କ ବେକରେ ଦାଗ ଥିବା ବେଳେ ନାକ ଓ ଆଖିରୁ ରକ୍ତ ବାହାରୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥାଇପାରେ ବୋଲି ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି।

ଅଚିହ୍ନା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଅଚିହ୍ନା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଧାମନଗର,୨୭।୫(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ କରଦା ପଞ୍ଚାୟତ ମାଳସାହି ନିକଟସ୍ଥ ଏକ ଗଛରେ ରବିବାର ଜଣେ ଅଚିହ୍ନା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ସେ ନିଜ ଶାର୍ଟରେ ଫାଶୀ ଲଗାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିଛି ବେଆଇନ ଚାନ୍ଦା ଆଦାୟ

ଝୁମ୍ପୁରା, ୨୭।୫ ଡି.ଏନ.ଏ.)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ଝୁମ୍ପୁରା, ବାମେବାରୀ, ବାରିଆ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଜାତୀୟ ରାଜପଥ, ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ, ଖଣି ଓ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ରାସ୍ତାରେ ଟ୍ରକ, ଟ୍ରଲର ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ଭାରିଯାନଗୁଡିକରୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ଚାନ୍ଦା ଆଦାୟ ଏକ ନିତିଦିନିଆ ଘଟଣାରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଚାନ୍ଦା ଆଦାୟକାରୀମାନେ ପାଖରେ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ରଖି ଗ୍ରୁପ ଗଠନ କରି ଜବରଦସ୍ତ ଚାନ୍ଦା ଆଦାୟ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।

ଗୋଧୂଳି ରାସ୍ତାରେ ନାଳ ସାଜିଛି  ବିପଦ

ଗୋଧୂଳି ରାସ୍ତାରେ ନାଳ ସାଜିଛି ବିପଦ

ଚମ୍ପୁଆ,୨୭।୫(ଡି.ଏନ.ଏ)- କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଚମ୍ପୁଆ ଏନ୍‌ଏସି ଗଠନର ୩ବର୍ଷ ବିତିଥିଲେ ବି ଉନ୍ନୟନ କାମ ମନ୍ଥର ଗତିରେ ଚାଲିଛି। ୧ ନଂ ୱାର୍ଡ ଅଧୀନ ଗୋଧୂଳି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣରେ ଥିବା ଦୁଇଟି ନାଳରେ କଲଭର୍ଟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଏହି ରାସ୍ତା ମରଣଯନ୍ତା ପାଲିଟିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ୍ୟ ସଡକ ଯୋଜନାରେ ଚମ୍ପୁଆ ମୌଲାନାଗୋଡାଠାରୁ ଗୋଧୂଳି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ୫ କି.ମି ଦୂରତା ବିଶିଷ୍ଠ ଉକ୍ତ ରାସ୍ତା ମଝିରେ ଥିବା ୨ଟି ନାଳରେ ବର୍ଷାଦିନେ ପାଣି ପ୍ରବାହିିତ ହେଲେ ଯାତାୟାତରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ଅନ୍ୟ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ନାଳ ଦେଇ ଯାତାୟାତ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ।

ଖଣି ଆଗରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ଧାରଣା

ଖଣି ଆଗରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ଧାରଣା

ଯୋଡ଼ା,୨୭।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଖଣିରେ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ପ୍ରଶାସନ ଓ ଖଣି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପ୍ରତାରଣା କରି ଆସୁଥିବା ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ଖଣି ଖୋଲିବା ବେଳେ ଜନଶୁଣାଣିରେ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବା ପ୍ରଲୋଭନ କଥାରେ ସୀମିିତ ରହିଛି। ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ଜଲହରି ପଞ୍ଚାୟତ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ସୋସାଇଟି ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ସକାଳ ୮ଟାରୁ ଶ୍ରୀ ମେଟାଲିକ ଖଣି ଗେଟ ସମ୍ମୁଖରେ ଶହ ଶହ ମହିଳାପୁରୁଷ ଧାରଣା ଦେଇ ବସଛନ୍ତି। ଖଣି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ବାମେବାରୀ ପୋଲିସ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ସହ କରିଥିବା ଆଲୋଚନା ଫେଲ୍‌ ମାରିଛି। ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେବା ଯାଏ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଦିନକର କାହାଣୀ :‘ଜୀବିକା ସାଙ୍ଗକୁ ଦେଇଛି ପରିଚୟ’

ଦିନକର କାହାଣୀ :‘ଜୀବିକା ସାଙ୍ଗକୁ ଦେଇଛି ପରିଚୟ’

ଖବରକାଗଜ ବିତରକ କୈଳାସ ଭାରତ ଭଳି ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଦେଶରେ ସାମାଜିକ ଜୀବନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାରେ ଖବରକାଗଜର ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ସାହିତ୍ୟ ସାଧନା ଦେଇଛି ଅନନ୍ୟ ପରିଚୟ

ସାହିତ୍ୟ ସାଧନା ଦେଇଛି ଅନନ୍ୟ ପରିଚୟ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୭।୫-ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଚିନ୍ତା ଓ ଚେତନା ସମାଜରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିପାରିବ। ନୂଆପିଢ଼ିର ସାହିତ୍ୟ ସାଧକମାନେ ସରଳ ଓ ସାବଲୀଳ ଭାଷାରେ ଏହି ଚିନ୍ତା ଚେତନାର ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି ରଖିଲେ ସମାଜର କଲ୍ୟାଣ ସାଧିତ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ସାହିତ୍ୟ ସାଧନା କରି ବହୁ ସମ୍ମାନର ଅଧିକାରୀ ହୋଇଥିବା ଦିବ୍ୟସିଂହ ଦାସ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଅଭାବୀ ବିକ୍ରିର ଶିକାର ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଚାଷୀ

ଅଭାବୀ ବିକ୍ରିର ଶିକାର ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଚାଷୀ

ଚାନ୍ଦବାଲି,୨୭।୫(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ରପ୍ତାନୀକାରୀଙ୍କ ମନମୁଖୀ କାରବାର ଏବଂ ସରକାରୀ ଭାବେ ମୂଲ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ନ ହେବା ଯୋଗୁ ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର କ୍ଷାରି ପାଣିରେ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଚାଷ କରୁଥିବା ପ୍ରାୟ ୫ହଜାର ଚାଷୀ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି।

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର୍ସ ପରାମର୍ଶଦାତା କମିଟି ବୈଠକ

ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର୍ସ ପରାମର୍ଶଦାତା କମିଟି ବୈଠକ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୨୭।୫- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର୍ସ ସମୀକ୍ଷା ଓ ପରାମର୍ଶଦାତା କମିଟି ବୈଠକ ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ଗଙ୍ଗାଧର ନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆର ଏଲଡିଏମ ଦିଲୀପ କୁମାର ନନ୍ଦ ଜିଲାର ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସେବା କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଉପସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ। ଗତ ୨୦୧୭-୧୮ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଜିଲାର ବ୍ୟାଙ୍କ ସମୂହର ଆର୍ଥିକ ପରିଚାଳନାର ସ୍ଥିତି, ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଋଣ ସହାୟତା ସମ୍ପର୍କରେ ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା।

ସ୍ଥିତି ହରାଉଛି ପାନୁଆ ବନ୍ଧ

ସ୍ଥିତି ହରାଉଛି ପାନୁଆ ବନ୍ଧ

ବଡ଼ସାହି,୨୭ା୫(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ବଡସାହି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ପାଉଁଶିଆ ଗ୍ରାମରେ ୧୯୮୨ମସିହାରେ ନିର୍ମିତ ପାନୁଆବନ୍ଧ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଓ ମରାମତି ଅଭାବରୁ କ୍ରମଶଃ ପୋତି ହେବାକୁ ବସିଲାଣି ।