ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ସାତକୋଶିଆରେ ୨୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମାଓବାଦୀ ପୋଷ୍ଟର

ସାତକୋଶିଆରେ ୨୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମାଓବାଦୀ ପୋଷ୍ଟର

ବନ୍ତଳା,୨୧।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)

ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ପୁରୁଣାକୋଟ ଥାନା ଟିକରପଡ଼ା ଅଞ୍ଚଳରେ ଗୁରୁବାର ମାଓବାଦୀଙ୍କ ପୋଷ୍ଟର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଟିକରପଡ଼ା ହାଇସ୍କୁଲଠାରୁ ଫରେଷ୍ଟ ରେଞ୍ଜ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି (ମାଓବାଦୀ) ଲେଖାଥିବା ୨ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଯାଇଛି। ହାଇସ୍କୁଲ ଭିତରେ, ପୁରୁଣାକୋଟ, ଗୋପାଳପୁର ପୋଲ ନିକଟରେ, ବଡ଼କ୍ଷେତା, ପମ୍ପାସର ରେଞ୍ଜରେ ଥିବା ଅଠରମାଇଲ କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଓ ନୂଆ ରାଇଗୁଡ଼ା ଗଁା ନିକଟସ୍ଥ ନୂଆକ୍ଷେତା କାଣିଘାଇ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ନିକଟରେ ଓଡ଼ିଆ, ହିନ୍ଦୀ ଓ ସାନ୍ତାଳି ଭାଷାରେ ଲେଖାଥିବା ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଯାଇଛି।
ଲଗାଯାଇଥିବା ଏହି ପୋଷ୍ଟରରେ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଉଥିବା ଜନବିରୋଧି କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ସହ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଜନିତ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ପାଇଁ ସରକାରୀ ସହାୟତା ନିମନ୍ତେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲୁ ରଖିବାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଆହ୍ବାନ ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥିସହ ଜଙ୍ଗଲଜାତ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଲଗାଯାଉଥିବା କଟକଣା ବନ୍ଦ କରା ନ ଗଲେ ସମସ୍ତ ବନ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏଠାରୁ ତଡ଼ି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି। ସେହିପରି ବନ ବିଭାଗ ଓ ପୋଲିସକୁ ସହାୟତା କରୁଥିବା ଦଲାଲମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଡ଼ା ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି ଧମକ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବାର୍ତ୍ତା ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଘଟଣା ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ପୁରୁଣାକୋଟ ଆଇଆଇସି ବିଜୟ କୁମାର ହାଇବ୍ରୁ ଓ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନମାନେ ପହଞ୍ଚି ପୋଷ୍ଟରଗୁଡ଼ିକୁ ଜବତ କରିଥିଲେ। ମାଓବାଦୀମାନେ ପ୍ରଥମକରି ସାତକୋଶିଆରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ପୋଷ୍ଟର ମାରିବା ଓ ସେଥିରେ ଚେତାବନୀ ଦେବା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ବନ ବିଭାଗର କେତେଜଣ କର୍ମଚାରୀ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ଏ ବିଷୟରେ ଅନୁଗୋଳ ଏସ୍‌ପି ବ୍ରିଜେଶ କୁମାର ରାୟ କୁହନ୍ତି, ୨ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ପରେ ମାଓବାଦୀ ସଙ୍ଗଠନର ସାହସ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି। ସାଥୀଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ପରେ ସେମାନେ ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କୁ ମେଳିକରି ବନ ବିଭାଗ ବିରୋଧରେ ଏକ ଅସନ୍ତୋଷ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ନିମନ୍ତେ ସେମାନେ ଏପରି ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଇଛନ୍ତି। କୋମ୍ବିଂ ଅପରେଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ସିଆର୍‌ପିଏଫ, ଏସ୍‌ଓଜି, ଡିଭିଏଫ୍‌ ଯବାନମାନେ ମିଳିତ ଭାବେ ଅପରେଶନ କରୁଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ଦିବସ ପାଳିତ

ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ଦିବସ ପାଳିତ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୦।୪- ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ମଞ୍ଚ ଆନୁକୁଲ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଗୋଳ କଳାକେନ୍ଦ୍ରଠାରେ ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ପଥରମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମବାସୀ ଖଣିବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ପଥରମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମବାସୀ ଖଣିବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

କଣିହାଁ,୨୦।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମହାନଦୀ କୋଲ୍ଡ ଫିଲ୍ଡ ଲିମିଟେଡ୍‌ (ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌) ଦ୍ୱାରା ଜମିହରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପ୍ରଜାମାନଙ୍କର ନାର୍ଯ୍ୟ ଦାବିରେ ଶୁକ୍ରବାର କଣିହାଁ ଓପନ କାଷ୍ଟ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ(ଓସିପି) ଫାଟକ ସମ୍ମୁଖରେ ପଥରମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମବାସୀ ଖଣିବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତି।

ଶଙ୍କର ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ

ବନ୍ତଳା,୨୦।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଆଦିତ୍ୟ ବାହିନୀ ଓ ଆନନ୍ଦ ବାହିନୀ ତରଫରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରଠାରେ ଆଦିଗୁରୁ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଶଙ୍କର ଜୟନ୍ତୀ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଶନିଶ୍ଚର ଓଷା ପାଇଁ କଳସ ଯାତ୍ରା

ଶନିଶ୍ଚର ଓଷା ପାଇଁ କଳସ ଯାତ୍ରା

ବଅଁରପାଳ,୨୦।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବଅଁରପାଳ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗିରାଙ୍ଗ ଗ୍ରାମରେ ଶନିବାର ଶନିଶ୍ଚରଙ୍କ ଓଷା ପାଳନ କରାଯିବ। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଗ୍ରାମର ବହୁ ମହିଳା କଳସ ଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ଗ୍ରାମ ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲେ।

ଲୁଟ୍‌ ଅଭିଯୋଗରେ ୫ ଗିରଫ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୦।୪- ଅନୁଗୋଳ କୁଇଓ ନିକଟରେ ଏକ ଟ୍ରକ୍‌କୁ ଅଟକାଇ କେତେଜଣ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଟଙ୍କା ଲୁଟିବା ଅଭିଯୋଗରେ ପୋଲିସ ୫ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଗୁରୁବାର କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି।

 ତୁଟୁନି ତାଳଚେର ମେଡିକାଲ କଲେଜ ପରିଚାଳନା ବିବାଦ: ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌-ସରକାର ଦାୟିତ୍ୱ ଠେଲାଠେଲି

ତୁଟୁନି ତାଳଚେର ମେଡିକାଲ କଲେଜ ପରିଚାଳନା ବିବାଦ: ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌-ସରକାର ଦାୟିତ୍ୱ ଠେଲାଠେଲି

ତାଳଚେର,୨୦ା୪- ନିର୍ମାଣର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଲାଣି ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ତାଳଚେର ମେଡିକାଲ କଲେଜ। ଚଳିତବର୍ଷ ଠାରୁ ଏଠାରେ ନାମଲେଖା ସହ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରିବାକୁ ଜୋରଦାର ଦାବି ମଧ୍ୟ ଉଠିଲାଣି। ହେଲେ ଏହାର ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ କିଏ ତୁଲାଇବ ସେ ନେଇ ଏଯାଏ ସ୍ଥିତି ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉ ନାହିଁ। ଏମ୍‌ଓୟୁ ଅନୁସାରେ ମହାନଦୀ କୋଲ୍‌ ଫିଲଡ୍‌ସ ଲିମିଟେଡ୍‌ (ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌) ଉକ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱ ବହନ କରିବା କଥା। କିନ୍ତୁ ଏହି ଖଣି କମ୍ପାନୀ ସେଥିରୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ତାହା ନ୍ୟସ୍ତ କରିବାକୁ ଚାହଁୁଥିବାରୁ ଏ ନେଇ ବିବାଦ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଛି। ଫଳରେ ଚଳିତବର୍ଷ ମହାନଦୀ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ୍‌ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ କି ନାହିଁ ତାହାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ଲୁଟିନେଲେ ଗଦିସାମଗ୍ରୀ

ଲୁଟିନେଲେ ଗଦିସାମଗ୍ରୀ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୦।୪- ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ଗୋବିନ୍ଦପୁର ଫାଣ୍ଡି ଅଞ୍ଚଳରେ ପୁଣିଥରେ ରାଜପଥ ଲୁଟେରା ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍‌ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ ମିନି ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ଭ୍ୟାନ୍‌ର ଚାଳକ ଏବଂ ହେଲ୍‌ପରଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ କରାଇ ୪ ଜଣ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଗଦି ସାମଗ୍ରୀ, ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍‌, ଆଧାରକାର୍ଡ ସହ ନଗଦ ୨ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଗତପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଡ୍ରାଇଭର ଲିପକ କୁମାର ଘଡେଇ ଗୁରୁବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଏଟିଏମ୍‌ ଖାଲି, ଗ୍ରାହକ ଅସନ୍ତୋଷ

ଏଟିଏମ୍‌ ଖାଲି, ଗ୍ରାହକ ଅସନ୍ତୋଷ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୦।୪- ଖାଲିପଡ଼ିଛି ଢେଙ୍କାନାଳ ସହରରେ ଥିବା ଏଟିଏମ୍‌। ଏଥିପାଇଁ ଉପଭୋକ୍ତମାନେ ନାହିଁ ନ ଥିବା ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି।

ନାଲ୍‌କୋ ଭଲିବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ, ଛେଣ୍ଡିପଦା ବିଜୟୀ

ନାଲ୍‌କୋ ଭଲିବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ, ଛେଣ୍ଡିପଦା ବିଜୟୀ

ବଅଁରପାଳ,୨୦।୪(ଡି,ଏନ୍‌.ଏ.): ନାଲକୋ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ପେରିଫେରିଆଲ ଭଲିବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଗୁରୁବାର ରାତ୍ରିରେ ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ମାଗଣା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଶିବିର

ମାଗଣା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଶିବିର

ତାଳଚେର ,୨୦।୪(ନି.ପ୍ର)- ତାଳଚେର ବ୍ଲକ ନରହରିପୁର ଉ.ପ୍ରା ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଶୁକ୍ରବାର ମାଗଣା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ଚାଳକ ଗୁରୁତର

ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ଚାଳକ ଗୁରୁତର

ପରଜଙ୍ଗ,୨୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲା ପରଜଙ୍ଗ ଥାନା ଦଦରାଘାଟି ଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳେ ଏକ ଦଶ ଚକିଆ ଟ୍ରକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଳକ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ନୟାଗଡ ଜିଲା ବାହାଡ଼ା ଜୁରି ଗ୍ରାମର ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ଚୌଧୁରୀ।

ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ପରଜଙ୍ଗ, ୨୦।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପରଜଙ୍ଗ ଥାନା ମହାବିରୋଡ ଫାଣ୍ଡି ଅଞ୍ଚଳର ଜନୈକା ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ମାମଲାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନରେଶ ସିଂଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। ପୋଲିସ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ନରେଶ ବମ୍ବେ ପଳାଇଯିବାକୁ ମସୁଧା କରୁଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ସେ ଦଦରାଘାଟି ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ ୪ନଂ. କଲୋନୀରେ ଥିବା ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଘରେ ଲୁଚି ରହିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ସେଠାରୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଏସ୍‌ଆଇ ଦିଲେଶ୍ୱର ପ୍ରଧାନ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଗତ ୧୦ ତାରିଖ ରାତିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତା ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରୁ ଉଠାଇ ନେଇ ନରେଶ ବଳାତ୍କାର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ନଂ. ୭୯/୧୮, ୩୭୬, ୮ ପୋକ୍‌ସୋ ଆକ୍ଟରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି।