ସମ୍ବଲପୁର

ଗୁରୁକୁଳ ଆଶ୍ରମର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବ

ଗୁରୁକୁଳ ଆଶ୍ରମର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବ



ନୂଆପଡା ଅଫିସ/ଖରିଆରରୋଡ,୨୩।୧୨-ସଂସ୍କୃତ ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ଭାଷା । ଏହା ରୁଷିମୁନିଙ୍କର ଭାଷା ଓ ରାଜଭାଷା ମଧ୍ୟ । ଏହାର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ଏବଂ ବ୍ୟବହାର ଦିନକୁ ଦିନ କମିବାକୁ ଲାଗିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟମାନେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ସଭ୍ୟତାଭିମୁଖୀ ହେଉଛନ୍ତି। ସଂସ୍କୃତ ଭାଷାର ସୁରକ୍ଷା ହେଲେ ସଂସ୍କୃତିର ସୁରକ୍ଷା ନିଶ୍ଚିତ ହେବ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଭାରତୀୟ ବେଦ, ଉପନିଷଦ ଭଳି ଗ୍ରନ୍ଥ ଜନାଦୃତ ହେବ। ସଂସ୍କୃତ ଭାଷା ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିର କବଚ। ଶନିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଆମସେନାସ୍ଥିତ ଗୁରୁକୁଳ ଆଶ୍ରମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଆଶ୍ରମର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଅତିଥିମାନେ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ଆଶ୍ରମର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଧର୍ମାନନ୍ଦ ସରସ୍ବତୀଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କେନ୍ଦ୍ର ଆଦିବାସୀ ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୁଏଲ ଓରାମ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପୂର୍ବତନ କୁଳପତି ଡ. ମହାବୀର ଅଗ୍ରୱାଲ ମୁଖ୍ୟବକ୍ତା, ବିଧାୟକ ବସନ୍ତ କୁମାର ପଣ୍ଡା, ପ୍ରଣବାନନ୍ଦ ସରସ୍ବତୀ, ପ୍ରଶସ୍ତ ମିତ୍ର ଶାସ୍ତ୍ରୀ, ସୁମେଧାନନ୍ଦଜୀ ପ୍ରମୁଖ ସମ୍ମାନୀତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଆଶ୍ରମର ପରିଚାଳନା ମୁଖ୍ୟ ସ୍ବାମୀ ବ୍ରତାନନ୍ଦ ଜୀ ବିବରଣୀ ପଠନ କରିଥିବାବେଳେ ବିରେନ୍ଦ୍ର ଜୀ ମଞ୍ଚ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଓରାମ ମଧ୍ୟ ସଂସ୍କୃତ ଭାଷାର ମର୍ଯ୍ୟଦା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରି ଏହାକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟସ୍ତରରେ ବିଶେଷ ମର୍ଯ୍ୟଦା ଦେବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିବେ ବୋଲି କଥା ଦେଇଛନ୍ତି। ଆଶ୍ରମ ପରିସରରେ ବ୍ରହ୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ ସକାଶେ ୧କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ୨ଟି ଆଶ୍ରମ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଅନୁଦାନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ସ୍ବାମୀ ଶାନ୍ତାନନ୍ଦ ଜୀ ଯୋଗାସନ ଅଭ୍ୟାସ କରାଇଥିବାବେଳେ ସ୍ବାମୀ ଅମୃତାନନ୍ଦ ଜୀ ଧ୍ୟାନାଯୋଗ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ସ୍ବାମୀ ଚିତ୍ତେଶ୍ୱରାନନ୍ଦ ଜୀ ଯଜ୍ଞଶାଳାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟ, ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଏବଂ ଇଟାଲୀରୁ ମଧ୍ୟ ସନ୍ଥମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସୋମବାର ଶେଷ ହେବ। ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଯେ ଆଶ୍ରମର ସଂସ୍ଥାପକ ଧର୍ମାନନ୍ଦଜୀ ରାଜସ୍ଥାନର ଝାଞ୍ଜର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ସଂସ୍କୃତ ଶିକ୍ଷା ପରେ ଏଠାରେ ୧୯୬୮ମସିହାରେ ଗୁରୁକୁଳର ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ୬୦ଜଣ ବ୍ରହ୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ମାଣ କରି ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ କୋଣକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଚେତନାର ଜାଗରଣ ସକାଶେ ପଠାଇଛନ୍ତି। ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଜାଗାରେ ୧୫ଟି ଆଶ୍ରମ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି।

All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲ ବୀମା ଯୋଜନା: ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେଲା ଜଳସେଚିତ ଅଞ୍ଚଳ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲ ବୀମା ଯୋଜନା: ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେଲା ଜଳସେଚିତ ଅଞ୍ଚଳ

ସୋନପୁର,୨୧।୭(ନି.ପ୍ର.): ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲ ବୀମା ଯୋଜନାରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ଜଳସେଚନ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି ଓ ବିନିକା ବ୍ଲକର ଚାଷୀ ଉପକୃତ ହେବେ। ୨୦୧୭ ଖରିଫରେ ଚାଷୀ ଶସ୍ୟବୀମା ପାଇବେ। ପୂର୍ବରୁ ଜଳସେଚିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଫସଲ ବୀମାରେ ସାମିଲ କରା ଯାଉ ନ ଥିଲା।

ହାତୀପଲ ଘର ଭାଙ୍ଗିଲେ

ହାତୀପଲ ଘର ଭାଙ୍ଗିଲେ

ଅମ୍ବାଭୋନା,୨୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ): ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଅମ୍ବାଭୋନା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରିରେ ଏକ ହାତୀପଲ ଏହି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବୁଙ୍ଗାପାଲି ପଞ୍ଚାୟତର ଜରିମୁଲି ଗ୍ରାମକୁ ପଶି ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି କରିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସର ଜଳାର୍ଣ୍ଣବ

ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସର ଜଳାର୍ଣ୍ଣବ

ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା,୨୧।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଭାଲୁମୁଣ୍ଡାସ୍ଥିତ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପରିସର ଜଳାର୍ଣ୍ଣବ ହୋଇଛି ା ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଅଳ୍ପ ବର୍ଷାରେ ପାଣି ଜମା ରହୁଛି। ନିଷ୍କାସନର ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଥିବାରୁ ଏପରି ଅବସ୍ଥା ହୋଇଛି।

ସ୍ବଚ୍ଛ ବିଦ୍ୟାଲୟ ଅଭିଯାନ୍‌ ଦିଗ୍‌ହରା: ୭ ବଛର୍‌ ବିତ୍‌ଲା, ଦର୍‌ଖଁଡ଼ିଆ ହେଇଛେ ଶୌଚାଲୟ

ସ୍ବଚ୍ଛ ବିଦ୍ୟାଲୟ ଅଭିଯାନ୍‌ ଦିଗ୍‌ହରା: ୭ ବଛର୍‌ ବିତ୍‌ଲା, ଦର୍‌ଖଁଡ଼ିଆ ହେଇଛେ ଶୌଚାଲୟ

ଗୁଡଭେଲା,୨୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଗୁଡ଼ଭେଲା ବ୍ଲକ୍‌ରେ ଦିଗ୍‌ହରା ହେଇପଡ଼ିଛେ ସ୍ବଚ୍ଛ ବିଦ୍ୟାଲୟ ଅଭିଯାନ୍‌। କୋଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ ତର୍‌ଫୁ ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ୍‌ ଜରିଆରେ ଭିନେ ଭିନେ ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ଛାତ୍ରୀମାନ୍‌କର ଲାଗି ଶୌଚାଲୟ ତିଆର କର୍‌ବାର ଯୋଜ୍‌ନା ତିଆର ହେଇଥିଲା।

ଓକିଲ ସଂଘ ନିର୍ବାଚନ: ଦିଲୀପ ଗୁରୁ ସଭାପତି, ବିକାଶ ପ୍ରଧାନ ସମ୍ପାଦକ

ଓକିଲ ସଂଘ ନିର୍ବାଚନ: ଦିଲୀପ ଗୁରୁ ସଭାପତି, ବିକାଶ ପ୍ରଧାନ ସମ୍ପାଦକ

ଦେବଗଡ,୨୧। ୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.) : ଦେବଗଡ଼ ଜିଲା ଓକିଲ ସଂଘର ନିର୍ବାଚନ ଶନିବାର ଶେଷ ହୋଇଛି । ଗୁରୁବାର ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ ତଥା ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା।

ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଫସଲ ଦେଉଛି ଅନେକଙ୍କୁ ଆହାର

ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଫସଲ ଦେଉଛି ଅନେକଙ୍କୁ ଆହାର

ବୀରମହାରାଜପୁର,୨୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଫସଲ ଅର୍ଥାତ ଧାନ ଅମଳ ପରେ ଚାଷୀ ଜମିରେ ଛାଡି ଯାଇଥିବା ନଡା ମୂଳରୁ ବଢ଼ିଥିବା ଗଛ ପୁଣି ଥରେ ଲୋକଙ୍କ ଉତ୍ପାଦନର ଏକ ମାଧ୍ୟମ ପାଲଟିଛି ।

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ହତ୍ୟା, ଜଣେ ଗିରଫ

ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ହତ୍ୟା, ଜଣେ ଗିରଫ

ଖଡିଆଳ,୨୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ନୂଆପଡା ଜିଲା ଖଡିଆଳ ଥାନା ଡୁଆଝର ଗାଁର ରଜାମୁଣ୍ଡା ପୋଖରୀରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ଇଭିଏମ୍‌ କବଜାରେ ଅଞ୍ଚଳ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ୫ ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହ

ଇଭିଏମ୍‌ କବଜାରେ ଅଞ୍ଚଳ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ୫ ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହ

ପଦ୍ମପୁର, ୨୧।୭ (ଡି.ଏନ.ଏ): ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପଦ୍ମପୁର ଅଞ୍ଚଳ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଷ୍ଟ୍ରଙ୍କ ରୁମ୍‌ ତିଆରି ହେବା ସହ ସେଠାରେ କଡା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ ଇଭିଏମ୍‌ ମେସିନ ରଖାଯାଇଥିଲା ।

ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲିରେ ମଶା, ମାଛି ଚାଷ

ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲିରେ ମଶା, ମାଛି ଚାଷ

ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି,୨୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଡୁଙ୍ଗୁରିପାଲି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ନିକଟରେ ଡ୍ରେନେଜ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଭାବରୁ ବର୍ଷା ପାଣି ଜମି ରହୁଥିବାରୁ ଡେଙ୍ଗୁ ମ୍ୟାଲେରିଆ ବ୍ୟାପିବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଯାଇଛି ।

ଝାଡଖଣ୍ଡକୁ ଲମ୍ବିଛି ବେଆଇନ ଗୋ ଚାଲାଣ ର଼୍ୟାକେଟ

ନୂଆଗାଁ,୨୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଦୀର୍ଘ ଦିନର ନୀରବତା ପରେ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବେଆଇନ ଗୋ ଚାଲାଣ । ଦିନ ଦ୍ୱିପହରେ ରାଜରାସ୍ତା ଦେଇ ବେଆଇନ ଭାବରେ ଗୋ ଚାଲାଣକୁ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ପୁଣି କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଲାଞ୍ଜିଗଡରେ ବନ୍ୟା ବିତ୍ପତ୍।ତ, ହନ୍ତସନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ

ଲାଞ୍ଜିଗଡରେ ବନ୍ୟା ବିତ୍ପତ୍।ତ, ହନ୍ତସନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ

ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼,୨୧।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଲାଞ୍ଜିଗଡ ବ୍ଲକରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି। ଜମିରେ ଧାନ, କପା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଫସଲ ଉଜୁଡି ଯାଇଥିବାବେଳେ ଶହଶହ ହେକ୍ଟର ଜମି ବାଲିଚର ପାଲଟିଛି ।

ଜରିମୁଲି ଗ୍ରାମରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ

ଜରିମୁଲି ଗ୍ରାମରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ

ଅମ୍ବାଭୋନା,୨୧।୭(ଡି.ଏନ.ଏ): ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଅମ୍ବାଭୋନା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀଙ୍କ ଦୌରାତ୍ମ୍ୟ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଶୁକ୍ରବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ ହାତୀପଲ ଏହି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବୁଙ୍ଗାପାଲି ପଞ୍ଚାୟତର ଜରିମୁଲି ଗ୍ରାମକୁ ପଶି ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି କରିଛନ୍ତି ।

Watch Live Broadcast of Rath Yatra Puri, Odisha Here

Model This Week

ରୂପେଶ